WATERWEB Een schaakpartij, of een volksverhuizing AGENDA Sandor Popovics moet SVV een impuls geven V Domino-effect in Schiedamse binnenstad Hema wil blijven waar zij nu zit ABNvoor Koemarkt DRZ gaat bij SVDPW inwoneö m Sê Gouden Hes voor Oude Raedthuys Musicerende studenten in Schiedam drill I 'Ew/ ïslSnsa? U vervolg van pagina 13 Schiedam De Kreupel- straat krijgt een zetje, eeuwe noude huisjes tuimelen om, ook oude gevels aan de Lange Kerkstraat zullen onder het geweld van de slopershamer bezwijken (en dat allemaal tussen nu en 1989) maar daar mee houdt het domino-effect in de Schiedamse binnenstad niet op. Niet dat er nóg tientallen pandjes plat gaan als waren het dominostenen bij een re cordpoging. Nee, eerder wordt bedoeld dat één duwtje in de goede richting —of de slechte, daarover verschillen de me ningen nogaleen heel scala van gevolgen teweeg kan brengen. Noem het een ket tingreactie, dat is minder plas tisch dan een domino-effect. „Er gebeurt weer eens wat in de binnenstad", zeggen gemeente raadsleden, bewoners, winkeliers en andere zakenlieden. Zelfs een volksverhuizing begint met de eerste stap. C A wil naar de Lange Kerk straat, samen met Blokker en Al- bert Heijn. Hans van Heelsbergen heeft een oogje op het pand van C A. Anderen lonken naar het pand dat Hans Textiel achterlaat (genoemd is de Algemene Bank Nederland). En Theo Janse, van herenkleding Janse, wil graag het ABN-kantoor erbij. Albert Heijn wil naar de Lange Kerkstraat, de Bondsspaarbank lonkt naar het AH-filiaal. De Hema wordt onder druk gezet ,en moet verhuizen. Een woord voerder mag dan wel zeggen dat er maar één plek in de Schiedam se binnenstad is, waar de Hema interesse voor heeft, en dat is de plek waar zij nu zit Maar de Hema zit daar op basis van een noodeontract en de gemeente heeft een stok achter de deur. Hoogstraat-winkeliers en ge meenteraadsleden geloven dat de Hoogstraat de beste plek is voor de Hema daar waar het schip- persintemaat De Uitkijk stond-— maar zelf ziet de Hollandse Een heidsprijzen Maatschappij daar helemaal geen brood in. Verhuizing Wethouder Chris Zijdeveld zal dat kunnen begrijpen. Hij lichtte enkele jaren göeden toe, in een gesprek met het Rotterdams Nieuwsblad, hoe zo ongeveer de gedachtengang bij de Hema zal zijn. Vroeger zat de Hema onder in de flat waar nu C A zit. Toen de Hema in ruimtenood kwam, mocht zij een nood vestiging be ginnen tegenover de ruïne. Dat was een verhuizing van de ene kant van de binnenstad naar de andere. Die verplaatsing heeft de Hema geen windeieren gelegd. Men zegt dat het één van de for tui nlijkste Hema-filialen in Ne derland is: veel parkeerruimte rondom, en een schijntje aan on- roerend-goedbelasting. Zijdeveld redeneerde op grond daarvan, dat de Hema er weinig voor zou voe len om de hele trek terug door de binnenstad te maken, een gunsti ge locatie achterlatend. Dat heeft de wethouder goed aangevoeld. De Hema zelf ziet zich haar wor sten nog niet verkopen in de Hoogstraat Een redelijk alternatief (of com promis?) zou gevonden kunnen worden in het Gat van Bolmers tussen Broersveld en Broersvest (waar plaats is, als de voormalige panden van Lentefeest en de Trechter worden gesloopt). Het Emmaplein is niet realistisch. Daarvoor duurt de plannenma kerij eenvoudig te lang, veel te lang voor een Hema die bepaald op een schopstoel komt te zitten. Overigens heeft de gemeente be halve het noodeontract, dat ge moedelijk elke vijf jaar wordt verlengd, nog wel andere foefjes om de Hema op te jagen. De ge meente zit tenslotte niet aan deze dochter van Koninklijke Bijen korf Beheer gebakken en zou best eens een balletje kunnen opgooi en bij aartsconcurrent Termeu- len, om te polsen of die geen trek heeft in locatie-De Uitkijk. De vrj.ag is dan, of de Hema haar kaarten uitspeelt, of past, en zich neerlegt bij opgedrongen vesti ging aan de Hoogstraat (Terzijde: De Koemarkt en de Broersvest, gezien vanaf flatgebouw Singelwljck. TpM Ook voor dit gebied heeft de komst van een ABC-warenhuis aan de 51 Tl V£ÏTÏ Lange Kerkstraat consequenties. Niet alleen verdwijnt C A uit de flat tCUt CUA Lange Kerkstraat consequenties. Niet alleen verdwijnt C A uit de flat en schuift Hans van Heelsbergen hiernaartoe op, maar ook zuilen on dernemers zoals Theo Janse meer hun best doen de Hoogstraat op te peppen. Op de foto is herenkleding Janse te zien pal achter het hoek pand van Alfa-schoenen, en naast Janse bevindt zich het ABN-kan toor. Rechts café 't Centrum, waarvoor een nleuwbouwplan in de maak SCHIEDAM zondag 19 Juli Biijdorp-sessie met Blues Bastards- saxofonïst Rinus Groeneveld, café Po dium, 22.00 uur, VLAARDINGEN donderdag 16 Juli m lunchconcert door Aad Zoutendijk, Grote Kerk, 12.45 uur. zaterdag IS Ju li wandeiconcerl door Johan Eecko- loo en Kristiaan Seynhave, Grote Kerk, 15.00 uur. MAASSLUIS vrijdag 17 juli bel aard concert Gerard de Waardt, Grot^ Kerk, 11.00 uur. dan wordt de discussie over een verlengde Passage na dertien jaar ook weer actueel, zij het dat de verlenging dan beperkt kan blij ven tot aan de Hema.) Gaat de Hema weg van de plek waar zij nu zit, dan wordt ook hier de vraag, wat komt ervoor in de plaats, en als het Schiedamse on- dernemingen zijn, wat komt er dan op de grond waar deze nu zit ten? Een nieuwe kettingreactie kondigt zich aan. Het doet den ken aan een schaakpartij, waarbij de binnenstad het bord is, waarop sommige winkels paardespron- gen maken, andere winkels zig zaggen als lopers en torens en weer andere kleine stapjes voor uit doen gelijk pionnen. Kwaliteit Na jarenlange lusteloosheid weliswaar werd ondertussen wo ningbouw gepleegd op de immen se kaalslag rond de Lindenhof verkeert de binnenstad in econo misch opzicht ineens in een stroomversnelling; juist in een pe riode dat het Vlaardingse winkel hart begint te sukkelen, zoals de winkeliers zelf aangeven. „Er zijn kwaliteitsverhuizingen op komst", zeggen winkeliers. Daarmee bedoelen ze dat de ge plande verhuizingen leiden tot een kwaliteitsverbetering van het winkelaanbod in de Schiedamse binnenstad. En waar de verhui zingen zich allemaal afspelen in één betrekkelijk klein stadshart, valt het domino-effect sterk op. Het lijkt een beetje op de gang van zaken bfj woningbouw, zoals wethouder Chris Zijdeveld dat ooit eens uitlegde. Eén nieuwe woning in Woudhoek vermindert het aantal woningzoekenden met het viervoudige. Want een gezin verhuist uit Groenoord naar Woudhoek, een gezin uit Nieuw- land verhuist naar de leeggeko men woning in Groenoord, een echtpaar uit Oost verhuist naar de vrijkomende woning in Nieuw- land en een alleenstaande krijgt zijn felbegeerde woninkje in Oost Bij zo'n doorstroming is de hde stad betrokken en valt het effect van die ene nieuwbouwwoning in Woudhoek niet op. In een overzichtelijke binnenstad, waar het proces vergelijkbaar is, ziet ie dereen het gebeuren. Daar lopen dagelijks duizenden mensen. Kennelijk was het tijd, dat er eens wat gebeurde. Zelfs bestuursle den van bewonersvereniging Schiedam-Centrum reageerden in een vertrouwelijk gesprek met wethouder Zijdeveld positief op de plannen voor een ABC-waren- huisaan de Lange Kerkstraat, of schoon er toch gesloopt moet wor den. Die instemmende houding is opmerkelijk, vooral wanneer wordt bedacht dat Zijdevelds voormalige opponent Nikolaj Dielemans deel uitmaakte van die complimenteuze delegatie van de bewonersvereniging. Opmer kelijk is het enthousiasme van het Centrum-bestuur ook, o^dat er tegen de plannen von een ABC- wai enhuis verzet loskomt vat) be woners van Lange Kerkstraat en Oude Kerkhof. Een bewoners vereniging zal namelijk vaak pro beren te voorkomen, dat zij vier kant tegenover haar bewoners komt te staan. Ketting Als in een ketting een schakeltje los zit, is niet de hele ketting waardeloos; zij wordt er alleen iets korter door. C A naar de Lange Kerkstraat en Hans Tex tiel naar C A, dat houdt weL Al leen is de rest van de ketting (de ABN naar Hans Textiel en Theo Janse naar de ABN) nog niet zo stevig. Kantoorbeheerder P.F.L. Ruij- ters heeft weliswaar ideeën over herhuisvesting van het filiaal op de Koemarkt, zodat buurman Theo Janse diens kledingzaak op de kop van de Hoogstraat inder daad op termijn naar het belen dende ABN-per ceel zou kunnen uitbreiden. Maar aastRuijtere wel op het pand van Hans van Heels bergen? „Nee, daar heb ik nooit aan gedacht Maar leuk dat men zo met ons meedenkt", merkt hij vrolijk op. Ruijters beaamt dat de ABN op de Koemarkt hoek Lange Haven, in een te klein pand zit. „Maar voor hoelang? Wij overwegen een deel te automatiseren en daarmee los je veel ruimtelijke problemen op". Hii vindt dat het ABN-kantoor bouwkundig wel een zekere charme heeft al zijn er, zeker bij automatisering, enkele aanpas singen nodig, waarvan dan ver- De Schotse Poort is één van de bedreigde plakjes aan de Lange Kerkstraat. Het komt uit op gras en de historische waarde is be twistbaar. Schiedamse gemeen teraadsleden zagen twee weken geleden dat Gorcum een smal poortje heeft, waardoor Hugo de Groot 'm ooit smeerde nadat hl] uit slot Loevestöijn was ontsnapt en dat poortje is nu beroemd. Maar wat moet Je over de Schotse Poort vertellen? volgens weer de vraag is of dat mag in een pand dat binnen het beschermd stadsgezicht valt. Ruijters heeft daarom een plan ingediend bij zijn directie in Am sterdam, een plan dat een nieuw kantoor behelst dat vriendelijk, efficiënt en ruimtelijk op de diént overkomt Omdat de ABN ook een kantoor heeft aan de 's-Gra- velandseweg, lag het enigszins voor de hand de twee filialen te concenteren op één plek. En om dat het moeilijk is een bestaand gebouw voor het bankwezen ge schikt te maken alleen al de bouw van een kluis is een hele kluswerd meteen maar ge dacht aan nieuwbouw. Op de Koemarkt gaan stemmen op, dat de ABN mikt op de plaats van café 't Centrum, dat door de ge meente gesloopt dreigt te worden en een meer serieuze kandidaat de reformhandei Te Hooi Te Gras schijnt te zijn. Deze kruiderij is ook in Vlaardingen gevestigd. Openhartig benadrukt ABN- woordvoerder Ruijters, dat de tijd van op-elk e-hoek-een-bank voorbij is en dat ook de banken tegenwoordig elk nteuwbouw- plan zeer kritisch bekijken, en dat men in Amsterdam te maken heeft met 700 lokale directies die allemaal wel ideeën hebben, zo dat het maar afwachten is of er in Schiedam investeringen worden gedaan. Hij noemt het een geluk kige omstandigheid dat de chën- tèle in elk geval nog goed te be dienen is en dat er op de Koe markt tenminste nog enige par keergelegenheid vlak voor de deur is. Die zou op de Koemarkt ontbreken. „Ook als bank zijn wij in elk geval blij dat er wat gebeurt, dat er nieuwe ontwikkelingen zijn in de Schiedamse binnenstad, en dat erover wordt gepraat, mede naar aanleiding van een rapport van één onzer politieke partijen", al dus Ruijters. Met de Hoogstraat-winkeliers is hij van mening, dat een ABC-wa renhuis niet primair als concur rentie moet worden gezien, maar als een nieuwe factor waardoor meer mensen in de Schiedamse binnenstad hun inkopen zullen gaan doen. Schiedam Restaurant Het Oude Raedthuys m Schiedam is onderscheiden met de Gouden Fles '87, Die Belgische onder scheiding wordt jaarlijks uitge keerd aan Nederlandse horeca bedrijven, omdat zij 'bij voortdu- - ring tot volle tevredenheid van hun gasten elke drank op de juiste wijze serveren'. De onderscheiding is in het le ven geroepen door Spa Monopo- le ïn België. Dit jaar hebben 850 horecabedrijven meegedongen naar het kleinood. Na een stren ge selectie bleven 58 bedrijven over, die nu allen met de gouden fles 1987 kunnen pronken. In bet jury-rapport staat dat Het Oude Raedthuys Volledig aan alle voorwaarden voldoet'. NiiiifiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiMiiinmiiiiiuiimiiiii Schiedam Ongeveer honderd studenten uit Amerika en Cana da geven volgende week vrijdag ais de 'American Musical Am bassadors' een concert in de Plantage. De musicerende studenten, die een breed scala stijlen bestrijken van klassiek tot swing, komen alweer voor het achtste jaar naar dejeneverstad. Het bezoek aan Schiedam maakt steevast onderdeel uit van een grote Europese toemee waarbij dit jaar ook Parijs, Luzem en Heidelberg worden aangedaan. Het concert duurt ongeveer een j duur en begint om half zeven. I lllllllllllIlIlllilHlIIIIIIIIIIIHIIitlIllllllllJIIIUill I flQI II ff! Ij TT" Rotterdams Nieuwsblad 4 jÈf door BAS VAN DEN BERG Schiedam Het is nog wel geen fusie, maar de eerste sa menwerking in Schiedam is ook wat waard. De gemeente mag SVDPW en DRZ wel dankbaar zijn dat zij samen aan een nieuwe toekomst bou wen en de leden al hun goed keuring aan het samenwer kingsverband hebben gege ven. In het kader van de bezuinigin gen in Schiedam zijn een aantal voetbalclubs min of meer ge dwongen een fusiepartner te zoe ken. Het betreft negen velden die in Schiedam moeten worden in geleverd omdat de kosten te hoog zijn. Bovendien vindt de gemeen te dat twintig voetbalclubs te veel van het goede is. In eerste instan tie werd aan de voetbalclubs zelf overgelaten op welke manier zij de ruilverkaveling wilden zien. Maar daar is nog weinig van te recht gekomen. Om een gedwongen fusie of sa menwerking te voorkomen, klopte DRZ zelf aan bij SVDPW, met het verzoek op Harga te mo gen voetballen. In eerste instantie betreft het een samenwerking, maar het is niet uitgesloten dat het op een fusie zal gaan uitdraai en. „Het belangrijkste is", zegt voorzitter Jan Mulder van SVDPW, „dat beide dubs goed met elkaar kunnen opschieten. Dat de karakters van beide dubs niet te ver uiteen lopen. Toevallig is dat zowel SVDPW als DRZ ïn 1930 zijn opgericht De één aan de Parallelweg en DRZ in de Maria- straat Het zijn typische wijkge- bonden dubs. We hebben ook al een fusie besproken, maar dat is mede afhankelijk van de ontwik keling van het voetbaL Het aantal leden wordt elk jaar minder en daardoor wordt de finandële po sitie van de clubs steeds zorglij ken Vier jaar geleden had SVDPW nog financiële proble men Het is toen een goede greep geweest een zaterdagafdeling op te richten. Deze afdeling Is gestart met twee elftallen en heeft er in het nieuwe seizoen al vier". Clubgebouw SVDPW had zelf al bouwplannen die in een ver gevorderd stadium waren. „Er waren zelfs al teke- ningen", vervolgt Jan Mulder, „en hadden aan de gemeente om subsidie gevraagd. Nu DRZ met ingang van volgend seizoen (1988/1989) bij ons komt inwonen, gaan we samen praten over een nieuw clubgebouw. Het is met uitgesloten dat het twee verdie pingen gaat krijgen en dat het op de parkeerplaats komt Eén van de vragen is of het een clubge bouw met één of twee can tines moet gaan worden. Afgescheiden dus door een wand, zoals bij Olympus, en WK het geval is. De commissie die de samen werking tussen SVDPW en DRZ heeft voorbereid. Staande vlnr: Jan Mulder, Sjaak de Ridder en Willem Reininga (allen SVDPW). Zittend vlnr: Cok Boes en Rob Nefkensvan DRZ Het is echter niet zo dat het club gebouw volgend jaar al klaar zal zijn. Dat heeft vanzelfsprekend te maken met de ontwikkelingen tussen SVDPW en DRZ". Wanneer DRZ uit Kethel ver trekt, verlangt het een vergoe ding voor het clubgebouw dat het achter laat Penningmeester Rob Nefkens van DRZ: „Het is een ei gen accommodatie waarvan de waarde geschat kan worden op 150.000 gulden". door BAS VAN DEN BERG Schiedam De kennisma king met Sandor Popovics is niet al te vriendelijk. Nog voordat de spelers voor de eerste training op het veld staan, zijn ze al volgestopt met opdrachten. Éénmaal op het trainingsveld halen de com mando's van 'Popo' Harga zo wat uit de zomerslaap. Kort om: Sandor Popovics, die met NEC de er", divisie miste, is weer terug bij SW. Jaren ge leden als trainer, nu ook als manager en in volledige dienst „Hij zal", zegt voorzitter Mar tin de Jager, „er voor moeten zorgen dat SVV weer een vol waardige eerste divisieclub wordt. Hij moet in staat wor den geacht om SW weer een impuls te geven, maar ook be hoort het tot zijn taak om sponsors te zoeken. Daar is hij volgens mij geknipt voor. Zijn nieuwe taak zal mij in ieder geval gaan ontlasten. Ik ben nu anderhalf jaar voorzitter van SW en zal voorlopig nog wel aanblijven. Maar het is niet zo dat ik nog veel tijd aan SW kan besteden. Het laatste jaar was dat gemiddeld één dag per week en dat laat m'n werk niet meer toe". Om te laten blijken dat SW nog altijd bestaat, wil Martin de Jager zich gaan bezighouden met de sfeer in de club. „Ik denk, zegt hij, „dat het daar de laatste jaren aan heeft ontbreken. Ik streef er naar om elke maand een grote cluba vond te organiseren en regelma tig ook andere bijeenkomsten te houden voor de spelers. In sep tember komt een groot Voetbal gala met een koud buffet De or ganisatie is in handen van Ton Melser en Huib Liefhebber. Het is de bedoeling dat op deze bijeen komst de start wordt voor een grote loterij ten van de SW-jeugd. Deze moet 100.000 gulden opleveren voor de nieuwe voetbalschool. Verder wordt op het Voetbalgala de fina le gehouden van het Europoort Soundmix festival. De voorron den van dit evenement zijn in De Amstolbron geweest". Eerst prestaties Dat SVV veel beter moet gaan presteren, is ook de wens van het Schiedamse gemeentebestuur. „Het college van b en w is niet ne gatief gestemd over de eerste di visieclub, maar weigert subsidie te geven", aldus Martin de Jager weer. „SVV moet eerst gaan pres teren, dan pas kunnen we terug komen bij de gemeente. We heb ben geld voor verbetering van de accommodatie gevraagd en een aanvulling op het tekort van ruim 100.000 gulden. Maar zowel het gemeentebestuur als de politieke partijen in Schiedam Heten het af weten. Het is meer een adhesiebe tuiging die we hebben gekregen dan concrete hulp. Toch wil ik niet negatief zijn, omdat we als betaalde club al minder huur voor de velden betalen en de ge meente enkele jaren geleden nog een bedrag gaf voor de aanleg van een lichtinstallatie". „Vandaar ook", vervolgt Martin de Jager, „dat we orde op zaken hebben gesteld. Met Sandor Po povics en hulptrainer Jan Rotgere (eveneens in vaste dienst) streven we naar een betere organisatie.. «Dm zo professioneel mogelijk De nieuwe aanwinsten van SW. Van links naar rechts: Frank van der Kiev, Jan Lecker, trainer/ma nager Sandor Popovics, Patrick Dumee en Jerry Huuksloot over te komen, hebben we„zelfs materiaalman Siem Bonefaas in vaste dienst genomen. De schuld is door onze sponsors grotendeels weggewerkt Alleen moet ik nog een regeling treffen met de belas tingdienst in Schiedam. We heb ben een achterstand van 1 -zo'n 70.000 gulden". Zes spelers Bij SVV zijn maar liefst zes spe lers vertrokken. Doelman Henk Dirven accepteerde een contract van DS'79, Jan Mulder kreeg'eert vrije transfer en ging naar FC Vol en dam, Rob Koevermans en Harry van Kapel weigerden hun contract en gingen respectievelijk naar Excelsior'20 en SFC. Eriyer- der kregen Hans Necskens (naar 's-Gravendeel) en Chris Treling (naar Wippolder) geen contract meer. Nieuw zijn: Patrick Dumee (LMO), Frank van der Kley (Quick Boys), Jan Lecker-(ge huurd van FC Utrecht) en Peter van Geenen van FC Den „Kaag. Uit eigen kweek kwamen naar de A-selectie: Eric Keynemans, Cor Bogovac, Sandro Diüberto en Jer ry Huuksloot. „In totaal zijn er veertien con tractspelers en we hebben .finan cieel gezien nog ruimte voor één, speler" besluit Martin de Jèger. „In principe is John Bos onze eer ste keeper en Eric Keynemans de tweede. Maar als er behoefte is aan een nieuwe doelman, zullen we niet schromen een nieuwe te contracteren". -f

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 2