De Hoop failliet: Wonen-nieuwe-sti j 1 in historisch vertrek Historische vereniging rouwt om Kreupelstraat Wij kvereniging noemt Siso 'onbetrouwbaar' VUMDHGS DAGBLftB SCHKMMSCK C8BBAHi NIEUWE WATERWEG COURANT Expositie f De Zeeman Marokkaanse order fataal voor f scheepswerf m Oplichters aangehouden Hoge boetes en scherpe controle 'Olifant' pootje gelicht Luid protest tegen bouwplan Kerkeiland Dieven doen zich tegoed Nu noten voor wissel-geld! ■f- Motorrijder botst op auto WATERWEG ;C;_-»V-v f^e^pna'e redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC .Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardirigen. Telefoon: 010-4343229, «52066. 433)557 se^redaetle:4345209 - DOND33DAG '16/JULI 1987 Schiedam De Historische af met modder te gooien". Vereniging Schiedam heeft rich - noodgedwongen neergelegd bij de beslissing van de gemeente om de laatste vijf huisjes aan de Kreupelstraat tc slopen. De vereniging betreurt het dat de leegstaande woninkjes plaats moeten maken voor een ABC- warenhuis. Eind vorig jaar diende de vere niging nog een kant en klaar plan in om het voormalig bui tenhofje van Bdois te restaure ren en te verhuren. Maar secretaris J.M.M. Jansen begreep uit een onderhoud met wethouder Chris Zijdeveld vori ge week, dat de gemeente nooit andere bedoelingen heeft gehad dan sloop. „Zijdeveld zei ronduit dat de pandjes indertijd met dat doel zijn aangekocht". De historicus ziet in die bekente nis evenwel geen reden „achter- De huisjes staan gewoon op de verkeerde plek", concludeert Jansen gelaten. De zeventiende eeuwse pandjes afbreken en op een andere plaats in de binnen stad steen voor steen weer op bouwen, zoals ooit werd geop perd, vindt de historische vere niging „niet realistisch". Jansen is ondertussen wel be nieuwd hoe degemeente de sloop van het monument Lange Kerkstraat 56 zal verantwoor den. Jansen vermoedt dat Zijde veld zal proberen'het pand van de monumentenlijst af te voe ren. De secretaris van de historische vereniging is hoogst verbaasd, dat de wethouder met geen woord over die kwestie heeft ge rept, toen hij het plan voor de ABC-winkei vorige week pre senteerde. - giiiiiiiiiiiiiiiii|iiiiiiiiniiiiiiiiiiHi!iiiimuiiiiiiiiiu!iiiiiuiiiiiiiiiiiii^ H Vlaardingen Koffie- entheesehenkerij De Zeeman in de Hoogstraat exposeert van- H af deze week werk van Rien de Bruin. Er zijn met name landschappen en stillevens s van deze Rotterdamse kunstenaar te zien. 'De 41-jarige De Bruin hèeft na zijn studie S aan de academie van beeldende kunsten in 1966 steeds dezelfde thematiek gebruikt. =E 'S Veel van zijn werk bevindt zich in particu- liere collecties. Schiedam Een 51-jarige man uit Schiedam is in zijn woon plaats aangehouden wegens op lichting. Hij wordt ervan ver dacht een 47-jarige vrouw uit Ridderkerk een bedrag van 73.000 gulden afhandig te heb ben gemaakt Op verdenking van medeplichtigheid in deze zaak is in Rotterdam een 45-jari- ge man 2onder vaste woon- of verblijfplaats gearresteerd. De Ridderkerkse ontmoette de Schiedammer in mei in een club in Rotterdam. Daar wist de man haar samen met zijn partner over te halen het geld op zijn .-.bankrekening in Antwerpen te storten. Volgens de Schiedam mer kon de vrouw daar voor deel uit halen vanwege de hoge rente. Toen het bedrag eenmaal was overgemaakt bleek de man spoorloos verdwenen, waarna de vrouw uit Ridderkerk aangif te deed bij de politie. De ver dachte dook uiteindelijk in Schiedam op, waar hij kon wor den gearresteerd. Van het geld van de Ridderkerkse is echter niets meer over.-- De andere arrestant bleek zich bij nader onderzoek nog met an- dere oplichterspraktijken te hebben beziggehouden. Zo had hij bij garagebedrijven in deze regio nieuwe auto's besteld. Tot de bestelde voertuigen binnen waren, reedhij gratis in een leenauto van de garage. Vervol gens zei hij af te zien van de nieuwe auto, waarna hij dezelf de truc. bij een volgend bedrijf uithaalde. De schade voor de ga rages bedraagt in totaal rond de twintigduizend gulden. Werk aan Benelux- tunnel start vrijdag Rotterdam De werkzaamhe den aan de Beneluxtunnel, die met name zijn bedoeld om de veiligheid te verhogen, gaan vrijdagavond rond half acht van start. De renovatie van de weste lijke tunnelbuis duurt precies een maand. In die lijd zal het au toverkeer slechts van één tun nelbuis voor beide richtingen gebruik kunnen maken. Het leed moet maandag 17 augustus, geleden zijn. Dan heeft het auto verkeer weer de beschikking over de volledige capaciteit van de tunnel. 'Vorig jaar is in dezelfde periode de oostelijke tunnelbuis gereno veerd. Dat leidde soms tot chao tische taferelen en een ernstig ongeval. Vooral vrachtwagen chauffeurs met aanhangers en automobilisten rnet caravans trokken zich weinig aan van het 'verbod van de tunnel gebruik te maken. Ook de snelheidsbeper king werd door veel weggebrui kers aan de laars gelapt. Rijkswaterstaat en politie gaan met een pakket maatregelen proberen de problemen van vo rig jaar te voorkomen. Aller eerst zal, om de tunnel te ontlas ten, een tweede veerpont tussen Maassluis en Rozenburg worden ingezet Tijdens de afsluiting geldt een maximumsnelheid van 50 kilometer per uur en een inrijverbod voor motorvoertui gen met aanhanger. De politie kondigt scherpe controles aan. Wie toch met een aanhanger door de buis gaat, moet rekenen op een boete van 35 gulden (per sonenauto's) of 250 gulden (vrachtverkeer). Voor de snelheidsovertredingen komt een getrapt tarief. Voor personenauto's moet 35, 50,70 of 80 gulden worden betaald bij harder rijden dan 64, 70,75 of 80 kilometer. Wie harder dan 80 ki lometer per uur rijdt, moet voor de rechter komen. Voor het vrachtverkeer zijn de boetes ho ger, tot 70 kilometer 100 gulden, tot 80 kilometer 200 gulden en .tot 90 kilometer 300 gulden. Wie meer dan 90 kilometer per uur rijdt," moet voor de rechter ver schijnen. Tijdens de werkzaamheden aan de westelijke'tunnelbuis wordt •een maand lang 24 uur per et maal'gewerkt, ook in de week einden. Op deze manier kan de afsluiting van de tunnelbuis tot slechts vier weken beperkt blij- ven. Scheepswerf De Hoop lag er gisteren troosteloos en verlaten bi]. Schiedam Scheepswerf De Hoop in Schiedam is failliet. De circa vijftig werknemers van de repara tiewed aan de Scbiekade worden ontslagen. Dat is hen maandag tijdens een werkvergadering meege deeld. Ook het vrijwel even grote zusterbedrijf in Hardinx- veld-Giessendam, dat zich heeft toegelegd op nieuw bouw, moetsluiten. „Eén order heeft het hele vermo gen weggesnoept", vatte, FNV'er Theo Berger gisteren de trieste ondergang van de werf samen.' Vlak daarvoor waren in Rotter-; dam en Dordrecht de respectieve lijke faillissementen van de vesti gingen uitgesproken. De Hoop was tot voor kort een oergezond bedrijf. „Het is triest, maar één tegenvaller heeft de werf. in één keer weggevaagd", meent Berger, die nu samen met "curator mr. A. Caljé wil proberen 'zoveel mogelijk werkgélegen- heidtelatenherleven'. Een transactie van acht miljoen - gulden met een Marokkaanse particulier, die twee visserskot- De stromende regen lichtte gistermiddag een olifant pootje op het Kethelplein bij Vlaar dingen. Op de gladde oprit naar rijksweg 19 verloor de 27-jarige bestuurder van de jene vertruck de macht over het stuur. Het logge gevaarte kantelde en belandde op zijn rug in de berm, i, waar het later met behulp van een kraan wag en weer op z'n poten werd geholpen. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De vrachtwagen, op weg van Vlaardingen naar Et- ten-Leur, was overigens niet geladen met de jenever van het merk Jonge Olifant maar met twee pallets wijn. Honderden flessen gingen bij het ongeluk verloren. tors had besteld, is De Hoop nood lottig geworden. De boten zijn vrijwel afgebouwd, maar zullen niet naar Noord-Afrika afreizen. De opdrachtgever blijkt niet lan ger geïnteresseerd en kan nu we gens het ontbreken van een aan tal handtekeningen onder het contract uit.- Ook een drié man sterke delegatie van De Hoop, heeft in Marokko niet het beoog de geld kunnen lospeuteren. De bouw zou met Nederlandse ontwikkelingsgelden worden be kostigd. Dat geld blijft nu op het ministerie in Den Haag liggen. De laatste maanden gonsde het al van de geruchten op de werf. Zou de Marokkaanse opdrachtgever wel of niet over dé brug komen? Ondanks de sombere vooruitzich ten hielden banken en leveran ciers vertrouwen in het bedrijf en pompten forse bedragen in de werf. „Die zijn nu enorm gedu peerd", aldus Berger. Hij vindt dan ook dat De Hoop op een schlemielige wijze aan zijn eind komt „De boten waren met 99'A zekerheid verkocht", weet hij. Ook andere omstandigheden ma ken het onafwendbare massa ontslag voor de bond een bittere piL „De orderportefeuille liep al tot ver in 1988. Er zat volop per spectief in de werf. Eén oplossing zou kunnen zijn dat het rijk de bo ten koopt. Dan kan de werf ge woon weer gewoon verder". Veel hoop op een dergelijke gun stige wending heeft hij echter niet .Het rijksbeleid ten aanzien van de scheepsbouw is bekend: in beginsel .wordt geen steun gege ven". Het plotselinge faillissement is ex tra sneu voor de tien werkne mers, die nog onlangs op straat kwamen te staan omdat scheeps werf De Haas in Maassluis failliet ging. Zij hebben maar heel kort van hun nieuwe baan kunnen ge nieten. De directie van De Hoop was niet voor commentaar bereikbaar. Maassluis Bewoners van het Kerkeiland ih Maassluis zijn massaal te hoop gelopen tegen het plan om 42 woningen te bou wen op het terrein van de voor malige fabriek De Ploeg.. Nog voordat dé gemeente het bouw plan officieel heeft goedge keurd, 2ijn op het stadhuis al meer dan 20 bezwaarschriften binnengekomen. Hoewel de bezwaren hier en daar sterk uiteenlopen, zijn er ook _duidelijke overeenkomsten.. Zó is de Ankerstraatbezorgd, dat de nieuwbouw veel. zonlicht zal wegnemen. Degënen, dié het dichtst rond het toekomstig bouwterrein wonen,' vrezen dat hun huizen tijdens het heien schade zullen oplopen. Eén be woner is bang dat de kinderen, die straks óp het Kerkeiland ko men te wonen, gevaar lopen in de haven te verdrinken. Bij die bewuste brief heeft amb- tenaar stadsontwikkeling Cor de Jonge even meewarig het hoofd geschud. „Alsof ér nooit eerder kinderen aan de Maassluisse ha ven hebben gewoond", zegt De Jonge, die de bezwaarschriften overigens wel 'bloedserieus' neemt De stapel post heeft de ambtena ren behoorlijk verrast Verwon dering wekte ook het feit dat omwonenden, die op de onlangs gehouden informatieavond nog voorstander leken van het bouwplan, zich nu ook onder de tegenstanders hebben. ge schaard. Vlaardingen „Slechte relatie? wijkvereniging Vettenoordse- Wat ons betreft zijnde contactenpolder.'. v best aardig. We kunnen met el- 'In het deze 'week verschenen kaar werken". George Herders, jaarverslag 1986 noemt de wijk coördinator bij het Stedelijk In- vereniging het Siso „onbehoor- stituut Samenlevingsopbouw, lijk, onbetrouwbaar en onbe- wil voorlopig geen commentaar sehaamd". Aanleiding voor die geven op aantijgingen yan de Schiedam Deiantine van FC Nieuwland zit even zonder snacks. Dieven stalen niet alleen een groot deel van de mond voorraad,'maar ook de appara tuur om die op te warmen. Ze gingen ervandoor met negen do zen hamburgers, kroketten en frikadellen. Om de hapjes te kunnen klaarmaken namen de inbrekers ook de bakoven, de frituurpan en het koffiezet-ap paraat mee. Bij dat .eetfestijn hoeven de da ders niet op een droogje te zitten, want uit de kantine verdwenen ook vier flessen wijn. Een vijfde fles dronken de bezoekers ter plaatse leeg, bij wijze van aperi tief. Zorgvuldigheid kan de in brekers niet worden ontzegd: de ruit die ze uit de sponning na-; men om binnen te komen, werd bij hun vertrek weer keurig op z'n plaats gezét; Schiedam Een stijlkamer, waar ooit de statige regenten van de Franse kostschool verga derden en later de directeur van de sociale dienst kantoor hield, wordt het onderkomen van een gezin-raodeme-stijl. Waar vroe ger een gebeeldhouwde kast stond, komt een kleurentelevisie te staan. De schouw wordt ver vangen door eencv-element. Deze interieur-revolutie vol trekt zich iri de Nieuwstraat, in de voormalige secretarie die on langs wérd verbouwd tot dertig wooneenheden voor kleine huishoudens. Aanvankelijk be stond het plan de stijlkamer met zijn lambrizeringen, fraaie stuc- plafond, schouw en wandspiegel in oude staat te herstellen,"maar die restauratie blijkt zo kostbaar dat de gemeente heeft besloten er maar een hedendaagse woon- unit van te maken. Daarmee gaat dit stukje geschie denis overigens niet voorgoed verloren, verzekert Peter van Velzen, ambtenaar bij bouw- en woningtoezicht. „De kamer is zorgvuldig opgemeten en be schreven, zodat de restauratie ieder moment alsnog kan wor den uitgevoerd". Maar Van Vel zen schat dat daar nog wel een jaar of vijftig jaar over heen zul len gaan. Tegen die tijd zijn die huidige wooneenheden waar schijnlijk wel uit de mode". (ADVERTENTIE) Noten fauteuils van 1295.- voor 495.-, secretaires metopzetvkrinevan 895- voor 395.-, noten ladekastjes v.a. 195-, dressoirs v.a. 695-, massief noten boekenkasten van 1435.- voor 695r- en salonkasten van 2895.- voor 1595-, eetkamers, kapstokken, spiegels, noten salontafels v.a- 295-wie z'n ogen niet gelooft, moet onverwijld gaan kijken bij de Stam in Rotterdam. Een groot deel van de klassieke kollektie wisselt er nu van gezicht. (Het begin is al te zien.) Al het bestaande móet daan-oor wijken, inclusief magazijnvoorraden. Vaak nog in fabrieksverpakking. En niet alleen noren. Ook in andere klassieke-ên moderne - zitgroepen, eetkamer; en fauteuils zijn er nog ongekende koopjes te halen. Zo lang de voorraad strekt kuntJaarvoor terecht aan de Mariniersweg 1-55» hoek Goudsesingel; óók vrijdagavond. Amateur-historici zien in deze aanpak een bewijs té meer van de slordigheid, waarmee de ge meente met monumenten om springt. Ruud Pcals, de voorma lig voorzitter van de Historische' Vereniging Schiedam, heeft fo to's gemaakt van de. stijlkamer voordat die werd ontruimd. „Het vertrek diende als opslag plaats voor spullen, die afkom stig waren uit de directiekamer van de Gusto-scheepswerf. Die zijn behouden gebleven, maar sommige stukken uit. de stijlka mer zelf zijn verdwenen. Ik heb begrepen dat een sjoemelaar de boel heeft leeggehaald en aan een antiquair heeft doorver kocht". Volgens Van Velzen zijn de be waard gebleven delen van hét interieur op zolder opgeslagen. De ambtenaar van bouw- en wo ningtoezicht benadrukt nog maals dat er geen andere keuze was: „Het houtwerk was aange tast door zwam, we hadden het g hele vertrek moeten uitkleden om dat ongedaan te maken. Dat 5 was te kostbaar, ook al omdat we g. geen bestemming hadden voor een gerestaureerde stijlkamer. -5; En om nu voor veel geld een vertrek in Louis XVT-stijl te herstellen enkel om daar ie mand in te laten wonen, daar za gen B en W geen heil in". Krijgt destijlkamer in de Nieuwstraat dan tenminste nog een nuttige functie, het regen tenvertrek in het voormalig weeshuis De Lindenhof. even zware beschuldigingen is een conflict over het opbouwwerk. Het Siso zou beloften, over het toewijzen van een opbouwwer ker niet zijn nagekomen. Steun van een beroepskracht zegt de Vettenoordsepolder hard nodig te hebben. Maar door het geruzie met het Siso komt al het werk neer op de schouders van vrijwilligers. Dat weegt vooral zwaar bij een omvangrijk kar wei als de renovatie van de Van Beeth o vensingel Wethouder Ary Maarleveld (welzijn) probeerde in maart dit jaar te bemiddelen in het con flict, maar slaagde daar niet in. Aan hernieuwd overleg met de instelling van George Herders zegt de'-wijkvereniging sinds dien geen behoefte meer te heb ben. Volgens welzijnsambtenaar Leo Mous heeft de wijkvereniging de problemen zelf over zich uit geroepen door zich niette willen schikken in het pool-systeem voor opbouwwerkers. „De VOP legt zich er niet bij neer dat het Siso bepaalt waar en wanneer een opbouwwerker wordt inge zet, maar eist een eigen opbouw werker. We hebben meermaals duidelijk gemaakt dat dat niet kan de gemeenteraad heèft dat pool-systeem ingesteld en daar moet iedereen zich aan houden". Op-het stadskantoor heeft men overigens de indruk dat ook persoonlijke tegenstel lingen een rol spelen in het con- flict. „Dat soort termen herken ik niet zo", zegt George Herders over de woorden „onbehoorlijk" en „onbetrouwbaar". Herders wil eerst de bewuste passage in het jaarverslag wel eens lezen, voordat hij zijn visie geeft. On dertussen wacht de VOP op nieuwe stappen van wethouder Maarleveld. Die zou al februari beginnen met een evaluatie van het Siso. Ondanks dat er op 1 april een nieuw college var. B en W aantrad, is er van dat plan nog niets terecht gekomen. Weer minder Schiedammers Schiedam—Het Schiedamse in wonertal blijft dalen. In mei zakte het bevolkingscijfer naar 69.286, een afname met 15 perso nen, ten opzichte van april. De daling was het gevolg van een negatief vestigingsoverschot: meer mensen vertrokken naar een andere gemeente dan dat zich nieuwe inwoners meldden. De achterzijde van het gerenoveerde Nieuwstraat-complex. Over vijf tig jaar, als kleine wooneenheden uit de mode zijn, wordt de stijlkamer -misschien hersteld. verderop in de binnenstad, staat nog steeds leeg. De gemeente heeft zich destijds verplicht de kamer in oude staat terug te brengen, maar ondanks aan dringen van Monumentenzorg is er nog steeds geen geld vrijge maakt om het goudlederen be hang weer aan de muren te be vestigen. Schiedam Een 25-jarige Rotterdammer moest gisteren met een diepe wond in het linkerbeen naar het ziekenhuis. De man was met zijn motorfiets óp rijksweg 19 op een voor hem rijdende auto gebotst. De auto remde af op het moment, dat de motorrijder aan een inhaal manoeuvre begon. Auto en motor raakten licht beschadigd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1