Sprankj e hoop voor De Hoop Meijer wil beter openbaar vervoer Nieuwland is van raadsleden Eerste geallieerde terug bij vrienden Voor het eerst minder padden Grondtransport: lichte paniek Steendij kpolder HAVEN GEDEMPT Schiedam wijst abonnee-tv af Opdrachtgever Kerkeiland niet verontrust College weerlegt kritiek; Curator Caljé: 1Scheepswerf misschien gehalveerd verder7 Zwemmen, lopen en fietsen in twee pakketten Inbraak bij Arie Zwambom Naaidkurist komt goed uit de verf VRIJDAG 17 JULI 1987 Regionale Schiedam Nieuwland moet opnieuw een stukje groen inleveren. In de 'put', op het snijpunt van de Burgemeester Van Haarenlaan en de Vlaardin- gerdijk, wil Euro woningen begin volgend jaar drié flats van elk vijf etages gaan bouwen. In totaal gaat het'om 41 koopwoningen. Wegens de. slanke vorm van de flats staat het ontwerp op het stadskantoor bekend als 'het torentjesplan'. Het plan sluit aan bij het voorne men om even verderop, aan de Thorbeckesingel, de Burge meester Honnerlage Gretelaan en de t>r, Kuyperiaan, wonin gen te realiseren. Ook daarvoor 2al Nieuwland groen moeten opofferen. Vooral oudere Nieuwlanders hebben daar bezwaar tegen gemaa'kt Ironisch genoeg is één van de motieven achter 'het torentjes plan' juist het onschadelijk ma ken van het groen. Vrouwen mijden het met struikgewas be plante terreintje tegenover de algemene begraafplaats wegens het onherbergzame karakter. Dit deel van Nieuwland wordt in de vorig jaar door de Schie- damse vrouwenemancipatie Organisatie gemaakte nota Enge Plekken met stip vermeld. „Die dreiging willen we wegnemen door er.huizen neer terzetten", aldus ambtenaar stadsontwikke ling Flip Bohrê. Tweede doel is Nieuwland voor zien van andere typen wonin gen dan de huurflats, waarmee de wijk is bezaaid. Met dat oogmerk wordt leeg staande pand van de basisschool Harleklno aan de Burgemeester Van Haarenlaan binnenkort verbouwd tot twee-, drie- of vierkamerwoningen. Welk soort huizen er in de school komen, is afhankelijk van de subsidie van het rijk. Maassluis De ruim twintig be zwaarschriften van bewoners van het Kerkeiland zullen waarschijnlijk weinig invloed hebben op de bouw van 42 wo ningen op het Ploeg-fabriekster- rein. Opdrachtgever T. Gouds waard, van Goudswaard Part ners uit Maasland, ligt in elk ge val niet wakker van de protes ten:'"„Ik heb wel vaker de hele buurt over me heen gekregen bij als ik een plannetje wilde, uit voeren". De reactie van de omwonenden heeft Goudswaard wel een beet je verbaasd. „Het lijkt wel of de mensen die oude fabriek mooier vonden dan dit nieuwbouw- plan", zegt de projectontwikke laar. Goudswaard is best bereid tot 'modificaties' (aanpassingen), mits die niet het hele complex onderuit halen. „Ik ga het plan niet wijzigen in die zin dat we straks nog maar een stuk of vijf woninkjes op het hele Kerkei land neerzetten". Het Maaslandse bureau zegt met de bewoners te hebben afgespro ken dat er nog overleg zou ko men over de uitvoering van het project. Goudswaard: „De buurt zou me uitnodigen voor een ge- sprek, maar dat is tot nu toe niet gebeurd". Schiedam Werkbezoeken zoals naar Gorcum en Geertruïdenberg vergroten de.kennis van gemeen teraadsleden en bevorderen hét contact tussen politiek en ambte naren. Alleen daarom al wegen de baten van zulke uitstapjes ruim schoots op tegen de kosten. Dat antwoordt het college van B en W op schriftelijke vragen van Bart de Leede (PSP/PPR) eh Har ry van Doom (D66). De - twee raadsleden maakten op 30 juni de excursie mee van enkele gemeen telijke commissies naar een elek triciteitscentrale in Noord-Bra- hant en het Lingehaven-project in Gorcum. Daags daarna kondigden zij aan het college aan de tand te zullen voelen over het nut van het reisje. De Leede en Van Doom onthulden dat zij niet zozeer wa- ren meegegaan om de centrale en de haven te bekijken, als wel om uit te vinden of dergelijke tripjes wel zinvol zijn. De twee raadsleden suggereerden dat het allemaal best wat goedko per had gekund. Ze vroegen zich af waarom niet volstaan kon wor den met één afgevaardigde per po- .litieke partij, en of het nodig was geweest zoveel ambtenaren uit te nodigen voor de gecombineerde bus/bootreis. Met' minder deelne mers waren de kosten .van de lunch aan boord van het ms Zil vermeeuw en het diner in restau rant De Gouden Leeuw te Hoor naar ongetwijfeld lager uitgeval len. De Leede en Van Doorn die zich beide maaltijden overigens goed lieten smaken sneden met hun vragen een delicaat onder werp aan. Uitstapjes op kosten van de gemeenschap zijn al menigmaal onderwerp geweest van felle kri tiek in de gemeenteraad. De CPN blijft uit principe altijd thuis als de volksvertegenwoordigers op stap gaan. Maar ook partijen, die wet houders hebben in het college, be kijken de post reis- en verblijfkos ten met argusogen. Gè Brouwer, fractievoorzitter van de PvdA, heeft B en W al diverse keren op de vingers getikt wegens overschrijding van hun budget. Brouwer vroeg een half jaar gele den om een overzicht van de bui tenlandse reizen van het college. Hij wacht nog steeds op antwoord. De reactie op de vragen van de PSP/ PPR en D66 kwam heel wat vlotter. Al moeten De Leede en Van Doom hun nieuwsgierigheid naar de totale kosten nog even op zouten, De rekeningen van de 30e juni zijn namelijk nog niet binnen. Wel heeft het college van B en W duidelijk gemaakt dat bedragen ei genlijk niet ter zake doen, zolang raadsleden oprecht geïnteresseerd zijn in het doel van de excursie. Van Doom lijkt iri de gelederen van D66 overigens alleen te staan met zijn kritiek. Zijn fractiegenoot Adri Reijnhout zegt reikhalzend uit te kijken naar een uitstapje van de commissie stadsvernieuwing, die op 11 september een woning bouwproject in Maastricht gaat be kijken. Schiedam „Misschien zijn er nog mogelijkheden scheeps werf De Hoop in fors afge slankte vorm te laten voortbe staan". Curator mr. A. Caljé zei dat giste ren, waarbij hij ernadrukkelijk bijvertelde dat die hoop met veel slagen om de arm moet worden opgevat' Zowel van het rijk als van de gemeente Schiedam verwacht hij absoluut geen financiële steun. „Bij de banken staat.de deur nog op een kier. Hopelijk leveren die ge sprekken iets concreets op", aldus Cal jé. In het gunstigste geval kan de repa- ratiewerf op halve kracht, met circa 25 man, worden voortgezet De 'Wilton-constructie', waarbij het Schiedamsé gemeentebestuur het noodlijdende Wilton-Fijenoord de helpende, hand bood, is volgens Caljé niet op De Hoop toepasbaar. Het gerucht als zou zich daags na het uitspreken van het faillissement al een'potentiële koper hebben gemeld, wordt door de curator bevestigd. „Daar moet alleen niet te'veel van worden verwacht", laat hij er direct op volgen. „Er komt nog een gesprek, maar wat ik heb begrepen is die gega digde uitsluitend geïnteresseerd in de activa. Hij is, althans zoals het er nu uitziet, er niet op uit de werf te laten voortbestaan". Evenals FN Ver Theo Berger typeert hij De Hoop als een 'buitengewoon ge-, zond bedrijf'. „Dat op deze wijze in to taal honderd mensen op straat komen te staan (inclusief de 50 werknemers in de zusterwerf in Hardinxveld-Gies- sendam, red.) vind ik verschrikke lijk". De scheepswerf draait overigens voorlopig nog door. „Wat we onder handen nemen, maken we af. Er blijft dus voorlopig nog wel énige activi teit". Caljé was ook curator bij het fail lissement van scheepswerf De Haas in Maassluis. Er was wat personeel, dat na de on dergang van De Haas werk kon vin den bij De Hoop; dit personeel maakt nu een tweede bankroet mee. - Norman Savill (links) lacht als er weer een anekdote over vroeger wordt verteld. Vlaardingen -De eerste geallieerde, die al op de tweede oorlogsdag in 1940 met zijn Blenheim boven Nederland werd neergeschoten, was gisteren even terug bij zijn vrienden. Norman Savill ontmoette in het streekmuseum van Jan Anderson onder meer Dick van de Heuvel, die hem in de negen maanden, dat de gewonde Savill in het ziekenhuis aan de Hofsingel aan zijn been werd behandeld, dagelijks opzocht. Ook zuster Kees Bouman. die hem toen verpleegde, was bij de reünie aanwezig. SchiedamVoor het eerst in de zeven jaar, dat de paddenwerk- groep in Schiedam de jaarlijkse amfïbieëntrek begeleidt, zijn er minder padden op de verschil lende plekken overgezet. Er is vanaf 1981, toen er slechts 64 overstekende padden werden geturfd, tot vorig jaar met geregistreerde dieren. sprake geweest van een stijgen de lijn. Dit jaar daalde het aantal naar 560. Bovendien werden 128 dieren dood aangetroffen, onge veer evenveel als vorig jaar. Schiedam/Vlaardingen- /Maassluis Voor inwoners van Perm's en Rozenburg, die zijn aangewezen op het open baar vervoer, is het een ware crime om in Schiedam, Vlaar dingen of Maassluis te komen. Hoewel de NS-stations in die drie gemeenten tamelijk dicht bij liggen, duurt het tenminste 43 minuten of soms zelfs langer dan een uur om daar met de bus te komen. Het provinciale statenlid Erik Meijer (PSP/PPR/CPN) heeft het college van Gedeputeerde Sta ten vragen gesteld over deze 'extreem afstotende werking' ten aanzien van. het openbaar vervoer. Hij vraagt het college in con tact te treden met vervoers maatschappij Zuid-West Ne derland en rijkswaterstaat om te helpen de gemeenten uit hun isolement te halen. De middenstanders in de drie Wa terweggemeenten hopen even eeens dat de verbindingen worden verbeterd, zodat zij meer klanten van de overkant van de Nieuwe Waterweg kun- nen trekken. Met name de slechte verbin ding tussen Rozenburg en Maassluis schreeuwt volgens Meijer om een oplossing. De boulevard van Rozenburg en het station Maassluis liggen he melsbreed op minder dan een kilometer van elkaar, maar de bereikbaarheid van Maassluis wordt door twee zaken gefrus treerd. Meijer noemt in zijn vragen de verlaagde frequen tie van de pontverbinding en het feit, dat die niet soepel voorziet in een aansluiting op de vroegste en laatste treinen. Het statenlid vraagt GS verder de mogelijkheid te bekijken om een rechtstreeks voet- en fietspad tussen de ponthaven en de achterkant van het sta tion aan te leggen. Het aantal overgezette kikkers is wederom gedaald. In 1984 wa ren dat er nog 76, nu nog slechts 33, zodat die populatie uit het Kethelse dorpsbeeld dreigt te verdwijnen. De paddenwerkgroep heeft wei nig aan het toeval overgelaten. Dat blijkt uit een verantwoor ding voor de gevoerde actie. Vanaf het begin van de actie op 1 maart tot het einde op 15 april is dagelijks de temperatuur van bodem, lucht en water bijgehou den, alsmede de windrichting, windkracht en weersgesteld heid. De werkgroep constateert daar in ook, dat er flinke, verschui vingen zijri in de leefgebieden van de dieren. De oversteek op de Harre weg viel tegen en van de populatie aan de Scheep vaartweg. die in voorgaande ja ren richting spoorlijn en polder trok. is niets meer aangetroffen. Daartegenover stond een druk ke trek op de Kerkweg. Over het gedrag van automobi listen is de werkgroep slecht te spreken. Veel dieren, die op de polderwegen noord-zuid trok ken, zijn doodgereden. De werk groep had borden met een ad viessnelheid van 30 kilometer geplaatst „De meesten lapten dat aan hun laars en reden vaak wel 100 kilometer", aldus de werkgroep in het verslag. In Vlaardingen Is men begonnen een deel van de Haven te dempen. Vooraan zijn in de bouwput reeds drie heipa len geheid voor de nieuwe spoorbrug. Meer naar achteren Is een zandschuit aan het lossen. Jan Anderson kwam een paar maanden gele- ,den op het idee een reünie te houden, toen hij een klein fotootje van de Engelse piloot onder ogen kreeg. „Ik wilde u eerst in 1990 uitnodi gen", gaf hij gisteren toe. „Dat leek me goed passen bij de vijftigjarige herdenking van hel begin van de oorloge Het toeval wilde dat Savill, die inmiddels in Zimbabwe woont, deze zomer op visite was in Engeland. De beslissing om de overtocht naar Nederland te maken was snel genomen. „Dit is mijn tweede vaderland", meende de glunde rende Savill. Hij deed vervolgens gretig mee aan de vele anekdotes, die zijn vrienden van weleer zich vaak nog tot in de kleinste details herinnerden, Met name de gevaarlijke expedi tie naar Rotterdam, om daar in 1D4Q de kerstda gen te vieren, werd uitgebreid gememoreerd. „Wat hebben jullie toch enorme risico's voor mij genomen", was Savill nog steeds dankbaar. Burgemeester Fred van Lier had weinig toe te voegen aan het geanimeerd samenzijn. Voor de verandering schikte hij zich in de rol van aan dachtig toehoorder. Schiedam Wie in Schiedam via de televisie een filmpje wil 'pikken', zal zich tevreden moeten stel len met banden uit de videotheek. TV-Filmnet, Rob Houwers onderneming die tegen betaling speelfilms op het scherm zet, krijgt geen vergun ning voor uitzendingen op het Sehiedamse kabel net. De politiek ziet geen heil in abonnee-tv, omdat de belangstelling waarschijnlijk zeer gering zal zijn. Wethouder Aad Wiegman (openbare nutsbedrij ven) verwacht niet meer dan duizend Schiedam mers, die zich als abonnee zullen opgeven. Dat zijn er veel te weinig om daarvoor een kanaal van het kabelnet beschikbaar te stellen, aldus Wiegman. De gebruikers van de centrale antenne-inrichting met een teletekst-toestel krijgen binnenkort wel een ander extraatje op de buis; informatie uit de Gouden Gids. Met Publinet, exploitant van de Gouden Gids, is overeengekomen dat de gemeente twintig pagina's krijgt om zelf informatie via de kabel in de huiskamers te brengen. Dit informatie wordt verzorgd door het gemeentelijk bureau voorlichting. Maassluis Voor de paniek, die zich gisteren van enkele bewo ners van de Steendijkpolder meester maakte, is volgens de gemeente Maassluis geen enkele reden.- Bewoners meenden dat een aan nemer zonder waarschuwing was begonnen vervuilde grond in de polder af te graven en die naar een 'schone' locatie te transporteren. De opschudding ontstond, toen 's morgens in de buurt van de ten- nishal Op Dreef met grond bela den vrachtauto's werden gesig naleerd. Zij brachten hun lading naar het noordelijk gedeelte van de Steendijkpolder en stortten de grond dicht bij de plaats, waar de dependance van verpleeg huis Driemaasstede wordt ge bouwd. Een enkeling belde verontrust naar het stadhuis met de vraag, of men zonder overleg met de bewoners al begonnen was met de bodemsanering van de ver vuilde polder. Kennelijk werd de betreffende bewoner ver keerd doorverbonden, want mi- lieuvoorlichter Iep Kramer zegt geen telefoontjes te hebben ge had. Volgens Kramer is er ook in an der opzicht sprake van een com municatiestoornis; het grond werk bij de termishal heeft be trekking op de aanleg van een kunstgrasveld voor de hockey- vereniging Evergreen. Maassluis De voorbereidin gen voor de vierde recreatieve triathlon van Maassluis zijn in middels in volle gang. Hoewel het sportieve evene ment pas voor 29 augustus staat ingeroosterd, kan men nu al in schrijven bij de VVV en zwem bad Dol-fijn. Deelnemers kunnen kiezen uit twee pakketter». Voor de vol houders is het pakket 1 kilome ter zwemmen, 49,5 kilometer fietsen en 9,8 kilometer lopen bedoeld. De iets minder getrain- den kunnen zich stuk bijten op 500 meter zwemmen, 28,3 kilo meter fietsen en 4,8 kilometer lopen. De organisatie stelt nadrukke lijk dat er geen wedstrijd van wordt gemaakt. Potentiële deelnemers, die bui ten Maassluis wonen, kunnen telefonisch inschrijfformulieren aanvragen bij de afdeling sport en recreatie, telefoon 19111. Orn aan voldoende trainingsar- beid te komen, heeft het organi satiecomité met zwembad Dol fijn afgesproken dat deelnemers tot en met 27 augustus elke maandag- en donderdagavond tussen 19.50 en 20.30 uur gratis mogen zwemmen. Schiedam Inbrekers hebben bij Arie Zwamborns zaak Elek- tricon op de Vlaardingerdijk scheepsapparatuur gestolen, zo als marifoons, maar ook porto foons en een videorecorder De daders kwamen binnen via een achterdeur. De waarde van het gestolen spul moet oud-gemeen teraadslid Zwambom nog bere kenen^ Schiedam De zomer is voor mevrouw Tiggelman het seizoen bij uitstek om het verstrijken van de tijd te laten zien. Tot half augustus zijn twaalf schilderijen van haar hand te bewonderen in diensten centrum Woudhoek. Ieder 'doek' brengt de karakteristieke ken merken van één maand in beeld. Mevrouw Tiggelman heeft dit onderwerp op heel subtiele wijze uit gewerkt. niet in verf, maar met de naaldkunst. Haar kleurige crea ties komen des te beter 'uit de verf door de smaakvol gekozen lijsten om de schilderijen. De expositie is dagelijks te zien tussen negen uur en half vijf in dien stencentrum De Woudhoek aan hetHeijermanspiein. lie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus HO. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 sportredactie: 4345209

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1