Eigenaren van boten overwegen een schadeclaim I ficaragua-comité is in oprichting Belg verliest vrachtauto: kettingbotsing PvdA reageert laconiek op kritiek van CDA en VVD Expo over dieren Waal Paal failliet om verder te kunnen gaan WAARDIGS DAGWAD SGHSDAMSCffi CSItSANT NfEllWï WATERWEE COURANT WIE EEN KUIL GRAAFT... 'Ik sta achter Iïarry' Veertig banen voor jongeren Sommelsdij ksestraat feest in open lucht Resultaat na wijkbezoek Op heterdaad SP: waarom hoorde Vlaardingen zolaat van olievlek Weekgeld uit auto DINSDAG 21 JUU 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Wijkbezoe- ken van het college van B en W lonen in Vlaardingen de moeite. Dat weet het sa menwerkingsver-ban d Holy-Noord inmiddels. Een paar weken nadat de bestuurders in de wijk te ho ren kregen dat de bewoners graag verlichting bij de openbare bouwspeelplaats aan het Boerderijpad wilden hebben, heeft het college 7000 gulden gefourneerd voor het plaatsen van drie lichtmasten. Een verzoek van C. van der Veer om ook langs de Wa tersportweg openbare ver lichting te plaatsen, werd niet gehonoreerd. Het college vindt dat niet nodig, omdat er aan de oost zijde van de Vlaardingse Vaart al een verlicht fiets pad ligt. Bovendien zou die investering bijna 150.000 gulden gaan kosten. VlaardingenDe directie van de Shell kan ook een scha declaim tegemoet zien van de eigenaren van pleziervaar tuigen en woonboten in de Oude Haven en het Buizengat. Eerder werd al bekend, dat Shell kan rekenen op schade claims, omdat de gemeente en de Roteb de met olie bedekte havens moesten reinigen. Zeker zeventig boten, die zater dag in de Vlaardingse havens la gen, zitten volgens pleziervaarder Ruud Coenders onder de smurrie. Vlaardingen Het botert nog steeds niet tussen links en rechts in het Vlaardingse college van B en W. De verbazing en ergernis van fractievoorzitters Aart Kool (CDA) en Geórge Neijssel (WD), die eind juni reden vormden om een pittige brief te schrijven aan de PvdA-fractie, is door een kort antwoordbriefje niet weggenomen. Kool en Neijssel waren teleurge steld dat de socialisten hadden geïnformeerd naar het bezit van onroerende goederen van CDA- wethouder Chris van Hoon. Nog voor de installatie van de nieu we coalitie was de PvdA daar over al ingelicht, dus was er vol gens Kool en Neijssel geen enke le reden nu in het openbaar naar de bekende weg te vragen. Bo vendien stak het de fractielei-" ders, dat de PvdA hen vooraf niet had ingelicht dat de vragen zouden worden, gesteld. Maar 'ronduit grievend' vonden zij het, dat de grootste coalitiepart ner ook de niet-collegepartijen D66 en PSP/PPR/CPN op sleeptouw had genomen, door mede namens hen de vragen te stellen. GDA en VVD toonden zich be zorgd in hun brief. De PvdA was weer op solopad gegaan, zoals ook het niet behandelen van de meerjarenbegroting volledig in de schoenen van de socialisten werd geschoven. Een dergelijk optreden zou de al jaren slepen de politieke instabiliteit van de stad alleen maar in stand hou den, meenden de fracties. Van alle kritiek en bezorgdheid heeft de PvdA zich bij monde van fractiesecretaris Gerard Boender weinig aangetrokken. „We hebben uw brief besproken en voor kennisgeving aangeno men", schrijft hij terug. Ook op het nadrukkelijk verzoek van CDA/WD op korte termijn ge zamenlijk een gesprek te hebben om tot een nadere afstemming van zaken te komen, reageren de socialisten enigszins laconiek. „Ook door ons wordt een goede samenwerking en een goed overleg op prijs gesteld. Onze fractie is tot een gesprek bereid", aldus Boender. Maar hij laat er meteen op volgen dat de socialis ten niet staan te trappelen om met elkaar in gesprek te raken, Zo'n gesprek komt er namelijk alleen als de anderen 'dat wen selijk vinden'. Schiedam Al eens eerder heeft het Stedelijk Museum in Schiedam een zomertentoon- steHing gewijd aan dieren. On geveer tien jaar geleden was 'Beestachtig goed' ook groter op- fezet dan nu het geval is. inds afgelopen weekeinde ex poseert het museum op de Hoog straat de 'dieren in de eigen col lectie'. Het personeel hoefde er slechts voor in het depot te dui ken, want alle kunstwerken ma ken deel uit van de eigen collec tie. De zomerse uitstalling duurt tot 24 augustus. Tien jaar geleden werd aan het zomerthema meer publiciteit gekoppeld. Nu wordt volstaan met een kaartje met de vraag: „Wanneer komt u kij ken" zonder vraagteken. Behalve de 'dieren' worden ook recente aanwinsten en bruikle- Schiedam Vier jongens heb ben gistermorgen om zeven uur een partij koffie en waspoeder gestolen bij Unigro aan de 's- Gravelandseweg. Personeelsle den betrapten de knapen, maar konden niet voorkomen dat zij in een personenauto verdwe nen. De wagen werd later op de dag teruggevonden. Eén van de daders, een 21-jarige Schiedam mer, kwam zich enkele uren daarna op het politiebureau mel den. Hij kreeg zijn auto terug, maar werd eerst op het bureau verhoord. "Uit een bouwkeet aan de Par kweg zijn voor 900 gulden ge reedschap en een recorder gestolen. nen geëxposeerd. Hieronder be vindt zich werk van de Schie- damse kunstenaars Daan van Golden, Henny van Leeuwen en Michel Snoep en van oud-Vlaar- dinger Age Klink, ook van het Franse collectief Alumet dat on langs in het museum exposeerde (en waarvan oud-Schiedammer Albert de Xruïi deel uitmaakt) en voorts staan bekende kunste naars op de lijst zoals Tomas Raj- lieh, Ton van Os, Titus Nolte, Erik Pape, Jan van der Pol, Itta Smeets, Rob van Koningsbrug- gen, Arie de Groot en Jan Com mandeur. Wat betreft het 'dierlijke deel' van de tentoonstelling zijn het de Schiedamse kunstenaars Piet van Stuivenberg, Sjef Hende- rickx en Clara van de Water die een bijdrage leveren, en van bui ten de stad onder anderen Karei Appel, Corneille en Asger Jom en Kees van Bohemen, Gerrit Benner, Daniël den Difcken- boer, Jan van Heel, Jan van Munster, Jan Kamman, Ida Karskaya, Ton Klop, Samuel Klinkenberg, John van 't Slot en Hans Wap, Het museum is open van dinsdag tot en met zaterdag van tien tot vijf uur en op zondagmiddag van half een tot vijf uur. De toe gang is gratis. Coenders probeert momenteel sa men met booteigenaar John Bouw de andere schippers ertoe te bewegen een collectieve scha declaim in te dienen bij de multi national uit Pemis. Volgens Coenders kunnen de kosten voor het schoonmaken van de boten aanzienlijk oplopen. „Om de boten goed schoon te kunnen maken moeten ze eigen lijk op de helling", aldus Coen ders. „Per boot praatje dan gauw over een bedrag van 1500 gul den". SP-raadslid Arnold van Wezel heeft namens zijn fractie schrifte lijke vragen gesteld san B en W. Hij wil met name weten, waarom Vlaardingen in de nacht van vrij dag op zaterdag de sluizen heeft opengehouden. Hierdoor kon de olie, die bij Shell uit een volgere- gende ballasttank was gelopen, de haven binnenstromen. Van We- zei: „Was er sprake van slechte communicatie of werkten de slu- zien niet?" De SP'er vindt dat er te laat is ingegrepen en hij wil we ten waarom, Gisteren sprak ha venmeester S. van Bergen al het vermoeden uit, dat de bestrijders van de olievlek vrijdagavond de ernst van de zaak hebben onder schat Pas de ochtend ema, na de zware regenval en de storm, wer den de gevolgen zichtbaar, de ha vens van Vlaardingen zaten on der de olie en het stonk er ver schrikkelijk. Gemeenteraadslid Van Wezel is slecht te spreken over de infor- Ton Gijsbers van Wijk maakt vanafeen vletj'ezijn schip Virgo schoon, terwijl buurman John Bouw door de reiing toekijkt matie, die hij tijdens de bestrijding van de olieplaag kreeg van een twee-sterren-commandant „Die man wist van niets, zei hij, en dat leek mij sterk, gezien de vele acti viteiten op het water. Ik kreeg de indruk dat hij niks mocht zeggen, oftewel, alles moest met de man tel der liefde worden bedekt". Enkele vragen van Van Wezel waren in feite al beantwoord op het moment dat de gemeente ze kenbaar maakte. De vraag bij voorbeeld, of B en W nog steeds vinden dat de vervuiler betaalt Het feit dat de Shell een schade claim tegemoet kan zien, zegt ge noeg. Schiedam Een voorgenomen verblijf in Nicaragua is voor Syl via Saakes uit Schiedam aanlei ding geweest te proberen een plaatselijk Nicaragua-comité op te richten. Met een groep van vijf Schiedammers is in principe afgesproken, dat dat Midden- amerikaanse land voortaan steun uit de Jeneverstad krijgt. „Voor een stad van de grootte van Schiedam is het inderdaad tamelijk laat, dat het tot zo'n ini tiatief komt", geeft de voormalig ambtenaar van de gemeente Schiedam toe. „Maar hoe werkt dat? Er moet vaak eerst een di recte aanleiding zijn om een der gelijk comité van de grond te til len. Die is er, nu ik daarvoor een jaar ga werken". Of zij het inderdaad zo lang vol houdt, is ook voor haar nog on duidelijk, „Ik ben van plan in Somoto te gaan werken en dat ligt midden in het oorlogsgebied. Het hangt van de ontwikkelin gen daar af, of ik een jaar blijf". Erg optimistisch is ze niet. Na een nieuwe slachtpartij vorige week in het noorden van het land vonden naar schatting 35 mensen de dood. „Ik hels de in druk dat het oorlogsgeweld weer toeneemt, omdat nu pa§ het geld uit Amerika echt los komt. En ik ben daar heel eerlijk in: als het te gevaarlijk wordt, verdwijn ik weer". Of het in Schiedam tot een bloei end comité zal komen, is even eens de vraag. Sylvia Saakes vindt het te vroeg om daarop nu al een antwoord te geven. „Er bestaat nu eindelijk een moge lijkheid enige structuur in de contacten met Nicaragua aan te brengen. Ik moet aan de hand van mijn bevindingen maar be kijken waartoe dat kan leiden". Aan gesprekken met landelijke actievoerders heeft het kleine Schiedamse comité in oprichting een paar concrete plannen over gehouden. Zo weet Sylvia dat er 'iemand' is die spullen, die over blijven uit de operatiekamer van het Dijkzigtziekenhuis (spullen d ie anders zouden worden weg gegooid), inzamelt en naar hos pitalen in Nicaragua doorsluist. „Misschien zouden wij met het Schielandziekenhuis een soort gelijke afspraak kunnen ma ken", oppert zij. Verder zijn er vage plannen omt geldinzamelingsacties voor con crete projecten te starten. In na volging van landelijke initiatie ven gaan de Schiedammers ook bekijken of er een bouwploeg naar Midden-Amerika kan ver trekken. Daarnaast willen de initiatiefnemers contact zoeken met een middelbare school in Schiedam, die leerlingen zou uitzenden naar Nicaragua. „Nee, ik weet niet welke school dat doet. We zitten wat dat betreft echt nog in de beginfase". Schiedam Het Schiedamse bedrijf Waal Paal is failliet ver klaard, zodat er weer een toe komst is voor het in funderings technieken gespecialiseerde be drijf. Een reddingsplan voor de in financiële moeilijkheden ge raakte dochter van het bouw concern Bredero had volgens curator mr, KUh alleen kans van slagen, als het faillissement zou worden uitgesproken, Slechts onder die voorwaarde was be ton fabriek Nigtevecht uit het gelijknamige dorp nabij Weesp bereid om de Waal Paal te kopen en voort te zetten. Directeur JJB. Tasseron tekende de overnamecontracten een dag. Je ziet die borden wel vaker, laatst nog tus sen de Plantage en de Hoofdbrug in Schie dam. Het verkeer wordt attent gemaakt op werkzaamheden aan de weg: de straat is op gebroken en ook verderop is het hobbelig. Maar de combinatie van die twee borden maakt toch een vreemde indruk. „Wie een kuil graaft voor een ander, valt er zelf in", leest John den Houting eruit. Meer kan de Gorzenaar er ook niet van bakken. Schiedam D66-fractieleider Adri Reijnhout staat vierkant achter zijn fractiegenoot Harry van Doom, die samen met PSP'er Bart de Leede schriftelijke vragen had gesteld over het nut van een 'snoepreisje' naar Gorcum. Vorige week was de in druk gewekt, dat Van Doorn nogal kritisch keek naar de kos ten, terwijl Reijnhout 'reikhalzend' uitkeek naar een soortgelij ke excursie naar Maastricht, maar met die geestdrift valt het nogal mee, laat D66 nu weten. Reijnhout onderstreept dat zijn partij er bepaald niet op voorhand van uitgaat dat dergelijke uit stapjes geen zin hebben, maar, vindt hij, achteraf moeten B en W wel het nut kunnen aantonen. Vlaardingen - Ongeveer veertig jonge ren uit Vlaardingen kunnen met behulp van het jeugdwerkgarantieplan aan een tijdelijke baan worden geholpen. Het geld daarvoor komt voor het grootste deel uit Den Haag, maar ook Vlaardingen moet een bijdrage leveren. Evenals in 1985 biedt het gemeentebe stuur jongeren een kans om via werk en een daaraan gekoppelde gerichte oplei ding de kansen op de arbeidsmarkt te ver groten. Het jeugdwerkgarantie plan kent twee elementen: een werkweek van 19 uur en een opleiding van twee jaar via het leer lingenstelsel. Ook jongeren "met een on voltooide vooropleiding kunnen zich op geven bij de centrale personeelsdienst aan het Westnieuwland 6, telefoon 4355888. Zij moeten rekenen op een drie jaar du rende opleiding. Schiedam Een 29-jarige vrachtwagen chauffeur uit het Belgische Arendonk kwam er gistermiddag pas na enkele uren achter, dat hij op rijksweg 20 ter hoogte van Schiedam een ravage had veroor zaakt. De man was doodgemoedereerd doorge reden, nadat één van de drie lichte vrachtwagens, die hij op zijn aanhanger vervoerde, vermoedelijk door een breuk in een ketting was losgeraakt en op de weg terecht was gekomen. De Belg had de wagens in Hoek van Holland geladen, maar merkte pas in Breda dat hij een vrachtwagentje miste. Hij reed terug naar de Hoek. Inmiddels zaten andere automobilisten met de gevolgen. Een achterop komende chauffeur had door hard ie remmen een directe botsing kunnen voorkomen, maar achter hem knalde de wagen van een 50- jarige man uit Vinkeveen op diens voer tuig. Ook een vierde auto liep schade op. Die wagen, bestuurd door een 2I-jarige man uit Kerkdriel, kwam in de vangrail tot stilstand. De Belgische chauffeur, onwetend van de kettingbotsing, trof terugrijdend naar Hoek van Holland niets aan. Vervolgens reed hij weer naar Dordrecht, waar hij alle politiekorpsen op zijn route afbelde. Vanuit Schiedam werd hij uiteindelijk op de hoogte gesteld van de blikschade, die zijn 'verloren' vrachtauto had aangericht. nadat het doek viel over Waal Paal. De activiteiten van het be drijf worden niet gewijzigd. De gevolgen voor de werkgele genheid zijn dankzij deze oplos sing uiterst gering, meent mr. KUh. die verwacht dat hooguit drie van de vijftig personeelsle den zullen worden ontslagen. Nieuwbakken directeur R.A. Vögeli beaamt dat „We ver wachten twee directe ontslagen, terwijl drie mensen van de vut regeling gebruik kunnen ma ken. Die drie mogen ook de ww in en krijgen, als ze daarvoor kiezen, dan een aanvulling van uit het bedrijf". De financiële problemen van Waal Paal zijn vrijwel in hun ge heel terug te voeren naar de gro te moeilijkheden van het bank roete Bredero, „Twee jaar te rug", vertelt Vögeli, „hadden we weliswaar verlies, maar vorig jaar draaiden we al quitte. Uit de cijfers over het eerste half jaar van 1987 blijkt dat we leuk in de plus zitten". Maassluis De benzinepomp houder aan de Westlandseweg is gistermorgen om half negen zijn weekopbrengst van ongeveer 30.000 gulden kwijtgeraakt. De man had het geld in een plas tic tasje gedaan en in zijn afge sloten auto gelegd- Toen hij enkele minuten later terugkeerde, was een ruit inge tikt en het geld verdwenen. Schiedam De bewoners van de Sommeisdijksestraat zullen het unieke karakter van hun be houden hofje ook deze zomer weer onderstrepen door de orga nisatie van een straatfeest, dat op zaterdag 8 augustus zal wor den gehouden. De muziek in de open lucht wordt ook deze keer verzorgd door Tip On In en voor een belangrijk deel van de orga nisatie zorgt Aad Juyn, eigenaar van café Plantage en in de Gor zen bekend als tekenaar van het wijkblad Gorzette. Vorig jaar was het straatfeest een groot succes: vele wijkbewo ners kwamen langs om wat te drinken, te eten en te praten, maar men hód ook wat te vie ren: het zag ernaar uit dat de ac tie van de bewoners voor be houd van hun straat zou gaan lukken. Nu viert men gewoon dat het één jaar geleden is, dat het daarnaar uitzag. De gemeente is toegezegd dat het tijdstip, waarop alles afgelo pen moet zijn, goed in de gaten zal worden gehouden, vorige keer liep het straatfeest nogal uit, waarop een omwonende zo toornig werd dat hij dreigde met een buks te gaan schieten. Daar over zijn nu goede afspraken ge- maakt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1