Houd op met geld pompen in Passage Plein Eendragt wil schade vergoed zien 'Glazen kantoorsilo smet op Kerkeiland' Sleepvaartmusexun leent expositie aan Temeuzen UIAR1NB5 QAIBUD SGlBAliGlEeOUn^I NIEUWE WATERWEE COURANT Bouwplan voor Piet van Gent Huizen ondergelopen met smurrie Koper weg uit De Koperen Kap Wijk bewoners krijgen nul op rekest Vlaardingen let op vogels Goede tip voor vacaturebank Ruiten ingegooid bij burgemeester An ja van Gorsel leidt bezinning Dief kan 't dak op Bewoners hekelen nieuwbouwplannen MTfflWEG Regionale redactie: Brade Havenstraat 6. 3131 BC Viaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. WOENSDAG 22 JULI 1987 Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam „Als gebouw heeft Passage te weinig mogelijkheden om flexibel in te kunnen werken. Het is terecht dat daarover een dis cussie op gang gebracht is, want al les wat de gemeente doet is toe aan een 'opnieuw bezien, vanwege de beperkte gelden die er zijn". Aldus Herman Posthoorn in okto ber 1981. Het PvdA-raadslid was toen wethouder voor cultuur. Zijn woorden krijgen nieuwe actuali teit, nu het bestuur van het Passa getheater via de nota Kiezen Voor Cultuur een miljoen gulden vraagt voor verdere aanpassingen. Een deel hiervan is overigens bestemd voor zoldertheater De Teerstoof. Geprolongeerd Een discussie herhaalt zich. Her haalt zich wéér. Vooral door toe doen- van het CDA spreekt Schie dam nu opnieuw over behoud of sloop van het huidige Passage-bol werk, en over een eventueel nieuw theater. Wéér is de vraag of Passa ge, zelf zowat een grote klucht, op nieuw geprolongeerd wordt bij ge brek aan beter. Inmiddels hebben verscheidene politici al terughoudend gerea geerd op het gevraagde bedrag voor de zoveelste verbouwing van Passage. Wethouders Aad Wieg man (PvdA, financiën) en Luub Hafkamp (VVD, cultuur) vinden een miljoen wel veel. Vooral van Wiegman is dat niet verbazingwek kend. Een blik in de kronieken van het Passagetheater leert, dat Wieg man al in 1975 vond dat het theater te duur was. „Houd op met geld pompen in Passage", zei hij. Wiegman was toen 34 jaar en draai de al jarenlang mee in de Schie- damse politiek, waarin hij een op vallende verschijning was. Zijn uit spraak, houd-op-met-geld-pom- pen, baarde veel opzien, want het was juist een maand voordat de stad Schiedam haar 700-jarig be staan vierde, en de publieke be langstelling ging sterk uit naar eve-,*- nementen en andere culturele as-' pectgn in de binnenstad. Wiegman was destijds ook fel ge kant tegen de aankoop van het Tu- schinsky-theater door de gemeente Schiedam. Nu hij wethouder is, laat hij zich meer genuanceerd uit: „De vraag of we zoveel geld over heb ben voor voorstellingen, die vaak ook al in Vlaardingen en Rotter dam te zien zijn, zal zich zeker weer opwerpen". Êlitair Iets laconieker reageren de fractie leiders van de PvdA en de WD, Gé Brouwer en Gerard Verhuls- donk. ,,Ze kunnen veel vragen, maar ze zullen waarschijnlijk wei nig krijgen", zegt Verhulsdonk over het theaterbestuur, waarvan zijn eigen fractiegenote Artnie Renskers deel uitmaakt. En Brou wer berijdt een socialistisch stok paardje: „Het theater .blijft, gege ven de tamelijk hoge toegangsprij zen, toch een elitaire aangelegen heid". i Ton de Vos en Hans Bakker, twee andere gemeenteraadsleden in het theaterbestuur, waren in 1981 reeds voor behoud van een Schiedams theater, al was de vraag of dat het huidige gebouw wel moest zijn. Er was sprake van dat C A de Passa ge wilde aankopen en met het geld kon een nieuw theater, met vlakke vloer, worden gebouwd in Schieno- ko (de Brandersbuurt). Maar die vlakke vloer, voor bingo of bal-na, beviel Posthoorn niet. Een theater moet er ook als theater uitzien, vond hij. Hij zag niets in een wat groot uitgevallen danszaal. De Roo Roosenzaal, het voormalige Passa- ge-Bïo, komt tegemoet aan de be hoefte om in het theater een danqe te kunnen maken na afloop van een toneel- of muziekvoorstelling. Er was ook een stroming in de PvdA, die Passage gesloopt wilde zien en het vrijkomende geld in de algemene middelen wilde stoppen. Tot die stroming werden Aad Wiegman, Jan Simons en Reinïer Scbeeres gerekend. Maar dit schrappen van op zichzelf 'leuke dingen* beviel Hans Bakker in het geheel niet, bekende de toenmalige afdelingsvoorzitter van de PvdA in het partijblad Voorwaarts. Naar aanleiding van die discussie kreeg Posthoorn het aan de stok met het opstandige CDA-raadslid Luud Snel, wiens toedoen ertoe heeft bijgedragen dat de PvdA de coalitiepartner CDA verruilde voor de VVD. Dat Passage niet draaide, was de schuld van Post hoorn, zei Snel. Het gebouw zelf hoefde van Snel niet per se te wor den vervangen. Het is nu Snels ei gen CDA, die deze gedachte wél heeft gelanceerd. Voor Posthoorn gold Passage als een minimum voor een stad als Schiedam. De gemeen te mocht niet zonder zo'n theater, zei hij, ook al waren er verbouwin gen nodig. C A heeft inmiddels besloten zich met Blokker en Albert Heijn te vestigen aan de Lange Kerkstraat. De gemeentebestuurders, die nog altijd van Passage af willen „omdat het een bodemloze put is", zouden het niet gek vinden als nu een an der grootwinkelbedrijf (de Hema) zich eens mocht willen vestigen op de huidige plaats van het Passage theater. Zie ook pagina 13. Aad Wiegman: bodemloze put. Distilleerderij f'iöt van Gent staat er nog steeds, maar in 1981 moest muzfekcollectlef Het Slachthuis er snel uit om dat de gemeente haast had met andere plannen. Schiedam De leegstaande distilleerderij van Piet van Gent wordt woonruimte, zo dra het financiële 'klimaat' dat toelaat De gemeente Schiedam heeft een bouwplan klaarliggen. Na het Proveniershuis, de Lindenhofhet voorma lige stadsarchief en de oude gemeentesecretarie ziet de gemeente ook dit pand graag toegevoegd aan haar lijstje van historische gebouwen, die ver bouwd worden voor huisvesting van kleine gezin nen of alleenstaanden. Dat aan wooneenheden wordt gedacht, is tamelijk verrassend. In het begin van de jaren tachtig leek het complex aan de Noordmolenstraat in aanmer king te komen voor sloop. De distilleerderij werd in 1981 gekraakt door muziekcollectief Het Slacht huis, maar B en W lieten de jongeren weten dat zij moesten opkrassen, omdat er andere plannen voor waren. Er was sprake van een projectontwikke laar, die hier nieuwbouw wilde plegen. Dat is nooit 'hard' gemaakt. Vlaardingen Restaurant De Koperen Kap mist na een in braak in de kelder drie koperen koffiestellen en gereedschap. De deur van de toegangspoort aan de Oosthavenkade werd ver nield, waardoor de dader naar binnen kon. Bij een inbraak In een woning aan de Heemraadstraat werden sieraden en een wereldontvan ger met een gezamenlijke waar de van 2000 gulden buitgemaakt. Vlaardingen Bewoners van de Oranjelaan en de Goudsesin- gel, die het wijkbezoek van B en V£aan Vlaardinger-Ambacht en de Babberspolder hadden aan gegrepen om enkele wensen te deponeren, hebben nul op het rekest gekregen. Het college voelt er niets voor het speelterrein aan de Hart mansstraat te veranderen en er een voetbalveldje aan te leggen. G.C. van der Veer van de Goud- sesingel had daarom gevraagd. Het acht jaar oude speelterrein ziet er nog heel aeceptabel uit. schrijft het college. Een eerder verzoek werd eveneens afgewe zen. Volgens het college voélen de meeste omwonenden name lijk niets voor voetballende kin deren voor hun deur. Ook een poging van C, Don van de Oranjelaan om acht bomen te laten verwijderen is gestrand. Hij meende dat het groen het parkeren daar bemoeilijkt. Het college heeft daar begrip voor, maar vindt de aantasting van het karakter van de wijk een be langrijker argument. Alles blijft daarom bij het oude. Vlaardingen Informatie over de effecten, die aanleg van rijks weg 19 zal hebben op de vogel stand in Midden-Delfland, is voor burgemeester en wethou ders van Vlaardingen een extra reden om vast te houden aan hun bezwaren tegen de rijks- >veg. De gegevens, waarmee onlangs Henk Tetteroo van de werk groep Stop Rijksweg 19 kwam aandragen, zullen wat B en W betreft een belangrijke rol spe len in de discussie over de om streden 'inpasbaarheid' van de rijksweg in het polderlandschap. In het verleden heeft Vlaardin gen zich herhaaldelijk uitge sproken tegen rijksweg 19. Onlangs oogstte wethouder Goudriaan kritiek, toen hij iet wat berustend zei: „Waar maken wij ons druk over, die weg die komt er toch". Vlaardingen De stichting vrijwilligers vacaturebank Vlaardingen krijgt ook dit jaar 5000 gulden subsidie van de ge meente. Vorig jaar werd hetzelfde be drag gefourneerd om contacten te leggen tussen vrijwilligers, die met behoud van uitkering wil len werken, en instellingen waar zij terechtkunnen. De stichting had om meer geld gevraagd, maar krijgt dat niet. We moeten de komende jaren nogal wat bezuinigingen, ver klaart het college van B en W de afwijzing. Maar op het stadskantoor wordt wel meegedacht met de finan ciële sores van de stichting. Het college heeft dan ook een goeie voor de vacaturebank. Ze doet de suggestie voortaan bij een ge slaagde bemiddeling een ver goeding te vragen- Tot heden wordt het werk gratis verricht. Vlaardingen Van rinkeldekinkel ging het in de woning van burgemeester Fred van Lier aan de Schiedamseweg, toen een over spannen vrouw haar gram haalde op de ge- meente. Zij sloeg ook de ruiten in bij bureau huisvesting en bij Groot-Vlaardingen, dat over haar woonperikelen enige tijd geleden een artikel plaatste. Al eerder gooide de vrouw de ruiten in van de burgemeesterswoning. Ook werd de re dactie van Groot-Vlaardingen onder druk gezet. Haar echtgenoot, die hetzelfde deed, is in een eerder stadium al voorgeleid aan de of ficier van justitie, nadat hij Groot-Vlaardin gen had verteld in hongerstaking te gaan van wege zijn woonproblemen. Het gezin wil verhuizen. Vlaardingen Drs. Anja van Gorsel is benoemd tot adjunct-directeur van de centrale personeels dienst (cpd) bij de gemeente Vlaardingen. Zij is 31 jaar en werkt vanaf 1982 voor de Vlaar- dingse overheid, eerst als medewerkster welzijns planning. In baar nieuwe taak gaat zij zich vooral bezighou den met de bezinning op hei takenpakket van de gemeentelijke organisatie. De gemeenteraad vindt zo'n bezinning belangrijk, omdat op die manier noodzakelijke bezuinigingen kunnen worden doorgevoerd. Schiedam De bewoners van Plein Eendragt stellen de gemeente Schiedam aan sprakelijk voor de schade, die zij afgelopen weekend hebben geleden. Als gevolg van de enorme re genbui liep de riolering over, waardoor een laag van 15 cen timeter dikke smurrie terecht kwam in drie benedenwonin gen en een'kantoor. Gisteren hingen nog de tapijten te luch ten aan de klopstok. De werkgroep Plantage van de bewonersvereniging Sehïedam- Zuid, die het opneemt voor de be woners, heeft burgemeester en wethouders geschreven dat via toiletpotten en ontstoppingsstuk- ken 'rijkelijk' de inhoud van het riool de kamers binnenstroomde. Dat was het geval bij de huizen op nummers 17 tot en met 23, het middelste rijtje op Plein Een dragt Volgens de werkgroep is de riole ring foutief aangelegd, wat zij trouwens al vóór de aanleg onder de aandacht van gemeentewer ken heeft gebracht Daarom acht de werkgroep het op voorhand niet op z'n plaats, als B en W op draven met het excuus 'over macht vanwege veel regen'. In oktober 1985 wees de werk groep gemeentewerken op een fout in een tekening, waardoor de straatputten hoger kwamen te liggen dan de vloeren. Die fout werd ook aan civiele werken doorgegeven. De werkgroep werd bedankt voor haar mede werking, die hard nodig was om dat veel bewoners van het plein en ook van de Tuin la an en de Lange Nieuwstraat aanvankelijk bezwaren hadden tegen de nieu we riolering. De werkgroep noemt het nu 'niet heuglijk' dat haar zorg over het disfunctioneren van het riool te recht was en dat gemeentewer ken haar toezeggingen 'wellicht' niet is nagekomen. De betreffen de bewoners, aldus de werkgroep Plantage, Jopen nu met spijtge- voelens rond over het laten ver anderen van hun huisriolering, daar zij vroeger bij forse regenval geen last hadden". Vlaardingen Basisschool De Zuidbuurt heeft bezoek gehad van een inbreker, die waar schijnlijk thuis een karweitje te doen heeft. Hij nam uit de school aan de Prof. Teldersstraat acht rollen dakbedekking mee, vijf tien meter knelstrip en een paar liter kleefstof. Maassluis Is het niet mooi? Veel meer dan die steeds terugkerende kreet is Alex Koopman niet bijgebleven van de hoorzitting over de nieuw bouwplannen op het Kerkeiland. Als bewoner van de Ankerstraat, en dus direct belanghebben de, had hij gedacht te kunnen inspreken op de door Goudszwaard Partners ontwikkelde plan nen. „Maar dat bleek niet de bedoeling. De bijeen komst had meer weg van een aanprijzingsavond voor potentiële kopers. Kritische geluiden kregen nauwelijks een kans". Maassluis Nog niet eerder is het voorgekomen, dat twee ex posities van het Nationaal Sleep- vaartmuseum in dezelfde perio de te bezichtigen waren. -i de gemeente Temeu- i expositie van Maassluis lend, doet zich die unie- e voor, aldus meldt NJ. namens het stich tingsbestuur. In Maassluis draait de tentoon stelling 'Slepen op de binnenwa teren', in Temeuzen 'Slepen op de Schelde'. Het lag nogal voor de hand, dat de Zeeuwen be langstelling hadden voor de ten toonstelling, die in Maassluis bij na 4000 bezoekers trok. De twee gemeenten hebben veel gemeen, brengt Ouwehand naar voren. Het zijn allebei havenste den. En Temeuzen is een be langrijke thuishaven voor sleep boten, wat Maassluis vroeger ook was. Maassluis heeft nog de luister- dienst van Smit Tak binnen haar grenzen. Ook bevindt zich een luisterdienst van een sleep- vaartrederij in Temeuzen, en wel op de watertoren. In maritieme kring is er dan ook, zegt Ouwehand, een leven dige interesse voor eikaars acti viteiten. De belangstelling laai de helemaal op, toen het Maas- si uisse museum zich richtte op de Zeeuwse en Belgische sleep- vaart op de woelige Wester- schelde. De tentoonstelling trok de aan dacht van concurrerende maat schappijen, die ter plekke goede collega's bleken. Temeuzen heeft de expositie nu compleet overgenomen. In het plaatselijke VW-kantoor is de expositie aangevuld met re gionale foto's en knipsels, en met nieuws over de gelichte stoom- zeesleper Ebro. Ouwehand ziet in het feit, dat de gehele expositie werd overgeno men, een bevestiging van het nationale karakter van het Sleep vaartmuseum. De Maassluizers scoren toch al heel redelijk: al vaker werden onderdelen van tentoonstellin gen elders herhaald. s De huidige bewoners juichen niet mee met op drachtgever Goudszwaard, het gemeentebestuur en de vele aspirant-kopers. Ze vinden dat het unieke stukje Maassluis te kort wordt gedaan met de plannen zoals die er nu liggen. Hoewel Gouds zwaard in een eerste reactie op de meer dan twin tig bezwaarschriften liet weten slechts enkele kleine aanpassingen te willen plegen, verlangen de bewoners meer van hem. Een aantal grieven komt in de meeste bezwaar schriften terug. Koopman vindt het van weinig smaak getuigen, dat er pal bij de kerk een spiegel glastoren van ruim dertien meter is getekend. „Wat moet een glazen kantoorsilo in een zeven tiende eeuwse stadskern? Het is een smet op het febied", meent hij met de meeste van zijn buren. >e aankondiging, dat bij de verdere invulling er nog twee van dergelijke 'gedrochten' op het voor malig fabrieksterrein van De Ploeg moeten verrij zen, is hem een gruwel. Als voorbeeld hoe het ook kan, en nog smaakvol ler bovendien, noemt hij de Hoogstraat waar wel 'in stijl is bijgebouwd'. „Ik denk dat als Gouds zwaard dat wil, er binnen een paar weken een plan ligt dat wel acceptabel is", schat Koopman in. Voor aïie duidelijkheid zegt hij dat de bewoners er niet op uit zijn om nieuwbouw te weren. „Ook wij willen dat er wordt gebouwd en liefst zo snel mo gelijk". Het voormalig terrein van Qe Ploeg ligt er nu nog troosteloos bij. Echt mooi wordt het straks, na de nieuwbouw, ook niet,'menen omwonenden. De hoogte van de geplande huizen is de meeste be- wonejrs eveneens een doorn in het oog. Veertien meter hoge gevels aan de Mamixkade, waar de stenen vroeger tot slechts acht meter waren opge trokken, hebben volgens Koopman verschillende nadelen. Hij noemt de Visuele verontreiniging', maar hamert ook op de schaduw die letterlijk en figuurlijk over de buurt zal vallen. Over de "houding van het gemeentebestuur is Koopman eveneens slecht te spreken. Hij verwijt hen een ongebreidelde 'invuldrift' die in de toe komst tot een 'milieuramp' kan leiden. Van een visie op de ruimtelijke ordening van de stad heeft althans hij niets kunnen bespeuren. Koopman vindt dat er maar wat plannetjes aan elkaar wor den geplakt. Een eerdere opmerking van wethouder Anton Wustrow noemt hij tekenend voor de sfeer, waar in de Eerste Stad aan de Waterweg beleid maakt. Wustrow zou gezegd hebben dat hij liever geen be zwaarschriften kreeg, omdat Maassluis anders misschien het toegewezen contingent wonineen zou moeten laten glippen. „Hij gaat daarmee volle dig voorbij aan het belang van inspraak", meent Koopman, die verwijst naar een toezegging van wethouder Koos Smit uit 1980. „Hij beloofde een inspraakprocedure. Die belofte is men gemakshal ve vergeten". Verder voorspellen de bewoners ook nog parkeer problemen en zijn zij bang dat hun huizen te lijden krijgen onder het heiwerk. Koopman voorziet enorme schokgolven als de 21 meter heipalen in de grond vardwijnen. Hij wil dat de aannemer een uitgebreide bouwerzekering afsluit en dat de staat van hun panden wordt geïnventariseerd. „We zijn doodsbenauwd dat er grote scheuren ont staan. Als dat gebeurt, willen wij niet voor de fi nanciële gevolgen opdraaien", aldus Koopman. In een poging straks iets van hun wensen terug te vinden in de nieuwbouw, gaat deze week een uit nodiging voor een gesprek met Goudszwaard de deur uit

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1