Witte villa: droompaleis voor moderne architecten Zwemmen in Nieuwe Waterweg gevaarlijk m m II! lil BUI 5Maassluis moet gemeentewapen maar inleveren mmm VLAJUHHNBS DACBLAB SBilElfilSCHf GOIIRM! NIEUWE WATERWEG COURANT Historie in de toekomst 'Handen af van ruïne' I OUD ADRES I Bomenbank spuit mest de grond in Wsmê. DAT zoekt het hogerop Wilri. ifi Lierenaar Van Rijn trekt ten strijde Vlaardingen herdenkt Van Peteghem Meisje (18) verongelukt Radiozenders uit de lucht Huurverhoging 'doorrekenen' VRIJDAG 24 JULI !987 Regionale redactie; Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Monumenten in de regio: in deze serie besteedt het RN aandacht aan gebouwen, die historisch en architectonisch de moeite waard zijn; en aan visies op monumenten zorg ten noorden van de Nieuwe Waterweg. Een ABC-warenhuis in de Schiedamse binnenstad. Plannen voor een nieuw theater in Vlaardingens centrum. Flambouw in het stadshart van Maassluis. Eén ding hebben de achbJe plan nen van de regionale bestuurders, projectontwikkelaren en winkeliers gemeen: de blik is gericht op de stadscentra zoals die er in de toekomst uitzien. Soms krijg je de indruk dat de stads kernen nog gebouwd moeten worden. Feit is dat de steden in de regio, ondanks alle aanslagen in het verleden, nog tal van panden bezitten die de eigen karakteris tieke sfeer bepalen. Monumentale woningen, molens en distil leerderijen bijvoorbeeld. Maar ook gebouwen, die tot de archi tectonische hoogstandjes van deze eeuw gerekend mogen wor den. De komende tijd gaat deze krant regelmatig aandacht be steden aan deze panden. Sommige ernstig vervallen of met sloop bedreigd, anc ere in volle glorie, opvallend aanwezig of juist goed verborgen voor het oog. Verder komen in de serie regelmatig mensen aan bod, die uit hoofde van hun functie of hun belangstelling nauw betrokken zijn bij het gebouwenbestand in hun woonplaats, Als historicus, wethouder, lid van een Historische Vereniging of gewoon als verontrust lid van de burgerij, geven zij hun visie op één der steden in het Waterweggebied. Schiedam Wat is het mooiste huis van de stad? Het is een vraag die zich moeilijk laat be antwoorden. Sommigen zullen verwijzen naar een stulpje in het eens zo rustieke Kethel of naar een monumentaal grach tenpand aan de Schiedamse ha vens. Anderen stellen wellicht één van de huizen aan de Julia- nalaan voor, of de witte villa van Brinkman en Van der Vlugt Beantwoording van de vraag hangt af van persoonlijke voorkeuren of smaak. Archi tectonisch gezien moet de Villa De Bruyn, in 1929 door Leen- dert Comelis van der Vlugt ontworpen, in ieder geval tot de belangrijkste bouwwerken van de stad worden gerekend. Het grootste verschil tussen een gewoon huis en de 'witte villa' laat zich wellicht het beste in troduceren op de volgende ma nier: als je het onderscheid in huizen ziet als dat tussen con fectiepakken en maatkostuums, Aan is de villa een maatkos tuum. Van der Vlugt had de ge- wv>nte 2ijn woningen tot in de tail ontwerpen. Hij nam geen genossen met brievenbussen, Villa De Bruyr»: tot in detail door Van der Vlugt ontworpen. lampen, trappen en venster banken uit de catalogus, maar hij besloot ze zelf te ontwerpen en op bestellingsoms eenma lig te laten fabricere n. Anita Dirkzwager, de huidige bewoonster, komt lachend bin nen met een enorme stapel bouwtekeningen, het bewijs van de gedetailleerde aanpak van de Rotterdamse architect. ,,Als je dit aan architecten Iaat zien, aan kijken ze je altijd even vreemd aan", zegt Anita Dirk zwager. „Eén voor één ont vouwt zij de gedetailleerde schetsen. Schetsen van de brie venbus en van de deurknoppen bijvoorbeeld, uit verschillende hoeken getekend, met de exacte maten. Het moet een droom zijn voor de hedendaagse architect, die moet leren leven met pre- fab-woningbouxv en de stan- daard-woningmaten, die door de gemeenten en de woning- bouwcoöperaties geëist worden. Functioneel Van der Vlugt was in zijn tijd echter ook al een vreemde eend in de bijt. Als tijdgenoot van J J.P, Oud, Jan Duiker en Ger- rit Rietveld onderscheidde hij zich door zijn grotere produkti- viteit, die ongetwijfeld te ma ken had met zijn weinig dogma tische interpretatie van de Stijl- ideeön, waarvan het functione le gebruik van toen nieuwe ma terialen als beton, staal en glas de basis vormde. Van der Vlugt ging namelijk in eerste instantie uit van de specifieke wensen van de opdrachtgever, die hij trachtte te combineren met zijn eigen ideeën over het 'naar bui ten leven*. De drempel tussen het in- en het exterieur van de woning wist hij te overbruggen door grote ramen met zeer smalle stalen kozijnen te ont werpen; het handelsmerk van Van der Vlugt. Ook bij het ontwerp van deze witte villa onderhield Van der Vlugt nauw contact met zijn op drachtgever, De Bruyn, die di recteur van de Van Nelle-fa- briek was. Deze De Bruyn was een groot liefhebber van alles wat met de zee te maken heeft. Vandaar waarschijnlijk, dat de maritieme invloeden overal in het huis aanwezig zijn. Het ter ras is uitgevoerd in golvend blauw en de in metaal uitge voerde trapleuningen, baliu- strades en het hekwerk doen sterk aan de relingen van een schip denken, Oorspronkelijk keek het huis uit op de Nieuwe Waterweg, maar de opgroeien de bomen voor de woning heb ben dit 'unieke uitzicht' teniet gedaan. Afwijken Eén van de gevolgen van deze 'klantvriendelijke' ontwerpstijl was wel, dat Van der Vlugt soms ver afweek van het door tijdgenoten zo gepropagandeer- de rationele bouwen. Zo verzon Van der Vlugt, waarschijnlijk op verzoek van mevrouw De Bruyn, in een zijkamertje een fonteintje om de bloemen water te kunnen geven. „Typisch een man die dit ontworpen heeft", aldus mevrouw Dirkzwager, nadat zij het fonteintje, dat to taal ongeschikt blijkt te zijn voor het vullen van een gieter, uit de muur tevoorschijn ge toverd heeft. „Bovendien is het natuurlijk volslagen absurd om in zo'n enorm huis een uitklap baar fonteintje te maken. Ge brek aan ruimte kan in elk ge val nooit de reden ge%veest zijn", aldus de bewoonster. Anita Dirkzwager, die binnen kort 'met pijn in haar hart' de villa zal verlaten, denkt erover om fondsen te gaan werven om het architectonisch monument voor de toekomst te behoude- n.„Er is heel veel geld nodig voor het onderhoud. Bovendien beslaan er plannen om het inte rieur in originele staat te her stellen. De Rotterdamse Kunst stichting denkt aan tegemoet komingen, maar Schiedam zelf zou ook best eens wat mogen doen. Ik denk dat ik toch maar eens de boer op moet om fond sen te gaan werven", aldus me-, vrouw Dirkzwager, nu noch de trotse bewoner van deze villa, die door de ruimte, de indeling, de omgeving en het vele licht met recht een unieke woonloca tie genoemd mag worden. De wetenschap dat de architect van het huis ook nog wereldbe roemd is, is, als je het vanuit dit woortperspectief bekijkt hoog uit een leuke bijkomstigheid, maar wel één die hopelijk veel mensen zal inspireren zich in te zetten voor het behoud van de villa, die al wel voorkomt op de monumentenlijst Padden werkgroep hekelt operatie-Centrum Schiedam De Schiedamse paddenwerkgroep gruwt van het CDA-plan om de ruïne van een transparante overkapping te voorzien en daarin een restau rant te beginnen. Die suggestie staat volgens de werkgroep haaks op het streven van het college van B en W het 'mini-paradijs' rond de ruïne in stand te houden. Mevrouw C.A.M. van Hoek rea geert namens de paddenliefheb- bers dan ook verbolgen op die suggestie. Ze verwijt de confes sionele plannenmakers, dat die volledig voorbijgaan aan het feit dat daar beschermde diersoor ten als moerasschildpadden en kleine watersalamanders leven. De werkgroep vindt het onge past de bouwval voor het pu bliek open testellen. „Handen af van de ruïne", concludeert zij. Ook andere aspecten van de pre tentieuze CD A-plannen om de binnenstad flink op de poetsen kunnen bij de werkgroep geen genade vinden. „Een hotel in de keerlus met daarbij een parkeergarage? Hoe haalt men dat in het hoofd", schrijft Van Hoek, die extra her rie en veel stankoverlast voor ziet De mogelijke sloop van de Kreu- pelstraat en de Schotse Poort is in de werkgroep al met even veel afschuw ontvangen. Zo houdt Schiedam geen mooi geveltje over, vindt Van Hoek. Dat het CDA heeft verzuimd een financiële vertaling van de voorgestelde operatie-Centrum te leveren, stuit bij de werk groep eveneens op onbegrip. „Is het bij het CDA in de bal gesla gen?" stelt Van Hoek retorisch. Vlaardingen De stichting DAT wil bij de Raad van State alsnog gedaan krijgen, wat bij de gemeente Vlaardingen niet luk te: uitbreiding van de sociëteits ruimte aan de Havenstraat. Het college van B en W weigerde eind vorig jaar een bouwvergun ning te verstrekken. Uit de om geving van de panden Haven straat 24, 26 en 28 kwamen in 19B6 zeven klachten wegens ge luidsoverlast na sluitingstijd. De politie heeft de reeks klachten over overlast tijdens openingstij den niet geregistreerd, maar dat was een veelvoud daarvan. DAT blijft bij het voornemen uit te dijen en heeft de gemeente in zicht gevraagd in de precieze aard van de klachten. De stich ting hoopt die informatie te kun nen gebruiken om de Raad van State wel te vermurwen. Het college van B en W heeft die gegevens verstrekt. Wethouder Chris van Roon heeft zich niet over de aanvraag gebogen. Hij verliet de collegevergadering toen dat punt besproken werd, omdat hij eigenaar is van de be treffende panden. Van Roon wilde op die manier voorkomen, dat hem wordt ver-, weten partijdig te zijn. Verschil lende politieke partijen in de ge meenteraad hebben al eerder hun bedenkingen geuit tegen het feit, dat Van Roon een groot aantal panden in het Vlaaraing- se centrum bezit Zie commentaar op pagina 15. GEMEENTE NAALDWIJK VlaardingenWiet dat er de laatste weken aanleiding toe was om Vlaardingse zwemlustigen te waarschuwen voor gevaarlijk zwemwater, maai- het gemeentebestuur doet het toch maar. door JOHN BUNTE Maassluis Het gemeentewapen van Maassluis moet maar netjes worden ingeleverd bij Hare Majesteit de Koningin. Te bereiken via de Hoge Raad van Adel in 's-Gravenhage. Eten advies, dat er niet bepaald om liegt en afkomstig is van E.B. van Rijn uit De Lier. Van Rijn is boos. Teleurgesteld ook. Verantwoordelijk daarvoor is de Maassluise burgemeester J. van Es. Tot dusverre heeft de Lierenaar in het Westland alleen maar enthousiasme ontlokt met zijn suggestie bij alle invalswegen van een plaats een bord met het gemeentewapen neer te zetten. „Het verhoogt de aantrekkelijkheid van onze regio, vooral op kleine fietspaden. Dergelijke borden geven de burger inzicht irt welke gemeente hij zich bevindt, waar de grenzen zijn en vooral welk wapen de gemeente voert", somt Van Rijn op. In 's-Gravenzande en Naaldwijk staan de borden er nu een jaar. De andere Westlandse gemeenten, zo is Van Rijn duidelijk ge worden, zullen volgen. Een stad als Maassluis, dat toch aan het Westland grenst, kan in Van Rijns optiek niet achterblijven. Eind mei ontving burgemeester Van Els dan ook een brief van Van Rijn. Het antwoord is ontluisterend. „Toepassing van uw suggestie in Maassluis acht ik niet zinvol", schrijft de burgemees ter. „Het gemeentebestuur is namelijk niet door het gemeentewa pen, maar door een beeldmerk naar buiten herkenbaar. Het plaatsen van de door u bedoelde borden past derhalve niet in de huisstijl van de gemeente Maassluis". Curieus Van Rijn weet niet wat hij leest. Want wat snappen ze er daar weinig van. „Een wel heel curieuze reactie", noemt hij het zelf iets tactvoller. Een volgende brief gaat de deur uit. Nu naar de gemeenteraad, van Maassluis. Daarin wordt uitgelegd, dat de burgemeester er echt hiet veel van heeft begrepen. Want tussen een gemeentewa pen en een beeldmerk zit toch een wereld van verschil. Het eerste voer je en het tweede wordtgedragen. Na de boeken erop na te hebben geslagen: „Het sinds 1620 door Maassluis gevoerde wapen, laatstelijk nader vastgesteld op 2 fe bruari 1959, is verleend aan de gemeente Maassluis en niet aan het gemeentebestuur. Een bestuur treedt immers aan en af, ter wijl de gemeente en het door haar gevoerde wapen blijft". ,,Het kan niet zo zijn", schrijft hij verder, „dat het bij Koninklijk Besluit verleende wapen als het ware moet gaan concurreren, of zelfs niet meer wordt gevoerd omdat gebruik wordt gemaakt van een beeldmerk". Meerpaal Maassluis heeft dat merk sinds 1978, het jaar waarin het nieuwe stadhuis in gebruik wordt genomen. Dat beeldmerk, ook wel huisstijl geheten, omvat een meerpaal met daarin de letter M ver werkt. En zoiets modems, vindt Van Rijn, kan toch nimmer een al 370jaargevoerd wapen vervangen. De Lierenaar heeft nu al zijn hoop op de gemeenteraad van Maas sluis gevestigd. Zijn de leden het eens met de burgemeester, dan wijst Van Rijn hen nu al op de consequenties. „De plaatselijke be volking dient dan op de hoogte te worden gebracht van het feit, dat de raad het gemeentewapen niet meer wenst te voeren". En als dan toch voor het beeldmerk wordt gekozen, moet het offi cieel verleende wapen formeel worden ingeleverd. Waar dat kan geeft Van Rijn in zijn brief al aan. In Naaldwijk wordt het pen wél maar Maassluis wi daar niets van weten. Zwemmen in de Nieuwe Wa terweg en de Vlaardingse Vaart wordt om verschillende redenen ontraden. Ronduit link is het volgens de ge meente om een duik in de Nieu we Waterweg te nemen. De wa terkwaliteit is er slecht, maar bo vendien zorgen stromingen en verzakkingen voor verradelijke situaties. De kwaliteit van het water in de Vlaardingse Vaart is, nadat Rijks waterstaat er monsters heeft ge nomen, goed bevonden. Maar ook daar is twemmcn niet zonder risi co, waarschuwt de gemeente. Vaak is het water niet helder, zo dat men na een duik gemakkelijk met verwondingen weer kan bó ven komen. In het algemeen wordt zwem mers ontraden te water te gaan dichtbij bebouwing, op plaatsen waar veel eenden of andere wa tervogels zijn en in jachthavens. Wie actuele informatie wil heb ben over de kwaliteit van het wa ter kan bellen met de zwemwa tertelefoon (070) 117550, die sinds kort door de provincie is geïntro duceerd. ^tiiiiHiiriiiiifiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiJiiiiiriiiiiiiiJiiiiiiirriiiiiJiriiil^ Schiedam /Vlaardingen De werkgroep wandeiconcerten in Vlaardingen heeft één van haar uitnodigingen voor de Vlaardingse orgelweek gestuurd naar de Schiedamsche Courant, Lange Haven 141 in Schiedam. Maar daar zit de krant al veertig jaar niet meer. Ook bij drukkerij Roelants, die er nu zit, kent men de geschiedenis kennelijk onvoldoende: 'Onbekend op dit adres' staat op de enveloppe d ie men aan de PTT retourneerde. Vlaardingen Tweehonderd jaar geleden stierf Pieter van Peteghem, de stamvader van een Vlaams geslacht van orgel bouwers. Omdat zich in de Grote Kerk van Vlaardingen één van de fraaiste instrumenten van de be faamde orgelbouwer bevindt, organiseert de werkgroep wan deiconcerten een Vlaardingse orgel week. Leen Droppert en Aad Zouten- dijk hebben deze gepland voor M de week van 10 tot 15 augustus. Behalve concerten op het roco- SliraillIIMfflIIIIIIIIIIIltllllllllllllIllllllllIIimillIlUllluminmramilimiS Ji°;er6eer eèrTcureus 'verzorgd door Kamiel D'Hooghe en met medewerking van Ewald Kooi man, Gert Oost, Antoon Faucon- nier en Aad Zoutendijk. - y'-V "V.: Aan de Noordvest, tegenover distilleerderij Uto. spuit de Bo menbank mest In de opgebolde grond. Schiedam De grond bolt op, je ziet de stenen omhoog ko men, wel vijftien centimeter. Op die manier ontstaat er ruimte in de bodem, zodat er vloeibare mest in kan worden gespoten. Dat schijnt goed te 2ijn voor bomen. Gisteren be- fon de Nationale Bomenbank v ermee in Schiedam. Op een opzienbarende manier worden de bomen aan de Noordvest, het Oude Kerkhof en de Nieu we Haven te eten gegeven. De wortels van die bomen zijn de laatste jaren in de verdruk king gekomen, door verschui vingen in de grond. De wortels krijgen letterlijk lucht: met een pneumatische hamer wordt een gat geboord in de grond, waarna er een pijp in wordt ge stoken. En op die pijp wordt een slang gekoppeld, zodat uit een handbediende generator lucht de grond in kan worden gepompt. Dat gebeurt met een druk van wel tien atmosfeer, maar de wortels kunnen daar tegen, verzekert de Bomen bank. Door het pompen gaan zelfs vlakke straten op kleine heu veltjes lijken. Maar zodra de mest erin is gespoten, zie je het wegdek weer heel langzaam zakken. Dat kan soms wel da gen duren. Waar kieren in de grond zijn ontstaan,' kruipt de mest eruit. Met vijftig liter vloeibare mest kan de Bomen bank in totaal drie bomen be handelen. Dat is afdoende. Ge meentewerken Schiedam heeft de Bomenbank opdracht gegeven tot dit bomen voede ren. Schiedam De 18-jarige Debo rah Vermaas uit Vlaardingen is gisteravond even voor voor acht uur bij een ongeluk op de Nleuw-Mathenesserstraat in Schiedam om het leven geko men, Het meisje merkte te laat op dat een 28-jarige automobi list, die voor haar reed, stopte. Zij werd van haar bromfiets over de auto geslingerd. Het slachtoffer is naar het Dijk- ziguiekenhuis overgebracht. Bij aankomst bleek zij aan hersen letsel te zijn overleden. Schiedam De Schiedamse po litie heeft gisteren wederom twee illegale radiozenders uit de lucht gehaald. Bij een inval bij Radio Atlantic in de Boylestraat werd behalve de apparatuur ook een grote hoeveelheid platen in beslag genomen. Ook Radio Lo kaal zendt niet meer uit Lokaal had een studio in de P.J. Troel- stralaan. Vlaardingen Het Stedelijk In stituut voor Samenlevingsop bouw (SISO) biedt maandag de laatste kans aan Vlaardingers om de huurverhoging na te laten rekenen. Dat kan op het spreek uur tussen twaalf en twee uur in het tijdelijk onderkomen aan de Louise de Colignylaan 7. Het SISO bekijkt dan of het per centage van de huurverhoging overeenstemt met de puntentel ling en de maximaal redelijke huurprijs. Huurders met emsti-_ ge onderhoudsklachten kunnen' van het SISO hulp krijgen bij het invullen van een bezwaar schrift tegen de huurverhoging. Tevens kan men de servicekos ten laten controleren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1