Aad Juyn wil ook met straatfeest een gat opvullen Rondvaart vanuit Schiedamse haven ACR betreurt ondergang particuliere postdienst Uitbundig kerkorgel in de schijnwerpers Gé Rens laat zich niet zo snel opvolgen VIMRDINGS DASB1A0 BCH1EDAMSEHE OOURAN! NIEBWf WATERWEG C0U8ANT Sommelsdijksestraat, 8 augustus Betrapt bij stelen zand Joyrider met vaders auto tegen gevel Faillissement kost uitgever 40. OOOgulden Werkgroep herdenkt Van Peteghem Auto uit showroom I OVO teleur gesteld in beslissing van ministerie Vereniging wint strijd om subsidie Overwegen afgesloten Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC WATERWEG DINSDAG 28 JULI 1987 Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Als iedereen nu eens tien dagen lang met een opgewekt gemoed door het le ven gaat, krijgen we nog mooi weer ook op het straatfeest van zaterdag 8 augustus in de Som- melsdijksestraat Dat heeft Aad Juyn nodig. Opnieuw staat de eigenaar van Schiedams enige bluescafé de bewoners van het hofje bij met de organisatie van een open-luchtfestijnen hij denkt dat het de mogelijkheden in zich heeft om elk jaar groot ser opgezet te worden. „Het motief voor een straatfeest is in feite weggevallen; dat was de strijd voor het behoud van de straat", aldus Aad Juyn. „Die strijd is dus gewonnen. Ik had dan ook het idee: nou, het hoeft niet meer. Maar de bewoners zelf wilden doorgaan, die kwa men naar mij toe, en dan is het leuk die traditie voort te zet ten". Met als gevolg dat het straat feest nu opgeluisterd wordt met een play backshow voor kinde ren, 's middags om half drie, en het optreden van drie bands. Aad Juyn: „Schiedam was een graadmeter". Eén ervan, Camino Real, treedt begin van de avond op, op ver zoek van een bewoner van de straat die zelf in die groep speelt, maar de soort muziek (iets met synthesizers) wijkt nogal af van wat daarna komt De door Aad Juyn gecontrac teerde groepen zijn de Hot Blues Band uit Vlaardingen en het Schiedamse Tip On In, die ook vorig jaar het feest besloot „Die wil ik erin houden", zegt Aad Juyn, „want die formatie is geworteld in de Gorzen en het gaat ze goed, ze zijn bezig aan hun derde lp. Van de Hot Blues Band heb ik twee demo's ge hoord en ze hebben in Podium al eens opgetreden. Twee saxo fonisten spelen erin, soms lijkt het net jazz, heel zwoel, en ik vind het leuk m'n eigen publiek te confronteren met een soort blues die raakvlakken heeft met andere stijlen. Als het ins laat haal ik ze naar mijn zaak". Het is de laatste tijd goed te merken, dat er naast Podium nu de Goudsbloem gesloten is nog maar één café in Schie dam is, waar regelmatig muziek buiten het populaire genre te horen is. Het is tegenwoordig drukker in Plantage, aan de Hoofdstraat. De jongeren ko men vooral af op Goat's Palace, „dat is zowat mijn huisband ge worden", zegt Aad Juyn. „Om de twee maanden treden ze in Plantage op. Dat dwingt ze ook om steeds nieuwe nummers te schrijven. Rob Boer heeft een eigen gehoor, en ook de zanger, Peter de Vries, is in korte tijd heel populair geworden". Het gaat Aad Juyn er niet om van het straatfeest een volks feest te maken, „want dan zou ik net zo goed bruiloftsbandjes kunnen neerzetten", maar urn 2ijn muzikale interesses ook buiten zijn café te botvieren. „Ik wil iets doen wat uit mezelf komt Bovendien, er is gewoon te weinig aanbod van deze mu ziek, terwijl de behoefte eraan groot genoeg is. Niemand ver der springt in het gat, dat er be staat sinds de Goudsbloem dicht is". Aad Juyn vindt dat te meer verwonderlijk, omdat Schie dam ruim vijftien jaar geleden een stad was, waar internatio naal bekende artiesten als Eric Clapton, John Mayall, Kevin Coyne en Rory Gallagher een podium vonden. „Als het in Schiedam aansloeg, konden ze op toemee door Europa. Sloeg Monster Twee Schiedammers zijn gisteravond op heterdaad betrapt bij een poging om zand te stelen van een bouwplaats aan de Schelfhout in Monster. Het tweetal, 21 en 22 jaar oud, werd door de politie gestoord toen ze bezig waren zand in de aanhang wagen van hun auto te schep pen. Tegen het duo is proces verbaal opgemaakt. het hier niet in, dan konden ze het wel schudden. Schiedam was echt een maatstaf, een graadmeter. Daar is niets van over". De functie, die Aad Juyn voor zichzelf ziet in die malaise om hem heen, is tenminste probe ren het publiek te blijven inte resseren voor een doorleefde muziek, zoals blues vaak is. In het najaar verwacht hij een reü nie van Summer Breeze in zijn zaak, tien jaar geleden in Schie dam zeer bekend. Ook komt, een week na het straatfeest, op vrijdag 14 augustus, de Amster damse saxofonist Rinus Groe ne veld, lid van de Baztardz, die pas in Podium jamde, Aad J.yn verzorgt op het straatfeest in de Sommelsdijk- sestraat ook de consumpties, en het komt leuk uit dat de woning op nummer 13 leegstaat De open ramen en het kozijn zullen dienen als buffet een experi mentje, en de kamer kan die nen tot verpozing van de optre dende muzikanten. Een 17-jarige jongen uit Vlaardingen, die met de wagen van zijn vader aan het joyriden was gegaan, verloor gisteren in de Valeriusstraat de macht over het stuur. I Buurtbewoner Van der Waal I merkte meteen da gevolgen. De wagen reed, na een gepar- keerde auto te hebben ge- ramd, dwars door zijn tuin en kwam tegen de voorgevel van zijn huis tot stilstand. De joyrider kwam er zonder verwondingen vanaf. Hij had j zelfs al de kuierlatten geno- men, toen geschrokken om- i wonenden kwamen kijken wat i er was gebeurd. De politie kwam pas later op de j dag achter de Identiteit van de bestuurder. Schiedam Schiedam heeft er een toeristische trekpleister bij. Bederij Tonissen uit Nijmegen start vanaf zondag 2 augustus met rondvaarten vanaf het Schiedamse Hoofd. De rondvaarten zijn tot stand geko men na bemiddeling met de WV in Schiedam. De tocht zal voeren door de vele havens in het Rotterdamse havengebeid. De Botlek, met zijn graanoverslagbedrij- ven, de Eemhaven, met de container- terminal van EOT, de Waalhaven en de Maashaven zullen worden aangedaan. -De boottocht eindigt met een vaart door dè Wilhelminahaven in Schiedam, waar veel booreilanden en andere off shore-werken liggen afgemeerd. Het motorpassagierschïp De Keizerstad zal de belangstellenden vervoeren. De boot heeft een capaciteit van ruim 470 passagiers. Het schip is aangepast voor minder valide passagiers, heeft twee sa lons en een bar. Rederij Tonossen startte in 1967 met boottochten vanuit Nijmegen. De rede rij beschikt momenteel over twee mo derne passagiersschepen. Daarnaast heeft Tonissen een drijvend restaurant, met een uniek uitzicht over de rivier de Waal Belangstellenden kunnen elke zondag om 14.00 uur inschepen voor een tocht door het havengebied. door CHRIS WOERTS Schiedam Het faillissement van de Postdienst Combinatie (PDC) heeft de Avondbladen Combinatie Rotterdam (ACR) ruim 40.000 gulden gekost. Vo rig jaar ging de ACR een samenwer kingsverband aan -met de PDC en toen. werd een startkapitaal verschaft. „Het zag er bij het begin goed uit. De postdienst was bij ons gekomen met het verzoek of wij hem onderdak kon den verlenen. De postdienst was al ruim twee jaar bezig, had de kennis dus in huis en dat leek een stevige ba sis. De ruimte was beschikbaar en we hebben toen afgesproken, dat we het een jaar zouden aankijken om daarna tot een definitieve samenwerking te komen. Die is er niet uitgekomen en dat betreuren wij", aldus ACR-woord- voerder T. Tegelaar. De ACR zal het geld proberen te ver halen. „Maar dat zal niet eenvoudig zijn", maakt Tegelaar duidelijk. „Di recteur Houke is persoonlijk failliet. Toeh hebben wij goede hoop dat er een regeling komt". Het zag er ruim een jaar geleden nog zo rooskleurig uit De ACR zocht naar expansiemogelijkheden en de PDC leek uitkomst te bieden. „Door de poststaking van een aantal jaren gele den kreeg de particuliere besteldienst ruimte. Als uitgever merk je dat de advertentiebudgetten onder druk staan. Direct-mail heeft een enorme vlucht genomen en daarom is gezocht naar een manier op een andere wijze geld binnen te krijgen. Wij beschik ken over de ruimte. De uitdeelposten worden maar zo'n twee tot drie uur per dag gebruikt. Is dat rendabeler te maken door bijvoorbeeld een stads post onderdak te verlenen, dan moet je dat doen, hebben wij gesteld. Toen de postdienst met het verzoek kwam om ruimte, zijn we rond de tafel gaan zitten, hebben we een werkplan opge steld en zijn we aan de slag gegaan"- Bedrijfsleven Vooral het bedrijfsleven moest als klant worden aangetrokken. Tege laar: „Voor bedrijven is het zeer aan trekkelijk om via de postdienst de post te laten bestellen. Dat levert al snel een besparing op van 20 procent". Aanvankelijk liep het goed. „Rond de kerstdagen in december zijn in enkele weken 100.000 poststukken bezorgd", aldus Tegelaar. „Alleen werd de aan sluiting op de bedrijfsmarkt niet snel genoeg gemaakt Het ging te lang zaam. Je kunt het niet hard maken, maar wij vermoeden dat de PTT extra kortingen aan bedrijven heeft gebo den. Zij wilden geen klanten verlie zen. Ze namen, denk ik, alvast een voorschotje op een privatisering". De eerste donkere wolken boven de postdienst pakten zich samen toen de twee vennoten, Houke en Ozinga, na wat Tegelaar noemt een ferme ruzie, uit elkaar gingen. „Houke wilde toen alleen doorgaan, maar de aandacht was afgeleid van het werk van de postdienst Er speelden teveel andere zaken. Dat signaleerden wij ook begin maart en toen hebben wij gezegd: dat gaat niet goed, er moet iets gebeuren. Er veranderde niets en toen hebben wij eind maart aan de voorlopige sa menwerking een einde gemaakt". Directeur R. Houke van de postdienst kreeg toestemming om nog drie maanden gebruik te maken van de ruimten van de ACR, „Daarna zouden wij onze diensten in rekening gaan brengen", aldus Tegelaar. Zover is het echter niet eens gekomen. Houke zag zijn imperium steeds ver der afbrokkelen en een faillissement werd onafwendbaar. Tegelaar geeft toe dat ook overmoed tot de onder gang van het bedrijf heeft geleid. „Er zijn een aantal foute calculaties ge maakt door de postdienst De post dienst dacht met de ACR iemand met veel geld binnengehaald te hebben. Het aantrekkelijke van de postdienst in het begin was juist, dat er geen en kel vorm v^n luxe was. Het was uiter mate sober en doelmatig opgezet Daarom kon het ook bestaan. Toen het fout ging, werd er een facade opge trokken. Dat hadden wij snel door en toen konden wij uiteindelijk niets an ders doen dan met de zaak stoppen. Jammer, dat wel". Schiedam Het valt de gemeente Schiedam niet mee een opvolger te vinden voor de gepensioneerde chef sportzaken Gé Rens. Er zijn wat pro cedurele zaken geweest, die de opvol ging hebben vertraagd. Eerst moest er een directeur komen, later is daar 'hoofd van dienst' van gemaakt, wat in aanzien en salariëring wel iets uit maakt. Gistermiddag is waarnemend hoofd Jan Tiassens, net terug van va kantie, eens bij de afdeling personeels zaken gaan kijken, of er al reacties waren binnengekomen op een adver tentie, die vorige maand in twee lan delijke bladen werd geplaatst aldus een ambtenaar ten stadskantore. Rens vertrok reeds vorig jaar. Kort daarop werd. het bureau sportzaken omgezet in een dienst voor sport en re creatie. Vervolgens moest worden be keken, of dit een autonome'dienst zou worden, of dat de welzijnsarnbtenaren een zekere supervisie kregen. Men verwacht dat de nieuwe directeur c.q. hoofd van dienst pas op 1 januari aan de slag kan. Wegens de vakantieperio de wordt er bestuurlijk thans geen haast mee gemaakt Vlaardingen De tweehon derdste sterfdag van de Vlaamse orgelbouwer Pieter van Peteg hem is voor de Vlaardingse werkgroep wandelconcerten aanleiding om het orgel van de Grote Kerk op de Markt een week lang in de schijnwerpers te zetten. Slechts twee grote orgels van Van Peteghem zijn in hun oorspronkelijke staat bewaard gebleven. Het orgel van de Gro te Kerk is daar één van. Een uniek historisch bezit, vindt de vaste bespeler van het instru ment, Aad Zoutendijk. Het oudvlaamse Roeoco-orgel in de Vlaardingse kerk moet meer bekendheid krijgen, heeft de werkgroep wandelconcerten zich ten doel gesteld. De groep heeft al zorggedragen voor zes honderd lunchconcerten en meer dan tweehonderd wandel concerten. Een respectabel aan tal, vindt kunstenaar Leen Droppert, lid van de werkgroep. Bovendien werden twee Ip's met orgelmuziek volgespeeld. De orgel week van 10 tot 15 au gustus is een nieuwe poging om de aandacht voor het orgel aan te wakkeren. De werkgroep vond in de tweehonderdste sterfdag van de bouwer een goe de aanleiding voor de orgel- week. Van Peteghem bouwde het orgel in 1763 en volgens de werkgroep is het een meester werk. Het instrument is niet, zo als veel andere orgels, in de loop van de jaren aangepast aan de moderne smaak. „Gelukkig maar", vindt Droppert. „Dit orgel is bijzonder geschikt om Franse, Spaanse en Italiaan se muziek op te spelen", weet Zoutendijk. „Nederlandse orgels hebben hun eigen kwaliteiten, die zijn stoerder en stugger. Dit orgel heeft een zuidelijker d klank, het is bonter en uitbundi- |j ger. Het heeft scherpe tongstem- J men, die je op Nederlands fels niet tegenkomt". Uit het 2\ 'an Peteghem-orgel kan zelfs vogelgefluit worden getoverd, laat de hoofdorganist van de Ne derlands hervormde kerk even later horen. Aad Zoutendijk achter het orgel met de uitbundige, zuidelijke klank. De orgelweek wordt op de avond van maandag 10 augustus geopend door burgemeester Fred van Lier, onlangs gekozen tot voorzitter van de culturele raad van Zuid-Holland. Het ope ningsconcert wordt verzorgd door Kamiel d'Hooghe, direc teur van het koninklijk conser- 'Pieter van Peteghem 'en het Vlaamse Rococo-orgel' is het on derwerp van een lezing die de Belg Antoon Fauconnier dins dagavond houdt Op woensdaga vond, donderdagmiddag en vrij dagavond zijn er concerten van Gert Oost, Aad Zoutendijk en Ewald Kooiman. D'Hooghe geeft in de orgelweek een cursus aan leerlingen van conservato- 1. Hij heett na uit iieae uitsluitend werk van Vlaamse deelnemers van die cursus ver- componisten op zijn programma zorgen zaterdagmiddag het slot- concert van de orgelweek. Schiedam Uit de showroom van garage Land man aan de Noordmolenstraat is zondagnacht een gloednieuwe Mazda gestolen. De auto vertegen woordigt een waarde van 35.000 gulden. Men kwam binnen door aan een achterzijde een ruit te vernielen, waardoor een roldeur kon wor den geopend. Waal Paal BV in de Nieuw-Mathenesserstraat moet het zonder telefoon stellen. Uit de kantoor ruimte werden vijf toestellen ontvreemd. Er werd tevens een flinke schade aangericht Uit een woning aan de Jan van Zutphenstraat werden geld en sieraden gestolen. Om binnen te komen werd aan de achterzijde een steen door de ruit gegooid. Vlaardingen De organisatie van Vlaardingse ondernemers is teleurgesteld over de beslissing van het ministerie van verkeer en waterstaat om haar verzoek tot schorsing van het verkeers circulatieplan (VCP) naast zich neer te leggen. „Maar helemaal onverwacht kwam die beslissing niet", zegt OVO-voorzitter Har ry Dijkman. „De beslissing heeft wel ontzettend lang op zich laten wachten". Op 31 januari van het vorig jaar hief minister Smit-Kroes nog de waarschuwende vinger naar de gemeente Vlaardingen. Het VCP moest binnen een jaar na der onderbouwd worden. De ge meente stelde een werkgroep promotie- en verbeteringsplan stadscentrum in en kwam daar mee voldoende aan de bezwaren tegen het VCP tegemoet, vond de minister. „De gemeente heeft de minister met die werkgroep misleid", houdt Dijkman vol. De werkgroep is inmiddels op gegaan in de stuurgroep verbe tering stadscentrum. Die stuur groep, waarin de OVO zitting heeft, zal een kooporiëntatie-on derzoek laten doen. Dijkman: „Er zijn wel enquêtes gehouden in de binnenstad, maar bij die onderzoeken mis je de mensen, die liever ergens anders gaan winkelen. En dat is de belangrij ke vraag: waar blijven de klan ten en waarom komen ze niet meer bij ons?" De OVO is blij, dat er eindelijk een onderzoek naar het koopge drag van de Vlaardingcrs wordt gedaan. „Het is alleen jammer, dat de gemeente altijd alles om draait", vindt Dijkman. „Er wordt eerst een VCP gemaakt, en dan pas een onderzoek ge daan. Dat is precies de omge keerde wereld". Dijkman is blij met de toezegging van de ge meente, dat het beleid wordt aangepast als het onderzoek daartoe aanleiding geeft „Men betert zijn leven", aldus de OVO-voorzitter. „Het duurt al leen wat lang". Schiedam De gemeente Schiedam is'tekort geschoten, toen zij in 1984 een subsidiebe drag voor de bewonersvereni ging Schiedam-Zuid herzag. Drie jaar heeft de vereniging voor haar 5000 gulden moeten knokken, maar nu is zij door de afdeling rechtspraak van de Raad van State in het gelijk ge steld. „En het leuke is", zegt voorzitter Albert Bons, „wij krij gen van de gemeente ook nog de 90 gulden vergoed, die wij aan kosten hebben moeten maken voor deze rechtspraak". Het gaat om subsidie over 1982; zulke kwesties kunnen een lan ge nasleep krijgen. Af en toe verhuurde de bewonersvereni ging haar twee lokalen aan de Zwartewaalsestraat aan andere clubs, waaronder de toenmalige opbouwstichting SS WO. Die huur was een tientje per dag. De vereniging gebruikte die inkom sten om er de afschrijving van meubilair en apparatuur mee te bekostigen. Maar toen de SSWQ in 1983 die zaalhuur voldeed en de gemeente dat vervolgens in 1984 constateerde, oordeelden de betrokken ambtenaren dat de subsidie evenredig gekort dien de te worden. Scbiedam-Zuid bestreed dat. „Het had geen zin om andere verenigingen een zaalhuur in rekening te brengen, als wij dat geld toch moesten doorsluizen aan de gemeente", aldus Bons, „Wij hadden er een duidelijke bestemming voor". Op zichzelf kan de Raad van State zich de argumentatie van de gemeente wel voorstellen, maar in de uit spraak komt nu naar voren dat de gemeente dan exact had moe ten aangeven om hoeveel zaal huur het gingen om hoeveel on derhoudskosten. Bons is tevreden over de uit spraak. Het zat zijn bestuur be paald niet lekker, dat een amb tenaar destijds de vereniging be schuldigde van frauduleuze handelingen. „Dat is nu weer legd", stelt Bons vast. Vlaardingen In verband met het onderhoud aan spoorwego vergangen zijn enkele overwe gen volgende maand afgesloten voor alle verkeer. Dat geldt voor de overweg Westhavenkade (3 en 4 augustus tussen 8.00 en 16.00 uur), Deltaweg-Wagner- straat (5, 6 en 7 augustus tussen 8.00 en 16.00 uur) en de Maas- sluissedijk (10 en 11 augustus s nachts tussen 23.00 en 7.00 urr).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1