Huizen staan nieuwbouw in de weg: onteigening 9Monumentenbeleid moet beter gecoördineerd mmm ugbus 'Dichte rolluiken bittere noodzaak' 'Voor mijn part een warenhuis van XYZ' Bert van Bommel: HEI MED SCHKDSMSCK GOURAMI NKUWE WATERWEG C00RANT Ondernemers zien niets in Haagse plannen Straat dicht voor oven van glasfabriek Beneluxtunnel: 19 op de bon Geen Termeulen, geen P C POLITIE ZOEKT GETUIGEN Man (25) betrokken bij schietpartij BETERE ZOMERS Jeugdige inbrekers Schiedam Woningbouw aan de Laurens Costerstraat en bij het Fabri- plein wordt vertraagd, doordat er nog huizen staan waarvan de eigenaren geweigerd hebben deze te verkopen aan de gemeente Schiedam. Volgens de particuliere huiseigenaren biedt de gemeente een te lage prijs. Maar de gemeente wil niet nog eens onderhandelingen aangaan. Daarom zullen in totaal negen panden worden onteigend: vijf in Schiedam-Oost en vier in -West. De woningen in Oost bevinden zich aan de Simon Stevinstraat, Archime- desstraat en Laurens Costerstraat Hier wil de SSN begin volgend jaar starten met de bouw van 15? wonin gen. Er is in de omgeving al veel ge sloopt, maar de gemeente is door de moeizaam verlopen .onderhandelin gen nog niet zover dat met het bouw plan voor het Land van Eis en omge ving kan worden begonnen. In West gaat het om percelen aan de Van der Elststraat, vlakbij het Fabri- plein. Hier zou de gemeente al in okto ber willen beginnen met de bouw van 62 woningen, al is er nog geen aanne mer geselecteerd. Maar als de huisei genaren hun poot stijf houden, kan de onteigening een slepende procedure worden. „Twee jaar kan dat dan wel duren", zegt Eddy Karrenbelt, projectleider in de stadsvernieuwing. „Komt zoiets voor de rechtbank, dan schiet je ver de termijnen voorbij die gepland zijn. Dat betekent dan, dat de gemeente de plannen gefaseerd moet uitvoeren". De gemeente zou in dat geval om de bestaande huizen heen kunnen bou wen. Als de onteigening eenmaal tot stand is gekomen, kan vervolgens ge sloopt worden en kan ook de laatste fase van de betreffende bouwplannen worden uitgevoerd. Verantwoordelijk wethouder Hans van Kleef kondigde enkele weken ge leden in het RN al aan de verwerving van panden te gaan verscherpen, om dat eigenaren volgens hem soms exor bitante prijzen vragen. De onteige ning, die nu in gang wordt gezet, is het eerste voorbeeld van dat scherpere be leid. Karrenbelt voegt eraan toe, dat de vorderingsprocedure ook in de pen zit voor panden aan het Boerhaave- plein en Rotterdamsedijk, Medio vol gend jaar kunnen onwillige eigenaren een confrontatie met de gemeente verwachten. Karrenbelt „Die manier van panden verwerven gaat vanaf nu structureel worden toegepast. Voor het plan Sin gel-Noord zullen wij er van meet af aan rekening mee houden. Daarmee voorkomen wij, dat er vertraging ont staat met nieuwe bouwplannen, in het geval dat huidige eigenaren veel meer willen hebben dan de taxaties aange ven". Het plan voor de Singel {waar door veel winkels zullen verdwijnen uit de vroegere winkelstraat) is zeer recentelijk aangeboden aan burge meester en wethouders. Volgend jaar wordt de verwerving in dit gebied ac tueel. Ook voor een bouwlocatie aan de Vlaardingerdijk (omgeving hotel De Spil) wordt een plan gemaakt. Mocht de verwerving van panden op moei lijkheden stuiten, dan zal gemeente werken ook hier niet schromen tot onteigening over te gaan. Schiedam Het regende gister avond weer bekeuringen bij de noordelijke ingang van de Benelux tunnel. De Schiedamse politie slin gerde in een uur tijd 19 automobilis ten op de bon. Daar was er één bij, die 103 kilometer per uur reed, meer dan twee keer zo hard als toegestaan Het was niet de eerste snelheidscon trole van de Schiedamse politie sinds één buis van de tunnel is afge sloten, maar de schrik zit er bij de automobilisten kennelijk nog niet in. De controle werd uitgevoerd tus sen acht en negen uur. De 'minste' overtreder reed nog 75 kilometer per uur. Schiedam Termeulen en Peek Clop- penburg ontkennen plannen te hebben voor een filiaal in de Schiedamse binnen stad. Wel zou een ander warenhuis in de non-food-sector geïnteresseerd zijn in lo catie-De Uitkijk, aan de Hoogstraat 44. Het besef breekt langzaam door in de bin nenstad, dat rond De Uitkijk te weinig parkeerruimte kan worden gevonden voor een drukbezochte winkel zoals de Hema, zodat op deze plek een andere win kelgigant wordt verwacht. Doorgaans vraagt een kledingzaak (of een andere grote non-food-onderneming) minder parkeerruimte om zich heen dan winkels, waar men de boodschappen manden vollaadt. Een grote parkeerdruk op dit deel van Schiedam-Centrum zou de verkeerscir- culatie rond het Bfoersveld bemoeilijken en bovendien leiden tot nog meer klach ten van de bewonersvereniging Schie- dam-Centrum over de overlast van fout geparkeerde auto's. De speculaties, dat er op de plaats waar in ternaat De Uitkijk stond een non-food- warenhuis komt, zijn toegenomen, nadat het RN onthulde dat de Hema wil blijven waar zij zit. De Hema zegt een aanvraag hiertoe aan de gemeente te hebben gezonden een aanvraag, die echter bij de ambtenarij nog niet werd aangetroffen, naar men mee deelde. De Hema heeft er helemaal geen trek in om naar de Hoogstraat te verhui zen. Namens Termeulen zegt F. Drion (public relations) dat Schiedam ontbrak in de di verse studies van het bedrijf naar even tuele nieuwe vestigingen. Rotterdam, waar Termeulen een grote vestiging heeft vlakbij het metro-station Beurs/ChurchiUplein, is vlakbij Schie dam en volgens Drion zijn er „geen na tuurlijke barrières" die het nodig maken dat Schiedam een eigen filiaal krijgt. Bij de P C/Lampe-groep zegt P. Mat- thesius (hoofd marketing) dat het concern geen enkele ambitie heeft om naar Schie dam te komen, „Schiedam is één proposi tie, maar wij hebben andere uitstaan". Hij herinnert eraan dat Schiedam tot in de jaren zeventig een Lampe-füiaal ken de, dat echter gesloten werd omdat Schie dam niet zo'n bijster florerende binnen stad had. Gemeenteraadsleden vermoeden, dat de Hema pas nieuwbouw wil plegen, als meer duidelijkheid bestaat over de komst van het ABC-warenhuis van Albert Heijn, Blokker en C A aan de Lange Kerkstraat. Winkeliers op de Hoogstraat blijven ho pen, dat het de gemeente lukt de Hema zover te krijgen dat zij toch de locatie-De Uitkijk verkiest. „Het zal mij een zorg zijn wat er komt, als het maar flink veel publiek trekt", aldus een ondernemer. „Voor mijn part zetten ze er als tegenhan ger van die ABC-winkel een warenhuis van XYZ- Deen ze daar Xenos, een ijssa- lon en Zeeman in..." MONUMENTEN in de regio: in deze serie besteedt het RN aandacht aan gebouwen, die historisch en architektonischde moeite waard zijn, maar ook aan visies op monumentenzorg ten noorden van de Waterweg. Vlaardingen Bert van Bommel heeft als voorzitter van de Histori sche Vereniging Vlaardingen de laat ste tijd weinig reden tot vrolijkheid- Als je hem vraagt of er positieve pun ten te noemen zijn in het Vlaardingse monumentenbeleid, antwoordt hij cynisch: „Tja, als je van necrologie houdt misschien". In de buurgemeenten Maassluis en Schiedam zijn de slopershamers ook geen onbekend gegeven, maar met name in Vlaardingen is er als, gevolg van de moderniseringen nog maar bitter weinig van het oude vissers dorp terug te vinden. Een paar pand jes rond de kerk op de Grote Markt, een enkele boerderij in de Zuidbuurt en het een en ander rond de Westha- venkade, dan heb je het wat Vlaar dingen betreft echt wel gehad. „Ne genentwintig officiële monumen ten", weet Van Bommel te melden. „In de tijd van het 'gat in de Markt', toen het Vlaardingse college struikel de over de nieuwbouwplannen op de hoek van de Markt en de Maassiuis- serdijk, was er een manifestatie voor jonge kunstenaars en architecten. Tij dens een rondleiding werd w dui delijk, dat Vlaardingen zeer laag scoort als het om monumentenzorg fat. Sommige aanwezigen, die eert en Eindhoven als beruchte voorbeelden gaven van steden met een enorme sloopdrift, kwamen na afloop van de wandeling tot de con clusie dat Vlaardingen zeker in dat rijtje thuishoorde", aldus Van Bom mel. „Momenteel is de landelijke ontwik keling er toch wel één van meer besef voor het verleden in de stadsontwik keling. Maar in Vlaardingen hebben ze dat nog niet in de gaten. De noord - zuidstructuur in het Vlaardingse cen trum, met de Markt, de Westhaven- kade, de Hoogstraat en de Kethelweg als spil, is qua stedebouwkundige structuur best de moeite waard, en dat vindt wethouder Goudriaan ook. Hij denkt alleen dat de erin voorko mende bebouwing niet zo belangrijk is, vandaar dat er van alles gesloopt wordt. Zijn filosofie is echter ver keerd. Immers de stad moet zijn iden titeit ontlenen aan de bestaande be bouwing, de mensen moeten zich im mers in de stad thuis kunnen blijven herkennen", aldus Van Bommel. Het meest recente voorbeeld van de sloopdrift was onlangs de sloop van het Zwarte Paard, de oude herberg aan de Korte Dijk. Van Bommel, die zich persoonlijk inzette voor het be houd, beschouwt het als de zoveelste misser in het Vlaardingse: „De her berg was stedebauwkundig belang rijk. De nieuwbouw krijgt nooit het zelfde niveau en dat zou het belang rijkste criterium in de stadsontwik keling moeten zijn. Bovendien zorgt het behoud van bepaalde panden voor aangrijpingspunten bij de ont wikkeling van een gebied zoals het Buizengat", aldus Van Bommel, die als restauratieteehnisch adviseur bij het rijk werkt. „Ik vind trouwens dat er alsnog een landelijke prijsvraag voor het Bui zengat moet komen", aldus Van Bom mel, „Het is een historisch belangrij ke plaats met tal van invulproble- men. Er moet weer een verband ko men tussen Emaus en de Korte Dijk en er moet een aansluiting komen met de groengebieden zoals het Hof. Geen gemakkelijke klus dus", aldus Van Bommel, die samen met de ande re leden van de historische vereni ging een rapport over het gebied WOENSDAG 29 JULI 1987 Regional redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Posibus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066. 4350557 - sportredactie: 4345209 heeft samengesteld, waarin de histo rische aspecten belicht worden. De zorg voor de monumenten staat volgens Van Bommel de laatste tijd ook als gevolg van de doorgevoerde decentralisaties op het gebied van de monumentenzorg nogal onder druk: „De verantwoordelijkheid verschuift meer en meer naar de lagere overhe den en die kunnen de druk niet aan. Om een deugdelijk monumentenbe leid te voeren heb je eigenlijk ambte naren nodig die gespecialiseerd zijn op kunsthistorisch, architectonisch en technisch gebied. Voor de kleine en middelgrote gemeentes is het fi nancieel gezien niet haalbaar een dienst met drie of vier mensen op te zetten, die minimaal nodig is om dit waar te maken. Misschien is het daar om een goed idee op dit punt tot re gionale samenwerking te komen. Vlaardingen, Schiedam, Maassluis en Bert van Bommel: tegen beter weten in. Maasland zouden gezamenlijk best zo'n dienst kunnen financieren", Bert van Bommel blijft hopen op een verbeterd beleid ten opziente van het erfgoed. „Misschien wel tegen beter weten in", zegt hij. „Maar ik denk dat wij als vereniging toch verantwoor ding dragen voor een positieve in breng op het gebied van de zorg voor het verleden en een zinvolle stedelij ke invulling voor de toekomst". Schiedam -De Schiedamse po litie zoekt getuigen van het on geval op de Nieuw-Mathenes- serstraat, waarbij vorige week donderdag de 13-jarige bestuur ster van een bromfiets om het le ven kwam. De aanrijding vond plaats om tien over half acht 's avonds. Het meisje op de rode bromfiets kwam in botsing met een grijze personenauto. De politie heeft alleen de ver klaring van de bestuurder van die auto en wil graag mensen spreken, die van het ongeval ge tuige zijn geweest. Maassluis Een 25-jarige man uit Maassluis heeft bekend be trokken te zijn geweest bij een schietpartij op 13 juli, waarbij een 23-japge stadsgenoot in borst en knie werd geraakt. Het slachtoffer werd onder vuur genomen, terwijl hij lag te sla pen. Waaruit die betrokkenheid be staat en welke rol de man heeft gespeeld, is niet bekend. De politie tast ook nog in het duister over de motieven. De man is inmiddels aan de rechter commissaris voorgeleid. De poli ie sluit met uit dat er meerdere aanhoudingen zullen volgen. Ook het veerpontje, dat dagelijks pendelt tussen Vlaardingen en Pern is, heeft betere zomers gekend. In vorige jaren, toen zomer en zonneschijn nog logisch bij eikaar hoorden, werden door de kapitein heel wat fietsers begroet, die op hun speurtocht door Nederland onbekende plekjes zochten. Tijdens deze verregende zo mer is het vrijwel uitsluitend 'bestemmingsverkeer' dat van de overtocht gebruik maakt. Ook voor de imposante aan blik van een vrachtschip blij ken de fietsers niet in de rij te willen staan. Waterweg Juwelier J. Pullen uit Maassluis kan niét begrijpen, dat gemeen tebesturen in het geweer komen om rolluiken uit de binnensteden te verbannen. De; Maassluisse ondernemer, die als enige in de Nieuwstraat dichte rolluiken voor de etala ge heeft, zou niet zonder deze vorm van bescherming kun nen. Ook in Schiedam en Vlaardingen zijn ondernemers fel tegen het verbieden van de dichte rollui ken. De juwelier: „Ik heb in het verle den open rolluiken gehad, maar tot tweemaal toe werden die ver nield. De inbrekers worden steeds brutaler. Onze branche heeft toch al veel last van inbra ken en een dicht rolluik is ge woon de beste bescherming. In Maassluis speelt de discussie ge lukkig niet en als de discussie wel op gang komt, zal ik alles in het werk stellen om te voorkomen dat, de rolluiken moeten worden verwijderd". Ook in Vlaardingen speelt de dis cussie, zoals die nu in Den Haag en Amersfoort wordt gevoerd, niet „Het percentage winkels, dat beveiligd is door een dicht rolluik, is daar te gering voor", aldus Har ry Hij-tam" van de organisatie van Vlaardingse ondernemers OVO. J. Pullen maakt zich kwaad, als de maatregel van de gemeentebe sturen van Den Haag en Amers foort ter sprake komt In Den Haag is al besloten dat de rollui ken moeten worden verwijderd, „Het is een idee uit de koker van een echte zeikerd", drukt hij zich kernachtig uit. ,Het lijkt net of de winkelier nu verantwoordelijk is voor al die inbraken. Net de om gekeerde wereld. Zo is het na tuurlijk niet De juweliers zaken zijn als eerste met rolluiken be gonnen. Andere ondememrs volgden als snel. Logisch, want het doel van ondernemen is niet om alles uit je winkel te laten weghalen door een stelletje inbre kers". Volgens de Maassluisse onderne mer schrikken dichte rolluiken de mensen, die door de binnen stad lopen, niet echt af: „Ik zie 's avonds, als ik bezig ben in mijn winkel, bijna niemand door de Nieuwstraat wandelen. De men sen zitten lekker thuis televisie te kijken. Neem Rotterdam, dat is toch een doodse stad, niets te bele ven. Ook al haal je alle dichte rol luiken voor de winkels weg, dan wordt het echt niet gezelliger. Het is voor een ondernemer vaak ge woon pure noodzaak dat er rollui- Schiedam De glasfabriek krijgt een nieuwe oven. Daarom kan pas volgende week de Nieuw-Mathenesserstraat aan de zijde van de Rotterdamsedijk voor alle verkeer worden open gesteld. Een kraan van 66 meter hoog verspert deze maand de door gang. Met die kraan werden ijze ren binten, stenen en andere on derdelen voor de nieuwe oven gehesen. In totaal is deze maand voor 100 ton aan materialen ver sjouwd. De nieuwe smeltoven voor glas komt op het binnenterrein van de fabriek. Daarom was een hoge kraan nodig om de lengte te kunnen bereiken naar de bin nenplaats. Vrijdag wordt de kraan van ver huurbedrijf Verhagen BV weg gehaald en gaat de Nieuw-Ma thenesserstraat tijdelijk open, In september kan weer op ver sperring van de straat gerekend worden. De oven zelf is pas in september gereed om op zijn nieuwbakken fundering te wor den gehesen. ken voor de etalages aanwezig zijn". Overleg Harry Dijkman verwacht niet dat de Vlaardingse politiek het be sluit zal nemen om de rolluiken te verbieden. „Als het al zou spelen, dan zal er best overleg met ons ge voerd worden. Het aangezicht van een binnenstad wordt na tuurlijk onvriendelijk met al die rolluiken, maar in ons centrum valt het allemaal wel mee". Juwelier C. Kok, gevestigd op de Broersvest in Schiedam, is weinig vleiend in zijn oordeel: „Een bela chelijke zaak", klinkt het uit zijn mond. „Ook al heb je gepantserd glas in de pui, de mensen geloven niet datje er niet doorheen kunt komen. Een collega van mij uit Gouda maakte dat onlangs mee. Hij had gepantserd glas, maar in brekers reden er gewoon een vrachtwagen tegenaan. Het glas hield het, maar de pui was wel vijf centimeter ontzet Met als ge volg dat hij een nieuwe pui kon laten zetten. Dat kost ook een hoop geld. Daarom zijn dichte rol luiken gewoon de beste oplossing. Open rolluiken helpen ook maar ten dele. Een schaar zetten inbre kers er zo in, of ze trekken het rolluik er gewoon met behulp van een wagen uit. Een ander nadeel van een open rolluik is, dat de dieven kunnen zien waar de goe deren in de etalage liggen". Volgens de Schiedamse juwelier zal het met het verbieden van de dichte rolluiken niet zo'n vaart lo pen. Kok: „Ik denk dat gemeen tebesturen juridisch gezien geen poot hebben om op te staan. Ik denk dat processen, aangespan nen door ondernemers, altijd ge wonnen worden. Echt een giller, wat er nu aan de band is in Den Haag en Amersfoort". C. Kok heeft al geruime tijd dich te rolluiken voor de etalage. Het systeem werkt prima volgens de ondernemer. „Vroeger lieten we de rolluiken tot elf uur 's avonds open. maar dat bleek ook niet te werken. Dan werd er gewoon voor elf uur ingebroken. De ver zekeringsmaatschappijen hebben daarop gezegd, dat de rolluiken direct na sluitingstijd naar bene den moetenHet is gewoon bittere noodzaak". Vlaardingen De politie heeft gisteren twee jongens aangehou den, 14 en 16 jaar oud, die pro beerden in te breken in een huis aan de Julianalaan in Vlaardin gen. De twee werden bij hun po ging op heterdaad betrapt. V

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1