1 i Tweede fusie buurthuizen Koe te dorstig Scheeres wil minstens 10 jaar blijven 'Vervang politici door juristen' VLAM» DHGB1M SCHIEOAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG GOURANT Parallelweg in 't vizier van Zweedse meubelgigant Artiestengala vr Maasland Zwembaden liggen er verlaten bij Verplaatsen *wienietBons: Albert Bons over commissie bezwaarschriften: Goede doel: spaarpot weg t Franse snelheidsmaniak Hulptelefoon moet zichzelf bedruipen v - □WATERWEG VRIJDAG 31 JULI 1987 Regionale redaclie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Maasland De supportersvereniging van de Maaslandse voetbal vereniging MW27 houdt zaterdagmiddag 15 augustus een groot ar tiestengala. Het festijn heeft plaats op het parkeerterrein aan de Commandeur in Maasland en begint om 13.00 uur. Een uur eerder zal een hete-luchtballon worden opgelaten. Met de opbrengst van het gala zullen de nodige reparaties aan het dak van bet clubgebouw worden gefinancierd. Medewerking wordt onder andere verleend door Lee Towers, Cen terfold, Sky-channel Vincent, Marda, JC Martin, Rita Young, Mar tin Eden, Marga, Hans van Katwijk, Alberto, Liane en Upside Down. "Waterweg De zwemba den in Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis liggen er troosteloos verlaten bij. Niet alleen de campinghouders en de beheerders van de terrasjes aan het Hoekse 1 strand klagen steen en been, ook met de bezoe kersaantallen van de zwem baden is het bedroevend ge steld. „Veel slechter dan vorig jaar", laat een weinig optimistische woorvoerder van het zwem bad in Vlaardingen weten. Door de hevige regenval van de laatste weken staat ook de reusachtige glijbaan bijna sme kend te wachten op jeugdig bezoek. Dat bezoek laat het echter mas saal afweten. Was het vorig jaar nog een redelijk tot goede zomer, zo slecht als dit keer is het in jaren niet geweest „En de vooruitzich ten zijn ook niet al te rooskleurig", laat een medewerker van zwem bad Dol-Fijn in Maassluis weten. De medewerkers van het Maas- si uise zwembad weten toch al niet waar ze aan toe zijn. Een ambtelij ke werkgroep is nog steeds bezig met 'het vervaardigen van een rapport over de toekomst van het zwembad. De technische installa tie is sterk verouderd en door ver zakkingen is een grondige en zeer kostbare opknapbeurt noodzake lijk. In Maassluis gaan al stemmen op om het zwembad te verplaatsen. Het is nu gevestigd in het oosten van de stad. Een wijk die geken merkt wordt door een toenemen de vergrijzing. Volgens enkele le den van de gemeenteraad van Maassluis zou het beter zijn om een nieuw zwembad te bouwen in de Westwijk. Daar is ruimte en er wonen veel jonge gezinnen met kinderen. Ook het gemeentebe stuur lijkt een lichte voorkeur voor verhuizing te hebben. Tijdens de bouw van het nieuwe zwembad, dat een binnenbad moet krijgen met een zonneweide en wordt voorzien van extra's zo als solarium, whirlpool en glij baan. Via een schuifwand kun nen de bezoekers dan toegang krijgen tot de ligweiden. Woningen Een nieuw zwembad heeft ook als voordeel, dat ar voorlopig ge woon gebruik gemaakt kan blij ven worden van Dol-Fijn. Als Dol-Fijn inderdaad wordt afge broken, kan de vrijkomende grond, is de verwachting, ge bruikt worden voor woningbouw. De gemeente Maassluis heeft nog maar weinig bouwgrond tot haar beschikking. De Verto-wijk is bij na volgebouwd en ook in de Steendijkpolder kan de gemeente bijna niet meer uit de voeten. Het huidige zwembad aan de Sport]aan is veele groot, daar is een ieder het wel over eens h 1 de jaren zeventig Roteerde het zwembad nog, maar toen omrin gende steden ook zwembaden gingen bouwen, was het snel ge daan met de hoge bezoekersaan tallen. Ook de veranderde vrije tijdsbesteding (surfen) is mede de bet geweest aan de terugloop van de bezoekersaantallen. Door nu alleen een binnenbad met ligwei- den te creëren hoopt de gemeente Maassluis dat de tekorten binnen de perken blijven. Onzeker Ook in Schiedam bestaat nog on zekerheid over de toekomst van bad Groen oord. Diverse malen is al over de toekomst gesproken, maar tot conrete resultaten heeft dat nog niet geleid. Zo toonde ooit het Van der Valk-concern be langstelling voor het complex. De horeca-gigant was benaderd om Groenoord op te peppen onder meer met een hotel. Wethouder Luub Hafkamp (VVD) heeft ook later nog te kennen gegeven, dat hij wil streven naar een betere ex ploitatie-opzet van het zwembad. Privatisering sluit hij daarbij niet uit Ook deze zomer moet de wethou der constateren dat het publiek massaal uit het zwembad weg blijft Schiedam aast op Ikea Vlaardingen Na De Haven en West zijn ook de Vlaar dingse buurthuizen Oost en 't Nieuwelant besprekingen ge start over een mogelijke fusie. Waar echter de eerste twee al bijna overeenstemming heb ben bereikt en op zoek zijn naar nieuwe huisvesting, ver keren de gesprekken tusbn 't Nieuwelant en Oost, die het sociaal-cultureel werk in res pectievelijk de Babberspolder en de Oostwijk verzorgen, nog in een pril stadium. De gemeente zal de ontwikke lingen in het sociaal-cultureel werk met genoegen gade slaan. Vanwege de bezuinigin gen wil het college van PvdA, CDA en WD het aantal buurthuizen in haar huidige zittingsperiode, dus nog voor 1990, terugbrengen van zeven naar vijf. Als de fusiebespre- kingen tussen Oost en 't Nieu welant vlot verlopen, kan dat doel binnen afzienbare tijd zijn bereikt Anders dan bij eerdere bezuini gingen hebben er geen protesten geklonken en heeft de gemeente geen druk op de buurthuizen hoe ven uitoefenen. Hetsociaal-cultu- reel werk ziet de hui aankomen en heeft eieren voor zijn geld ge kozen. Het hoopt daarmee in ie der geval vijf goede buurthuizen te behouden. Wethouder Ary Maarleveld, nog niet officieel op de hoogte gesteld, heeft de bestu ren van Oost en 't Nieuwelant al uitgenodigd voor een gesprek over de fusie. De gemeente heeft de buurtvere niging Indische Buurt beloofd zo nodig met haar te overleggen over de beoogde huisvesting van het buurthuis, dat na de fusie van West en de Haven ontstaat De besturen van de beide buurthui zen hebben het oog laten vallen op de voormalige J.J.L. van der Brugghenschool aan de Billiton- Iaan, Die ligt menen zij, mooi centraal voor Centrum en West- wijk. Overlast Buurtvereniging Indische Buurt heeft echter ernstige bezwaren tegen een buurthuis in die school. Volgens voorzitter Cees van Eek- e!en is de hele buurt het met hem eens, dat zo'n sociaal-cultureel centrum maar overlast geeft „Het zal u niet verbazen, dat wij ons zullen verzetten tegen deze gang van zaken", schreef hij eni ge tijd geleden aan de gemeente. „Uiteraard zal bij de uitwerking van de plannen zoveel mogelijk rekening warden gehouden met de wensen en bezwaren van de omwonenden", schrijft de ge meente geruststellend. De ver huizing van de buurthuizen naar de Billitonlaan is overigens nog lang niet zeker. De voormalige school, die jarenlang niet is onder houden, verkeert in uitermate slechte staat. Dat konden de ver tegenwoordigers van de buurt huizen en de gemeente constate ren, toen zij een tijdje geleden een bezoek brachten aan het dichtge timmerde gebouw. De kosten van de verbouwing worden geschat op zo'n 400.000 gulden. De gemeente vermoedt, dat Van Eekelen van het buurthuis con currentie verwacht voor zijn buurtvereniging. „Hij is natuur lijk bang, dat er onder zijn duiven geschoten wordt", aldus een woordvoerder van de gemeente, „Maar de Indische Buurt houdt zich vooral bezig met recreatieve zaken als bingo's, klaverjassen en dansen. En het is zeker niet de be doeling, dat het buurthuis dat ook gaat doen. Wij willen dat daar so ciaal-cultureel werk met hoofd letters wordt gedaan, om het zo eens te zeggen". Koe in sloot. Zulke berichten lees je wel meer. Meestal is er dan een koe van de kant gegleden, terwijl zij slootwater stond te leb beren. En dan komt de brand weer eraan te pas om het dier weer haar weilandje op te helpen. Deze koe bekeek het anders. Zij' zocht in het polderlandschap langs rijksweg 20 tussen Vlaar dingen en Maassluis een ondiep plekje op, waar zij makkelijk de sloot in kon stappen. En vervol gens kon zij, pootje badend, gul- zige slokjes nemen. Maar koe, koe! Toen vergat zij de weg terug. En moest de brandweer tóch ko- Schiedam „Ik heb nog twin tig jaar te gaan tot de vut en ik hoop minstens de helft daarvan nog in Schiedam te blijven, want ik heb het hier ontzettend naar mijn zin". Dat vertrouwde burgemeester Reinier Scheeres gisteren zijn interviewer Gerrit den Braber toe aan het slot van het radioprogramma 'De bur gemeester is jarig'. Een groot deel van het gesprek ging over jenever en Martin van Amerongen zou het, af gaande op een recente column in NRC, Oudhollandsche Priet- praet hebben genoemd. Dat Schiedam niet zozeer vanwege de molens bekend is, komt vol gens de burgemeester omdat de stad zoveel méér te bieden heeft. Scheeres verklaarde het ambt van burgemeester een ontzet tend \enke baan te vinden, die ontzettend afwisselend is en die hem ontzettend aantrekt. „Ik blijf dit nog wel een tijdje doen", zei hij. Scheeres' portefeuille hij is verantwoordelijk voor econo mie, politie en brandweer kost hem naar zijn zeggen een halve dag (per dag). Ook over muziek sprak hij met Den Bra ber. Scheeres heeft alle platen van de Beatles. De radioman adviseerde hem deze te beleg gen, zodat hij later van de op brengst een molen kan laten opknappen. serieus wordt genomen gaat naar Raad van State'. Schiedam De gemeenteraads leden, die zitting hebben in de bezwaar- en beroepsschriften- commissie, kunnen daarin beter vervangen worden door juris ten. Dan zouden bezwaren van Schiedammers veel zorgvuldi ger en met meer deskundigheid worden beoordeeld dan nu het geval is. Bovendien bespaart dat veel mensen de moeite om in ho ger beroep te gaan bij de Raad van State, wat voor heel Neder land voordelig is omdat de sta pels papieren in Den Haag daar door verkleinen. Dat vindt Albert Bons, voorzit ter van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid die zich recente lijk in het gelijk zag gesteld door de afdeling rechtspraak van de Raad van State. De gemeente Schiedam bleek drie jaar gele den onterecht een subsidie te hebben verlaagd. Het is Bons in deze procedure opgevallen, dat de ambtenaar, die namens de gemeente Schie dam het woord voerde bij de hoorzitting hierover bij de Raad van State, geheel andere argu menten gebruikte dan destijds de bezwaarschriftencommissie in Schiedam. „De ambtenaren kwamen in Den Haag met een heel ander verhaal dan de raads leden in Schiedam. Niet met be ter onderbouwde argumenten, nee, met geheel nieuwe argu menten!" Bons1 conclusie is, dat de be zwaarschriftencommissie in. Schiedam onvoldoende zorgvul dig de materie heeft bestudeerd. En ergens vindt hij dat geen wonder, want gemeenteraadsle den zijn op juridisch gebied ook maar amateur, maar daarom vindt hij juist dat er vakbekwa me rechtsgeleerden aan te pas moeten komen. „Iemand, die be zwaar aantekent tegen een be sluit van de gemeente, wordt dan tenminste meteen serieus genomen. Nu is het zo dat die raadsleden braaf luisteren, soms met een emotioneel weerwoord- je komen, maar aan de feitelijke gang van zaken voorbijgaan. En wat krijg je dan? Als die commis sie in haar advies aan B en W met een rammelend verhaal komt, dan zullen veel mensen de neiging hebben opnieuw be zwaar aan te tekenen maar dan bij de Raad van State". Op die manier betekent de com missie alleen maar een overbo dig, maar tijdrovend tussensta tion, vindt Albert Bons. Een punctueel functionerende com missie zou een goede buffer kun nen zijn. „Als bezwaren van Schiedammers meteen al zorg vuldig worden bekeken, zullen minder mensen doorstoten naar Den Haag. Maar nu is de kans zo groot dat de gemeente juridisch fout zit, dat veel zaken haast au tomatisch aan de Raad van State worden voorgelegd. Met als ge volg dat de Raad van State over spoeld wordt". Bons vindt het ook niet hele maal zuiver dat de bezwaar schriftencommissie alleen maar adviesbevoegdheid heeft, en dan adviezen worden uitgebracht aan B en W, de instantie nota bene waartegen veel bezwaren gericht zijn. Als ergens anders een klachtenprocedure zo gere geld zou zijn, zouden gemeente- 1 raadsleden daartegen bezwaar maken, werpt Bons op. Opbouwwerk Bons heeft overigens als voorzit ter van het stedelijk instituut voor opbouwwerk Schiedam (Sivos) het bezwaarschrift inge trokken, dat vorig jaar bij de Raad van State was ingediend tegen het besluit van de gemeen te Schiedam om de subsidiëring te stoppen. Bons heeft met vol doening geconstateerd, dat deze maand eindelijk twee opbouw werkers in de oude wijken aan de slag konden gaan (bij het in stituut Ondersteuning Bewo ners). Daarmee is de noodzaak van het bezwaarschrift verval len, vindt hij. Doorzetten, alleen om gelijk te krijgen, had hij een bee ge kinderachtig gevonden. Schiedam De gemeente Schiedam zou 'een gat in de lucht springen1 als het Zweed se meubelconcem Ikea haar bedrijf in Sliedrecht wil ver plaatsen naar de Parallelweg achter NS-station Schiedam- /Rotterdam-West De Parallelweg komt in studie bij een provinciale werkgroep, die ook andere geschikte plaatsen voor Ikea onderzoekt (zoals Gouda en Zoe term eer- Zuid). De Parallelweg in Schiedam voldoet aan alle ei sen, die Ikea aan een dergelij ke lokatie stelt. De plek ligt vlakbij een afslag van rijks weg 20 en wordt in de nabije toekomst trouwens nóg beter bereikbaar. Ook ligt de Paral lelweg goed in het zicht van autorijders en treinreiziger3. Bovendien ligt de Parallelweg dicht bij de verkeersader tus sen Rotterdam en Den Haag wat Schiedam een zeker voor deel geeft boven Gouda. Schiedam heeft zichzelf al eerder opgeworpen in de strijd om Ikea, maar toen lag Delft beter in de markt Ikea gaf de voorkeur aan een terrein langs de Kruithuis- weg (uitkomend op rijksweg 13). En Delft wilde Ikea dolgraag. Maar de provincie verbood het want Ikea dreigde op deze plek een 'weidewinkel' te worden met onaanvaardbare consequenties voor de ruimtelijke ordening. Delft vond dat niet en heeft ge probeerd de provincie te vermur wen. Toch werd Delft definitief afgewezen. Een ambtelijke werkgroep in het Provinciehuis komt volgende maand met een rapport, waarin Ikea suggesties worden gedaan. Vooruitlopend hierop wil Ikea- advocaat Bert Reeser Cuperus geen commentaar geven. Maar na het Delftse avontuur zou direc teur Jan Kjellman van Ikea-Ne derland bv in Amsterdam hebben gereageerd, dat ook aanvankelijk als 'minder' beschouwde locaties, zoals Schiedam, opnieuw In over weging genomen dienden te wor den. Schiedam buigt zich thans over de vraag welk ruimtebeslag Ikea zal leggen op het aantal vrije hec taren voor het bedrijfsleven en wat de verwachte effecten zijn voor de werkgelegenheid. In Slie drecht, waar Ikea uit zijn jasje is gegroeid, hebben zich in de loop der tijd ook andere meubelreuzen gevestigd (onder meer Mijnders), omdat het vanwege de aantrek kingskracht van Ikea voordelig is daar vlakbij te zitten. Mogelijk willen sommige van die bedrijven in het kielzog van Ikea mee ver huizen. De wethouder voor stadsontwik keling in Schiedam, Chris Zijde veld (PvdA), vindt het een ver standig besluit van de provincie om Delft af te wijzen. „Ik zou ook mijn twijfels hebben gehad". Ook spreekt hij van een verstandig be sluit dat Rotterdam (Oosterhof) als potentiële locatie is afgevallen. „Je kunt alles wel in Rotterdam douwen". Zijdeveld wijst erop dat Schie dam, anders dan enkele jaren ge leden, duidelijk in de lift zitJln dan is het logisch dat je ook wat meer aandacht krijgt". Gisteren bracht Schiedams burgemeester Reinier Scheeres op de Avro-ra- dio nog eens naar voren, dat Schiedam nummer drie staat op een landelijke lijst van bedrijfs- vriendelijke gemeenten. Een belangrijk onderzoeksbureau voor kantooraccommodatie heeft de Parallelweg in Schiedam in studie, voor het geval Ikea zich el ders vestigt Dan denkt de ge meente aan kantoorbouw achter het station. De vraag werpt zich op in Schie dam, of het Rotterdamse PvdA- statenlid Cees van Wijk onlangs zijn schriftelijke vragen over Ra dio Modem soms stelde met een geheimzinnige bijbedoeling. Van Wijk had het idee, dat Radio Modem zich formeel niet had mogen vestigen in het Schiedam- se industriegebied 's-Graveland. Het bedrijf pleegt er namelijk de tailhandel en het provinciaal be leid is erop gericht detailhandel uit industriegebieden te weren. Gedeputeerde staten van Zuid- Holland waren het met Van Wijk eens, dat Schiedam het provincia le beleid heeft genegeerd. Maar in Schiedam bestaat het vermoeden, dat het Van Wijk niet louter daarom te doen -was. Het Rotterdamse statenlid zou zijn vragen op GS hebben afge vuurd om goed onder de aan dacht te brengen, dat als de komst van Radio Modem een procedu rele miskleun is geweest, dan ook een eventuele vestiging van Ikea op nog geen 300 meter afstand een dwaling zal zijn. Of dat inder daad het motief van Van Wijk is geweest, kon hem wegens zijn va kantie niet worden gevraagd. In het stadskantoor deelt men een dergelijke mening evenwel niet - Voor het gebied achter het station geldt een ander bestemmingsplan (Spaanse Polder) dan voor de om geving van Radio Modem ('s- GraveLand), waardoor voor Ikea niet hoeft op te gaan wat voor Ra dio Modem gold. Bovendien zou Schiedam van harte bereid zijh om het bestemmingsplan ten be hoeve van Ekea aan te passen, in dien dat nodig mocht zijn. De Sehiedamse middenstand, de laatste tijd zeer gecharmeerd van grootse plannen die de aantrek kingskracht van Schiedam ver groten, reageert bij monde van Hoogstraat-voorzitter Chris Cop- pens voorzichtig. De komst van Ekea naar Schiedam lijkt hem een illusie, omdat detailhandel zich niet mag vestigen op zogenaamde perifere locaties. „Radio Modem is er als enige doorheen geslipt". Voor Schiedam zou Ikea een op kikker zijn, denkt Coppens, maar voor ondernemers in de sfeer van woninginrichting een enorme concurrentie. Zelf heeft Coppens een beddenzaak, maar, „en dat klinkt wat arrogant, dat geef ik toe, met een heel ander pakket dan Ikea heeft. Ik ben er niet bang van" In 1981 reageerde de Vlaardingse middenstand wel zeer negatief op de vestiging van Sanders Meubel- stad in industriegebied Het Scheur. Schiedam Twee bejaarde vrouwen in Schiedam zijn gisteren hun spaarpotje met driehonderd gulden kwijtge raakt aan twee jongens, die prentbriefkaarten verkoch ten voor 'een goed doel1. Om één uur belden de jon gens aan bij het huis aan de Delflandseweg, waar de be jaarde dames wonen. Die vonden de kaarten met zo mooi, maar omdat- de op brengst voor een goed doel was, wilden zij er wel een paar kopen. De dames von den de twee jongens wel 'nette verschijningen' en no digden hen binnen. Toen de kaartverkopers vertrokken waren, was ook de spaarpot weg. Omdat er nog niet meer aangiften zijn binnengeko men over stelende kaartver kopers, spreekt de politie 'ooralsnog van een incident Vlaardingen Met een snel heid van 170 kilometer per uur zoefde een 46-jarige Fransman gistermiddag over rijksweg 20. Vlaardingse politïe-agenten, die de achtervolging inzetten, kon den hem pas ter hoogte van de gemeente 's-Gravenzande tot stoppen dwingen. Hij moest mee terug naar het politiebureau aan de Delftseveerweg. Daar over legde de politie met de officier van justitie in Rotterdam. Die stemde erin toe, dat de snel heidsmaniak meteen zijn boete voldeed, en zijn reis vervolgde. Schiedam De Telefonische Hulpdienst Waterweg-Noord moet zich nog eens bezinnen, of zijn enige beroepskracht wel voor 32 uur in de week in dienst kan worden genomen. De ge meente Schiedam vraagt zich namelijk af, of de stichting er wel geld voor heeft. Tot dusver ging het om een halve formatie plaats, maar de stichting heeft het zo druk met haar telefoni sche hulpverlening, dat aan uit breiding werd gedacht Nog steeds worden vrijwilligers ge zocht om 's avonds en 's nachts aan de telefoon ze zitten. De SOS/Telefonische Hulp dienst verkeert in een netelige situatie. Sinds 1 januari is de stichting voor haar financiën aangewezen op de provincie. Dat komt door de nieuwe wel zijnswet.'„Maar de provincie zet wij hebben er geen geld voor, wij krijgen dat ook maar door het rijk op ons bordje geschoven, ge meenten, willen jullie bijsprin gen?", legt Maarten Peterhans, beleidsambtenaar bij de ge meente Schiedam, de situatie uit Peterhans zegt dat de ge meente Schiedam bereid was om de subsidiëring gedurende een half jaar voor haar rekening te nemen, daarmee de provincie ontlastend. Maar voor de tweede helft van het jaar wil de gemeente eerst eens peilen, of denulpdienst niet op eigen kracht kan doordraai en. En daar heeft het enige schijn van, denkt men bij de ge meente, als de Telefonische Hulpdienst zomaar met een for-, matieplaats denkt te kunnen uitbreiden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1