College schrapt na verzet bezuiniging De Gorzen als entree tot een wereldhaven ■PSIPS^ WÊKÊm pipi HET ERFGOED 'Ik kom uw pand kopen9 Paardetram hobbelt rond Oude Haven VLAAMSS DAGBLAD SCBIEDAMSOK BOüBftH 1 «Bit WftïEBWES EBUBAIH rv- Sarijnehove staat uit het lood Eeuwenoude boerderij uit z'n verband gerukt Hert in verkeer Forse buit bij inbraak i Wesp actief YW-VOORZITTER: 'HEEL WAT GELEERD VAN RONDVAART' - Ongelukken na drank WATERWEG MAANDAG 3 AUGUSTUS 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Waarschijnlijk al hij gebouwd; de Sa- door CAREL VAN DER VELDEN Vlaardingen rond 1590 werd hij g rijnehove aan de Zuidbuurtseweg tussen Vlaardingen en Maassluis. Volgens kenners is het zonder meer een van de oudste en waarschijnlijk ook een van de meest bijzondere boerderijen in de wijde omgeving. De tijd heeft echter wel zijn tol ge ëist: de boerderij staat schots en scheef, totaal uit het lood en dus op instorten. Het is dan ook sterk de vraag of deze uit historisch oogpunt zeer interessante boerderij nog een lang leven beschoren zal zijn. De res tauratiekosten zijn gigantisch boog en gegadigden om haar op te knap pen hebben zich nog niet gemeld. Nu al weer zo'n dertig jaar geleden begon de stichting Beheer Land bouwgronden met het aankopen van boerderijen in de omgeving van de ZuidbuurL De boeren werd te ver staan gegeven dat zij waarschijnlijk binnen afzienbare tijd hun stek moesten verlaten, omdat het gebied een recreatieve bestemming was toe bedacht. Onbedoeld gevolg was wel, dat de boeren vanaf dat moment op hielden met investeren in hun be drijf. Er werd niet meer gemoderni seerd en men hield ook op met het onderhouden van de boerderijen, in de vaste overtuiging dat men binnen wijdt het RN beurtelings aandacht aan oudegebouwen en aan mensen met visie op monumentenzorg. de kortste keren zou moeten ver trekken. In de praktijk bleek dat vertrek op korte termijn nog wel los te lopen, maar de staat van de toch al tere, stokoude boerderijen werd er uiteraard niet beter op. De Sarijne hove werd de laatstejaren gratis be woond door jongeren, die het geheel provisorisch onderhielden. Volgen de maand vertrekt echter de laatste bewoner, waardoor het complex leeg komt te staan. Het verhaal van de Sarijnehove maakt eigenlijk onderdeel uit van een veelbewogen landbouwhistorie, die terugvoert tot in de vroege mid deleeuwen. Reeds in deze tijd werd het landbouwgebied ontgonnen. Aanvankelijk werden de boerderij en op terpen gebouwd, maar toen zich in het gebied na diverse over stromingen, zoals na de Sint Elisa beths vloed van 1164, klei-afzettin gen begonnen te vormen, vonden de boeren nieuwe stekken voor hun boerderijen. Het feit, dat de boerde rijen zo ver van de weg gebouwd zijn, heeft dan ook alles met de lig ging van die kleiruggen te maken. Vandaar dat je, vanaf de weg gere kend, zeker driehonderd meter moet lopen om de Sarijnehoeve te berei ken. Bij de hoeve aangekomen valt direct het specifiekekarakter op. Het huis heeft trapgevels, zoals je die in 1 het centrum van Amsterdam vindt, en doet derhalve niet direct aan een boerderij denken. Frits van Ooststroom, boerderij-kenner bij uit stek, weet te melden dat de hoeve in 1644 uitgebreid is door de baljuw, het hoofd van de rechtelijke macht, die de boerderij in zijn bezit had. Deze verpachtte het oude gedeelte links aan de boer, terwijl hij de nieuw bouw, die er rechts aangebouwd werd, waarschijnlijk als weekend verblijf benutte. De boer gebruikte aanvankelijk het voorste gedeelte van het complex als woon-werkgedeelte. Daaronder was de kelder om de melk koel te hou den. Door moderniseringen in de ze ventiende en de achttiende eeuw verplaatsten de activiteiten zich steeds verder naar achteren, terwijl de woon- en werkfunctie in de hoe ve van elkaar'gescheiden werden. Tussen de brandmuur en de stal werd daartoe een nieuwe schouw geïnstalleerd. Door deze ontwikke lingen, die overigens in veel boerde rijen in de streek terug te vinden zijn, ontstond de karakteristieke U- vorm van de boerderij. Veel van de originele kenmerken van het gebouw zijn nog wel te her leiden, maar niet meer aanwezig. De kruiskozijnen zijn verdwenen, de deuren van de wagenschuur vervan- Sari in ehoeve: „De mooiste boerderij van de Zuid buurt". gen en de kozijnen van de luxe ka mer allang dichtgemetseld. De eikehouten voordeur heeft de Midden-Delfland Vereniging, waar van Van Ooststroom deel uitmaakt, wel kunnen terugvinden. „Dat is een leuk verhaal", vertelt Van Oost stroom. „In de oorlog heeft de boer de deur verpatst aan een handelaar, en wij hebben hem een paar jaar ge leden teruggevonden in Schipluiden. Kun je nagaan, een deur uit 1644". De steeds verdere uitbreidingen naar achteren toe hebben de boerde rij uiteindelijk geen goed gedaan. Het steeds zwaardere gewicht en de ontwatering het waterpeil is op voorspraak van de boeren steeds verder verlaagd hebben er voor gezorgd dat dé boerderij steeds ver der uit zijn verband is gerukt Ook onder het gebrek aan onderhoud ge durende de naoorlogse jaren heeft de boerderij zwaar te lijden gehad. Van Ooststroom, die namens Midden- Delfland deel nam aan het inventa- risatieproject van de oude boerderij en in ae streek: „De Sarijnehoeve is de mooiste, maar zeker niet de meest karakteristieke boerderij van deze buurt In het cultuurhistorisch in ventarisatierapport zijn aanbevelin gen gedaan voor het behoud van de oude boerderijen, maar veel geld is er niet voor beschikbaar. Voor het geld, dat nodig is om deze Sarijneho ve in oude glorie te herstellen, is zo'n kapitaal nodig dat het de vraag is of dat "verantwoord is. Voor dat geld kun je drie andere zeventiende of achttiende eeuwse boerderijen in dit gebied opknappen", zegt hij. De hoop is wat de Sarijnehove be treft dus gevestigd op particuliere in vesteerders. „Misschien is het iets voor een bedrijf of een openbare in stelling", oppert Van Ooststroom, die van beroep industrial designer is. Over de aankoopprijs van één gul den zal wel heen te komen zijn, maar of men bereid is enkele miljoenen te investeren in de historische bouwval waagt Van Ooststroom te betwijfe len. Niet geheel onbemiddelde geïn teresseerden kunnen zich te allen tij de melden bij de dienst Beheer Landbouwgronden. Schiedam Geruime tijd stond een bedaagde man buiten naar de zaak te kijken, en Chris Cop- pens dacht neg: „Zou die wat van me willen?" Daar leek het inderdaad op. Even later stapte de man Coppensbeddenzaak op de Hoogstraat binnen, hij liep recht op Coppens af en zei: „Ik kom uw pand kopen. Wat wilt u ervo or hebben Toen de man vertelde dat hij er eenABC-warenhuis wilde vesti gen, kreeg Chris Coppens arg waan. Het bleek dan ook een grapje te zijn. Coppens had voor hem staan de 71-jarige heer J.C. de Man, die aan de Lange Kerk straat boven het vrouwenhuis Barrika woont en die fel gekant is tegen de ABC-plannen, waar door hij zijn woning zou moeten verlaten. De Man had daags te voren gehoord, dat Chris Cop pens de komst van een ABC-wa- renhuis in Schiedam toejuicht Hij kwam bij de Hoogstraat voorzitter zijn nood klagen. Schiedam De politie heeft het sterke vermoeden, dat in Schie-_ dam in de nachtelijke uren re gelmatig een hert aan het ver keer deelneemt. Vanmorgen om half zes kwam op het bureau een telefoontje binnen, dat een hert op de Rembrandtiaan was gesig naleerd. Volgens een politie woordvoerder zijn er de laatste dagen regelmatig meldingen ge daan van een overstekend hert. Rotterdam Inbrekers hebben bij een kraak in een woning aan de Verdilaan kans gezien een cd-speler en sieraden ter waarde van 50.000 gulden te stelen. De daders kwamen binnen door de keukendeur te forceren. Beiden werden in hun werk gestoord door één van de bewoners, maar ontkwamen toch met een forse buit. Ook in een woning aan de Mijnsheerenlaan werd ingebro ken. Terwijl de bewoonster niet thuis was kwamen onbekenden via het balkon binnen en ver dwenen weer met een stereoto ren, twee videorecorders, een kleurentelevisie, een taperecor der en 218 videobanden. De schade bedraagt 11.500 gulden. Vlaardingen Op de treeplank van een paardetram hobbelde con ducteur Jan van der Pas zaterdag rond de Oude Haven. De tram maakte vanaf De Visbank twaalf ritjes en alle keren was het met twirtig passagiers volle bak. De opbrengst, ruim tweehonderd gul den, wordt gestort in het fonds voor een jubileumcadeau voor het Visserijmuseum, De komst van de paardetram, die werd geleend in Gouda, was een initiatief van belangenvereniging De Oude Haven. Die vereniging van bedrijven heeft zich ten doel gesteld de publieke belangstelling voor de haven te bevorderen. Tot dusver gebeurde dat met een krantje, zaterdag was er de paardetram die langs de fraaie gevels aan Oost- en Westhavenkade reed. Een prima initiatief, vond Jan van der Pas. En gezien het aantal passagiers voor de tram noemde hij de actie geslaagd. Jan van der Pas op de treeplank van de paardetram. Schiedam Er bestaat in Schiedam ook nog zoiets als georganiseerde vakantie pret naast Jeugdland. Het jeugdwerk in Schiedam- Noord heeft daarvoor de clowns Jut en Jul inge huurd. Vanaf morgen zijn zij gedurende drie weken de stuwende krachten achter vakantie-activiteiten in en rond Wesp, het jongeren honk in de bosjes bij het Bachplein, De activiteiten zijn bedoeld voor jongeren van 6 tot 12 jaar. Dinsdag barst het om tien uur los met het bouwen van hutten. Het programma, dat geheel in het teken staat van land, water en lucht, ver meldt verder buttons ma ken, roeien, vissen, zwem men, vliegers maken en een spelmiddag. Schiedam Het mps Keizer stad wordt op de Nieuwe Maas achtervolgd door de Spldo. „Straks gaan ze schieten", merkt een passagier op. Het is als grapje bedoeld. Natuurlijk betekent het initiatief van de Nijmeegse reder Ed Tonissen concurrentie voor het Rotterdamse rondvaartbe- drijf, maar Tonissen heeft de be nodigde vergunningen zonder problemen verkregen, „Vroeger dacht ik ook altijd dat de Spido een alleenrecht had, maar dat valt d us mee", zegt hij. Twee uur zondagmiddag, het motorpassagiersschip Keizer stad ligt te wachten in de Voor haven van Schiedam. Vanuit de Gorzen, het vriendelijke Zuid- schiedamse wijkje, lopen en rij den belangstellenden naar het havenhoofd. Redelijk vaarweer, op het dek zitten twintig mensen waaronder een journalist in rus te, benedendeks bevinden zich vijftig mensen, „Het aantal pas sagiers valt mij niet tegen", zegt de 31-jarige Tonissen, die de re derij van 2ijn ouders voortzet en met de Keizerstad rond het Land van Maas en Waal al heel wat rondvaarten heeft meege maakt Twee weken geleden nam hij contact op met de Schie- damse VVV-directeur Ruud Pil- lard en nu al kon hij het rui me sop van de Nieuwe Maas kie zen. „Zeker gezien die korte voorbereidingstijd vind ik, dat veel mensen op het initiatief hebben gereageerd", zegt de jon ge reder, die qua voorkomen sterk doei denken aan het voor malig gemeenteraadslid Her man Noordegraaï: ook sympa thiek en zeer deskundig. Na deze eerste rondvaart zullen er de vier komende zondagen ook vaartochten zijn vanaf het Hoofd in Schiedam, telkens te beginnen om twee uuri Als de belangstelling bevredigend is, komt Tonissen volgende zomer elke zondag naar Schiedam. De rondvaart door de Rotterdamse havens duren drie uur, tegen 15 gulden per persoon, maar vol gens passagiers die de havens al eens via de Spido hebben gezien, is dat schappelijk. Is drie uur niet te lang? De meeste passa giers zien er om vijf uur, bij het uitstappen, tevreden uit. Zij druklten Ed Tonissen de hand en zeggen 'tot ziens'. Men is het erover eens dat je na drie uur een betere kijk hebt op de we reldhaven dan na een uurtje. „Ik heb heel wat geleerd", zegt Klaas van de Geest, voorzitter van de VVV in Schiedam. Als bankdirecteur kent hij een flink aantal havenbedrijven, maar niet vanaf het water. Hij heeft nooit een tochtje met de Spido gemaakt Huiswerk Kapitein Jan van der Hoef (48) heeft zijn huiswerk goed ge daan. Tijdens de rondvaart somt hij tal van wetenswaardigheden op, en zijn live-impressie is boei ender dan de grammofoonpla ten die elders in het land tijdens rondvaarten worden opgezet. Van der Hoef zal zeven weken lang niet één vrije dag hebben, want maandag verzorgt hij na mens Tonissen pleziervaarten van Oosterhout naar Rotterdam, dinsdag van Waalwijk naar Rot terdam, woensdag van Oss naar Heusden. donderdag van Grave naar Venlo, vrijdag van Nijme gen naar kasteel Doorwerth, za terdag van Nijmegen naar Rot terdam en als hij dan toch in de buurt Is komt hij zondag naar Schiedam, om die dag 's avonds weer naar Oosterhout te ver trekken. Ook de kok, Leo van Bale, blijft al die weken aan boord. „Óm mijn prakje te ver zorgen", glundert kapitein Van der Hoef. Januari en februari zijn rustige maanden voor de rederij. Dan vieren de werknemers vakantie en knappen ze de boten wat op, behalve de Keizerstad is dat ook de Traianus en het drijvend res taurant Waalorama in Nijme gen. De rest van het jaar, en met name in september en oktober, hebben ze veel bedrijfsfeesten aan boord. Maar dit is de tijd voor toerisme ook al lijkt het erop, dat er overwegend Schie dammers aan boord zitten. Haveloos Met 550 pk gaat het de Nieuwe Waterweg op. Rechtsaf, eerst langs de Maasboulevard („dat restaurant La Duchesse mag wel eens een verfje hebben, wat een haveloze boel, zeg", merkt een passagier op). Er ontwikkelt zich aan boord een gesprek over de toenemende betekenis van de Wïlhelminahaven in Schiedam, met nieuwe bedrijven zoals sleepdienst Smit, het uitgebreide Hoek-Loos, het franse graano- verslagbedrijf Soufflet, asfalt- verwerker De Moei en bodem saneerder NBM. Hier steekt de Keizerstad de Nieuwe Waterweg over, kapi tein Van der Hoef vaart deEem- haven in. Het gezelschap pas seert rechts Niehuis Van de Berg, Interforest Terminal Rot terdam en het containerschip Prince van de Sea Land Ex press, rechts de ECT en het con tainerschip Ming Galaxy van de Yang Ming Line. Voor wie het al niet wist, wordt meteen duide lijk welk een reusachtige bete kenis de overslagbedrijven voor de Rotterdamse havens hebben. Een opa aan boord legt zijn twee kleinkinderen uit wat ro-ro- sehepen zijn en wat het verschil is tussen twintigers en veerti gers. Kapitein Van der Hoef moet even inhouden voor een contai nerschip, waarvan de golfslag zo mmm O-/-, groot is, dat een vrouw aan boord na de schok zegt dat het wel leek alsof de Keizerstad een lekke band kreeg. Na de Eemhaven gaat het via de Nieuwe Waterweg (langs het voormalige quarantainestation waar nu kunstenaars wonen) richting Waalhaven. Men pas- De Keizerstad verlaat het Hoofd in Schiedam. seert de RDM, waarde in Schie dam overbekende Ostrea en Si mon Stevin liggen, het verlaten Gusto aan de overkant, en be drijven als Mtiller Thomsen, Duijvendijk, Van Rietschoten Houwers, Deutz, de Nederlandse Kroonkurk Maatschappij, Van de Cammen Staalbouw, Radio Holland, Cats Neparofa {„kijk", zegt Van de Geest, „zilverpapier achter de verwarming om de kou buiten te houden, da's be sparend"), De Hoop Groenpol, Pelt Hooykaas en de water bootjes van het drinkwaterlei- dingbedrijf. In de Waalhaven ligt een schip al tWeejaar Je ver roesten. Het is aan de ketting ge legd en mag niet meer uitvaren wegens wanbetaling, „nu is het rijp voor de sloop", zegt Van der Hoef. Hij wijst naar de Piet Hein, die voor een symbolische gulden is overgegaan naar een stichting die het voormalig jachtje van de koningin wil opknappen. Terug naar de Nieuwe Maas. „We varen nu de Maastunnel over", zegt de kapitein. In de Maashaven blijft men niet lang. Op ruime afstand van de meel fabriek van de Nederlandsche Bakkerij, Meneba, maakt de Keizerstad rechtsomkeert Daarna stoot de kapitein met ferme snelheid door richting Botlekhaven, en achtereenvol gens passeren de Euromast, Dijkzigt, Kühne Nagel, het mplentje van Delfshaven, het Stokvis-terrein dat er volgepakt bij staat („pas volgebouwd, maar de woonwijk lijkt nu al twintig jaar oud") en Schiedam, langs Wilton-Fijenoord (met de villa, waar Van de Geest „best zou willen wonen"), het Vijfduizer- haventje, de Beneluxtunnel over, en dan in Vlaardingen langs Frans Swarttouw, de HVO, Nieuwe Matex, Kreber, de Chinees aan de Haven, het Deltahotel, Van Neerbos, Shell, Windmill en Het Scheur met Se away Marine, Engelen en San ders Meubelstad en ter hoogte van de Lickebaert draait de Kei zerstad naar de Botlekhaven, waar in hoog tempo gevaren wordt langs Verolme, de proef- boortoren Kingfisher, de radar post bij de Geulhaven, en de BP, Borax en Gulten Service. In drukwekkend vinden passa giers het lossen van 383 ton zwa re containers op de Acadia Fo rest, varend onder de (goedko pe) Monroviaanse vlag. Het laat ste stukje gaat zo snel, langs Pa- nocean Tank Storages, de le Pe troleumhaven („waar Vlaardin gen zoveel last van heeft") en Shell Chemie, dat alleen uit de haast al duidelijk wordt dat er geen tijd meer resteert voor een bezoekje aan de Schiedamse Wilhelminahaven. Volgende keer misschien. Kapitein Van der Hoef wenst ieder een 'be houden thuiskomst'. Vlaardingen Het venet van instellingen voor oude renhuisvesting tegen een be zuiniging op huursubsidies heeft vrucht afgeworpen. Burgemeester en wethouders van Vlaardingen waren van plan de vrijkomende gelden uit de regeling woon tussen voorzieningen in eigen kas te stoppen, maar zien onder druk van dat voornemen af. De regeling woontussenvoorzie ningen levert ouderen in dure woningen een tegemoetkoming van enkele tientjes per maand op. De rijksoverheid heeft die rege ling overgedragen aan de ge meenten. Die moesten wel het geld blijven betalen aan mensen die het de afgelopen jaren hebben ontvangen, maar waren niet ver plicht om nieuwe verplichtingen aan te gaan. Een vrijkomende ouderenwo ning zou Vlaardingen 20 enkele tientjes kunnen opleveren en in een jaar zou de besparing ruim ze ventienduizend gulden kunnen bedragen. Burgemeester en wet houders, die worstelden met mil joenentekorten op de meerjaren begroting, grepen dat voordeeltje met beide handen aan. „Daar Is terecht nogal wat verzet tegen gerezen", zegt een woord voerder van de gemeente. Brie ven van de directies van bejaar dencentrum Uitzicht, van de al gemene stichting tot huisvesting en verzorging van bejaarden (ASHVB) en van de stuurgroep flankerend ouderenbeleid heb ben B en W op andere gedachten gebracht De gemeente blijft de geringe tegemoetkoming in de woonlasten gewoon betalen. Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft zondag twee men sen aan het bureau gehad in ver band met aanrijdingen, waarbij drank in het spel was. Een 22-ja- rige Vlaardinger werd op de Schiedamse weg aangehouden, nadat hij plotseling bij een bus halte stopte. Een taxichauffeur, die achter hem reed, kon niet meer tijdig stoppen en botste op de stilstaande wagen. Op de Holyweg had een 58-jan- ge Vlaardinger onvoldoende controle over zijn wagen en reed achteruit een sloot in. Hij bleek - eerder die dag op de Churchill- singel al een verkeersbord uit de grond te hebben gereden, Inbraak in kapsalon Schiedam Uit een kapsalon aan de P.J. Troelstralaan is een partij shampoo, after-shave en scheerapparaten gestolen. Men kwam binnen door de draad- glasruit van de etalage te vernie len. Aan de BK-laan werden uit een woning kleding, een aantal flessen wijn en een radio-casset- terecorder gestolen. Daar werd onemuiüiuigci wiraiuw kers de voordeur om vervolgens met 1500 gulden, videobanden, cd's en cassettebandjes aan de haal te gaan-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1