Alleen vitaal centrum kan monumenten redden Scholieren ervaren armoede in Nicaragua Gif wijk moet het volle pond aan ogb betalen Van Deenen zet punt achter zwervend bestaan MARINE! DASBLAO SEHIEDftMSCIIE COURANT NIEUWE WATERWEB CMIfiNT IET ERFB8ED Hans van der Slootschrijver over Schiedam: mSËmSm, êèISSSIê Brand bij houthandel Daltonstraat eist garantie tl Elke wijk |p eigen milieu- li 11 ambtenaar VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Hans van der Sloot voelt zich als journalist, publicist en historicus al meer dan 25 iaar nauw betrokken bij het wel en wee van de Schie- damse binnenstad. Tal van stadsgenoten hebben de boe ken van de Schiedamse histori cus in huis, waarin Van der Sloot terugblikt op het Schie dam dat al lang niet meer be staat: een Brandersbuurt met tal van steegjes, hofjes en stin kende sloten en een binnen stad, die zich hulde in nevel en rook als gevolg yan de jenever- stook. Ondanks het 'zwarte' imago, dat Schiedam rond de eeuw wisseling in den lande bezat, kende de stad in deze tijd tal van pittoreske steegjes, buur ten en huizen die de stad stede bouwkundig de moeite waard maakten. Totdat de slopersha mersin de stad hun intrede de den. Hans van der Sloot in Schiedam Verleden Tijd (3981), naar aanleiding van de sloop van het RowaUenhuis aan de Lange Nieuwstraat „Schie dam sprak er schande van, maar wat niemand op dat mo ment nog besefte was dat de sloop van het Rowalienhuis geen op zichzelf staand geval was. Het betekende het start sein voor de ontmanteling van bijna het halve centrum van Schiedam". Sloopdrift We spreken Van der Sloot op een moment, dat bekend wordt dat er opnieuw een historisch stukje Schiedam gaat verdwij nen: de zestiende eeuwse Kreupelstraat en het Baron complex aan de Lange Kerk straat, ten faveure van een ABC- warenhuis. „Laat ik be ginnen met te benadrukken dat de monumentenzorg niet mijn enige interesse is, wat be treft de ontwikkelingen in het stadshart De enorme sloop drift heeft er echter toe geleid dat het centrum zijn binnen stadsfuncties is kwijtgeraakt Vroeger waren de economi sche en sociale functies vere nigd in het centrum. Alle po gingen om het stadshart nieuw leven in te blazen zijn in prin cipe dan ook welkom", aldus Van der Sloot. „Maar", vervolgt hij, „het drei gende omhalen van de noord wand van de Kerkstraat is in strijd met het historisch karak ter van de stad. De centrum functie van de Grote Kerk Monumenten in de regio: in deze sene wijdt het RN beurtelings aandacht aan oude met visie op monumenten komt immers alleen tot zijn recht in een historische schil". De geschiedenis lijkt zich te herhalen: opnieuw betekent de vernieuwingsdrift van het ge meentebestuur een aanslag op een historisch stukje Schie dam. Van der Sloot ziet de apa thie van de Schiedamse bevol king als belangrijkste oorzaak. „De doorsnee-Schiedammer maakt zich niet zo gek druk om de monumenten in de stad en dat is eigenlijk nooit anders ge weest, De Historische Vereni ging, die zich wel voor dit soort gebouwen inzet, delft steeds het onderspit en dat komt door de braafheid van deze club. Koste wat het kost probeert men conflicten met het ge meentebestuur te vermijden. Men stuurt diplomatiek gefor muleerde Verzoeken tot be houd', maar men vergeet dat een deugdelijk monumenten beleid nooit van de grond zal komen zonder conflictstof", al dus Van der Sloot. Bovendien ziet Van der Sloot geen heil in wat hij de 'geïso leerde restauranepoTitïek' i noemt „Je moet geen panden renoveren omdat je een pand wil renoveren, maar omdat je het wilt gebruiken om de socia le of economische centrum functie te versterken". Zorgen Van der Sloot maakt zich zelf met name zorgen over de ge- Hans van der Sloot: 'In een kloppend hart willen mensen graag wonen'. velwand van de Lange Haven, de straat die hij in 1968 in zijn boek Schiedam Nu een 'archi tectonisch en maatschappelijk wezenlijk onderdeel van de stadskern' noemde. Van der Sloot nu: „Iedereen ziet dat de boel verpaupert, maar er ge beurt niets. De enige redding voor dit cultuurgoed is een geïntegreerde aanpak van de problemen in het stadscen trum. Mensen zijn nu eenmaal niet bereid twee ton te betalen voor een huis waar geen speel ruimte voor de kinderen aan wezig is, terwijl het stadscen trum voor de rest ook niets te bieden heeft". Van der Sloot ziet als enige op lossing een terugkeer van de economische activiteiten aan de Lange Haven. „Nu de bran dersindustrie weer opleeft, moeten we deze mensen probe ren te interesseren voor vesti ging aan de Lange Haven. Ook voor bedrijven in de verzor gende hoek is de Lange Haven in principe zeer geschikt De gemeente zal echter wel de randvoorwaarden moeten scheppen", aldus de historicus, die duidelijk in de tegenwoor dige tijd leeft. Van der Sloot denkt hierbij met name aan het opkrikken van het winkelaanbod op de Hoogstraat. „In een kloppend hart met een goed winketaan bod willen veel mensen graag wonen", veronderstelt hij. „Ze ker als de lege plekken in de stad eindelijk eens verdwij nen". Tot slot de visie van de histori cus op het Schiedam van mor gen: „Schiedam zal zonder schurftige lege plekken zijn en als gemeenschap meer In even wicht komen". Helaas voor de stad is dit citaat niet afkomstig van Van der Sloot anno 1987. Hij schreef het m X968 in een vlaag van jeugdige overmoed? in het fotoboek Sch'edam Nu. Vlaardingen/Schiedam Vier leerlingen van scholengemeen schap Spieringshoek weten sinds drie weken, dat onderwijs veel boeiender kan zijn dan het duf uit het hoofd leren van kille feitjes. Zij zijn door de school uitgezon den om in de Nicaraguaanse hoofdstad Managua vijf weken lang ervaringen op te doen, waarvan zij later op school aan hun mede-leerlingen verslag moeten doen. Het initiatief is fi nancieel ondersteund door ver scheidene kerken in Schiedam en Vlaardingen. Gisteren werd docent Han Raij- maekers telefonisch op de hoog te gebracht van de bevindingen van het kwartet scholieren. „Het gaat goed met ze", verklapt hij alvast, want zondag- en maan dagavond wordt het telefoonge sprek pas op de Lokale Omroep Vlaardingen uitgezonden. De voorwaarden, waaronder de vier naar het door militair ge weld geteisterde Middenameri- kaanse land zijn vertrokken, passen niet direct bij een vakan tieuitstapje. „Dat is het dan ook zeker niet", meent Raijmakers. „Het idee achter de reis was: midden tussen de mensen te staan die het daar zo moeilijk hebben. Daar steken de leerlin gen een hoop van op". Michael van Driel, Jan Haas en Adriënne Zoutendijk uit Vlaar dingen en Monique Hamerslag uit Schiedam zijn pas 17 en 18 jaar oud, maar zij zijn door Spie ringshoek aan barre woon- en leefomstandigheden overgele verd. „Ik heb uitgerekend dat ze voor die vijf weken met 300 gul den konden toekomen. Ze mochten geen cent meer meene men. Met een dikkere porte monnee komen ze automatisch buiten de gemeenschap daar te staan, want dan zijn het gelijk rijke westerlingen en gaat het effect van de trip verloren", ver duidelijkt RaijmaZiers de smalle beurs. Kakkerlakken De leerlingen weten inmiddels .wat dat betekent. Na twee zorge loze dagen bij een Nederlands echtpaar, dat al twee jaar in Ni caragua woont, zijn ze terecht gekomen in een gastgezin in een uiterst arme wijk in Managua. Daar hebben ze zich op allerlei terreinen moeten aanpassen aan het harde dagelijkse leven van de Nicaraguanen. Ook culinair gezien is het voor hen behelpen. De dagelijkse maaltijden zijn super monotoon: drie maal rijst met bonen en slecht drinkwater vol bacteriën om het voedsel weg te spoelen. De helft van de scholierendele gatie heeft dan ook te kampen gehad met hevige darmklach ten. „Het is een echte confrontatie met armoede", meent Monique, die over de telefoon laat weten dat mensen uit het gastgezin door verzwakking steeds min der, of zelfs helemaal niet meer wilden of konden eten. Verder betekent hun verblijf in Nicaragua vooral hard werken. Al om zes uur 's morgens gaan zij naar een 'fabriekje' waar de wijkbewoners hun eigen dak platen maken. De vier dragen verder als heuse bouwvakkers letterlijk en figuurlijk hun steentje bij aan de bouw van een gemeenschapshuis, 's Middags krijgen zij de kans iets van de stad of het land te zien. Op die tochten hebben ze al heel wat er varingen opgedaan. „Typerend voor de ellende is de overvloed aan sterke drank die in de wijk vloeit", vertelt één van hen. Ook tropische regenbuien zijn een probleem. Kerkdiensten in de krakkemikkige godshuizen moesten daardoor regelmatig worden afgelast „We rijn ook al een keer indirect geconfronteerd met de oorlog", vertelt Monique. Dat was toen een dorpje dat zij bezochten werd geëvacueerd wegens drei gend oorlogsgeweld. „We zijn zelf ook met de legerwagens meegereden en hebben de hele dag in een legerkamp doorge bracht". De foto's die zij van dit voorval maakte, kunnen thuis niet worden getoond. De militai ren knipten die negatieven uit het rolletje. Feesten Maar Michael, Monique, Jan en Adrienne kunnen inmiddels ook op leuke gebeurtenissen te rugkijken. Aan Han Raijmakers hebben ze uitgebreid verslag ge daan van de uitbundige feesten in de wijken ter gelegenheid van het verdrijven van dictator So- moza, nu acht jaar geleden. Ook de persoonlijke contacten met de wijkbewoners worden door de vier gekoesterd. „We kunnen ons aardig redden met het Spaans dat we op school hebben geleerd", vertrouwden zij hun leraar over de telefoon, toe. Het tamelijk ongebruikelijke onderwijsproject is eigenlijk bij toeval tot stand gekomen. „Ik heb wel eens een lezing georga niseerd over Nicaragua, maar daar kwam geen kip op af. Toen zei ik gekscherend tegen de leer lingen, dat ze dan maar zelf moesten gaan kijken, als ze niet wilden luisteren naar het ver haal van een grijze man. Van het één kwam het ander", aldus Raijmakers, die direct na zijn op merking tien leerlingen kon no teren die daar wel oren naar hadden. Mede dankzij financiële bijdragen van kerken is die droom voor vier leerlingen wer kelijkheid geworden. Hun relaas wordt zondag tussen 17.00 tot 18.00 uur en maandag tussen 18.30 en 19.00 uur via de lokale omroep uitgezonden. 1 De familie Van Deenen op het tijdelijk woonwagenkamp aan de Korhoenlaan. Woonwagenkamp aan Korhoenlaan Vlaardingen „Zijn jullie nou nog niet weg", vraagt een oudere man, die met zijn fiets het tijdelijk woonwagenkamp aan de Korhoenlaan komt op gereden, op barse toon aan de bewoners. „Die man komt hier geregeld", vertelt stoe- lenmatter Hendrik van Dee nen, die anderhalve week ge leden met zijn familie in drie woonwagens in Vlaardingen neerstreek. „Is een beetje raar: de ene keer zegt ie, dat ie de sterkste man van de wereld is, de volgende keer is ie weer bij depoiitie". De man vindt, dat de woon- wagenbewoners maar moeten vertrekken. Er zijn meer mensen die met een scheef oog kijken naar kamp aan de Korhoenlaan. „Veel mensen kijken naar ons, of we een stelletje bavianen zijn". Maar Van Deenen en zijn familie gaan niet weg. Zij hebben ge noeg van het zwervend be staan en zijn vast van plan in Vlaardingen te blijven, De woonwagens van de 44-jarige Van Deenen en. rijn familie staan netjes verstopt tussen de boqes om de parkeerplaats naast de vel den van voetbalvereniging Zwa luwen. Op 27 juli parkeerden zij hun wagens achter het postkan toor aan de Landstraat. Zowel de familie Van Deenen als wethou der Jan Madem vonden dat niet zo'n geschikte plek en de woon wagens verhuisden naar de Kor hoenlaan. Daar hebben zij inmid dels aansluitingen gekregen op het electriciteitsnet en de water leiding. Verlaten Hendrik van Deenen had rich een betere plek voor kunnen stel len ,je zit hier van alles en ie dereen verlaten" maar het kan ermee door. „Wij worden hier niet slecht behandeld". De gemeente heeft bij de provin cie een wegsleepvergunning aan gevraagd, maar dat is slechts een formaliteit Wethouder Madem weet zelf ook wel, dat die vergun ning niet wordt verleend. De ge meente had al twee jaar geleden een kamp voor 15 woonwagens moeten openen aan de Holysin- gel. Dat staat in het provinciaal woonwagenplan. Maar de ge meente bakkeleit nog steeds met de provincie over de ontsluitings- weg Zolang Vlaardingen niet aan die provinciale verplichting voldoet, kan zij de woonwagenbewoners niet wegsturen. Van Deenen weet dat drommels goed, „Die wethou der, een aardige vent trouwens, zei dat hij ons zó kon laten weg slepen. Toen heb ik gezegd: Als je dat kunt bewijzen, dan krijg je een pakje shag van me". Het kan nog wel jaren duren, voor Vlaardingen voldoet aan zijn verplichting om een woonwagen kamp in te richten. De gemeente wil dat kamp naast de begraaf plaats in HoLy-Noord via een weg naar de noordelijk gelegen Holy- siogel verbinden met Holy- Noord. De provincie eist echter, dat het kamp een verbindings weg krijgt met de zuidelijker Oi- mendreef. Dat zou de integratie van de woonwagenbewoners met de burgers bevorderen. Die vari ant is, beweert de gemeente, wel vierhonderdduizend gulden duurder. Madem is inmiddels wel bereid, om dan in vredesnaam maar voor de dure variant te kie zen. Binnenkort moet blijken of zijn collega-wethouders dat ook willen. Uit die geschiedenis blijkt volgens Van Deenen, dat Vlaardingen weinig van woonwagenbewoners moet hebben. „Anders hadden ze toch al een kamp gehad? Nee, ze hebben het hier ook niet zo op woonwagenbewoners. Nergens trouwens". Verjaagd Dat is ook de reden, dat Van Dee nen het reizend bestaan eraan geeft Na 25 jaar is het welletjes geweest, vindt hij „Rijden is niks", vindt hij. „Je wordt overal verjaagd". Met een vaste stand plaats hopen Van Deenen en zijn familie meer kans te hebben, om een bestaan op te bouwen als stoe- lenmatlers „Wil je daar een ne ring in hebben, dan moet je ver trouwen wekken. Nu kunnen de mensen hun stoelen hier op het kamp brengen. Als je aan de deur komt en je zegt: Mevrouw, de stoelenmatter.dan gaat de deur al gelijk op een kier". 1 Maassluis Na enkele jaren van juridisch touwtrekken zijn de bewoners van de Maas- sluise gifwijk Steendijkpolder geen cent wijzer geworden. Zij krijgen geen verlaging van de onroerend-goed belasting over 1983. Dat heeft de belas tingkamer van het gerechts hof in Den Haag bepaald. De "wijkbewoners hadden zich in meer dan 800 bezwaarschriften verzet tegen de ogb-heffing. Van af begin 1983, was de teneur van de bezwaarschriften, zijn de koopwoningen aanzienlijk in waarde gedaald, In dat jaar werd duidelijk dat de grond onder en rond hun woningen ernstig was vervuild. De huiseigenaren voer den aan dat die waardedaling au tomatisch een lager ogb-tarief zou moeten inhouden. Over een aanpassing van het be drag konden het gemeentebe stuur en de commissie bodemon derzoek Steendijkpolder het wei eens worden. Ook de afspraak dat het tarief met 20 procent zou da len was snel gemaakt, maar strijd punt bleef het tijdstip waarop de verlaging zou ingaan. De belastingkamer heeft de rijde van het gemeentebestuur geko zen, omdat van die kar»t aanne melijk is gemaakt dat de waarde daling pas na 1 augustus 1983 is ingezet. De bewoners meenden dat hun woningen al op de peilda tum (I januan 83) in reeie ver koopprijs waren gekelderd, De uitspraak van de rechtbank heeft voor de bewoners nog een wran ge bijkomstigheid. Tijdens de zit ting hef de rechter doorscheme ren dat de bewoners meer en be tere gegevens hadden kunnen verzamelen, zodat ze wel hun rin hadden gekregen. De bewoners hebben met name verzuimd in formatie te overleggen, waarmee de rechtbank de economische waarde van de woningen had kunnen relateren aan vergelijk bare huizen in andere wijken. Jammer voor de indieners van de bezwaarschriften is ook dat slechts één keer in twee jaar de waarde wordt gepeild. Dat bete kent dat zij ook over 19B4 het vol le pond moesten betalen. De ont vanger van de belastingen heeft nu van de rechtbank groen licht gekregen de ogb-heffing alsnog volledig te toucheren. Schiedam Het Schiedamse' wijkje De Gorzen beleefde gis teravond een angstig uurtje, toen brandje uitbrak in een silo van houthandel Van der Wete ring aan de Nieuwe Maasstraat. De brandweer kon echter voor komen, dat het vuur oversloeg naar de loods van de houthan del. Schiedam Bewoners van de Daltonstraat willen een ga rantieverklaring van het Ge meentelijk Woningbeheer (GWB). Daarin moet staan, dat zij geen nadelige gevolgen zullen on dervinden, als de achtertuinen aan de Dr. Zamenhofstraat worden opgehoogd. Gisteren, tijdens hun vergadering bij be wonersvereniging Sehiedam- Oost, hebben de inwoners van de Daltonstraat een werk groep opgericht De werkgroep is zeer ontstemd over de gemeente. „Uitgerekend in de vakantieperiode worden wij zomaar voor een voldongen feit gesteld", aldus de coordinator van de werkgroep, A.L BeL „Midden in de wijk staan onze twintig wo ningen. Die knappen we keurig op hardhouten ramen, mooie ge vels, maar wat doet die gemeente? Zet ons voor hoge kosten, of gooit een grote wal achter onze tuin!" Bewoners van de Daltonstraat vonden vorige maand een bnef van het GWB in de bus. Over twee maanden, worden de achter tuinen van de GWB-wonmgen aan de Dr. Zamenhofstraat opge hoogd. De eigenaar-bewoners van de Daltonstraat kunnen hun tuinen mee daten ophogen. De kosten varieren tussen de drie- en zesduizend gulden. Dat is voor veel eigenaar-bewoners een smak geld. Stappen Daarom zullen zij met nalaten stappen te ondernemen om met het GWB een gunstiger financiële regeling te treffen. De opkomst was groot in de ver gaderruimte van bewonersvere niging Oost. Van de dnentwinttg huishoudens was vijftig procent aanwerig. Een aantal van hen was nog met vakantie en is niet eens op de hoogte van de huidige ontwikkeling. Ook Cor van der Nagel, de aanne mer die een groot deel van de werkzaamheden gaat uitvoeren, kwam bij de bewonersavond langs. Hij verduidelijkte de werk groep de hoge kosten. „De tuinen worden opgehoogd met argex, geëxpandeerde kleikorrels, om dat ze zeer licht m gewicht zijn. Ais met zand wordt opgehoogd, kunnen jullie ieder jaar wel met kruiwagens gaan lopen, want dat zakt steeds weg". Veel vooroorde len, die er nog waren door de ge brekkige informatie van de zijde van de gemeente, wist hij met zijn toelichting bij de bewoners weg te nemen. In de loop van de avond kwam de werkgroep tot de conclusie, dat gekozen moet worden voor alles of niets. „Wat we doen, doen we collec tief', concludeerde de coord ina- toi. „Of we hogen de tuinen op metdieargex-korrels. Of we hou den het zoals het is". Volgende week gaat een brief uit naar B en W en wordt de ge meenteraad geïnformeerd. Kort daarop gaan de onderhandelin gen van start Opbouwwerker Maarten van Otterdiik en extern deskundige Bert Deekens van het instituut Ondersteuning Bewo ners in Stadsvernieuwingsgebie den blijven voorlopig de werk groep Daltonstraat ondersteunen. <2§& Vlaardingen Vanaf 1 oktober zal elke wijk in Vlaardingen zijn ei gen milieu-ambtenaar hebben. De gemeente heeft twee extra amb tenaren aangenomen om de hinderwet te kunnen uitvoeren. Die taak nam zij vijf maanden geleden over van de provincie en de dienst centraal milieubeheer Rijn mond (DCMR). Daar mee komt het aantal milieu-ambtenaren bij gemeentewerken op vijf en die krijgen alle maal hun eigen rayon. De twee nieuwe me- |>|f| dewerkers zijn R.J. pH Meijer, afkomstig van de DCMR, en T. Vo- p gel, die nu nog bij de Cf! gemeente Naaldwijk werkt. De vijf ambte- naren zijn belast met naleving van de hin- derwet, de lozingsver- ordening, de wet che- fe rn ische afvalstoffen en Wk de interimwet bodem bescherming. Daar naast oordelen zij over muziekvergunningen en drank- en horeca- vergunningen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1