Raadhuis Vlaardinger Ambacht lijkt veel ouder dan het is Voorzichtig met plan Turks centrum9 Wethouder heeft plan niet zelf verzonnen West vecht voor Jozef en Maria VLAAMSS BASBUO aEDAMsciff courant IBii IftlRfffi SflllRM HET E8F0DED ff Projectgroep VOP maant gemeente: Orgelweek begint met Vlaams avondje Geslonken vertrouwen in woningbouwvereniging Benzine-kwartet FEEST BIJ BRUIDSPAREN Scholieren vertellen Van Kleef: 'Die methode-Coster kennen we nu wel' ■WATERWEG 7straal 3131 BC Wanmaen. IQitt.us HO. ma AC VHandinaan. TeMwn: OiC-13411-.i a35MSfl. «S0S5?.6EonredacUa «45209 DINSDAG II AUGUSTUS 1987 Monumenten inde regio: indeze serie schenkt het RN beurtelings aandachtaan gebouwen en aan mensen met visie op monumenten Het oude raadhuis van Ambacht komt overenigetijd leeg te staan. door CAREL VAN DER VELDEN Vlaardingen Hoewel de om geving enigszins ontsierd is door nieuwbouw, valt het knus se dorpspleintje in het voorma lige Vlaardinger-Ambacht nog immer op door zijn schoonheid. Op het Plein Emaus vinden we het oude raadhuis terug van wat vroeger een aparte ge meente was. Tegenwoordig is het Ambachtse raadhuis in ge bruik als stadsarchief van heel Vlaardingen. Vlaardinger-Ambacht werd al in 1941 door de kleine buurge meente Vlaardingen geanne xeerd. Klein in oppervlakte: de stad Vlaardingen werd bijna ge heel ingesloten door Ambacht. Zo had Vlaardingen in deze tijd slechts een oppervlakte van 173 hectare, terwijl Ambacht zich kon beroepen op 1700 hectare. Qua bevolking en aanzien lagen de verhoudingen anders: Vlaar dingen telde als één der belang rijkste vissershavens met 21.000 inwoners behoorlijk mee in den lande, terwijl Ambacht met zijn 1600 inwoners als een nietige plattelandsgemeente be schouwd werd. Vandaar ook, dat Vlaardinger- Ambacht regelmatig bedreigd werd met annexatie door de grote buurman, hetgeen tot 1941 tegengehouden kon wor den. Toen pas hield Ambacht bij decreet van de Duitse bezet ter op te bestaan als zelfstandige gemeente. In 1905 speelde deze bedreiging van de zelfstandig heid klaarblijkelijk nog niet, ge tuige het feit dat de gemeente raad van Vlaardinger-Ambacht besloot een nieuw raadhuis te laten bouwen. De discussie begon, toen wet houder Man in 'c Veld op 18 maart 1905 de aandacht vestig de op de bouwvallige staat van de oude accommodatie, waar de burgemeester niet eens een ei gen kamer had. Na lang wik ken en wegen werd er besloten een nieuw raadhuis te bouwen. Degebroeders Van den Berg uit het naburige Vlaardingen kon den de klus voor 9700 gulden klaren en kregen dan ook de opdracht. Het raadhuis kreeg ook een voor die tijd ouderwetse aan blik: het werd door de architec ten S. de Clerque en Jan Grate- ma uitgevoerd in een eenvoudi ge Renaissance-stijl, naar de ideeën van de Delftse school. Dat is ook de reden dat het raadhuis, net als dat van Rotter dam overigens, veel ouder oogt dan het in werkelijkheid is. Het was de bedoeling de nieuw bouw aan te passen aan de om geving volgens 'de eisehen van de esthetica', aldus burgemees ter De Bordes tijdens de ope ning op 27 februari 1906. Het raadhuis paste prima in de om geving en werd naar tevreden heid gebruikt. Inwendig is er niet meer zo erg veel terug te vinden van de Oudhollandse bouwstijl, waarin het pand is neergezet. Hoewel het eikenbout hier en daar nog wel aanwezig is, overheersen de eigentijdse plafonds, inrichting en meubilair, ondanks het feit dat het pand nu bij het VJaar- dingse gemeentearchief in ge bruik is. Reeds kort na de oorlog, toen de hoop van Vlaardinger-Am bacht om weer zelfstandig te worden definitief vervlogen was, kwam het gebouw in ge bruik bij de gemeente Vlaardin gen. Het archief maakt nog im mer naar volle tevredenheid gebruik van het pand, maar volgens archivaris Theo Poel stra is het binnen tien jaar defi nitief uit zijn jasje gegroeid. „We krijgen er steeds meer ar chieven bij. Als dat nog even zo doorgaat, zullen wij moeten verkassen", aldus Theo Poel stra. Het ligt dan ook in de lijn der verwachting, dat het voormali ge raadhuis van Vlaardinger- Ambacht binnen afzienbare tijd aan een nieuwe fase in 2ijn be staan toe is. Misschien is het wel i geschikt als nieuwe lokatie van net streekmuseum Jan Ander- son. Het archief zelf vertrekt dan misschien wel (grapje van Poelstra) naar Schiedam... i Vlaardingen De projectgroep stadsvernieuwing in de Vetterioordsepol- der heeft de gemeente Vlaardingen met Mem gevraagd voorzichtig om te springen met het bouwplan voor een Turks ontmoetingscentrum aan de Parallelweg. De projectgroep heeft geen bezwaar tegen de aard van het toekomstige pand, maar tegen de wijze waarop gewoonlijk met zulke plannen wordt omgesprongen. De omwonenden worden meestal pas op het laatste moment op de hoogte gebracht en dat vindt Bert van Kan, die als ambtenaar stadsvernieuwing deel uit maakt van de projectgroep, niet in de haak. „Het is niet de goede methode als er zomaar op enig moment een vrachtwagen met heipalen voor komt rijden", aldus Van Kan, die wil dat de buurt ruim schoots tevoren wordt ingelicht. „De burger heeft tenslotte geen ontdekkingsplicht", grapt Van Kan, doelend op de in kleine lettertjes gestelde krante- nadvertenties, waarin de gemeente gewend is bouw plannen openbaar te maken. De projectgroep wil zelf overigens ook meer duidelijkheid over de opzet van het ontmoetingscentrum. De gemeente Vlaardingen heeft daar nog weinig in zicht in. Er is niet veel meer bekend dan dat een ze kere M. Cekic, een Vlaardingse particulier, onlangs de bouwvergunning voor het ontmoetingscentrum heeft aangevraagd. Cekic is met vakantie en kan dus geen toelichting geven, maar de afdeling stads- vernieuwingop het stadskantoor heeft begrepen dat hel om een soort zalencentrum gaat waar de Turkse gemeenschap bruiloften en parüjen kan vieren. Be zwaren tegen het ontmoetingscentrum zegt de ge meente niet te hebben: „De vergunning kan in prin cipe vrij snel afgegeven worden", aldus een ambte naar, Schiedam Minstens negen mensen, die hun auto hadden geparkeerd op de Nieuwe Ha ven in Schiedam, stonden van ochtend zonder benzine. Vier Rotterdammers, 18, 21, 29 en. 31 jaar oud, gingen daar de afgelo pen nacht aan 't stelen. Debenzïnewalm kwam de agen ten tegemoet, toen zij het kwar tet in de Stationsstraat aanhiel den. De vier hadden bij hun aan houding een aantal jerrycans vol benzine in de auto. Zij hadden zelfs niet geschroomd benzine leidingen door te knippen om aan de kostbare brandstof te ko men. Een 61-jarige Schiedamse werd gistermiddag bij Albert Heijn in het winkelcentrum Hof van Spaland bestolen. Zij lette niet op haar boodschappenkar- retje met tas, toen zij groenten afwoog. Een jonge vrouw pikte de tas uit het karretje en ging er vandoor. In de tas zat een porte monnee met wat kleingeld en achttien betaalkaarten. Vlaardingen In een hooguit voor één vijfde deel gevulde Grote Kerk ging gisteravond de Vlaardingse orgelweek van start. „Publiek genoeg. Ais we bij ieder concert zo vol zitten, springen we er finanrieel gun stig uit", oordeelde Asd Zouten dijk ondanks de vele lege stoe len. Zoutendijk, vaste organist van de Grote Kerk en eeuwig? solist tijdens het donderdagse lunch concert, had zijn plaats achter het instrument afgestaan aan Kamiel d'Hooghe. De directeur van het Brusselse conservatori um speelde heel toepasselijk een programma van louter Vlaamse muziek, een hommage aan zijn landgenoot Fieter van Peteg- hem, de maker van het Vlaar dingse orgel. Van Peteghem overleed precies 200 jaar terug en een Vlaardin ger, die nog altijd bewonderijng voor hem heeft, is burgemeester Fred van Lier, die in zijn ope ningswoord geheel onverwacht bekende zelf ook van Vlaamsen bloede te zijn: „Mijn moeder was een Antwerpse", „Te veel mensen laten de kans om dit unieke instrument te be luisteren aan zich voorbij gaan", sprak Van Lier in zijn hoedanig heid als voorzitter van de Cultu rele Raad Zuid-Holland wee moedig. Maar: „Misschien leeft de belangstelling ooit weer op en moeten we de kerk weer vergro ten, zoals aan het'begin van de vorige eeuw, toen dit orgel werd gekocht". Het Vlaardingse instrument ge niet terecht enige faam. Mozart bespeelde het toen het nog in Gent stond en bovendien is het één van de laatste bespeelbare Van Peteghem-orgels, Voldoen de reden voor de Belgische am bassade om een afvaardiging naar de openingsavond te stu ren. De BRT en de NOS maak ten radio-opnamen, zodat de lege stoelen in zekere zin toch nog gevuld waren. De serie con certen in de Grote Kerk duurt tot en met zaterdag. MevrouwVan Lier felfciteerd het echtpaar Vïsser-Brussaard. Vlaardingen Feest gisteren bij twee echte Vlaardingse fami lies. Zowel het echtpaar A. Boer- Kal als de beide echtelieden K. Visser-Brussaard vierden het Sehiedam/Vtaardingen De vier middelbare scholieren, die door de kerken in de regio Nieu we Waterweg Noord zijn uitge zonden naar Nicaragua, keren vrijdag terug in Nederland. Dan breekt voor hen wederom een drukke tijd aan. De ervarin gen, die zij in Midden-Amerika hebben opgedaan, worden dan doorgegeven aan de kerken en aan hun leeftijdsgenoten op de scholen voor voortgezet onder wijs in Schiedam en Vlaardin gen, waar zij les krijgen. Zij worden daarbij gesteund door andere jongelui, die tijdens de trip een tentoonstelling over het land en de reis hebben sa mengesteld. Arie Boer en Adriana Kal trouwden op 9 augustus 1922 in Vlaardingen. Beiden werden ook in de Haringstad geboren en wonen momenteel aan de Frank feit, dat zij 65 jaar geleden elkaar van Borselenstraat. Het huwe- in Vlaardingen het ja-woord ga- lijk van Kornelis Visser en Cor- ven. Burgemeester Fred van nelia Brussaard werd op 10 au- Lier bezocht samen met zijn gustus 1922 een feit. Ook dit echtgenote de beide bruidspa- echtpaar is Vlaardingen door de ren. Met een fruitmand kwam jaren heen trouw gebleven en de eerste burger van Vlaardin- woont momenteel in foejaarden- gendeouderenmeide heuglijke huis Vaartland aan de Dilen- dag feliciteren. burgsmgel. Het ontmoetingscentrum is gepland tegenover het NS-station, ter hoogte van de Stationsstraat en de Prins Hendrikstraat, op het braakliggende terrein ■waar tot voor kort Van Gend Loos was gevestigd. De eigenaar van de grond, de NV Nederlandse Spoorwegen, weet niets van een bouwplan af. „Vreemd dat de gemeente Vlaardingen die bouw- aanvraag niet naar ons heeft doorgesluisd", zegt de voorlichter op het hoofdkantoor in Utrecht. Er zijn wel ooit contacten geweest over de vestiging van een ontmoetingsruimte, maar die hadden betrekking op de inmiddels gesloopte loods van Van Gend &l Loos. „Die onderhandelingen leverden niets op. Daarom hebben we nu een landschapsarchitect opdracht ge geven iets leuks te ontwerpen voor het terrein. Iets reliëfaehtigs, een soort parkje dat aansluit bij de rest van het groen aan de Parallelweg. Wij weten niet beter of er wordt op die grond niets gebouwd", aldus de NS-voorlichter. Het echtpaar Boer-Kal: 65 jaargetrouwd. Schiedam Afspraken tussen de gemeente Schiedam en projectont wikkelaar Eurowoningen over de bouw van drie flats beneden aan de Vtaardingerdijk zijn 'reeds gemaakt tijdens de eerste PvdA/WD-perio- de in de gemeenteraad. Dat zegt mr, Hans van Kleef, wethouder voor stadsvernieuwing in het tweede PvdA/VVD-college dat sinds vorig jaar functioneert. Van Kleef: „Ik heb het niet zelf bedacht. Ik kreeg dit plan ook maar op mijn bordje ge schoven". Volgens hem zal de gemeenteraad zich het bestaan van dit bouwproject niet hebben gerealiseerd, toen in maart werd besloten het bestem mingsplan voor dit deel van Nieuw- land te herzien. „Er is wel eens over het plan gesproken, maar het is nooit in een commissie behandeld", meent Van Kleef. Dat zou verklaren, waar om niet één.raadslid tijdig de vinger aan de pols hield. Pas nadat'het RN over het plan be richtte, kwam er verzet los in Schie- dam-West. De bewoners vereniging zegt bij monde van Hans Coster alle juridische en niet-juridische midde len aan te grijpen om het plan te ver hinderen. De vereniging vindt het stijlloos hoe de gemeente met groene plekken in Schiedam omspringt, „Straks maken ze'van de koepel in het Julianapark nog een bungalow voor die tuinkabouter", was het ver wijt richting Van Kleef. De wethouder kaatst terug. Hoewel de kwalificatie 'kabouter' hem ple zierig herinnert aan zijn eerste schreden op het politieke pad (in de Rotterdamse Kaboutertij d), vindt Van Kleef het „typische Hans Cos- ter-taal, waar ik mijn kont mee af veeg, want het voegt aan de bezwa ren niets wezenlijks toe". Van Kleef, smalend: „Die bewoners- vereniging West stelt allemaal niet zoveel voor of hebben ze die club weer een beetje opgepept? West'wSs de laatste tijd Hans Coster, en die wil gewoon publiciteit, maar je zult hem nooit het werk zien doen op een commissievergadering". „Die methode-Coster kennen we nu wel. Hij beperkt zich in het algemeen tot schelden en schoppen, maar dat moet ie met mij niet doen, en zeker niet achter mijn rug om. Als hij een volwassen vent is, komt hij me dat zelf eens vertellen", aldus de PvdA- wetbouder. Hij wil West nog wel een advies ge ven: „De bewonersvereniging Schïe- dam-Zuid pakt die dingen veel slim mer aan. Daar hebben we ook wel eens mot mee gehad, maar die be kijkt het toch beter. Daar suggereren ze niks, daar vrógen ze, en op basis van het antwoord gaan ze dan ver der. Maar West heeft mij helemaal nog niks gevróógd". Schreeuwen Wat de procedure rond het omstre den bouwplan betreft, kan Van Kleef uit zijn hoofd niet zeggen in welk stadium de planvorming zich exact bevindt.. Het schijnt hem toe, dat. het bouwplan nog aan de orde moet komen in een commissie, of dat er nog een gemeentelijke adverten tie moet worden geplaatst, waarin zoals te doen gebruikelijk wordt aan gegeven hoe belanghebbenden be zwaar kunnen aantekenen. „Maar in plaats van dat Coster dét nou doet, gaat hij schreeuwen". Van Kleef vindt het, gezien vanuit het oogpunt van Eurowoningen, niet zo vreemd dat er al flatwoningen te koop aangeboden gaan worden, voordat het bouwplan in de raads commissies en de gemeenteraad is behandeld. „Stel je eens in de plaats van Eurowoningen. Je voert over leg, je hoort: hé, mag het? Leuk. Maar zou het wel verkopen? Ja, dan ga je eerst een kijken hoeveel animo er voor ïs, anders loopt het risico mis schien gierend uit de klauw". Van Kleef heeft niet de indruk, dat de afspraken, die door zijn voorgan ger zijn gemaakt over de drie flats aan de Vlaardingerdijk, gekoppeld waren aan de bouwplannen van Eu rowoningen voor de Vellevest maar zeker weet hij dat niet. De wethouder, die vóór Van Kleef over Nieuwland ging, Chris Zijde veld, is ook thans nog wethouder, maar zegt op zijn beurt over de pro cedure van de laatste maanden niets te weten. „Vraag daar Hans even naar". De bewonersvereniging Sehiedam- West erkent over 'tuinkabouter' ge sproken te hebben, maar had de op merkingen hieromtrent liever in een. andere context geplaatst gezien. Voorzitter Hans Coster trekt zich verder niet zoveel aan van de kritiek van Van Kleef. Dat hij bijvoorbeeld zelden naar commissievergaderin gen gaat, noemt hij een kwestie van goed delegeren. Het valt hem voorts op, dat sommige PvdA'ers lak heb ben aan bewonersverenigingen en daar snerend over praten. Schiedam De handelwijze van de woningbouwvereniging Schiedam overschrijdt het toe laatbare. Dat maakt de bewo nersvereniging Schiedam-West duidelijk in drie brieven aan be stuur en directie van de nog jon ge corporatie. „Wij voelen ons diep gekwetst door de minachting, die u ten toon spreidt", schrijft voorzitter •Hans Coster, erop wijzend dat enkele actuele gebeurtenissen het vertrouwen in de half jaar oude wbv Schiedam snel hebben doen slinken. Coster spreekt van vergaan de gevolgen' voor de verstandhouding. De bewonersvereniging noemt .twee concrete aanleidingen, die allebei te maken hebben met za ken waarvoor Schiedam-West zich al jaren inzet: de rerenova- tie van de 213 Sint Jozef-wonin- gen en de te hoge stookkosten in de Mariastraat. Het conflict rond het Sint Jozef complex spitst zich toe op de vervanging van opzichter Van der Aa door de woningbouwver eniging. West heeft inspraak ge had bij zijn benoeming, is ook vol lof over het functioneren van Van der Aa, die ook bij de wijkbewoners zelf veel vertrou wen geniet en geloofwaardig overkomt. „Dat is wel eens an ders geweest", aldus Coster, doe lend op het gedurende zes jaar moeizaam verlopen renovatie proces. Van der Aa heeft, sinds hij als opzichter functioneert, de corporatie voor veel misstappen behoed, zegt Coster. Schiedam-West vindt het daar om niet passend, dat de woning bouwvereniging „achteloos meedeelde dat Van der Aa aan de kant is gezet". Coster zegt zich niet te willen bemoeien met interne arbeidsomstandigheden bij dt woningbouwvereniging, maar hij wijst erop dat Van der Aa al eens in een stress-situatie is beland omdat men hem bin nen de corporatie zou tegenwer ken. Coster neemt zelfs het woord 'terreur' in de mond. De woningbouwvereniging is begin dit jaar ontstaan uit een fusie van de vijf corporaties, die er in Schiedam waren. Eén daarvan was de rooms-katholie ke corporatie Sint Jozef, waar naar het betrokken complex van 213 woningen rond de Anthonie Muysstraat en de Huijsmans- straat is genoemd. De vijf corpo raties werkten tot 1 januari sa men via een stichting, de SSSW, Deze organisatie kampte met grote moeilijkheden, vooral sinds een bouwschandaal, dat door de Nationale Woningraad aan het licht werd gebracht. Voortdurend leefde de SSSW in onmin met bewonersgroeperin gen. West heeft een half jaartje willen aanzien hoe de nieuwe woningbouwvereniging Schie dam Ijet ervan zou afbrengen, maar volgens Coster is het ge duld alweer op. Hoewel wbv-directrice Fanny de Graaf hem heeft uitgenodigd voor een gesprek, wijst Coster er in een tweede brief over deze kwestie op. dat hij ook graag van het wbv- bestuur een reactie ver langt en dat een gesprek niet zinvol is, zolang de bouwvereni ging de bewonersparticipatie niet serieus neemt. Mariastraat Wat betreft de stookkosten in de Mariastraat, distantieert de be wonersvereniging Schiedam- West zich van een brief van de woningbouwvereniging aan de bewoners. Hierin laat de wbv weten dat de installaties beter moeten worden ingeregeld, maar ook dat de maandelijkse voorschotten ontoereikend zijn om de werkelijke stookkosten te dekken. West neemt hiervan nadrukkelijk afstand; de stoot groep, die namens de bewoners vereniging overleg voert, vindt dat een dergelijke brief niet ver zonden had mogen worden. De bewoners van de Mariastraat betalen al drie jaar hun eindaf rekening niet. Zij zeggen naar de nieuwbouw 'gelokt' te zijn met de garantie dat de woningen zo goed geïsoleerd waren dat hun stookkosten laag konden blij ven, maar gebleken is dat door een slecht afgestelde verwar ming de kosten veel hoger uit vielen. Bij sommigen ging het om 75 procent extra. De bewo ners weigerden massaal de eind afrekening te betalen, die voor een aantal neerkomt op een slor dige duizend gulden méér per jaar. Een voorstel van de woning bouwvereniging Schiedam om het totaal verschuldigde bedrag te verdelen onder de bewoners is van tafel geveegd door de stookgroep, waarvan Matthy Al- blas woordvoerder is. Hij vindt dat de bouwvereniging geen eindbedragen behoort te incas seren, als zij niet kan aangeven waardoor de extra kosten zijn ontstaan. Afgesproken was dat in twee proefwonïngen de me ters en de thermostaatknoppen zouden worden aangepast om het effect te kunnen meten. Maar dat is volgens hem niet ge beurd. In plaats daarvan kregen de bewoners een brief alsof er niets aan de hand is. „Terwijl er toch technische onvolkomenhe den zijn gebleken, zoals een te lagepompcapaeiteit en ongeijkte meters". Coster: „Wij hebben er met de corporatie al pittige ruzies over gehad, maar nu zijn we weer te rug bij af. Dit is een minachting van onze inzet Die handelwijze van de wbv is ontoelaatbaar' i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1