Schiedam: verkeersplan Smit-Kroes is cynisch Museum start Open Ateliers Gifwij k: actie van ontvanger ongepast Reparatie lek gasnet kost tien miljoen 1MH1ES DAGBUD SCHfEMMSEHE COURANT NIEUWE WATERWEG 000RANÏ 'Vleermuizen hier niet dol' Premie van 5000gulden voor elk slachtoffer minder CDA wil niet achteraf van plannen horen Belastingdienst wil ogb snel innen Snelle dief Politie krijgt bruikbare tip ORGEL ZWIJGT EVEN Speelinstuif zeer in trek Brandstichter aangehouden Visserij museum speurt naar oude ambachten WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1987 Regionale redaciie: Brede Havenstraat 6, 3131 5C Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Teleloon: 010-4343229. 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345809 F 'S-Gravenzande De vleermuizen in het Staelduinse bos lijden niet aan rabiës. Hondsdolheid is daar althans, volgens boswachter J. van der Ende, tot op heden niet geconstateerd Hij weerspreekt hiermee berichten als zouden de diertjes in dit 's-Gravenzandse bos wel last hebben van deze ziekte. „Hoe dat soort berichten in de krant is verschenen is mij onbekend", aldus'Van der Ende. Vorige week maandag is in Nederland de 28e hondsdolle vleermuis aangetroffen. Tot dusverre ging het om meldingen uit Utrecht, Overijssel, Drenthe, Groningen, Ncord- en Zuid-Holland. De gemeente Maassluis heeft onlangs een circulaire de deur uitgedaan, waarin wordt gewaarschuwd voor hondsdolle vleermuizen. Maassluis De commissie bodemonderzoek Steendijkpolder (CBS) pikt het niet, dat de ontvanger der directe belastingen in Vlaardingen is overgegaan tot het innen van de onroerend-goedbelasting over het jaar 1983. Ook zou volgens de CBS de ontvanger het uitstel van betaling willen intrekken, dat is verleend over de jaren 1984,1985,1986 en 1987. „Een hoogst kwalijke zaak", aldus Nico Kikke, secretaris van de commissie. „De belastingrechter heeft dan wel ons bezwaar over de aanslag van 1983 ongegrond verklaard, maar dat wil nog niet zegen dat de rechtsgang is afgelopen. Wij gaan in cassatie bij de Hoge Raad; pas na die uitspraak kan de ontvanger besluiten om de gel den te innen. Zolang een rechtsprocedure loopt kan niet zomaar tot inning van gelden worden overgegaan. Dat moet de ontvanger toch weten". De Haagse belastingrechter oordeelde vorige week, dat de gemeente Maassluis geen korting hoeft te geven aan de bewoners van de gifwijk over de ogb-aanslag van 1983. „Bij het begin van de procedure is afgesproken, dat de uitspraak zou gelden voor alle bewoners van de wijk. Zeker niet is afgesproken dat het ook voorde volgende jaren zou gelden. Zou ook niet kunnen, want over het bezwaar van 1984 is wel een hoorzitting geweest, maar de rech ter heeft daar noggeen uitspraak over gedaan. Over de volgende jaren moeten de hoorzittingen zelfs nog gehouden worden en bovendien is aan ook nog eens een andere verordening van kracht", maakt Nico Kikke zich oprecht boos over de handelwijze van de ontvanger der directe belastin gen. De gemeente Maassluis oordeel de, dat over de jaren 1983 en 1984 geen korting op de ogb toe gepast hoeft te worden voor de bewoners van de Steendijkpol der. Over de daarop volgende ja ren zou een korting gegeven moeten v orden van 20 procent. De CBS gtrig'tegen dat besluit in beroep. „Die 20 procent, dat is slechte natte vingerwerk", aldus Nico Kikke. „Het Bouwfonds heeft een rapport gemaakt over waardevermindering van de huizen. Daarbij was uitgegaan van augustus 1983. Uit dat rap port bleek ongeveer een waar dedaling van 20 procent. De peildatum 1 januari 1985, daar was echter niet van uitge gaan en daarom moest er een nieuw onderzoek komen. Han gende dat onderzoek heeft de gemeente Maassluis alvast een korting van 20 procent toege past", maakt Kikke duidelijk. ■De commissie bodemonderzoek heeft inmiddels een boze brief geschreven naar de ontvanger dér directe belastingen in Vlaar dingen. „Het is ongepast wat de ontvanger doet", aldus Nico Kikke. „Daar maken wij ernstig bezwaar tegen en ik mag wel zeggen op een harde manier, want het kan en mag niet wat de ontvanger nu doet". Waarom de ontvanger nu direct tot actie is overgegaan is ook Nico Kikke niet helemaal duide lijk. „Er is zeker geen druk uit- goefend door de gemeente Maas sluis. De gemeente heeft de ogb- gelden via het rijk binnengekre gen bij wijze van voorschot". Afschriften van de brief zijn on dermeer verstuurd naar de mi nister van financiën, de vaste kamercommissie financiën, de directeur der directe belastingen en de gemeente Maassluis. Vlaardingen Personeel van feen winkel aan de Fransenstraat heeft gistermiddag zonder resul taat de achtervolging ingezet op een kledïngdief. De man, ge kleed in een gevechtspak, graai de in het voorbijgaan voor zo'n dertienhonderd gulden aan kle ren van een rek, dat buiten voor de winkel stond. Hij stopte de buit onder een jas, die over zijn schouder hing. Winkelbedienden holden hem achterna, maar de dief was snel ler. Schiedam Twee inwoners van Schiedam hebben de politie tips kunnen verstrekken over de mogelijke toedracht van de dood van een vrouw, na de val van haar balkon in de Klaas Ka terstraat vorige week. De vrouw tuimelde van de der de verdieping van haar balkon naar beneden en overleefde de r>al niet De politie arresteerde daarop haar ex-vriend, maar de man blijft ontkennen dat hij haar opzettelijk over het balkon heeft geduwd. De politie heeft echter sterke aanwijzingen dat de man wel de gelijk de vrouw met opzet over t net balkon heeft geduwd. '■„Eén van de tips is zeer bruik baar", aldus een tevreden in specteur Van Dongen van de Schiedamse politie. De VJaardingse orgelweek heeft onmiskenbaar Vlaamse trekjes. Nadat de Brusselaar Kamiel d'Hooghe maandag een luisterrijk openingscon cert verzorgde van Belgische composities, schalden gister avond opnieuw Vlaamse klanken in de Grote Kerk. Ditmaal was het de menselij ke stem die de emoties te weeg bracht. In de sfeervolle kerk hield Antoon Faucon- nier een lezing over het door zijn landgenoot Pieter van Peteghem gebouwde instru ment dat Vlaardingen ruim een eeuw geleden voor een koopje in bezit kreeg. Hoewel het orgel zweeg, kwamen de talloze toehoor ders toch heel wat wetens waardigs over het befaamde instrument aan de Weet, Van avond staat er weer een con cert op het programma: Gert Oost (uit Amsterdam) maakt dan een muzikale rondwan deling door de koraalkunst. Schiedam Twee weekends lang zul len Schiedamse kunstenaars hun ate lier open stellen voor publiek. Het voorstel is gedaan door het Stedelijk Museum en kan tussen 22 oktober en 23 november worden uitgevoerd. De Open Ateliers vallen samen met de jaarlijkse tentoonstelling Schiedamse Ateliers in het museum. Het Idee is niet helemaal origineel, maar overgenomen van cultuurstad Amsterdam. Daar, in het havengebied achter het station, organiseerden kunstenaars vorig jaar ook Open Ate liers. En met succes. Gevolg was een groot aantal bezoekers en een stijging van de verkoopcijfers van hun kunst werken. „Want kunstenaars hebben het steeds moeilijker om het hoofd boven water te houden", legt Clara Stroman, waar nemend directeur van het Stedelijk Museum, uit „Sinds in '84 uit Den Haag de grote klap kwam met de af bouw van de beeldende kunstenaars regeling (BKR) zoeken wij naar moge lijkheden om de kunst dichter bij het publiek te brengen". „Aan alle veertig Schiedamse kunste naars, die ingeschreven staan bij cul turele zaken in het stadskantoor, heb ben we een aanmeldingsformulier ge stuurd. Vorige maand heeft wethou der Hafkamp (welzijn, volksgezond heid en cultuur) tijdens een informele bijeenkomst met de kunstenaars in het museum het idee van Open Ate liers toegelicht, De meeste reacties waren positief. Alle kunstenaars heb ben bedenktijd gekregen; eind augus tus is definitief bekend wie er mee doen". In het museum zelf zal bij de tentoon stelling Schiedamse Ateliers werk hangen van Frits Kloppers, Martin Moesman, Frank van der Pluim, Inge van Haaslert en Peter Hellemons. Zij presenteren hun werk door heel het muieum heen. De combinatie Ad van Otterloo en Ton van Gelder gaat on der de noemer Gelderloo wat doen. .Kosteloos verzorgt het museum de in formatiebladen, ook voor andere kunstenaars die tijdens Schiedamse Ateliers hun eigen werkruimte voor bezoekers openstellen. Toch spelen er nog problemen bij de organisatie. In tegenstelling tot de Amsterdamse havenbuurt is in Schie dam nauwelijks sprake van een con centratie van ateliers. Daarom heeft galerie Hachmang Moesman aan de Lange Haven voorgesteld dat kunste naars er hun werk kunnen ophangen, als hun atelier ver buiten het centrum ligt. Martin Moesman: „Dan zijn er ook nog kunstenaars die er niets voor voe len om mensen over de vloer te heb ben, of die in het hele voorstel niks zien. Die zijn een beetje schuw. Maar dat vind Ik onzin. Bij ons staat de deur altijd open, er komen dagelijks men sen binnen". Hij staat achter het initia tief van het museum en begrijpt de weerstand van een aantal kunstenaars niet: „Tenzij je op een zolderkamertje in een soort trance schilderingetjes zit te maken en niets van de buitenwacht wilt weten". Toen de afbouw van de BKR in 1984 werd aangekondigd, besloten Ben W direct een aankoopronde te houden. Maar omdat de gemeente geen gelden vrij had. is de aanschaf met het aan koopbudget van het Stedelijk Museum gebeurd. Dat budget bedraagt jaarlijks 39.000 gulden. De gemeenteraad heeft daarom in '85 goedgekeurd, dat naast het aankoopbudget van het museum ook de afdeling CSJ (cultuur, sport, jeugd) over een bedrag van 50.000 gul den mag beschikken voor de exploita tie van de op te richten artotheek. Een deel van dat bedrag kan worden be steed voor de aankoop van kunstwer ken. Dit najaar barst de hele planvoorbe reiding los; dan vatt de beslissing wel ke stappen zullen worden onderno men voor een Schiedamse artotheek. Daar hangt het totale kunstenaarsbe leid nauw mee samen. Of aan het eind van het jaar CSJ gelden vrij zal maken voor aankopen zal worden bepaald door het verloop van die discussie. Op 27 augustus vindt een extra vergade ring over het kunstbeleid in het mu seum plaats. Net nu het zonnetje zich weer laat zien, start de speelinstuif in Maassluis. De jeugd van de Eerste Stad aan de Waterweg kan zich naar hartelust verma ken in ontmoetingscentrum Koningshof aan de Uiver- laan met allerlei spelletjes en creatieve werkzaamhe den zoals knippen, kleuren en zagen. Het was gisteren direct ge zellig druk in het ontmoe tingscentrum. maar sommi ge kinderen klaagden toch een beetje: wekenlang slecht weer en niets te doen in Maassluisen nu de zon eindelijk beglnl te schijnen, iser de speelinstuif. Maar die klagende geluiden verdwenen snel, toen de jeugd zich verdiepte in het grote speelaanbod. Schiedam „Hè?" Piet van den Hengel is verbijsterd. De Schiedamse commissaris van politie heeft de brochure nog niet ge zien, maar wat hij over de inhoud hoort doet hem de haren te berge rijzen. De reactie van de korpschef is niet ongewoon. In verschillende Nederlandse gemeenten keek men nogal vreemd op van het plan van minis ter Smit-Kroes (verkeer en waterstaat). Het aantal verkeersslachtoffers omlaagbrengen is een nobel streven, maar of je daar een premie voor moet uitloven? Toch is juist die bonus de hoeksteen van de Actie 25%. Steden die aan deze actie meedoen, ontvangen behalve een startgeld voor ieder bespaard' slachtof fer een premie van 5000 gulden. Dit 'stimulerings plan' is het antwoord van Smit-Kroes op het treuri ge feit, dat het aantal doden en gewonden in het ver keer in 1986 voor het eerst sinds jaren weer een stij ging vertoonde. De minister heeft zichzelf tot taak gesteld, dat dat cij fer in 1990 met een kwart moet zijn verminderd. Aan de landelijke aanpak vanuit Den Haag kunnen de gemeenten een steentje bijdragen met plaatselijke maatregelen. Voorsteden die meedoen, geldt het pa rool 'voor wat hoort wat': een startgeld van één gul den per inwoner, vrij te besteden, en dan die premie, eveneens naar eigen inzicht besteedbaar. „Desnoods mag een gemeente er een zwembad van aanleggen", zegt FJï. Lamain van de directie verkeersveiligheid in Den Haag. Schiedam won in 1986 de ANWB-verkeersveilig- heidsprijs, omdat er in 1985 vierenveertig slachtof fers minder waren gevallen dan in het jaar daar voor. „Nou, tel uit je winst", zegt commissaris Van den Hengel wrang. De korpschef is ervan overtuigd dat Schiedam de gevaarlijkste situaties al lang en breed heeft aange pakt. „Je bent als gemeente natuurlijk geen knip voor je neus waard, als je op zo'n initiatief van de mi nister gaat zitten wachten", zet wethouder Chris Zij develd (verkeer) die redenering voorL De Schiedamse wethouder is niet de enige die er zo over denkt In sommige reacties, die bij de directie verkeersveiligheid binnenkwamen, klonk dezelfde kritiek door. „Veel gemeenten hebben het gevoel dat ze al een actief beleid voeren, en dat het niet aar dig is van de minister om te zeggen: doe er nog maar een schepje bovenop", aldus Lamain. Overigens kreeg hij ook bestuurders aan de telefoon, die het wel een aantrekkelijke manier vonden om de ge meentekas te spekken. Zijdeveld haalt daar de schouders over op. „Ons startgeld zou een kleine 70.000 gulden bedragen. Wat kost het bijstellen van een stoplicht? Vijfender tig mille. Met dat geld doe je dus niet veel, het blijft morrelen in de marge, Verkeersveiligheid bereik je niet met één zo'n actie, maar met een consequent be leid". Iets anders is de morele kant van de zaak. Het pre miestelsel ontlokte WD-fractievooftitter Gerard Verhulsdonk ondanks zijn politieke verwantschap met de liberale minister een afkeurend gemompel. Ook Zijdeveld vindt het 'een cynische rekenmetho de' en bovendien een wel heel abstracte benadering van het menselijk leed, dat het gevolg is van ieder verkeersongeluk, „Als de statistieken uitwijzen dat er in Schiedam minder ongelukken zijn gebeurd, ben ik daar veel blijer mee dan met die luizige 5000 gulden". Echt happig om veiligheidsbonussen te verdienen is Zijdeveld niet. Bovendien beeft hij de indruk dat mevrouw Smit-Kroes voor een dubbeltje op de eer ste rang wil zitten. Toch woont Zijdeveld de voor lichtingsdag bij, die de minister eind deze maand in Capelle aan haar stimuleringsplan wijdt „Waarom? Omdat je, als het over verkeerszaken gaat, van alles iets kunt lerenook van deze actie". Vlaardingen Het Gemeentelijk Energie- en. Waterleidingbedrijf gaat tot medio jaren negentig meer dan tien miljoen gulden investeren in de verbetering van het gasnet. Het leidingnet, waardoor het aardgas naar de huis houdens stroomt, is zo verwaarloosd dat er gemid deld per kilometer acht lekken in voorkomen. De norm van de Vegin, de vereniging van Neder landse gasbedrijven, ligt op drie lekken per kilo meter, Ongelukken hebben zich tot nu toe niet voorge daan, maar volgens J.O, Appels, waarnemend di recteur van het GEWB, moeten om gevaarlijkse situaties te voorkomen de slechte stukken in het net wel snel worden vervangen. Sommige gietijzeren delen zijn rond de zestig jaar oud. De levensduur is gesteld op zo'n veertig jaar. Appels wijt het gebrekkige on derhoud deels aan zuinigheid en deels aan het feit, dat alle aan dacht in de jaren zestig en ze ventig was gericht op uitbrei ding van het net, om gelijke pas te houden met de ontwikkeling van nieuwe stadswijken. De slechte staat van het gasnet kwam pas aan het licht bij een onderzoek begin vorig jaar. Hoeveel kubieke meters aardgas er in de loop der jaren door het poreuze net zijn weggelekt en hoeveel verlies het GEWB daar door heeft geleden, weet Appels zelfs bij benadering niet. Het verlies valt ook niet af te lei den uit het verschil tussen de aantallen ingekochte en ver kochte kubieke meters. Appels: „Het is juist zo dat we meer gas leveren dan we inko pen, Dat is te wijten aan het na tuurkundige verschijnsel, dat gas bij bepaalde temperaturen gaat uitzetten. Dat heeft in be paalde politieke kringen wel eens weerstand opgeroepen. Eigenlijk verkopen jullie lucht, werd er verwijtend gezegd. Maar ik zie niet zo direct, hoe je dat verschijnsel kunt tegengaan. Het gaat trouwens maar om de len van procenten hoewel ik moet toegeven dat dat bij zo'n grote omzet als wij hebben na tuurlijk behoorlijk aantikt". Volgens de waarnemend direc teur zijn veel lekken al gedicht. De vervanging van de leidingen, die an fases zal gebeuren, wordt door bet energiebedrijf uit eigen middelen betaald. Schiedam De politie van Schiedam heeft een 25-jarige man aangehouden die wordt verdacht van brandstichting in een woning aan de Van der Duyn van Maasdamlaan. De man had de deurmat in de brand gestoken, maar de uitge rukte brandweer kon het vuur tje snel blussen. De brandstichter ging er van door, maar na aanwijzingen vanuit het publiek kon de man later worden aangehouden. Over het motief van de daad kon de politie nog geen medede lingen doen. Vlaardingen Het Visserijmu- seum is er ook na een speurtocht door praktisch het hele land niet in geslaagd voldoende voorwer pen en foto's te vinden voor het inrichten van de nieuwe oude ambachten vleugel. Wat talloze Nederlandse musea en particulieren niet konden op diepen, hoopt directeur Joop van Dorp nu onder de Vla ar- dingse bevolking te vinden. Die ontbrekende zaken op de kop tikken lijkt nog een heel karwei te worden. Vooral een beeld geven van het werk in een vismeelfabriek zal niet eenvoudig zijn. Ons land kende slechte vier van die be drijven, en afgezien van wat fo to's blijkt er niets van het inte rieur terug te vinden. Verder zijn vitale stukken voor de zeemanswinkel nog niet bo ven water. Slecht met één arti kel had het museum weinig moeite: Schelvispekel. Dat kruidige drankje is nog vol op verkrijgbaar. Schiedam Het is de laatste tijd te vaak voorgekomen, zegt het CDA, dat burgemeester en wethouders met bouwplannen op tafel komen, waaro ver de gemeenteraadsleden niet eerst in commissieverband hebben kunnen spreken. Dat moet anders, aldus CDA- fractievoorzitter Siem Rosman in een brief aan B en W. Het gaat nem met name om bouwacti viteiten op grond van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening. Deze projecten kunnen worden uitge voerd, vooruitlopend op de vaststel ling van een bestemmingsplan. Maar het CDA wil er dan wel eerst over praten. Maar al een paar keer „zo langzamerhand met enige regelmaat van de klok" werden de raadsleden pas achteraf via een briefje op de hoogte gesteld. Als niet tenminste één vijfde deel van de gemeenteraad reageert, kunnen die plannen ook zonder haperen wor den uitgevoerd. En het CDA formu leert het verzoekje beleefd, maar de partij is met 8 van de 33 raadsleden sterk genoeg om een plan op te hou den. Zover wil de fractie op dit mo ment niet gaan: „Om de voortgang ten aanzien van reeds lopende plannen niet te stagneren gaan wii akkoord met het doen van bedoelde aanvra gen", schrijft Rosman. Maar B en W moeten wel op het rechte pad terugke ren, anders wordt hij strenger. Het valt hem namelijk op, dat B en W dergelijke plannen vaak lanceren op een moment dat veel raadsleden met vakantie zijn,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1