Ouderen schamen zich voor entree sociëteit Parkeerruzies aan Haven zijn schering en inslag Nieuwland erkend als stads- vernieuwingswij k Kinderen zien kobolt echt V1AARDINES DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NttUM 1ATEBWEB MANT Raadslid: Ren W moeten ingrijpen' 'Doordacht en financieel verantwoord' Fanclub Mustang bereikt mijlpaal Deel Nieuwland zonder water FNV blij met overname van scheepswerf De Hoop Biljarten met 750 man PENNING ALS DANK CDA verdedigt plan Stadserf Crossauto uitgebrand Gras te laag voor inbreker WBOERWEG DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat. 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingeii. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam De industriebond FNV is uiterst ingenomen met het feit, dat scheepswerf De Hoop uit Schiedam wordt over- fïnomen door Damen uit Gor- um. Van de 50 ontslagen werkne mers van De Hoop kunnen er 28 terugkeren, Het doek is wel de finitief gevallen over de nieuw- bouwactiviteiten van De Hoop die in Hardinxveld-Giessendam werden uitgevoerd. Het scheepsreparatiegedeelte blijft voortbestaan. Dat werk werd in Schiedam uitgevoerd. Enkele weken geleden werd scheepswerf De Hoop failliet verklaard. Een contract voor le vering van schepen aan Marok ko deed de werf de das om. De opdrachtgever kwam na de bouw van de schepen niet met geld over de brug en dat bete kende het einde van de werf. „Op ons initiatief is met Damen gesproken", aldus Henk Krul van de industriebond. „Collega Theo Berger heeft het voorstel gedaan, en de curator heeft dat goed opgepikt. Nu kunnen er toch weer 28 mensen aan de slag. Beter iets dan niets. Zeker ge zien de algehele malaise in de scheepsbouw". Alle werkzaamheden zullen in Schiedam worden uitgevoerd. Directeur Klein-Hesseling van De Hoop kan nog niet zeggen hoe het personeelsplaatje er pre cies komt uit te zien. ,^Het is alle maal nog zo vers, het duurt nog wel een paar dagen voordat we daar uit zijn". Een aantal werknemers heeft na het faillissemental elders onder dak gevonden.' „We gaan het rustig bekijken. We zijn al blij dat we nu weer verder kunnen", aldus Klein-Hesseling. De reparatiewerf was een goed draaiend onderdeel van De Hoop. „De onderneming heeft ,een groeft aantal vaste klanten 'en die blijven de werf trouw. Er is dus voldoende perspectief', maakt Henk'Krul van de FNV duidelijk. Do ris van Duikeren wil dat de toegang naar de' ontmoetings ruimte snel wordt opgeknapt. erg verouderd. Het gebouw zal binnen afzienbare tijd worden gesloopt Van Duikeren: „Wij denken dat we hier over vier jaar uit moeten, dan komt de sloper de boel neerhalen. Daarom ook denken wij dat de gemeente niets doet Er is wel 30.000 gulden beschik- Schiedam De ouderen die sociëteit Sint Josef in de Lange Nieuwstraat in Schiedam bezoeken schamen zich af en toe diep. De entree naar de ruimte waar de bejaarden hun uurtjes door brengen is hen een doom in het oog. „Je schaamt je af toe diep en dat is erg vervelend", 'maakt de secretaris van de sociëteit, Doris van Duikeren, dui delijk. „Dadelijk begint de biljartcom petitie met deelname van twintig teams en alle bezoekers moeten door de gang naar de ontmoetingsruimte. Het is toch geen gezicht als je daar bin nenkomt? Het water staat vaak in de gang en de zwammen groeien langs de muur. Wij willen dat ae gemeente ac tie onderneemt". Maar de gemeente Schiedam laat het volgens de ouderen afweten. Een be droefde Doris van Duikeren: „In sep tember gaan de meeste clubactïvïtei- ten weer van start Voor die tijd wil den wij de gang opgeknapt hebben. Een jaar lang zijn we al met de ge meente bezig om dat gedaan te krij gen. Maar nooit hebben wij een posi tieve reactie gehad". Het pand aan de Lange Nieuwstraat is Schiedam—Naast problemen heeft ouderen sociëteit Sint Jozef ook goed nieuws te melden. Woensdag 9 september begint voor de vijfde keer de nederlaagserie, een groot bujarte'venement dat door club De Kromme Keu is opgezet In totaal 750 biljarters van 22 ouderensociëteiten uit onder meer Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland doen aan het toernooi mee. Er wordt tot april elke woensdagmiddag gespeeld. Bij el kaar worden ruim 500 partijen afgewerkt baar voor onderhoud, maar al dat geld gaat op aan reparaties aan het dak. Anders is de boel hier niet droog te houden". De ontmoetingsruimte is door de ou deren zelf opgeknapt Het vertrek ziet er fraai uit en de ouderen vermaken zich zichbaar in hun sociëteit Ze ko men er om te biljarten, een kaartje te leggen, te rumikubben of te bridgen. „Ons ontbreken de financiële midde len om zelf de gang op te knappen. Heel veel ouderen weten de weg naar Sint Josef te vinden, maar de entree is echt geen gezicht Daar moet iets aan veranderen". De sociëteit heeft in het gebouw de be schikking over een royale ruimte. Maar die wordt langzamerhand toch te klein. Van de gemeente heeft het bestuur van Sint Josef toestemming gekregen om een ander lokaal ook te gebruiken. Het gaat om de voormalige repetitieruimte van de Rijnmond- band. „Die ruimte is uitgewoond. Het zou heel wat kosten om die weer op te knappen. Het is een oud gebouw, met hoge plafonds waar bijna niet bij te ko men is. We weten dat we over een paar jaar het pand uit moeten. Dan ga je er niet veel geld in stoppen". Nee, met het opknappen van de gang zouden de bezoekers van de sociëteit al heel tevreden zijn. „Want op deze manier kan het echt niet langer VlaardingenBurgemeester Fred van Lier reik te vanmiddag in het stadhuis een herdenkings penning uit aan de 58-jarige P. Serhalawan. De penning hoort bij de uitkering voor Molukse ex- KNIL-mïlitairen. 'Uit waardering voor uw inzet', zo luidt de tekst op de penning, die door een Mo luks kunstenaar werd ontworpen. Uitkering en penning zijn bedoeld voorde eerste generatie Mo- lukkers, die in 1951 en 1952 naar Nederland kwa men. Zo'n drieduizend mensen hebben er recht op. Vijf in Vlaardingen woonachtige Molukkers kregen de penning al tijdens een plechtigheid op 31 januari. Serhalawan vroeg en kreeg zijn uitke ring, en de bijbehorende penning, wat later. Van daar dat hij vanmiddag alsnog bij de burgemeester op de kamer werd genood Schiedam Nee, het is het CDA niet in de bol ge slagen. Het pretentieuze plan van de confessione len voor een grondige opknapbeurt van de bin nenstad is goed doordacht en financieel verant woord. Dat schrijft fractievoorzitter Siem Rosman aan mevrouw C.A.M van Hoek, die zich eerder laatdunkend over de suggesties van het CDA had uitgelaten. Rosman toont weliswaar begrip voor haar kritiek dat een parkeergarage In de keerlus voor herrie en. stank zorgt, maar houdt wel vast aan dat idee. „Het is van tweeën één", meent de fractieleider. „Of Schiedam is een volwaardige stad met alles d 'r op en d'r aan, of we maken er een pretentieloos buitenwijkje van Rotterdam van. Het zal u duidelijk zijn dat wij voor dat laatste niet kiezen". Dat zijn partij geen prijskaartje aan de plannen heeft gehangen, acht Rosman niet onoverkome lijk. Het CDA beschikte over onvoldoende infor matie om een redelijk exacte begroting te kunnen opstellen. Bovendien vond hij het voor de discus sie in de stad niet per se noodzakelijk, dat er een bedrag zou worden genoemd. Overigens denkt het CDA dat de verbeteringen helemaal niet zo duur hoeven uit te pakken als mevrouw Van Hoek suggereert Een parkeergara ge moet uit de exploitatie worden betaald, terwijl ook voor nieuwe winkels en woningen niet in de gemeentebegroting naar geld hoeft te worden ge zocht. Het CDA denkt nieuwe gemeentekantoren en een raadszaal uit overheidsmiddelen te kunnen bekostigen. Alleen over oe extra kosten voor een nieuw theater laat Rosman zich nog tamelijk vaag uit „We moeten de jaarkosten ver gelijken tussen het huidig en een nieuw theater. Die vergelijking kan aankno pingspunten voor beleidsveran dering bieden", houdt de CDA- voorman enkele slagen om de arm. Rosman ziet zelfs mogelijkheden de inkomsten enigszins op te voeren. Hij denkt met name te verdienen aan een betere grond- benutting en verwacht meer in komsten van onroerend-goed- beiastïngen uit nieuwe projec ten. Gver. dat laatste punt laat hij zich overigens 'met enige voor zichtigheid' uit SchiedamDoor de toenemende parkeer druk zijn vechtpartijen en dreigementen schering en inslag geworden aan de lange Haven. Steeds vaker raken ondernemers en bewoners aan de zo rustieke gracht in een woordenwisse ling of een handgemeen verwikkeld met auto mobilisten, die met hun voertuig de doorgang belemmeren. Makreelroker Geerlings, die in de buurt als nogal heetgebakerd be kend staat verzeilde al meer maals in een conflict, omdat bij een parkeerruzie zijn pallets in de haven werden gesmeten. Van zeefdrukker Marlee weten de bu ren zelfs te vertellen dat hij door de politie in de boeien werd gesla gen, omdat hij had gedreigd een parkeerwachter in het water te gooien. Speelgoedhandelaar Piet Prins, die een pakhuis heeft aan de Lan ge Haven en honderd meter ver der een winkel aan de Hoogstraat, vreest dat de situatie lelijk uit de hand kan lopen. Prins wil dat de gemeente snel maatregelen neemt om verdere escalatie te voorkomen. In zijn hoedanigheid als WD-gemeenteraadslid dringt Prins in schriftelijke vragen aan het college van B en W aan op snelle uitvoering van het par- keerplan voor de Haven. Dat plan, dat voorziet in plaatsing van meer meters voor kortpar- keerders, is volgens de liberaal om onbekende redenen 'ergens op de zesde etage van het stads kantoor' (de B en W-verdieping, red.) blijven hangen. Prins heeft al diverse keren mondeling geïn formeerd naar de uitvoering van het plan, maar kreeg tot nu toe al tijd nul op het rekest Waarom is hem niet duidelijk. Liggen de problemen soms op het juridische vlak?", wil hij van het college we ten. Volgens het plan, dat deel uit maakt van het totale parkeerbe leid voor de binnenstad, komen er aan de oostzijde van de Lange Haven 15 meters bij, bestemd voor mensen die snel even een boodschap willen doen. Door een strakker parkeerbeleid zouden ondernemers hun klanten en le veranciers enige garantie over voldoende ruimte kunnen bie den. Als tenminste in de regeling een bepaling voor belanghebben den (havenbewoners) wordt op genomen. „Dan kan de parkeerwachter ein delijk ook zijn werk eens naar be horen doen", aldus Prins. In zijn vragen maakt het raadslid duide lijk geen genoegen te nemen met een halfslachtig antwoord. Prins wil weten waarom er van het parkeerplan nog niets terecht is gekomen. Worden de meters als nog geplaatst dan eist Prins dui delijkheid over de termijn waar op dat zal gebeuren. Schiedam Bob van Vliet houdt niet van luieren. Toch kruipt de hardwerkende leider van de formatie Mustang eer daags even in zijn hangmat. Om inspiratie op te doen voor een. liedje over dat schommelbed. En om een ogenblilge tevreden te zijn. Want content is de Sehiedamse zanger, gitarist componist en tekstschrijver- Deze week no teerde Ton Andeweg, voorzitter van de Mustang-fanclub, het honderdste lid: mevrouw J. Bos hoven uit Hoogvliet Zij is één van die liefhebbers van het on versneden levenslied, die zich met hart en ziel willen inzetten voor de verspreiding van Mus tangs roem. Die faam blijft nog altijd te zeer beperkt tot Schie dam en omgeving, tot groot ver driet van Bob van Vliet en de volgelingen van zijn swingende viermansformatie. De fanclub wil een nationale doorbraak, en dat stemt de muzikant tot dank baarheid. „Zo'n club betekent natuurlijk een geweldige stimulans voor ae band", aldus een opgetogen Van Vliet, Honderd leden, dat is toch een mijlpaaltje. En verdere suc cessen liggen binnen handbe reik. Zo speelt Mustang in sep tember samen met Manke Nelis voor een Amsterdams publiek? De fans zullen massaal van de partij zijn en als een echt promo tie-team proberen nieuwe leden te werven. Het optreden valt nagenoeg sa men met de verschijning van de Mustang-elpee 'Hollandse Nieu we', een release waarop band en sympathisanten op 26 en 27 au gustus tijdens een muzikaal boottochtje vast een voorschotje nemen. Het uitstapje is slechts één van de activiteiten die het uit Schiedammers- en Rotter dammers samengestelde clubbe stuur organiseert. Een andere bezigheid is de uitgave van een speciaal Mustang-tijdschrift. Aan supporters heeft het Van Vliets band eigenlijk nooit ont broken. De dansavondjes waar zijn kwartet speelde waren altijd zo gezellig dat het vaste publiek een jaar of wat geleden begon aan te dringen op een wat hech tere relatie. Maar de fanclub die daaruit voortkwam was geen lang leven beschoren. Een sterf geval in het bestuur maakte ab rupt een einde aan alle leuke ac tiviteiten. Het secretariaat van nieuwe fan club zetelt in Rotterdam. Het te lefoonnummer is 4100343. Vlaardingen Het doven van een vlammenzee op een braak liggend terreintje bij industrie gebied 't Scheur heeft de brand weer gisteravond een kwartier de werk gekost. Onbekenden hadden daar een Volvo personenauto in de brand gestoken. Het voertuig was eerst gebruikt om mee te crossen en daarbij to tal loss gereden. Als brandend wrak bleek de auto vervolgens ook nog voor wat sensatie te kunnen zorgen. De kinderen wapperen met een tekening van de kobolt, die zij gistermiddag écht zagen in het bos. Vlaardingen Een paar van de kinde ren, die gisteren op speurtocht gingen in de Broekpolder zagen hem echt: de enge kobolt uit het sprookje, dat de me dewerkers van buurthuis De Haven voor hen hadden bedacht De speur tocht door het bos was ook zo spannend. De bladeren ritselden en ja hoor, daar zagen zij een zwarte puntmuts tussen de takken... Voorafgegaan door een motoragent en gezelschap van wijkagent Ed van Heese fietsten twaalf kinderen van buurthuis De Haven naar het startpunt van de wandelroutes door de Broekpol der. De vier kleinsten werden met de auto gebracht: „Want ik heb wel een fiets, maar ik mag niet fietsen", zoals een meisje van zes zei. Voor de veilig heid deed het buurthuis dat. „Ik heb ze gaaf afgeleverd", zei Van Heese tegen de begeleiders. „Om vier Schiedam Bewoners van een deel van Nieuwland^ doen er goed aan volgende week emmers, teilen en pannetjes bij de hand te heb- De openbare nutsbedrijven pakken de operatie ben. Rond de Troelstralaan, de Burgemeester* van Haarenlaan, de Dr. Kuyperlaan en de Ruys de Beerenbroucklaan wordt vanaf 20 au gustus de waterleiding tijdelijk afgesloten, Door reparatiewerk aan-de buizen komt in sommige huizen twee dag^n lang geen water uit de kraan. De'ondergrondse leidingen zijn hier en daar niet meer in al te beste staat. Een dun laagje ce ment aan de binnenzijde moet ze weer voor ja ren bruikbaar maken. straalsgewijze aan. Wié niet tijdig water heeft gehamsterd, kan buiten bij één van de nood- tappunten terecht Vanaf midden augustus repareren de nutsbe drijven ook het gas- en waterleidlngennet in de Havenstraat De bewoners worden per brief van de komen de ongemakken op de hoogte gesteld. uur sta ik hier weer om ze op te halen". De kinderen wilden allemaal zo snel mogelijk het bos in, om te zoeken naar briefjes van kabouter Speurmuts. Die waren al vertrokken, toen begeleidster Els van Dijk tegen de wijkagent zei: ,,En als we om half vijf nog niet terug zijn moet je maar gaan zoeken". „Dan gaan we dreggen", zei Van Heese ge ruststellend. Overal in het bos lagen sporen van ka bouter Speurmuts: briefjes waarop hij de kinderen vroeg om eetbare plantjes en kiezelsteentjes voor hem te zoeken. En die kabouter werd, zo ging het ver haal, op de huid gezeten door een boze kobolt. De kinderen hadden een teke ning van de kobolt gekregen, zodat zij hem zouden herkennen. Om te zorgen dat de kinderen geer. boze dromen kregen van de speurtocht naar de kobolt, was de kleintjes vertelt, dat het allemaal maar een verhaaltje was. Maar toch zagen zij de boze dwerg echt en zij hoorden hem ritselen in de strui ken. Eén van de begeleiders deed er nog een schepje bovenop door zich te verstoppen en met boomstammetjes te gooien: toen leek het helemaal echt. Netjes op tijd kwamen de kinderen uit het bos tevoorschijn aan de Watersport- weg, waar wijkagent Van Heese alweer stond te wachten. Voor de kobolt hoef den zij niet meer bang te zijn, want die durfde zich buiten het donkere bos niet te vertonen, zei Els van Dijk. De vakantiespelletjes van buurthuis De Haven zijn vrijdag afgelopen. Vandaag kregen de kinderen een show met clowns en goochelaars voorgeschoteld, morgen gaan zij naar de kinderboerde rij en het pannekoeken huis. Schiedam Wijk Nieuwland wordt per 1 januari officieel een stadsvernieuwingsgebied. Dat brengt met zich mee, dat in spraakprocedures worden ver beterd. Wethouder voor stads vernieuwing Hans van Kleef is er zelf van overtuigd geraakt, dat de inspraak beter moet wor den geregeld. Recente ervaringen hebben Van Kleef geleerd, dat enkele bouw plannen voor Nieuwland ken nelijk nogal verrassend op de wijkbewoners overkwamen. Het gevolg was een groot aantal bezwaren tegen projecten aan de Dr. Kuyperlaan en beneden aan de Vlaardingerdijk. De wiik- en bewoners vereni ging Wonen Leven in Nieuw land heeft er niet eens om hoe ven vragen. Van Kleef neemt zelf het initiatief om de inspraak zo te verbeteren, dat bewoners in ieder geval zeer tijdig op de hoogte worden gebracht van bouwplannen. Het is dan ook waarschijnlijk, dat er voor Nieuwland een projectteam voor stadsvernieuwing wordt geïnstalleerd. In zo'n team wer ken ambtenaren, architecten en bewoners samen. Via haar dele gatie kan een bewonersvereni ging invloed uitoefenen. Schiedam Het gras in de Rin- gersstraat blijkt net niet hoog ge noeg om dieven te verbergen. De 22-jarige Vlaardinger die zich er afgelopen nacht in wilde verstoppen na een inbraak bij groothandel Unigros werd al snel door de politie gevonden. Agenten hadden de geheel in het zwart geklede man even te voren door een schuifdeur zien vluchten. De inbreker werd ge stoord in het verzamelen van dozen koffie. Hij had al 2400 pakken voor transport gereed staan. De daders van twee andere in braken zijn nog spoorloos, Een gezin in de Lange Singelstraat werd voor een kleine 7000 gril den beroofd van contanten en apparatuur en van een Turks café aan het Broersveld zijn na nachtelijk bezoek de flippêrau- tomaat en de kassa vermeld. Van Kleef denkt daarmee tege lijk te kunnen vermijden, dat Schiedam-West zich opwerpt als belangenbehartiger in een deel van Nieuwland; zoals het geval is met de plannen voor de Vlaar dingerdijk. In de put nabij de Burgemeester Van Haarenlaan wil Eurowoningen drie flats bouwen. Uit Nieuwland kwa men nog geen reacties, maar de bewonersvereniging West heeft al ferme kritiek geuit „Terwijl dat gebied bij Nieuwland hoort", zegt Van Kleef. De ervaringen met projectteams in andere oude wijken zijn van dien aard, dat ook de stadsver nieuwing in Nieuwland soepeler zal kunnen verlopen als het in spraakproces hier structureel verbetert Van Kleef geeft toe dat de gemeente zich er een beetje op heeft Verkeken' dat het bouwplan voor de Dr» Kuy perlaan en omgeving nog zoveel bezwaren opriep. Ook daar was vroegtijdige inspraak beter ge weest zegt hij. De stadsvernieuwing in wijjc Nieuwland is één van de eerste agendapunten voor Van Kleefs raadscommissie na het zomerre ces.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1