Actie dreigt 'Benoem opbouwwerker uit eigen gemeenschap' Schiedam-Noord -1 ein Federatie wil Leo Herwig niet terug 'Mouwtjes worden opgestroopt'' VIAARDINGS OAGBIAD SCHIEDAMSCNE COURANT NIEUWE WATERWEG BDMBANI Surinaams-Antilliaanse groepen in Maassluis: y Omvangrijk 1X1 Inbraak in kerk - f rnÊÊm iH Kick Politie zoekt verkrachter Autokrakers slaan toe Vernielers aangehouden Vechten om parkeerplek ■WflTtHWEBl e MaC"6 Blf^ l<iL''r:"a" *- 3131 BC yiMidimiw Poggui no, 3130 AC Wayangsg Ta*Mi. 010-4.1WJ3 ...an. .,-7„7 sooniMwii* «.5709 MAAMDAG 17 AUGUSTUS 1987 Maassluis De Surmaams- Antilliaanse gemeenschap in Maassluis is het niet eens met het feit dat het bestuur van de SSM (Stichting Samenlevings- opbouw Maassluis) een op- - bouwwerker heeft benoemd die - niet van Surinaamse of Antilliaanse.afkomst is. Tijdens een p rotes tv ergade- ring in ontmoetingscentrum Koningshof benadrukten ver tegenwoordigers van de Suri naamse en Antilliaanse ge- meenschap nog eens dat een opbouwwerker uit eigen kring eigenlijk bittere nood zaak is. „Wij zijn van mening dat het niet alleen een taak moet'zijn van de gemeentelij- - ke overheid, maar dat ook van de SSM om een bijdrage te le veren tot opheffing van ach terstandsposities op de ar beidsmarkt Dat kan door een .Surinamer of Antilliaan in dienst te nemen", aldus Frank Drachtenstein, spreekbuis van de Surinaams-Antilliaanse ge meenschap. Volgens hem zijn er voldoende geschikte kandidaten met de juis te opleiding te vinden die de. op- bouwtaken naar behoren kunnen uitoveren. Drachtenstein: „De 'juiste vooropleiding is aanwezig. In Surinaamse en Antilliaanse kringen is algemeen bekend dat de eigen groep in voldoende mate op de sociale academies is verte genwoordigd. Ook zijn er in over eenstemming met het landelijk beeld in eigen kring ook werkloze sociologen". De nu benoemde opbouwwerker heeft wel enige affiniteit met de doelgroep, maar volgens de Suri naams-Antilliaanse gemeenschap niet in voldoende mate: „Natuur lijk wordt de kennis van de doel groep gewaardeerd. Als in de va-" cature.kan worden voorzien door iemand die niet alleen over die kennis beschikt, maar ook de culr turele binding heeft en daardoor een groter inlevingsvermogen, dan dient zo'n iemand de voor keur te hebben", aldus Frank Drachtenstein. De Surinaams-Antilliaanse ge meenschap in Maassluis is vrij omvangrijk. Vijf groepen rijn op velerlei terrein actief Zo is er de tuinbouwgroep,de stichting Sti- gesama, Mahind, een vrouwen groep en een jongerengroep. ,A1 deze groepen1', zo stelt Drachten stein", functioneren, al een aantal jaren in Maassluis. Je mag stellen dat er duidelijk sprake is van een j weliswaar langzame, maar' toch positieve ontwikkeling. Een zeke re mate van emancipatie is te con stateren. Het uiteindelijke streven is er op gericht, om in samenwer king met welwillende instellin gen of organisaties in. Maassluis, een zinvolle plaats te verwerven indé samenleving". Professionele hulp is daarbij vol gens de verschillende groepen onontbeerlijk. In 1984 kwam die hulp er voor het eerst John Waalring wérd voor een periode van twee jaar als opbouwwerker aangesteld. Hijkwam in dienst van de. Stichting Samenlevings opbouw Maassluis. Na twee jaar verliet Waalring de SSM en trad in dienst van de gemeente Maas sluis. De Surinaams-Antilliaanse gemeenschap kreeg daarna we derom de beschiklking over een opbouwwerker uit eigen kring, maar nu verliep de samenwer king minder vlot Frank Drach tenstein: „Door ziekte heeft de op bouwwerker niet kunnen func tioneren. Om stagnatie 'in het werk te voorkomen heeft het be stuur van dè SSM daarna op ad- hoc basis besloten om in tijdelijke dienst een autochtone Nederlan der met de opbbuwtaken vóór de Surinaams-Antilliaanse gemeen schap te belasten. Wij waren van- af het begin niet gelukkig inetr deze stap. Het,werd door ons als een minder prettige verrassing ervarentoen bekend werd dat - het.bestuur van de SSM werkte aan een vast dienstverband voor deze opbouwwerker".. - Volgens Gérard Neesen, opbouw- werker in dienst van de SSM, schiet de actie van de Surinaams- Antilliaanse gemeenschap haar doel voorbij. „Wij kijken naar kwaliteit. Op die baiss worden mensen aangenomen. Het is een beetje omgekeerde discriminatie, zoals de verschillende groepen het nu brengen. Het mag niet uit maken. of een opbouwwerker zwart,:wiC rood of gèel.is/Als hij - of zij hét werk maar goéd dóet Dat staat vboorop en de opbouw werker die .Au..«i .aangenomen doet zijn werk gewoon erg goed. Niets op aan te merken en dat moet ook de Surinaams-Antil liaanse gemeenschap beseffen. Trouwens, de SSM een algeme ne instelling. Iedereen kan bij ons- terectit die hulp wil".;i v Frank Drachtenstein is'het maar ten dele met Gérard Neesen eens: „Een goed oordeel óver de kennis' van de nieuwe opbouwwerker -kunnen wij niet geven, omdat zijn werkzaamheden zich tot op he den hebben, beperkt;tot het tuiri- bouwprqject". - j - -- De gemeente Maassluis heeft na een gesprek met vertegenwoordi gers van de Surihaams-Antil liaanse gemeeschapl begrip ge toond voor bét standpunt van de verschillende groepen. „Maar", zo heeft het gemeentebestuur laten weten, „de SSM is een achtochto- ne organisatie die uiteindelijk zelf de beslissing neemt over het aan- stéllen van de medewerkers". Schiedam Leo Herwig is niet meer welkom bij de Schiedamse Federatie van in stellingen voor sociaal-cultu- reel werk en samenlevingsop bouw. De voormalige coördi nator krijgt na anderhalf jaar afwezigheid geen passend werk en hem rest de ww, aldus waarnemend voorzitter Bert van Kan. Naar verluidt neemt Herwig geen genoegen met deze 'op lossing', die op 25 augustus aan J. het algemeen bestuur van de 1 Federatie wordt voorgelegd. Het personeel kreeg een zwijgplicht opgelegd. Van Kan bevestigt niet de geruch- ten, dat Leo Herwig een gou den handdruk wordt aange boden, maar hij ontkent ze ook niet. De waarnemend voorzitter wil niet op de feiten vooruitlopen. Leo Herwig is begin deze maand teruggekeerd bij de Federatie aan de Overechiesestraat, nadat hij anderhalf jaar een wao-uitkering had genoten. De bedrijfsvereni ging voor de gezondheid ver klaarde hem voor vijftig procent 'genezen'. Herwig hoopte passend werk voor halve dagen te krijgen Maar eerder dit jaar stelde het be stuur de voormalige opbouwwer ker Armand van Puyvelde aan als waarnemend coördinator en men is buitengewoon tevreden met die vervanging. Het kwam de Federatie dan ook slecht uit, dat Herwig zich na an derhalf jaar ziekte ineens weer aanmeldde. „Het was als een hu welijk, dat al ontbonden was. De partijen hadden eigenlijk al af scheid van elkaar genomen", al dus Van Kan. Hit wordt daarin te gengesproken door een mede stander van Herwig, die de ex- coördinator liefst ziet terugkeren op zijn oude stoel Als 'contactpersoon' in deze affai re zegt Van Kan dat Herwig wat huiswerk meekreeg om zich eerst maar eens in te werken. Van Puyvelde heeft namelijk tijdens Leo Herwig Armand van Puyvelde. Herwjgs afwezigheid enkele 're-' volutionafre' ideeën ontvouwd in een beleidsplan, waar het béstuur rich achter heeft gesteld. Eén van de uitgangspunten hierin is een omscholing van clubhuiswerkers. Het dagelijks bestuur bezon zich gedurende een week óp een eventuele terugkeer van Herwig, maar concludeerde uiteindelijk dat Herwigs belangen 'onverenig baar' zijn met de belangen van de Federatie. Van Kan meldde aanvankelijk, dat hij het personeel een zwijg plicht had opgelegd. „Dat is een zwaard woord", legde hij daarbij uit, „ik heb het personeel vrien- delijk verzocht geen mededelin gen naar buiten te doen". Later liet hij weten dat hij zo gauw voor het woord 'zwijgplicht' geen an dere term had kunnen bedenken. Van Kan nam het voorzitter schap waar/sinds Piet van der Ploeg zijn functie neerlegde om dat hij zich niet kon verenigen met de benoeming van Van Puy velde. Over een maand denkt Van Kan met het bestuurswerk te stoppen. Vlaardingen Er zijn acties op til bij de' Vlaardingse kunstraestfabriek Windmill. Het laatste bod van de directie tijdens de eao-on- Iri dat bod blijft de loonsver hoging beperkt tot één pro-' cent per 1 oktober. „De onrust binnen het bedrijf stijgt", zegt ..bestuurder George Kingma van de bedfijfsledengroep. Vanochtend werden aan de poort pamfletten uitgedeeld.. FNV-bestuurder. Peter van Em- derhandelingen wordt donderdag voorgelegd aan de leden. menes twijfelt er niet aan, dat de ledèn het laatste bod van de direc-: tie, net als het vorige, unaniem van de hand zullen wijzen. „En als wij er met praten niet uitko- men, dan worden de mouwtjes opgestroopt", zegt;Van Emmenes dreigend. „Dat is bij Windmill nog nooit een. probleem geweest". In de vergadering van donderdag wordt de actiebereidheid onder de FNV-leden gepeild, - De cao-besprekingen bij Wind mill slepen zich al sinds eind april moeizaam voort De directie wil de loonsverhoging beperkt hou den, het aantal roostervrije dagen niet verhogen, de leeftijd waarop werknemers vervroegd kunnen uittreden niet verlagen, en de hoogte van de kerstgratificatie niet vastleggen in het akkoord door SIMON VAN ZUILEN Maasland Het dak van de kantine van voetbalvereniging MW27 wordt voorlopig niet gerepareerd. Althans niet uit de opbrengst van het voor dat doel gehouden aröestengala. Dat trok daarvoor met slechts zeshonderd betalende bezoekers te weinig belangstelling. Ook de aanwezigheid van ve detten als Lee Towers en Cen terfold bleek ontoereikend om de beoogde vijftienhonderd a tweeduizend bezoekers naar het parkeerterrein van MW te lokken. Niettemin waren de organiserende supportersver eniging van MW en Jan van der Marei van het Maassluise bureau Leraam, na afloop toch niet helemaal ontevre den. „We hadden zo'n tienduizend gul den aan willen bieden voor het dak", aldus Jaap Brandsen van de supportersclub. „Jammer dat het niet is gelukt". De supportersclub had zelf het aantrekken van Cen terfold bekostigd. „We zijn er ge lukkig niet bij ingeschoten", aldus Brandsen. „We kunnen toch nog .een klein .bedrag voor het dak re- serveren". 'Y V'L'L Schuurfeest De supportersvereniging had het artiestengala als alternatief vóór het jaarlijkse schuurfeest georga niseerd. Dit was volgens Brand sen ieder jaar een groot, succes en bracht veel geld in het laatje. „Maar we kregen helaas geen toe stemming van burgemeester en. wethouders meer*Y aldus Brand sen, „dus hebben we dit maar eens geprobeerd". /Y'Y:-. v'Y 'Y Y „Misschien moeten we volgend' jaar weer wat anders bedenken", kijkt hij alvast!vooruit,Dit aantal toeschouwers was inderdaad een domper. Maar komen er duizehd mensen meer, dan is het een groot succes". Een mening, die. Jan van der MaareLvolledig deelde. „Alles is. perfect gegaan, iedereen is vol lof over de organisatie. Alleen1 de op- komst was telèurstellend". Van der Maarel, die zelf wel met een financieel tekort bleef ritten, zit échter niet bij de pakken neer. „Het blijkt! dat het te doen moet zijn. "Als het ergens anders kan, moet het toch ook hier kunnen lukken". Met artiesten als Centerfold en Lee Towers, kende het eerste Maaslandse gala toch twee vedet ten van formaat. Waarvan het publiek ook volop genoot, want zowel de uiterst sexy geklede en bewegende damesgroep als de po pulaire Rotterdamse zanger, ga ven een show die er wezen mocht Zenuwen „Sta ik met Lee Towers op de foto", stamelde de Maaslandse Schiedam Terwille van de leefbaarheid van Schiedam- Noord zijn in dat stadsdeel meer cafés nodig. Dat vindt D66-frac- tieleider Adri Reijnhout, die er vorige week ook al voor pleitte op van de Blauwe Brug één gro- 7 te bibliotheek te maken.; Om hetvoor horeca-ondeme- 'i. mere aantrekkelijk te "niaken zich in Groerioord, Woudhoek of L Kelhel te vestigen, zou de ge- Schiedam —.Inbrekers hebben :Y^;::uit de' Gereformeerde. Kérk aam ;'i--de BurgemeesterKnappertlaan koffie .feri muzièkcassettes met een totale waarde van ruim 200 gulden gestolen. ,Men kwam bin- v yLnéii door. aan.de zijkant een glas- ■fl?' In-loodraam te vernielen. Y i^ Hit'een bedrijfspand aan dé ..De y YBrauwweg is een gróte voorraad werd een rolluik aan de:achter- zyde vernield. meen te een initiërend beleid moeten voeren. Hij wil aan het begin van het nieuwe politieke seizoen daarop aandringen. „De wijk moet leefbaar worden, want dat is zij nog niet", aldus Reijnhout, wiens fractiegenoot Harry van Doom in Groenoord woont. Cafés ziet hij als een probaat middel om de sociale contacten in Noord te verbeteren." Howel Reijnhout' zelf bepaald geen kroegtijger is, meent hij dat dé wijkbewoners aan één steriel ontmoetingscentrum als de Blauwe Brug onvoldoende ge neugten overhouden. Hij prijst bet initiatief van een Woudhoekse patatbakker voor een permanente snackbar aan deScheepvaartweg. Maar de moeite, die deze horéca-exploi- tant voor rijn vestiging heeft moeten doen, vindt Reijnhout een teken aan de wand. Daar- njee bevordert de gemeente in zijn ogen de leefbaarheid van Noord niet ar j Centerfold gaf een show die er wBzen mocht. Monique Doelman verbaasd. Zij voorzag namens -de organisatie alle artiesten van een bloemetje. Hetging haar steeds goed af, maar toen het dé beurt voor Lee Touwérs was, stond zij.tóch éven stijf van de zenuwen. Zij kweet zich bij dit sluitstuk van net gala, toch weer spontaan van haar taak. Met regionale bekendheden als Martin Eden (Vlaardingen), Mar- ga (Vlaardingen), Jerry Flame (Hellevoetsluis), Liane (Abben- broek), Rita Young (Vlaardin gen), Hans van Katwijk (Maas- Suis), Vincent (Zocterm eer), Up- side Down (Vlaardingen) en J.C. Martin (Maasluis), had Van der Maarel voor een aantrekkelijk aanvullend programma gezorgd. „De mensen die er waren hebben in iéder geval genoten", meende de organisator, die nog niet weet óf er een tweede gala in Maasland, komt „De braderie in Naaldwijk en vooral Waterpóy in .Waterin gen zijn wellicht vun invloed ge weest op het aantal toeschou wers". „Ik ben wel enthousiast over de spontaniteit van de mensen en de grandioze medewerking van de supportersvereniging. Dergelijke reacties geven je een kick om door te gaan. We hebben het niet helemaal waar kunnen maken, maar het plan leeft om volgend jaar twee van dergelijke arties tenfestivals te doen. Misschien wel weer bij MW, en ook eentje op een avond in een sporthal in Maassluis".'. Hét oplaten van een hóte-fucht- ballon maakte ook onderdeel uit van het artlestengala in Maas land: mm Vlaardingen De Vlaar- dirïgse Orgelweek is een groot succes geworden. Ongeveer 600 bezoekers trokken'de concerten en de lezing in de Grote kerk en met dat aantal is organisator Aad Zoutendijk dik tevreden.) Het evenement, dat bedoeld was als een hommage aan de tweehonderd jaar terug over leden Vlaamse. orgelbouwer Pieter van Peteghem, slaagde zowel muzikaal als financieel. Dat is voor een belangrijk deel te danken aan de Belgische bijdragen. De zuiderburen vaardigden niet alleen enkele vermaarde solisten af, maar zegden aan het slot van de week ook toe een deel van de kosten voor' hun rekening te nemen. Zoutendijk is -in .zijn. hopjes met die belofte. Hoewel hij het pas ge looft als het.géld binnen is: „De Belgen hielden toch wél, een slag om de arm. Naar het séhijnt doet- de overheid daar nóg moeilijker over geld dan hier. Ze ritten daar lelijk omhoog. Dat zie jé maar aan de tol vignetten die ze voor auto's willen invoeren".- i J'' Afgerien van een enkele mis-! greep in de toetsen, vielen tijdens de orgelweek geen wanklanken te .vernemen. Zoutendijk stond andermaal vereteld van het grote enthousiasme van; sommige be- zoekers.L, ,JSr was een mevrouw uit een Brabants dorpje die spe ciaal voor de Vlaardingse concer ten een hele week bij haar, nicht in Delfgaauw logeerde. Twee an dere luisteraars kwamenelke avond met de bus uit Rijswijk. En weer een ander had helemaal in Eupen, in België, van mijn collega Habraken gehoord dat er. in Vlaardingen een week lang' ex clusieve orgelmuziek werd ge maakt". Ondanks het klinkende succes krijgt de Vlaardingse Orgelweek volgend jaar waarschijnlijk geen vervolg. Zoutendijk wil de lief- hebbere in elk geval nog niets be loven: „Dat weet ik nog niét hoor, zoiets organiseren is een giganti sche klus. Ik heb wel gemerkt dat zoiets niet zomaar uit de lucht komt vallen". iiiiiiutiiiiiiiifriiiiniEriiiFitiriiiirirriiiJiiiifiTfiiiiEiiiiiiiifiiiiiJiiiiiniiniiifitriJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiriiiiiiiiiJiifiiiriiiiiiniifitirriuiJiiinitiiiiiiiiiiiifiiiriiniiiiiiiiifiriiiiiiiiJiiiinEiiiififiiiiifJifirtiifiijmjriiiiirtiiintiiiitiJiiniiiitiiiiiiEiitiiEjjiiniiffiii over de arbeidsvoorwaarden. ,,Ze houden de hand op de knip", zegt Kingma En Van Emmenes vindt dat de Windmill-directie onderhandelt met 'de diepgang van een surfplank'. „Ze willen er fewoon niet uitkomen. Rond de erstgratificatié is elk jaar gedon der. Daar sturen ze gewoon op aan. En dat rij niet akkoord gaan met een verlaging van de VUT- gerechtigde leeftijd is mij ook een raadsel. De eerste vier jaar komt daar toch niemand voor in aan- rrierking". De bondsbestuurder begrijpt niet, waarom Windmill geen riantere loonsverhoging kan aanbieden. „Bij andere bedrijven in dezelfde sectoren zijn contracten afgeslo ten met twee, of zelfs drie procent loonsverhoging. Er is geen enkel argument, waarom Windmill dat niet zou kunnen. Er wordt wel op een gigantische manier in het be drijf geïnvesteerd". Het vorige bod van de directie werd door de FNV-leden una niem van de hand gewezen. Ge beurt dat weer/zegt Van Emme nes, dan is actie onvermijdelijk. „Wij zijn in de onderhandelingen niet onredelijk geweest. Maar de directie komt ons niet of nauwe lijks tegemoet". Maassluis De politie van Maassluis is op zoek naar een on geveer 20-jarige jongeman die wordt verdacht van aanranding. De man trok eind vorige week om elf uur 's avonds ter hoogte van benzinestation Mobil aan de Westlandseweg een meisje van haar fiets en probeerde haar te verkrachten. Het meisje liep verschillende verwondingen op. Het signalement van de vermoe delijke dader: Ongeveer 20 jaar, half lang haar, gekleed in een 'spijkerjasje met rits-en spijker broek. Een ieder die meer inlichtingen kan verschaffen wordt verzocht contact op te nemen met de poli tie van Maassluis. Telefoon: (01899)13444. VlaardingenAuto's zijn het afgelopen weekeinde opnieuw het voornaamste doelwit ge weest van pp geluidsaparatuur beluste dieven. Aan de Alberti- "ne Agneslaan en de Amsterdam- laan werden geparkeerde auto's gekraakt om twee radio-casset- terecordere te bemachtigen. Eén eigenaar had geen breeksehade aan hét portier: hij had ver zuimd de wagen af te sluiten. Een goed slot biedt echter zelden afdoende garantie, zoals een be woner van de Populierendreef ondei vond. Daar braken dieven de garagebox open en stalen uit 's mans auto voor bijna 4000 gul den aan muziekapparatuur. Ge dupeerd werd ook een bewoner van de Magnoliastraat. Van hem werd de complete auto gestolen. Maassluis Drie inwoners van Maassluis zijn zaterdagavond door de polite ingerekend. De mannen, respectievelijk 22, 24 en 19 jaar oud, waren bezig om in het centrum yan de stad ver keersborden te vernielen. Later an de nacht moest de poli tie wederom een aantal arresta ties verrichten. Drie mannen, van 19,21 en 28 jaar, werden na een tip in de kraag gevat De Maassluizers waren bezig om aan de Mgr. Bekkerslaan auto's open te breken én te vernielen. "Schiedam -f- YEen 26-jarige Schiedammer heeft aan een par- keeronenigheid iri de Kreupel- straat een flink bebloed gezicht overgehouden. De man liep rake klappen op toen hij met een 34- jarige plaatsgenoot ging bek vechten over een parkeerplaats. De dader is aangehouden we gens mishandeling. Vorige week stelde het WD-ge- meenteraadslid Piet Prins vra gen aan B W over parkeerpro blemen aan de Lange Haven. Ook daar wórdt volgens hem re- felmatig gevochten om een'par- eerplaats.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1