Hoek van eeuw aan meer dan nen 3 Instituut verdeeld over meldpunt discriminatie HET ERFGOED VLAABDINBS DAGBLAD SCflKDAMSCHTOBBABT HITWf WATERWEE COURANT mÊÈSÊgÊÊÈÊÈm Bruidspaar zou een boek kunnen schrijven J Bierfeest zoekt vrijwilligers J - - •- - Betrapt Camper foetsie Grillig verloop inwoneraantal Schiedamse basisscholen inbraakvrij 'Zakken drager' onthuld tijdens Branders- Gijs Bierling commissaris bij politie DINSDAG. 18 AUGUSTUS :1967: Regionale redactie; Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen Telefoon: 010-4343229. 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 ir. de regio; wijdt het RN beurtelings aandachtaan oudegebouwen en aan mensen met visie op monumenten zorg. doorCAREL VAN DER VELDEN Hoek van Holland Dr.ir. P.J.A.L. de Lint, voorzitter van de deelge- meenteraad van Hoek van Holland, wordt steeds meer de burge meester van- de bad plaats. De bescheiden ge meenschap, waarover Rotterdam zich in 1914 ontfermde, begint steeds meer op een echte ge meente te lijken. Hoek van Holland telt al 8000 inwoners en voor het jaar 2000 moeten dat er 9000 zijn, Deelraadsvoorzitter De Lint, vertelt over de karakteristie ke eigenschappen vanhet dorp, de wens tot verzelfstan diging en de stedebouwkun- dige ontwikkelingen, diè na een rumoerig verleden in een wat rustiger vaarwater rijn gekomen. De Lint befpnt met zich te verontschuldigen: „Hoek van Holland is natuurlijk een jon ge en kleine, gemeenschap. Veel monumenten hebben we hier derhalve niet We hebben wat leuke bootwer kershuisjes aan de Nieuwe Waterweg,het Fort Maas mond en de woningen van architect Oud. Buiten de be bouwde kom staan ook nog wel wat oude boerderijen". Het begon in De Hoek alle maal ten tijde van de aanleg van de Nieuwe Waterweg. - Voor de Werkendammers werden er houten huisjes ge: bouwd om vlak bij het werk te kunnen wonen. Na hét beëindigen van de werk zaamheden aan de Waterweg bleven de meesten inHoek van - Holland wonen, terwijl niet lang daarna maatschap pij Zeeland bootdiensten van uit de - prille nederzetting ging verzorgen. Een gedeelte van de werknemers van .de bootdiensten koos toen ook Hoek van Holland als woon plaats. De ontwikkelingen bij het water waren een doom in het oog van de gesloten en behoudende gemeenschap, diè 's-Gravenzande in die tijd nog vormde. De kleine ge meenschap kwam in het Westland bekend te staan als een Sodom enGomdrra. De g Werkendammers waren ruw ts volk en stonden bekend om hun liederlijk gedrag. De ge- g meente Rotterdam "bood uit- cc komst. Zij annexeerde het f gebied, waardoor de Hoekse a-Gravenzanders zich ineens T k t f- - - - v i'--'1 - -• - n - - i i Deelraadsvoorzitter De Lint. Rotterdammers:! mochten noemen. Het feit, dat De Hoek bij Rot terdam hoort, heeft veel ge volgen gehad voor de ont wikkelingvan de latere bad plaats. Zo heeft Hoek van Holland veel meer sportvel den dan de buurgemeenten. De grootstedelijke Rotter damse norm wordt er gehan teerd, en die is nu eenmaal ruimer dan men in het West- land gewoon is. Ook heden ten dage is de Rotterdamse wethouder Jan Laan nog verantwoordelijk voor het grónduïtgiftebeleid en het ontwikkelen van bestem mingsplannen, overigens in nauwe samenwerking met de Hoekse deelraad. De Lint: „Wij zijn zeer tevre den over de samenwerking met de Coolsingel. Men heeft een open oor voor onze wen- sen. Probleem is alleen dat we veel .tijd kwijt zijn aan reis uren en de psychologi sche afstand voor de bevol king is natuurlijk ook erg groot". De komende vier jaar gaat een werkgroep dan ook de mogelijkheden onderzoeken voor de verzelfstandiging van Hoek van Holland. „Rot terdam staat echter niet te: springen. Men heeft, zich in 1914 over ons ontfermd, waardoor wij eigenlijk - een pleegkind van Rotterdam' rijn geworden. In de toe komst lijkt het ons echter lo gischer dat wij een zelfstan dige gemeente gaan vor men", aldus De Lint. - Zelfstandig of niet, er staat de komende jaren heel wat te gebeuren in De 'Hoek. Na langdurige discussies heeft men besloten de 'camping uit de dorpskom weg te halen, teneinde het gebied voor wo ningbouw geschikt te maken. „Dat heeft tot felle discussies geleid", aldus De' Lint. „De grote vraag was of we het toerisme binnen de dorps kern moesten houden of niet. De horeca-ondernemers en de bewoners verschilden daarover nogal van mening", aldus de Lint, De uitkomst van de discussie betekende, dat de toeristische en de woonfunctie zoveel mogelijk gescheiden worden in Hoek van Holland: wonen in de dorpskern en het toe risme geconcentreerd rond het Jagershuis en het strand. „Hoek van Holland is een speerpuntfunctie toebedacht in de toeristische ontwikke ling van Zuid-Holland. Eén" van de voorwaarden voor een gezonde ontwikkeling is wel, dat Rijkswaterstaat het afkalven van het strand te gengaat. In september orga niseren we hier een open dag om beleggers te interesseren voor grote toeristische projec ten", aldus De Lint De gedachten gaan uit naar een grote permanente tuin bouwtentoonstelling, hotels en restaurants. Men acht het daarbij wel noodzakelijk, dat de spoorlijn tot het strand doorgetrokken wordt. „De spoorwegen laten dit echter weer afhangen van de plan nen van Rijkswaterstaat1', al dus de deelraadsvoorzitter. Verder staat het doortrekken van rijksweg 20 vanuit Maas sluis op het programma. „Binnen tien jaar moet Hoek van Holland goed bereikbaar zijn, dat is denk ik wel een eis die de beleggers stellen. De rijksweg moet zo'komen te liggen, dat onze industrie mee profiteert", aldus de Lint. De toeristische ontwikkeling wil De Lint vorm gegeven zien in zes of zeven afzonder lijke centra. „Uiteraard met veel voorzieningen voor als er slecht weer is", aldus De Lint, die als voorzitter van de Hoekse deelgemeenteraad anno 1987 terdege moet be seffen, dat toerisme-ontwik- keling zonder overdekt ver maak een hachelijk avontuur is.. Vlaardingen De bejaarden worden steeds jonger. De drie Vlaardingse dienstencentra mikken tegenwoordig op de groep vanaf 55 jaar en daar mee is de magische leeftijds grens met tien jaar verlaagd. Volgens Arie Harthoom, kers verse kracht van de stichting Raad voor het Ouderenwerk in Holy, betekent die ver schuiving dat ouderen steeds bewuster worden. „Het is moeilijk een 83-jarige te inte resseren voor een thema als medicijngebruik, maar iemand van 55 zal daar wél belangstel ling voor tonen". Daarmee spreekt Harthoorn de Vlaardingse ouderenwer- kers moed in, want hieren daar heerst'de mening dat het gros van de bejaarden geïnte resseerder is in een spelletje bingo dan in een themamid dag. Janneke van Jeveren is ha twee jaar in 'dienstencen trum -Emma aan de Ooster straat in elke geval tot die wat sombere conclusie gekomen. Wat overigens weer niet wil zeggen" dat zij haar werk niet met plezier doet: bij sommige activiteiten zit de zaal Stamp vol. En dat is toch verheugend, want het dienstencentrum ligt. nogal geïsoleerd. Het is al gauw vijf minuten lopen naar de dichtstbijzijnde bushalte, aan het Verploegh Chassé- plein. De stichting is met wet houder Jan Madern rond de tafel gaan zitten om een betere spreiding van de Vlaardingse dienstencentra te bereiken. Emma zou het liefst verhuizen naar de binnenstad, terwijl de Babberspolder, waar veel ou deren wonen, een eigen voor ziening zou moeten krijgen. Of die opzet lukt,laat voorlicht ster Petra Bakx veiligheids halve maar in het midden. „De wethouder heeft gelukkig wel gezegd dat hij het nuttig en nodig vindt". Voor b'et ouderenwerk in'Holy is er geen vuilte aan de lucht Dat maakt eind dit jaar een verse start in het nieuwe cen trum op de hoek van de Rei- gerlaan en de Fazantlaan. Het is dan. tevens verlost van het imago dat het een soos van be jaardencentrum Drieën-Huy- sen was, waar het altijd was ondergebracht. Eind deze maand maken de dienstencentra hun program ma's voor komend seizoen be kend. De open dagen worden gehouden op 26 augustus (Emma, Oosterstraat), 31 au gustus-(Wést, Frank van Bor- selenstraat) en 2 september (Holy, Willem de Zwijgerlaan). ^iiiiiiiiM[iiiiitiiin!iiiitiiiiiiiiiiiii]iiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiii[iiiiiiiiiiii(iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi!iiiif[iiii{iiiii(iiiiiiiiiniiitiiiiiiiiiiiiiiiii{iiiiiNiiiiiiiiiiiiiifii!fii{niiiiiii!iiiiii!iiiiiii.-rjiiiiiiiHiiiu I Vlaardingen Kon hij een huifkartocht' gehou- s maar schrijven, dan zou den en een barbecue, g Jan Dragt een mooi boek Maar Jan Dragt was niet s uit zijn pen laten rollen, minder blij met het be ll Maar aangezien hij die zoek van de eerste bur- 5 kunst niet machtig is, ger. Kon hij weer eens i vertélde de 84-jarige op zijn praatstoel gaan Vlaardinger zijn verhaal zitten. Vertellen over" i gistermiddag maar aan zijn jeugd in Blokzijl in E burgemeester Fred van een armoedig huisje te il Lier en zijn vrouw. Die genover de openbare toi- kwamen op bezoek, om- letten, over oude radio's, dat Jan Dragt en Theo- het eerste vliegtuig dat dora Johanna Olthof èen hij in zijn leven zag, over week geleden hun 60-ja-zijn varend leven voor 1 rig huwelijksfeest vier-, en na de oorlog. den. T~~ H Het feest was al achter de rug, toen de burge- H meester en zijn vrouw s met een fruitmand bin- E nenkwamen in het huis aan de Richard Hol- straat. De hele familie s had een weekje doorge- Jjj bracht in twee vakantie- E bungalows bij Otterloo, Jan Dragt liet er zijn thee koud bij worden, zoveel had hij te vertellen. „Ik heb ook nog wel wat meegemaakt, maar ik kan niet zo goed ver tellen", zei Theodora Olthof. „Trouwens", en zij wees op de man die al zestig jaar haar echtgenoot is, „als hij aan het vertellen is, krijg je er toch e niks tussen". o Jan Dragt en Theodora Olthof voor hurk huis aan de Richard o Holstraat. ^illlllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllillllllllllllllllillllilltlllllllllUillllllllllllillllllllllllllllllllljilillillllllllllllilllllllllllllllllllllllllllitlllllllllilillllllllllillllHItllllillllllllllllilllr? Schiedam'-— In de Willem Pij perstraat zijn vannacht twee Schiedammers aangehouden, die even tevoren aan de Die- penbróckstraat een motor had-, den .gestolen. De twee, 18 én" 20 jaar oud, werden door buurtbewoners gezien toen zij de motor in hun auto laadden. De motor werd teruggevonden aan de Laan van Bores. Tegen de jongemannen is proces-ver baal opgemaakt Schiedam Een paar stevige, kettingen hebben dieven er niet van kunnen weerhouden,- vanaf de Nieuwe Maasstraat in Schiedam een kampeerwagen te stelen. De 35-jarige eigenaar had, toen hij terugkwam van vakantie, de wagen vastgelegd aan een putdeksel. Maar dat was niet voldoende beveili ging; de wagen werd toch ge stolen. Voor zover de politie weet ligt de putdeksel er nog. Schiedam Het bestuur van het Haring- Bierfeest in Vlaardingen zit dringend verlegen om vrijwilligers. Wil de 15e uitgave van het tra ditionele volksfeest een groot succes worden, dan zijn nog wel mensen nodig die allerhande werkzaamheden willen uitvoeren. Tot 18 augustus kunnen belangstellenden zich in Verbin ding stellen met het bestuur van het Haring- Bierfeest. De organisatie is ook op zoek naar groepen mensen, die willen meedoen aan.de traditionele roeiwedstrijden in de Haven. Mensen van een buurt- of clubhuis, straat, bedrijf of vereniging kunnen aan de wedstrijd deelnemen. Ieder team heeft zes deelnemers en een coach nodig. Tijdens het Haring- Bierfeest kan door jeugdploegen oolr worden deelgenomen aan triobalwedstrijden. Het is de bedoeling, dat teams van zes deelnemers in een tijds bestek van ongeveer één uur het tegen elkaar opnemen in drie takken van sport: voetbal, handbal en korfbal. Wie wil meedoen aan één van de activiteiten of als vrij williger een steentje wil bijdragen, kan contact opnemen met hét'bestuur van het Haring- Bierfeest, telefoon 4354046 of 4347481. Schiedam Het instituut Sociaal Raadslieden is in tern verdeeld over het on derbrengen van het meld punt discriminatie bij het instituut. Voorzitter mr. Marcel Houtkamp van de begeleidingscommissie vindt dat die voorziening prima past binnen de taakstelling van het insti tuut, maar de twee raads vrouwen denken daar an ders óver. Zij voelen er veel meer voor als de stichting Maatschappe lijk Werk Schiedam dat werk erbij neemt. Die organisatie is groter en er is daar meer des kundigheid, menen de raads vrouwen, die voorzien dat zij zich zullen moeten laten bij scholen. Bovendien klagen zij nu al over de vele. overuren. „Dat. wordt dan alleen maar erger", aldus de raadsvrou wen. Wethouder Chris Zijdeveld het gemeentebestuur doen uit- heeft er in eerdere gesprekken gaan. Maar, vertelt Houtkamp voor gepleit dat het instituut erbij, eerst moeten wel de ca- het meldpunt 'adopteert'. Het paciteitsvraag en enkele ande- past volgens hem bij de signa- re praktische problemen wor- lerïngsfunctk van het insti- den opgelost. „Als we daar tuut. Aangezien het de bedoe- snel in slagen, dan-kan Tiet ling is dat de raadsvrouwen meldpunt misschien nog dit doorverwijzen en niet zozeer, najaar bij ons van start gaan", problemen oplossen, zou bij- voorspelt Houtkamp. De bege- scholing niet nodig zijn. leidingscommissie praat don derdag samen, met de raads- De begeleidingscommissie vrouwen opnieuw over de sug- heeft een positief signaal naar gestie van Zijdeveld. Vlaardingen Met twee keer zoveel cursussen als vorig jaar gaat de volksu niversiteit 'Vlaardingen haar tweede seizoen in. Aan prognoses over het aantal deelnemers wagen Els Ennekink en Betty Öppenheim zich niet meer. Vorig jaar rekenden zij op 180 cursisten en he.t werden er 500. „Wij waren verbijsterd". Als het er dit seizoen maar niet veel meer dan 700 worden, hoopt de volksuniversiteit. „Want dan komen wij in de problemen", voorspelt Els En nekink. De vijf initiatiefnemers van de volksuniversiteit zijn alvast op zoek gegaan naar meer zaal ruimte. Als de toeloop te groot wordt, kunnen zij niet langer alle cursisten kwijt in zaal De Harmonie en de scholenge meenschappen Casimïr en De Vaart. Ennekink: „Vorig jaar vingen wij nog mensen op, die op de volksuniversiteit in Rot terdam niet meer terecht kon den. Dat zit er dit jaar niet meer in, de rek is eruit". Behoefte Dat de Vlaardingse afdeling van de universiteit in een be hoefte voorziet, is duidelijk. „Van mensen die vroeger naar Rotterdam gingen, krijgen wij te horen: wat fijn dat wij nu" ook hier terecht kunnen". Het cursuspakket, dat op zaterdag 29 augustus wordt gepresen teerd tijdens een open dag in zaal De Harmonie, is in verge lijking met vorig seizoen danig uitgebreid. Zo zijn er dit keer veel meer taalcursussen waarbij Italiaans en Russisch nieuw zijn worden in de sector algemene vorming ook cursussen muziek, Nederland se literatuur en psychologie gegeven en zijn er in de recre atiesfeer cursussen over an tiek, hydrocultuur, mineralo gie en bridge. En mocht er be langstelling zijn voor een cur sus Chinees, dan wil de uni versiteit dat ook wel op het programma zetten. „Wij heb ben er een docent voor Schiedam Het. verlóóp, van het Schiedamse inwoneraantal vertoont óver de eerste helft van 1987 een grillig beeld; Na dat het aantal Inwoners in 1986 voor het eerst sinds jaren een lichte stijging vertoonde en de sociografen bij de amb tenarij een bescheiden gejuich aanhieven, zakte het bevol kingscijfer een paar maanden later toch weer in. Vier minnetjes en slechts twee pluges in de statistiek over de. eerste zes maanden tonen dui delijk aan dat Schiedam het streefcijfer van 70.000 inwo ners nog lang niet heeft be reikt. Eind juni werden 69.305 Schiedammers in de boeken geteld en dat zijn er nog altijd 44 minder dan op de laatste dag van het vorige jaar. De afname wórdt hoofdzake lijk veroorzaakt door het 'ver- trekoverschot', het verschijn sel dat meer Schiedammers de stad verlaten dan'zich nieuwe inwoners vestigen. Schiedam Alle scholen van het openbaar en bijzonder (rooms-katholiek en protes tants-christelijk) basisonder wijs in Schiedam worden elek tronisch beveiligd. De gemeente heeft tot die maatregel besloten, omdat dë verzekeringsmaatschappijen anders dreigen de premies drastisch te verhogen. Boven dien wil de afdeling onderwijs paal en perk stellen aan de; vernielingen, ih en aan de scholen. Die vorm van. vanda lisme kost de gemeente .jaar lijks handenvol geld. Volgens een ambtenaar is de aanschaf van inbraakalarm op grote schaal geen direct gevolg van de brand in de Alberius Magnusschóol aan de Parkweg dit voorjaar. Wel heeft dat in cident, waarbij voor bijna een miljoen gulden schadewerd aangericht, de zaak in een stroomversnelling gebracht. In tótaal worden tussen de dertig en veertig 'scholen van anti-inbraakapparatuur .voor zien. Met deze 'beveiligingso peratie' is een bedrag van twee ton gemoeid. Vlaardingen Hoofdinspec- Bierling gaat Vlaardingen blijft ongewijzigd, teur G.J.M. Bierling (35) is behoren tot één van de wei- Bierling, afkomstig uit Hoek benoemd tot commissaris bij nige Nederlandse steden mpt vanHoUand, kwam in augus- .de Vlaardingsepolitie. De be- twee politiecommissarissen, tus in de rang van inspecteur nöeming van Bierling, die al! geruime tijd plaatsvervan gend korpschef was, geldt met terugwerkendekracht tot 1 januari 1986. Door de promotie van Gijs De dagelijkse leiding van het korps blijft in handen "van commissaris Anton Spel. Het takenpakket van Bierling, hoofd van de justitiële dienst, bij de Vlaardingse politie. Bii heeft nog geen gelegenheid gehad zijn. nieuwe rang in de praktijk te brengen. Bierling is al geruime tijd ernstig ziele Schiedam Tijdens de Bran dersfeesten, op 24 september, krijgt Schiedam zijn tweede 'jeneverbeeld'. Op die dag wordt de Zakkendrager van Hans van der Plas onthuld. Waarschijnlijk zal burgemees ter Reinier Scheeres het kunstwerk van 2ijn verpak king ontdoen. Het beeld krijgt een plaatsje op de damwand van de. Nieuwe Sluisstraat, niet zo ver van het eerste kunstwerk waarmèe Schiedam twee jaar geleden werd verrijkt o'm-de jenever geschiedenis levend moet hou den: de Brandersknecht van Frits Henderickx. Dat beeld staat aan de Lange Haven, bij de Korenbeurs. De Zakkendrager komt er. op initiatief van het comité De Schiedamse Brandersknecht, dat bij het bedrijfsleven geld heeft ingezameld om het mo numentje te bekostigen. Dat ging tamelijk moeizaam, zodat het beeld van Hans van der Plas goedkoper wordt uitge voerd dan de bedoeling was. Aanvankelijk ging hét comité uit van een: in brons gegoten Zakkendrager, maar om de kosten'te drukken is" gekozen voor de kunststof araldiet Maar dat is nog geen reden om van een iow budget-beéld te spreken, oordeelt de Rotter damse kunstenaar: j|Ditr mate riaal isriet zo duurzaam". De kostprijs van het kunst werk bedraagt ongeveer 60.000 gulden. Voor.; het comité' was het wel een tegenvaller, dat de gemeente weinig financiële medewerking wil verlenen. De gemeente neemt alleen de kosten van de sokkel 9000 gulden voor haar rekening. Het stadsbestuur is niet inge gaan, op hét subsidieverzoek van het comité, voor de aan maak van replica's. Het ver vaardigen van die Zakkendra gerbes, die bedrijven kunnen aankopen om ze vervolgens als relatiegeschenk te gebruiken, moet het comité maar uit ei gen zak betalen, zegt een amb tenaar van CSJ (cultuur, sport en jongerenwerk). „Anders zit je zo aan een bedrag van 10.000 gulden, en dat vinden t we toch echt te gek".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1