mumwum -.■=• Politie raadt Haring Bier bij Kon. Wilhelminaha ven af Juristen én raadsleden in bezwarencommissie toSPé?^:^' Tarieven Maassluis ook nu niet omhoog Politie bouwt een feestje in garage SCHIEDAMSCHE Sïliliftlï NIEUWE SMÏBiES COURANT Allerlei extraatjes en toch ook weer uitbreiding ÉfisllmKiÉi 'Laat die bomen staan9 Ook Van Hoff commissaris van politie m. ij 1, i Natte show Vluchtelingen alsnog gepakt Leutloggers: kas gestolen Autodieven slaan toe Sociale 'taria' blijft in familie COMPROMIS REIJNHOUT: IPï fv'-2 ^-"\y "LLV MAANDAG 24 AUGUSTUS 1987 761 3131 BC vaardinaen. Fmifaa lie. 3130 AC .gading.. Tetetowc Qgd-gggig.-. J3sa06g. <350557 - sconralaelia 4M5S0g Vlaardingen De stich ting Haring- Bierfeest Vlaardingen heeft een aanbod van het bedrijfs leven naast zich neer moeten leggen om ook rond de Koningin Wilhel- minahaven een volledig gevuld parcours te krij gen. De financiering zou volledig verzorgd worden door de be drijven rond de Wilhelmina- baven, maar de organisatie van Vlaardings immense 'fa miliefeest' heeft er uit veilig heidsoverwegingen van afge zien. Dat gebeurde mede op aanraden van de gemeente, met name de politie. Het parcours, dat vanouds rond de Haven en het Liesveld geconcentreerd is, zou bij uit breiding naar de Koningin Wilhelminahaven onderbro ken worden door de spoorlijn Rotterdam-Hoek van Holland. „En dat levert een gevaarlijke situatie op", aldus Jan Brou wer, de motor achter het jaar lijkse Haring- Bier-evene ment. „Je kunt er wel twintig agen ten bij zetten, maar ergens ligt toch een grens. Als de Voor straat bijvoorbeeld zou vragen om het Haring- Bierfeest daarnaartoe uit te breiden, hadden wjj ook nee gezegdj omdat je dan die drukke dijk over moet", zegt voorzitter Brouwer. Dat het feest wel op de Schie- damseweg, de Korte Hoog straat en het Liesveld-viaduct kan plaatsvinden, komt omdat het vefkeer dan wordt omge leid. Ook de bussen van de RET en Westnederland rijden dan om. „Maar de trein kun je niet omleggen", aldus Ton Bravenboer, secretaris van de feeststichtïng. Een aanzienlijke" uitbreiding gaat deze keer dus niet door, maar de traditie van groei wordt niet doorbroken. De or ganisatie annexeert op 2ater- itember voor het vijf- Bierfeest ook dag 5 september tiende Haring- de Vetteoordsekade, waar pop groepen zullen optreden. Een zeer geschikte plek, want JeUe Waslander is er sinds enkele maanden gevestigd met het bij veel jongeren populaire koffie huis The Buil. Het lijkt een tere plek dan aan de OosUiu- venkade bij de Koningin Juli- anabrug, waar de mensen met de handen tegen de oren langs liepen om de rest van de acti viteiten te kunnen volgen. Voor het derde lustrum heeft de Haring- Bierstichting een flinke, eenmalige subsidie ge kregen om iets extra's te kun nen doen. „Maar dat geld heb ben wij niet willen steken' in dure topartiesten. Dat zou zon de geweest zijn", aldus Jan Brouwer. „Wij hebben geke ken, of mensen die al lang als vrijwilligermeewerken soms eens wat extra speelruimte konden gebruiken. Martin Poot bijvoorbeeld, die nu al ja ren de soundmixshow ver zorgt: dat kost hem altijd han denvol geld en energie, en wij hebben gevraagd: Martin, wat zou je leuk vinden ora óók nog te doen. Nou, daar rolt dan een videootje uit voor elk deelne mend kind. Dat is een leuk ge schenk. Wat wij van die bij drage ook kunnen doen, is een bloemetje aanbieden aan alle 2000 bewoners van de Vlaar- dingse verzorgingstehuizen. Bij de uitreiking zal wethou der Van Roon een. tijdje mee lopen". Ook andere wethou ders stellen zich actief op. Om dat burgemeester Van Lier dan met vakantie is, zal loco Bas Goudriaan zaterdagoch tend 5 september om elf uur 4' vsj' de commissaris der koningin, Schelto Patijn, ontvangen. De organisatie van het Haring- Bierfeest, dat in 1973, toen Vlaardingen 700 jaar bestond, begon als een verregend fees3 tje in de Lijnbaanhallen, is zeer omvangrijk geworden. Een vrijwilliger als toneelman John van de Berg heeft er de De organisatie van het vijftiende Haring- Bier feest pronkt op de West haven ka de met de door Jan van de Graaf aan geboden vlag. Van links naar rechts horeca- commissaris Frit- sy Warmenhoven, voorzitter Jan Brouwer, pen ningmeester Wil Louwerse, Alfons Verbiest (namens Van de Graaf), se cretaris Ton Bra venboer, alge- - meen secundus Rinus van Zanten, muziekcommissa- ris Arjen van" de Velde en admini strateur John van de Berg. laatste weken een dubbele dagtaak aan. Met de organisa tie is ruim 220.0ÖÜ gulden ge moeid, inclusief materiele bij stand van de gemeente Vlaar dingen. Op 5 september zal de haring twee gulden kosten (met broodje twee kwartjes duurder) en een biertje 1,75. Dat zijn uniforme prijzen. 'Wij zijn niet de duurste meer1 Maassluis De begroting voor het dienstjaar 1988 van de gemeente Maas sluis is zonder veel pro blemen weer sluitend ge maakt. Wethouder Izaak van der Knaap van finan ciën constateerde het met tevredenheid. Als het aan burgemeester en wethouders ligt, gaan de ge meentelijke belastingen (o«- roerend-goedbelasting en rei- nigings- en rioolrecht) en de tarieven voor water en elek triciteit niet omhoog, „En dat voor het zesde achtereenvol gende jaar", aldus Van der .Knaap. „Wij hebben geen be zoek meer te verwachten van de Consumentenbond". Jaren geleden kwam de ge meente Maassluis er bij een onderzoek van de consumen tenorganisatie slecht af. Maas sluis hoorde bij de duurste ge meenten van Nederland. „Die tijd is voorbij", maakte Izaak van der Knaap duidelijk. „Liefst 43 steden zijn onlangs door de Consumentenbond aan de schandpaal genageld, maar Maassluis ontbrak op dat lijs- 'tje. Een goede zaak". Het college van B en W pre senteerde de concept-begro ting vrijdag met enige trots, al maakte burgemeester Hans van Es wel een voorbehoud: „Het gaat tenslotte om een "Schiedam Hoofdinspecteur- Jan van Hoff (41) is vorige week benoemd tot commissa ris van politie bij het Schie- damse korps. "Van Hoff, die sinds 1975 bij de Schiedamse politie werkt, was 'al geruime tijd plaatsvervan gend korpschef onder commjs- ."saris Piet van den Hengel. Zijn 'promotie houdt verband met „een nieuwe regeling voor poli tiekorpsen in' steden met '60.000 tot 100.000 inwoners. De iw;' benoeming heeft een terug- K y werkende kracht tot T januari rfc'v&986.. Op dezelfdevoorwaar- kreeg Vlaardingen er een hV. 1 :twcommissaris bii in de -tweede commissaris bij in de n voormalig pjjs Bierling. yan voormalig hoofd- \g> r^nsp&néi concept. Er kan nog van alles in worden gewijzigd- Daarom moeten we niet te vroeg jui chen. De bevolking moet niet de indruk krijgen dat ales nu al vast staat. De gemeenteraad neemt tenslotte de besluiten". Alleen de cai-tarieven gaan iets omhoog: een kwartje per maand. „Dat is dus drie gulden per jaar, een te verwaarlozen bedrag", aldus Van der Knaap. „Vorig jaar zijn de tarieven in derdaad met drie dubbeltjes naar beneden gegaan. Nu een verhoging, dat kon echt niet anders. De gemeenteraad heeft vorig jaar duidelijk gemaakt, dat alle overschotten van de CAI moeten terugvloeien naar de bevolking. Daar hebben we ons aan gehouden. Nu is er een tekort en dan komt er een verhoging. Niet meer dan lo gisch". Zwembad In de begroting voor het vol gende jaar is geen bedrag gere serveerd voor de eventuele nieuwbouw of verbouw van het huidige zwembad aan de Sportlaan. „We wachten eerst de rapportage af", aldus wet houder Liesbeth Snoeck. „Dan pas kan er beslissing worden genomen over het zwembad. Eigenlijk zou het rapport al klaar moeten zijn, maar omdat er financieel gezien nogal wat haken en ogen aanzitten is het wat vertraagd". Maassluis heeft een saldi-re- serve van 11 miljoen gulden. Wethouder Van der Knaap hoopt niet dat een gedeelte van het bedrag moet worden aangewend om een bijdrage te leveren in de sanering van gif- wijk Steendijkpolder. Maas sluis moet in principe tien pro cent bijdragen in de sanerings- kosfen. De sanering kost op zijn minst tussen de 80 en 100 miljoen gulden. De Maassluisse bijdrage zou dan tussen de 8 en 10 miljoen gulden komen te liggen. „Ik hoop niet dat het zover komt", stelde Izaak van der Knaap. „Wij blijven op het standpunt staan dat niet alleen de gemeente Maassluis moet opdraaien voor de kosten van de sanering. Wij hebben de grond ook maar aangeleverd gekregen. Een bijdrage van twintig' gulden per inwoner, gedurende een periode van vijf jaar, dat Is voor ons op te brengen.. De gelden daarvoor zijn gereserveerd". 9 De Kris Kras Kwis van Sky Channal trok veel belangstelling. Maassluis De vooruitzichten waren de afgelopen week zo goed: het fraaie zomerweer zou enige tijd aanhouden. Niets kon er volgens de orga nisatoren van de braderie en het muziekfestijn nabij win kelcentrum Steendijkpolder in Maassluis misgaan. En toch ging het mis, want de regen kwam zaterdagochtend met bakken tegelijk uit de lucht vallen. Maar door het slechte weer liet de organisatie zich niet uit het veld slaan. Het werd een gezellige dag. Zeker toen na de middag de regen plaatsmaakte voor een flauw zonnetje. De muziek- show van de satellietzender Sky Channel trok veel belang stelling, terwijl ook de ver schillende stands goed werden bezocht. Schiedam Twee mannen uit Zundert en Rijsbergen zijn za terdagmiddag in Brabant door de rijkspolitie van de weg ge haald, omdat zij in Schiedam honderden straatstenen had den gestolen. De Brabanders hadden de Schiedamse politie wijsge maakt dat de eigenaar van de stenen, die zij in de Slacht- huisbuurt op een aanhanger laadden, met het transport had ingestemd. Bij controle bleek er niets van dat verhaal te kloppen. De dieven hadden Schiedam inmiddels verlaten; de politie kon alleen een riek en een schep in beslag nemen. Protest Kethel tegen bouwplan Schiedam Bewoners van de Dorpsstraat in'Ke thel hebben bezwaar ge maakt tegen een bouw plan voor acht woningen aan de Kerkweg, omdat er bomen voor omgehakt moeten worden die nu beeldbepalend zijn in het landschap. Een woord voerder van de gemeente Schiedam erkent dat de kastanjes en de esdoorn een nauwe relatie hebben met het landschap van Midden-Delfland en park Kethel. Daarom zal gepro beerd worden het bouw plan aan.te passen. Al tijdens een n oer zitting vóór de zomer lieten de Kethelaars weten, dat elk bouwplan, dat niet in het karakteristieke dorpsgezicht past, op protesten kon rekenen. Inderdaad heb ben bewoners van de Dorps straat nu handtekeningen ver zameld tegen het bouwplan. De opdracht voor de bouw van acht woningen is door aanne mer Van Ostade uit Schiedam gegeven aan het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten- Enkele bewoners van de Dorpsstraat hebben D66'er Adri Reijnhout ingeschakeld, nadat dit gemeenteraadslid in het nieuws kwam omdat hij de procedure rond een bouwplan voor de Vlaardingerdijk (in het overgangsgebied van Schiedam-West naar wijk Nieuwland) aan de kaak stel de. Het CDA stelde hierover schriftelijke vragen. Ook deze partij is over het bouwplan aan de Kerkweg ingeseind door zijn voormalig raadslid Wout van Haften, bewoner van de Dorpsstraat Het bouwplan geldt voor de hoek van Kerkweg en Abel Tasmanstraat. Het plan heeft nadelige consequenties voor gemotoriseerd verkeer, maar daar is het de bewoners van dorp Kethel niet om begon nen. De fraaie, volgroeide bo men gaan hen aan het hart Hoewel de gemeente zoekt naar een oplossing, zijn de ver derop staande populieren waarschijnlijk niet te redden. De agenten lietenzich de barbe cue goed smaken. Vlaardingen In de ga rage van het politiebureau aan het Delftseveer hin gen vrijdagavond ongewo ne luchtjes.. De sappige geur van gebraden vlees overheerste mét gemak de benzinedampen. Geen wonder, want op de houtskoolvuren lag zo'n kleine honderd kilo saté te roosteren. Een immense voorraad snacks, die maar net toereikend bleek om de honger van de onge veer 300 eters te stillen. Vooral de 120 agenten, die hadden deelgenomen aan de sportdag op net Hollandiaan- veld, tastten gretig toe. Hun magen konden na alle inspan ningen op de zeephelling en de hindernisbaan best wel een hapje verstouwen. Maar ook hun familieleden hielden er een opvallend gezonde eetlust op na. „Ik hoop maar dat er iets voor mij overblijft", zei de agent-te lefonist aan de balie bezorgd. Tijd om even een hapje te ver orberen op de tot een gezellig en drukbevolkt terras omgeto verde binnenplaats had de man namelijk niet De dienst eiste al zijn aandacht op: „Het gewone koopavondwerk, een paar aanrijdinkies, niets bij zonders, maar ik kan er niet zomaar uitlopen". „De mensen op straat en in het bureau komen heus niets te kort", zei hoofdinspecteur Klaas van der Zee geruststel lend, Met een pilsje in de hand hield hij toezicht in de 'keu ken' waar de dames van de Vlaardingse Politie Sport- en Ontspanningsvereniging de maaltijd bereidden. Als voor zitter van de vorige week zes tig jaar geworden VPSO vond Van der Zee dat er sprake was van een waardige jubileumvie ring: „Sport en ontspanning, dat hebben we allebei in één dag waargemaakt". Waaraan de voorzitter tevreden toe voegde, dat de tijd dat voetbal de belangrijkste bezigheid van de vereniging was, gelukkig voorgoed tot het verleden be hoort. Daags na de barbecue tussen de ME-busjes en de surveillan ce-auto's hield de jarige VPSO in het hoofdbureau een recep tie. Daar hief het korps, met burgemeester Fred van Lier in het midden, andermaal het glas op het feestelijke jubile- Vlaardingen De kas van de Vlaardingse carnavalsvereni ging De Leutloggers is gesto len. Het kistje met tweedui zend gulden werd vrijdagmid dag ontvreemd uit de woning van de penningmeester aan de Van Hogen dorplaan. De inbre ker nam ook een videorecor der mee. Dezelfde middag werd in nog twee andere woningen aan de Van Hogendorplaan en in een huis aan de Fannius Scholten- straat ingebroken. Daar wer den videorecorders en een fototoestel ontvreemd. Uit het onderzoek van de politie is ge bleken, dat de vier inbraken door dezelfde dader zijn ge pleegd. In alle gevallen for ceerde hij het slot van de voordeur. Schiedam De Schiedamse politie heeft de laatste weken de handenvol aan een modieu ze vorm van -'kleine1 criminali teit: autodiefstallen. Afgelopen weekeinde was het opnieuw raak: twee wagens, een gloed nieuwe Ford Sierra en een oude Mazda, verdwenen spoorloos van de straat. Drie auto-eigenaren ontsprongen de dans, doordat de dieven er niet in slaagden de draden van het contact door te verbinden. Schiedam Hartverwarmen de taferelen deden zich voor in Taria De Leede op het Ru bensplein. Trouwe klanten, onder wie de oude weduwe Witkam, kwamen Piet Boks en Jopie Boks-de Leede be danken voor het feit dat jaren lang het eten werd thuisge bracht. De weduwe, slecht ter been, gaf dan soms een wasje mee en werd pok geholpen met andere sociale noden dus hét echtpaar Boks kon bij zijn afscheid na 25 jaar met recht zeggen dat de klandizie altijd op extra service heeft kunnen rekenen. „Het is niet zo maar een snackbar", zeiden de dankbare klanten dan ook. Taria De Leede is overgeno men door Fred van Vliet, een 32-jarige chef-kok die gewerkt heeft bij partyservice Frans Kuil en m een Baarns kasteel en die in zijn zaak in Schie dam-West vooral de catering gestalte hoopt te geven. De bloei van de Wilhelminaha ven, waar zich de laatste tijd steeds meer bedrijven hebben gevestigd, ziet hij in dat licht als een gunstige ontwikkeling. Van Vliet is getrouwd met José van Lingen, dochter van het CDA-raadslid Aad van Lingen en kleindochter van mevrouw Van Lingen-de Lee de, wier man in 1939 de taria begon. Schiedam In het me ningsverschil tussen Gé Brouwer (PvdA) en Ge rard Verhulsdonk (WD) over de samenstelling van de Schiedamse bezwaar- en beroepsschriftencom- missie kiest D66'er Adri Reijnhout principieel de zijde van Brouwer. Maar eèn compromis is, dunkt hem, ;de beste oplossing. De commissie zou zowel uit ge meenteraadsleden en ambte naren als uit juristen moeten bestaan, vindt Reijnhout. Die mening is inmiddels ook Albert Bons toegedaan, nadat deze voorzitter van de bewo nersvereniging Schiedam-Zuid kennis nam van de meningen van Brouwer en Verhulsdonk. Bons bracht de discussie vori ge maand op gang, toen hij op perde dat de raadsleden in de bezwaarschriftencommissie vanwege hun ondeskundig heid beter kunnen worden vervangen door juristen. Bons zal ingaan op Verhuls- donks verzoek om de gemeen teraad hierover aan te schrij ven, opdat de fractieleiders er met de burgemeester in de commissie voor algemene en bestuurlijke zaken (ABZ) eens grondig over kunnen theoreti seren. Verhulsdonk beschouwt een dergelijke discussie van groot belang voor het rechts stelsel in relatie tot de demo cratie. Reijnhout is het met Brouwer eens, dat de bezwaar- en be- roepsschriftencommissie vaak een politieke uitspraak moet doen, waarbij het met strikt gaat om het juridisch gelijk van de instantie (B en W) waartegen een bezwaar is in gebracht. Reijnhout vindt het 'des politieks' om eigen fouten te herstellen, en daarbij kan de doelmatigheid van een besluit zwaarder wegen dan de juridi sche gang van zaken. Verhuls donk daarentegen redeneerde, dat een beleidsafweging reeds heeft plaatsgevonden -op het moment dat een besluit wordt genomen, en dat bij een even tueel bezwaar dus alleen geke ken moet worden naar de for mele juistheid ervan. Begrip Reijnhout echter: „Het komt nu ook voor, dat bezwaarma kers zullen toegeven dat zij er zelf juridisch wel naast zitten, maar dat het toch erg aardig is van de bezwaarschriftencom missie om begrip op te bren- fen voor iemands orastandig- eden. Dat komt ook voor. En dan kan de commissie de be- zwaarmakende Schiedammers beter van dienst zijn dan wan neer zij uitsluitend juridisehe aspecten zou bekijken". De objectiviteit is gewaar borgd, meent Reijnhout, als de commissie voor één derde komt te bestaan uit raadsle den, voor één derde uit juris ten en voor één derde uit amb tenaren. Het gaat bij de beoor deling - van bezwaren om rechtsbescherming van de burgers en daar mag de ge meenteraad wel geld voor over hebben, zegt hij, zodat de juristen presentiegeld dienen te krijgen. „Het hoeft geen liefdewerk oud papier te zijn", aldus de D66-fractieleider.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1