SPORT f7 'Elektrikom' begon in de slaapkamer Schiedam: uniek groepj e meiden Beginnende ondernemer moet keihard werken Leen Muis' oplossing: geen zure gezichten Erna Mettes verwezenlijkt met 'Modart 22' haar ideaal Frank Lokker helpt Excelsior 20 PERSOONLIJK Drank weg W.J.de Wit onderscheiden Th.F.v.d. Raaf viert jubileum Huiskamerdiscussie D66 over openbaar onderwijs Perfecte organisatie noodzaak in hoofdklasse 'Toekomst ligt echter bij betaalde jeugd' Gudde nog niet uitgekeken op Excelsior Rotterdams Nieuwsblad woensdag 26 augustus 198? door P ETER DE LANG E Schiedam/Vlaardingen Een gat in de markt ontdekken en snel rijk wor den. Dat is de droom van menige jonge ondernemer. Maar wie een bedrijf be- meestal vrij snel op. Keihard i voor een karig belegde boterham, dat is de praktijk waarmee beginnende ondernemers de eerste jaren worden geconfronteerd. Uithoudingsvermogen is de belang rijkste vereiste voor degene die in het soms meedogenloze zakenleven over eind wil blijven. Een starter moet in ji^eruHkeringsge- node om een eigen ieder opzicht goed weten waar hij aan begint. Hij moet zijn product door en door kennen en een nauwkeurig om schreven doelgroep voor ogen hebben. Een leuk idee is niet gem* Een tijdje was het onder t rechtigden in de mode o bedrijf op te zetten. Maar die rage is al weer grotendeels voorbij. Veel men sen die door ontslag hun broodwin ning verloren en die een gooi naar zelf standigheid deden zijn toch weer bij de sociale dienst beland. Ze rooiden het niet in de zakenwereld. „De kwaliteit van de starters is de laatste tijd opmerkelijk gestegen, mensen die uit sociale nood een be drijfje willen beginnen zitten er steeds minder bij", zegt Dorine in *t Veld. Zij begeleidt voor de Kamer van Koophandel adspirant-ondememers in Rotterdam en wijde omtrek. Ze heeft al heel wat kandidaten zien sneuvelen. In twijfelgevallen doet zij aan 'positieve ontmoediging*, volhou ders worden door haar op het juiste spoor gezet Dorine in 't Veld zit, zoals zij zegt, 'aan het einde van de zeef. De eerste schif ting vindt plaats tijdens de altijd druk bezochte oriëntatiemiddagen voor starters, die de Kvk regelmatig in de regio organiseert Serieuze kan didaten stromen door naar de 'star- tersbalie'. Dat zijn er jaarlijks zo'n 2500. Hoeveel er daarvan uiteindelijk een eigen zaak beginnen houdt Dorine niet bij. „Dat is nauwelijks te doen. Soms zit er één, twee jaar tussen het eerste gesprek en de opening van het bedrijf. Ik weet niet altijd wie het redt hoewel ik met een enkeling nog wel contact hou". Op deze pagina het verhaal van drie ondernemers die ieder met een ander motief het zakenleven instapten. SchiedamArie Zwam born had 22 jaar bij een bedrijf in scheepvaart-eïektronica ge werkt, toen hij op straat kwam te staan. Door slecht management, zoals hij zegt Na honderd mislukte sollici taties („Ik was te oud, nie mand wilde me hebben") be sloot hij een eigen bedrijf op te zetten. Hij verhoogde de hypotheek op zijn huis in de Gorzen en werd vertegenwoordiger van Lo- wrance, een Amerikaans bedrijf dat echoloden maakt. Geavan ceerde apparatuur, waarmee Sport- en beroepsvissers onder het wateroppervlak kunnen kij ken'. Zwam bom hield kantoor in.zijn slaapkamer, het toilet deed dienst als magazijn. Zodra de zaken een beetje mar cheerden, verhuisde hij naar een bedrijfsverzamelgebouw In de Rotterdamse Vierhavenstraat en vervolgens naar een ver bouwd woonhuis aan de Vlaar- dingerdijk in Schiedam. Daar zit Elektrikom nu een. jaar of twee, Zwambom regelt de verkoop en de technische kant, zijn vrouw Sjaan houdt de administratie bij en een monteur doet de repara ties. „We werken hard en we verko pen leuk. Maar je bent er nooit, je moet altijd vechten", zegt de in middels 48-jarige Zwambom. „Misschien kun je na vijf jaar zeggen datje er een beetje bent Maar ook dan moet je je eigen bedje blijven opschudden, steeds nieuwe klanten zoeken. Anders glijd je af". Goodwill kweken, altijd bereik baar zijn en de leveranciers op tijd betalen. Zonder die stelregel hadden de Zwamborns het nooit gered. „Dat wü wel zeggen datje geen dag vrij kunt nemen. Datje niet duizend piek uit de zaak kunt halen om op vakantie te gaan. Je dwingt jezelf op alle ge bied rustig aan te doen, behalve met werken. Niet jezelf laten verleiden een BMW te kopen of vloerbedekking waar je tot je en kels in wegzakt". Gemiddeld werken Sjaan en Arie Zwambom tien tot twaalf uur per dag. Dat is hard aanpo ten, maar spijt van hun keuze hebben ze niet. „Ik had geen zin in een uitkeringen thuis voor de ramen gaan zitten verwijven", aldus Zwambom. Toch was hij diep in zijn hart liever gewoon in Schiedam Door een raam te forceren kregen inbrekers toe gang tot distilleerderij UTO aan de Noord vest in Schiedam. Uit het pand verdwenen 15 jer rycans, gevuld met whisky. De schade loopt in de honderden guldens. Aan de Jan van Riebeeckweg in Schiedam verdween een toerea- ravan. De dieven forceerden eerst met een personenwagen het toegangshek, waarna de ca ravan werd aangekoppeld. Schiedam Willem Johannes de Wit mag zich sinds kort een i beetje koninklijk voelen. Bij zijn 40-jarig jubileum bij het aircon- i ditïoningbedrijf van A- de Jong ontving de Schiedammer vorige week de ere-medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De jubilaris I kreeg de onderscheiding uit handen van burgemeester Scheeres. De Wit is bij zijn werk- t gever groepsleider op de teken kamer. Schiedam Th.F. van der Raaf opzichter bij Gemeentewerken, is binnenkort 25 jaar in over heidsdienst De ambtmaar van de hoofdafdeling civiele werken viert dit jubileum met een recep tie. Op 1 september kan Van der Raaf in het stadskantoor worden gefeliciteerd. De receptie begint Om kwart voor vier. loondienst gebleven: „Dan ben je veelzorgelozer". In de zakenwereld het hoofd bo ven water houden is hen niet meegevallen. Behalve de drang naar zelfstandigheid is er één ex tra motivatie om vol te houden: als de Zwamboms straks uit 'Elektrikom' stappen wil hun dochter het bedrijf voortzetten. Sjaan en Arie Zwambom: „Je bent er nooit, Je moet altijd vech ten". Vlaardingen/Maassluis Op zekere dag had Leen Muis genoeg van de zure ge zichten om zich heen. „Ik knapte af op m'n collega's, die mij een streber noemden omdat ik me voor de volle honderd procent voor de fa briek inzette. Als je je aan een bedrijf verhuurt, moet je je salaris ook waarmaken, vind ik. Ik ben voor mezelf begonnen, omdat ik van werken hou. Je moet plezier hebben in je werk, want je bent er een groot deel van je leven mee bezig". De 30-jarige Maassluizer, ge schoold in de verwerking van hout en metaal, had zich gron dig voorbereid op de grote stap. Vijf jaar kluste hij vrijwel elke avond bij. Om een klanten kring op te bouwen. In decem ber 1985 zegde hij de machine fabriek vaarwel. Zijn derde en laatste werkgever nam node afscheid van de allround vak man. Nu heeft Muis zelf drie medewerkers in dienst. Zijn opdrachten krijgt hij van parti culieren, bouwbedrijf zelfs van de Shell. In maart zijn sing aan de Energieweg in Vlaardingen. Het beginkapi taal120.000 guldenkwam uit zijn eigen spaarpot en uit die van familieleden. Dorine in 't rijven laart vorig jaar opende hij servicebedrijf, De Oplos- Veld van de KvK zorgde voor de starterspremie, een rentelo ze lening van 25.000 gulden. Muis: „Een gok? Ondernemen is gokken. Maar voor een baas werken is net zo onzekerdie kan je ook elke dag ontslaan". Leen Muis specialiseert zich in onderhoud, reparaties en ver bouwingen. Hij legt open haar den aan, installeert alarmin stallaties, verzorgt siersmeed- werk. Plus nog een heel scala aan andere bezigheden waar voor hi} vierentwintig uur per dag, zeven dagen per week be reikbaar is. „Ze zeggen dat de eerste drie jaren de moeilijkste zijn. Je moet een buffer kun nen opbouwen om financiële klappen op te vangen. Als een klant failliet gaat, mag jij niet worden meegesleurd. Er komt dus ook geluk bij kijken. En je moetje babbel bij je hebben kan je je werk niet verkopen, of lig je niet bij de mensen in "t pulletje, dan geven ze dat kar wei aan een ander". Om zijn bedrijf te runnen, moet Leen Muis zich veel ontzeggen. Vakantie is er voorlopig niet bij. „Ik neem genoegen met weinig, miljonair hoef ik niette worden. Wel wil ik later het wagenpark uitbreiden, en meer mensen aannemen. Een man of 10,12 is genoeg. Word je groter, dan kom je zelf niet meer aan werken toe. En ik vind zagen en lassen juist zo leuk". ■s Schiedam De mooiste cre aties van Erna Mettes wor den geboren uit armoe. „Leer is zo duur datje de overgeble ven lapjes niet kunt weggooi en". Dus maakt ze van de res terende stukjes 'streepjesjas- sen'. „De klanten worden er gewoon verliefd op". Erna Mettes (40) is sinds decem ber vorig jaar eigenaresse van Modart 22, een winkel in exclu sieve leren kleding aan de Dam in Schiedam. Eigenlijk wilde ze haar hele leven al een eigen zaak. Maar ze bleef "bij haar man en kinderen hangen'. Tot vorig jaar toen ze, om na een sterfgeval uit een diepe depressie te komen, haar oude ideaal eindelijk ver wezenlijkte. Het startkapitaal was berekend op 25.000 gulden, maar het werd bijna een ton méér. Oorzaak: de prijs van het leer. „Maar ik heb van niemand een duppie gehad", zegt Erna Mettes trots. Haar man, die een aannemersbedrijf heeft, verbouwde de winkel en het atelier en regelde de finan ciën, de Kamer van Koophandel gaf de nodige adviezen over de bedrij fsvoering. „Ik ben wel een starter, maar ik doe dit niet om uit de brand te komen", erkent Erna Mettes. „Het is ook niet zo dat ik alles voor de winkel opgeef. Mijn ge zin wil ik er niet door kwijtra ken. Dan zeg ik echt: de zaak kan de pot op. Ik doe dit vooral omdat ik van drukte en gezellig heid hou Het is toch leuk om iets passend te maken als een klant Erna Mettes ontwerpt al haar creaties zelf. „Ik heb meer model len dan De Bijenkorf", beweert zij trots. een scheef heupje heeft?". De drukte die Erna Mettes met Modart 22 zocht heeft ze moeite loos gevonden. Ze steekt er zeeen van tijd in. Ze bezoekt kle- dingbeurzen en modeshows („Om inspiratie op te doen"), zit dagenlang achter de naaimachi ne, helpt zelf de klanten en ver zint 's avonds nieuwe modellen. En ze zou er best nog 'een paar winkeltjes' bij willen hebben, Daarmee houden haar ambities voorlopig op. „Al zijn er klanten die zeggen, jij hoort eigenlijk in Parijs, met die haute couture. Maar je moet reeél blijven. Ik wil eerst ervaring opdoen en deze zaak uitbouwen. En Ieren op de centen te passen. Je kunt niet eindeloos blijven investeren". Maassluis De huiskamerdis cussie van D66 staat dit keer in het teken van het openbaar on derwijs. De afdeling Maassluis van de Democraten wil op deze manier de leden meer actief be trekken bij de partij. Ook andere belangstellenden zijn overigens welkom tijdens de praatbijeen komst Het is de tweede maal dat D66 van zich doet spreken via een huiskamerdiscussie. De eerste avond ging over Suriname. Centraal tijdens de discussie over het openbaar onderwijs zal de vraag staan of de dubbelrol, die de gemeente inneemt, nu wel zo gewenst is. De gemeente is im mers financierder van het on derwijs, maar tevens ook be stuurder- D66 is er voorstander van om de gemeente niet langer het bevoegd gezag te laten zijn. Tijdens de discussie, die op don derdagavond 3 september bij één van de leden thuis wordt gehou den, zullen twee inleiders het woord voeren. Een vertegen woordiger van de vereniging voor het openbaar onderwijs zal in zijn uiteenzetting uitleg geven over de relatie openbaar onder wijs en de gemeente Maassluis. Dick Mentink, voorzitter van de landelijke werkgroep onderwijs van D66, zal het standpunt van zijn partij nader toelichten. Na de inleidingen is er vervol gens voldoende tijd om te diseus> siëren. Wie mee wil praten over het openbaar onderwijs, kan 2ich opgeven bij Jan Storm, tele foon 01899-24223, of bij Leme van Duyn, telfoon 01899-26025. Kees Bol spreekt het complete Schiedamse binnenveld krachtig toe. Van links naar rechts Unda Bol, San dra Bol, Conny Jonkman, Deb de Gids, Marjolijn Berkhout en Ludy Rouss. door WILFRED SALOMONS Schiedam De promotie van Schiedam naar de hoofdklasse softbal is een unieke prestatie, geleverd door een even uniek groepje meiden. Behoudens het kampioenschap, al een belevenis op zich, zijn de dames van coach Kees Bol ook nog eens gezamen lijk op reis geweest naar de Verenigde Staten, het 'Mekka' van de honk- en softbalsport. Twee wed strijden voor het einde zit de buit al stevig in de knip en heeft de concurrentie (met name Ducks en Zwijndrecht) het na kijken. Acht jaar geleden degradeerde het toenmalige softbal team van Schiedam naar de onderafde ling'. Er werd vervolgens schoon schip gemaakt en besloten werd om met een geheel nieuw en verjongd gezelschap te trachten weer de weg omhoog te vinden. Onder leiding van oud-honkbal ler Gas Oosterveer werd na een jaar proefdraaien in het tweede seizoen een ongeslagen kampi oenschap gevierd. Slechts tijdens de promotie-wedstrijden werd éénmaal verloren van Twins uit Oosterhout, volgend jaar in de hoofdklasse opnieuw één der te genstrevers. Van het fundament dat in 1980 is gelegd, zijn Conny Jonkman, Ludy Rouss en Eline Verhoeven nog over. Met dien verstande dat laatstgenoemde als Eline Blac- quière in 1983 overstapte naar het Haagse Storks en driejaar la ter als Eline Verhoeven en een schat aan ervaringen rijker te rugkeerde op het oude nest. In 1984 kon pas na een beslissings wedstrijd tegen Wassenaar de volgende stap gemaakt worden in de steeds ambitieuzere opzet van het Schiedamse softbal-ge- beuren. Onderwijl was onder wijzer Kees Bol (31) aan het roer gekomen van een team dat zou uitgroeien tot een niet meer te stoppen 'Blauwe Trein'. Steeds jongere en betere speel sters voegden zich bij het illuste re gezelschap. De trainings-in- tensiteit werd opgeschoefd tot vooral in de wintermaanden- ongekende hoogte. Liefst vier maal per week onderwierp Bol zijn discipelen aan een vaak niet malse oefenstof. Dat dit een weg was naar succes, is dit jaar maar al te duidelijhk geworden. Dne jaar vertoefde Schiedam in de tweede klasse en na drie seizoe nen eerste klasse kon voor de derde maal de champagne in grote hoeveelheden stromen. De hoofdklasse zal voor de nu nog als 'Bol-babes' door het leven- gaande Schiedam-dames een nieuwe uitdaging betekenen. Echter wel zonder de immer zeer nauw betrokken Bol, die na vijf tropenjaren in ieder geval als hoofdverantwoordelijke af scheid zal nemen. Degelijk Schiedam heeft het grote succes bereikt met een team zonder aanwijsbare zwakke p3ekken. Vooral Monique Zagwijn het zien voor niemand meer onder te doen. In Christel van Lex- mond en Gerda Melsen kon Bol putten uit een degelijk stel hul pen in tijd van nood. Voordeel is natuurlijk wel geweest dat be houdens een tweetal lichte bles sures van Conny' Jonkman en Eline Verhoeven Schiedam ver schoond is gebleven van ernstige kwetsuren. Keer op keer kon Kees Bol zijn sterkste formatie op de prooi laten storten. Gestimuleerd door een paar mi raculeuze overwinningen in de beginfase van de competitie gin gen de Schiedamsen als hyena's tekeer. Even voor de zomerstop en de reis naar Amerika leek de honger gestild en leken de roof dieren van weleer in de dubbels tegen Ducks en Kmheim wel een stel makke schoothondjes. De supertnp naar het land van de New York Yankees deed het tij ten goede keren, al deed de dubbele nederlaag tegen DSS vlak na terugkeer eerst nog het tegenovergesteld vermoeden. In de hoofdklasse zal het voor hei nog altijd jonge Schiedam met van een leien dakje gaan. Aanvallend zal de huidige for matie nog wel te kort komen om 2ich te meten met de hoofdzake- - lijk uit Haarlem afkomstige ma- tadoren. als Terrasvogels, Bloe- mendaal, EDO en Onze Gezel len. Maar de Schiedam-verdedi- ging zal zich ontpoppen als een ware aanwinst. Met een tweetal sterke werpsters, Marjolijn - Berkhout en Sandra Bol, en een;"; keer op keer foutloos spelend - veld heeft het Schiedam-'Bol- 'werk een betrouwbaarheid ge- - lijk aan die van de 'Bank of Eng land'. Organisatie Over eventuele mutaties op het speelsters-front (Angela Ver-. kerk van Zwijndrecht en Marjo lijn Paul van ADO?) is nog hele maal niets bekend. Zoals ook over de opvolging van coach Bol klaarblijkelijk nog met geen woord is gesproken. Niettemin'' circuleert een drietal namen" (Wïebe Pannekoek, Raymond" Bronsgeesten Rob Hendriks, dit - seizoen coach van Schiedam 2)."_ Bestuur en technische begelei- ding mogen niet vergeten, dat het spelen in de hoofdklasse ook op organisatorisch gebied een - flinke klus is. Daarbij gaat het niet alleen om het zoeken naar en vinden van-., een sponsor (shirt/naam). Als topclub moet Schiedam nadruk kelijk van haar status profiteren en moet nu al worden gewerkt aan een organisatte-vorm, die op iedere potentiele sponsor aan trekkingskracht heeft. Het zijn immers niet alleen de sportieve aspecten die bepalen hoe lang het verblijf van Schiedam m de - hoofdklasse zal duren. De oren te luister leggen bij clubs die al veel langer met dit bijltje hak- ken, is dan ook allerminst een- schande.. door BAS VAN DEN BERG Vlaardingen Vlaardingen moest diep in zijn reserves tasten om Exce!sior'20 van daden af te houden. Dat mislukte volkomen omdat de Schiedammers, naar mate de bekerwedstrijd vorder de, steeds beter gingen spelen. Het gevolg was dat Vlaardingen een 3-1 voorsprong helemaal verspeelde en nadat het gelijk was geworden (3-3), strafschop pen de beslissing moesten geven. In eerste instantie gingen die ge lijk op, maar een té zacht inge schoten strafschop van aanvoer der Frank Lokker werd de groenwitten fataal. „Eigen schuld", riep trainer Koos de Gooijer na afloop uit, en hij had daar het grootste gelijk m. Vlaar dingen Had nooit moeten toe staan dat Excelsior'20 de tweede bekerronde zou bereiken De Schiedammers waren in feite al kansloos na de 3-1 achterstand, maar kwamen terug omdat de thuisclub fout op fout stapelde. Beide trainers moeten duidelijk hebben gezien dat zij nog niet klaar zijn voor de competitie. Niet alleen zijn de juiste plaatsen nog niet ingevuld, ook de manier waarop werd gespeeld, gaf nog veel hoofdbrekens. Cees Post gaf Vlaardingen de leiding, nadat doelman Ronald Groen niet vrij uit ging. Het werd gelijk door Ton Glimmerveen, maar dat was ook het sein dat het duel steeds harder werd. Cees Post eiw Frank Lokker verhoogden in dé", tweede helft de produktie, maar daarna was Vlaardingen uitge- - blust. Rob Koevermans was de maker van de aansluitende tref fer (3-2) en Ruud Kapteijn zorg de voor de gelijkmaker. Straf schoppen brachten de beslissing ten gunste van Excelsior 20 öpttollmgon Vlaardingen: Bergwerf»: Boa, Hogerwert, Lokker, Bakker; Noordhoek, Post, Rio- dijk (Dontje); Van der Windt, Ven Pelt, Ram. Excelaior*20: Groen; Wag om» kers, Heea- been. Hijman», Kapteijn; Koeverman», Van Baarle, ZuiJdarwijk (Oennia Gouka), Rob Gouka; Glimmerveen, Van der Hoe ven. (voor de oveiige reaultalen eerde ronde bekervoetbal zie RN sportpagina). door BAS VAN DEN BERG MaassluisZ'n ambities reiken verder dan Excel sior Maassluis. Na enige aarzeling zegt Eric Gudde in de toekomst best wel het betaalde voetbal in te willen, maardan als trainer van de betaalde jeugd. .Sparta 2 lijkt mij ook wel aardig", geeft hij toe. „dat komt omdat ik graag met jonge spelers werk". Het wil echter niet zeggen dat hij net met naar zijn zin heeft bij Excelsior Maassluis. Verre van dat zelfs Ik ben nog lang niet uitgekeken op de club. „Ik ga na twee jaar nog steeds met plezier naar de traming", legt hij uit. „Dat komt ook omdat er bij de Maassluise club zelden of nooit problemen zijn. Alles is daar zo goed geregeld, datje het als trainer niet beter kan wensen". Eric Gudde is er van overtuigd dat zijn derde sei zoen bij Excelsior Maassluis niet de makkelijkste zal worden. Had hij de club een plaats in de subtop toebedacht, bij het zien van de indeling in de eerste klasse heeft hij die gedachten snel laten varen. „Ploegen ais ACV, IJsselmeervogels, Rijnsburgse Boys en Noordwijk strijden ongetwijfdeld om de eerste vier plaatsen", weet hij zeker. „In het eerste seizoen eindigde Excelsior Maassluis op de elfde plaats en vorig seizoen werd het achtste. Ik gok nu op een zesde plaats, dat zit er ook wel in als ik de sa menstelling van de ploeg bekijk. Er zijn gelukkig maar een paar spelers van buitenaf gekomen; Ed win Bervelmg van Fortuna Vlaardingen, Marcel IJspelder van 'sGravenzandse SV en Fred Rijnen berg van Heerjansdam. Ook keerde Cor van Hoe ven na een avontuur bij Rozenburg weer terug". Fysiek „Daartegenover staan echter blessures van John Gordijn (schouder) en René Ducaneaux (neus)", vervolgt Ene Gudde. „John Gordijn is pas geope reerd aan zijn schouder, maar is er veel te lang mee blijven lopen. Een geruststelling is de snelle terug keer van Peter van Duyl. Hij is er anderhalf jaar - uit geweest vanwege een enkelbreuk. In de oefen campagne heeft hij echter laten zien nergens meer last van te hebben. Ik heb een groep van 14/15 spe lers die direct kan worden ingezet. Met de komst'; van Edwin Berveling zijn we er, wat fysieke; kracht betreft, op vooruit gegaan. Op de plaats,' kort achter centrumspits Marcel IJspelder. komt hij uitstekend tot zijn recht. Ik heb gehoord dat hij bij Fortuna Vlaardingen als een moeilijke speler.; werd gezien. Daar heb ik tot op heden nog niets van kunnen merken. Ik denk zelfs dat hij nog veel" beter kan voetballen, dan dat hij in de oefenwed-" strijden heeft laten .pen".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 2