Spaland-Oost wordt bebost Voorstel provincie voor gif wij k onaanvaardbaar 'Op naar de 70 Woudhoek-Noord verontrust over rapport RW 19 WIN EEN FUJI COMPACT CAMERA VlfiARBiNGS flAGBlSC nMnRHM Nwwt WATtBwte eauBgwr Minima blijven 'volle' hondenbelasting betalen life Milde straf geëist voor moord op vader Kolpabad: nog twee weken open Hout geschikt voor fabricage van klompen Klaas van der Geest schiet fietsers weg Politie pakt geweren af Sanering Steendijk- polder: i mmmuto Lieve honden zijn er ook It: '"X 's$r?~'f:~*jg?& >?-?*, ks'-"- -?-%- DINSDAG 1 SEPTEMBER 1987 B'" vlaa"Iin9s"- Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343223, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 ^iH'HniiimumiinBi'iniiiuiiHii'iii'ii'ii'iiininiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiriiiiiiiuiiiiiiiiiHiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiMiiniHiBiinuHiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiBiiiiiiiiiiiHinimiiiitimniiiiiiiiiiiiiiiuiiHMtuiiiiiiiiHuiiiiiiiHmiiiiiiiiiinHiiiiiiiiiitiiniiinuiiiiiBiiuiK Vlaardingen Ondanks haar 88 jaar kijkt Janna van der Zande-Hendriks nog vro lijk over vijf jaar heen. „Wij gaan op naar de 70", zei zij tegen loco-burgemeester Bas Goudriaan, die het echtpaar Van der Zande in bejaarden huis De Meerpaal kwam feli citeren met het 65-jarig hu welijksfeest. Het grote feest voor de brui loft was zaterdag al geweest. Het echtpaar had er huizen hoog tegenop gekeken, maar het was een erg gezellige dag geweest. De vriendinnen van mevrouw Van der Zande van sociëteit Immanuël aan de Goudsesïngel waren geweest, buren en kennissen van de Nieuwe Kerkstraat, waar zij de eerste jaren van hun hu welijk woonden, en een heel clubje mensen uit Eist in Gelderland, waar mevrouw Van der Zande in 1B99 werd geboren. Gistermiddag kwamen Gou driaan en zijn vrouw een fruitmand brengen, en zij hoorden het verhaal van hoe Janna Hendriks en Hendri- kus Johannes van der Zande elkaar ontmoetten. Zij werk te al acht jaar als dienstbode bij een onderwijzer aan de Binnensingel en hij liep on der de bomen voor het huis te flaneren. Mevrouw Van der Zande: „De vrouw van de onderwijzer zag hem daar op de singel heen en weer lo pen en zei: zou hij wat moe ten? Ga de bel eens poetsen, misschien komt hij naar je toe". Zij ging de bel poetsen en inderdaad, Hendrik van der Zande kwam naar haar toe om een afspraakje te ma ken. Een jaar later waren de twee getrouwd. Zij waren toen 24 en 25 jaar oud. Voor Hendrik van der Zande was de scheepvaart zijn lust en zijn leven. Hij werkte een aantal jaren bij rederij LJzer- mans en vertelt nog graag van het scheepsmodel, dat zijn vader in opdracht van reder Adriaan IJzermans maakte. Dat model van de Vlaardingen 2, goed voor drie gouden medailles op ten toonstellingen, staat al jaren te pronk in de hal van het visserijmuseum. Later kwam Van der Zande in de bouw terecht Het eer ste gebouw waaraan hij werkte was het Holyzieken- huis, het laatste de bejaar denwoningen van De Valk hof. In zijn vrije tijd maakte hij houten stoofjes. „En je kan het geloven of niet... Daar staan er nou van in Amerika en in Engeland. Ik heb er wel zo'n vijfhonderd gemaakt". Het echtpaar heeft drie kin deren, vier kleinkinderen en zes achterkleinkinderen. „65 Janna en Hendrikus van der Zande. jaar is een heel,end", zei me vrouw Van der Zande tevre den. „D'r zijn er niet veel die dat meemaken". -i(lliniN]IHinilllHllilllllIlIlillllil!II]llllll!lllll!Ulllil|ill[llllllHllllllllllllU!i<lllll!illlil!l!l!llillllillllll!IUIillilll|]|||||lIIIIII!ll|||!lilll|]|[||||[i|[||J|||||||li|[||||!illI|l!l||i||||||||||illl||||||[|i||illll||||iniMIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!lliri|{l!llltllllllllII!niilllf^ Den Haag/Vlaardingen - „Ik had nooit gedacht dat ik het zou kunnen doen". Dat zei een 24-jarige Vlaardinger gisteren voor het Haagse gerechtshof. De Vlaardingenaar stond in hoger beroep terecht wegens de moord op zijn vader, op 1 februari. De man is eerder door de Rot terdamse rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie jaar. Vanwege de bij zondere omstandigheden in de periode voor de moord, de jon- Sen zou door zijn vader geeste- jk.zijn mishandeld,was be roep aangetekend tegen dat vonnis. - In de maanden voor de fatale steekpartij zou er bij de vader sprake zijn geweest van een aftakelingsproces. De zoon maakte daar een eind aan met een messteek in de hartstreek. Volgens rapportages had vader door overmatig alcoholgebruik bijna het stadium van demen tie bereikt Het gedrag van de vader werd verbaal gezien steeds agressie ver, waarbij vooral verdachte het zwaar moest ontgelden. De •moeder, waar de jongen vol gens zijn advocate een zeer sterke binding mee heeft, zou door de man ook lichamelijk mishandeld zijn. „Binnen het gezin, en met na druk bij de jongen, ontstond door die spanning de fantasie gedachte rond de dood van de •vader", aldus psychiater G, Janzen. De verdachte zou ook het idee hebben gehad om zelfmoord te plegen. De procureur-generaal van het hof, rar. B. de Hoogh, vond het aanvankelijke vonnis de juiste benadering. Mr. De Hoogh: '„Ik kan het me best voorstel len dat je een einde wilt ma ken aan de terreur binnen het gezin, Maar deze manier is wel een verkeerde keuze. Drie jaar gevangenisstraf voor een moord is een milde straf". Mr. van. de Puttelaar vroeg ontslag van rechtsvervolging •wegens psychische overmacht bij de verdachte. „Indien uw hof toch besluit tot een gevan- fenisstraf, dan vraag ik om orte opname in een sociaal psychische werkplaats". Vlaardingen Het buitenbad van het Kolpabad, dat volgens de plannen vandaag zou wor den gesloten, blijft nog twee weken open. Wethouder Jan Madern (sportzaken) heeft be sloten om fervente buiten zwemmers nog even de kans te geven van het mooie nazo- merweer te profiteren. Degenen die de kans grijpen om nog een keertje onder de blote hemel te zwemmen, zit ten wel in de rommel. De plantsoenendienst is twee we ken geleden begonnen met de herinrichting van de zonne weide. Het gazon is omge ploegd. Er komen aparte veld jes voor voetballers, voor zon nebaders en voor jongelui die hun stereo meenemen, van el kaar gescheiden door struiken. SP'er Arnold van Wezel heeft met klem, geprotesteerd tegen het feit, dat al twee weken voor het einde van het seizoen de spade in het buitenterrein werd gezet De abonnementen waren nog niet afgelopen. Hij drong er bij burgemeester en wethouders op aan, dat abon nementhouders een deel van hun'geld terug zouden krijgen. Van Wezel heeft nog geen ant woord gekregen. Schiedam Als bewo nersvereniging heeft Woudhoek geen stand punt durven te bepalen, omdat de meningen in de wijk te zeer verdeeld zijn, maar wel heeft een 'groep verontrusten' aan de bel getrokken bij de project groep Geluidhinder A4 Vlaardingen/Schiedam. De verontruste Woudhoekers vinden dat de A4 (rijksweg 19) alleen langs hun woongebied mag worden aangelegd, als deze verdiept in het reeds aan wezige dïjklichaam komt te liggen, met een volledige over huiving. Alleen dan zal de ge luidsoverlast afdoende terug te dringen zijn. Bovendien vraagt Martin Swart, bewoner van het Tinnengieterhof, namens vele omwonenden om ge bruikmaking van geluidsarm Schiedam Eind dit jaar begint gemeentewerken in Spaland-Oost met de aanleg van een bos op het al jaren braakliggende terrein. Er worden dan zo'n 13.000 populieren ge plant. Eerder dit jaar gin gen al 7.000 soortgelijke bomen de grond in. Het toekomstige bos, met een oppervlakte van Circa 32-hec tare, krijgt allereerst de func tie van houtproducent. Er ko men geen wandelpaadjes, zit bankjes en prullenbakken in het woud, dat zich door zijn ontoegankelijkheid ook niet zal lenen voor een gezellige picknick. Na een jaar of vijf tien worden de bomen gekapt. Het bos staat los van de wo ningbouwplannen voor Spa- land, een wijk die volgens wethouder Chris Zijdeveld overigens wel rijkelijk met groen zal worden bedeeld. Zij develd wil van Spaland een tuindorp maken met smalle straten, waardoor er meer ruimte vrijkomt voor bomen en struiken. Het woud aan de oostzijde wordt niet uitsluitend voor produktiedoeleinden aange plant. Bomen zijn ook voor het milieu van groot belang-. Ze binden kooldioxyde een stof die het gevreesde 'broeikasef fect' kan veroorzaken en le veren zuurstof. Daardoor wor den schadelijke stoffen in de lucht weer enigszins afgebro ken. Zijdeveld ziet in het Spaland- bos dan ook een bijdrage aan het zuiveren van de atmosfeer. De wethouder noemt het ie ders 'noodzaak of plicht* de groei van zoveel mogelijk bo men en struiken te bevorde ren. Schiedam kan de populieren planten dankzij een belangrij ke subsidie van het ministerie van landbouw en visserij. Van de 210.000 gulden, die de aan leg van het bos in totaal kost, betaalt het ministerie 144.000 gulden. Met een solide ogend klappertjespistool schoot directeur Klaas yan der Geest van de Bondsspaarbank gisteravond de eerste deelnemers van de Vlaardingse avondfïetsvierdaagseweg. De organisatie, die zo'n 650 deelnemers zag vertrekken vanaf het terrein van handbalvereni ging De Hollandiaan, wreef zich in de handen over het mooie weer. Zij mopperden alleen, omdat er in de stad zoveel straten van hun routes zijn opengebroken. Gisteravond voerde de tocht langs Schipluiden en Den Hoorn naar Delft. Morgen staat er een ritje naar Maassluis op het programma, overmorgen fietsen de deelnemers door Kethel, langs Zestienhoven en weer terug, en op de slotavond doen zij een rondje Vlaardingen. Dan kunnen er op de Lepel aars in gel bloemen uitgedeeld worden en verwei- komt Dick Zwaan hen voor de kantine van De Hollandiaan met orgel- g muziek. Van der Geest mocht het startschot lossen, omdat zijn bank de groot- ste sponsor is en omdat hij zelf in Schiedam het comité avondfietsvier- j§ daagse heeft opgericht. Zelf deed hij maar één keer mee aan zo'n vier- Schiedam Twee luchtdruk geweren nam de politie gister avond in beslag van een 25-ja- rige Schiedammer aan het Si- beliusplein. Rond negen uur hoorden omwonenden scho ten. De gealarmeerde politie ver moedt, dat de man met een luchtdrukgeweer uit het raam heeft geschoten. Of hij daarbij iemand heeft verwond, is niet bekend. Vlaardingen Vlaardingers met een laag inkomen krijgen geen kwijtschelding van hon denbelasting. De gemeente staat in principe niet onwel willend tegenover het idee om hondenbelasting naar draag kracht te heffen. Maar dat zou een intensieve controle van in komens betekenen en die bevoegdheid heeft de gemeen te niet. Bovendien mag alleen het rijk aan inkomenspolitiek doen. Dat heeft de landelijke com- missie-Christiaanse nog eens onderstreept; die commissie nam onlangs het kwijtschelden van bepaalde belastingsoorten onder de lóep, In Vlaardingen blijkt het aan tal verzoeken om kwijtschel ding trouwens vrijwel te ver waarlozen. De ambtenaren, die de kwestie op verzoek van wethouder Chris van Roon on derzochten, vinden het ook' een beetje buiten de verhou dingen dat juist de hondenbe lasting afhankelijk zou worden van iemands inkomen. Afgezet tegen de honderden miljoenen op de totale gemeentebegro ting gaat het om een futiel be dragje: 225.000 gulden. Vlaardingen brengt voor een hond 67 gulden in rekening. Iedere volgende hond kost de dierenliefhebber honderd gul den. Een speciale regeling voor de minima zou alleen re delijk zijn, als de gemeente meer inzicht had in het hon denbestand. Maar ook daar voor ontbreken de mogelijkhe den. Op het stadhuis staan 3100 honden als *belastbaar voorwerp' geregistreerd. De vraag blijft echter of dat cijfer overeenkomt met het werke lijke aantal honden in Vlaar dingen. De»-controle door meteropne- mers van het energiebedrijf, die bij ieder bezoek hun oren spitsen en bij geblaf een aante kening maken, is nauwelijks meer efficient. De meterstan den werden vroeger maande lijks gecontroleeerd, nu nog slechts één keer per jaar, Iede re andere methode is arbeids intensief en dus duur. Hoewel in Maassluis dezelfde argumenten gelden, besloot de Eerste Stad aan de Waterweg enkele-jaren geleden wél de minima in aanmerking te la ten komen voor kwijtschel ding van de hondenbelasting. f vervolg van voorpagina Maassluis Het voorstel zoals dat door gedeputeer de Hans van der Vlist is geformuleerd wijkt af van de wensen van de com missie bodemonderzoek Steendijkpolder en de ge meente-Maassluis. Zij wil den afgraven, ook onder de woningen en de plant soenen, tot een diepte van 1.75 meter. Die optie zou ook "moeten gelden voor de vuilstortlocatie. „Die wensen gingen mij echter te ver", aldus Van der Vlist. - „Wij hebben gekeken naar de ^saneringen elders in'het land. Ons voorstel is zeer reëeL Dit voorstel maakt bij de rijks- "•L"' loverheid eeri goede kans van slagen. Want de minister be- 77slist uiteindelijk over het geld fi"'\ en niet detproyincie. :vDc afgegraven grond zal wor- den opgeslagen in een depot. „De grond -.gaat niet naar het buitenland. In de directe om geving zal een geschikte plek gevonden moeten worden", maakte Van der Vlist vanmor gen duidelijk. Met het opslaan van de grond is een bedrag ge moeid van 25 miljoen gulden. Van der Vlist: „In het college van Gedeputeerde Staten zal mijn voorstel denk ik op wei nig weerstand stuiten, maar met het rijk zullen we nog wei even in de slag moeten, al ver wacht ik wel dat we snel tot een akkoord kunnen komen". Loopt alles volgens verwach ting, dan kan in de loop van 1988 begonnen worden met de werkzaamheden. De commissie bodemonder zoek Steendijkpolder heeft al laten weten zeer teleurgesteld te zijn over het voorstel van Hans van der Vlist. „Onaan vaardbaar. De Steendijkpolder blijft op die manier een be smette wijk'\ aldus Harm Woudstra, voorzitter van de commissie. Woudstra heeft weinig waar dering voor het optreden van Van der Vlist: „Door dit voor stel te doen, laat de gedepu teerde blijken dat hij tijdens zijn periode als statenlid nooit de moeite heeft genomen om de rapporten over de Steen dijkpolder in te kijken. Van der Vlist had altijd zo'n kritiek op zijn voorganger Hekkel- man, maar die heeft het heel wat beter gedaan". Van der Vlist wil van kritiek op zijn voorstel niets weten: „Je moet gewoon naar de mo gelijkheden kijken. Als je bij het rijk met een onhaalbaar voorstel komt, dan schiet je er ook niets mee op. Over het ge bruik van de materialen is overleg geweest met ambtena ren van het rijk. Daarom ook verwacht ik dat ons voorstel slechts weinig verandering zal ondergaan". De commissie bodemonder zoek Steendijkpolder heeft, na? het bekend worden van de voorstellen van de provincie, direct een protest-telegram naar het provinciehuis ver stuurd. „Vooral het voorne men om niets te doen op de vuilstortlocatie is beneden alle peil", aldus Woudstra. „Wij hebben om extra onderzoek gevraagd. Uit onderzoeken van het voormalige openbaar lichaam Rijnmond blijkt dui delijk dat het grondwater ern stig verontreinigd is met ben zeen. Dat tot een meter bene den het maaiveld hoge con centraties gif zijn aangetrof fen. Dit rapport wordt door Van der Vlist volkomen gene geerd. Ach, het hele voorstel staat ons tegen. De tuinen af graven tot 1.30 meter en ver volgens de aangrenzende plantsoenen tot 1 meter. Dan blijft er toch een diepte van 30 centimeter over, waardoor het gif kan doorsijpelen. Schiet je dus niets mee op". Wethouder Izaak van der Knaap van Maassluis werd gisteren op de hoogte gebracht van het voornemen van gede puteerde Van der Vlist: „Ik heb de argumentatie nog niet gehoord", aldus de wethouder. „Die wil ik eerst wel eens ho ren, voordat ik echt commen taar kan geven". De gemeente Maassluis moet 10 procent van" de sanerings- kosten voor haai; rekening ne men. „Nu wordt gesproken over een totaalbedrag van rond de 70 miljoen gulden. Dan kost het ons 7 miljoen, maar ik heb al wel begrepen dat tal van werkzaamheden extra worden doorberekend zoals het vernieuwen van alle leidingen en het straatwerk. Je praat dan wel over giganti sche bedragen. Ik wacht nu maar af wat de minister zal beslissen. Hij heeft een budget van 200 miljoen gulden per jaar en bijna 70 miljoen hakt er dan gelijk al aardig ïn. En er zijn nog veel meer locaties in Nederland". Doe voor f2,50 mee met de RANO muziekenhuis- aktie Binnenkort vindt u gedurende 10 weken in het "Uit Journaal" een puzzel voorde RANO Muziekenhuisaklie. U kunt vele prachtige prijzen winnen. Doe mee en steun het werk van de Rotterdamse Ziekenomroep RANO. i// asfalt voor de toekomstige rijksweg. Hun mening sluit aan bij die van Henk Tetteroo namens de werkgroep Stop Rijksweg 19 en die van PSP/PPR-raadslid Bart de Leede. Morgenavond vergadert de commissie stads ontwikkeling en milieu in Schiedam over het rapport van de projectgroep. Martin Swart zat reeds tien jaar geleden in de Stuwgroep Midden-Delfland Schiedam, die actie voerde tegen de aan leg van rijksweg 19, tussen het Kethelplein en Rijswijk. In een brief somt hij alle bezwa ren op, die ook Tetteroo reeds uitsprak tegen de rapportage, waarin de mening van rijks waterstaat nogal uitsteekt bo ven de verwachte be zwaren van de vertegenwoor digers van Vlaardingen en Schiedam in de projectgroep. Van die bezwaren blijkt in het rapport niets. Dat verbaast de verontruste Woudhoekers evenzeer als Stop Rijksweg 19 en de PSP/PPR, want de ge luidshinder wordt in het rap port nogal gebagatelliseerd, vinden zij. Ambtena.jn van beider gemeenten hadden daarop in de projectgroep moeten wijzen. De geluidsoverlast door een eventuele rijksweg 19 zal be duidend hoger uitpakken dan het aantal decibel waarvan de projectgroep* uitgaat. Voor ge- luidsabsorberend asfaltbeton is een merkwaardige dubbele af trek berekend, stellen de Woudhoekers. Ook zithet erin, dat er op termijn twee maal drie rijbanen komen in plaats van twee maal twee. Ook wordt veel meer vracht verkeer verwacht dan de pro jectgroep aangeeft; een argu ment vóór de aanleg van rijks weg 19 was immers altijd dat het vrachtverkeer er zoveel baat bij heeft. En voorts had de intensiteit van de weg bere kend moeten worden voor het jaar 2005 in plaats van 1995, het v vermoedelijke jaar van openstelling. Tegen die tijd zal de weg namelijk drukker zijn. Ook doet het zich voor, dat veel autorijders nu eenmaal sneller gaan dan 100 kilometer per uur, waardoor het geluids volume behoorlijk toeneemt. De plannen van minister Smit-Kroes om de maximums nelheid te verhogen tot 120 ki lometer per uur hadden dan ook op hun consequenties voor rijksweg 19 door de project groep moeten worden bere kend, vindt de groep veront ruste Woudhoekers. Langs het tracé staan in Schiedam en Vlaardingen ruim 5000 wonin gen; 12.000 mensen zullen er direct hinder van ondervin den. Een minderheid in Woudhoek -verwacht voordeel van rijksweg 19: men is via die route eerder in Rijswijk of Den Haag. Het verzoek van Swart c.s. om als de weg er dan toch komt deze verdiept aan te leggen, is niet zonder belang. Een argu ment van rijkswaterstaat vóór aanleg was steeds, dat er al zo veel geld is gestoken in het op richten van een dïjklichaam voor de weg. Het 2ou zonde van het geld zijn, als de weg er niet kwam. Nu blijkt, volgens de tegenstanders, dat het pure kapitaalvernietiging is ge weest, omdat uitsluitend een verdiepte ligging de geluidso verlast kan beperken. Schiedam Bewoners van Schiedam-Zuid zijn gisteren een handtekeningenactie ge start om de politie duidelijk te maken, dat er ook nog lieve honden bestaan „en de goe de hoeven niet onder de kwa de te lijden", vinden zij. Hun handtekeningenlihi is een reactie op de aankondi ging van de politie, dat er scherper zal worden opgetre den tegen loslopende honden op de Maasboulevard. De laat ste tijd zijn er klachten geko men over bijtgrage viervoe ters. Volgens veel Gorzenaren moeten dat voornamelijk hon den zijn van buiten de wijk, die door hun baasje even naar de Maasboulevard worden ge reden om uitgelaten te wor den. De wijkbewoners met een hond willen daar niet de duc>e van worden. En ook veel wijk bewoners 2onder hond hebben toch het liefst dat honden te recht kunnen op de Maasbou levard, omdat cfe overlast van hondepoep zich anders con centreert in de straten. Het initiatief tot de handteke ningenactie is genomen door mevrouw Vink uit de Den Bommelsestraat, die zelf een schat van een hond heeft Zij vindt dat honden" ook li- chaamsbeweging nodig hebben en lekker moeten kunnen ra- Motten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1