■MM 1 College ontkent koppelverkoop 'Perkje wordt vuilnisbelt' Schiedam vreest méér herrie van rijksweg 19 Natuurkundeles over zonneboiler B en W wijzen bezwaren af IIllSIffËS DAGBLAD n SCHIlflAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Files op 's-Gravelandseweg ff Lift nodig rvoor museum Meer stem lokalen voor invaliden Autodief aangehouden 'Bouwplan Nieuwland werd vroegtijdig bekend' Alpha-richting breekt commissie op 'Leg paden aan in Spaland-bos' Actie vergadering Steendij kpolder Toekomst Passage: naar Vlaardingen? Fietsen gestolen Pompbe diende dupe van brand Vlaardinger moet het ontgelden Kerkeiland: DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1987 JW1 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343228, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 XI Filevorming is de komende tfen weken op de 's-Gravelandseweg in Schiedam waarschijnlijk dagelijkse kost Het verkeer wordt over de pa- ..rallelwegen geleid, omdat de hoofdrijbaan wordt gereconstrueerd en een nieuwe asfaltlaag krijgt. Gisteren en vandaag leidde dat in de spits al tot opstoppingen tot ver op de rijksweg. De hoofdrijbaan zal In twee 'gescheiden rijbanen worden aangelegd. Er komt een middenberm van 1,50 meter. In verband met de parkeerdruk op de 's-Gravelandseweg worden in de zijbermen haakse parkeervakken gemaakt. Schiedam Tactisch 5R-;vindt wethouder Chris f Zijdeveld het niet. Maar öt-c omdat zijn commissie voor stadsontwikkeling en mi- lieu het nu eenmaal-graag wil,, zal hij over de ver wachte geluidshinder van -rijksweg 19 een brief 4 - schrijven aan de project- groep, die namens het rijk de decibellen calculeert. Zijdeveld zal voor die ih brief zelfs de handteke- - ningen vragen van zijn cüllega's in Vlaardingen en Maassluis, te weten Bas Goudriaan en Izaak van 'der Knaap. Tactisch vindt Zijdeveld het niet, omdat de Schiedamse be zwaren tegen rijksweg 19 al J genoegzaam bekend zijn en overdaad schaadt. Bovendien houdt ambtenaar De Klerk t namens Schiedam de gang van ®j"f zaken in de projectgroep Ge- luidshinder A4 Vlaardingen- /Schiedam scherp in de gaten, en daarin leken Zijdeveld en VVD-raadslid Annie Rens- kers het eens het zou kun nen lijken „op een brevet van onvermogen, als De Klerk in- eens een briefje meekrijgt", let t Maar Renskers is vóór aanleg Z van rijksweg 19 en dat maakte btc Op het museum- ItCc "Sc Schiedam - '1' plein is reeds een hellingbaan -'aangelegd voor mensen in een H'-'-rolstoel. Zo kunnen zij in ieder geval de kunst bekijken in de entreezaal, de aula en de daar- op aansluitende zaal in de lin- i- kervleugel van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat in -•> Schiedam. Maar die ene hellingbaan is - - niet voldoende, vindt CDA- raadslid Els Hellwig, want er zijn ook nog zalen op de eerste l! verdieping en er is het Natlo- - naai Gedistilleerd Museum in T de kelder. Zij heeft daarom ge- vraagd te onderzoeken of er in V het Stedelijk Museum een lift kan worden gebouwd. Wet- houder Luub Hafkamp (WD) 1 - is daartoe bereid, maar noemt het reeds bij voorbaat 'niet iets r voor de korte termijn'. Met an dere woorden, het kan een tijd 1 duren. Museumdirecteur Hans Paal- man wijst er overigens op, dat de suppoosten altijd bereid zijn ft iemand in een rolstoel de trap- V pen op en af te dragen. De er- - varing leert echter, dat menige invalide niet graag afhankelijk is van deze manier van hulp- verlening. Rekening houdend r~ met het verzoek van Els Hell- w'g zal een deel van de Cobra- collectie de eerstvolgende keer v in de entreezaal te bezichtigen MJ~, zijn. Zie ook pagina 27 de commissie gisteravond arg wanend. Een grote meerder heid van PvdA, D66, PSP/PPR en CPN zag hele maal niet in waarom de positie van De Klerk in de project groep geschaad wordt, als de gemeente subiet stelling neemt tegen de analyse van de pro jectgroep over- de verwachte geluidshinder. Zijdeveld pro beerde aan te geven dat zijn ambtenaar er min of meer als spion zit, maar hij kwam op de commissie niet overtuigend over. Hij liet het erbij, want belangrijker dan meningsver schillen over de te volgen pro cedure vond hij het eendrach tig optreden tégen een lawaai erige rijksweg 19. Bart de Leede somde vele ar gumenten op om van de pro jectgroep een beter onder bouwd rapport te verlangen, „want de herrie wordt kenne lijk nogal geringschat". De Leede kreeg steun vanuit de progressieve partijen; CDA'er Siem Rosman sloot zich erbij aan, al deed hij er wat lacherig over. VVD-raadslid Renskers geloofde het allemaal wel. „Al les wat De Leede tegenwerpt, kan ik wel voorwerpen", zei zij. Toch wierp zij mets. Zij gaf dan ook toe het rapport van de projectgroep helemaal niet ge lezen te hebben. Maar volgens haar zal de ge luidshinder van rijksweg 19 wel meevallen. „Vlakbij Schiphol kwaken ook kikkers in de sloot". Vlaardingen Bij volgende verkiezingen in Vlaardingen zullen tien extra stemlokalen toegankelijk worden gemaakt voor rolstoelgebruikers. Bur gemeester en wethouders heb ben de Consumentenbond be loofd erop toe te zien, dat rol stoelers in die stemlokalen ook werkelijk terecht kunnen. De Vlaardingse afdeling van de Consumentenbond had bij de gemeente geklaagd over de ligging van de stemlokalen voor gehandicapten. Maar al te vaak, constateerde de bond, la gen die aan de rand van de wijk. In dat opzicht betert de gemeente haar leven. Naaldwijk De politie van Naaldwijk denkt in de persoon van een 21-jarige inwoner van Schiedam de man te hebben ge vonden, die op 31 juli een dure personenauto op de Bloemen veiling heeft gestolen. De man had de auto inmiddels verkocht en reed van de opbrengst daar van zelf in een andere wagen. Beide voertuigen zijn In beslag genomen. Schiedam De gemeen teraad is niet bewust bui ten de planvorming voor de bouw van drie flats op de hoek van de Vlaardin- gerdijk en de Burgemees ter van Haarenlaan gela ten. Dat de politiek in de krant moest lezen dat er verkennende besprekin gen met projectontwikke laar Eurowoningen wer den gevoerd, was in zeke re zin een prijzenswaardi ge vorm van openheid van bestuur. Nog voordat de plannen rond waren, verstrekte een ambte naar alle informatie aan een journalist van het Rotterdams Nieuwsblad. Het verhaal werd vervolgens door sommigen 'tendentieus en eenzijdig opge pakt'. Het was de bedoeling het kant en klare plan nog voor het einde van dit jaar te presenteren. Met deze antwoorden probeert het college van B en W de rel te sussen, die ontstond na het Schiedam Waarom het water verwarmen in de keu ken, als het ook op het dak kan? Op dak is het gratis. Mi lieubewust Schiedam heeft er weer een dilemma bij om van te watertanden. Zonneboi lers, heet het nieuwe snufje, maar of ze ooit gebruikt zul len worden is de vraag, en toepasselijk zei wethouder Chris Zijdeveld gisteravond dat hij zijn commissie er niet voor niets 'warm' voor wilde maken. Er zal nog het nodige onderzoek moeten worden verricht Zonneboilers werden in 1910 in Amerika al een blauwe maandag gebruikt, zei Zijde veld, maar toen de petroleum kwam was het over. In Israël worden dergelijke dingen ook gebruikt, had PvdA-ge noot Hans Bakker zeer on langs gezien. Dus waarom in Schiedam niet? „Omdat het hier te koud is?" vroeg CPN'er Ulferd Bruseker. Waarna Henk Eikenbroek van de Openbare Nutsbedrij ven Schiedam (ONS) uitleg gaf. Deze 'techneut' de kwalificatie is van Zijdeveld gaf de commissie voor stadsontwikkeling en milieu gisteravond een fraai staaltje natuurkundeles, en aan de vraagstelling kon opgemaakt worden dat de commissiele den op school bepaald niet de B- of bètha-kant hebben ge volgd. Hun alpha-oriëntatie brak hen lelijk op. „Kun je zo'n ding met een pijpje solderen aan bestaande installaties?" vroeg CDA-leï- der Siem Rosman, aan wie Eikenbroeks lessen over wa terdruk, condensatie, gasvor- ming en circulatie voorbij gingen. „Nee, maak het nou niet moeilijker dan het al is", maande de ONS-technicus. Zonneboilers, zoals Eiken broek ze beschreef, zitten op het dak. Ze maken deel uit van zonnecollectoren. Deze apparaten vangen zonne warmte op en met die ener gie kunnen hele huizen worden verwarmd, maar als er ook nog een boiler met een opslagtank in zit, heb je gratis warm water op de koop toe. De besparing is al leen moeilijk uit te rekenen. „Het is in Nederland nooit onderzocht hoeveel warm water'een gezin nu eigenlijk nodig heeft zei de nutsbaas. De commissie dacht geen mo ment aan de volksgezond heid, maar Eikenbroek kon na afloop geruststellend mee delen, dat er geen gevaar is voor ziekten, als bijvoorbeeld hel water te lang op een broeierig temperatuurde staat en er flinke bacterie- ontwikkeling is. Geen botu- lisme, geen veteranenzïekte, beloofde Eikenbroek. „Want er is altijd naverwarming no dig en dan kook je de bacte riën dood". Het hek om het perk, waar volgens de bewoners enorm veel aan ge daan moet worden. Vlaardingen Bewoners van het Van Schraven- dijkplein liggen met de gemeente in de clinch over het gammele hekje rond het perk in hun straat. De gemeente vindt dat de bewoners het hek om het plantsoen maar zelf moeten herstellen. Doen zij dat niet, dan wordt de afrastering ver wijderd, heeft de gemeen te de bewoners te kennen gegeven. „Dat was een pure dreigbrief', zegt een boze Jan van der Ree. De bewoners van het plein vrezen dat het perkje in no time verandert in een vuilnis belt, als het hek verdwijnt. Wethouder Bas Goudriaan vindt dat maar overdreven: „Het is niet zo, dat alle plant soentjes zonder hek naar de barrebiesjes gaan". Maar op het Van Schravendijkplein wijzen ze op het feit, dat dicht bij het perk de drukbeklante ijszaak van de Winzo ligt en aan de andere kant de week markt aan de Broekweg. Goudriaan is wel bereid om via de dienst gemeentewerken het benodigde materiaal te le veren, maar het zou te duur zijn om het karwei ook door de gemeente te laten uitvoe ren. Het materiaal kost drie duizend gulden. Aan arbeids loon zou de gemeente nog eens elfduizend gulden kwijt zijn. ,,En dat hebben wij niet", al dus Goudriaan. Het is niet zo, dat de bewoners niet zelf wat werk willen doen. Er zijn al achttien men sen gëvonden die graag zou den helpen met het spannen van het gaas en met schilder werk. Maar een grondige in spectie heeft de bewoners ge leerd, dat de afrastering niet met lapmiddelen te redden is. ,,Het hele hekwerk moet her steld worden", aldus Jan van Ree. „Dat kost ons een paar zaterdagen en een paar avon den". Maar volgens de wethouder valt het allemaal nogal mee. Hij wil volgende week in een gesprek met de bewoners trachten tot een oplossing te komen. Schiedam PvdA-raadslid Hans Bakker vindt, dat er door het toekomstige houtpro- duktiebos in Spaland-Oost wél wandelpaden moeten worden aangelegd. „Dan slaan we na melijk twee vliegen in één klapzei hij gisteravond in het stadhuis. Namelijk hout- produktie én, terwijl de bomen groeien, een mooi stukje na tuur. Op dit moment is het maar de vraag, of er wandelpaden ko men. De aanplant zal in de eerste jaren daarvoor te kwets baar zijn en gelet op de eco nomische betekenis van hout- produktie durft de subsidiege ver dat risico misschien niet te nemen, gokt wethouder Zijde veld. Maar hij wil het uitzoeken. Hij wandelt zelf ook graag in 't groen. Maassluis De bewoners van de gifwijk Steendijkpolder in Maassluis zullen tijdens een protestvergadering op woens dag 9 september door de com missie bodemonderzoek worden ingelicht over even tuele acties tegen de voorgeno men beperkte sanering van de woonwijk. De commissie bodemonder zoek is het niet eens met het advies van gedeputeerde sta ten aan minister Ed Nijpels (WD) om niet alle vervuilde grond af te graven. „De reac ties in de wijk laten niets aan duidelijkheid over", alaus Harm Woudsta, de voorzitter van de commissie. „In de amb telijke werkgroep was over eenstemming bereikt. Nu blijkt dat achter onze rug om andere standpunten zijn inge nomen. Dat kan niet. De be woners van de wijk zijn te- neergeslagen, maar we zullen er alles aan doen de minister op andere gedachten te bren gen". De bijeenkomst in ontmoe tingscentrum Koningshof be gint om 20.30 uur. Overigens is er tussen de com missie bodemonderzoek en de ontvanger der directe belastin gen yeer contact geweest over de inning van de onroerend- foed-belasting. Na de voor de teendijkpolder negatieve uit spraak van de belastingrechter over de aanslag van 1983, wil de de ontvanger tot inning van de gelden overgaan. Het uitstel over de volgende aanslagen werd door ontvanger ingetrok ken. Na protesten van de com missie bodemonderzoek komt er nu een gesprek tussen de ontvanger en een delegatie van de commissie bodemon derzoek. „We praten dan over het al dan niet invorderen van alle aanslagen", aldus Nico Kikke, de secretaris van de commissie bodemonderzoek. „Eerst bleef de ontvanger op zijn standpunt staan dat er be taald moest worden, maar na enig overleg bleek hij toch be reid tot een gesprek. Schiedam De raadscommis sie voor financiën heeft een dringende behoefte om de toe komst van de twee Schiedam se theaters bespreekbaar te maken. Binnenkort» zal wet houder Aad Wiegman de thea- terkosten aan de orde stellen. Zoals bekend heeft Passage opnieuw geld nodig voor een verbouwing. „Een bodemloze put", vindt Adri Reïjnhout (D66), die er gistermiddag over begon. Hij denkt in PvdA'er Wiegman een gelijkgestemde te zien. Geen cent meer voor Passage, zegt Reïjnhout, die overigens wel waarde hecht aan het kleinere zoldertheater De Teers toof. De hele financiële commissie vindt dat in elk geval het ex ploitatietekort van Passage de komende jaren niet verder mag stijgen. Wat Reijnhout be treft is een dergelijk theater in Schiedam niet langer meer heilig. Passage zou van hem best naar Vlaardingen ver plaatst mogen worden: bij voorbeeld via een 'fusie' met de Stadsgehoorzaal. Samen werking spaart miljoenen, uit, zegt hij. vroegtijdig bekend worden van het bouwplan, D66 was furieus dat PvdA-wethouder Hans van Kleef op eigen hout je met een projectontwikke laar in zee ging en het CDA stelde de zaak in felle bewoor dingen schriftelijk aan de orde. Ook de bewonersvereni gingen in West en Nieuwland stonden op hun achterste be nen. Het college ontkent dat er sprake is van-'koppelverkoop': dat Eurowoningen ook aan de Vellevest bouxri heeft niets met het plan voor Nieuwland te maken. Die suggestie van het CDA toont aan, dat de vra genstellers geen enkel inzicht hebben in het functioneren van de bouwmarkt, kaatsen B en W. Ook over de uitgifte van de grond zijn nog geen af spraken gemaakt, zegt het col lege. Het zit Hans van Kleef met zijn plannen voor Nieuwland niet mee. De bouw van 13 koopwoningen aan de Dr. Kuyperlaan en de Thorbecke- singel is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Van Kleef gaat eerst met de omwonenden praten. Zij hebben een be zwaarschrift ingediend tegen het bouwplan, omdat zij vre zen dat de huizen hun uitzicht bederven. De bewonersvereniging Wo nen en Leven in Nieuwland, die ook aan het gesprek zal deelnemen, is blij met Van Kleefs initiatief. „Krijgen we meteen de kans de wethouder eens te vragen waarom nie mand tevoren van het plan op de hoogte is gebracht aldus secretaris Wim Elgers. Dat zij overburen zouden krij gen begrepen de bewoners van de Dr. Kuyperlaan pas, toen zij een ongewone drukte waar namen langs de singel en op de gazons. De activiteiten van landmeters, die de boel opna men, vonden de hoofdzakelijk oudere bewoners toch wel ver ontrustend. „De procedure is zodanig ge kozen dat het bestemmings plan niet eerst gewijzigd hoeft te worden dat kan ook als de bouw al in volle gang is", zegt Elgers verontwaardigd. Tijdens net gesprek, dat half september zal plaatsvinden, krijgt Van Kleef in elk geval te horen dat de buurt zijn ma nier van optreden verre van netjes vindt. Maassluis Uit een kelderbox van een flat aan de Van^ee- thovenlaan in Maassluis wis ten onverlaten een groot aan tal goederen weg te nemen. De dieven, die de deur van de kelder forceerden, gingen er vandoor met ondermeer drie fietsen, waaronder een dure racefiets. V2aardingen Bertus béólt Heeft zijn buurman brand, krijgt bij een be keuring. Tachtig gulden. Hij piekert er niet over die te betalen. De bediende van de benzi nepomp aan de Westha- venkade schrok geweldig, toen hij gisterochtend rond zeven uur dikke rookwol ken in de buurt van zijn werkplek waarnam. Café De Galery op de hoek van de Dayer, op een meter of twintig van zijn pomp, stond in lichterlaaie. Ber tus Heidrop wilde met zijn auto de Westhavenkade opdraaien, maar werd bij de Visbankflat door een agent gemaand rechtdoor te rijden, de brug over. „Maar ik wilde zo snel mogelijk naar mijn pomp; ik vertrouwde het niet, met die brand er zo vlak bij". De agent was onver murwbaar, het draaide uit op ruzie. Bertus Heidrop, die al twintig jaar aan de haven werkt, negeerde het bevel van de agent en reed door. Tien minuten later, toen er weer verkeer over de haven mocht rijden, zat er een bon onder zijn rui tenwisser. „Ik geef toe, ik had me moeten inhouden. Maar er moest toch iemand op de pomp passen met die ge vaarlijke situatie?" Vlaardingen Drie Rotter damse jongens hebben van nacht een 38-jarige Vlaardin- fer in zijn woning aan de chepenstraat mishandeld. Zij gingen er vandoor met vijftig gulden en een radio-cassette recorder, maar werden op de Cronjêstraat aangehouden. De Rotterdammers, 17, 18 en 25 jaar oud, namen eerst de auto van het slachtoffer on derhanden. Zij staken zijn banden lek en sloegen een ruit in. Vervolgens drongen zij zijn woning binden en verwond den de 38-jarige man aan het gezicht. Hij moest aan die ver wondingen in het ziekenhuis worden behandeld. De drie zijn aangehouden en zitten vast op het bureau aan de Delftseveerweg. Zij worden door de recherche verhoord. Maassluis In een uitvoerig schrijven aan de bewoners van het Kerkeiland wijzen burge meester en wethouders van Maassluis alle bezwaren tegen de voorgenomen bouw van 42 wo ningen af. Bij de gemeente waren 16 be zwaarschriften binnengekomen van bewoners, die zich verzetten tegen bebouwing van het Sehan- seiland. Maar liefst 21 argumen ten werden door de verontruste bewoners naar voren gebracht, maar op alle punten stelt het col lege van B en W de bewoners in het ongelijk. De bewoners maken vooral be zwaar tegen de glazen torens, die in het bouwplan zijn opgeno men. Niet fraai en ook niet pas send in het historisch stadsbeeld, menen de omwonenden. „Het eigentijdse karakter van het plan komt bet sterkst naar voren in de glazen torens", schrijft het college nu aan de bewoners. „Hoewel het vanuit stedebouw kundig oogpunt zeker geen eis is dit element met dit materiaalge bruik in te brengen, doet de aan wezigheid op ae voorgestelde wijze geen afbreuk aan de gehele omgeving. Over het bouwplan is vooroverleg gepleegd met de welstandscommissie en met de rijksdienst voor de monumen tenzorg. Deze dienst toetst de plannen primair op de inpassing in de historische omgeving en heeft zich met het plan vere nigd". De bewoners van vooral de An kerstraat zijn bang, dat door de bebouwing een verlies ontstaat aan dag- en 2onücht in de wo ningen van de huidige bewo-, ners. Ook voor dat argument is de gemeente Maassluis niet ge-' voeiig. „Uit een onderzoek blijkt dat wat betreft het daglicht de maatgevende belemmerings- hoek niet wordt vergroot. Na re alisering van het plan zal de dag- lichttoetreding ln de bestaande woningen niet minder worden dan die ten tijde van de fabrieks- bebouwing. Voor een belangrijk gedeelte van de straat wordt de situatie zelfs beter" beter dus dan toen fabriek De Ploeg er nog stond. Verkeer Tijdens een informatieavond en kele weken geleden ageerden de bewoners ook tegen het feit, dat door de bebouwing een enorme verkeersdrukte ontstaat op het Kerkeiland. Ook zou het aantal parkeerplaatsen ontoereikend zijn. „De relatief geringe toena- keer als gevolg me van het verkeer van realisering van het bouw plan geeft geen enkele aanlei ding het verkeersregiem op hetv Kerkeiland te wijzigen. Het be staande eenrichtingverkeer op de Haringkade en het aanslui tende gedeelte op de Mamixka-- de zal gehandhaafd blijven. Ook na aanleg van de benodigde par-, keerplaatsen blijfTer voldoende ruimte voor de verkeersafwfka- lingbeschikbaar".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1