ijk u toch naar die bli je gezichten! Biechtstoelen versperren kerkepadgangers de weg RANO MUZIEKEN- HUIS- 0 AKTIE 'Slechts bruikbare argumenten gekozen' imoiNOS DAGBLAD SOHfiDAMSGHE G9URANT NIEUWE WMHVHfi COURANT Dramatische start haring- en bierfeest Gemeentebelangen: parkeerplan te duur 9BronzenConnie Meijer door buurt onthaald Vechtpartij: 6 arrestaties Tassen vol levensmiddelen Verdeelkasten in vlammen op Zuilen geramd Provincie wil 7 veerdienst inkrimpen 3131 BC Vlaardingen. Poslbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229. 4352066, 4350657 - sportredactie: 4345209 MAANDAG 7 SEPTEMBER 1987 doorAAD RIETVELD Vlaardingen De vijftiende editie van het haring- en bierfeest, geopend door com missaris van de koningin mr. Schelto Patijn, kende een dramatische start. Twee pa rachutisten van het Sky Di ving Team Randstad maak ten een smak op de stenen van het Veerplein. Het ge schrokken publiek was dat slechte begin snel vergeten. En aan het einde van de dag was de organisatie opgetogen. „Meer bezoekers dan ooit", dacht animator Jan Brouwer. Hij schatte hun aantal op 120.000. De raming van de politie was aanzienlijk lager: 85.000 mensen. Het was al druk rond het Veer plein toen de eerste twee para chutisten, die de vlag van het ha ring- en bierfeest met zich mee voerden, een fraaie landing le ken te gaan maken op het Veer plein. Maar tussen de bomen viel de wind weg en remden de val schermen hun val nauwelijks. De twee vielen keihard op de stenen. De eerste die landde, een vrouw uit Amersfoort, brak haar enkel. In het ziekenhuis werden kneuzingen geconstateerd en haar arm was uit de kom gescho ten. De tweede, een man uit Eist, schoof na zijn val over de keien. Hij had lelijke schaafwonden aan zijn hoofd en aan zijn han den. Ér waren mensen die het feest toen al voor gezien hielden. „Het is .onverantwoord", mop perden zij. Een man maakte boos een wegwerpgebaar. „In plaats dat ze nou kussens neerleggen. Een sehedelbasisfractuur heb je zo". En terwijl de omroepster meldde, dat de volgende para chutisten zouden landen op het Weeshuisplein, klpnken al de si renes van de ambulance. Een zwijgzame mr. Patijn open de even later officieel het feest op de Westhavenplaats. Onder het toeziend oog van Jan Brou wer en de wethouders Bas Gou- driaan en Arij Maarleveld hees hij de vlag, die speciaal voor het vijftiende haring- en bierfeest was ontworpen. Een witte vlag met het bekende haring- en biervignet: een haring die bier drinkt en een glas bier dat een haring eet. In het kantoortje van adviesbureau J. van der Graaf kregen drie Vlaardingers, die za terdag ook hun vijftiende ver jaardag vierden, een cadeautje van Jan Brouwer. Het was al snel een drukte van belang in de stad. John Braven- boer van de stichting Haring- en Bierfeest*meende, dat het optre den van zangeres Anita Meyer op de Westha ven plaats daar de bet aan was. Tot vijf uur bleef het druk in een lawaaiige bin nenstad, waarde walm van patat en hamburgers mee waaide met Garden muziek. De drukte concentreerde zich rond de haven. Daar waren red- dingsdemonstraties van een duikteam te zien, loeiden de sire nes van een mini-auto van de jeugdbrandweer, swingde de playhackshow, lieten olifanten van circus Holyday zich wat suf fig aaien en berijden door kinde ren en ploegden roeïploegen door het water. Hé, pikkieL Het Liesveld viaduct was omge toverd in een kinderplein, met en draaimolen en een springkus sen en een mini-racebaan. De presentatoryan die baan §af aan een stuk door een conference. „Jullie moeten allemaal rustig blijven, anders scheien we d'ruit", riep hij de kinderen toe. „En jij daar, pikkie, jij komt niet meer terug, wantje begint me te irriteren. En allemaal voorzich tig blijven, want as 'r ongeluk ken gebeuren moeten wij het ziekenfonds betalen". En naar de ouders riep hij: „Aan een kind met een gebroken been heb u niks. Dan wordt het een treurig dag, en het is een feestdag. Kijkt u nou toch naar die blije gezich ten, vaders en moeders! Hoe leuk die kinderen het hebben". Niet iedereen was ingenomen met zijn drukke manier van pre senteren. „D'r is hier een dame, en die zegt dat ik beter mijn mond kan houden. Nou, ik hoop dat die dame maar gauw weg gaat want ik doe dit al twintig jaar, dus ik weet hoe het moet. Ik ben vandaag zo'n beetje vader en moeder tegelijk. Niet dat ik die kinderen allemaal gemaakt heb, dat is natuurlijk niet zo, maar ik heb wel de verantwoordelijk heid overgenomen". Op de trot toirs voor de Café's in Vlaardin gen stonden na het haring- en bierfeest nog tot twee uur 's nachts drommen mensen. Want 'Jan Brouwer en de zijnen mogen dan om vijf uur onherroepelijk 'een einde maken aan hun uit de kluiten gewassen familiefeest; hetpuj>Hek trekt zich daar wei nig van aan. Dat is in de stem mingen, moet nogjeen biertje drinken. En nog éérten nog één. Zo gaat dat in Vlaardingen, op de eerste zaterdag in - Vlaardingen Zes jongens zijn zaterdag om zes uur aan gehouden na een vechtpartij voor café De Arepol aan de Prins Hendrikstraat. Een uur tje na het slot van het haring en bierfeest ging groepen jon geren elkaar met glaswerk en messen te lijf. De GGD moest drie gewonden behandelen: één met een half afgesneden wijsvinger, één met steekwon den in de rug en één met een verwonding aan de hand. „De paar man die we konden aanhouden wisten zelf niet eens waar die vechtpartij over ging", verklaarde inspecteur van politie L. Korbijn. „De ei genaar van het café wist het ook niet. Oorzaak: drank, zeg gen wij in zo'n geval. De aan stichters houd je toch niet aan, want als die lui uniformen zien, dan blijft er van die vech tende massa alleen een stof wolk over". Korbijn schatte, op grond van informatie van de wijkagenten, het aantal be zoekers lager dan vorig jaar. Toen hield de politie het op zo'n honderdduizend. „Dit jaar konden de agenten zich veel gemakkelijk over het parcours bewegen dan vorig jaar. Het was rustiger". 77» -i^-y - een smak Een stad vol mensen, muziek, patat en namDurgei Een parachutist van het Sky Diving Team gaat keien tegemoet. Menige kerkepadganger genoot preekstoelen. Schiedam Ze kwamen overal vandaan. Uit Veldhoven, Zutp- hen, Winschoten en Oostkapel- le. De man uit Lith kwam voor, de kunstvoorwerpen, het echt paar uit Apeldoorn 'om veul te zien'. Officieel begon de wande ling om tien uur, maar toen had de Singelkerk al 500 bezoekers verwerkt en was pastoor Vis- mans tot de ontdekking geko men dat zijn voorraad ansichten nagenoeg op was. „Volgende week moeten de biechtstoelen eruit", besliste de geestelijke, die niet had ge droomd dat er ooit nog zo'n scha re kerkgangers door het mid denpad zou schuifelen. „Koffie kunt u ook bij ons drinken", ver zekerde hij terloops een dorstige Schiedam De parkeer ruimte aan de Lange Haven verdelen via een vergunnin genstelsel is omslachtig en duur. Bij iedere parkeer plaats een meter neerzetten is veel goedkoper en effectie ver. Dat vindt Gemeentebe langen Sch^dam, Jan Haget- oom, voorman van deze buiten de gemeenteraad opererende politieke partij en zelf woonachtig aan de Lange Haven: „Waarom zou je een ex tra parkeercontroleur in dienst nemen als je met meters kunt volstaan? Voor meters hoef je geen salaris en sociale lasten op te brengen". Dat VVD-gemeenteraadslid en speelgoedhandelaar Piet Prins, die een pakhuis aan de Lange Haven heeft, de parkeerproble men aankaartte gebeurde zuiver uit eigenbelang, suggereert Ha gendoorn, „Prins wil ongestoord zijn dinkey toys kunnen uitla den". Volgens Hagendoorn verdwij nen de wan parkeerders vanzelf, als de politie consequent bonnen uitschrijft „En 's avonds na vij ven is er weer volop ruimte voor bewoners om hun auto te stal len". (ADVERTENTIE) OVER 2 DAGEN vindt u in het 'Uit Journaal' de puzzel van de RANO Muziekenhuisaktie. U kunt 'n CD-speler of één van de vele andere prachtige prijzen winnen. Doe mee en steun het werk van de Rotterdamse Ziekenomroep RANO. toerist uit Enschede. „U steunt ons met ieder kopje". In de tuin van de Grote Kerk waren reeds om elf uur alle ta feltjes en stoelen bezet door tien tallen kerkepadgangers, die sta pels meegebrachte boterham men verorberden. „Ik ga even staan", 2ei een oude dame tegen haar vriendin. „Kan er een an der op mijn stoei zitten". GemeentevoorKchter Bas van Bochove, die rond het middag uur klaagde dat hij 'geen voeten meer over had', was perplex: hij had nog nooit zo'n beheerst en gezeglijk publiek meegemaakt. Rond dat tijdstip drentelden er circa 15.000 vreemdelingen door het centrum, zonder dat ook maar iemand een wanklank vernam. Parkeerproblemen de den zich niet voor, niemand kreeg het door de drukte op zijn heupen en in de lange rijen voor de kerken werd geduwd noch gescholden. Wel viel er in de overvolle Ha- venkerk een mevrouw flauw. Op de stoep bezag een Schiedam- se de enorme toeloop met weer zin. In het voormalige katholie ke godshuis werden door Johan Maasbachs medewerkers hot- dogs en porties saté verkocht. Kort dat wel, op zo'n heilige plaats? Het electrisch versterkte popgroepje, dat binnen spirituals zong onder de monumentale wandschildering van Golgotha, trok zich van die kritiek niets aan: „Ik zou zeggen, bekijk de kerk en luister naar de muziek tussendoor", moedigde de onbe rispelijk gekapte en geklede pre sentator de menigte aan. „En ze verkopen jojo's met Jezus houdt van je erop", meesmuilde de vrouw op de stoep. Zelfs Joop Borsboom, 'uitvinder' van het televisïeprogromma dat deze schare kerktoeristen de weg naar Schiedam had gewe zen, stond een beetje te kijken van de massale respons. „Iedere keer weer denk ik: hebben die mensen op hun vrije zaterdag niks anders te doen dan kerken bekijken", bekende de NCRV- man openhartig. Burgemeester Heinier Scheeres begreep de toe risten en hun sentimenten wei Ook hij had tijdens de uitzending 'genoten van de close-ups van al die preekstoelen'. Dat Kerkepad ook na elf jaar nog zo hoog scoort wijst volgens NCRV-voorzitter drs.Th. Jansen op een ijzersterke formule. „Mis schien was het onbehoorlijk zo veel beslag op uw stad te leggen, maar wees eerlijk: het is toch leuke promotie". Hoe waar dat was, bleek eerder die middag op ae Lange Haven, waar een me vrouw met een Limburgs accent een voorbijganger aanklampte. Ze was op zoek naar de Evange lisch Lutherse Kerk. „Telkens denk ik, nu ben ik Schiedam al uit Zo groot kan het toch niet zijn. Is dit heus allemaal Schie dam? En horen al die leuke ge veltjes er ook bij?" De paars-witte routebordjes blij ven nog een weekje staan. Zater dag 12 september is het opnieuw Kerkepad in Schiedam. Volgens Joop Borsboom is er dan minder publiek op debern. „Dan komen de deskundigen - de mensen die alles op hun gemak willen bekij ken". i Schiedam Twee Schiedam mers van 19 en 24 jaar zijn van nacht rond twee uur aangehou den op de Oranjestraat, omdat ze daar met drie grote tassen volle vensmiddelen liepen. Het duo had de spullen kort daarvoor ge stolen uit een supermarkt aan de Lange Nieuwstraat. Ze hadden aan de achterzijde van de winkel een ruit ingeslagen. Een 28-jarige bewoonster van de Sommelsdijksestraat heeft zater dagnacht een inbraak in haar woning kunnen voorkomen. Zij hoorde gemorrel aan een kamer raam en zag nadat ze het gordijn had geopend een man hard weg hollen. In een winkel in de St. Liduina- straat hadden inbrekers meer succes. Daar werd 350 gulden uit de kassa ontvreemd. Van een 76-jarige vrouw is vrij dag een tas met daarin 100 gul den uit de handen gegrist De vrouw stond bij de Hema te wachten op de tram toen een jongen het tasje losrukte en mee nam. Maassluis De poBtie van Maassluis staat voor een raadsel. De laatste maanden is herhaal delijk brand gesticht in de ver deelkasten van de PTT, die zijn opgesteld aan de Burgemeester Wesselinkstraat. Ook in de nacht van zaterdag op zondag was het weer raak. De brandweer moest uitrukken om het vuur te doven, De schade was aanzienlijk. „Het is gewoon erg wat er gebeurt", aldus een woordvoerder van de Maassluis- se politie. „Het komt zo vaak voor, dat het geen toeval meer kan zijn. Het is, denken wij, brandstichting". Maassluis De bewoners van de Maassluisse gifwijk Steendijkpolder moeten de aanslagen voor de onroe- rendgoed-belasting over de jaren 1983,1984 en 1985 vóór 10 oktober van dit jaar heb ben betaald. De ontvanger der directe belastingen wilde, ook na uitvoerig overleg, geen uitstel van betaling meer verlenen. Over de aanslagen van 1986 en 1987 werd wel overeenstem ming bereikt met de ontvanger. Afgesproken werd dat 40 pro cent van die aanslagen niet be taald hoeft te worden. Het res tant, 60 procent, dus wel. Ook voor de jaren 1988 en 1989 zal die regeling van kracht zijn. De bewoners van de grootste gif- wijk van ons land praten woens dagavond 9 september over de gevolgen van het voorstel van gedeputeerde staten om te ko men tot een beperkte afgraving van de vervuilde grond in de gif- wijk. In een schrijven aan de bewo ners haalt de commissie bodem onderzoek nog eens fel uit naar de provinciale bestuurders. „Het rapport waarop het college van gedeputeerde staten het nieuwe saneringsvoorstel heeft geba seerd, wordt door onze deskun digen onzorgvuldig en slecht ge noemd. Uit de onderzoeksresul taten werden slechts enkele voor hen bruikbare argumenten ge kozen. Andere argumenten die tot een andere conclusie leiden zijn terzijde gelegd. Bijvoorbeeld het feit, dat TNO een duidelijke relatie aantoonde tussen de bin- nenluchtkwaliteit en de krui- pluchtruimte wordt afgedaan, met een waarschijnlijk foute in terpretatie door TNO Tijdens de bijeenkomst van woensdag zullen de bewoners praten over eventuele acties die ondernomen kunnen worden. Voor de bijeenkomst in ontmoe tingscentrum Koningshof is ook het provinciaal bestuur uitgeno digd. Op donderdag 17 september zul len de bewoners van de Steen dijkpolder massaal richting pro vinciehuis trekken, om getuige te zijn van de vergadering van de provinciale staten. Tijdens die vergadering wordt gesproken over de sanering van de Steen dijkpolder. Met bussen zullen de bewoners naar Den Haag worden vervoerd. Snelheidsduivel Connie Meijer is weer thuis. De Viaardingse, die vol gend jaar aan de Olympische Spelen in Seoel mag deelnemen, toonde familie, vrienden, kennissen en buren in de versierde Wagnerstraat bij thuiskomst trots haar bronzen medaille, die zij op het wereldkampioen schap wielrennen in Villach heeft veroverd. In Oostenrijk kreeg de blonde Viaardingse vóórhaar derde plaats ach ter pe Francaise Jeannle Longo en Heieen Hage, tevens een mooie tro fee. Eén van de belangstellenden zaterdagavond was stadgenoot Ruud Chrfstoffers (rechts op de foto), die op de fiets en op de schaats naam maakt. Schiedam Een 29-jarige Rot terdammer heeft afgelopen nacht tegen vier uur bij de Aiei- dastraat twee verkeerszuilën flink beschadigd. De automobi list reed na de botsing door naar huis, maar kon enkele uren later van zijn bed worden gelicht. j - De politie stelt een onderzoekln naar mogelijk drankgebruik. MaassluisDe provincie is van plan om de vroegste en laatste afvaarten van de veerdienst van Maassluis naar Rozenburg te la ten vervallen. Uit een onderzoek is gebleken dat het gebruik van de eerste en laatste afvaarten van het veer zeer gering is. Vooral in de richting Rozenburg worden om 5.30,5.50,0.10 en 0.30 uur zeer weinig passagiers over gezet. Diensten met slechts één oassagier zijn geen uitzondering. De eerste dienst vanuit Rozen burg naar Maassluis geeft een wat groter aanbod te zien. Dit aantal neemt echter van het na jaar tot in het voorjaar weer sterk af. Bovendien zijn bij de ge telde aantallen ook automobilis ten, die een alternatieve route via de Beneluxtunnel kunnen nemen. De provincie heeft het plan geopperd met het oog op be zuinigingen. Een definitief be sluit wordt voor het einde van dit jaar verwacht

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1