Zijdeveld gelooft in nieuwe bloei centrum 111111811 TOTH BAART OPZIEN Voortbestaan CJV bedreigd MUZIEKEN HUIS- AKTIE mm// Nieuwe poging voor manifestatie tegen apartheid IM8IKS DAGBLAD SGHUOAMSBHE COURANT HUK VWÏBWEQ COURANT HET ERFGOED Doek valt over salon Herstelplan voor verloederd pand Succes hangt soms af van tien meter verschil WBBSBHÊÊÊKm Brand in chemisch bedrijf Lezingen over 'n hoger leven 'Reddingsoperatie' voor gebouw Triangel Bewoners dwarsbomen komst van ABC-win kei Tasjesroof DINSDAG 8 SEPTEMBER 1987 Reg|c"ale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 door CAREL VAN DEfl VELDEN Schiedam Wethouder Chris Zijdeveld lacht als een boer met kiespijn. Op het moment dat wij zijn kamer in het stadskantoor binnenkomen, kijkt hij naar een weinig flatteuze spotprent van Theo Gootjes, waarop de wethouder staat afgebeeld als een veelvraat die oude pandjes opeet en moderne winkelcen tra 'uïtpoept'. Hoofdschuddend begint hij aan zijn verhaal, „Eerlijk gezegd word ik er nogal bedroefd van. Een aantal mensen schijnt maar niet te willen inzien, dat het enige doel dat ik nastreef de structuurverbetering van het stadscentrum is. We zijn ervan overtuigd, dat als wij nietsdoen de stad een langzame dood tege moet gaat". Onlangs presenteerde Zijde veld de plannen, waarin op- Monumenten in de regio: In deze serie wijdt het RN beurtelings aandachtaan oude gebouwen en aan mensen met visie op monumenten zorg. nieuw een historisch stukje Schiedam (de zestiende eeuwse Kreupelstraat en de kop van de Lange Kerkstraat) moet wij ken, dit keer voor de bouw van een ABC-warenhuis. Tal van Schiedammers hebben daar moeite mee. Hans van der Sloot, die Zijdevelds impulsver- haal overigens wel aanhangt, is er één van. Tegenstanders zijn ook te vinden rond de Lange kerkstraat, waar een actiegroep is opgericht De wethouder: „Schiedammers hebben de ge woonte de soep nogal eens heet op te stoken. Bovendien zijn sommige mensen" hier doelt Zijdeveld op actievoerder John Zwart „nooit ergens vó6r. Ik heb overigens sterk de indruk dat de grote meerderheid posi tief tegenover de ABC-plarmen staat Zowel de consumenten als de winkeliers". De weerstanden die er deson danks leven, hebben vermoe- delijk alles te maken met het recente verleden. Met name veel veertigplussers gruwen nog van de tijd, waarin Zijde velds voorganger Cor Bolmers de halve binnenstad platgooide. Ziet Zijdeveld, volgens Gootjes in het verleden zelf pleitbezor ger van behoud van de Bran- dersbuurt, de nu geplande sloop als het begin van de tweede fase? „Nee stelt Zijdeveld ge decideerd. „In het verleden werd er in Schiedam gesloopt zonder dat de plannen voor het vrijkomende terrein ingevuld waren. Bovendien zijn er ge bouwen in het centrum neerge zet, die niet in het karakter pas sen, zoals hetstadskantoor. „Ik ben ervan overtuigd dat we nu een trendbreuk bereikt heb ben. Nieuwbouwplannen in het oude stadsdeel moeten aan een keihard criterium voldoen. Als er al gesloopt wordt, moet dat ten eerste zoveel mogelijk be perkt blijven. Verder moeten wij ervan overtuigd zijn dat de nieuwbouw een belangrijke impuls aan de centrumfunctie van de stad kan geven". De 'impuls' is een steeds terug kerende term in Zijdevelds be toog. In zijn visie ziet de toe komst van Schiedam er roos kleurig uit, als met name het winkelklimaat verbeterd wordt. „Voor leken klinkt het misschien ongeloofwaardig, maar het slagen of falen van zo'n nieuwbouwplan staat of valt met de locatie. Het succes kan afhangen van een verschil van tien meter". Vandaar dat het ABC-warenhuis volgens Zijdeveld aan de Lange Kerk straat moet komen. „Alleen op die manier kunnen wij het ach terste deel van de Hoogstraat tussen de Grote Markt en het Stedelijk Museum nieuw le ven inblazen". Zijdeveld lijkt er zeker van dat hec lukt „Die ABC trekt zoveel mensen; dat komt de hele mid denstand ten goede. Het leuke is dat dit verbeterde klimaat overal zijn uitstraling zal krij gen. Je moest eens weten hoe vaak en hoe hard wij al getrok ken hebben om beleggers te in teresseren voor projecten aan de Lange Haven. Dat ketst dan meestal af op het gebrek van aantrekkelijkheid van het cen trum als geheel. Nieuwe impul sen kunnen dat klimaat veran deren. Dat zou ook wel eens ten goede kunnen komen aan de monumenten in de stad". „Eigenlijk is het gewoon een geloof-verhaal", vervolgt de wethouder optimistisch. „Ik voorspel het volgende: over tien jaar kun je in het stadscen trum weer plezierig wonen en winkelen, terwijl de markt waarde van de stad veel hoger is komen te liggen. Iedereen wil zich dan hier vestigen, waar door ook de oude stad weer een economische functie krijgt". Maar vrat heeft de bevolking aan zo'n toekomstvisie als de eerste "impuls* direct al ten kos te gaat van een stukje historisch Schiedam? „Eerlijk gezegd gaat het verdwijnen van de Kreu pelstraat ook mij best aan het hart. Maar om je doel te berei ken zul je af en toe concessies moeten doen", aldus de wet houder. Chris Zijdeveld is niet bang de geschiedenis in te gaan als de man, die Schiedam definitief van zijn karakter beroofde: „Uiteraard draag ik verant woordelijkheid voor de huidige veranderingen in de stad. Maar ik ben ervan overtuigd dat sk de Schiedammer op deze ma nier weer op zijn centrum kan oriënteren. Iedere generatie heeft naar mijn overtuiging het recht, ja zelfs de plicht, zijn stad te veranderen", aldus Zijde veld, De meningen over Zijdevelds beleid en intenties zijn tenge volge van de kwestie Kreupel straat zeer verdeeld. Pas over tien jaar, als de gevolgen van zijn 'impulsen' zich hebben uit gekristalliseerd, zal er een ge fundeerd antwoord op de vol gende vraag te formuleren zijn: is Chris Zijdeveld een onbegre pen ziener, of de natuurlijke op volger van Cor Bolmers? 3 Goed ingepakt betreedt de brandweer het magazijn. Vlaardingen - Het magazijn van een rubber-ver werkingsbedrijf aan de Bellstraat in Vlaardingen moest gistermorgen in allerijl worden ontruimd, toen brand ontstond in chemicaliën. De rook die bij de brand vrijkwam kon lichte huidirritatie geven, maar er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De brand ontstond toen tijdens de verwerking van het rubber de stof chenïtron vlam vatte. Het perso neel probeerde dat vuur te doven met water, maar daardoor vatte weer een andere chemische stof, trigonox, vlam. Bij die brand ontstond de kwalijke rookontwikke ling. De brandweer had het vuur binnen een uur tje onder controle. SchiedamGeorge Toth bracht de Schïedamse gemeenteraad gisteravond andermaal in verba zing. De veelbesproken zaken man, die de Schiedamse politiek en ambtenarij bepaald niet voor zich innam met het aankopen van de voormalige branderij De Koning, woonde gisteren voor het eerst van zijn leven een raadsvergadering bij. Bij vergis sing nam hij plaats op de perstri bune. Veel opzien baarde hij met zijn zwarte Ford Thunderbird uit 1960 die hij pal voor de ingang van het stadskantoor parkeerde. „Van wie is die auto?" vroeg voorlichter Van Bochove nieuwsgierig, wijzend op het zwarte, zwaar verchroomde monster van het type waarin stripheld Batman rondrijdt. „Van mij", antwoordde Toth achteloos. „En wie bent u?" vroeg Van Bochove verder. De vraag typeerde de situatie: Toths naam kent iedereen, maar zijn gezicht is volslagen onbe kend. Dat was overigens weder zijds: de handelaar in onroerend goed informeerde voortdurend wie toch al die dames en heren in de raadszaal waren. Alleen de burgemeester herkende hij ge makkelijk. Aan zijn ambtsketen. Schiedam Het initia- tiefcomité, dat m mei te vergeefs probeerde een anti-apartheidsmanifes- tatie in Schiedam op po ten te zetten, gaat het op nieuw proberen. Een groot aantal maatschap pelijke organisaties en politieke partijen is be naderd met het verzoek, op 28 september de kop pen bij elkaar te steken. Het comité trok na de oproep in mei te weinig belangstellenden om zo'n manifestatie van de grond te tillen. Dat had overi gens weinig met te geringe ani mo te maken. „We waren ge woon te voortvarend, omdat we de organisaties al een week later bij elkaar wilden hebben", ver telt John Ouwendijk van het co mité. Die snuffelbijeenkomst heeft ondanks de matige belangstel ling geleerd, dat een manifesta tie tegen apartheid in Schiedam alleen kans van slagen heeft als die niet in een politieke sfeer wordt getrokken. Het comité weet inmiddels ook dat er niet louter activiteiten worden ontplooid, dje zijn ge kant tegen het apartheidssys teem in Zuid-Afrika. Ook de strijd tegen racisme en discrimi natie in Nederland zullen in het programma worden betrokken. „Zeker in Schiedam, waar de schandalige aanslag op een Turks koffiehuis nog vers in het geheugen ligt, is de aandacht voor discriminatie hard nodig", meent Ouwendijk. Hij wil niet vooruitlopen op de invulling van de manifestatie. „Je kunt denken aan kraampjes, straattheater, een forum en een tentoonstelling tot aan confron terende activiteiten. Maar omdat het initiatief breed gedragen moet zijn, willen wij od dit mo ment geen kant en klaar pro gramma aanbieden". De organisaties komen maandag 28 september om acht uur bijeen in zalencentrum Christelijk-So- ciale Belangen aan de Lange Ha- Vlaardingen De vereniging Open Lotus Rijnmond begint 14 september in Vlaardingen een tweede serie lezingen over een hoger leven. Tot 18 januari worden in een bovenzaal aan de Westhavenkade 35-35 tien ses sies belegd. Het thema dat als een rode draad door de lezingen heenloopt is 'de weg van geeste lijke bewustwording'. De bijeenkomsten beginnen tel kens om acht uur. Vlaardingen De CJV Liefde en Vrede is koortsachtig op zoek naar mogelijkheden om de dreigende sluiting van gebouw Triangel af te wenden. Op 17 sep tember hoopt CJV-voor-1 zitter Klaas van Vliet met alternatieven te ko men voor de bezuinigin gen, die wethouder Arij Maarleveld heeft aange kondigd. Kan Van Vliet geen sluitend fi nancieel 'plaatje op tafel leggen, dan moet de CJV met ingang van 1988 zelf opdraaien voor de exploitatietekorten van het ge bouw aan de Fransenstraat. Dat bedrag Is zo groot 60.000 gul den per jaar dat Van Vliet al rekening houdt met verkoop van Triangel. Door Maarlevelds bezuinigings ronde komt in feite de voortzet ting van Liefde en Vrede op het spel te staan. Het christelijke jon gerenwerk is vrijwel geheel af hankelijk van gemeentelijke subsidies. De CJV verhuurt wel iswaar zaaltjes in Triangel, maar de opbrengst daarvan is niet vol doende om de tekorten op het febouw te dekken. Het kwam liefde en Vrede dan ook uiterst ongelukkig uit, dat de gemeente juist op die post wil gaan korten. Een groot deel van het jeugd- en jongerenwerk ïsaan de Fransen straat ondergebracht. „Verkoop van Triangel heeft grote consequenties", schrijft een ongeruste Van Vliet aan het college van B en W en de ge meenteraad. „Allereerst verlie zen wij onze huisvesting en zon der huisvesting kan het jonge renwerk niet functioneren. Ver vangende huisvesting kost ook geld, en daarvoor zijn binnen de CJV geen geldelijke middelen aanwezig. Een deel van het werk zal dan moeten worden stopge zet". Moet Liefde en Vrede Tri angel afstoten, dan raakt de CJV ook de opslagruimte voor mate rialen kwijt. Andere culturele instellingen die van het gebouw gebruik maken staan dan even eens op straat De gemeente stelt zich op het standpunt, dat ook Liefde en Vrede een veer zal moeten laten in de bezuinigingen op het soci aal-cultureel werk. De CJV werd tot nu toe altijd omzien, maar die voorkeursbehandeling is niet meer vol te houden. Spoedoverleg in juli tussen Maarleveld en Van Vliet resul teerde m de afspraak, dat Liefde en Vrede volgend jaar slechts 20.000 gulden in plaats van 60.000 gulden moet inleveren, Maarleveld is bereid Triangel te sparen, maar heeft als voorwaar de gesteld dat de CJV zelf aan geeft op welke posten er dan wel bezuinigd kan worden. Schiedam Het lijkt zeer onwaarschijnlijk dat de eer ste paal voor het ABC-wa renhuis nog dit jaar de grond in gaat. Mogelijk krijgt de bouw van de combinaüewïn- kel van Albert Heijn, C A en Blokker aan de Lange Kerkstraat zelfs met ernstige vertraging te kampen. Chris Zijdeveld verwachtte in juli nog het startsein bin nen een maand of vijf te kun nen geven, maar de wethou der zal vermoedelijk een wat ruimere marge in acht moeten nemen. Hij had bui ten het verzet van de bewo ners van de Lange Kerk- straatgerekend. Diverse bewoners hebben aangekondigd een beroep op huurbeseherming te zullen doen, wat wil zeggen dat zij nog maximaal drie jaar in hun huizen kunnen blijven wonen. Weet de gemeente deze weerspanninge bewo ners eerder tot verhuizen te bewegen, dan is er nog een lastige hindernis te nemen m de persoon van de weduwe Niemantsverdiet. Deze be woonster weigert hardnek kig haar huis, dat op eigen grond staat, te verkopen. De ?3-jarige mevrouw Nie- mantsverdriet heeft eerst Zijdeveld de deur gewezen en vervolgens de heren Grif fioen (adjunct-directeur ge meentewerken) en Kloos (onroerend goed C &c A) on- verrichterzake naar huis ge stuurd. „Niet omdat ik de prijs wil opdrijven of zoiets; ik wil hier gewoon niet weg", aldus de strijdbare weduwe. Over opmerkingen van John Zwart, oprichter van het co mité Behoud Kreupelstraat en Lange Kerkstraat, dat zij door de gemeente 'geïntimi deerd' zou zijn, haalt me vrouw Niemantsverdriet de schouders op. „Meneer Grif fioen zei wel iets over een hardere aanpak als ik zou blijven weigeren, maar die opmerking werd door me neer Kloos meteen gesust". Zwart had Zijdeveld in een open brief laten weten dat hij Griffioens gedrag onbehoor lijk vond Vlaardingen Na elf drukbezochte programma's valt op zaterdag 19 septem ber het doek over de populaire praatshow Salon de Harmo nie, De salon was vorig seizoen keer op keer goed voor volle zalen. Presentator Dick van der Lugt ging deze zomer op pad om meer fi nanciële armslag te krijgen voor het programma. Maar dat had nau welijks succes. „Wij zijn het zat om bn jan en alleman te moeten bedelen", zeggen de organiserende journalisten. Heel toepasselijk is de cultuur in Vlaar dingen gekozen tot onderwerp van de laatste Salon. Die heeft de titel 'Liefdewerk, oud papier' meegekregen. De verantwoordelijke wet houder Anj Maarleveld mag die zaterdagavond zijn beleid uitleggen. Hij wordt van repliek gediend door Vlaardingse kunstenaars. De muziek tijdens de laatste Salon wordt verzorgd door Piet le Blanc en het Trio Arie Valkhof, pianist/zanger Cornelis Pons, violist Ge rard te Wiel en cellist David Prins. De presentatie is in handen van Dick van der Lugt en Aad Rietveld. (ADVERTENTIE) RANO MORGEN vindt u in het 'Uit Journaal' de puzzel van de RANO Muziekenhuisaktie. U kunt 'n CD-speler of één van de vele andere prachtige prijzen winnen. Doe mee en steun het werk van de Rotterdamse Ziekenomroep RANO. Schiedam De stichting Be schermd Stadsgezicht Schiedam heefteen kant en klaar restaura tieplan ingediend voor het uitge brande pand aan de Lange Ha ven 95. De stichting wil de gevel m zijn originele staat herstellen en daarachter een zevental wo- i het in 1976 uitgebrande pand Lange Haven 95 wil de stichting Be schermd Stadsgezicht Schiedam zeven huurwoningen onderbengen. Vlaardingen Twee jongens hebben gisteravond in de Waal straat een 66-jarige vrouw haar tas uit de handen gerukt. In de bruine tas zat, naast wat per soonlijke palieren, een geldbe drag van zestig gulden. De tasjesroof vond om ongeveer half zeven plaats. De daders, tus sen 16 en 18 jaar oud, vluchtten in de richting van het Veerplem, Een van de daders had lang blond haar en droeg een blauw trainingsjack en een spijker broek. De ander had halflang zwart haar en droeg een blauwe jas. De recherche zoekt getuigen. mngen onderbrengen. De bouw en subsidie-aanvraag ligt sinds kort op het stadskantoor. Amb tenaren. die de tekeningen heb ben bestudeerd, vinden het 'een leuk plan'. Dat vleit ir.M G.P. Treytel, woordvoerder van de SBSS, maar volgens de nuchtere archi tect is het maar afwachten of Den Haag er ook zo over denkt: „Wie weet zijn ze daar door de ABP-affaire en al die subsidie schandalen 2o geschrokken dat ze helemaal niks meer doen". Met die opmerking probeert Treytel de spanning waarin de SBSS verkeert f en beetje te rela tiveren, want er is de stichting veel aan gelegen dat het plan snel werkelijkheid wordt. De SBSS werd tot nu toe een beetje smalend bekeken, omdat het wel weer zo'n clubje goedwillende en enthousiaste, maar niet erg zakelijke idealisten zou zyn. Het tot in alle details uitgewerkte plan bewijst volgens Treytel dat de stichting inmiddels volwas sen is geworden. Omdat de restauratie staat of valt met de subsidie van het rijk, heeft de stichting voor zo'n beet je alle vormen van premiewo ningen een bijdrage aange vraagd. Treytel kan daarom nog weinig zeggen over de bouwkos ten en de toekomstige huurprijs. Over de typen woningen is hij wat uitvoeriger, die worden 'so ber en doelmatig hebben bijna allemaal een balkon en krijgen een gemeenschappelijke tuin. Eén appartement is geschikt voor bewoning door een gehan dicapte. Om uitvoering van het plan mogelijk te maken heeft de SBSS met ae eigenaar van het pand, het aannemersbedrijf Sla venburg, een voorlopig koop contract gesloten. Inmiddels on derhandelt de stichting ook over aankoop van de Locomotief, de eveneens uitgebrande distilleer derij van Melchers aan de over zijde van de Lange Haven. Voor dat pand is nog een tweede gega digde i n de markt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1