Schiedam weert Montessorischool 'Het klimaat voor promotie is eindelijk verbeterd' 'Provincie wekt de indruk van onbehoorlijk bestuur' Bassie Adriaan niet welkom in Maassluis VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT 5 NIEUWE WATERWEG COURANT Gemeente moet paehtkamer overtuigen Brief naar bemanning mijnenveger Waterhoogten per beeldscherm Gemeenteraad in motie: Journalisten in Jeneverstad Speelzalen wijken voor dagopvang Maastricht voor bewoners onbereikbaar Brandersfeesten toch weer groter Circustent is te groot Voetbalsponsor vergeet Scheer es D66: stroom moet goedkoper Vier plannen in de maak voor centrum Vlaardingen WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1937 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343329, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Ruim drie ton vragen, burge meester en wethouders vanavond van de Vlaar- dingse gemeenteraad, om de paehtkamer van het Schiedamse kantongerecht te overtuigen van de oprechte bedoeling van de gemeente om de Broekpolder verder te bebossen. Voor de paehtkamer speelt op 30 november het conflict tussen de gemeente Vlaardingen en boer H.J. van Woerden. Vlaardingen wil het land van Van Woerden bebossen. De boer wil de pacht nog met een jaar laten verlengen. De gemeente heeft tot 20 oktober de tijd gekre- fen, om te laten zien dat het haar menens is met e bebossing van de loswallen 4,5 en 7, waar Van Woerden zijn boerenbedrijf uitoefent Voor die datum moet hetgeld beschikbaar zijn en moet de provincie haar goedkeuring hebben gegeven aan de ontwatering en de bebossing. De pachtovereenkomst met boer Van Woerden loopt nog tot maart volgend jaar. Daarna wil de gemeente zo snel mogelijk bomen planten op het land. Maassluis De gemeente raad van Maassluis, gesteund door het college van burge meester en wethouders, heeft via een motie duidelijk ge maakt dat zij het volstrekt oneens is met het provinciaal bestuur over de voorgeno men beperkte sanering van de gifwijk Steendijkpolder. „Het standpunt van gedeputeer de staten is onbegrijpelijk. Onze ergernis en afschuw moeten we laten blijken via deze motie", al dus Pieter Hoogenraad (PvdA), die sprak namens alle fracties in de raad. De socialist hekelde de handels wijze van de provincie. „Vier jaar lang is op zorgvuldige wijze onderzoek verricht. Alle partij en in het overleg, dus ook de ambtenaren van de provincie, kwamen tot de conclusie dat af gegraven moest worden tot een diepte van 1,75 meter. Zowel voor de havenslib- als de vuil- stortloeatie. Zonder overleg met de commissie bodemonderzoek en de gemeente Maassluis zijn besluiten genomen en is afgewe ken van de uitgangspunten". De bij het overleg betrokken fracties wilden in eerste instan tie in de motie opnemen, dat het provinciaal bestuur heeft gehan deld in strijd met het beginsel en de regels van behoorlijk bestuur. Later werd dat op verzoek van het college van burgemeester en wethouders afgezwakt tot: 'het indruk wekken van in strijd te handelen met het beginsel en de regels van behoorlijk bestuur'. „Want", zo stelde wethouder Izaak van de Knaap, „we moeten nog verder met gedepu teerde staten. Als we alle wegen afsnijden, dan komen we er he lemaal niet meer aan te pas en dat is denk ik geen goede zaak". In de motie staat ook, dat een in tegrale sanering moet plaatsvin den van de locaties Steendijkpol- der-Zuid (havensliblocatïe) en Albert Schweitzerdreef (vuil- stortlocatie). Ook de burgerleden die deel uit maken van de commissie müieu konden zich vinden in de strek king van de tekst. Jaap van der Griend: „Er wordt wel eens ge sproken over de vierde macht die ambtenaren kunnen uitoefe nen, dit is er een mooi staaltje van. Bij de opheffing van Rijn mond kregen de bewoners en het gemeentebestuur de toezeg ging, dat zou worden vastgehou den aan de geformuleerde uit gangspunten. Nu wordt gewekt vertrouwen beschaamd". iiiiiiiiiitiuiiiiiiiiiiitiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiuiiniiiitiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiimiiiiniiiiiiiiiNiiüiifiiiiiiiHiiniüiiiiiiiiit Maassluis Het gemeente bestuur van Maassluis stuurt, op initiatief van de fractie van de VVD, de bemanning van de mijnenveger Maas-1 sluis een vriendelijke en be-* moedigende brief om de manschappen succes te wen sen bij het vervullen van hun taak. De jager vertrekt, met de Hellevoetsluis, binnen kort naar de Perzische Golf. „Gezien de vriendschappelijke band die er bestaat tussen de ge meente Maassluis en de beman ning van het schip is het niet meer dan logisch om iets van je te laten horen", zei John Scheer- stra, fractievoorzitter van de WD. Burgemeester Van Es had over de inhoud van het schrijven al contact gehad met zijn collega Van der Jagt van Hellevoetsluis. Alleen de fractie van de PvdA in Maassluis wilde van een brief aan de manschappen van De Maassluis niets weten. „Wij ho pen dat de bemanning behouden zal terugkeren in Nederland, maar door onze weerzin tegen het militaire bedrijf kunnen wij jniet instemmen met het schrij ven". Alle andere fracties, dus ook die van PPR/PSP, toonde zich ech ter wel voorstander van het ver sturen van de brief. Zie verder pagina 19 Schiedam De afdeling Rotter dam van de Nederlandse Vere niging van Journalisten blijft voor de jaarvergadering dit keer dicht bij huis. Volgende week woensdag bivakkeert het gezel schap persmensen een middagje in Schiedam. Ze komen biieen in de aula van het Stedelijk Mu seum aan de Hoogstraat. 'Na de vergadering, die om half vier begint, zakken de journalis ten af naar de kelder om in het Nationaal Gedistilleerd Museum nog wat na te praten. Dat de NVJ uitgerekend in de Jenever- stad bijeenkomt is min of meer toeval, en vloeit niet automa tisch voort uit de goede relatie tussen pers en geestrijk vocht. Oorspronkelijk stond een be zoek aan collega's in Antwerpen op bet programma, maar dat uit je moest worden afgezegd: de kranten11 in de Belgische haven stad hebben het te druk met de op handen zijnde opening van het Vlaamse Pershuis. Vlaardingen Peuterspeel zalen in Vlaardingen moeten de komende jaren wijken voor hele en halve dagop vang. Dat staat in een notitie over kinderopvang, die op verzoek van de gemeente raad is gemaakt. In de dagopvang, bedoeld voor kinderen van werkende ouders, zijn zo'n honderd plaatsen te weinig. Om in dat tekort te voor zien zou negentigduizend gulden nodig zijn. En dat bedrag heeft de gemeente niet beschikbaar, Een inkrimping van het aantal plaatsen in peuterspeelzalen zou soelaas kunnen bieden voor dat financiële probleem, De ge meente wil alle centra voor dag opvang en peuterspeelzalen on derbrengen bij één stichting. In de nota wordt voor 1989 een nieuw onderzoek naar de be hoefte van kinderopvang aange kondigd. Het laatste onderzoek is in 1981 verricht. De gemeente wil ook bezien, of het mogelijk is de peuterspeelzalen tijdens de schoolvakanties open te houden. Schiedam Het zit de bewo nersverenigingen in de Schie damse oude wijken niet Jekker, dat zij vrijdag niet meemogen met de excursie van de raads commissie stadsvernieuwing naar Maastricht De verenigin gen vinden dat zij minstens zo actief zijn op stadsvernieuwings gebied als de gemeenteraadsle den en ambtenaren, die onder leiding van PvdA-wethouder Hans van Kleef in de Limburgse hoofdstad gaan kijken hoe daar oude buurten zijn opgeknapt Van Kleef wil echter paal en perk stellen aan het aantal deel nemers. Hij volgt daarmee de lijn van zijn voorganger Cor van Tilborg. De VVD-wethouder was er geen voorstander van om ambteloze burgers mee op reis te nemen. Van Kleef voegt daar aan toe, dat hij zich excursies naar Amsterdam en Leiden her innert waarbij het reisgezel schap langzaam de pan uit begon te rijzen. Jan Goed, projectteamleider van de stadsvernieuwing in Schie- dam-Zuid, kan Van Kleefs op stelling wel begrijpen: „Je moet ergens een grens trekken". Maar persoonlijk is de ambtenaar niet erg gelukkig met de richtlijn van de wethouder: „De vrijwilligers uit de wijken draaien al jaren lang mee in de stadsvernieu- 5 tegen- wing. Dan mag de gemeente T aardigs ti Uit kostenoverwegingen meente de deelname daar best eens iets over stellen". hoeft de gemeente de deelname aan dit soort uitstapjes niet te beper ken, meent Goed: „Er gaat zo veel geld om in de stadsvernieu wing, dat dit soort postjes niet de moeite waard zijn'. Onlangs stelden PSP/PPR en D66 schriftelijke vragen over het nut van een excursie naar Gorcum. Zij vroegen of dat nut wel opwoog tegen de kosten. De bewon ers verenigingen hopen nu niet, dat zij als gevolg van dit soort vragen m de schaduw blij ven staan. Van Kleef voert ech ter een andere reden aan: „Als je alle vrijwilligers uit de wijken mee zou vragen, kom je, bestu ren, projectteams en straatgroe- pen tezamen, algauw op twee- driehonderd personen. Dan ga je met bussen vol naar Maastricht' Ze zien je al aankomen. Je wordt dan al gauw de risée van het land. Dan gaat het tien keer zo veel kosten. En als De Leede dén vragen gaat stellen, tja..." «as»*., v-. Minister Smit-Kroes stelde met een druk op de knop het Monitoring Systeem Waterhoogten in gebruik. Vlaardingen Wat Egyptische roeiers duizenden jaren geleden op de Nijl met veel zweet pres teerden, doet de elektronica te genwoordig in luttele seconden. Alle Nederlanders die leven bij de gratie van het water, zoals schippers, reders en dijkbeheer- ders, hoeven sinds gisteren maar op een knop te drukken om de laatste waterstanden aan de weet te komen. Heel vroeger moesten ijlbodes die berichten overbengen. Dankzij het nieuwste snufje van Rijkswaterstaat, het MSW, ofwel Monitoring Systeem Water hoogte, gaat dat voortaan pijl snel. MSW is een databank, op gebouwd uit gegevens van hon derd meetpunten langs de Ne derlandse rivieren en kusten. Elke tien seconden wordt auto matisch de waterstand gemeten, waarna een computer de resulta ten doorgeeft aan een centrale in Den Haag. De 'abonnees' kun nen vervolgens via hun eigen beeldscherm de actuele standen opvragen. Voorheen gebeurde dat per tele foon. Maar die methode was veel tijdrovender en duurder. Rijks waterstaat verwacht dat het MSW, waarin toch 40 miljoen gulden werd geïnvesteerd, zich zelf snel zal terugbetalen. Tijdens het symposium Water op maat werd het informatiesy steem gisteren in gebruik gesteld door minister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat). Het werd een wat zwijgzame plechtigheid in het Vlaardingse Delta Hotel, want de minister was 'haar stem kwijt'. Een vriendelijke ambte naar van Rijkswaterstaat nam de taak over, de redevoering van de bewindsvrouwe uit te spre ken. De organisatie van de Brandersleesten op het bordes van het Schie damse stadhuis; van links naar rechts Mari Dingenouts, John van Buur- en, Chris Coppens, Frans van Thienen, Ruud Pillard, Ruud Vollering en Wim Zeeman. Schiedam De inmiddels ingeburgerde brandersfees ten, die de Schiedamse bin nenstad jaarlijks ruim een week lang laten swingen, zijn het paradepaardje van VVV- directeur Ruud Pillard. De promotie van de stad legt ons geen windeieren, conclu deert Pillard tijdens de pre sentatie van het branderspro gramma. Na Ontdek je plekje en Kerke- pad vormen de brandersfeesten de derde publiekstrekker, die de jeneverstad dit jaar in de strijd werpt om massa's mensen te trekken. ,,Het klimaat voor pro motie is eindelijk verbeterd. Je bent niet langer een roepende in de woestijn". Schiedam timmertmeer dan ooit als toeristenstad van allure aan de weg. Dat gebeurt tegen de stroom in, want Pillard is er van overtuigd dat Schiedammers ui terst sceptisch staan tegenover hun stad Hij proeft dit jaar een duidelijke kentering in het den ken over de stad. „Vroeger de den we niets liever dan de zwak ke punten benadrukken. Dat verandert steeds meer. Al vanaf mei 2Ïjn we overspoeld met tele foontjes van mensen die infor meerden naar de exacte data voor de feesten. Schiedammers houden tegenwoordig rekening met de brandersfeesten. Ze hou den dat weekend vrij en stem men zelfs hun vakantie er op af'. Ook reacties van de buitenwacht hebben de WV-voorman de laatste maanden gesterkt in de opvatting dat Schiedam kan uit groeien tot een trekpleister van formaat. Hij hoorde afgelopen weekend tijdens Kerkepad on telbare hartverwarmende op merkingen'. De strekking was volgens Pillard steeds dezelfde: „Schiedam, ik zou er nooit opge komen zijn, maar ik kom vol gende week terug". Topjaar Tegen die achtergrond verwacht de stichting Brandersfeesten Schiedam dat 1987 een topjaar wordt Uitgangspunt was de edi tie van '86, waarbij Pillard en de andere bestuursleden, die wer den gerecruteerd uit de verschil lende winkeliersverenigingen, er niet naar hebben gestreefd een nog groter activiteitenpak ket aan te bieden. Een kwalita tieve versteviging. Dat was de opdracht d ie de stichting zichzelf vooraf stelde. Tijdens de presentatie gisteren in de grote zaai van het oude stadhuis bleek dat de branders feesten toch weer groter zijn ge groeid. Het bedrijfsleven heeft de feesten 'ontdekt'. Vorig jaar sponsorden 54 Schiedamse be drijven het evenement, nu zeg den maar liefst 88 financiële me dewerking toe. Ook het marktgebeuren wordt tussen 19 en 27 september nog grootser opgezet. De capaciteit op de eerste zaterdag op de bra derie van de Broersvest is in ver gelijking tot '86 verdubbeld, Voor de afsluitende zondags markt geldt hetzelfde. Voor het eerst wordt de Broersvest volle dig afgesloten voor het verkeer, zodat ook de rijbaan als markt terrein kan worden benut. Naar schatting 300 marktkooplieden prijzen die dag hun waren aan. Zie ook pagina 19 Maassluis Het circus van Bas sie Adriaan is niet welkom in Maassluis. Het gemeentebestuur van de geboortestad van de in Vlaardingen woonachtige ar tiesten kan het circus met vol doende ruimte bieden om de tent op te bouwen. „Ik begrijp er niets van", aldus een verontwaardigde Bas van Toor. „Een tent van 50 b» 50 me ter is toch niet te groot? v iif jaar geleden kon het allemaal wel. Raar dat we nu ineens te groot zijn". De Vlaardingse artiest in hart en nieren kan weliswaar weinig be grip opbrengen voor de bewee gredenen van het college; wak ker liggen van het besluit doet hij zeker niet. „Zolang er nog ge meentebesturen zijn ate zelf vra gen of we alsjeblieft in hun stad of dorp willen optreden, moet Maassluis maar doen wat het zelf het beste acht voor de burgers. Wij zijn razend populair in Ne derland en België. Iedere voor stelling is uitverkocht De men sen staan echt in de rij om ons te zien. Ik vind het wel sneu voor de kinderen in Maassluis, Zit* krijgen nu geen mogelijkheid om ons te zien optreden". In de eerste stad aan de Water weg konden circussen en ker missen in vroeger jaren hun ten ten opslaan aan de Bilderdij- jklaan. Toen die ruimte echter werd volgebouwd met wonin gen, kwam de trek van de grote circussen en kermissen naar Maassluis tot stilstand. Echt roy ale terreinen waren niet meer beschikbaar. Het circus van Bassie en Adriaan was altijd wel welkom in de stad, „Misschien heeft het gemeente besuur nu liever een circus met een ezeltje met een scheel oog Een kleine tochtige tent, met niet meer dan 40 man publiek. Natuurlijk hebben wij een spe ciale band met Maassluis, we zijn er tenslotte geboren, maar eigen lijk hebben wij met iedereen m Nederland een speciale band. Want iedereen kent natuurlijk wel Bassie Adriaan", aldus Bas van Toor. De gemeente Maassluis ziet met geen mogelijkheid kans om het circus onderdak te verlenen. „De ruimte ontbreekt gewoon", aldus een woordvoerder van de gemeente. „We hebben in Maas sluis maar een klein evenemen tenterrein nabij winkelcentrum Koningshoek. Dat terrein wordt ook nog in twee stukken ver deeld door een groenstrook. Te klein om het circus van Bassie Adriaan neer te zetten". Naast het nu aangewezen terrein nabij Koningshoek ligt een schitterend, vrijwel ongebruikt, stuk grasland Dat terrein mag echter van het college ook met gebruikt worden om een circus tent neer te zetten. „Het college wil alleen op een locatie met bij voorbeeld een verharde stenen ondergrond evenementen laten plaatsvinden. Wij beseffen heel goed dat door dit besluit de gro tere kermissen en circussen Maassluis 'niet meer kunnen aandoen. Hoe spijtig wij dat ook vinden". Schiedam De burgemees ter van SchiedamReinier Srhecres, zou vanavond best de interland Nederland-Bel- gë in het Feyer. "ordstadion willen bijwonen. Maar hij heeft geen kaartje. Het bericht in een landelijk dagblad, dat alle burgemees ters van gemeenten met een betaalde voetbalclub binnen hun grenzen door de Sponsor waren uitgenodigd heeft in elk geval geen betrekking op Schiedam. Bij Scheeres' post zat gisteren geen en treebe- wijs-—terwijl Schiedam toch onderdak verleent aan eer- ste-di visieclub S VV. „Jammer", vindt Scheeres. „Ik heb vanavond toevallig vrij en hoewel ik geen vrese lijke voetballiefhebber ben zou ik zo'n interland graag een keertje mee/naken. Tk kom niet elke dag in de Kuip, de laatste keer was een jaar of twintig geleden. Toen had ik een vriendje, een voetbal fanaat, die me meenam. We hadden altijd staanplaatsen, maar het was reuze gezellig. Ik zou dat sfeertje best weer eens willen proeven". Schiedam Uit vréès dat andere scholen zul len 'leeglopen' wil Schiedam geen neutrale basisschool voor Montes- sori-onderwijs binnen zijn gemeentegrenzen toelaten. De stichting Bijzondere Scholen voor onderwijs op algemene grondslag had Spaland-West uit gekozen. om een dergelijke voor ziening te beginnen, maar de ge meenteraad heeft het verzoek" afgewezen. Er zijn in Schiedam al genoeg scholen waar 'vemieu- wend' les wordt gegeven, vindt wethouder Hans van Kleef. Niemand in Van Kleefs PvdA staat te trappelen voor een More- tessori-school, heeft raadslid Yvonne Siljee duidelijk ge maakt. „Er zijn al te veel scholen die op het punt van sluiten staan". Als voorbeeld noemde zij de Goeman Borgesiusschool, waar ook een bijzondere vorm van onderwijs wordt gegeven. Ouders en leerkrachten probe ren die voorziening in Schie- dam-West met vereende krach ten draaiend te houden. Omdat het leerlingaantal over de gehele linie terugloopt, vindt Van Kleef de verwachting van de stichting, dat zich jaarlijks tussen de 192 en 264 scholieren zullen aanmelden, onrealistisch. Terwijl de CPN-Schiedam kortè metten maakte met het voorstel, ('geen elitescholen'), wilde'dé PSP/PPR de mogelijkheid Wel openhouden. Maar ook raadslid Bart de Leede moest toegeven dat hij de behoefte aan een Mon- tessori-school niet direct met cij fers kon staven. Vlaardingen D66-Vlaardïn- gen vindt, dat de gemeente bij burgemeester en wethouders van Rotterdam moet protesteren tegen de verhoging van de elek triciteitstarieven met tien pro cent. Fractievoorzitter Wil van Rijn is, blijkens zijn schriftelijke vragen aan B en W, vergeten dat Vlaardingen vorig jaar in de cember al protesteerde tegen die verhoging, die op 1 januari van dit jaar werd doorgevoerd. He' gemeentelijk energiebedrijf is contractueel verplicht de Rotter damse tariefsverhogingen door te bereken en- D66'er Van Rijn werd wakker geschud door de Kamer van Koophandel, die na vruchteloze druk op B en W van Rotterdam vorige week het ministerie van economische zaken heeft inge schakeld om de prijsverhoging ongedaan te maken. Van Rijn vindt, dat burgemeester en wet houders van Vlaardingen ook nog een poging moeten wagen. „De verbruikers in Vlaardingen betalen sinds 1 februari een te hoog tarief", heeft hij geconclu deerd uit het protest van de Ka mer van Koophandel. Vlaardingen De Vlaardingse middenstand is tevreden met het besluit van de gemeente om naast Wilma Vastgoed bv een tweede projectontwikkelaar plannen te laten maken voor de verbetering van de binnenstad. De keuze is gevallen op de Goud se ontwikkelaar Multi Vastgoed, die in opdracht van de midden stand al een schetsontwerp maakte. De winkeliers, aldus voorzitter Leo van Dam van hun belangen vereniging Koopcentrum, von den dat zij een keuze moesten hebben uit meerdere opknap- plannen voor het centrum. Elke projectontwikkelaar schakelt twee architecten in. „Dus kun- nen wii straks uit vier plaatjes kiezen'zegt Van Dam. De gemeente vindt de verbete ring van het hart van de stad zo belangrijk, dat zij eer. geringe vertraging in de plannen op de koop toe neemt, Drs. Arie van der Steen, hoofd van de afdeling algemene zaken, gaat ervan Uil dat aan het einde van dit jaar, of het begin van het volgend jaar, de keuze voor een van de vier plannen kan worden bepaald. Van Dam hoopt dat er medio volgend jaar al 'wat stenen ge sjouwd kunnen worden'. „De verbetering van het stadscen trum zal nog wel tot 1990 of daar na duren. Maar als je de mensen maar vast kunt laten zien, dat je aan 't werk bent, dat zou al héd mooi zijn".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1