mat SMBWS caMflwi Nacht van de Rijnmond: flinke strop organisatie Raadslid betaalt consumpties zelf Opening Klubhuis Zuid is net 'lintjesregen' Schiedammers jaloers op dakstraat in Maastricht m TIJDELIJK MET 1 JAAR RARANTIE MMINGS DASBIAD SCtfKDAMSCKE CB8BANT Regen spelbreker bij St. Radboud mm- 91 Belastingvrij gedeelte rente op spaargeld verhoogd naarf2.000/-.11 bondsspaarbank s Total-loss Schone braderie dankzij Goudriaan Met uitkering in onroerend goed Onder invloed Zwaar gewond bij ongeval Monumenten dag: niet echt druk LEEUWEKEUR GEBRUIKTE AUTO'S Grote keus - Prachtige auto's AUÏÜSBRVICB BIGBNRAAM tz' Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingsn. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 MAANDAG 14 SEPTEMBER 1987 Schiedam Het slechte weer - speelde -de Schiedamse mu ziekvereniging St, Radboud danig parten. De felle wind en de regen gooiden tijdens het feestweekeinde van de muz-' kiekvereniging danig roet in het eten- 1 De openlucht disco van zater dagavond op het Kerkplein trok dan ook weinig belangste- ling. Maar ook binnen, in zaal De Deel waar Arjo de Koning voor een gezellige sfeer zorg de, was het niet overmatig druk. De muzikanten van St. Rad boud hadden het voornemen om zondagochtend een flitsend concert te geven. Ook nu ech ter was het de regen die al het plezier wegnam bij de Schie damse muzikanten. De regen kwam gestaag naar beneden en de organisatoren besloten om het muziekfeest niet door fe laten gaan. Ook de wedstrijden tonnetje steken werden in verband met de regen uitgesteld. Pas na het middaguur, toen het weer enigszins opklaarde, kon het evenement doorgang vinden. Schiedam Peter de Kruyfs nostalgische muziekfeest is zater dagavond op een fi nancieel debacle uit gelopen. Op de eerste Nacht van de Bijn- mond waren slechts 200 mensen aanwezig, om al dansend een avondje jeugdsenti ment te beleven. Veel te weinig om de kos ten van ae avond met de voormalige hitpa radesterren The Plat ters, Oscar Harris en Scott Fitzgerald te dekken. Peter de Kruyf vindt het jam mer dat zijn experiment op een mislukking is uitgedraaid. „Als organisatiebureau organi seren wij met name in de om geving van Amsterdam regel matig van dit soort feesten en dan zit de tent altijd vol. Als Vlaardinger leek het mij wel een leuk idee iets dergelijks in Schiedam te organiseren. Van avond blijkt dat de Rijnmond gewoon nog niet rijp is voor zo'n evenement". De mogelijkheid dat veel men sen zich hebben laten af schrikken door de hoge toe gangsprijs wuift De Kt-uyf weg. „Wees nu eerlijk: 37,50 is toen niet duur voor vijf uur to- pamusement". En doelend op de nacht van de mode: „In Vlaardingen betaalt men grif 30,— en dan komt er maar één artiest". Gelukkig voor De Kruyf had den degenen die wel de weg naar de sporthal gevonden hebben het prima naar hun zin. De goedgeklede leeftijdge noten van de artiesten zijn nauwelijks van de dansvloer weg te slaan, waar men zich amuseerde met dansbare rock and roll uit een ver verleden. Scott Fitzgerald, bekend van de hit 'If I had Words' beet het spits af en werd gevold door suikerspin Nancy Boyd, die momenteel aan de weg tim mert met muziek in de traditie van meisjesgroepen uit de vroege jaren zestig. Vrolijke deuntjes met veel 'shoowaps' dus. Oscar Harris beperkte zich in een kort optreden al leen tot grote hits van ande ren, zoals *Hello Josephine' van The Scorpions en Frank Sinatra's 'My Way'. De Blue Diamonds bleken overigens nog niets aan hun vroegere vocale kwaliteiten ingeboet te hebben. Niet alleen in het on ontkoombare 'Ramona', maar ook in Cliff Richards 'Summer Holiday', ook uit 1959, lieten de heren merken hun manne tje nog wel te staan. Na een valse start, waarin de heren te laat invielen („Tja, wij zijn nog van voor de oorlog", aldus de heren excuserend) besloten de Nederlandse Everly Brothers hun optreden met een uitste kende medley van oude Beat- le-successen waaronder 'Rock 'n Roll Music', 'Bye me Love' en 'She said so'. The Platters mochten uitein delijk de eerste en de laatste Nacht van de Rijnmond beéin- digen. Koos Goedhard van Sauna Rijnmond, Sauna Groe- noord, die zich zaterdagmid dag overigens als standhouder terugtrok toen bleek dat hij geen drank en andere versna peringen mocht verkopen in de sporthal, is echter vast van plan volgend jaar zelf een der gelijk evenement te organise ren. Dan echter zonder twijfel zonder De Kruyfs Octopus-or ganisatiebureau, want die houdt het na het geschatte verlies van ƒ15,000,-- voorlo pig voor gezien in Schiedam. Druk was het niet in de Mar- S griethal tijdens de eerste Nacht S van de Rijnmond. De 200 bezoe- ,2 kers vermaakten zich echter pri- ma. Het slechte weer speelde muziekvereniging St. Radboud danig parten. Een paraplu was het afgelopen weekeinde een onmisbaar attribuut. Schiedam Tijdens de excur sie van de commissie stadsver nieuwing naar Maastricht, af gelopen vrijdag, heeft D66- raadslid Adri Reijnhout be loofd alle voor hem gemaakte kosten aan eten en drinken uit eigen zak terug te betalen. Hij verwacht van commissiesecre- taris Harry Jansson een nota en zal dan het bedrag aan de gemeente Schiedam gireren. Reijnhout noemt dat een prin cipiële kwestie: „Voor dit soon dingen krijgen raadsleden een onkostenvergoeding' Hij deed zijn toezegging, nadat enkele medereizigers hem vrijdagochtend een beetje aan het sarren waren. Reijnhouts fractiegenoot Harry van Doorn en PSP/PPK-raadslid Bart de Leede hebben name lijk onlangs schriftelijke vra gen gesteld aan B en W naar aanleiding van een dergelijke excursie naar Gorcum. Het tweetal wilde weten hoeveel geld die reis had gekost, wat er zoal gegeten was en of het al lemaal wel nut had gehad. Het duo verklaarde alleen meege gaan te zijn om te 'spionneren'. Van Doorn en De Leede wil den met eigen ogen aanschou wen, of zo'n tochtje geen ver spilling van overheidsgeld is. Reijnhout 2ei niet als spion mee te gaan. Hij was zeer be nieuwd naar de stadsvernieu wing in Maastricht en toonde zich vrijdagavond zeer onder de indruk. Hoeveel geld het uitstapje hem kost is nog niet uitgerekend, maar volgens een milde schatting komt het glo baal uit rond de honderd gul den. (ADVERTENTIE) De fiscus wenst spaarders het allerbeste toe voor het nieuwe jaar. De plannen zijn om met ingang van 1 januan 1988 het belastingvrije gedeelte van rente op spaargeld te verhogen naar 1.000 p.p. Een echtpaar bijvoorbeeld met een saldo van 40.000,— krijgt bij 5% rente twee mille, zonder dat de belasting daar een cent van opeist. Naast de opmerkelijk lage inflatie vormt dit een extra reden om juist nu te gaan sparen. Vraag om een persoonlijk spaaradvies bij de bank met de S. Da's 't eerst verdiend! Bij u in de buurt is de bank binnen loopafstand Schiedam Vlaardmgen spaarbank Reijnhout kocht daarvoor een kopie koffie met appelpunt én koekje in de Jagershof te Leende, voor de lunch een aperitieije en een tournedos au poivre in 't Plenksje te Maas tricht (sommige reisgenoten verkozen in dit zakenrestau- rant een tournedos stroganoff), later in de middag enkele pils jes op het Onze Lieve Vrouwe- plein en een café onderweg, en op de terugweg in de E 10- hoeve te Brecht (langs de snel weg van Antwerpen naar Bre da) een pastei met rauwkost, tomatenroomsoep, een var kenshaasje met groenten en ijs met warme chocoladesaus {hij had ook in navolging van zijn meeste tafelpartners kunnen kiezen voor een zeevruchten- cocktail, groentesoep, gevogel- tespies met pikante saus en ap pelsienmoes). Aan de excursie namen 25 personen deel: tien gemeente raadsleden, tien ambtenaren, drie journalisten en twee ver tegenwoordigsters van de vrouwenadviescommissie voor de woningbouw (zij mochten in tegenstelling tot de bewo- nersverenigïngen wel mee). CDA-fractieleider Siem Ros- man verklaarde het funda menteel niet juist te vinden, dat Reijnhout zelf zijn genoten consumpties vergoedt. Rosman vindt het niet fair, omdat hier mee achteraf deelnemers aan een voor de gemeente belang rijke excursie geprest worden ook 2elf met geld op tafel te komen. De voorman van de grootste oppositiepartij kan zich vinden in dergelijke uit gaven van de gemeente Schie dam. Schiedam Een 23-jarige Schiedamse is zaterdagmorgen met haar auto ondersteboven in de berm van rijksweg 20 te recht gekomen. De vrouw vloog uit de bocht toen zij bij de afrit Schiedam een leswa- gen inhaalde. Zi liep geen let sel op. De auto was total-loss. Schiedam Het nieuwe wijkcentrum krijgt een oude naam. Klubhuis Zuid gaat het gebouw aan de Dwarsstraat heten. Zater dag werd het feestelijk geopend, wat een mooie vertoning opleverde van allemaal belangrijke men sen die het ene na het an dere lintje moesten door knippen, en een grote wolk van ballonnen die door de wind meteen naar andere landen werden ge bracht. Maar zelfs na de opening bleef het geïnteresseerde publiek gissen naar de gekozen naam. Er was een prijsvraag aan voorafgegaan, maar de inzen dingen leverden niet die naam op, waarvan verwacht wordt dat die het beter zal doen dan: Klubhuis Zuid. „Het is zo'n vertrouwde naam", legde de in opperbeste stemming verke rende coordinator And ré Woutersen uit, „dat een ande re naam misschien alleen maar verwarring zou stich ten". Klubhuis Zuid is al jarenlang in de Gorzen actief. In 1981 werd het hoofdkantoor van de GTB gekraakt, de voormaltge gasfabriek van de gerpeente. Nadat dit pand gesloopt moest worden, omdat renovatie veel te duur zou uitpakken, werd op dezelfde plaats nieuwbouw neergezel. En het resultaat mag er zijn, vonden de hon derden wijkbewoners die kwa men kijken. Een feestelijke namaakheipaal herinnerde er om twee uur 's middags aan, toen het publiek samendromde, dat de eerste paal geslagen werd op 19- sep tember 1984. Drie jaar na data kon zaterdag de officiële ope ning plaatsvinden. Omdat er zoveel voorbereidingstijd is ge weest (wethouder Hafkamp hield het later in zijn toe spraak op 25 jaar...) waren ver schillende personen gevraagd de openingshandeling te ver richten: Eef Collé, omdat hij ooit als wethouder m een ac commodatiecommissie zat, Henny Bogerd, omdat zij als wijkbewoonster het clubhuis bijstond na problemen in de Heilig Hartkerk, gemeente ambtenaar Gert Mulder die ooit onbedoeld de aandacht vestigde op het GTB-hoofd- kantoor waarna de -kraakactie volgde, Herman Posthoorn die er als wethouder langdurig mee te maken had, professor Smouzemous. bekend bij veel kinderen van het clubhuis, ar chitect Nol Heuvelhorst, stad sarchitect Hans Huis in 't Veld en tot slot de huidige wethou der Luub Hafkamp. Allemaal moesten ze een lintje doorknippen („het lijkt wel een hntjesregen", vond ie mand). Alleen Posthoorn moest wat extra werk verrich ten- hij knipte geen lint door maar een ketting. Bij de fees telijkheden gaven ook andere organisaties acte de presence, zoals wijkcentrum De Erker, de bibliotheek, welzijnsambte- naren, bevvonersverenigingen Schiedam-West en -Zuid en een jongerenwerker uit Nieuwland. Schiespoor-woordvoerder (en clubhuismedewerker) Ron de Graaf sprak van 'een tijdloze vriendschap' met Klubhuis Zuid en hij vroeg de gemeente, wanneer de modelspoor vere niging nu zelf eens hoort wan neer zij eigen ruimte krijgt. André Woutersen overhandig de namens het clubhuis een sleutel aan Hafkamp, maar die sleutel bleek een verguld breekijzer te zijn: symbool voor de kraakactie vari zes jaar geleden én voor alle moei te die het heeft gekost om een nieuw wijkcentrum van de grond te tillen. In de tussentijd verbleef Klubhuis Zuid in de Zwariewaalsestraal, waar mo menteel de bewonersvereni ging nog huist. Volgende maand verhuist ook deze, naar de Leliestraat, naast wijkvere- niging Het Zuiderkwartier. Die opening vindt plaats op zaterdag 24 oktober. Na de plechtigheden droeg André Woutersen het nieuwe wijkcentrum aan de wijkbe- vyoners over. „Het zit al rede lijk vol, laten wij dat zo hou den. Aljebliefi!" Schiedam Een 3l-jarige Schiedammer heeft in twee jaar de sociale dienst voor 33.000 gulden opgelicht. De man handelde in huizen, ter wijl hij ook een RWW-uitke- rmg had. Hij had al een kapi taaltje van honderdduizend gulden opgebouwd. De man kocht huizen goed koop op veilingen en verkocht ze vervolgens met een flinke winst. Hij verklaarde tegen over de sociaal rechercheur, dat hij een zelfstandig bestaan als handelaar in onroerend goed wilde beginnen. Maar voordat hi die stap waagde wilde hij eerst een startkapi taal vergaren. De handelaar heeft 33 000 gul den aan de sociaie_dienst terug moeten betalen. Zijn uitkering is stopgezet. Raadsleden verbluft over hoge woningdichtheid Schiedam Tot dusver ging de Schiedamse gemeenteraad ervan uit, dat bij woningbouw een dichtheid van vijftig wo ningen per hectare normaal is, Maar nu een delegatie een maal in Maastricht is geweest, zou de dichtheid op toekomsti ge bouwterreinen als het Stad- serf (Emmaplein), de Voorha ven en tussen de Lange Haven en de West vest wel eens be duidend hoger kunnen worden. Met eigen ogen aanschouwden raadsleden van PvdA, CDA, VVD en D66 vrijdag, dat er m Maastricht een project is gere aliseerd met liefst 150 wonin gen per hectare, zonder dat de bewoners een beklemd gevoel krijgen. Door die driemaal zo hoge dichtheid kon onder meer een parkeergarage worden gerealiseerd voor be woners en bezoekers van de City, zoals in Maastricht het aangrenzende deel van de bin nenstad wordt genoemd. CDA-fractievoorzitter Siem Rosman zei vrijdagavond: „Als ze mij vanochtend hadden ge zegd: 150 per hectare, dan had ik het niet geloofd. Dat kan niet, zou ik gezegd hebben. Maar de wijk waar we waren, het Boschstraatkwartier, zag er heel leefbaar uit". Eerder op de dag had de Maastrichtse stadsontwikkelaar René Da niels uiteengezet, dat uit onaf hankelijk onderzoek van de Nijmeegse universiteit blijkt, dat 85 procent van de bewo ners van het Boschstraatkwar tier bijzonder tevreden is. „Er is een zeer hoge woonsatïsfac- tion", aldus Daniels, die des tijds onder Max van den Berg verantwoordelijk was voor het roemruchte binnenstadsplan van Groningen, maar die in middels al vijftien jaar in Maastricht werkt. Mocht er in Schiedam ooit ge stapelde bouw verr.jzen, van vijf of zes verdiepi igen hoog, en er loopt een 'dakstraat* langs de huizen op de bovenste etage: dan is dat dooi de Maas trichtse stadsvernieuwing ge ïnspireerd. De commissie stadsvernieuwing uit Schie dam liep in stille verwonde ring over het Hoogbeeltplein, vijftien meter boven de andere straten. Ook deed men andere tdeeen op. In het Jekerkwartier stroomt het vanuit de Arden nen komende riviertje de Je- ker dwars onder woningbouw en straten door. Op sommige plekken duikt het snelstro- mende watertje ineens op, wat de Maastrichtenaren veel bin ding met een stukje natuur geeft. Ineens werd het ooit door Jan Goed geopperde plan om de Raamgracht in Schie dam weer bloot te leggen actu eel. Een andere combinatie van v natuur en stedebouw vormde het Mgr. Nolenspark, via de Helpoort uitkomend op een vestingmuur waarboven de particuliere woningverbete ring sterk is gestimuleerd. Da niels liet zien hoe een verpau perde hoerenbuurt met zeer redelijk betaalbare nieuwbouw is omgetoverd in zowat het sgiekste deel van de stad. „Al onze nieuwe woningen gaan als warme broodjes over de toonbank", zei hij. Raadsleden van CDA en D66 noemden het jammer, dat zij tien jaar geleden niet naar Maastricht zijn geweest. „De Schiedamse binnenstad had er heel anders kunnen uitzien", zeiden Els Hellwig en Adri Reijnhout „Wat een gemiste kans! Wat heeft Maastricht veel meer creativiteit gehad dan Schiedam! Wat een visie! Niet dat meuterige van onze eigen binnenstad". Het enthousiasme voor Maas tricht werd gedurende de gan se dag aangewakkerd door de Schiedamse gemeentesecreta ris Arno Gorissen, geboren m de Limburgse hoofdstad. Hij leidde een gevarieerde stads wandeling langs prachtige plekken, en voor men terug ging naar de bus kocht twee derde van de Schiedammers (op eigen rekening) vlaaien in tij het winkeltje waar Goris sen vroeger vaste klant was. Geen kaas, wijn o( stokbroden kwamen er aan te pas om de Franse braderie zaterdagmorgen op de Dirk de Derdelaan in Vlaar dmgen teopenen. De winkeliers kozen weliswaar voor een Frans tafereeltje, maar vonden hel leuker mlieuwethou- der Bas Goudriaan te vragen als Parljse vuilnisman te verschijnen. Hij kweet zich vol verve van die gelegenheidsbaan. Compleet met alpinopei, schep en ouderwetse vuilniskar trok hij door de winkel straat. De neringdoenden volg den hem op de voet en gooiden ook hun hoopje vuil in de kar. De Dirk de Derdelaan vierde zater dag dankzij Goudriaan een scho ne braderie. Maasland Een 18-jarige jon gen uit Maassluis is zaterdag nacht betrapt tijdens het ver nielen van een bootje. Het vaartuig lag aan de Wippers- kade in Maasland. De dader was onder invloed van alcohol. Hij kreeg een bekeuring en is daarna heengezonden Nog geen uur later is een be schonken 49-jarige Rotterdam mer op de Oostgaag in Maas land met zijn auto van de weg geraakt en tegen een brugleu ning aangereden. Vlaardingen Zwaar gewond zijn twee Vlaardingers, 18 en 19 jaar oud, zondagmorgen m hei Holyziekenhuis opgeno men na een crash op de oprit van rijksweg 20. De 18-jarige bestuurder wilde zo razend snel de snelweg op, dat hij de macht over het stuur verloor. De auto klapte over de vang rail en kwam in de sloot te recht. De bestuurder en zijn 19-jarige vriend werden uit de auto ge slingerd. De andere twee inzit tenden kwamen er met lichte verwondingen vanaf. Zij kon den meteen naar huis. Omdat de bestuurder m militaire dienst is stelt de koninklijke marechaussee een onderzoek Waterweg Echt druk was het niet tijdens de eerste natio nale monumentendag in de drie waterwegsteden Schie dam, Vlaardingen en Maas sluis Het slechte weer zal daar ongetwijfeld mede debet aan zijn geweest. Toch dwaalden groepjes bezoekers door de drie steden om de talrijke mo numenten van de steden met een bezoekje te vereren In Maassluis trok de histori sche kilometer in de ochtend uren slechts drie bezoekers In de middag kon gids Henk van de Meeberg wat meer mensen begroeten: 22. „En later sloten zich steeds meer mensen aan. Dat was best aardig. Onder de belang stellenden waren ook enkele geboren en getogen Maasslui- zers Die konden nog enkele leuke anecdotes vertellen", al dus Van de Meeberg. (ADVERTENTIE) "anBeethovensmgen24 - Vlaardingen - telefoon 010 - 435 79 00

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1