Leuzen op protestborden zijn onleesbaar gemaakt Architect maakt 'compacte RAF Maassluis krijgt belangenclub voor patiënten Schiedam gelooft niet in positieve discriminatie mnsmmrm: Snackbar inzet van conflict Nieuwe stichting haalt helderzienden in huis 1CT0INGS 0ACB1AD SlfltölilSS CODRINI WflTfflltS GSMÜjff 65 jaar getrouwd Antieke klokken gestolen Stads- conferentie over veiligheid Congres centrum Vlaardingen: J eugdwerkpïan Bachplein vindt WBS onbehoorlijk Kinderkoor stort zich op Oliver Eis 18 maanden voor vervalsen van facturen Drank weg Regionale redactie: Brede Havenstraat WMERWEG DINSDAG 15 SEPTEMBER 1987 - 6;_3131_BC viaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: GtO- 4343229, «52066, 4350557 sportredactie: 4345209 Maassluis De protest borden, die door de actie groep Behoud Lickebaert waren geplaatst in het weiland langs rijksweg 20 tussen Vlaardingen en Maassluis, zijn wederom door vandalen vernield. De leuzen op de borden zijn onleesbaar gemaakt met een dikke laag teer. Dit keer zat er ook een waarschuwing bij. Aan één van de borden was een 2akje bevestigd, waarin de leden van de actiegroep het volgende dreigement vonden: 'Dit is de laatste waarschu wing. Dan wordt het echt me nens. Afzender D.V.A.B.' „Erg kinderachtig allemaal", aldus een verbolgen woord voerder van de actiegroep, Herman Sizoo. Van het ver nielen van de borden is inmid dels aangifte gedaan bij de po litie. Sizoo weet echter niet wie de mensen achter DVAB zijn. „Was het maar waar. Op deze manier iets doen is 20 laf, slaat echt nergens op. Laten de mensen zich bekend maken en de discussie met ons aangaan, maar dat doet men niet". De voorstanders van de aanleg van de Blankenburgtunnel vernielden enkele maanden geleden ook al de borden, die in het weiland waren opge steld. De actiegroep Behoud Licke baert is tegen de aanleg van de Blankenburgtunnel en het daarbij behorende wegentracé. Een gedeelte van het Licke- baertbos, dat bestemd is voor recreatie, Zou door de aanleg van de tunnel .en de wegen verloren gaan. Ook de Waterweggemeenten Maassluis, Vlaardingen en Schiedam zijn-tegen de aanleg - van de Blankenburgtunnel. Het bedrijfsleven is evenals de gemeente Rozenburg voor. Herman Sizoo en zijn mede standers voeren nu al enkele maanden actie tegen de moge lijke aanleg van de tunnel: „De actie loopt goed. We heb ben in korte tijd 10.0QO hand tekeningen opgehaald tegen de aanleg van de tunnel, Dat zegt toch wel iets". Minister Nee! ie Smit-Kroes (VVD) van verkeer en water staat moet de knoop nog door hakken. Op 2 november komt de bewindsvrouwe op uitnodi ging van de afdeling Maassluis van de VVD naar de Eerste Stad aan de Waterweg om de verschillende standpunten te vernemen. De actiegroep Be houd Lickebaert zal tijdens die bijeenkomst ook van zich doen spreken. Overigens verwacht de WD- Maassluis, dat de minister zal kiezen voor de aanleg van de tweede Beneluxtunnel. Rijks waterstaat, dat een advies moet formuleren aan de mi nister, zou geen duidelijke voorkeur hebben uitgespro ken. „De rapporten van Oele en Le Blanc laten aan duide lijk echter niets te wensen over", aldus Sizoo. „Le Blanc heeft de financiële kant van de zaak doorberekend. De Blankenburgtunnel zou de au tomobilist per doorgang tussen de 2,50 gulden en 4,50 gulden gaan kasten. Ik denk met dat er veel mensen van de tunnel gebruik zullen maken, als zul ke bedragen betaald moeten worden. De Beneluxtunnel blijft dan een ideale uitwijk mogelijkheid. Daarom denken wij ook dat de minister zal kiezen voor de aanleg van een tweede Beneluxtunnel". Felicitaties van deelraadsvoorzitter De Lint. Hoek van Holland Een muzikale hulde door de boerenkapel van harmonievereniging Rotterdam aan Zee, persoonlijke felici taties van deelraadsvoorzitter dr.ir.P. de Lint en deelraadssecre taris F. van Asperen, alsmede veel bloemen cn geschenken. Daarmee is het 65-jarig huwelijksfeest herdacht van het echt paar C. de Kort en J. Meijer. Beide echtelieden, respectievelijk 8? en 86 jaar oud, trouwden in 1922 in Rotterdam, waar de brui degom onder meer 35 jaar in gemeentedienst werkte. Maassluis Een initia tiefcomité heeft in Maas sluis een algemene patiën tenbelangenvereniging opgericht. De gemeente raad van Maassluis heeft Vlaardingen Uit een an tiekzaak aan de Maasboule vard zijn afgelopen weekend acht antieke klokken gestolen. De buit vertegenwoordigt een waarde van 13.850 gulden. De inbrekers kwamen binnen door een zijdeur te forceren. In de nacht van zondag op maandag werd ook ingebro ken in een benzinestation aan de Westlandseweg. Daar werd een bovenlicht geforceerd, waarna men met enkele slof fen sigaretten aan de haal ging- Schiedam Woonsituaties in Noord, Nieuwlsnd en een oude wijk in Schiedam zijn de ver trekpunten voor een discussie over veiligheid in de woom- omgeving, die door bewoners vereniging Schïedam-Zuid wordt aangezwengeld. Dat ge beurt tijdens een stadseonfe- rentie, die 14 november in het zaterdag geopende nieuwe Kiubhuis Zuid wordt gehou den. De betrokken bewonersorga nisaties gaan de knelpunten inventariseren, die tijdens de conferentie aan deskundigen worden voorgelegd. Conferen cier Armand van Puyvelde verwacht, dat de discussie een reeks aanbevelingen aan ge meente en verhuurders zal op leveren. De bedoeling is uiter aard dat van die kant verbete ringen worden aangebracht. Voor de inhoudelijke voorbe reiding zoekt> de vereniging Schiedammers, die niets met een bewonersorganisatie te maken hebben. Op die manier kan de conferentie een open karakter krijgen, meent Van Puyvelde, die mikt op een breed publiek van verhuur ders," gemeentenen vrouwen-, ouderen-'en bewonersorgani- saties..„_a-" inmiddels zijn fiat gege ven aan een startsubsidie voor de vereniging. De belangenvereniging is vol gens de initiatiefnemers Gerrit Brons, Lida van Duin, Ria van Dijk. Yvonne de Groot, Herma Guyt en Tine van der Werf vooral bedoeld om de gezond heidszorg in Maassluis te sti muleren. Op woensdag 23 september is er in ontmoetingscentrum Ko ningshof een voorlichtings avond. Vakbonden, vrouwen clubs, bejaardenorganisaties, de consumentenbond, de kruisverenigingen en de huis artsen, maar ook particulieren zijn voor de bijeenkomst uitge nodigd. „In totaal hebben we 110 uitnodigingen verstuurd", aldus een opgewekte Yvonne de Groot, die namens de PvdA ook zitting heeft in de ge meenteraad. Werkgroep 20Ö0, een landelij ke organisatie die is gespeciali seerd in het begeleiden en on dersteunen van allerlei belan genverenigingen, zal het pro gramma van de voorlichtings avond verzorgen. Het initiatiefcomité heeft al enkele doelstellingen geformu leerd. Zo moet de vereniging een brugfunctie vervullen tus sen de bevolking en de ge zondheidsmedewerkers en in stellingen, om de gezondheids voorzieningen zo goed moge lijk te laten functioneren. De belangenvereniging zal funge ren als spreekbuis vam de be volking naar werkers, instel lingen en gemeentebestuur om wensen en ideeen over te brengen. Ook zal ondersteuning worden gegeven bij klachten en pro blemen over patiëntenrechten. Eveneens zal de vereniging als wegwijzer fungeren in het doolhof van klachtenprocedu res over het medisch handelen van een hulpverlener. Vlaardingen De eerste reacties uit de politiek zijn bemoedigend voor archi tect Wijnand Houdijk, die in eigen beheer een ont werp heeft gemaakt voor een congrescentrum in Vlaardingen. „Er zijn hier wat mensen naar de ma quette wezen kijken ambtenaren, een wethou der en die zijn enthou siast". Houdijk omschrijft zijn onwerp, dat langs de Burgemeester Heusdens- laan gebouwd zou kunnen worden, als 'een compacte RAI'. Het plan van de Vlaardingse architect omvat een grote con greszaal, kleinere zalen en ex positieruimten. „Het zou een presentatïepunt kunnen zijn voor het bedrijfsleven in het' Rijnmondgebied. Daar is be hoefte aan". De gemeente, druk bezig met de promotie van de stad, had zelf ook al soortgelijke plannen voor het stukje grond tussen de Heus- denslaan en de rijksweg. Het congrescentrum zou voor het grootste deel door het bedrijfsleven zelf moeten worden bekostigd. Maar de ge sprekken met de gemeente zijn in een zo pril stadium, dat Houdijk over de financiering nog maar weinig kan zeggen. De architect presenteert zijn plan, dat naast het congrescen trum ook kantoorgebouwen en een hotel omvat, tijdens een bijeenkomst over het onderne mersklimaat irf "Vlaardingen. Die bijeenkomst wordt vrij dagmiddag gehouden in ge bouw De Serre aan de Goudse- singei. Houdijk hoopt daar het aanwezige bedrijfsleven en thousiast te maken voor zijn 'totaalplan voor Vlaardingen'. Alle grote bedrijven 2ijn uitge nodigd voor de 'meeting', waar naast Houdijk ook scheidend topambtenaar drs. Arie van der Steen een betoog houdt. Hij praat over de vraag, of on dernemen in Viaardingen nog toekomst heeft. Van der Steen is hoofd van de afdeling 'be stuurlijke aangelegenheden en economische zaken' van de ge meente. Vlaardingen Vijftien jonge ren zijn deze weeK een oplei ding begonnen bij de gemeente in het kader van het Jeugd werkplan. Een opleiding met toekomst, maakte wethouder Bas Goudriaan duidelijk toen hij de diploma's aan de eerste elf jongeren uitreikte. De elf jongeren, die hun diplo ma haalden, zijn allemaal bij de gemeente in dienst ge 're den. Vijf kregen een haan in de administratieve sector, twee als elektromonteur en vier bij de gemeentelijk energie- en waterleidingbedrijven. Van de overige leerlingen, kregen er vijf een baan in het bedrijfs leven en één trad in dienst bij de gemeente Schiedam. Het doel van het Jeugdwerkplan is om jongeren werkervaring op te laten doen. Schiedam Drie dagen lang hebben klanten er snacks en belegde brood jes kunnen eten. Daarna werd snackcorner Kim aan de Bettoweg op de grens van Schiedam- en Rotterdam gesloten. Op last van 4e gemeente. Ei genaar J.J. de Jong zit met de handen in het haar. „Ik had mijn laatste centjes,in die verbouwing gestoken". - De Jong begrijpt er helemaal niets van. Hij kocht het pand aan de Bettoweg, in februari 1985, met recht van erfpacht. De grond is van de gemeente Schiedam. Toen hij er een snackbar wilde beginnen, vroeg hij netjes een vergun ning vanwege de drank- en horeca verordening. Die kreeg hij. „Nou, dan verbouw je die keet hier en je gaat open", vindt De Jong. „Krijg ik een dikke brief van'burgemeester en wethouders; of ik de zaak maar wil sluiten. En het liep 1 die eerste dagen als een trein", g zegt hij teleurgesteld. Volgens een woordvoerder van de gemeente heeft De 'Jong, die de rest van het be- drijfspand verhuurt, aan gara ges, niet voldaan aan de erf- pachtsvoorwaarden. Eén van die voorwaarden is, dat hij de gemeente toestemming moet vragen als hij de bestemming wil veranderen of het pand aan anderen wil verhuren. De Jong vindt het maar vreemd dat instanties bij de gemeente langs elkaar heen werken. „Want hoe komen, ze d'r anders bij om mij hier een drank- en horecavergunnïng te geven, als je toch geen zaak mag openen? Denk je alles schoon en netjes aan te vra gen, en dan is het nog niet goed. Ik ben eigenaar van het pand en elke keer als ik er iets mee wil doen, moet ik bij de gemeente als een klein kind m'n hand op gaan houden", zegt hij beledigd. „En nu heeft de gemeente een proces tegen mij aangespan nen", besluit De Jong. Maar dat is volgens een woordvoer der van de gemeente Schie dam absoluut niet waar. „Er was over deze zaak best te pra- Snackbar Kim liep drie dagen 'als een trein' en werd gesloten. ten geweest, maar die man zei meteen: dat wordt dan een zaak voor de rechter. Dus heb ben wij de stukken aan een advocaat overgedragen. Die gaat ze nu bestuderen". Vol gens De Jong is de gemeente de procedure begonnen. „IK heb een advocaat in de arm genomen. Ik moet mij toch verdedigen?" Schiedam De bewonersver eniging Bachplein vindt het uiterst merkwaardig, dat reeds toegezegde gegevens van de woningbouwvereniging Schie dam alsnog achtergehouden worden. Bachplein-wcord- voerder Joop Huijsmans ver moedt dat er meer achter zit en spreekt van onbehoorlijk bestuur. Op de oprichtingsvergadering van de woningbouwvereniging Schiedam (WBS), op 26 augus tus, vroeg Bachplein-voorzitter De Vries aan het interim-be stuur van de woningbouwver eniging alle namen op van haar leden die in de flats op het* Bachplein wonen. Y/BS- voorzitter Brokerhof deed de toezegging dat de bewoners vereniging die gegevens kon krijgen. Noch uit het bestuur noch uit de zaal kwamen af keurende reacties. Vreemd vindt Joop Huijsmans het daarom dat het Bachplein eind vorige week een brief in de bus kreeg, waarin staat dat de gegevens bij nader inzien niet bekend worden gemaakt. Het WBS-bestuur verklaart zijn weigering door te wijzen op de privacy van de leden, die beschermd dient te worden. Op het Bachplein vindt men dat een teken aan de wand Enerzijds ziet men er weer een bevestiging in van de- indruk, dat de zittende bestuursleden van de jonge woningbouwver eniging slecht zijn ingewerkt. Anderzijds krijgt men de in druk, dat de woningbouwver eniging wil voorkomen dat de bewonersorganisaties leden gaan benaderen met het ver zoek toe te treden tot de leden raad. Deze ledenraad dient het bestuur te controleren en te adviseren. Vanavond komt de k>vestie aan de orde in het SOBO. Dat is het stedelijk overleg van be wonersorganisaties. Op de grens van twee werelden Vlaardingen Vlaardingen is sinds korteen stichting onder de welluidende naam 'Op de grens van twee werelden' rij ker. De - stichting komt voort uit een groep mensen die re gelmatig séances hield, waarbij paranormale verschijnselen centraal stonden. „We wilden meer aan de weg timmeren en hebben daarom voor een stich tingsvorm gekozen", verduide lijkt penningmeester Jan van' der Heul de oprichting. Ook de sterk gegroeide be- -hoefte onder Nederlanders om meer te weten te komen over het 'onbekende' heeft er indi rect toe geleid, dat met het pa- lale teg ranorma tegenwoordig Vlaardingen georganiseerd kan worden kennis gemaakt. De stichting heeft er inmiddels enkele donderdagavond-ses sies in zaal De Lijndraaier op zitten en ziet de toekomst vol vertrouwen tegemoet.' „Ondanks de geringe publici teit hebben %ve toch al mensen uit Ridderkerk en Capelle aan den IJssel mogen begroeten", vertelt Van der Heul, die zich al jarenlang heeft verdiept in paranormale verschijnselen. Voor de séances, die om acht uur beginnen en waarvoor een toegangsprijs van 7,50 gulden wordt gevraagd, worden hel derzienden vanuit verschillen de disciplines gerecruteerd. Sommigen spitten in het ver leden of voorspellen de toe komst aan de hand van voor werpen, maar ook bloemen zijn een veel gebruikt medi um. „Je hebt zoveel verschil lende aanpakken", vertelt Van der Heul. „Sommigen kunnen zelfs "overleden mensen perfect natekenen zonder dat ze die ooit hebben gezien. Nee, in Vlaardingen zullen we zo'n persoon niet gauw zien. Daar voor moet je in Engeland zijn". De bezoekers zijn volgens de penningmeester grofweg in drie categorien op te splitsen: nieuwsgierigen, mensen met een diep geloof in het paranor male en mensen met proble men. Zodra een ziener 'op iets stuit dat niet voor de hele groep geschikt is, wordt die persoon in de pauze of na af loop apart genomen. „Zo be schermen we de privacy", al dus Van der Heul. Het gevaar, dat deelnemers aan een seance worden bedu veld door beunhazen, is vol gens hem vrijwel uitgesloten. „Ik loop al zo lang mee in dit wereldje, dat ik echt wel het kaf van het koren kan schei den. Bovendien is de prijs die zij bedingen al een aardig cri terium. Willen ze een te hoog bedrag hebben, dan komen ze er bij ons simpelweg niet in". Schiedam 'Positieve discriminatie' als middel om de werkloosheid on der culturele minderhe den te lijf te gaan, zal in Schiedam slechts met gro te omzichtigheid worden gebruikt. Het bevoordelen bij sollicitaties van buiten landse arbeidskrachten boven autochtonen heeft als risico, dat de Neder landse bevolkingsgroep zich al snel gediscrimi neerd gaat voelen. Met die stellingname komt het Schiedamse gemeentebestuur maar ten dele tegemoet aan de verlangens van PSP/PPR-ge- meenteraadslid Bart de Leede. Hij had burgemeester en wet houders gevraagd om een be leid te voeren met als uit gangspunt, dat culturele min derheden evenredig vertegen woordigd moeten zijn in het gemeentelijk werknemersbe stand. B en W willen daar niet aan omdat, menen zij, een derge lijk principe vrijwel altijd door de praktijk wordt achterhaald. „En we willen geen verwach tingen wekken - die moeilijk zijn waar te maken", aldus het collége. Het baseert 2ïch op er varingen van de grote steden. Amsterdam trsf maatregelen om migranten meer kans op een baan te geven, maar het uiteindelijke effect bleek ui terst gering. j Het college wijst De Leede erop, dat het niet kan en mag afwijken van het geschikt heidsbeginsel. „Alleen op die manier kunnen wij een ade quaat personeelsbestand hand haven, We houden ernstig re kening met de wenselijkheid om vrouwen en mannen uit minderheidsgroeperingen te benoemen, maar zullen de functie-eisen daarvoor in alge mene zin niet verlagen". Positieve actie, gaat het college verder, is een uiterst middel. Met instemming wordt de Nij meegse recbtssoeioloog B.P. Sloot aangehaald, die in zijn proefschrift concludeert dat ae fase, dat directe positieve dis criminatie geboden is, in Ne derland nog niet is bereikt. Vooral niet omdat in ons land verschillende anti-discrimina- tïemaatregelen nog niet ten volle zijn beproefd. Het college wijst De Leede in dat verband ook nog op twee nadelige bij effecten van positieve discri minatie. „Het recht voor één gaat ten koste van_het recht van de ander. Verder leidt het tot bureaucratisering van rechtvaardigheid". Overigens wil het college wel degelijk haar steentje bijdra gen aan de bestrijding van werkloosheid onder migran ten. Het ziet echter meer heil in een goede samenwerking op een reeks punten tussen de drie Waterweggemeenten dan in de voorkeursbehandeling waar De Leede voor pleit. Schiedam Het Toonkunst Kinderkoor Schiedam begint vandaag aan een pretentieus project. In het pand van de Chrïstelijk-Sociale Belangen aan de Lange Haven beginnen de repetities voor de musical 'Oliver'. Volgend jaar juni wordt de musical, die is geba seerd op het boek Oliver Twist van Charles Dickens, opge voerd in het Passagetheater. Het is voor het eerst dat in Schiedam een echte musical wordt opgevoerd door een kinderkoor. Dirigent Edwin Woif heeft echter volop ver trouwen, dat het stuk een suc ces wordt. Hij trekt in Velzen al ruim 15 jaar volle zalen met dergelijke uitvoeringen. De eerstkomende vier dins dagavonden worden audities gehouden. De deelnemers moeten een zuivere stem heb ben en gevoel voor ballet. Er zijn nog plaatsen voor jongeqs en meisjes van 9 tot 16 jaar voor zowel koos als solisten. Voor de audities kan men zich telefonisch aanmelden bij me vrouw Van Stigt: 4265517. Den Haag Tegen een 42-ja rige Schiedammer is gisteren voor het Haagse gerechtshof anderhalf jaar cel geëist. Eerder was de man voor het vervalsen van facturen bij be drijven in Vlissingen en Go- rinchem door de rechtbank in Rotterdam al veroordeeld tot een jaar gevangenis. In deze koppelbaas-affaire zijn vroege»-0 compagnons van de Schiedammer veroordeeld tot respectievelijk gevangenis straffen van tweeëneenhalf jaar, twee jaar en een alterna tieve straf. Procureur-generaal mr. H.A. Holthuis sprak in dit verband over een groot kop- pelbazencircuit in Zuid-west- Nederland. Zo groot dat men door de bomen het bos bijna niet meer kon zien. De verdachte had in de eerste helft van 1980 bij bedrijven in Vissingen en Numansdorp re keningen van andere data voorzien en facturen uitge schreven voor werkzaamhe den, die niet waren verricht. Hetzelfde zou zijn gebeurd bij een bedrijf in Gorinchem. De man had dat gedaan om te verdoezelen dat mensen zwart waren uitbetaald. Voor het hof verklaarde de Schiedammer, dat hij zich ten onrechte veroordeeld voelde. Net als voor de rechtbank zei hij niets te maken te hebben gehad met het vervalsen van facturen. Bij het Gorinehemse bedrijf maakte de Schiedam mer een planning en rekende hij uit hoeveel mankracht no dig zou zijn voor een bepaald project en hoeveel dat zou gaan kosten. De raadsman van de verdachte, mr. G. Szegardi, verklaarde dat zijn cliënt veel werk naar zich toe trok. „Hij onderhandelde met aan nemers zoals hij gewend was te onderhandelen. Onder meer had hij een hoger uurloon voor de werknemers geetst. Daardoor leek het dat mijn cliënt de leiding had van het bedrijf". Vanuit de gewraakte firma's was volgens mr. Holthuis een stroom van vake facturen op gang gekomen, noodzakelijk om de praktijken van de kop pelbazen te vervolmaken. De procureur-generaal: „Die fac turen worden verkocht of uit geleend. Er wordt handel in gedreven". De Schiedammer was ook he ling van vervalste facturen te laste gelegd. Het hof zal over twee weken arrest wijzen. Schiedam Bij de Uto aan de Noordvest zijn twee dozen je never en enkele flacons Beer- enburg gestolen. Men kwam binnen door op het dak een lichtkoepel te vernielen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1