PvdA'ers bepleiten Waterweg-federatie 1 'We moeten van die tent af!' 'Daar zitten wij aan vast' Nieuw doolhof in Oranjepark Politie hoopt op nieuw bureau binnen zes jaar VLAAMSS DAGBLAD SCHiEDAMSCHE COURANT 181 MifilEO CBUHAHT Kunstmarathon De Flat voor nieuw wijkgebouw HAKinc bondsspaarbank s Provincie is op z'n achterhoofd gevallen Brand in Öude Stoep SP: desnoods geweld Amnesty Vlaardingen: brievenactie geslaagd 99Gespaardeguldens zijn harde guldens. Dat is een keihard feit! 99 Lassen: auto uitgebrand IWIIERWEG .Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Waardlngen. Postbus Schiedam Schiedams commissaris van politie Piet van den Hengel voelt helemaal niets voor een nieuw hoofdbureau aan de V llg^nsteeg, waar in de oude distilleerderij van Wenneker tien jaar lang bedrijfsgemeensohap Schiemond was gevestigd. Welis waar licht die plek dicht bij de brandweerkazerne, zodat ook een politiebureau van hieruit goede uitrukroutes naar andere delen van de stad zou hebben. Maar de plek kan Van den Hen gel allerminst bekoren. Hij stelt nadrukkelijk, dat er -nog geen enkele lokatiekeuze is gemaakt, dat er „zelfs nog niet naar ge schikte lokaties is gekeken". Het streven naar een nieuw hoofdbureau van politie beperkt zich in deze beginfase enkel tot het inventariseren van voor waarden, waaraan een nieuw bureau in principe moet voldoen. Dat gebeurt volgens de commissaris in overleg met het ministe rie van binnenlandse zaken en daar zal 'de nodige tijd' mee heen gaan. Nieuwbouw van een hoofdbureau in Schiedam is niet op genomen in het landelijk geldende bouwschema van het minis terie, dat tot 1992 loopt. Naar verwachting zou Schiedam eerst in 1994 aan de beurt ko men. Commissaris^ Van den Hengel hoopt wel in het overleg te 2 bereiken, dat de nieuwbouw toch vóór die tijd kan worden inge- past. Commissaris Piet van den Hengel: „Niet gecharmeerd van Vijgen- steeg". WOENSDAG IS SEPTEMBER 1987 110. 3130 AC Vlaa-dingan, Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam/Maassluis Ook in de PvdA wordt onderkend dat Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zoveel gemeen schappelijke problemen heb ben, dat nauwere samenwer king een vereiste is. De Sehie- damse wethouder Aad Wieg man en zijn Maassluisse partij genoot Pieter Hoogenraad zien veel heil in een streekfedera- tie 'voor het Waterweggebied; de oprichting hiervan beplei- Plan gifstort schokt politiek Het wrakke doolhof in het park, dat wordt vervangen door een labyrinth van ligusterhagen. Vlaardingen Het haveloze speelplaatsje in het Oranje park in Vlaardingen ondergaat binnenkort een grondige opknapbeurt. Het doolhof van houtjes paaltjes wordt afge broken en vervangen door een veel mooier doolhof van li gusters, op een andere plek in het park. Ook de water speelplaats, die vanwege de verrotting alleen nog op heel warme zomerdagen in wérking wordt gesteld, krijgt een ander gezicht De welkome opknapbeurt voor het speelplaatsje wordt mo gelijk door een provinciale subsidie. De gemeente had al een speelparkje in de Bleekstraat aangemeld voor zo'n bij drage. Tijdens overleg bleek, dat de provincie nog wat geld over had voor recreatieve voorzieningen. De gemeente diende razendsnel nog een subsidieverzoek in, dat onlangs werd gehonoreerd. Het speelplaatsje in het Oranjepark bestaat behalve schom mels en wippen uit een zand- en waterspeelplaats en het nogal wrakke doolhof. Als er een kraan open wordt gezet, lopen geulen van asfalt vol water en kunnen de kinderen met water en zand spelen. De plantsoenendienst wil die speelplaats weer bruikbaar maken. „En misschien wat nieuwe grappen en grollen bedenken", aldus een woord voerster. Het doolhof grenst aan een singel en dat vindt men 013 ae afdeling plantsoenen een levensgevaarlijke situatie. Liever dan het op te knappen maakt de afdeling een heel nieuw doolhof, op het veld waar de trimtoestellen staan. Volgens plan zal de afdeling nog voor het eind van dit jaar begin nen met de werkzaamheden. Voor het volgend voorjaar moet de speelplaats er weer piekfijn bij liggen. Vlaardingen Een inbreker heeft vannacht brand gesticht ^in café d'Oude Stoep aan de Smalle Havenstraat in Vlaar dingen. De brandweer, die even voor vijf uur door omwo nenden werd gewaarschuwd, was het vuur snel de baas. Het café liep slechts rook- en roet- sehade öp. Of er bij de inbraak in het pand ook iets is ont vreemd, is nog niet bekend. Vlaardingen De Vlaar- dingse commissie stads ontwikkeling en milieu komt vanavond in spoed vergadering bijeen om zich te buigen over het plan van de provincie om 250.000 kubieke meter gif grond uit de Maassluisse Steendijkpolder te storten in de Broekpolder. Bén ding staat vast: de ge meenteraad is geschokt en boos en zal zich' met hand en tand verzetten tegen het plan. De provincie wil de zwaar vergiftigde grond, die bij 'de sanering van de Steendijkpol der wordt afgegraven, voorlo pig overbrengen naar de even eens met giftig baggerspecie opgespoten Broekpolder. De Vlaardingse PvdA vindt dat voorstel van gedeputeerde Hans van der Vlist, een partij genoot, onaanvaardbaar. Frac tievoorzitter Wil van Rijn van D66 laat zich in dezelfde be woordingen uit: „Laat de pro vincie maar naar alternatieven gaan zoeken". De CDA-fractie heeft al uit voerig gesproken over het ver zoek van Van der Vlist en is 'onaangenaam verrast door zijn benadering'. „Er moet ge saneerd worden in de Steen dijkpolder, maar het gaat niet aan om ons met een lading gif- f;rond op te zadelen", aldus ractievoorzitter Aart Kool. „De provincie heeft de be voegdheid om een plek aan te wijzen voor die gifgrond, maar op deze manier gaat dat niet. Wij willen per se praten over de toekomst, over het perspec tief". Dat perspectief vindt het CDA. in het huidige plan wel erg slecht. De grond zou gestort worden tussen damwanden, om doorsijpelen van het gif te voorkomen. Verder belooft de provincie maatregelen, om aanraking van plant, dier en mens met het gif te voorko men. In een later stadium zou nog eens onderzoek worden gedaan en over sanering worden gesproken. Kool vindt dat maar merkwaardig: zowel in de Steendijkpolder als in de Broekpolder is de gifgrond al uitgebreid onderzocht. „Ze willen er in de Broekpolder gewoon een portie gif bijgooi en en dan weer van voren af aan beginnen met onderzoe ken". Voor SP'er Remi Poppe is het allemaal wat simpeler. ,,In Vlaardingen komt geen drup pel gif meer binnen. Wij zul len ons daartegen verzetten, desnoods met geweld. Ze zijn op hun achterhoofd gevallen bij de provincie. Toen dat ha- venslib in de Steendijkpolder' en de Broekpolder werd ge stort wist de gemeente Rotter dam heel goed wat erin zat: zwaar giftige pesticiden die xn Nederland verboden zijn, en zware metalen. Dat hebben ze toen verzwegen. Nu willen ze het gif verplaatsen. Dat lost ook niks op". Arnold van Kal ken (PSP) is ook duidelijk over het plan van de provin cie: „Dit is te grijs. Walgelijk". ten zij in een brief aan het PvdA-gewest Zuid-Holland. Eerder al lieten de D66-frac- tieleiders uit Schiedam en Vlaardingen, Adri Reijnhout en Wil van Rijn, weten dat er op sociaal-cultureel, finan- cieel-economisch en milieuge bied meer tussen de gemeen ten gebrainstormd moet worden. De aanwezige kennis moet gebundeld worden, von den zij, naar aanleiding van een in het RN van 22 juli aan gezwengelde discussie over ka pitaalvernietiging, die thans gaande is door een gebrek aan regionale samenwerking. PvdA'ers Wiegman en Hoog enraad zijn persoonlijk bereid een streekfederatie te starten. Zij wijzen op gemeenschappe lijke belangen als de luchtver ontreiniging, de Afvalverwer king Rijnmond, de concentra tie van water- en energiebe drijven en de werkgelegen heid. Het afdelingsbestuur van de PvdA-Schiedam stelt zijn brief aan het gewest Zuid-Holland aan de orde op een ledenver gadering, volgende week woensdag ïn zaal Beatrix. Het bestuur wil de achterban ero ver polsen. Het initiatief van Wiegman en Hoogenraad sluit aan bij een brief van de PvdA- Schiedam aan de partijgenoten in Vlaardingen en Maassluis. Eerder op de ledenvergade ring komt oud-Schiedammer Herman Bode praten over kwaliteit van arbeid, en de door hem alom gesignaleerde toenemende geestelijke werk druk. De oud-FNV'er hij werkte in Schiedam destijds bij Sint Eloy aan de Swam- merdamsingel zal het heb ben over veranderingen in het werk en de gevolgen voor mensen, maatschappij en ker ken. Tussen de voordracht van Bode en het agendapunt over federatievorming in spreken de Pvd A-leden ook over de toekomst van wijk Nieuwland, de nieuwe stadsvernïeuwings- wijk van Schiedam. Wethou der Hans van Kleef houdt een inleiding. Het partijblad Voor waarts' bevat een artikel over Nieuwland van de hand van Rita Schoen. Vlaardingen De Vlaarding se afdeling van Amnesty In ternational is blij. Intensieve acties om de 26-jarige Tsjech Petr Pospicbal vrij te krijgen uit de gevangenis, nadat hij wegens 'ondermijning van het gezag' in januari was opgepakt, hebben succes gehad. Amnesty, Vlaardingen adop teerde ae ondertekenaar van Charta 77 als gewetensgevan gene en schreef stapels brie ven naar de president van Tsjechoslowaklje en andere hoogwaardigheidsbekleders. Vlak voor de zomervakantie werden er door leerlingen van scholengemeenschap West- land-Zuid nog kaarten naar de Tsjechische dissident ver stuurd. Tot één maand voor zijn vrij lating had Amnesty Vlaardin gen intensief contact met zo wel de familie van Pospichal als zijn advocaat. Bewonersgeen centje vertrouwen meer in WBS Onder het toeziend oog van wethouder Bas Goudriaan tekent mr. N.L.M. Tillï, directeur van Eurowonïngen, het contract. Vlaardingen De gelukwen sen voory loco-burgemeester Bas Goudriaan waren niet van de lucht, toen hij gistermorgen zijn handtekening zette onder het contract met Blauwhoed Vastgoed en Eurowoningen over de bouw van woningen, winkels, het nieuwe PTT-pand en de nieuwe bibliotheek op Weeshuisplein en Veerplein. Met de bouw, die begin vol gend jaar van start gaat, is meer dan 20 miljoen gulden gemoeid. „Gefeliciteerd met uw aan^ winst", zei directeur drs. G.G.W.M. Peters van ontwik kelaar Blauwhoed. En direc teur mr. N.L.M. Tilli zei, toen hij Goudriaan de hand schud de: „Gefeliciteerd met het suc ces, dat wij samen zullen na streven". In de samenwer kingsovereenkomst zijn de verplichtingen van de drie partners in het project vastge legd. De bibliotheek krijgt ïn het complex een ruimere behui zing dan in het huidige pand aan het Veerplein, de PTT kan verhuizen naar een wat centraler gelegen hoofdkan toor dan het pand aan de Westhavenkade. En aan gega digden voor de winkels op het Weeshuisplein ontbreekt het volgens wethouder Chris van Roon niet. Het plan, ontwor pen door architect Kees Chris- tiaanse van het bureau Office for Metropolitan Architecture (Rem Koolhaas' OMA), bevat verder 38 woningen voor ou deren en 26 premie-C-wonin- gen- „Wij tekenen, en dan zitten wij eraan vast", sprak Goudri aan. De wethouder liet een oordeel over aan het nage slacht. Maar hij vermoedt dat komende generaties het ge meentebestuur niet zullen ver oordelen voor de plannenma kerij in het hart van de stad. OOK DE PRIJS IUIKTPRO&JU Schiedam Een reactie kon niet uitblijven. Zo'n regelrechte aanfluiting vonden de aanwezige be wonersverenigingen drie weken geleden de oprich tingsvergadering van de woningbouwvereniging Schiedam, dat zij gister avond rond de tafel zaten om te bespreken wat er aan deze nieuwe, maar in hun ogen meteen al ge flopte corporatie nog te redden valt. De bewonersverenigingen ver tegenwoordigen huurders uit alle Sehiedamse wijken. Ver spreid over de stad heeft de nieuwe woningbouwvereni ging 4899 woningen onder haar hoede. Maar het interim- bestuur hiervan geniet geen vertrouwen meer, zo teleurge steld zijn de bewoners in het feit dat op de oprichtingsver gadering vele toch voor de hand liggende vragen niet beantwoord konden worden. „Wat moet je nu toch denken van zo'n bestuur? Kun je die nog wel serieus nemen?" vroeg Bacbplein-voorzitter Joost de Vries zich in gemoede af. „Die bestuurders, die elkaar glazig zitten aan te kijken, tar ten alle geloofwaardigheid", aldus binnenstadsbewoner Lammert van Wagtendonk. „Het is puin. Er zit een incapa bel bestuur", zei Jo Schaap na mens West. Toch ermee blij ven praten, zoals iemand op perde? „Masochist!" sneerde Henk Ravensbergen (Woud- hoek-Zuid). De vertegenwoordigers van Nieuwland en van de gemeen teflats in Groenoord kregen de indruk, dat hun problemen met het Gemeentelijk Wo- ningbeheer heilig zijn vergele ken met de conflicten in de andere wijken met de woning bouwvereniging Schiedam (WBS). Geduld is op Toen de vijf Sehiedamse cor poraties 1 januari fuseerden, hadden de bewonersverenigin- gen Pvd A-wethouder Aad Wiegman op diens verzoek één jaar geduld met de nieuwe vereniging toegezegd. Dat viel hun al hard, want alle proble men waren met eenvoudig een fusie niet opgelost. Nu het jaar bijna om is, constateren de be woners dat het interim-be stuur van de WBS heeft zitten traineren. In Schiedam zijn de klachten over onderhoud, planning en democratisering dan ook niet afgenomen. „We moeten van die tent af", zo werden gisteravond in het stedelijk overleg van bewo nersorganisaties (SOBO) de kritische geluiden bondig sa mengevat. Een bijeenkomst met het WBS-bestuur op dins dag 29 september zal worden afgebeld; eerst willen de bewo ners in het SOBO verder dis cussiëren over eventuele maatregelen tegen de huidige bestuurders. Gisteravond werden verschil lende scenario's bedacht, maar tot een keus kwam bet nog niet. Het afzetten van de be stuurders een coup plegen op de eerstvolgende vergade ring en zelf de macht grijpen heeft ais complicatie, dat de bewonersverenigingen dan hun eigen vertegenwoordigers tegenover zich krijgen, „--aten ze zelf het vuile werk opknap pen, waarom moeten wij dat doen?" Een variant is 'humane deskundigen' te zoeken, die oog hebben voor de problemen van de huurders, maar: „Waar vind je die?" Er viel in het SOBO wei iets te zeggen voor het idee om 'in gesprek te blijven' met het WBS-bestuur onder de strikte voorwaarde, dat een strakke tijdsplanning wordt gehan teerd om knelpunten op te los sen „maar dat doen we al een jaar", werd daartegen in gebracht. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat als het ge duld van de bewonersverenï- gingen helemaal op is, er een handtekeningenactie wordt gehouden onder alle vijfdui zend huurders met als oog merk: overdracht van alle wo ningen van het WBS naar de gemeente. Overigens heeft de bewoners- vereniging Bachplein de WBS gevraagd de termijn te verlen gen, waarop kandidaten kun nen worden gesteld voor de toekomstige ledenraad. Die termijn loopt vrijdag af. Maassluis Wijkvereniging De Flat pakt het groot aan. Na de verwoestende brand in maart, waarbij van het wijkge bouw niets bruikbaars meer overbleef, ging de vereniging niet bij de pakken neer zitten. Zaterdag wordt in Koningshof een twaalf uur durende mani festatie gehouden onder het motto 'Met de Kunst uit de brand'. De bedoeling van die bij'eenkomst is 25.000 gulden bijeen te schrapen, waarvoor brand- en inbraakbeveiliging voor het nieuwe onderkomen kan worden gekocht. „Eén keer in ie leven zo'n brand is genoeg vertelt voor zitter Truus Verschoor van De Elat. Daarom willen de wijk bewoners zich op voorhand in dekken tegen eventuele her- Onze gulden heeft een sterke positie in de in ternationale geldhandel. Dat verstevigt uw koopkracht. Bovendien hebben we in ons land momenteel een bijzonder lage inflatie. Daar door wordt de verkregen rente op spaargeld niet langer "ingehaald" doorstijgende kosten van het levensonderhoud. Sparen is daarom nu interessanter dan ooit tevoren. Vraag om een persoonlijk spaaradvies bij de bank met de S. Dat loont de moeite! Bij u in de buurt is de bank binnen loopafstand Schiedam Vlaardingen spaarbank halingen. Bovenop de verzeke ringsuitkering, die voldoende is om een stuk van de depen dance van de Koningin Julïa- na-scholengemeenschap tot nieuw wijkgebouw om te tove ren, wil De Fiat yit eigen zak extra voorzieningen bekosti gen. De werkzaamheden aan de Burgemeester Schwartzlaan zijn deze week van start ge gaan. Al in november hopen de wijkbewoners de nieuwe huisvesting te kunnen betrek ken. Voor het zover is, moét er echter eerst een flink geldbe drag worden opgehoest. Truus Verschoor is vol vertrouwen dat 'Met de Kunst uit de brand' de beoogde kwart ton zal opleveren. „Het is een heel aantrekkelijk programma waar hopelijk veel mensen op afkomen". Voor een entreeprijs van 25 gulden (40 gulden per koppel en slechts 2,50 voor kinderen onder twaalf jaar) wordt een gevarieerd programma voor geschoteld. Tussen twaalf en twaalf leveren onder meer de volgende artiesten hun belan geloze bijdrage aan de mani festatie: showballet The Sil- verbirds, het Wiemer Hoek stra Quintet, het koperensem ble Susato, country-zangeres Eve-Ann, de Vlaardingse zan ger Martin Eden, de Telemann Speelgroep en de Antilliaanse zanger Chesley Peterson. De Flat is er veel aan gelegen, dat Maassluis inderdaad mas saal uitloopt voor de kunstma rathon. Schiedam Tijdens laswerk- zaamheden aan een auto, die stond geparkeerd in de Rid- derkerksestraat, vloog die gis termiddag in brand. De brand weer kwam te iaat om nog iets van het voertuig te redden...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1