föl ioh" kro«s Vergaderen tot na middernacht roept kritiek op Vernieuwde Land van Belofte gaat over drie weken open De Beer: terugtrekken Brinkman niet plausibel V1AARËNGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE ODORANÏ KOMI WATERWEG COURANT Provincie en bewoners gaan weer praten Sfhülslaf fcMki hiilsffca studio Maarleveld: niet meer bezuinigen bondsspaarbank 5 Klachten regen over oud ijzer TUDEUJK MET 1 JAAR GARANTIE Schoorsteen 'van Pisa' weer recht r Van het één... Joris Doele vanavond open slaapkamer silhouette alpine wit. Stanza maakt plan Zwartewaalse- straat 19 Kwam ik bij de pomp met n lege tank. En ditoportemonnee.fi Jan Storm buitenspel Meer inspraak bij begroting LEEIIWEKEUR GEBRUIKT! AUTO'S Grote keus - Prachtige auto's AUTOSEMICE EIGENRAAM WHHNVEG - 7. I f jtegtonale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Visardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1987 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Geruchten dat de sluiting van het Schiedamse museurares- taurant Het Land van Be lofte het gevolg is van fi nanciële problemen, klop pen volgens eigenaar J. Sonneveld van geen kant. Het etablissement in de kelder van het Schiedam- ,'se museum aan de Hoog straat ondergaat momen teel een gedaantewisse ling, die ertoe moet leiden dat de loop er beter in komt. Vandaar dus dat de deur momenteel op slot is. „We waren niet tevreden met de oude situatie", aldus Sonne- veid. „We willen met een nieuwe formule gaan werken, waarbij een verhoogde service en bereikbaarheid het hoofd doel zijn". Sonneveld vond dat met name de bereikbaarheid voor het museumpubliek te wensen over liet „Ondanks het feit dat we in de kelder van het museum zitten is de loop er vanuit die kant nooit ingeko men", aldus de eigenaar van Het Land van Belofte. „Daar proberen wij via deze verbou wing verandering in te bren gen Sonneveld wil nog niet kwijt hoe hij dit probleem oplost en hoe het vernieuwde Land van Belofte eruit gaat zien. „Als ik het nu al verklap is de verras sing weg", aldus Sonneveld, Schots er» scheef stond hij, de schoorsteen van Hollandia's - moutwljnfabriek aan het Schie damse 's-Graveland. Om het ge vaar voor omvallen te bezweren zijn de Amsterdamse 'hoogwer kers' van de firma Vestermans v.-daarom de laatste dagen bezig geweest met de renovatie van de - 45 meter hoge schoorsteen. De bovenste 15 meter van de pijp zijn er eerst afgesloopt, waarna „dit gedeelte van de schoorsteen •.•weer recht opgemetseld kon worden. Reeds gisteravond had- den de metselaars zonder hoog- S tevrees hun klus geklaard. Schïe- c dammers kunnen zo, wat de Hol- iandia-directïe betreft, weer zon- der gevaar voor omvallende schoorstenend oor de stad iopen. o* die over drie weken zijn zaak wil heropenen. Sonneveld wil alleen kwijt, dat hij zich wat meer op het cafépubliek wil gaan richten. Sonneveld, die overigens ook genoemd wordt als kandidaat om een horecagelegenheid in de gerestaureerde Lindenhof te starten, blijft voorlopig al zijn aandacht op de museum kelder richten. „Over de Lin denhof bestaat momenteel nog veel onduidelijkheid. De stijl kamer, die men in oude luister wil herstellen, is volgens de gemeente ongeschikt voor een horeca-bestemmïng.- Welke ruimte ik dan wel mag gebrui ken, en hoe ik het geheel in kan vullen, is echter nog on duidelijk. De ontwikkeling van deze plannen staat dus voorlopig op een laag pitje", aldus de horecaman. Vaste bezoekers van het Ste delijk Museum vinden het niet zo gek, dat de loop er bij Het Land van Belofte niet in kwam, vanuit het museum. „De deur zat altijd op slot", zeggen ze. Ondertussen staan de horeca- exploitanten te trappelen om zelf wat in de Lindenhof te beginnen, maar Sonneveld staat nu eenmaal bovenaan de lijst. Joop van Hees, van café De Kuil, is nummer twee. „Ik popel", zegt hij., Wegens reorganisatie gesloten, maakt een bordje duidelijk op het museumplein, bij de ingang van het restaurant. Schiedam Van het één komt het ander. Volgens dat principe zijn een 18-jarige Rot terdammer en een één jaar ou dere stadsgenoot te werk ge gaan. Ket duo ontvreemdde in ■VIaardingen eer» fiets, waar mee zij naar Schiedam ver trokken. Daar parkeerden zij de tweewieler in de Caland- straat, braken in in een be drijfspand en namen onder an dere' gereedschap mee. Met hun pas verworven buit togen 2ij naar de 's-Gravelandseweg en gebruikten het gereedschap om daar in een autoshowroom .binnen te komen. Vervolgens gingen zij met een vrijwel i nieuwe auto aan de haal, waarmee het duo naar de Scheveningse boulevard reed. De politie daar hield de twee „aan, waarna alle voorgaande feiten aan het licht kwamen. Schiedam Ondanks de "kraakaetie in het oude politie- - bureau op de Grote Markt zet- -ien de jongeren van de Sint Joris Doele vanavond de deu ren open op het Doeleplein. Er treedt een band op, Peffing The Void, en er zijn andere at tracties, aldus clubhuiswerker Johan Janssenr-Rond een uur of acht begint dat. De Doele werd maanden gele den door brand zwaar bescha digd; sloop lijkt onvermijde lijk. Omdat het lang duurde voordat de gemeente ideeën liet horen over een alternatief, besloten de bezoekers vorige 'week samen met bewoners van Schiedam-Centrum het .leegstaande politiebureau te bezetten. Procedurefout Steendijkpolder wordt hersteld Den Haag De provineie en de bewoners van de Steendijk polder in Maassluis gaan op 22 september weer met elkaar praten over de saneringspro blemen. Met name gaat het om het concept van de brief met saneringsvoorstellen, die GS naar de minister willen sturen. Ook komen er nog nadere on derzoeken naar de kans, dat vervuiling onder de woningen naar gesaneerde grond door sluist. Tevens wordt in een motie, die door alle statenle den is aangenomen, gesteld dat het concept-advies aan de mi nister zo moet worden aange past, dat in voldoende mate verzekerd ïs dat geen gasvor mige verontreinigingen in de woningen kunnen doordrin gen. Statenlid, rar. John Steeg van Klein Links kreeg met zijn in terpellatie niet alleen de han den op elkaar van de tiental len polderbewoners, die de sta tenvergadering gisteren heb ben bijgewoond, maar ook veel bijval van andere statenleden. Vooral het feit, dat in juni de bewonerscommissie niet op de hoogte is gesteld van de Con cept-brief aan de minister, werd gedeputeerde Hans van der Vlist aangerekend. „Keer op uw schreden terug en ga overleggen met de deskundi gen uit de wijk. Men moet er naar streven dat men elkaar vindt. Alleen dan komt er een verantwoorde oplossing", zo vertolkte Êng.P.A. Kruyk het CDA-standpunt. In een gedegen betoog trok Van der Vlist het boetekleed aan over deze procedurefout. Zijn partijgenoot Cees. Boer man trachte-nog jwel de zaak te versluieren', door de schuld van die fout 'terug fe schuiven naar de vorige statenperiode en door te stellen dat de proce dure correct is verlopen, maar onvoldoende'naar buiten is ge presenteerd. Hij kreeg even wel zelfs van zijn eigen gede puteerde geen enkele steun. Van der Vlist wees er de sta tenleden en en passant de be zoekers uit Maassluis wel op, welke problemen het ministe rie opwerpt in het hele pro bleem van bodemsanering, Het is ook die eis van VROM dat sober en doelmatig moet worden gesaneerd, die Gede puteerde Staten heeft doen be sluiten niet het saneringsvoor stel van de projectgroep geheel over te nemen. „We zullen veel argumenten moeten ver zamelen tegenover VROM, dat meer dan sanering van de tui nen nodig is", schetste hij één van de problemen. Een motie, waarin eigenlijk vooruit wordt gelopen op de uitkomst van nadere onder zoeken en waarin een afgra ving tot 1,75 meter wordt ge vraagd, was voor de gedepu teerde niet aanvaardbaar en kreeg dan ook alleen steun van D66 en de fractie van PSP/CPN/PPR. ADVERTENTIE in onze showrooms vindt u de komplete kol- lektie. bedden, slaapkamers en |0| woonkamers van tai I IWIOIO singel 51 (achter broersvest) telefoon 010-4267920 Schiedam Schiedam Ha de sioop van de school in de Zwartewaalse- straat komen er tien a twaalf eengezinswoningen voor in de plaats. Gisteravond konden omwonenden zich daar goed in vinden. Weliswaar ontbrak architect Dick Bruyne van het architectenbureau Stanza om zijn bouwplan toe te lichten, maar de informatieverstrek king aan de bewoners werd bekwaam waargenomen door bewonersdeskundige Hans van de Zant en secretaris Anna Molenaar van de bewoners vereniging Schiedam-Cen- trum. Klubhuis Zuid heeft het schoolgebouw verlaten en huist nu aan de Dwarsstraat Volgende maand verhuist de bewonersvereniging naar de Leliestraat. En ook de kunste naars zullen de school verla ten. De school moet dan ge sloopt worden. Ook het belen dende perceel aan de Zwarte- waalsestraat 18 is slecht. De overburen hebben geen be hoefte aan een speelpleintje voor de deur. Laagbouw spreekt hen wel aan, maar van gestapelde bouw willen zij niets weten. Stanza maakte een plan voor koopwoningen (a 125.000 gulden ih de pre- mie-A-sector)' van twee ver diepingen met een kap. Ge dacht wordt aan houtskelet- bouw. - p Vlaardingen Contract ïs contract. Dat principe huldigt wethouder Arij Maarleveld als het gaat over toezeggingen van minister Brinkman ten aanzien van het onderwijs voorrangsbeleid. „Maar het geldt ook voor andere zaken", aldus de wethouder. „Wij hebben in het kader van onze 'begroting afspraken gemaakt met de welzijnssector. Die komen we na, zelfs nu minister Brinkman-nieuwe bezuini gingen heeft aangekondigd. Ik zou het unfair vinden om het welzijnswerk nu plotseling te dwingen extra in te leve ren. Overigens zullen we die bezuinigingen in 1989 uiter aard wel doorberekenen aan de instellingen". doorCHRIS WOEBTS Maassluis De behande ling van de begroting- nieuwe-stijl van de ge meente Maassluis ïs nu al aan hevige kritiek onder hevig. Deze week is be gonnen met de behande ling van de begroting in de commissies, maar na drie vergaderingen is vrij wel iedereen het erover eens dat ook de huidige opzet zeker voor verbete ring vatbaar is. De gemeente Maassluis be sloot, mede" op aandringen van de verschillende raadsfracties, om de behandeling van de be groting aan te passen. In het verleden werd op drie achter eenvolgende avonden het kar- Vlaardingen De WD zal zich in de Tweede Ka mer niet zomaar achter het plan van minister Brinkman scharen, om zijn financiële bijdrage aan het onderwijsvoor rangsbeleid volledig te schrappen. „We zitten er flink tegen aan te hik ken", verklapte de Vlaar- dingse volksvertegen woordiger Pol de Beer gisteren. Hij had in zijn woonplaats een onder houd met een verontruste afvaardiging uit die sec tor. De Beer, die deskundig is op het gebied van volksgezond heid en ruimtelijke ordening, vond de kritiek op Brinkmans voornemen 'plausibel'. „Dit is weliswaar onbekend terrein voor mij, maar het lijkt me in derdaad onjuist van de minis ter dat hij zich plotseling te rugtrekt", was het enige dat De Beer te zeggen had. Onderwijsvoorrangsbeleid draait pas sinds een jaar in Ne derland en is bedoeld voor groepen die in het onderwijs snel een achterstand oplopen. Met extra geld en extra projec ten werd dankzij een gebun deld initiatief van de ministers Deetman en Brinkman gepro beerd die achterstanden weg te werken. Opbouwwerker Geert van Rïj- menam hield het liberale ka merlid voor dat Brinkman met zijn bezuinigingsoperatie mar chandeert met zijn opvattin gen. „In 1985 schreef hij in de toelichting op de wet letterlijk dat welzijnswerk binnen het onderwijsvoorrangsbeleid on misbaar is: een noodzakelijke aanvulling. Goed beschouwd gaat deze ingreep dan ook ver der dan bezuinigen. De minis ter wil de fundamenten onder de hele organisatie wegmep- pen". Wethouder Arij Maarleveld was het daar volledig mee eens. Hij noemde het ronduit onfatsoenlijk dat de twee be- ADVERTENTIE Bij de geldautomaat van de bank met de S kunt u 24 uur per dag contant geld tanken. Ook in het weekend. Met uw eigen pasje, dat u kunt aanvragen als u een (salaris)rekening bij ons hebt of neemt. Loop even binnen bij een kantoor in de buurt voor meer informatie. Bij u in de buurt is de bank binnen loopafstand Schiedam Vlaardingen spaarbank Het WD-kamerlid Pol de Beer wordt er niet vrolijker op. In zijn eigen stad wordt gevreesd voor volledige afbraak van het onder wijsvoorrangsbeleid, windslieden eerst voor vier jaar geld fourneren om vervol gens terug te krabbelen. „Het beleid leek voor vier jaar ge waarborgd. Onze hele organi satie is daarop gebaseerd. De 'move' van Brinkman is niet alleen niet netjes, maar hij doet ook aan kapitaalvernieti ging", meende Maarleveld, die zei geen enkele mogelijkheid te zien het gat van 130.000 gul den uit gemeentemiddelen te dichten. „Er is te veel gekne pen om dat bedrag op zo'n korte termijn nog ergens van daan te schrapen. Eerst worden we gevraagd de stei gers o$ te zenen. Dat doen we. En dan hoor je dat de bouw niet mag' doorgaan, jZo ligt het ongeve'ejr", aldus Maarleveld in eeri| beeldspraak die De Beer wel als bekend voor kwam. Maassluis Jan Storm, ge meenteraadslid voor D66 in Maassluis, zal enige tijd zijn werkzaamheden niet kunnen uitvoeren. Een medische in greep zet de democraat voor enkele weken buitenspel. Alle fractiezaken worden mo menteel waargenomen door Lenie van Duyn Camfferman. wei geklaard. Die opzet werd door de meeste betrokkenen als saai en vermoeiend erva ren. Nu is gekozen voor een aparte behandeling in de com missies, waarna de slotbehan- deling volgt in de gemeente raad van 10 november. Het werk kan dan in één avond gedaan zijn. Maar de behandeling in de af zonderlijke commissies roept nu juist vragen op. Maandag duurde de vergadering voor personeelszaken tot 23.30 uur, dinsdag de vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting tot 01.30 uur 's nachts en gisteren kwam pas ver na het midder nachtelijk een einde aan de vergadering van de commissie welzijn. „Dit kan nooit de opzet ziin geweest", oordeelde CDA- fractievoorzitter Leo Speel. „In de commissie algemene za ken moet daarover gesproken worden". En Leen de Zeeuw (VVD): „Vergaderen na elf uur 's avonds zou eigenlijk verboden moeten worden, want dat kan iemands welzijn nooit ten goede komen". Het stak de verschillende frac ties vooral, dat naast de be handeling van de begroting ook andere punten aan de agenda zijn toegevoegd. „Neem nu vanavond. De be groting neemt veel tijd in be slag, maar op de agenda staan ook nog heel andere belangrij ke zaken waar indringend over gesproken moet worden. Die kun je er niet even door heen draaien", maakte Yvon ne de Groot (PvdA) duidelijk. „Het is dan ook moeilijk om de aandacht erbij te houden. Zin nige opmerkingen maken is er dan niet meer bij", aldus Leen de Zeeuw. In de nieuwe opzet wordt nauwgezet toegezien, dat de spreektijd niet wordt over schreden. Juist die tijd wordt goed in acht genomen, maar ten aanzien van de schorsin gen ontbreekt iedere duide lijkheid. Wethouder Anton Wustrow (PvdA) voerde dins dagavond, nadat de fracties in eerste termijn aan het woord waren geweest, ruim een uur overleg met zijn ambtenaren, de fracties en andere belang-" stellenden wachtend, smach tend en op het laatst kreunend achterlatend. „Het moet toch mogelijk zijn. om snel antwoor den te formuleren. De ant woorden op de meeste vragen moeten zo door de ambtenaren gegeven worden. Daar is hele maal geen diepgravend over leg van een uur voor nodig", aldus Elly Doddema (PPR/PSP). „Misschien is het beter om in de eerste ronde het overleg schriftelijk te doen, dan voorkom je lange pauzes". De leden van de commissie welzijn had gisteravond ei- genljk nog het minst te klagen, want door afwezigheid van D66-raadslid Jan Storm (ziek te) en RPF'er Herman van Hoeven (zit niet in commissie welzijn) werd de spreektijd voor raadsleden nu niet hele maal gebruikt. Vlaardingen Woonwa genbewoner F.J. Michiel- se heeft van de gemeente Vlaardingen tot vandaag de tijd gekregen om de rommel op te ruimen, die hij heeft gemaakt aan de Claudius Civilislaan. Dins dag regende het klachten in het stadhuis over de berg oud ijzer, die Mi- chielse heeft neergegooid op het grasperk waaraan zijn wagen staat. „Wij zijn feen politiestaat; wij hou- en geen heksenjacht op woonwagenbewoners", al dus wethouder Bas Gou driaan, „maar die rommel in het park dat kar. niet". Goudriaan vindt de klachten van omwonenden terecht Omdat hij zelf geen tijd had om te gaan kijken liet hij foto's maken, waar_ hij nogal van schrok. Als Michielse geen ge hoor geeft aan de eis van de gemeente, wordt het oud ijzer op zijn rekening door de reini gingsdienst opgehaald. De gemeente heeft voor de woonwagen van Michielse, net als voor de die van de familie Van Deenen aan de Korhoen- laan, een wegsleepvergunning aangevraagd bij de provincie. Maar het is nagenoeg uitgeslo ten dat die vergunning wordt verleend, omdat Vlaardingen al twee jaar geleden een woon wagenkamp had moeten in richten. Dat is nog niet ge beurd. Volgens Goudriaan is het niet aan de gemeente te wijten, dat er nog steeds geen woonwa genkamp is. „Het plan voor een kamp aan de Holyweg was door gedeputeerde staten goedgekeurd, maar toen gooi den nieuwe richtlijnen van het ministerie roet in net eten", al dus de wethouder. Volgens die richtlijnen moet er een verbin dingsweg komen van het kamp naar de Olmendreef, Dat zou in strijd zijn met het huidige bestemmingsplan. „En bezwaren van bewoners ople veren". aldus Goudriaan. Het gemeentelijk plan is, om het kamp een verbinding te geven met de Holyweg. Maar hoewel de gemeente vindt dat haar geert blaam treft, is het ontbreken van een woonwagenkamp voor de pro vincie toch reden om een wegsleepvergunning te weige ren. Het aanvragen van die vergunning, legt een woord voerder van de gemeente uit, is ook veel meer een formele kwestie. „Wij doen dat om te voorkomen, dat die mensen een plaats in het nieuw aan te leggen kamp kunnen claimen. Want dat is bedoeld voor woonwagenbewoners uit Schiedam". Maassluis Voorhet eerst mag de bevolking van Maas sluis nu ook inspreken op commissievergaderingen, waarbij gemeente- en. bednits- begrotingen aan de orde ko men. Met die proef is deze week begonnen. Ook volgende week krijgt ae bevolking tijdens drie commis sievergaderingen gelegenheid haar zegje te doen over begro tingszaken. De nieuwe in- spraakregeling geldt niet voor de uiteindelijke behandeling van de begroting in de ge meenteraad op november. ADVERTENTIE vanBefiihovensmgel124 - Vlaardingen,'* telefoon 010 - 435 00

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1