SPORT sje sociale Geen gokhal in Maassluis HET WAAIGAT AGENDA HANS KRAAY NOG ALTIJD BEZETEN m deens vakmanschap in teak en blank eiken POPOVICS LET OP DE JEUGD MAASSLUISEINFO-MARKT VOOR GEHANDICAPTEN Weer werkgroep rouwverwerking Westlanders spuiten bij jarig korps Water kijken Markt 57 - Vlaardingen - telefoon 010-343685 Woudstra tevreden 'SVV leeft in Schiedam' SALARI: STOPPEN OF DOORGAAN Eric Gudde ontevreden Van der Hoek kijkt vooruit Twijfels over Peter Burger Monkou 'n smaakmaker Rotterdams Nieuwsblad vrijdag /RW 18 september 1987 door MARt TIMMERMANS Maassluis Leerzaam, interessant, gezellig en ook een beetje overbo dig. De eerste Maassluise I info-markt is bijna ge- 1 gorden wat de organisa- 1 toren er van verwacht laadden. j ,^Er zou alleen meer publiek j moeten zijn", zegt een stand- Houdster, „ik heb net gevoel dat de mensen die er nu zijn elkaar 1 allemaal kennen en hun weg i door de sociale warwinkel allang weten te vinden". Johanna van 1 Lelyveld van de Provinciale Re- validatie Stichting (PRS) beaamt die woorden: „Het is bij dit soort SchiedamHet verwerken van het onverwacht verlies van een familielid, levenspartner, vriend of vriendin is voor heel veel i mensen een heel moeilijk opga- ve. De stichting Maatschappelijk Werk in Schiedam is dan ook van plan om een nieuwe werk- groep te starten rond het thema rouwverwerking. Het is de be- doelïng in de maand december j met de groep te starten. I De begeleiders Hans Yperlaan en Anne-Marie de Lange zullen een aantal belangrijke zaken be spreken: kijken naar de toe komst, hoe doe je dingen alleen, hoe regel je als alleenstaande al lerlei zaken. Het is ook de bedoe ling om rouwverweking moge lijk, te maken door er- en her kenning. Het aantal deelnemers zal mini maal zes en maximaal tien zijn. De werkgroep komt gedurende 10 weken op dinsdagmorgen bij elkaar. Aan het meedoen zijn geen kosten verbonden. Wie mee wil doen, kan contact opnemen met de stichting Maat schappelijk Werk Schiedam, te lefoon 4731033 of 4731485 Maassluis De traditionele Westland-brandweerwedstrij- den worden dit jaar in Maassluis gehouden. Dat gebeurt zaterdag 26 september. Maassluis tekent voor de organisatie, omdat de vrijwillige brandweer van de stad 60 jaar actief is. De wedstrij den worden gehouden op het terreih van de voormalige olie raffinaderij Shell-Witol aan de Heldringstraat. De spuitgasten beginnen om half negen. Vol gens de planning moet het laat ste om ongeveer half vijf de wed- strijdopdrachten hebben uitge voerd. MaassluisIn het kader van de open dag, die veel waterleiding bedrijven zaterdag 26 september houden, is ook het pompstation van het Maassluise waterlei dingbedrijf, de Reinwaterkelder aan de Sportlaan, die dag geo pend voor het publiek. Tussen half tien en drie uur kan men zien hoe Maassluis het water krijgt aangeleverd en hoe het vocht uiteindelijk zijn weg naar de consument vindt. Tevens wordt verteld hoe de waterlei dingbedrijven erin slagen goed en geïond drinkwater te leve ren. De Reinwaterkelder is be reikbaar vanaf het parkeerter rein bij zwembad Dol-f ijn. Hans de Vries Hans de Vries is benoemd tot project-medewerker gezond heidsvoorlichting mirgranten bij de geneeskundige- en gezond heidsdienst Nieuwe Waterweg- Noord in Vlaardingen. Hij volgt Betty Petterson op, die in het vooijaar de GGD verliet wegens gezinsuitbreiding. De Vries is afgestudeerd aan de landbouwuniversiteit in Wage- ningen. Tijdens zijn studie heeft hij zich toegelegd op het gebied van de gezondheidsvoorlichting en -opvoeding. De nieuwe mede werker deed praktijkervaring op bij het opzetten en evalueren van een voorlichtingsproject voor migranten in Arnhem. Tot eind maart 1988 zal Hans de Vries zich bezighouden met de j afronding van het project ge zondheidsvoorlichting migran ten Vlaardingen. evenementen zaak om buiten staanders over de drempel te ha len. Mensen die hier echt iets nieuws aan de weet kunnen ko men. Dat is verschrikkelijk moeilijk, want gehandicapten sluiten zich vaak op". Het Maassluis Overleg Revalida tie (MOR) kreeg al jaren geleden het advies een markt te organi seren, waarin alle instanties voor gehandicapten zich konden presenteren. Wethouder Lies- beth Snoeck van volksgezond heid haalde dat idee uit de mot- teballen en hielp het MOR en het gemeentelijk maatschappelijk werk met de voorbereidingen er voor. Zij was dan ook de enige juiste persoon om gistermiddag in de Burgerzaal de eerste Maas- sluisse voorlichtingsmarkt te openen Aan deelnemende instanties heeft het niet ontbroken. Orga nisator Paul van Gijzen: „Dat ging erg gemakkelijk. Ik heb ze gewoon opgebeld en gevraagd of ze mee wilden doen. De meesten zeiden meteen ja. Ik geloof ook niet dat er nog een organisatie In de buurt is die er nu niet bij is". En inderdaad. Naast de stand van de PRS, de overkoepelende paraplu voor alle stedelijke ge- handicaptengroepen, hebben de grote grijze molochs van de soci ale verzekering zich in een ei gentijds marktkraampje ge wurmd. Belastingdienst, GAK, GMD, GSD en ABP hebben voor de ge legenheid een menselijk gezicht en staan hun Idanten la- chend te woord. De PTT laat de geluidsversterkers en 'hands- free'-toestellen zien en de biblio theek toont aangepast leesmate riaal. Kruisvereniging, maatschappe lijk werk en ziekenfonds presen teren zich als soepel werkende, vlotte organisaties, waar iedere wens als een spoedorder wordt behandeld. Het Rode Kruis draait films en uitzendbureau Start laat zien hoe gemakkelijk een gehandicapte aan werk komt Een kijkje in het sociale paradijs. Tot een bezoekster vraagt naar de oplossing van haar vervoer sproblemen. Niet zo eenvoudig. Na drie kraampjes geeft ze het op. De werkelijkheid is af en toe minder paradijselijk. De 'routi niers' kennen de problemen en weten alle ambtelijke klippen te omzeilen. Voor hen hoeft mevr. Snoeck geen info-markt meer te openen met het onthullen van een uitvergroot toegankelïjk- heidssymbool. Het Maassluis Overleg Revalida tie overweegt vaker soortgelijke manifestaties te organiseren. Van de eerste info-markt heeft men bij voorbeeld kunnen leren dat een markt naast leveranciers vooral klanten nodig heeft Maassluis De gemeente Maas sluis blijft, als het aan burge meester Hans van Es ligt, speel- automatenhallen uit de stad we ren. Momenteel liggen er drie aanvragen van exploitanten om in de Eerste Stad aan de Water weg een gokgelegenheid te Star ten. De commissie algemene za ken praat maandag over het voorstel van de burgemeester om geen speelautomatenbalver- ordening vast te stellen, daar mee de komst van dergelijk gok- eenira in de stad tegenhoudend. De wet op de kansspelen is on langs aangepast. Over de afgifte voor de vergunning tot de ex ploitatie van een speelautoma- tenhal kan de gemeente nu zelf beslissen. De burgemeester wil nu en ook in de toekomst speel- automatenhallen weren en daar om kan, als de gemeenteraad er mee instemt, een verordening achterwege blijven. „De burgemeester toont zich al jarenlang een principieel tegen stander van de vestiging van speelautomatenhallen. Vaak brengen zulke centra veel over last met zich mee. De jeugd klit er massaal samen, van startende auto's en brommers hebben de omwonenden veel last. Verder zit er ook een opvoedkundig as pect aan. De byrgemeester ziet liever niet dat jeugd geld op maakt aan speelautomaten", al dus een woordvoerder van de gemeente. Öok is er in Maassluis maar moeilijk een geschikte locatie te vinden voor de vestiging van een speelautomatenhal. In het centrum van de stad en in win kelcentrum Koningshoek zijn vrijwel geen panden te vinden die geschikt zijn voor de vesti ging van een gokhal. De gemeente Maassluis voert ten aanzien van de aanwezigheid van speelautomaten in bijvoor beeld cafés een ontmoedigings beleid. „In een café mogen slechts twee gokkasten voor ge bruik opgesteld zijn", maakt de woordvoerder van de gemeente duidelijk. Als de commissie voor algemene zaken kan instemmen met het beleid van de burgemeester, zul len de drie aanvragers een afwij zende beschikking in de bus krij gen. ADVERTENTIE li 00 30B eases j n~m n nmnmrml Meubelen van een tijdloze schoonheid en eerste klas kwaliteit. Waai eens aan en bekijk onze schitterende kollektie. Skandinavisch wonen. Maassluis-Harm Woudstra,de voorzitter van de commissie bo demonderzoek Steendijkpolder, toonde zich na de interpellatie in de provinciale staten uitermate ingenomen: „We hebben duide lijk gescoord". Een kleine 150 be woners van de wijk woonde de vergadering in het Provincie huis bij. Tijdens één van de schorsingen boden zij de leden van de provinciale staten fruit uit de tuinen aan. „Helaas", hiel den zij de statenleden voor, „kunt u het fruit niet eten, want het werd gekweekt op ernstig verontreinigde grond. Wij ho pen dat het u, evenzeer als ons, aan het hart gaat om dit fruit te moeten weggoooien". De statenleden hadden best waardering voor de ludieke actie van de bewoners van de Steen dijkpolder, in oppervlakte de grootste gifwijk van ons land. Het viel Harm Woudstra wel te gen dat de PvdA weinig begrip kon opbrengen voor de bewo ners van de wijk: „Het betoog van de PvdA vond ik ronduit zwak. Ze probeerden duidelijk het balletje terug te kaatsen naar de vorige gedeputeerde Hekkel- man. Dat werd gelukkig op tijd ingezien door de andere partij en Uitermate lovend sprak Woud stra na afloop over de kleine par tijen in de staten: „Klein links fungeerde duidelijk als geweten voor de grote partijen". Gedeputeerde Van der Vlist en Woudstra toonde zich daar zeer ingenomen mee maakte tijdens de vergadering wel dui delijk dat verontreiniging al lang voor 1983 bekend moet zijn geweest. Over de verdere rol van de PvdA-gedeputeerde oor deelde de voorzitter van de com missie bodemonderzoek: „Hij speelde het slim, was weinig openlijk en nauwelijks concreet met uitgangspunten. Maar op sommige punten trok hij heel duidelijk het boetekleed aan en dat viel te waarderen". De bewoners moesten gisteren wel lang geduld opbrengen, want de interpellatie begon pas na elf uur en werd na een lunch pauze van anderhalf uur (l) pas weer voortgezet. „Wij hebben bewust van deze 'zachte' vorm van actievoeren gekozen", aldus Woudstra. „Je gezicht laten zien, niet fel worden en geen bezettin gen of andere zaken waar nie mand mee gediend is. Wij be strijden de politici op basis van gelijkwaardigheid met argu menten. Dat blijkt nog steeds de beste methode te zijn". Begin volgende week komt ge deputeerde Hans van der Vlist naar Maassluis om met wethou der Izaak van der Knaap en le den van de commissie bodemon derzoek nader overleg te voeren over de voorgenomen sanering van de woonwijk. VLAARDINGEN zaterdag 1fl september tekenfilm Asterix contra Caesar, zaal MIddelhuyse (10.30 uur), gebouw van het Leger des Hells (14.30 uur) en Tri angel (13.30 uur). politiefilm Running scared, Triangel, 18.30 en 20.45 uur. wandelconcert verzorgd door het kamerkoor Cantare en organist Aad Zoutendijk, Grote Kerk, 15.00 uur. d insdag 22 september start fletscursus voor buitenlandse vrouwen, buurthuis De Haven, 14.00 SchiedamDe blamerende 3- 0 nederlaag tegen Fortuna VI ten spijt, heeft SVV-trainer Sandor Popovics toch al ge merkt dat de naam S W in de stad Schiedam weer lang zaam begint te leven. „Alleen al daarom komt dat ongecon centreerde gedoe van dinsdag me ontzettend slecht uit", zegt hij oprecht. „Ik weet ze ker dat we het iedere ploeg in de eerste divisie moeilijk kunnen maken. Maar alleen dan, als iedereen er keihard voor knokt. Zodra het ook maar een beetje verslapt, zijn we heel kwetsbaar". Voor de motivatie tegen Go Ahead Eagles, dat zondag Harga aandoet, vreest Popo vics niet. „We kunnen onze borst nat maken. Het is in mijn ogen een van de beste ploegen in de eerste divisie. Ik heb cr met NEC twee maal tegen gespeeld en beide keren zijn we er totaal niet aan te pas gekomen. Omdat we er al lebei niet zo goed voor staan, is het dus een sleutelduel. Ze ker als je weet dat we een week later uit tegen Telstar spelen". Tegen de Deventer Eagles is Jan Lecker er in ieder geval niet bij. Hoewel Hans Eoo- vens, Eric Tanis en Patrick Dumee ook niet fit zijn, re^ kent Popovics er op dat zij zondag spelen. Over de star tende elf hult hij zich echter vooralsnog in raadselen. „Want", licht de trainer toe, „ondanks de overwinning bij Excelsior waren er toch spe lers die in mijn ogen niet heb ben voldaan". Schiedam Sandor Popovics hoopt na de jaarwis seling twee a drie spelers van het landelijk jeug- delftal naar de A-selectie van SVV over te heve len. „In dat elftal lopen ongeveer 2es beloftevolle spelers. Ik ga hun schoolrooster opvragen en dat met die jongens doornemen. Als het dan mogelijk is. wil ik die knapen een tot twee maal in de week in de middaguren apart onder handen nemen. Ko pen kan SVV niets, dus is dit de enige mogelijkheid om de concurrentie te vergroten ".aJdus Popovics. Schiedam De komende zes weken zul len beslissen over de voetballoopbaan van Henk Salari. Deze week werd in Nijmegen na een periode van lang wachten eindelijk het zwevende stukje kraakbeen, dat eerder niet kon worden gelokaliseerd, uit 2ijn kniegewricht verwijderd. SVV-trai ner Sandor Popovics meent dat over een week of zes uitsluitsel kan worden gege ven. Hij zegt: „Het is nu doorgaan of stop pen. Dat laatste zou doodzonde zijn. zeker voor een jongen als Salari". HansKraay.,.'IJdeiheid is de grootste bedreiging van de voetballerij'... door DONALD BAX Vlaardingen De constatering doet pijn. „Als je", sprak Hans Kraay, „de periode tussen 1954, toen in Nederland met betaald voetbal werd begonnen, en 1987 met elkaar vegelijkt, moetje he laas vaststellen dat er bij het me rendeel van de clubs op organi satorisch gebied niets is veran derd. Als een bedrijf zo zou worden gerund, was dat binnen een half jaar failliet. IJdelheid", doelt hij na ruim dertig jaar er varing op vooral de bestuurde- Maassluis Eric Gudde rekent er niet op dat Peter van Duyl en Dick van den Bergh voor het duel tegen Rijnsburgse Boys op tijd hersteld zullen zijn. Henk Hop treedt opnieuw op als stand- in voor Van Duyl, terwijl Robert de Reus (hoewel eveneens niet fit) de voor de hand liggende vervanger van Van den Bergh is. De trainer van Excelsior Maas sluis heeft gisteravond in zijn praatje slechts twee minuten aandacht besteed aan de 1-2 ne derlaag tegen ARC. Gudde weet zeker dat hij morgenmiddag geen problemen zal kennen met betrekking tot de motivatie, al steekt het hem behoorlijk dat Excelsior alleen tegen topploe- gen goed uit de voeten kan. „We moeten nu een punt gaan inhalen dat we vonge week heb ben laten liggen", zegt hij nors. „Tegen Rijnsburgse Boys zullen we taktïsch en fysiek negentig minuten lang aan de bak moeten, willen we een goed re sultaat weghalen. Dat geldt dan voor alle elf spelers, van wie er bovendien zeker twee boven zichzelf moeten uitgroeien". Vlaardingen Heel voorzichtig kijkt Jan van der Hoek ai een week of drie vooruit De oefen- meester van Zwaluwen VI wil uit de eerste vijf ontmoetingen minimaal zes punten vergaren, waardoor het heroptreden in de tweede klasse in ieder geval wat glans krijgt. „Al dat kleurloze gedoe", meent Van der Hoek, „daar krijg ik zo'n sik van. Wij hebben een ploeg die m staat is om de wed strijd in een half uur te beslissen. Daar houd ik me steeds aan vast. Ook morgen tegen 's-Graven- zandse SV geef ik ons een heel goede kans' Het enige twijfelgeval in zijn se lectie is Nico Konijnenburg, die momenteel door fysiotherapeut Aad Hoogendam intensief aan z;n gekwetste achillespees wordtbehandeld. Zekerheids halve heeft Van der Hoek z'n groep aangevuld met Fred van Elderen en René Dirks. ren, „is de grootste bedreiging van de voetballerij". Hans Kraay is nog altijd een ge dreven man. De voormalig hoofdtrainer van de vaderlandse topclubs Ajax, Feyenoord en PSV was door het bestuur van Fortuna VI uitgenodigd om een speciaal voor de Club van Hon derd, sponsors en A-selectie be legde avond met een gloedvol betoog op te luisteren. Met af en toe een ietwat zure ondertoon, al deed hij gisteravond alle moeite die schijn te vermijden. Te vaak dook de journalistiek in 7.ijn be toog op Niet bij toeval het medi um, dat hem een dikke drie maanden geleden het verder werken bij PSV indirect onmo gelijk maakte. „De journalistiek is even vlug gedegenereerd als de sport", was bij voorbeeld een statement dat er niet om loog. „Fatsoen en res pect zijn uit de sport verdwe nen", was hij niettemin eerlijk genoeg om ook de door hem ge liefde voetbalsport een veeg uit de pan te geven. „Voetbal moet minder getheoretiseerd worden, minder systematisch en minder dwangmatig, maar juist met meer avontuur. Geef de spelers alsjeblieft de vrijheid om dingen te doen waar ze goed in zijn. Zo als trainers en spelers onderling ook meer respect moeten hebben voor elkaar". „In 1970. met de successen van eerst Feyenoord en later Ajax, is in feite de slechte periode van het Nederlands voetbal begon nen. De goede spelers gingen steeds meer geld verdienen, maar helaas gold dat ook voor de minder begaafden. Dezelfde ten dens zif nu met de transferbe dragen. Ik krijg een beetje het gevoel dat we aan het einde be zig zijn. Gullit en Basten zijn weg. Rijkaard is dat volgend jaar en wellicht dat ook de categorie daaronder, met Been en Eiier- man, straks in hei buitenland speelt. Naar wie moeten we dan gaan kijken?" Wangedrag „De trainers hebben daar de laatste tien jaar natuurlijk stevig aan meegeholpen. Evenals het wangedrag van de supporters. Ik kan voor die mensen geen enkel begrip opbrengen. Ik denk dal we praten over een groep van 2.500 man die het voor tien- en tienduizenden wekelijks ver ziekt. Daar moet dus keihard te genop worden getreden. liet is toch je reinste waanzin dat die groep eerst een trein mag ver nielen en vervolgens met een bus. waar dan ook nog eens de ruiten uit worden geslagen, naar het stadion wordt gebracht". „En dat terwijl voetbal zo mooi kan zijn Pelé, bij voorbeeld, die had één passie en dat was voet bal En Moulijn, een artiest die een heel stadion overeind kon zetten. En nu Gullit. die de mo gelijkheden heeft om één van de beste spelers ter wereld te worden Die talenten worden in Nederland niet erkend. Als ie mand m het buitenland goed is. wordt hij opgetild, terwijl we hier de gewoonte hebben hem neer te halen. Hetzelfde geldt voor degenen die een eigen me ning hebben. Natuurlijk mis ik de voetballerij, maar de span ning niet. Als ik werkloze trai ners zo iets hoor zeggen, word ik altijd een beetje narrig..." Schiedam Hans Kostense is er heilig van overtuigd dat een tot in de tenen geladen Hermes DVS dit seizoen een rol van be tekenis kan spelen. „De jongens zullen dan wel van elkaar moeten respecteren dat de elf besten in het eerste spelen", zegt hij aan de vooravond van de las tige uitwedstrijd tegen het Haag se ADO. „De laatste jaren heeft hei bij Hermes aan concurrentie ont broken", meent Kostense, die zondag waarschijnlijk geen beroep kan doen op de met een oude enkelblessure tobbende Peter Burger. „Nu heb ik een groep van zestien gelijkwaardige spelers tot m'n beschikking. Ie dereen moet thans voor z'n plaatsje knokken. Wat ook in houdt dat we in principe een heel sterk eerste elftal kunnen opstellen". „Ook jonge knapen ais Droge en Grimmius moeten zich realise ren dat zij het mannetje met de hamer zullen tegenkomen. Dat kan niet uitblijven. Op dat mo ment zullen ze tijdelijk een stapje terug moeten doen. Zodra dat besef bij iedereen doordringt en we werken er met ons allen kei hard aan, dan moet hier gewoon iets moois groeien". Vlaardingen het hangt van de blessures van Casper van der Vel den en Ron Berveling af in welke samenstelling Fortuna VI zondag bij Oud-Beijerland op bezoek gaat. Trainer Jan van Baaren heeft de beschikking over de bekende kern van twaalf spelers, van wie nieu weling Jerry Monkou al in korte tijd heeft bewezen een smaakma ker te zijn. „Ik denk dal Hardinxveld en Oud-Beijerland vergelijkbare ploegen zijn", zegt Van Baaren. „Dat is trouwens ook het grote verschil tussen de tweede klasse A en B. In B wordt veel directer naar de goal ge speeld, terwijl dat in A met meer overleg gebeurt. Je zou dus kunnen zeggen dat het voetbal in A beter is". De van vakantie teruggekeerde Mari Visser en Jasper Quak spelen zondag in het schaduwteam van de Vlaardingse tweedeklasser mee. Dat geeft in ieder geval aan, dat de concurrentie ten opzichte van vo rig seizoen ontzettend is toegenomen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 2