iiifii mume mms Werkgroep stapt op uit protest tegen 'afbraak' DE FLAT UIT DE BRAND Eerste Brandersweekeinde stemt tot tevredenheid Stortbui: kelders en straten blank VUAS8IKGS 8sSfigi.il SCHKDAMiGHE GOURANT DEKKER ELEKTRO immi AUTO KLEINbv SPIJKENISSE iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiii Putman draagt publiek natte Harmonie uit Stads j ournaal kent enthousiaste start 'Haring Bier beschouw ik niet als cultuur' ELEKTRONISCHE INBRAAK-BEVEILIGING voor uw huis, winkel of kantoor Evacuatie leek herhaling van flatbrand 1976 Leuker dan Jimi Hendrix Auto in elkaar gebeukt Dieven leuren met hun buit Vandalen gooien kraampjes omver Dagopbrengst gestolen Inbreker betrapt Politie zoekt pyromaan Botsing Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC WATERWEG MAANDAG 21 SEPTEMBER 1987 Maassluis/Vlaardingen/ Schie dam Kelders en straten stonden blank en riolen liepen over na een stortbui, die zater dagavond laat over de steden in het Waterweggebied trok, In een uur tijd viel maar liefst- 32 millimeter water. Straten werden afgesloten, de brand weerkorpsen hadden het druk met het leegpompen van kel ders en stratenmakers reden af en aan, om gevaarlijke ga ten in het wegdek te dichten. In VJaardingen werden de Mr.L.A. Kesperweg, de Rotter- damseweg en de straten in de omgeving van de Chopinstraat afgesloten, omdat zij door de wateroverlast niet meer te be rijden waren.' Op de Lepelaar singel viel de elektriciteit uit. Liefst honderdveertig mensen uit de hele stad belden de poli tie, om te zeggen dat hun kel der onder water was gelopen. Op veertig adressen hielp de brandweer met het leegpom pen van kelders. Twee stratenmakers van ge meentewerken reden de hele nacht en ook nog'de volgende dag door de stad, om gaten in het wegdek te repareren. Het wegdek van de Rotterdamse- weg werd zondag door de brandweer schoongespoten, ^Stinkende modder was, daar Uit het riool naar boven gebor steld. In Schiedam werd het vele „werk voor de politie bemoei- -hjkt, omdat men ook in eigen huis met problemen kampte. Het water sijpelde de kelders van het hoofdbureau binnen, waar een hele partij unifor men doordrenkt raakte. Zelfs jh het cellencomplex kwam de modder naar binnen. Het aantal telefoontjes van be woners, die met lekkages kampten was te veel om over al op af te gaan, aldus een poli tiewoordvoerder. Er werd wel uitgerukt naar het viadcut on der de 's-Gra v el an dse weg dat was ondergelopen. Op ver schillende plaatsen in de stad werden wegen afgesloten. In Maassluis regende het za terdagavond klachten tijdens het noodweer. De brandweer reed, aldus een woordvoerder van de politie, van de ene klus naar de andere. Op verschil lende plekken in de stad wa ren kelders ondergelopen en delen van wegen ingezakt. Persoonlijke ongelukken de den zich echter niet voor. 'Een godswonder Vlaardingen De donder had tijdens de Salon de Harmonie M geducht van zich doen spre ken, want telkens werd een vinnig debat afgesloten met geknal van buiten. Maar pas na afloop van de Salon reali seerden de 200 toeschouwers zich, wat er met de donder ge paard was gegaan: een danige onweersbui, Het regenwater was zelfs vanaf de Schiedam- sèweg naar binnen gestroomd. De entree en het kantoortje van het Stadsgehoorzaal- en Harmonie-complex waren on dergelopen, Op blote voeten, de broekspijpen opgestroopt, ging men hozen. Tijdens de Salon had directeur Marten Putman zijn idee van een nieuw theatercomplex nog eens zitten uitvouwen (hij vindt het huidige onderkomen vervallen en te klein voor be paalde produkties), dus wat dat betreft kwam de bui hem goed uit, met zoveel publiek binnen. „Een godswonder! Kunnen ze allemaal eens zien hoe slecht het hier is!", riep hij uit, enthousiast over de enor me lekkage die er ook bleek te zijn in het herentoilet, „Praeh- .tig! Dit weer kun j"e toch niet Bestellen?" Een oude vrouw, die niet naar buiten durfde omdat de Schie- damseweg blank stond, werd door de theaterdirecteur de Harmonie uitgedragen. Put man sjouwde de -dame naar haar auto, vijftig meter ver derop. Maassluis Met kunst uit de brand; het lukte uiteindelijk redelijk. Wïjkvereniging De Flat uit Maassluis hield zater dag een manifestatie, die twaalf uur duurde en die was opgezet om geld in te zamelen voor de inrichting van het nieuwe wijkgebouw, dat mo menteel wordt gebouwd in de Westwijk. Ook is er een flink bedrag no dig om de brand- en inbraak beveiliging te kunnen aan brengen in het nieuwe ge bouw. Geld dat hard nodig is, omdat de vereniging als één van de weinige instellingen draait zonder subsidie van de overheid. Schiedammers op televisie Schiedam Het was een spoedoperatie in de Aleida- straat. Terwijl hier in de studio van Frame de laatste hand werd gelegd aan het eerste Schiedamse Stadsjournaal, gin gen andere medewerkers al vast vooruit richting industrie gebied 's-Graveland om op de drukste kruispunten de weg vrij te houden. Zo kon even later het Frame-bug'e met het zowat heilige video-relikwie in een sjiek aluminium koffertje pijlsnel naar de Van Heek straat scheuren. Zwaailicht en sirene ontbra ken er nog aan. Maar net op tijd arriveerde de bus met het bandje bij Citycom BV, waar de eerste signalen via de glas vezel van de buurman de Openbare Nutsbedrijven Schiedam naar het kabel station op de Beethovenflat werden gestuurd. Zondagmid dag om vijf uur exact ging Schiedams eigenste 'NOS-jour- naal' de lucht in. Het hele weekeinde was er keihard aan. gewerkt: op de Brandersfeesten waren film opnamen gemaakt, van Ge rard Joling die Schiedam zo gezellig vond, van distilleerde rij Uto, van de Brandersloop, van de verlichte gondeivaart in de Lange Haven, van het kanoduiken enzovoort, maar ook was er gefilmd bij de brand op het Bart Verhallen- plem, bij de familie Boshoven in de Geert Rein dersstraat in de Slachthuisbuurt waar de kelder was ondergelopen zoals zoveel kelders na de wolkbreuk op zaterdagavond. En terwijl een ploeg monteer de, zat een andere ploeg tek sten te schrijven. Het Stadsjournaal, uitgevoerd door Frame in samenwerking met de Stadsomroep Schiedam en de ONS, moest een succes worden. Als het experiment een succes wordt, krijgt Schie dam mogelijk een geregeld tv- journaal over lokale activitei ten. Aan enthousiasme ontbrak het bepaald niet. Maar de eerste uitzending vertoonde nog wat kinderziektes, die evenwel reeds een uur later, bij de tweede uitzending om zes uur, grotendeels waren verholpen. Bij de première was hier en daar het commentaar wegge vallen: door tijdgebrek met de montage. Dus begaf zich op nieuw een ploeg vanuit de stu dio aan de Aleidastraat naar Citycom, en om zes uur sprak stadsomroeper Albert Scheen- loop live de Schiedamse tv-kij- kers toe. Toen zag het Stads journaal er al heel wat profes sioneler uit. Eerder op de zondagmiddag was wethouder Aad Wiegman, verantwoordelijk voor finan cien en ONS, nog komen aan wippen om het redactieteam, bestaande uit Anna Molenaar, Wim Groeneweg en Jeroen Olivier, presentatrice Laurette Lankester-van der Most als mede de overige medewerkers van de Stadsomroep en van Frame succes toe te wensen. Woensdagmiddag zijn er weer twee uitzendingen van het Stadsjournaal, om vijf uur en om zes uur. Volgende week zondag zal het laatste deel van de Brandersfeesten en an der stedelijk nieuws op tv te zien zijn. Kanaal 3. Eén rijk gezelschap aan arties ten verleende geheel belange loos haar medewerking aan de manifestatie, die uitermate goed werd bezocht. Le bezoe kers konden zich op vele ma nieren vermaken: kijken en luisteren naar artiesten of meedoen aan enkele behen- digheidsspelletjes. Echt druk was het echter niet in Ko ningshof. Daarvoor vormde de toegangsprijs van 25 gulden waarschijnlijk een te grote drempel. Latyr op de dag werd de prijs naar 10 gulden ge bracht. maar echt veel mensen lieten zich niet aan de Uiver- laan zien. Enkele maanden geleden brandde het wijkgebouw aan de Burgemeester Schwartzlaan af. Vorige week gaf wethouder Liesbeth Snoeck het startsein voor de nieuwbouw.' Het ge bouw wordt neergezet met geld, dat door de verzekerings maatschappij is uitgekeerd. Geld voor een brand- en in- brr beveiliging was er echter nie. ,.*er. Daarom de actie 'Ki ut de brand'. Hoeveel geld er zaterdag pre cies in de kas van de penning meester van de wïjkvereniging kwam, is nog niet helemaal duidelijk. Maar zeker is wel dat een goede stap in de rich- S ting is gezet om de brand- en M inbraakbeveiliging aan te schaffen. -2 Talloze artiesten, zoals hier The SHverbfrds, verleenden geheel oelangeloos medewerking aan de manifestatie i Koningshof. Wethouder Maarleveld: door KOR KEGEL Vlaardingen Vermoedelijk zat wethouder Arij Maarle veld allang weer thuis, toen zaterdag heel laat in de avond zijn verzamelde critici rond pianist Cornells Pons 'Mijn ouwe opa' zongen. Was het een persiflage of de vleesgeworden afbraak van de Vlaardingse cultuur, dat doorgaans ambitieuze types zich overgaven aan door "hen zo vaak gehekelde uitingen, der oppervlakkigheid? i Maarleveld was begonnen. De wethouder had, wellicht onbedoeld, de discussie over wat cultuur is nieuw leven in geblazen door halverwege de Salon der Harmonie uit te roepen: „Haring Bier be schouw ik niet als cultuur. Da's een volksfeest". Waar dan de grenzen liggen, maak te hij niet duidelijk. Is een drukbezochte Salon cultuur? Is de gemeenteraad cultuur? Is 'liefdewerk, oud papier' cultuur? Dat laatste was het thema van de voorlopig laatste Salon de Harmonie, die in totaal tien keer gehou den is. De belangstelling voor de Vlaardingse praatshow is steeds onwaarschijnlijk. over weldigend gebleken. Het doek viel voortijdig. Organisatoren Aad Rietveld en Dick van der Lugt zijn het beu overal om geld te leuren voor de Salon. Zij hielden een illegaal rad van avon tuur, de draak stekend met cultuurbindende verordenin gen. En zij interviewden ver schillende Vlaardingers over de vraag, waarom initiatie ven toch zo snel stuklopen. Maarleveld kreeg het ver wijt, dat zijn cultuurnota veel holle frasen bevat. Toen hij vervolgens wees op het mooie van het Visserijmu seum. werd Van der Lugt briesend: „Daar zouden we het niet over hebben, zo zit de avond nu eenmaal in me kaar". Maarleveld: „U zit ook op een bepaalde manier in el kaar, zie ik". Staande het in terview liep Van der Lugt briesend weg om een pilsje te drinken en kon Rietveld het interview met de wet houder afmaken. Maarleveld: „U bent geloof ik wat rusti ger". De voorlopig laatste Salon: de stapel oude kranten moet geld opbrengen voor een volgende praatshow. Stoorzender was kunstenaar Luc Staub, die zich moed in gedronken had, maar van Van der Lugt de uitbrander kreeg: „Luc, we hebben je te voren vier keer gevraagd om hier op het podium te komen zitten en je durfde niet, hou dan nu ook*je mond dicht". Maarleveld kon er als la chende derde bij zitten. Wolkbreuk tijdens gondeivaart Schiedam De Schie damse Brandersfeesten kunnen, wat de organisa toren betreft, nu al niet meer stuk. Zowel zaterdag als zondag wisten tiendui zenden mensen de weg naar de Schiedamse ha vens en de rest van de binnenstad te vinden. De als het hoogtepunt van het eerste weekeinde omschreven gondelvaart maakte deze beti teling meer dan waar, hoewel het massaal voor de regen ge vluchte publiek het meest spectaculaire onderdeel miste. Bij de opening was al duide lijk, dat het met het weer nog alle kanten op kon: de zon brak af en toe door een dicht wolkendek, toen burgemeester Scheeres het startsein van de feesten gaf. In eerste instantie won de zon het, hetgeen in de loop van de dag duizenden mensen aanspoorde eens een kijkje te nemen in de Schie damse binnenstad. Daar kon men de kermis bezoeken, naar een optreden van Gerard Jo- gjjji. Erkend Uneto Spijkenisse Eeveilfjmas-.Noordkade 15 ^"5*'Installateur 01880-12415 ling kijken of gemeten van de watersportactiviteiten langs de haven. Toen het eenmaal half tien was en de kinderen van de wijken Oost en West met hun lampionen aan de Lange Ha ven waren gearriveerd, liep ONS-voorlichter Man Dinge- nouts, ais gevolg van de regen al zenuwachtig heen en weer te drentelen. Nadat de eerste boten de Appelmarktbrug ge passeerd waren ontaarde het regenbuitje in een zelden ver toonde wolkbreuk. Op dat mo ment mist Frame tv, die dit weekeinde voor het eerst een lokale televisieuitzending op de Schiedamse kabel verzorg de, de kans van zijn leven; de ontelbare blïnksemflitsen en de donder maakten van de verlaten Lange Haven met zijn moeizaam voortkabbelen de bootjes een surrealistisch, Fellini-aehtig decor. Voor het Twee verlichte Schiedamse ple ziervaartuigen, tijdens de gondel- tocht van zaterdagavond. De wolkbreuk was voor het publiek de grote spelbreker. kantongerecht zat bov eenzaam en verlaten, vv_ •<- der Aad Wiegman in een flit send rood colbert stoïcijns zijn juryrapport te schrijven. Dat de watersporters in Wieg man een watervriend getrof fen hebben, wisten zij al, maar zij hadden zelfs in hun stoutste dromen waarschijnlijk niet durven hopen, dat de wethou der dertig milimeter regen zou trotseren, alleen om de bootjes te zien varen. Het piratenschip met de jazzband aan dek werd later op de avond in Music Sa crum door de doornatte wet houder tot winnaar uitgeroe pen. lllllllllllllllIIllllllllIlllimillllllllilllllllllUlllll Vervolg van voorpagina Schiedam De wethouder voor volkshuisvesting Hans van Kleef kwam zich zaterdag op de hoogte stellen van de aard van de brand in de flat op het Bart Verhallenplein. De oorzaak van de brand in een diletta tie voeg was toen nog niet duidelijk. Wel deed het hele tafereel sterk denken aan een soortgelijke brand in één der Z-flats in 1976, Iets ver derop in Groenoord, op het Si- beliusplein, had men toen ook te maken met smeulend voeg sel, waardoor nog meer bewo ners moesten worden geëva cueerd dan afgelopen weekend het geval was. Met een drilboor werden za terdag in de flat op het Bart Verhallenplein gaten gemaakt, waardoor het smeulende mate riaal kon worden verwijderd. Zondagmiddag om twee uur kon de brandweer inrukken. Men was vanaf zaterdagmid dag bezig geweest om de brand te bestrijden. Door de brand gecontroleerd te laten uitwoe- keren kon grotere schade worden voorkomen; blussen zou zeer grote waterschade hebben-aangericht in de wo ningen, iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiifiiii Vlaardingen. - De werk groep Theaterprogramme- rxng heeft er collectief het bijltje bij neergegooid. Zij wil niet verantwoordelijk zijn voor 'de stelselmatige afbraak' van het Vlaar dingse theaterbeleid. Het voltallig vertrek van de vrijwilligers geldt als een protest tegen de bouw plannen voor een nieuw theater op het Buizengat, dat zij zien als een presti ge-object. Het gaat om een Werkgroep van Vlaardingers, die ieder seizoen met directeur Marten Putman van gedachten wisse len over de programmering voor de Stadsgehoorzaal en de Harmonie. De leden van de werkgroep zijn allen goed thuis in uiteenlopende facetten van 'het theater'. Zij namen de laatste tijd aanstoot aan het ontbreken van een meerjaren- beleïd. Hun aftreden werd za terdagavond kenbaar gemaakt tijdens de Salon de Harmonie, die onder het thema 'Liefde werk, oud papier' gewijd was aan kritiek op het Vlaardingse cultuurbeleid. Een vertegen woordiger van de werkgroep vroeg het woord op het mo ment, dat Putman voor een in terview naar het podium werd gevraagd. Putman bleek onder de indruk, toen volkomen on verwachts een verklaring werd voorgelezen. „Ik betreur dat ze ermee kap pen", reageerde hij even later. „Het zijn specialisten. Ze ga ven mij altijd een duwtje. Maar ik kon ze niet het toe komstbeeld garanderen, waar mee zij uit de voeten konden. Op zichzelf vind ik het wel plausibel om hier en daar te bezuinigen, maar wat moet zo'n werkgroep daarmee? Ik heb geprobeerd het moreel hoog te houden". Putman wijt het onder meer aan de bezuinigingen, dat hij niet in staat is het beleid uit te voeren dat hij bij zijn komst in 1982 voor ogen had. Hij levert niet graag 25.000 gulden op jaarbasis in. „Maar ja, die 25 meter asfalt want zo noem ik 25.000 gulden, dat is name lijk even duur die is er ken nelijk niet". Wethouder Arij Maarleveld erkende dat hij daarover stevi ge gesprekken met Putman heeft moeten voeren. Schiedam De meeste fans van Goat's Palace zijn nog vrij jong en het is de vraag of zij ooit van Jimi Hendrix hebben gehoord. Die beet met zijn tan den gitaarsnaren stuk en pro duceerde aldus heel wat elek- trieke herrie. Vrijdagavond bleek in cafe Plantage dat Schiedam een ei gen Hendrix in huis heeft, in de persoon van Rob Boer, maar toch is er een verschil: Rob Boer is namelijk net wat leuker. Uit zijn instrument kwam geen herrie maar mu ziek, De componist van de flink aan de weg timmerende popgroep heeft een gouden ge- bitje, figuurlijk gesproken dan. Het bluescafe zat vol met een razend enthousiast publiek. V.V. SPIJKENISSE. Van harte proficiat met het behaien van deze overwinning! FIAT, UNIEK IN PRIJS EN PRESTATIE Vlaardingen Drie mannen hebben in de nacht van zater dag op zondag op Achter het Veerplein met een paal een auto in elkaar gebeukt. De drie, 20, 22 en 23 jaar oud, wa ren licht onder invloed. Zij hadden ruzie gehad met de 22- jarige eigenaar van de auto. Delft Vijf Schiedamse jon gens van 14 tot 18 jaar zijn za terdagmiddag door de politie aangehouden, omdat zij In de Paulus Buijsstraat in Delft ge stolen autoradio's verkochten. Toen de poltie arriveerde, had alleen een 14-jarige jongen nog handelswaar bij zich. De rest was al aan de man gebracht. Uit de rugzak van de 14-jarige kwamen twee radio-cassette- r recorders en een versterker te voorschijn. Die bleken, even als de al verkochte radio's, te zijn gestolen uit geparkeerde auto's in Tanthof. De jongens hebben bekend. Zij verblijven m een jeugdbegelei- dingsinstituut in Schiedam. Een medewerker van dat in stituut heeft de jongens inmid dels van het bureau afgehaald. Schiedam De politie heeft vrijdagnacht acht jongeren aangehouden, die op de Dam, de Grote Markt en de Lange Kerkstraat tientallen kraamp jes hadden omgegooid. De kraampjes waren 's avonds neergezet met het oog op de Brandersfeesten, die zaterdag van start gingen. Het terugzet ten van de kramen betekende een flinke stagnatie,voordat burgemeester Scheeres de fes tiviteiten opende. Eén van de jongeren had bij zijn arrestatie een ijzeren staaf bij zich, afkomstig van een kraam. Deze 26-jarige Schie dammer moest op het politie bureau blijven, toen de ande ren weer heen werden ge stuurd. Ook een 21-jarige Schiedammer werd vastgehou den, omdat hij een gestolen fiets bij zich bleek te hebben. Maassluis Een 19-jarige vrouw uit Maassluis heeft be kend, dat zij de dagopbrengst van een winkel aan de Ko ningshoek in Maassluis heeft ontvreemd. De vrouw, die niet in vaste dienst bij het bedrijf werkte, nam het geld na sluitingstijd mee. De eigenaar van de win kel merkte echter snel de dief stal van 900 gulden en deed aangifte bij de politie. De vrouw werd ingerekend en bekende haar daad. Maassluis Een man uit Spij kenisse werd dit weekeinde op heterdaad betrapt bij een in braak in een woning aan de Koningin Wilhelminalaan in Maassluis. De man had al geld en siera den uit het huis gehaald en de stereo-installatie en de televi sie stonden al klaar om mee te nemen. De politie was echter getipt en kon de man simpel inrekenen. De inbreker is vanmorgen voorgeleid aan de officier van justitie, omdat hij in korte tijd meerdere inbraken in wonin gen heeft gepleegd. Maassluis De politie van Maassluis is op zoek naar brandstichter, die nu al gedu rende enkele maanden actief is in vooral de Westwijk van Maassluis. De pyromaan heeft het voorzien op bergingen en PTT-kasten. Zaterdagavond was het weer eens raak. Het brandweer korps moest driemaal uitruk ken om brandjes te blussen. Door kordaat optreden kon ernstige schade aan twee ber gingen aan de Jac. Boezeman- straat en een PTT-kast aan de Zaneveldstraat voorkomen worden. „Het moet brandstichting zijn geweest", aldus een woord voerder van de Maasslulsse politie. „We hebben echter geen idee wie de dader is". Gouda Een 66-jarige inwo ner van Vlaardingen is ge wond geraakt bij een botsing tussen twee auto's op een krui sing in Gouda. Hij werd met onbekend inwendig letsel p?r I ambulance over gebracht naar het ziekenhuis. Bij de botsing raakten beide auto's total loss-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1