Ministerie springt Woudhoek-Zuid bij Ijsbaan blijft aan Jul ia na weg Politie ziet af van aids-sticker mammis. Bewoners: genoeg van wateroverlast IMRDilS IAGBIAD SCmiSGHE COURANT MIEMIE fAIBSB GeOiBI mt'MaÉtèBMMMbva Twijfel aan historische waarde begraafplaats Commissie- Roosen is tevrêe en stopt ermee PvdA wil raadszaal aanpassen Boze bewoners nemen directeur De Block mee Barricade in Gorzen na overlopen riool Fietsendief RPF: Maassluis loodvrije stad ;:W Zuinig stoken geprolongeerd Vlaardmgse van 106 wacht op burgemeester iMM DINSDAG 22 SEPTEMBER 1S87 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343228, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 SchiedamEen 19-jarige fiet sendief zorgde gistermiddag voor heel wat commotie in de binnenstad van Schiedam. Be zoekers van het Schielandzie- kenhuis hadden gezien dat de man een damesfiets wegnam bij de fietsenstalling. De ge waarschuwde politie kreeg de man al snel in de gaten, maar toen de agenten hem wilden arresteren, gooide de dief de fiets weg en vluchtte hij een woning aan de Warande bin nen. Via het dak kwam hij te recht op de woning van advo- caat mr.R.F. ttordewijk aan de Nieuwe Haven. Op het hoogste puntje van het dak nam de man vervolgens plaats. De politie waarschuwde ver volgens de brandweer, die met een ladderwagen uitrukte. In tussen was het publiek massaal toegestroomd. Twee agenten konden via de ladderwagen de man bereiken, maar hij ge droeg zich dermate agressief, dat een vrijwillige aftochtaf gesloten was. De agenten Ke tenden zich vervolgens vast aan de ladderwagen en konden de man na een korte worsteling op het dak in de handboeien slaan en arresteren. Onder luid applaus van het publiek werd de man vervolgens naar bene den gedragen. De uit Rotterdam afkomstige man werd voor verhoor naar het hoofdbureau gebracht, maar hij bleek dermate onder invloed van drugs, dat verhoor niet mogelijk was. De man zit momenteel nog steeds vast op het politiebureau. Maasland De door Maaslands Ijsvermaak geëxploiteerde ijs baan blijft aan de Koningin Juli- anaweg. Een verhuizing naar sportpark De Commandeur is definitief van de baan. Als pach ter zag de ijsdub zich door de grondeigenaar voor de keus ge- j steld tussen aankoop en ontrui- ming. Gekozen werd voor het eerste, gelet op de reeds gedane investeringen zoals vorig jaar een nieuw clubgebouwtje. Voor de aankoop van de grond blijft per saldo een bedrag van 45.000 gulden ten laste van de ijs- club. Hierin draagt het gemeen tebestuur met een eenmalige subsidie van 10.000 gulden bij. Het geld wordt gehaald uit het fonds dorpsuitleg. Voor de reste rende 35.000 gulden moet de ijs- club nog een financiering zien te vinden. De bereikbaarheid aan de Ko ningin Julianaweg is volgens Mieke Bloemen veel beter dan in het sport park. Aan de door omwonenden geuite klachten over geluids- en parkeeroverlast tilt Bloemen- daal niet zwaar. Dat is volgens haar nu eenmaal de consequen tie die zo*n ijsbaan, waarvan door een groot gedeelte van de bevolking gebruik wordt ge maakt, met zich brengt. Niettemin heeft het gemeente bestuur de ijsclub wel verzocht met de bewoners contact op te nemen, teneinde de geluids- en parkeeroverlast te bespreken. Volgens Fokke Abbas, raadslid van de Open Groepering, heb ben de bewoners in de winter maanden zelfs dubbele overlast: „De buurt is al gedupeerd door het parkeren van de discobezoe kers van Vlietzicht". De burge meester hoopt daarvoor evenwel een oplossing te vinden. Maassluis Maassluis moet een loodvrije stad worden. RPF- raadslid Herman van Hoeven lanceerde gisteravond het idee tijdens dp vergadering van de commissie algemene zaken. „Maassluis heeft triest genoeg de naam van de gemeente met de grootste gifwijk. In de milieus feer lijkt het me goed daar iets tegenover te stellen. Iets posi tiefs. Wij sturen de Maassluis naar de Perzische Golf om onze belangen daar te behartigen. La ten dat loodvrije belangen 2ijn", tt WÈÊÊÊÊM Herman van Hoeven wil dat de gemeente voorlichting aan de bevolking gaat geven over de mogelijkheden van het tanken van loodvrije benzine. Hij wil ook dat de gemeentelijke auto's - overschakelen op het gebruik van loodvrije benzine. Burgemeester Hans van Es stond niet- afwijzend tegenover het voorstel. „Als we in de stad maar geen borden hoeven te plaatsen, want daar heb ik eerlijk gezegd geen enkele behoefte aan. Ver der vind ik het een prachtig idee, ik vraag me alleen af of het in de praktijk effect zal sorteren. Voor de auto's van het politiekorps gaat de actie in ieder geval niet op. Die wagens rijden op gas". „Maar gas is ook loodvrij", kaat ste Leo Speel (CDA) het balletje weer terug richting burgemees ter Hans van Es. Waterweg De maatregel van de Amsterdamse politie om spe ciale stickers te plakken op cel len, waarin lijders aan aids of an dere besmettelijke ziekten zit ten, vindt in de regio Waterweg geen navolging. De korpsen van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis volstaan met het ge ven van voorlichting aan de manschappen. ,,Bij ons is alles zo overzichtelijk, dat dergelijke maatregelen niet nodig zijn", meent de Schiedam- se commissaris Jan van Hoff. „Als er een aidspatiënt in de cel moet, waarschuwen we meteen de GGD. Een GGD-arts bepaalt dan of er een afwijkende behan deling nodig is. Dat gebeurt ove rigens zelden. Meestal krijgen zij de standaardbehandeling. In ernstige gevallen kan de GGD- arts opname in het ziekenhuis voorschrijven. Op dat moment wordt de status van verdachte door ons ondergeschikt gemaakt aan de ziekte". De leiding van het politiekorps in Vlaardingen denkt evenmin aan het plakken van een waar schuwingssticker op de cellen. „Het idee is zelfs nog nooit bij ons opgekomen", aldus voorlichter Leo Sluyter. „Wel hebben wij van de Rotterdamse collega's een voorlichtingsfilm geleend, waarin alle aspecten van be smettelijke ziekten aan de orde komen. Niet alleen aids dus. Overigens zijn wij in Vlaardin gen nog niet met het probleem van aids-patienten in cellen ge confronteerd". In Maassluis zal binnenkort een medewerker van de GGD een inleiding houden over aids en de problemen, waarmee agenten in de praktijk te maken kunnen krijgen. „Het plakken van een sticker op de cd wordt niet over wogen. Wij beschikken in Maas sluis maar over een paar cellen", aldus commissaris Cees van Nieuwkoop. De Maassluisse politieagenten willen graag van alles weten over de aids-problematiek. „Vandaar ook de voorlichting. Uit een onaerzoeK is weliswaar gebleken dat een politieagent niet verschrikkdïjk veel risico loopt, maar je kunt beter angst- fevoelens bij mensen wegnemen oor een goede voorlichting te geven". Schiedam Ook komende win ter houdt de ONS de actie zuinig stoken. De ervaringen van vorig jaar rechtvaardigen een vervolg, meent men bij de nutsbedrijven. Kille cijfers onderstrepen dat: er werd in de winter van 1986 ge middeld 11,7 procent op stook kosten bespaard. Ook een landelijk onderzoek heeft uitgewezen aat de actie ge prolongeerd moet worden. On geveer 1,3 miljoen huishoudens deden eraan mee, waarvan meer dan de helft (52 procent) ontdek te dat er minder gas nodig is om de woningen voldoende te ver warmen. De elf grootste bespaarders ma ken donderdag 15 oktober sa men met wethouder Chris Zijde veld een energietrip door de stad. Zij volgen de weg van het gas van de bron tot het eindver bruik. De energietrip valt min of meer samen met de start van de nieuwe actie. In de week van 5 tot en met 9 oktober worden huis aan huis registratiekaarten be zorgd. De actie zuinig stoken be gint 12 oktober. Vlaardingen De be woners van de Groene- weg en de Wetering straat in Vlaardingen hebben er genoeg van. Na het noodweer van af gelopen zaterdagavond moesten zij lijdzaam toe zien hoe het water onge hinderd de woningen binnenstroomde. „Eén doffe ellende", oordeelde F van Gooswilligen, die woont aan de Groeneweg. „Al sinds 1938 zijn er problemen. Als de regen bij bakken uit de lucht komt zetten, dan is het raak. De gemeente spreekt van over macht, maar als de problemen al zolang spelen, dan kun je toch niet meer van overmacht spre ken". Boos is Van Gooswilligen naar degemeentegestapt. „Ik heb een bouwvergunning voor de aanleg van een steiger aangevraagd. Ook heb ik voor mijn woning een bordje neergezet met daarop de tekst: verboden af te meren. Misschien dat de gemeente Vlaardingen dan eindelijk actie gaat ondernemen". Van Gooswilligen was zaterdag avond niet thuis, toen het nood weer uitbrak. Toen hij rond half twaalf, na een gezelig avondje uit, zijn woning binnenstapte, kon hij direct aan de slag. „Leuk, kom je in je nette pak terug van visite, kun je gelijk je ouwe klof fie^ weer aantrekken. Uren zijn we bezig geweest om het water uit het huis te krijgen. En ik niet alleen; alle bewoners van de twee straten moesten aan de bak. Eén bewoonster had net nieuwe spulletjes gekocht, die kan ze ge- f Het oudste deel van begraafplaats Emaus wordt mogelijk voorgedra gen voor plaatsing op de monumentenlijst. Vlaardingen Al is de kans van slagen gering; de gemeente Vlaardingen waagt een poging om delen van de begraafplaats Emaus op de monumentenlijst te krijgen. De oudste graven, de aula, de wachtruimte, de wagen schuur en het rooms katholieke deel van de in 1829 in de toenma lige gemeente Zouteveen aange legde begraafplaats zouden mis schien voor de titel monument in aanmerking komen. Een plek van rust en bezinning moet het Emaus volgens plan nen van de gemeente worden. Een plaats op de monumenten lijst zou welkom zijn, want dan draagt de rijksdienst voor de mo numentenzorg bij aan authentie ke restauratie van de graven. Maar of het cultuur-historisch belang van het Emaus plaatsing op de lijst rechtvaardigt is bij de gemeente onderwerp van twij fel. Gemeentewerken heeft op het oudste gedeelte van het Emaus 22 gebroken zerken en een groot aantal kapotte of verzakte gra ven getroffen. Zij geeft er de voorkeur aan, om die vervallen graven te verwijderen en de open plek in te zaaien met gras. Weliswaar krijgt de gemeente dan geen subsidie, maar volgens gemeentewerken is die oplos sing desondanks goedkoper. Schiedam De huur- problematiek in Woud- hoek-Zuid is zo ingewik keld geworden, dat het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieu de zaak heeft terugge speeld naar de gemeente Schiedam. Burgemeester en wethouders moeten maar eens rond de tafel gaan zitten met de huurders en dan een definitieve huurprijs vaststellen. Het ministerie van VROM peinst er niet over om te arbitreren in het lastige conflict. De bewoners van Woudhoek- Zuid zien in deze houding van het ministerie een steun in hun rug. „Dat er nieuwe onderhan delingen gevoerd moeten worden, bewijst dat er '*n het verleden iets niet goed is ge gaan". Het huurprobleem ontstond al kort na de oplevering van de wo ningen in Woudhoek-Zuid, be gin jaren zeventig. In overleg met de huurders zou een defini tieve huurprijs worden vastge steld, maar de bewoners hoor den almaar niets. Wel consta teerden zij, dat er jaarlijks een trendmatige huurverhoging werd verrekend. Op een gege ven moment kwam men erach ter, dat hun sociale huis baas allang de aanvankelijke huurprijs als een definitieve had aangemerkt. Maar die was dan wel veel te hoog, reageerde de hele wijk. En men ging in beroep. Eerder dit jaar belegde de huur- commissie een hoorzitting in het stadskantoor. Hier kregen de Woudhoekers te horen, dat de commissie weinig aan deze ver jaarde kwestie kon doen. „Dat is onze bevoegdheid niet", legde de voorzitter uit. Zij ried de bewo ners aan andere wegen te be wandelen. Inderdaad liet men heter niet bij zitten, en met voorlopig succes. Nu de situatie weer 'open' is, wil men het standpunt van de ge meente eerst horen, maar voor lopig .worden huurinhoudïngs- aeties niet uitgesloten. Vlaardingen Mevrouw K. van Witzenburg-Langendoen, Vlaardings oudste inwoner, vierde gisteren haar 106de verjaardag. Volgende week woensdag wordt zij namens de gemeente gefeliciteerd door burgemeester Fred van Lier en zijn echtgenote. Zij ging dat ook toen mevrouw Van Witzenburg vorig jaar haar verjaardag vierde; de burgemeester was met vakan tie en op een bezoek van diens plaatsvervanger stelde zij geen prijs. Ook deze keer moet de 106-jarige, die met haar twee dochters nog steeds zelfstandig woont, wachten op de terug keer van de burgervader, die met vakantie is. Schiedam -Met onmiddellijke ingang hebben burgemeester en wethouders een commissie opge heven, die sinds 1979 bestond: de commissie welzijn jeugd en jon geren. Geestelijke vader van de commissie was CDA-raadslid Piet Roosen, die al jaren bekend staat om zijn zorgen over het vandalisme. Volgens hem kan 'zijn* commissie ermee stoppen, nu binnenkort een coördinator ter bestrijding van kleine crimi naliteit aan de slag gaat. Roosen vond enkele dagen gele den een brief van burgemeester Scheeres op zijn deurmat. De burgemeester liet hierin weten dat de commissie vrij plotse ling is opgeheven en dat met de aanbevelingen van Roosen cs. terdege rekening is gehou den. In het vervolg komen de ontwikkelingen aan de orde in de gewone welzijnscommissie van wethouder Luub Hafkamp. De burgemeester verzoekt Roos en kritisch te blijven reageren. Volgens Roosen was er in de commissie tussen de ambtena ren, VVD-raadslid Ien de Jong en hemzelf een goed contact. De inventarisatie van knelpunten heeft in zijn ogen geleid tot het raadsbesluit een coördinator aan te stellen. Eén spoortje van kri tiek heeft hij daarbij gehad op Hafkamp: hij had dat als com missielid graag ook officieel ver nomen Maar de brief van Scheeres maakt veel goed. Maassluis De fractie van PvdA wil dat de opstelling van de raadszaal wordt aangepast. Socialist Robert Punt kreeg daarbij steun van liberaal John Scheerstra. „De raadsleden kijken elkaar in de rug en zij allen kijken op in de richti ng van het college. Het sug gereert een wijze van functione ren zoals wii die gelukkig niet kennen", aldus Robert Punt in de commissie algemene zaken. Het liefst zou Punt een opstelling hebben zoals in oude tijden ge bruikelijk was, tijdens de verga deringen in ontmoetingscen trum De Ark: rechthoekig en op één niveau. Burgemeester Hans van Es wil de met direct op het verzoek van de PvdA'er ingaan. „De huidige opstelling past in de architecto nische inrichting van de raads zaal. Ik wil iedere worsteling om die inrichting te wijzigen probe ren te voorkomen. Maar ik wil wel onderzoeken of het mogelijk is om de opstelling aan te passen zonder dat het ten koste gaat van de architectonische opzet". John Scheerstra (VVD): „Als je jarenlang op het eerste rijtje zit en je kunt je politieke tegenstan der tijdens een debat nooit recht in de ogen kijken, dan ervaar je dat na verloop van tijd als hin derlijk. Schiedam Boze bewo ners hebben gisteravond de Nieuwe Maasstraat gebarricadeerd. Zij wil den daarmee afdwin gen, dat gemeentewer ken Schiedam maatre gelen neemt om de riole ring te verbeteren. Za terdag liep na de wolkbreuk voor de tweede maal in twee maanden tijd het riool over, zodat de poep de huizen binnenstroomde. Dertig bewoners van de Gorzen togen naar de Havendijk, waar directeur gemeentewerken ir. Harm de Block woont. Zij eisten dat hij meeging. En na een in spectie in de ondergelopen hui zen was De Block zichtbaar ge roerd door de ellende, waarmee de bewoners te maken hebben. Een vrouw van 80 jaar had tot zondagochtend moeten dweilen en boenen om haar huis weer een beetje schoon te krijgen. Maar de stank bleef hangen. Eén bewoner logeert op kosten van een verzekeringsmaatschappij in Novotel. Voortdurend drijven bij zware regenval dode ratten het riool uit, de plantsoentjes m. Twee maanden geleden schreef de bewonersvereniging Schie- dam-Zutd de gemeente erover aan, maar er gebeurde niets. Gis teravond kwam het tot hardere acties, waarbij de straat werd opengebroken. Men was m woe de ontstoken, omdat burgemees ter Scheeres een toezegging aan één der bewoonsters introk, 's Middags had Scheeres beloofd dat De Block zou komen inspec teren, maar om half acht 's De bewoners van de Groeneweg en Weteringstraat moesten heel wat werk verzetten om het water uit de woningen te krijgen. lijk weer wegbrengen, zoveel schade is er ontstaan aldus Van Gooswilligen. Het droogmaken van de huizen ging ook de hele zondag door. „Ik heb met een pomp nog was assistentie verleend bij verschil lende mensen. Natuurlijk heb ik contact met de gemeente gehad. Een oplossing zit er volgens mij niet in. Ja, de huizen 70 centime ter opkrikken, maar dat kost enorm veel geld en dat heeft de gemeente nu juist niet". De gemeente^ Vlaardingen weet van de problemen van de bewo ners, maar staat machteloos. „Alles draait om de centjes", al dus een woordvoerder van de dienst gemeentewerken. „Alles kan, maar dan moet er wel be taald worden. Zo simpel is het. Het opkrikken van de huizen is inderdaad een oplossing, maar dat kost wel enorm veel geld en ik denk inderdaad niet dat dege meente er dat voor over heeft De bewoners van de Groeneweg en Weteringstraat hebben dit jaar al twee keer last gehad van "de hevige regenval. Eerder in de maand juni kwamen de huizen na een hevig onweer blank te staan. „Normaal komen zulke regenbuien eens in de zoveel jaar voor", aldus de woordvoerder van de gemeente. „Dit jaar vormt echt een uitzondering. Het kan wel weer jaren duren voordat het weer zo erg gaat re genen. De rioolgemalen in Ne derland zijn niet ingesteld op zulke buien als het afgelopen weekeinde. Vooral in oude wij- ken komen dan de problemen al snel". De Nieuwe Maasstraat gebarricadeerd; de bewoners zijn het zat om steeds de inhoud van het riool In hun huis te krijgen. avonds belde de burgemeester af. Er hadden zich echter dertig be woners verzameld om de direc teur gemeentewerken te ont vangen. „Dan halen we hem thuis op", riep iemand uit, „hij woont toch vlakbij!" Om te chec ken of hij wel thuis was belde één der bewoners, Anton Ko- nings, naar De Block en toen er werd opgenomen zei Konings: „Sorry, verkeerd verbonden". Direct daarna toog men naar de Havendijk. Maar terwijl de be woners via de trap naar De Blocks woning togen, ontdekte een vrouw in hun midden dat de directeur gemeentewerken reeds via de lift naar buiten was gegaan. Men kon hem buiten nog net onderscheppen, al liet hij weten dat hij juist naar hen on derweg was. Aanvankelijk was ook PvdA- raadslid Cor Huyken ter plekke. Hij deed voorkomen alsof hij meer invloed heeft dan de bewo- nersverenïging en beloofde zich in zijn fractie sterk te maken voor maatregelen, maar hij kreeg lik op stuk. „Ras nu het uit de hand loopt, sta je daar ineens. Het is hier al vaker overstroomd, maar toen wasje er niet. Had dan eerder wat gedaan!", wierp se cretaris Anna Molenaar van Schiedam-Zuid hem voor de voeten. De Block beloofde na zijn ronde langs de huizen, dat deze week onderzocht zal worden hoe de si tuatie kan worden opgelost. Maandag zal hij de bewoners daarover uitsluitsel geven. De politie sprak van een voor beeldige actie. „Alles is na afloop van de actie netjes opgeruimd. Op deze manier gebruik maken van de vrijheid van meningsui ting, juichen wij zeer toe", aldus een woordvoerder van de poli tie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1