Rietzeilers verkassen naar de Blauwe Brug Bewoners: gemeente schuld aan watersnoot Van der Vlist blijft op standpunt staan Kleine fracties: geen vervanging IfUIOÜS ilfillAB SCHltDAMSCH CfllUNT MlBIf WITIBWK CBUMWÏ Oude Stoep heropent met dank aan Woody Christiaan Huygensstraat vreest uitputtingsslag We zitten gewoon te verzuipen Brandersbroodje smaakt 'Moskee mag niet uitbreiden' Adem analyse kan pas na 1 oktober Brand in Barrika Badpak gestolen Beenbreuk WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen, Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen, Telefoon: 010-4343223, 4352063, 4350557 - sportredactie: 4345209 Steun aan clubs geblokkeerd Schiedam De Schie- damse carnavalsvereni ging De Rietzeilers gaat het komende seizoen een nieuwe fase in haar be staan in. Resideerde de Schiedamse prins carnaval tot dusver in zaal Irene aan de Nieuwe Haven, het nieuwe bestuur heeft ge meend de diverse carna valsactiviteiten voortaan te moeten concentreren in het in Schiedam-Noord gelegen wijkcentrum Blauwe Brug. Volgens secretaris Ineke van Adrichera is de beslissing inge geven door het feit, dat steeds meer clubleden in Schiedam- Noord wonen. „Op de vorige carnavalsfeesten boorde je de mensen weieens vragen, waar om dit soort activiteiten altijd in het centrum plaats moeten vinden. Eigenlijk vonden wij dat zij wel gelijk hadden. Vooral als je bedenkt dat de Blauwe Brug uitstekende par keergelegenheid biedt", aldus Ineke van Adrichem. Voorzitter Luud Snel somde nog een andere reden op voor dit vertrek naar Schiedam- Noord: „Als vereniging moet je altijd in de toekomst kijken en onze toekomst ligt volgens ons in Sehiedam-Noord. Hier woont immers een steeds gro ter deel van de Schiedamse bevolking". Dat de organisatie va. de Rietzeilers steeds professione ler wordt, blijkt al uit het feit dat het bestuur naar buiten treedt met een heuse beleids nota, waarin te lezen valt dat de Rietzeilers de verplichting om de Schiedamse sociale en culturele instellingen te steu nen voor twee jaar geblok keerd hebben. „Als we geld overhouden zullen we overi gens niet aarzelen om alsnog met donaties te komen", aldus Luud Snel, „We wilden alleen van de verplichting af". Het carnaval lijkt nog ver weg, maar voor het Rietzei- lersbestuur en de onlangs in gestelde denktank van oude wijze mannen (het senioren convent) werpt het festijn zijn schaduwen nu al vooruit. Za terdag bijvoorbeeld zijn de Rietzeilers aanwezig op de vrijmarkt in de binnenstad, waar zij de Schiedammers voor het carnavaisgebeuren proberen te interesseren. Arii Verwaal hoeft in ieder geval niet meer overtuigd te worden. Verlekkerd kijkt hij nu al vooruit naar het festijn in februari. „De Blauwe Brug, dat wordt wat. Het is een schitterende lokatie met maar liefst vier barren". Luud Snel, de nieuwe voorzitter van de Rietzeilers, kondigt in bar Carrousel de verplaatsing van h va! aan: naar Schiedam-Noord. Bewoners woedend na waterschade Schiedam De bewoners .van de Christiaan Huygens straat in Schiedam-Oost be tichten de gemeente van grove nalatigheid. Voor de tweede maal in twee maan den tijd hebben zij last ge- had van overstromingen ten gevolge van een wolkbreuk. Die problemen bestonden niet, voordat de gemeente in de directe omgeving een kaalslag ophoogde. Het ge volg van die ophoging is, dat alle regenwater nu hun straatje en huizen komt in zetten. „We zitten in een dal", klaagt bewoonster "Corrie van Pelt. „Al het water stroomt hier naar toe. Na de tropische bui van 17 juli stond het water in sommige huizen 40 centimeter hoog". De ophoging van de omge ving is niet de enige kritiek die richting stadskantoor geldt. Van Pelt en haar buurvrouw Barbell Löke snappen evenmin waarom verschillende afvoerputten zijn weggehaald. De putten die bleven zijn verzakt door het vele vrachtverkeer en vol geraakt met zand en modder. „Ze hadden die dingen op z'n minst moeten reinigen. We betalen toch zeker niet voor niets reini gingsrechten", onderstreept Corrie van Pelt haar mis noegen, De bewoners zijn ook kwaad, omdat zij de schade van de vorige keer nog niet vergoed hebben gekregen en nu opnieuw voor onkos ten komen te zitten. Vorige week nog voerden zij een gesprek met de gemeente in een poging verbetering aan te brengen in de situatie. De eigenaar-bewoners wij zen erop dat zij in goed on derhouden huizen wonen. De Christiaan Huygens straat is dan ook het enige straatje in dit wijkje achter de Singelkerk, dat bij de stadsvernieuwing vrijwel in haar geheel overeind blijft. De bewoners vrezen, dat als het zo doorgaat met de wa teroverlast, de gemeente nog op het idee komt om ook hier maar de slopersha mer tegen aan te zetten. „Het gaat allemaal 20 traag, dat ik bang ben dat het een soort uitputtingsslag moet worden. We zijn er klaar voor. Zo gemakkelijk laten we ons niet uit onze wonin gen wegjagen", aldus Corrie van Pelt ook namens de overige buurtbewoners. Het is inmiddels ruim twee maanden geleden dat vloer bedekking, meubilair en andere huisraad in de Christiaan Huygensstraat werden aangetast door het uitbundig naar binnen gut sende water. De bewoners zeggen nog geen streep ver der te zijn. Verzekerings maatschappij Centraal Be heer heeft nog niets uitbe taald van de schadeclaims, die in sommige gevallen tot 7.000 gulden opliepen. Ge meentewerken heeft naar de rioolputten gekeken, maar het is bij kijken geble ven, meent Corrie van Pelt. En de politiek? „We wach ten op een gesprek met wet houder Van Kleef. Van ambtenaren op het stadkan- toor hebben we wéinig hoopgevende geluiden ge hoord, Verschillende afde lingen spreken elkaar te gen, maar ze zijn het er al lemaal over eens dat het duur wordt om de proble men op te lossen en ook lang gaat duren". Ook een brief met eisen aan het col lege van burgemeester en wethouders is tot nu toe on beantwoord gebleven. „We hebben nu echt haast", verklaart Barbell Löke, „ook omdat we steeds meer last krijgen van optrekkend grondwater. We verwach ten binnen enkele dagen maatregelen van Van Kleef. Gebeurt dat niet, dan gaan we zelf tot actie over. Dan gaan we greppels graven, gooien we de straat open en zorgen we dat er geen vrachtwagen meer in de wijk komt". Gistermiddag stelde ge meentewerken een daad en dumpte een partij zandzak ken in het straatje. Corrie van Pelt noemt het een aar dige noodmaatregel, maar ze is niet van plan tot janua ri te wachten. Tot die tijd zou de gemeente geen ande re maatregelen overwegen, heeft Van Kleef de bewo ners laten weten. Vlaardingen Woedende bewoners van laaggelegen buurten in Vlaardingen dromden gisteravond sa men in de raadszaal om hun gal te spuien over het slechte rioleringsstelsel. De regenbui van zaterdag avond zette huizen in ae Babberspolder en aan de Willem Barendszoon- straat, de Weteringstraat, de Boslaan, de Merellaan en de Broekweg onder water. Sommige bewoners konden voor de vierde keer in drie jaar hun tapijt bij het groot vuil zetten. „Wij zitten gewoon te verzuipen", riep een be woonster van de Goudsestraat tegen de commissie voor stads ontwikkeling en milieu. De raadszaal was te klein voor alle bewoners, die zaterdaga vond water en stinkende drab hun huizen zagen binnenstro men. Sommige mensen waren volledig over hun toeren. „Als je niks doet, dan zullen we jouwhuis eens onder water komen zetten", riep iemand dreigend naar wethouder Bas Goudriaan, die de gemoederen trachtte te kalmeren. Raadsle den en de directeuren van ge meentewerken en het woning bedrijf werd het spreken bijna onmogelijk gemaakt. Alleen SP'er Remi Poppe kreeg de handen op elkaar, toen hij betoogde dat de gedu peerden in een noodsituatie zitten en financiële steun moeten krijgen. Toen PvdA'er Gerard Boender vervolgens zei, dat Poppe niet op de popu laire toer moest gaan, was hoongelach zijn deel. „Je zou ze toch zo achter de tafel van daan sleuren", mopperde een bewoonster van de Willem Ba- rendszoonstraat. „Je wordt bier bedonderd .waar je bij staat". Opbreken Mensen uit de Willem Ba- rendszoonstraat en de Boslaan dreigden, dat zij de straat zou den opbreken. In die omge ving is nieuwbouw gepleegd en zijn de straten opgehaald. Bewoners vari de 410 semi- De oude huizen liggen sinds- permanente huizen in de Bab- dien veel lager ten opzichte berspolder gaven het woning- van het riool. „En als daar bedrijf en gemeentewerken de niks aan wordt gedaan, beta- schuld. „De huizen zijn niet len wij geen rioolrechten goed onderhouden. Het riool meer". De bewoners eisten ac- werkte niet goed, er lagen bla- tie. „Want jullie zitten hier op deren voor de putten en de een stoel die wij betalen", vijvers stonden al vol voor de voegden zij de raadsleden toe. regenbui begon. Geen wonder dat het water niet weg kon". Wethouder Goudriaan beloof- Gemeentewerken gaf in een de alle komende dagen twee inderhaast geschreven notitie gesprekken met bewonersver- aan,-dat er voor die huizen tegenwoordigers om over op- maar één oplossing is: amove- lossing van de problemen te ren. Slopen dus. praten. Het voorstel van Pop pe om de bewoners financieel te steunen, het oude gemaal aan de Irisstraat weer in wer king te stellen en extra bergin gen voor overtollig water aan te leggen kreeg alleen de steun van PSP'er .Arnold van Kal ken. De andere raadsleden vonden de gebeurtenissen van zaterdagavond ook erg triest, meenden dat er direct maatre gelen moesten worden geno men, maar lieten het aan de wethouder en zijn ambtenaren over om die maatregelen te bedenken. Eén keer klonk gisteravond in de verte de donder en meteen liep een aantal mensen ver schrikt naar het raam. „Ik heb thuis een dochtertje van 7, die doet het in haar broek als het begint te regenen", legde een vrouw uit. Maassluis Gedeputeer de staten blijven ook na overleg met de gemeente Maassluis en de commissie bodemonderzoek Steen- dijkpolder op het stand punt staan, dat voor de gifwxjk gekozen kan worden voor een beperkte sanering. „Gedeputeerde Hans van der Vlist (PvdA) maakte dat giste- c; ren duidelijk in het overleg met wethouder Izaak van der j§ Knaap en Harm Woudstra, voorzitter van de commissie bodemonderzoek. „In dat opzicht Is het overleg ïeÜer .teleurstellend verlopen", aldus Harm Woudstra na afloop van de bespreking, die ruim twee uur in beslag nam. Wethouder Izaak van der Knaap: „Ik heb de gedeputeerde nog eens dui delijk gemaakt, dat in het „standpunt van de gemeente geen wijziging is gekomen. Wij houden vast aan de eerder ge formuleerde uitgangspunten: Bewonersvertegenwoordiger Harm Woudstra, gedeputeerde Hans van der Vlist en wethouder Izaak van der Knaap (v.l.n.r.) kwamen tij dens het overleg van gisteren niet nader tot elkaar. afgraven tot 1,75 meter en het meenemen van het diepe riool bij de sanering". Concrete resultaten leverde het overleg van gisteren dus niet op. Slechts in de marge werden enkele succesjes ge boekt. De concept-brief san verantwoordelijk minister Ed Nijpels (VVD) zal enigszins worden bijgesteld. Afgesproken is ook dat in de projectgroep verder zal worden gesproken over de voorgenomen saneringsvari ant. Woudstra: „Wij hebben Van der Vlist duii maakt, dat er onzoi den zitten in het "ambtelijk rapport1". Belangrijk is ook dat gedeputeerde staten op ver zoek van gemeente en com missie alle overwegingen en argumenten op papier worden gezet, die een rol speelden bij het besluit tot een beperkte sa nering. Woudstra vroeg tijdens de vergadering aan milieuwet- houder Van der Knaap het zelfde te doen ten aanzien van het gemeentelijke standpunt. „Een gedegen onderbouwing geeft duidelijkheid. Kan ook in de toekomst van belang zijn. Dan kun je zien waar de lijnen uit elkaar gaan en waar ze juist bij elkaar komen". Wethouder Van der Knaap zegde die motivering toe. In de brief aan de minister komt duidelijk en krachtig te staan, dat er een vrije woon- keuzeregeling moet komen als inderdaad wordt gekozen voor een beperkte sanering. „In eerste instantie stond het wat benadrukking is heel belang rijk", aldus Woudstra. Van der Vlist zegde eveneens een na der onderzoek toe naar de kruipruimten onder de wonin gen in de.Steendijkpolder. In het kader van de Brandersfeesten leek het bakker Nieuwstraten uit Schiedam-Woudhoek wel een leuk idee een ontbijt te organiseren. Nieuwstraten bakt namelijk sinds enige tijd het brandersbroodje, be staande uit maïs, gemoute gerst en rogge. Precies dezelfde Ingrediën ten die we in de authentieke Schiedamsche jenever terugvinden, de Jonge Notaris van Uto's branderij De Tweelingh. Vandaar ook dat de organisatoren van de Brandersfeesten, de Uto-dïrectie en burgemees ter Reinier Scbeeres vanmorgen vroeg aanschoven aan de ontbijttafel van de jeneverfabrikant. Nieuwstraten hoopt dat meer Schiedamse bakkers het produkt op de markt gaan brengen. Tijdens de Branders feesten is het broodje bijvoorbeeld alleen in Woudhoek te koop. On danks de hoogwaardige ingrediënten verwierp burgemeester Schee ree vanochtend lachend de suggestie om het garantiezegel van de ge meente Schiedam aan het broodje toe te kennen. Dat wil hij liever aan exclusieve jenevers voorbehouden. Vlaardingen Ben Vuijk, eigenaar van café d'Oude 5 j| Stoep, mag hond Woody van de buren wel dankbaar zijn. S Was die hond niet aan 't blaffen en janken geslagen, dan 1 3 was in de nacht van 16 op 17 september misschien wel zijn 5 hele café platgebrand. Maar nu werd buurman Jos Goedk- H necht wakker en die waarschuwde snel de brandweer. s =E De schade bleef beperkt en donderdagavond kan d'Oude j= Stoep alweer een openingsfeestje houden, met muziek van s §f showband The Clarks. 3 De inbreker, die twee weken geleden de brand stichtte, H maakte niet meer dan een paar flessen sterke drank buit. j§ Wellicht uit teleurstelling stichtte hij vervolgens brand op het trapje naar de keuken. Die liep grote rook- en roet- 2 3 schade op. Maar 't had zoveel erger kunnen zijn, aldus 2 Vuijk. „Dankzij Woody is een rij historische panden in de binnenstad gespaard gebleven en heeft de brand geen 3 mensenlevens gekost". M Maassluis De kleine fracties in de gemeente raad van Maassluis krijgen niet de kans om fractie medewerkers in commis sieverband te laten func tioneren. Herman van Hoeven (RPF) deed het voorstel in de commissie algemene zaken, maar burgemeester Hans van Es wees het voorstel van de hand. „Al meer hebben we over deze zaak gespreken en het stand punt van het college is nog steeds niet gewijzigd. Wij voe len er dan ook niets voor. In het programma op hoofdzaken is over dit onderwerp niets te rug te vinden. Verder vind ik het bezwaarlijk om de fractie medewerkers in de commissies te laten functioneren zonder dat de eed of de belofte is af gelegd. Dat weegt bij mij heel erg zwaar". In enkele andere steden is het heel gewoon, dat fractiemede werkers het gemeenteraadslid m een commissie vervangen bij verhindering of ziekte. „In Vlaardingen gaat het heel goed", hield Herman van Hoe ven burgemeester Van Es voor. „Ik vraag het college dan ook om eens te ondezoe- ken hoe het in andere steden is geregeld met de eed of de belofte. Dan kunnen we er weer over praten". Van Hoeven kreeg steun voor zijn. voorstel van Eliy Dodde- ma (PPR/PSP), Burgemeester Van Es zegde het gevraagde onderzoekje toe. Vlaardingen De gemeente zal de Turkse vereniging niet toestaan haar activiteiten aan de Emmastraat uit te breiden. Dat zei wethouder Bas Goudri aan gisteravond te.^c-n veront ruste bewoners van de straat. De beheerders van de moskee hebben een naastgelegen pand gehuurd. De omwonenden, die al acht jaar klagen dat zij last hebben van de moskee, zien die ontwikkeling met lede ogen aan. „De Turkse vereni ging is zelfs al met de verbou wing begonnen". Goudriaan heeft bouw- en wo ningtoezicht opdracht gegeven om de verbouwing stil te leg gen, „want het is een verbou wing waar wij geen weet van hebben". Nagenoeg de hele commissie voor stadsontwik keling steunde de wethouder- in zijn voornemen om nieuwe, activiteiten van de Turkse vereniging in de Emmastraat tegen te gaan. „Daar komt geen winkel en geen koffie huis". zei VVD'er George Neijssel beslist. Alleen Joke Fial van de SP vond de ophef overbodig. „Wij moeten d'e Turkse vereniging net zo be handelen als ieder ander". Waterweg De politiekorp sen in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis beschikken op:l oktober nog niet over de nieu we ademanalyse-apparatuur. „De bestelling is de deur dit, maar de levertijd is nogal lang", aldus Leo Sluyter, voor lichter van de Vlaardingse po litic. De collega's uit Schiedam en Maassluis zijn zover nog niet De korpsleiding van de twee steden moet de bestelling nog plaatsen. „Maar alle papieren zijn in huis, het is nu kijken welk apparaat wordt besteld", aldus hoofdinspecteur Hans de Jong van het Maassluisse korps. „Ik denk dat we als Waterwegsteden dezelfde ap paratuur moeten bestellen. Dan kan er tenminste worden samengewerkt". Met de aanschaf van een ademanalyse-apparaat, die vanaf 1 oktober door de politie gebruikt mag worden, is een investering gemoeid van tus sen de 20.000 en 25.000 gulden. „Een hoop geld", aldus De Jong, „maar dat heb je er zo uit. De bloedproef wordt ten slotte overbodig". Commissaris Jan van Hoff van het Schiedamse korps: „Er is een overgangstijd bepaald van twee jaar. We hebben dus nog even de tijd, maar ik denk dat we snel de bestelling plaatsen. Het nieuwe apparaat is na tuurlijk een hele vooruitgang". Schiedam Door oververhit ting van een koffiezetapparaat ontstond in vrouwenhuis Bar rika aan de Lange Kerkstraat een brandje. De gealarmeerde politie was het vuurtje' snel meester. Alleen wat rook en waterschade ontstond intie ruimte van het vrouwenhuis.- De belendende percelen liepen eveneens geen noemenswaar dige schade op. Schiedam Een 65-jarige Schiedamse moet een nieuw badpak aanschaffen. De vrouw was na een zwemuurtje in het Sportfondensenbad aan de BK-laan op weg naar huis, toen de tas met badgoed onder de snelbinders van haar fiets werd weggerukt door de duo passagier van een bromfietser. De vrouw schrok van de bru tale diefstal, maar was gauw gerustgesteld omdat er naast het badpak geen persoonlijke of waardevolle bezittingen in de tas zaten. Schiedam Een 35-jarige 'Vlaardinger raakte op deHar- gaweg in Schiedam de macht over net stuur kwijt en bot§tve met zijn wagen tegen een boom. De man moest met een been breuk worden overgebracht naar het Holyziekenhuis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1