i VVD: extra geld fonds voorbarig LUCHTVERING. Liever Plantage in oude stijl dan vijfde molen 'Geef mij maar Bode' Wolkbreuken dwingen Schiedam tot studie Patrimonium overweegt schadeclaim VLAARDINGSI1G8110 SOHIEQAMSOHE COURANT lllif Illlilll C8IBI1Ï ^SütmiWsje Zwartewaalse- straat wil stoepen terug Politiek praat over praktijk Schiedam-Zuid ziet groter nut dan restauratie De Palmboom Rijnmond- band zet helm op Onderwij splan voor Turkse taal ten doop □WATERWEG DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardlngea. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam „Als je geen stoepje hebt, kun je ook niet tegen je kinderen zeggen: op de stoep blij ven!" Dat is klare taal. Mevrouw P. Noordzij vindt dat de Zwarte waal- se straat weer een normale straat moet worden. Ook haar buren vinden de hui dige woonerfachtige, trot- toirloze bestrating maar niks, zei zij op de onlangs gehouden hoorzitting. ue aanwezige bewoners spra ken zich bepaald niet uit tegen eenrichtingverkeer. Zij zien er zelfs wel verbetering in, als daarmee bereikt kan worden dat aan beide zijden van de straat parkeren mogelijk blijft maar anders dan nu: niet meer haaks of schuin parke ren willen zij, maar gewoon langs de stoep. In de toekomst zal de Zwarte- waalsestraat richting Geer- vlietsestraat wat breder worden. De breedte ter hoogte t'van het huidige schoolgebouw wordt ook na sloop en nieuw bouw gehandhaafd: en als de - meer vooruitstekende percelen ernaast ooit nog eens gesloopt worden, zal de rooilijn hier worden teruggedrongen. De huizen naast de school verzak ken mee. Bewoonster B. Kraan: „Ik moet mijn gordij nen scheef naaien, dan hangen ze tenminste recht". Ir.Dick Bruyne, voormalig be- - wonersdeskundige in de Gor zen, heeft met ir.Karin Maas in Delft het architectenbureau De school gaat eerst tegen de vlakte; en veel later waarschijnlijk ook de verzakkende woningen ernaast. Stanza opgericht en maakte een plan voor koopwoningen, die de aannemer via een kant en-klaar scharnierend snel- bouwpakket kan fabriceren. Stanza is een inspraakgevoelig bureau en wil met alle wensen van de omwonenden rekening houden. Gisteravond bleek wel, dat de buurt aangepaste bebouwing wil. Geen witte stenen en geen afwijkende kleuren zoals op het GTB-terrein, „dat lijkt wel Engels drop", aldus inspreker S.H.M. Bruljnzeels. „Je zult klassiek zijn ingericht en een rose achterdeur krijgen..." I Van der Knaap: Maassluis op rand ran artikel 12' Maassluis De fractie van de VVD in Maassluis is het met burgemeester en wethouders oneens over het feit, dat er 150.000 gulden extra in de begroting is opgenomen om het bodemverontrei- ningsfonds te spekken. John Scheerstra: „Wij vragen ons af of dat een juiste zaak is. Het zal duidelijk zijn dat de sa- neringskosten in de Steendijk- polder zeer hoog kunnen uit vallen. Dat neemt niet weg dat, zolang de minister geen uitspraak heeft gedaan, over het saneringsbedrag geen zin nig woord te zeggen is. De ex tra 150.000 is dan een slag in dejlueht". De WD ziet liever dat dat be drag wordt vrijgemaakt uit de Maassluis De fractievoorzit ters van PvdA, CDA en VVD in de Maassluisse gemeente raad hebben voor de Neder landse Onderwijs Televisie (NOT) meegewerkt aan het programma 'De Volksverte genwoordiging, het parle ment'. Dat is een onderdeel van de vierdelige serie 'Poli tiek in uitvoering' op de schooltelevisie. Robert Punt, Leo Speel en John Scheerstra deden dat op verzoek van Wim van der Spek, oud-raadslid voor het CDA in Maassluis en werk zaam bij de NOT. De politici praten over het functioneren in de gemeentelijke politiek aan de hand van een praktisch voorbeeld: het drinkwateron- derzoek in de gifwijk Steen- dijkpolder. De bewoners drongen inder tijd sterk aan op zo'n onder zoek. Tijdens een commissie vergadering bleken CDA en PvdA voorstander van zo'n onderzoek. De VVD stemde aanvankelijk tegen. In de ge meenteraadsvergadering ble ken alle partijen toch op één lijn te zitten en werd unaniem gekozen voor voor een drink- wateronde rzo ek. De samenstellers van het pro gramma willen de tegenstrij digheid aantonen, die er soms blijkt te bestaan tussen partij programma en politieke prak tijk. Op maandag 28 september zijn de Maassluisse politici in het programma te bewonderen. De uitzending van de NOT begint om 10.30 uur op Nederland 1L salüi-reserve van de gemeente Maassluis. „Wellicht kan dit bedrag nog aanzienlijk worden verhoogd. Het totaalbedrag, de 150.000 gulden plus een bedrag X, kan dan voor 40 procent worden doorgesluisd naar het bodemverontreinigingsfonds. De rest kan dan gebruikt worden voor uitgaven voor nog nader aan te geven doel einden". Nico Kikke, die namens de commissie bodemonderzoek Steendijkpolder zitting heeft in de raadscommissie milieu, liet echter een heel ander ge luid horen. „Ik denk dat 15D.ÜOO gulden extra veel te weinig is. We spreken dadelijk over enorme bedragen en dan zullen we het geld hard ge noeg nodig hebben". Wethouder Van der Knaap hoorde de discussie in de com missie gelaten aan. Hij wil er in de commissie financien pas dieper op ingaan, al maakte hij ook wel duidelijk: „Sanering van de Steendijkpolder zal op zijn minst 75 miljoen gulden kosten. Dan moeten wij toch 7,5 miljoen gulden opbrengen. Maassluis wordt dan aan de rand van een artikel-12-ge- meente gebracht". De wethouder voor milieu en financiën liet echter niet het achterste van 2ijn tong zien. „We hebben een gemeen schappelijk belang gediend. Het bagger uit de Rotterdamse havens is bij ons gedeponeerd. Mede daardoor kon de haven floreren en van economische betekenis zijn. In de contrac ten stond dat er schone grond geleverd zou worden en daar kan niet zomaar aan voorbij worden gegaan. Daarom ook, denk ik, kan Maassluis niet al leen. voor de gevolgen opdraai en". Van der Knaap hoopt op een speciale regeling: 20 gulden per inwoner, voor een periode van vijf jaar. „Dan kost het de gemeente 666.000 gulden per jaar en dat is op te brengen", aldus de wethouder. Pieter Hoogenraad (PvdA) maakt zich over zo'n regeling echter weinig illusies: „u weet toch ook dat dan alle reserves moeten zijn gebruikt en dat alle belastingen op het hoogste niveau moeten zitten. Anders krijg je geen toestemming om de 20-guldenregeling toe te passen". Het betoog van de socialist maakte weinig indruk op Van der Knaap: „Ik ga niet op de zaken vooruitlopen, maar ik heb goede hoop dat we eruit komen. Ik ben nog nooit een onderhandeling ingegaan met het idee: dat red Ik niet". Ca een treetje hoger in loopcomfort Gun uzelf Ciarks Air Shoes. Schoenen met in de zooi een uniek netwerk van luchtkamers en luchttunnels, wat tijdens het lopen voor een weldadig verend voetbed zorgt Maak bij ons uw eerste iuchtwandeiing.En al na een paar stappen bent u in 'de wolken. CLARKS AIR SHOES.ZITTEN LEKKERDER, STAAN BETER. MODESCHOENEN - TASSEN DIJKSTAL - 3111 EE SCHIEDAM Bro«r*VMt l35,T*|afoon42«492 Schiedam Het herstel van Neerlands oudste stadspark, de Plantage, gaat de bewonersvereni- ging Schiedam-Zuid meer aan het hart dan de we deropbouw van de halve molen De Palmboom. Als de gemeente nu toch geld wil inzamelen onder de Schiedammers voor een plaatselijk extraatje, laat het dan niet voor een vijf de molen zijn maar voor een uniek wandelpark, vinden de hij de Plantage betrokken bestuursleden. In het wrjkblad Gorzette verkondigt de werkgroep Plantage een zelfde me ning. De argumentatie is van veler lei aard, In de eerste plaats heeft Schiedam al vier molens. Vele zijn er eerder deze eeuw gesloopt, sommige nadat zij een lange tijd als molenstomp van onnut waren geweest. De Palmboom kan gezien worden als een monument van de sloopdrift van eerdere ge meentebesturen; dat hoeft niet gemaskeerd te worden door wederopbouw, vindt men in Zuid. In de tweede plaats zijn vier gerestaureerde molens toeristisch al aantrekkelijk ge noeg. In de derde plaats moet het belang van herstel van een vijfde molen nog maar eens aangetoond worden, redene ren de bestuurders van Zuid. Teken aan de wand vindt men dat de gemeente alleen subsi dieert, als het bedrijfsleven en de Schiedammers zelf ook met de nodige financiën over de brug komen. Ten vierde geldt, dat 'de Schiedam se zuinigheid' (die weer eens benadrukt wordt op een tentoonstelling in het Ste delijk Museum) de meeste in woners ervan zal weerhouden tweemaal geid te storten voor een lokaal goed doel. En dat leidt tot de belangrijkste con clusie: de bevolking zal veel meer genieten van een fraai wandelpark dan van een zo veelste molen. Zuid wijst erop dat de Plantage vroeger een zeer geliefd park was, met zijn hekjes, slootjes en veelsoortige bossages. De laatste jaren ver loederde de Plantage. Fraaie bomen werden gekapt of ge kortwiekt, ook werden er ten behoeve van parkeerplaatsen stroken van afgeknabbeld. Veel Turkse leerkrachten waren aanwezig bij de presentatie van het regionale schoolwerkplan. Schiedam „Met de econo mie gaat het wel beter, maar met het Nederlandse volk niet. 800.000 mensen dreigen de sa menleving uit gedrukt te worden. En het erge is dat de opvatting heeft postgevat, dat het niet anders kan". Terwijl de uit koers geslagen PvdA-Schiedam zich zorgen maakt over het enorme leden verlies, blies gisteravond Her man Bode oude idealen nieuw leven in. De oud-Schiedam mer, die landelijk bekend werd als vice-voorzitter van De Rijnmondband heeft gekozen voor de Wolsley-helm, geïmporteerd uit Engeland. De verslering erop is eigenhandig aangebracht. Schiedam Als eerste mu ziekkorps in Nederland heeft de Rijnmondband gekozen voor de helm als hoofddeksel. Er zijn 54 witte helmen geïm porteerd uit Engeland, en teza men met de nieuwe rode uni forms benadert de Schiedamse drumband het uiterlijk van de Royal Mariners. Opnieuw dus heeft de R'jnmondband zich aam de overzijde van de Noordzee laten inspireren: destijds was het de beremuts, die de Rijnmondband onder de Nederlandse drumbands een apart image bezorgde. Maar meer korpsen gingen de beremuts opzetten. Tien jaar geleden wisselde de Rijnmond band dit zware en 's zomers veel te warme hoofddeksel voor een strakke pet. Gister avond blëek dat deze heeft plaatsgemaakt voor de ko ninklijke helm. Op het par keerterrein achter de Hema werd de nieuwe outfit gepre senteerd tijdens een taptoe, waaraan ook de doedelzakspe lers van Saint Andrews en de als dixielandorkest uitgedoste drumfanfare Excelsior, beide uit Rotterdam, meededen. Speaker Ruud Pillard prees de Rijnmondband om het feit, dat dergelijke vernieuwingen tra ditioneel in eigen stad worden gepresenteerd. De drumband bewaart zijn primeurtjes altijd voor de Schiedammers zelf. Ook de Jeugdrijnmondband bleek in het nieuw gestoken te zijn: blauwe jasjes, met een rode driehoek op de rug,-Eén jongen liep nog in het oude uniform, dus die viel behoor lijk op. Zijn nieuwe kostuum was niet op tijd klaar, dachten sommige toeschouwers, maar de band wilde het verschil tus sen oud en nieuw benadruk ken. Schiedam Gemeente werken is niet van plan haast te maken met het te lijf gaan van de waterpro blemen, waarmee met name de laaggelegen ge bieden in Schiedam-Oost en -Zuid kampen. De twee tropische buien, die 17 juli en afgelopen zater dag voor aanzienlijke schade zorgden in wonin gen in de Nieuwe Maas straat in de Gorzen en de Christiaan Huygensstraat in Oost, moeten volgens gemeentewerken worden gerangschikt onder de weliswaar onaangename, maar ook zeldzame na tuurverschijnselen. Medewerkers van gemeente werken hebben onder de druk van bewonersgroepen proviso rische maatregelen getroffen. Verder heeft directeur ge meentewerken Harm de Block toegezegd, in alle probleemge bieden noodverbanden te zul len leggen. Structurele oplossingen kun nen echter nog lang op zich la ten wachten. „Er wordt se rieus gestudeerd op welke wij ze deze uitzonderlijke proble matiek het hoofd kan worden feboden", laat gemeentewer- :en weten. „Maar", zo luidt het vervolg, „dat is overigens geen eenvoudige zaak. Zo zal net effect van eventueel te ne men maatregelen eerst goed beoordeeld moeten worden". Volgende week worden met eigenaren en bewoners 'meer in detail' gesprekken gevoerd over 'denkbare en reële maat regelen'. De bewonersvereniging Schie dam-Zuid zal een schade-ex pert uitnodigen om binnenkort voorlichting te geven aan ge dupeerde bewoners. Het komt namelijk voor dat wijkbewo ners niet zo goed opnieuw hun verzekeringsmaatschappij dur ven te benaderen, uit angst 'eruitgegooid' te worden. Meer dan eenmaal zou een maat schappij hiermee gedreigd hebben. Ook wil Schiedam- Zuid uitpluizen of het slim is dat de gedupeerden de ge meente Schiedam collectief aansprakelijk stellen. de FNV en nu actief is voor het bedrijfspastoraat Disk, deed in zaal Beatrix een be zielde oproep tot hernieuwde solidariteit. Herverdeling van arbeid staat daarbij centraal, maar omdat het in Nederland ontbreekt aan een links econo misch alternatief en een inspi rerende visie, vreesde Bode te gelijk dat het nog wel eens lang kan duren voordat de menselijke geest zich van ego ïstische trekken bevrijdt. Roerend en humaan, ervoeren de vooral oudere PvdA'ers in de zaal het betoog van Her man Bode. Jan Krabbendam stond op en zei: „Ik ben geen fan van Lubbers, ik hoef ook Madonna niet, da's allemaal niks, geef mij maar Herman Bode. Die is tenminste mense lijk". Bode: „Het getuigt niet van nadenken over de oorzaak van werkloosheid, als je zegt dat het ligt aan al die mensen die de hele dag thuis zitten. „De mens is méér dan een produktiefactor, vonden wij altijd, terwijl je nu ziet dat de mens wordt teruggebracht tot iets ondergeschikts aan de pro- duktie". Bode vond dat als be drijven zich technisch ver nieuwen, een sociale innovatie niet mag uitblijven. Extra ar beidsplaatsen dus. Vlaardingen Een belangrij ke stap in de richting van een eigen plaats van het onderwijs van Eigen Taal en Cultuur (OETC). En een verbetering van de positie van Turkse leerkrachten op de basisschool. Die twee elementen werden gistermiddag bejubeld bij de presentatie van het regionale schoolwerkplan voor Turkse leerlingen. Een intergemeentelijke werk groep heeft bijna vier jaar aan dat boekwerk gewerkt. Toch is niet iedereen blij dat Turkse kinderen onderwijs krijgen In hun eigen taal en wegwijs worden gemaakt in de cultuur van hun geboorteland. Onderwijsspecialist Alphons Kloosterman stond lang stil bij de kritiek, die destijds zelfs door oud-minister Jos van Ke~ menade werd geventileerd. Van Kemenade noemde OETC uit de tijd. De gedacbtengang is als volgt: wie de eigen taal en cultuur wil behouden en ontwikkelen, kan zich niet noodzakelijke aspecten van de dominante cultuur eigen ma ken. Kloosterman verwierp die opvatting. „Het is een vals etnisch dilemma". Hij probeer de dat aan de hand van weten schappelijk onderzoek aan te tonen. Vlaardingen Patrimo niums Woningen over weegt de gemeente finan cieel aansprakelijk te stel len voor de waterschade aan huizen in de Willem Barendszoonstraat en de 2e Van Leijden Gaelstraat. Door de hevige regenval zaterdagavond kwamen veel woningen, die 'pas enkele maanden geleden werden gerenoveerd, za terdagavond blank te staan. De gedupeerde bewoners van de Oostwijk ontstaken in grote woede en klaagden bij Patri monium, dat ze hun nieuwe vloerbedekking bij de vuilnis bak moesten 2etten. De corpo ratie is echter niet bereid voor de schade op te draaien. Patri monium wil de claims door spelen naar de gemeente, die tenslotte verantwoordelijk is voor de afvoer van het hemel water. A.W. Rijghard, hoofd bewo nerszaken bij Patrimonium, heeft nog geen vermoeden van de totale omvang van de scha de. Daarnaar wordt momen teel een onderzoek ingesteld door de technische dienst van, de woningbouwvereniging. Zodra het rapport van de tech nische dienst klaar is, zal de Patrimonium-directie beslissen of er een rekening naar de ge meente gaat. Patrimonium wil ook weten welke omstandigheden de enorme wateroverlast hebben veroorzaakt. Daarbij wordt al lereerst bekeken, of het ge maal aan de Beslaan zaterdag avond wel in bedrijf was. Ver der zijn er twijfels over de ca paciteit van de riolering in de wijk. Bovendien wordt uitge zocht of de ophogingen rond de Van Leijden Gaelstraat in vloed hebben gehad op de overstromingen, Rijghard kan zich wel voor stellen dat de getroffen bewo ners dinsdagavond massaal uitliepen om tijdens een verga dering van de commissie stadsvernieuwing hun beklag te doen in hei stadhuis. „Je kunt als gemeente wel lucht hartig praten over een inboe delverzekering, maar voor de bewoners is het een hard ge lag. Het is gewoon een ramp als je zoiets overkomt". Overigens-bleef de waterscha de zaterdagavond niet beperkt tot enkele straten in Vlaardin- gen-Oost. Ook elders in de stad, zoals in de Babberspolder en aan de Broekweg, liepen 1 huizen onder water.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1