Herman van Hoeven: geen aids-folder in het stadhuis I HANDWERK VOORVOET! HET ERFGOED Het Reedershuys heeft nu muziek en kunst in zich Wooncontainers verliespost V1AARBIIGS lASIIII SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT World Runners: geld nodig voor Tanzania Schiedam is na prijs nog veiliger geworden Schiedam werkt aan zijn verleden 't Maantje behouden van Dalen schoenen Scheeres legt 'oorlog' bij Visitebordje ff Belastingvrij gedeelte rente op spaargeld verhoogd naar f2.000/-.ff bondsspaarbank 5 'Geen rookwaren meer presenteren' Wie krijgt Ylaardingse promotie- prijs? VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Viaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 door CAREL VAN DER VELDEN Vlaardingen Waar vroeger het Visserijmu seum stond wonen nu al weer zo'n tien jaar Ton Stolk en zijn vrouw Eva. Het pand geniet tegen woordig met name be kendheid als een muzie- kinformatie- en ^docu mentatiecentrum, dat ge noemd is naar oprichter Ton Stolk. De geschiede nis van het pand voert terug tot in de zeventien de eeuw, toen de Vlaar- dingse reder Joris 't Vool een pakhuis liet bouwen, waarin hij zeli ook ging wonen. Stolk was in het begin van de jaren zeventig naarstig oj> zoek naar een pand, waar hij kon werken en expocyren. Als muziekleraar had hij een plek nodig om zijn leerlingen te kunnen ontvangen, terwijl hij tevens een ruimte zocht om zijn. unieke verzameling folkloristische muziekinstru menten uit de hele wereld te exposeren. Na jarenlang ge kissebis kon Stolk het belang van zijn 'museum' aantonen, waarop bij het grootste ge deelte van het voormalige re dershuis zonder huur te beta len in handen kreeg. Met als enige voorwaarde dat het pand regelmatig voor het pu bliek open zou 2ijn. Vandaar dat er tegenwoordig heel wat schoolklassen en an dere mensen bij de Stolks over de vloer komen. Naast de doorlopende expositie van muziekinstrumenten wordt er regelmatig geéxposeerd door beeldende kunstenaars, wier werk verwantschap heeft met de muziek. Van het pand is bekend, dat het tot in het begin van de twintigste eeuw door reders bewoond werd. Het valt door de vele verbouwingen echter absoluut niet meer na te ga'an hoe het pand er in 1760, toen. Laurens Polderman er de huidige gevel voor zette, pre cies uitzag. Wel staat vast dat het met name in deze eeuw veel van zijn oorspronkelijke charme heeft verloren. De huidige stadsarchivaris Theo Poelstra haalt in een aan het Reedershuys gewild artikel een brief aan van één van zijn voorgangers Sigal, die het gemeentebestuur in 1927 verontrust schreef over de dreigende ontluistering van het pand: „Daar in dezer stede zoo weinig over is, dat herinnert aan het verleden, dient mijns inziens voorko men te worden dat dit pand verknoeid wordt, eventueel verdwijnen zou". De ge meente bleek ook toen al niet bereid om in te gaan op de suggestie om het pand aan te kopen of te beschermen, waardoor, na verkoop aan een particulier, het 150 jaar eeuw oude geschilderde be hang van de muren afge scheurd werd. Volgens Ton Stolk is er ook de laatste dertig jaar veel moois in het pand verdwe nen. Het plafond in de toon- kamer bijvoorbeeld met een afbeelding van Minerva en Aeolus: de god van de handel en de god van de zee. Ook de koperen trapleuningen en veel van het oorspronkelijk aanwezige delftsblauw is niet meer in de woning terug te vinden. In de stijlkamer is in de schouw nog wel een schilde rij uit jhet begin van deze eeuw te zien, maar dat is vol- fens Stolk niet veel bijzon- ers. Zelf is hij meer gechar meerd van de zolder, die met haar zestiende eeuwse binten nog in originele staat ver keert. Het meest bijzondere aan het pand is ongetwijfeld de en- trée: in de poort is nog de ori ginele klok uit 1660 aanwe zig, Tevens zijn in de met bladgoud belegde deur de vier jaargetijden te 2ien. Voor liefhebbers van monu menten is een bezoekje aan het pand Westhaven kade 45 de moeite waard. Zeker als men ook nog in muziekin strumenten of kunstexposi- tïes geïnteresseerd is. Het Reedershuys aan de Westhavenkade stamt u'rt de 17e eeuw. Tegenwoordig heeft Ton Stolk er zijn muzieklnforma- tle-en documentatiecentrum. Schiedam De verkeersvei- ligheidsprijs, die Schiedam vo rig jaar van de ANWB ont ving, is geen toevalstreffer ge weest. Dat blijkt uit recente cijfers. Ook na 1984, het jaar waarop de prijs is gebaseerd, is het aantal verkeersongevallen in de stad verder afgenomen. Buiten de bebouwde kom is de situatie zorgelijker. Op -de rijkswegen 19 en 20 is het aan tal ongelukken de laatste twaalf jaar meer dan verdub beld. Schiedam schrijft dat toe aan de toegenomen verkeers druk en wijst de ingang van de Beneluxtunnel als een ge vaarlijke plek aan, evenals het Kethelplein, waar de A4 op de A20 uitkomt. In de stad is al vanaf 1979 een positieve tendens waarneem baar. Na een constante daling van het aantal ongelukken tot 1983 en vervolgens een conso lidatie tot 1985 daalde het aan tal vorig jaar verder. De mees te botsingen deden zich voor op de Koemarkt (28) en de 's- Gravelandseweg bij de op- en afrit naar rijksweg 20 (22). Twee andere lokaties springen er om een andere reden uit. Zowel op het Lorentzplein als op de kruising van Nieuwe Haven en Oranjestraat werden in 1984 nog 15 ongevallen ge registreerd. Het beeld was al een tijdje klaar. Maar het kwam de stichting Bran dersfeesten niet slecht uit, dat het pas tegen het slot van 'haar' feestweek, werd onthuld. Gistermiddag was het zover. Na de hommage aan de Branders knecht uit 1985, is Schiedam nu een tweede beeld rijk dat een oud, typisch Schiedams beroep in herinnering roept. De onthulling van het beeld, dat uiteraard een plaatsje heeft ge kregen bij het zakkendragers huisje aan de Oudesluis, geeft ex tra cachet aan de Brandersfees ten. Gistermiddag rond vijf uur werd heel even duidelijk dat de naam van de feestweek niet zo maar is gekozen. Schiedam werkt daadwerkelijk aan zijn verleden. Schiedam Ondanks het grote aantal woningzoe kenden zit de gemeente Schiedam lelijk in zijn maag met een dertigtal leegstaande wooneenhe den. Het gaat om de con tainers, die werden ge bruikt als wisselwoning voor gezinnen uit de stadsvernieuwingswijken. De in Nieuwland gesta- tionneerde portocabins worden niet meer ge bruikt, omdat er inmid dels voldoende normale huizen als wisselwoning zijn ingericht. Aanvankelijk was het plan de containers op te ruimen, maar dat bleek een onverantwoorde vorm van kapitaalvernietiging. Ambtenaren rekenden het nog eens na en kwa men tot de slotsom, dat zij op het punt stonden onge veer 800.000 gulden weg te gooien. Die afschrijving zou ten laste komen van de stadsvernieuwing, een budget waar de laatste ja ren toch al ieder dubbeltje wordt omgedraaid. De gemeente is nu naar stig op zoek naar alterna tieve bestemmingen voor de containers. De meest voor de hand liggende mogelijkheid is ze als nor male woningen te verhu ren, voor maximaal vijf jaar, omdat de noodwo ningen dan echt 'op' zijn. Maar of dat ook zal ge beuren is nog niet zeker. Woningbeheer wil eerst bekijken of het onder houd wel opweegt tegen de huuropbrengst. Blijkt dat niet het geval, dan worden de wooncabines alsnog voor een zacht prijsje van de hand ge daan. iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiaiiiiiiiMiiniiiu Schiedam Café 't Maantje is voor Schiedam behouden ge bleven. Corry van Gelderen, de vrouw van de vooral in ho reca- en sportkringen bekende Dick van Gelderen, voormalig eigenaar van discotheek Gra nada, heeft het etablissement aan het Broersveld overgeno men. Het café is vooral in markt- kringen uiterst bekend. Veel marktkooplieden nuttigen in het Schiedamse café hun con sumpties. iiiinEiiiiiimiiiifiiiiiiiiiiiiiiifiiitiiiiiiiiiiiiiiiii Sioux schoenen worden met de hand gemaakt van de fijnste soorten kwalitertsleer. Ze hebben een uit stekende pasvorm, zijn soepel en geven door hun anatomisch gevormde leest uw voeten volledige steun. Vraag dus bij ons naar Sioux. Wie er een past. trekt hem aan. Nog jaren en jaren. Mode in dames-, heren- en kinderschoenen SCHIEDAM. Broers vast 33c, tel 010 - 259029 Dolly Dot lost schot Schiedam De Schie damse World Runners Loop is niet alleen een re gionaal loopfestijn. Uit het gehele land komen zater dag 3 oktober de atleten naar Schiedam, om via het meedoen aan de wedstrijd een bijdrage te leveren aan een veeteeltproject in Tanzania. Tal van prominenten onder steunen het initiatief van de Schiedamse scholengemeen schap Buiten de Veste. Gestart kan worden tijdens verschil lende afstanden: 1, 3, 5 10 kilo meter en de halve marathon. Dolly Dot Angela Groothui zen, die ook zitting heeft in het comité van aanbeveling, komt naar Schiedam om het startschot te lossen. De organisatie hoopt ook op de komst van cabaretier Freek de Jonge. De Amsterdammer zit eveneens in het comité van aanbeveling en staat als zeer sportief bekend. Burgemeester Beinier Scheeres heeft toege zegd dat hij in ieder geval net sportieve evenement zal bij wonen. Door bijdragen van sponsors kan de organisatie de deelne mers verzekeren, dat al het in schrijfgeld ten goede komt aan het project in Tanzania. De or ganisatie hoopt verder dat ver schillende atleten ^zich voor hun prestatie laten'sponsoren. Vorig jaar wist Vincent van Boon dp die manier 1000 gul den bij elkaar te lopen. Het wordt een vrolijke boel, op zaterdag 3 oktober. Een uit twintig personen bestaande jazzband zal voor een gezellige sfeer zorgen. De start en finisch is nabij scholengemeenschap Buiten de Veste aan de Van der Leeuw laan in Schiedam. Daar is ook voldoende kleed- en douche gelegenheid. Deelname kost bij voorin schrijving 3,50 en bij in-' schnjving op de wedstrijddag vijf gulden. Wie meer wü we ten kan contact opnemen met Lex Schruijer, telefoon 4710077 of 4741842. Schiedam Reinier Scheeres, burgemeester van Schiedam, zal zaterdagochtend aanwezig zijn bij een buurtfeest in de Rotterdamse wijk Oud-Mathe- nesse om de grensoorlogen' uit vroeger tijden bij te leggen. De wijk werd stukje bij beetje bij Rotterdam ingedeeld, wat met de nodige conflicten ge paard ging. De actie Lampje in de Lan- denbuurt' gaat zaterdag om elf uur van start met onder meer een boven de wijk cirkelend vliegtuig, zes parachutisten, vijftig postduiven en het oli fantje Bernhardine. Het feest duurt het hele weekend, tege lijk met de Brandersfeesten in Schiedam. Schiedam Een automo bilist, die een verkeers bord aan de Nieuwe Maas straat omver reed, liet een duidelijk visitekaartje ach ter. Agenten die na een melding gingen kijken, vonden naast het ver keersbord het nummer bord van een auto. De 35-jarige eigenaar was snel gevonden. Op de auto voor zijn huis ontbrak een nummerplaat en de motor was nog warm. Tegen de man is proces-verbaal op gemaakt, Maassluis Herman van Hoeven (RPF) wil dat de folder 'Spiekboekje voor het vrijen' van de leestafel wordt verwijderd, die staat opgesteld in de cen trale hal van het stadhuis in Maassluis. „Aids is een verschrikkelijke ziekte. Velen houden zich met voorlichting bezig en dat is niet meer dan terecht. Er is echter een tendens in de voor lichting die naar mijn mening zorgelijk is. Bijvoorbeeld de folder 'Spiekboekje voor het vrijen'. Als je die folder leest, dan heeft d"t met de ziekte aids weinig ivf mets te maken. Het is pure voorlichting over de zogenaamde vrije sex", al dus het Maaiisluisse raadslid. „Juist door die vrije sex worden wij met de afgrijselijke ziekte aids geconfronteerd. De gemeente doet aan de voor lichting mee, maar volgens mij moeten die folders uit het stadhuis verdwijnen". Van Hoeven bleek tijdens de vergadering van de commissie welzijn alleen te staan. Alle andere partijen in de raad vonden het juist een goede zaak, dat de bezoekers van het stadhuis de folder kunnen meenemen. „In het 'Spiekboekje voor het vrijen' wordt luist aangegeven hoe je risico's bij sex kunt ver mijden. Dat is in het kader van de volksgezondheid een goede zaak. Het is geen stimu lering van vrije sex, integen deel: het boekje geeft voorlich ting over bijvoorbeeld con doomgebruik. Dat is denken wij alleen maar toe te jui- chen", aldus een woordvoer der van de gemeente Maas sluis. De vraag naar de folder was zo overweldigend dat deze in middels is 'uitverkocht'. „Maar zodra de nieuwe folders arri veren, worden ze weer voor het publiek neergelegd", maakt de woordvoerder van de gemeente duidelijk. De fiscus wenst spaarders het allerbeste toe voor het nieuwe jaar. De plannen zijn om met ingang van 1 januari 1988 het belastingvrije gedeelte van rente op spaargeld te verhogen naar 1.000,—p.p. Een echtpaar bijvoorbeeld met een saldo van 40.000,— knjgt bij 5% rente twee mille, zonder dat de belasting daar een cent van opeist. Naast de opmerkelijk lage inflatie vormt dit een extra reden om juist nu te gaan sparen. Vraag om een persoonlijk spaaradvtes bij de bank met de S. Da's 't eerst verdiend! Bij u in de buurt is de bank binnen loopafstand Schiedam Vlaardingen JElly Doddetna (PPR/PSP): Maassluis Van het anti- rookbeleleid zoals de ge meente Maasluis dat voor staat komt in de praktijk niet veel terecht. PPR/PSP-raadslid Eliy Doddema maakt zich dan ook oprecht kwaad over het feit, dat in de begro ting onder 'representatie' een bedrag is opgenomen voor aanschaf van rook waren. „Bij de vaststelling van het be leidsplan is gesproken over een actief met-rokenbelexd in de gemeente. In het plan staat zelfs dat de gemeente niet-ro- kenprojecten zal stimuleren op bijvoorbeeld scholen. Ik vraag mij af, nu uit de begrotingstoe lichting blijkt dat zelfs in 1988 door de gemeente nog rookwa ren worden aangeschaft, hoe een en ander met elkaar te rij men valt. Als de gemeente an deren wil stimuleren tot niet roken of roken bij vergaderin gen niet wil toestaan, maar aan de andere kant wel rook waren blijft presenteren, dan klopt er volgens mij iets met. Mijn voorstel xs om geen rook waren meer aan te bieden", hield het raadslid van klein links de leden van de commis sie welzijn voor. Elly Doddema ergert zich ook aan het feit dat op de leestafel in de centrale hal van het stadhuis de Brandans Bode, een uitgave van tabaksfabri kant Douw Egberts, te vinden „Ik begrijp met dat de ge meente toestaai dat een derge lijke krant op de leestafel komt. In bijna elke zin wordt gesproken over 'Bolkoppenra- ce', over Brandaris en ae spon sor Douwe Egberts. Het staat allemaal haaks op het op pa pier genoemde beleid. Ik neb eerlijk gezegd geen behoefte aan niet-roken-uitspraken op papier, als er in de praktijk niets wordt gedaan". Doddema wil dat de krant op korte termijn van de leestafel wordt verwijderd. Of dat in derdaad zal gebeuren is nog maar de vraag. „In het krantje staan inderdaad veel adver tenties, maar in welke krant nu niet? De zaak zal verder worden besproken in het col lege, want hel is niet iets dat door één wethouder kan worden behandeld", aldus een woordvoerder van de gemeen te Maassluis. Vlaardingen De Vlaar- dingse promotieprijs zal ook dit jaar weer op de slotavond van het traditio nele Haring- en Bier feest worden uitgereikt. Op dinsdag 29 september zal in de kantine van 't Toeleve ringsbedrijf aan de George Stephenson weg de prijs worden uitgereikt door mr.R.P.M, de Bok, voorzitter van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rotter dam en de Beneden Maas. De prijs, die ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Vlaardingen werd ingesteld, bestaat uit een geldbedrag van 1.000 gulden en een wisselpla quette. De Kamer van Koop handel stelt ieder jaar de prijs beschikbaar. Een jury, die onder voorzitter schap staat van burgemeester Fred van Lier, kent de prijs toe aan een instelling, persoon of bedrijf. Uitgangspunt is het hoog houden van. de naam van de stad Vlaardingen. Eerdere prijswinnaars waren Havenbedrijf Vlaardingen Oost, het streekmuseum Jan Anderson, de\stichting Natio nale Gedenkdagen en Jan Brouwer, de onvermoeibare voorzitter van het Haring- en Bierfeest. Op dinsdag 29 september wordt dus de nieuwe winnaar bekend gemaakt De bijeen komst aan de George Stephen- sonweg begint om 19.30 uur. De stichting Haring- Bier feest zal dan tevens een gift schenken aan een goed doel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1