Gemeente zet het mes in onderhoud Kabel-tv speerpunt op Brandersfeesten Brandweerwedstrijd is meer oefening dan spel l Toekomst haven blijft onzeker IftflllIÜS DAGBLAD SCHIEOAMSOHE COURANT mil iiy m eiiiflif Twee miljoen bezuinigen in Vlaardingen Gif Warande vreet kabels aan: geen tv Rustig besluit Brandersfeesten Hebben wij al7' Subsidie verzekert voortbestaan PBVS Chauffeur van bed gelicht Klok gered Drank weg MAN MAAKT RUZIE Joris Doele biedt Barrika onderdak aan MAANDAG 28 SEPTEMBER 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen, Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 iiiiiiHiJiiiuifiiiiiiniiiiJMiiiiiiiijiimiiminmiJiiiiiiiiiiiimiiiiHiHiiiiuiiiiiiiiiiHiitimiiiiimiimiijiimiiiM Maassluis De toekomst van de Maasslui- se haven blijft de gemoederen danig bezig houden. Aan het noodlijdende bestaan moet volgens vrijwel alle fracties in de ge meenteraad snel een einde komen. Maar of dat inderdaad lukt, is nog maar de vraag. De haven slibt steeds verder dicht en echt grote schepen kunnen alleen bij hoog water de binnen haven bereiken. Recent nog wilde de trots van het zeekadetkorps Maassluis, De Rigel, die ligt afge meerd in de binnenhaven, het zeegat kiezen. Twee sleepboten moesten eraan te pas komen om het schip de haven uit te trekken. De vaargeul in het midden van de haven wordt door de passeren de boten dan wel op een redelijk peil gehouden, maar het slib wordt dan steeds hoger aangescho ven tegen de boten die aan de kade liggen afge meerd. Ontroerend „Gelukkig kregen we steun van een bevriende re latie, anders had het geintje ons duizenden gul dens gekost", aldus Leen de Zeeuw, de voorzitter van het zeekadetkorps. „Een paar maanden geleden", zo hield VVD- raadslid Cas van der Pol wethouder Izaak van der Knaap voor, „heeft u een ontroerend verhaal ge houden over de haven. Met name waar het de slechte staat van onderhoud en de bagger betreft. Wij zijn stomverbaasd dat nu geen enkele maatre gel wordt getroffen om in ieder geval een aanzet te geven tot". En Ruud Timmermans (CDA): „Duur baggeren voor nauwelijks economisch belang is niet ver standig. Welke verplichtingen bestaan er ten op zichte van de huidige kadegebruikers en wat zijn de mogelijkheden om de zandaanvoer in de bin nenhaven te verplaatsen naar de buitenhaven?" De christen-democraat deed ook het voorstel om de binnenhaven geschikt te maken voor de ple- ziervaart. Er zouden volgens Timmermans 300 lig plaatsen gecreëerd kunnen worden. „Dat zou de haven tot bloei brengen. Misschien niet in direct economisch voordeel voor de gemeente, maar ze ker voor de plaatselijke bedrijvigheid". Het was Elly Doddema (PPR/PSP) die nog het verst ging tijdens de behandeling van dit onder werp in de vergadering van de commissie finan ciën. „De binnenhaven moet voor ongeveer 5,5 miljoen gulden worden opgeknapt en de buitenha- 7Rotterdam zit niet op bagger uit Maassluis te wachten9 ven voor een bedrag van 3,5 miljoen gulden, zon der enig perspectief op hogere inkomsten. Ernstig moet worden overwogen om de deuren van de keersluis definitief te sluiten. Gekeken moet worden of de activiteiten in de binnenhaven ver plaatst kunnen worden naar de buitenhaven. On getwijfeld zijn hier ook kosten aan verbonden, maar het komt mij voor dat heter naar een defini tieve oplossing kan worden gekeken dan naar op lossingen die het probleem niet of maar half op lossen". Wethouder Izaak van der Knaap is altijd zeer be gaan met het lot van de haven, eens de trots van Maassluis. „Het probleem van het steeds verder dichtslibben van de haven is ongekend groot en zeker niet in een handomdraai op te lossen. Is het technisch al moeilijk, dan komt er ook nog een praktisch probleem om de hoek kijken: waar gaat de bagger_ heen? In de Rotterdamse slufter kun nen we niet terecht. Hooguit voor een klein ge- Buitenhaven deelte en dan kom je nog op een wachtlijst te staan. Rotterdam zit echt niet op onze bagger te wachten. Misschien dat een nationale aanpak van het probleem, want veel havens in ons land kam pen met hetzelfde probleem, de oplossing is". Verto-fabriek als vervuiler kunnen aanbrengen, dan ben je er. De Verto heeft 30 jaar lang resten verf gedumpt in de haven. Na een lozing was het water direct gekleurd. Kunnen wij aantonen dat de vervuiling daarvan afkomstig is, dan kunnen we een beroep doen op de IBS". Ook het kostenaspect weegt zwaar mee. Van der Knaap: „Misschien dat we iets kunnen doen in het kader van interimwet bodemsanering (IBS)", al dus Van der Knaap. „De bagger in de haven wordt aangeduid als klasse vier: zwaar verontrei nigd. In de Waterweg wordt echter bagger van klasse 1 aangetroffen. De vervuiling moet dus er gens vandaan komen. Als wij een vervuiler kun nen aanwijzen, komen wij in aanmerking voor sa nering, Komen wij zover dat wij de voormalige Het verplaatsen van de activiteiten van de bin nen- naar de buitenhaven stelt de wethouder ook voor onoverkomelijke problemen: „Ik kan toch niet tegen Keijzer, de zand- en grlndhandel, zeg gen: vertrek maar naar de buitenhaven. Dat kan niet. En wat te denken van de geluidsoverlast. Een ieder wilde fruitschepen lossen in de buiten haven. Een duur kantoor werd neergezet, maar na twee keer lossen waren de boten alweer vertrok ken uit de haven. Te veel geluidsoverlast voor de omwonenden. De aggregaten, die het fruit moeten koelen, moesten ook 's nachts doordraaien en daar hadden de omwonenden last van. Als de appara ten niet werken, gaat het fruit rotten en. daar schiet niemand iets mee op. Het had een goede klant voor de haven kunnen zijn, maar helaas, het bleek niet haalbaar". Het ging er spannend aan toe tijdens de brandweerwedstrijden in Maassluis. Maassluis Dat het team van het brandweerkorps van 's- Gravenzande 'uiteindelijk de brand weer wedstrijd tussen de Westlandse korpsen won, was volgens Jacques Claessen, commandant van het organise rende Maassluise korps, van ondergeschikt belang. „De wedstrijd is eigenlijk maar bijzaak. Natuurlijk vinden de jongens het leuk om te win nen, maar veel belangrijker is het feit dat er geoefend kan worden". De teams van de Westlandse brandweerkorpsen waren op uitnodiging van Jacques Claes sen naar Maassluis gekomen. De vrijwillige brandweer in Maassluis viert dit jaar het 60- jarig bestaan en de onderlinge wedstrijd was één van de jubi leumactiviteiten. Op het terrein van de voorma lige olieraffinaderij Shell-Wï- tol aan de Heldrmgstraat in Maassluis moesten verschillen de proeven worden afgewerkt door de deelnemende korpsen. Een man 'in nood' moest uit een brandende loods worden gehaald. Tijdens reparatie werkzaamheden was brand uitgebroken. De rol van slachtoffer werd op voorbeeldige wijze gespeeld door Sjaak'van Driel, brand weerman in hart en nieren, én, zo bleek zaterdag maar weer, eveneens een geboren acteur. Geblinddoekt moesten de brandweerlieden het slachtoffer uit zijn benarde si tuatie zien te redden. „Ziin jullie er nog niet? Schiet toch op, ik lig hier niet voor mijn lol", schreeuwde Sjaak van Driel het uit tegen de brandweerlieden die geen hand voor ogen zagen. „Heel leerzaam", oordeelde Jacques Claessen tijdens de wedstrijd. „Je moet veel oefe nen, dan kun je nooit voor verrassingen komen te staan. Verder is het goed om met de collega's van andere korpsen contact te hebben. Van elkaar kun je een hoop leren". De wedstrijd werd dus gewon nen door 's-Gravenzande, Het team van Monster II werd tweede en Monster I werd derde. De afvaardiging van het organiserende Maassluisse korps werd uieindelijk vijfde. Als veertiende en laatste ein digde Schipluiden. Het was burgemeester Hans van Es, die in de kantine van de kazerne aan de Johan Evertsenlaan de prijzen uitreikte. Schiedam In het weekein de, dat de Openbare Nutsbe drijven Schiedam het tienjarig bestaan van de kabeltelevisie vierde, is meteen een vooroor deel uit de weg geruimd dat in de omgeving van de Warande tegen de centrale antenne-in richting bestond. „Ik dacht altijd dat het aan de. CAI lag, die slechte ont vangst", aldus een bewoonster, die voortdurend stor.ngen on dervindt in de tv-ontvangst. Dat buurtbewoners ook al ge ruime tijd klagen over hape ringen in het telefoonverkeer, deed niemand een lichtje op gaan: het lag niet aan de CAI. Bij de bewonersvereniging Schiedam-Zuia heeft men ont dekt dat het in de Warande aanwezige gif, afkomstig van de voormalige chemische was serij Spring Grove Services, de kunststof vezels heeft aangetast die de telefoonbedrading en de kabel dienen te beschermen. Er zit per en tri in de grond. Neproma, die Spring Grove overnam en de grond Inmid dels heeft verkocht aan een ondernemer die er een par keergarage met showrooms en y/oningen wil realiseren, stel de een bodemonderzoek in. Jaren geleden waren er al klachten over vervuild drink water. De verontreiniging van de bodem, die in verband met de parkeergarage zal worden afgegraven, blijkt nu meer ovenast te veroorzaken. Schiedam Ondanks de grote drukte tijdens het laatste weekeinde van de Brandersfeesten hebben zich in de Schiedamse binnenstad nauwelijks incidenten voorgedaan. De politie nam zondagmorgen rond half vier een kijkje in discotheek The Deep aan de Koemarkt, waar enkele be zoekers met elkaar slaags waren geraakt, maar verder bleef het opvallend rustig tijdens de jazznacht. Ook tijdens de zondagsmarkt, bezocht door naar schatting 150.000 mensen, kwamen geen ongeregeldheden voor. Het meeste opzien baarde zaterdagmiddag een feestganger, die na flink wat alcoholische consumpties spontaan een duik in de Lange Haven nam. Bij de Oude Sluis verzamelde zich een menigte nieuwsgierigen, maar de politie, die met gil lende sirenes kwam aanrijden, liet de vrolijke zwemmer ongemoeid. Alleen voor een 26-jarige Rotterdammer verliep het feest wat ongelukkig: hij stapte op de kermis te vroeg uit de rupsbaan en kneusde bij die manoeuvre zijn enkel. „Eigen schuld, dikke bult", was het laconieke commentaar van de gewonde kermisklant, die na een bezoekje aan de EHBO-, post weer naar huis kon. Vlaardingen Met veel pijn en moeite hebben burgemeester en wethou ders van Vlaardingen de gemeentebegrcfting voor 1988 sluitend gekregen. De raad krijgt in novem ber voor bijna twee mil joen gulden aan bezuini gingsvoorstellen voorge legd. Voor de komende ja ren resteren nog tekorten, die oplopen tot vijf mil joen gulden in 1991. Minder onderhoud, dat waren de sleutelwoorden van het col lege van PvdA, CDA en VVD bij het oplossen van de begro tingsproblemen. Minder on derhoud aan straten levert 99.000 gulden op. Minder on derhoud aan wandelplaatsen, plantsoenen en singels is goed voor 108.CQO gulden. Verder wordt er minder onderhoud gepleegd aan voetbalvelden (50,000 gulden), aan sporthal len (4300 gulden), aan complex De Oude Lijnbaan (2850 gul den), aan het stadhuis (50.000 gulden) en aan de keukenin ventaris in de kantine van het stadhuis (4269 gulden). De grote klappen van de ope ratie vallen bij de sociale dienst, die 300.000 gulden moet bezuinigen, en in het sociaal- cultureel werk, dat 225.000 gulden moet inleveren. Verder wordt van de GGD een bijdra ge van 100.000 gulden in de te korten verwacht en van de onderwijsbegeleidingsdienst 50.000 gulden. Tariefsverhogingen acht B en W in 1988 niet nodig. Eerder gedane voorstellen om de zwembaden, de volkstuinen en de gymnastiekgebouwen duur der te maken zijn ingetrokken. Die voorstellen stuitten vooral bij de PvdA op veel verzet. Ook voorgestelde kortingen op subsidies voor het dierenasiel, de stichting VLOS, de stich ting Nationale Gedenkdagen, de lokale omroep en het Visse rijmuseum gaan niet door. The Slapsticks swingen op de Hoogstraat. Schiedam „Hé, that's jazz, men, njip, njip, njip!" Een vrolijke bui hadden die meisjes op het terras, toen een dixielandorkestje op de Koemarkt even de dorst ging lessen. Zelfs als er in Schiedam geen jazz klonk, klonk er nog jazz. Duizenden mensen wer den zaterdagmiddag opge warmd voor de jazznight IL,. De zondagsmarkt trok ruim 150.000 bezoekers. van een paar uur later, die ondanks de aanhoudende regen zeer druk bezocht werd. De cafés puilden weliswaar niet zo uit als vorig jaar, want men wil de niet nat worden. Maar bomvol zaten ze wel. En tienmaal zo druk was het zondag in Schiedam. De zon dagsmarkt, met honderden kraampjes en veruit de meeste winkels open, groeit nu ai vijf jaar m omvang. Het verkeer moest ervoor worden omge leid, extra parkeerruimte werd gezocht in industriegebied 's- Graveland. Zondagochtend hadden de or ganisatoren nog bezorgd hun handen uit het raam gestoken om het aantal regendruppels te schatten, maar na half tien begon het op te klaren. En 's middags stond de markt er zonovergoten bij. Allerlei eve nementen zorgden ervoor, dat het publiek zich op verschil lende plaatsen concentreerde. The Platters kregen grote be langstelling, al klaagde het toegestroomde publiek wel over het slechte geluid. Ook de trucktrekkers werden door een groot publiek aangemoe digd. Café Klein Thalia won die wedstrijd aan het eind van de Hoogstraat. Een speerpunt van de activi teiten vormde het Stedelijk Museum, waar de Openbare Nutsbedrijven Schiedam de aula hadden ingericht met in formatiestands over tien jaar kabeltelevisie. Er was een con stante toeloop: het is lang gele den dat zoveel mensen m het gebouw kwamen. Er was van alles te zien, van glasvezel tot Stadsjournaal (gisteren voor de derde en voorlopig laatste maal in de lucht), en aan het eind was er een prijsuitrei king. Een letterspelletje had als uit komst het woord 'kabelkrant' Directeur Gerard Verschoor van de Avondbladen Combi natie Rotterdam (ACR) reikte winnares Den Boer-den Hou- ting de prijs uit, een compact disc. „Hebben wij all" riep haar zoontje boos, terwijl de camera van het Stadsjournaal juist op hem gericht stond. Die treffer leverde nog meer waardering op voor het expe rimentele Stadsjournaal. Voor de inwendige mens was ock uitstekend gezorgd op de zondagsmarkt. Vooral de lief hebbers van een Vietnamese loempia konden zeer goed uit de voeten. Bij liefst tien stand jes konden de hongerigen zich te goed doen aan de exotische lekkernij. „Een beetje veel van het goede", oordeelde een be zoeker dan ook terecht, hap pend in een vette hamburger. Een loempia ging er bij deze bezoeker in ieder geval niet in. Schiedam De patiëntenbe langen vereniging Schiedam is voorlopig uit de geldzorgen. De gemeente heeft besloten de vereniging de komende drie jaar financieel te steunen. Die bijdrage van jaarlijks 2500 gul den is meer dan welkom, want het zag er even naar uit, dat de PVBS zou worden opgehe ven wegens gebrek aan in komsten. Daarmee kwam de voorlichting over gezondheids zorg in Schiedam op de tocht te staan en dat wilde de ge meente voorkomen. De patiëntenvereniging be steedt de subsidie aan thema avonden en brochures. Voor heen werden alle kosten be taald uit contributies en giften. Schiedam Een 25-jarige Schiedammer werd maandag morgen in alle vroegte van zijn bed gelicht, omdat hij op de hoek van de Emmastraat en de Oversehiesestraat een geparkeerde auto zwaar had beschadigd. Na de botsing was de man gewoon doorgereden- Een getuige waarschuwde de politie, die de eveneens flink gehavende wagen van de be stuurder op het Edison plein aantrof. Volgens de politie was de aanrijding vermoedelijk het gevolg van een wat al te roy aal alcoholgebruik. Vlaardingen De politie van Vlaardingen heeft drie inwo ners van de stad ingerekend, toen zij op heterdaad werden betrapt bij een inbraak op een boot aan de Oosthavenkade. De onverlaten hadden de lichtkoepel al opengebroken en toonden bijzondere belang stelling voor een staande ko peren klok aan boord van het schip. De politie verhinderde echter dat de mannen er met het uurwerk vandoor gingen. Maassluis Door het ijzeren hangslot van de opslagruimte van ontmoetingscentrum De Kern aan de P.C. Hooftlaan in Maassluis te forceren konden dorstige Inbrekers hun slag slaan. Verscheidene kratten bier en frisdrank wisselden van eigenaar. De schade is en kele honderden guldens. Vlaardingen Een 32-jarige man uit Leiden is door de poli tie van Vlaardingen aangehou den, nadat hij m de Cnopin- straat problemen had veroor zaakt. De man, die onder invloed van alcohol verkeerde, wilde de woning van zijn ex-vrouw bin nengaan, maar de vrouw ver hinderde dat. De opstandige man vernielde vervolgens de ruit van de voordeur. De te hulp geroepen politie arres teerde de man, die ter ont nuchtering werd ingesloten. Schiedam De krakers van het voormalige poli tiebureau aan de Grote Markt, die hier een alter natief willen vestigen voor de uitgebrande Sint Joris Doele, zijn bereid het vrouwenhuis Barrika onderdak aan te bieden. Barrika kampt met iden tieke problemen: ook de vrouwen kunnen na een (binnen)brandje niet meer terecht in hun ontmoe tingscentrum aan de Lan ge Kerkstraat. En omdat het er toch al naar uitzag dat Barrika hier zou moeten vertrekken wegens de geplande vestiging van een ABC-warenhuis, loont het ook de moeite niet meer om Barri ka nog op te knappen. Een popconcert, dat onlangs was gepland in de Sint Joris Doele. op het Doeleplein, kon niet doorgaan. De gemeente had de stroom al afgesneden. Na de brand is vooral de, zol der-een bouwval geworden."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1