Strips in klas: 'n ontdekkingsreis PvdA gaat wijken in Officier in de hoofdrol Schiedam vangt spijbelaars op KLM-huisjes voor museum Rob Lutz begrijpt Rietzeilers niet UUURMES DAGBMD SCHf MMSCIK CMHUMT IM1I IMIBliB CiWMI 'De onderwijzers van nu zijn allemaal striplezers' Duizend Kuifjes in Schiedomanië Boomgaarden in Nieuwland? Raad naar Rozendaal VVD beroept zich op geheime afspraak Lubbers onthult gedenksteen Bestuurder spoorloos DONDERDAG 1 OKTOBER 1987 1 Etegiorale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131" BC Vlaardingen. Postbus 110, 313Q AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 dpor KOR KEGEL Schiedam Het is nog niet zo heel lang geleden dat minister Deelman zich beden- kelijk uitliet over i strips in de klas, en ook in de museumwe- I reld kan men strip- verhalen vaak nog maar moeilijk als ver heven kunst beschou wen, maar Schiedam is natuurlijk weer ei- genwijs, 24 Basisscho len zijn sterk geïnte resseerd in een door Harr Wiegman en Goos Kroeze ontwor- pen- lesbrief. De lesbrief is uniek in Neder land. „Ik kon als kind nergens informatie krijgen over de ma nier waarop strips gemaakt werden, en wat daar allemaal voor kwam kijken", zegt Harr Wiegman, die niettemin, later striptekenaar werd. Hij weet pre'cies waar het aan mankeert en met zijn compagnon van Wiegman Kroeze Produc tions nam hij de problemen door. Kroeze wist nauwelijks wat van strips en tiidens het samenstellen van de lesbrief is een wereld voor hem open ge gaan- Hij ziet nu de raakvlakken met film en theater, Hij be grijpt nu waarom de ene strip- tekening breder is dan de an dere, waarom het ene plaatje een close-up is en het andere meer een decor aangeeft, hij ziet nu dat een striptekenaar^ als het ware een cameraman is die een toneelstuk filmt. Een toneelstuk in een zelf verzon nen wereld. Zo'n 1200 kinderen in Schie- dam zullen er volgend jaar misschien ook heel anders te genaan kijken. De lesbrief komt ter behandeling in de groepen 7 en 8 van de inge schreven basisscholen „dat is dus wat wij vroeger de vijf de en de zesde klas noemden", zegt Goos Kroeze en aan de hand van het lesmateriaal warden zij binnengeleid in de imaginaire wereld van de striptekenaar. Een ware ont dekkingsreis, vol avonturen. De kinderen zullen zich een Kuifje wanen. Ze zullen iets horen over in spiratiebronnen; heel vaak blijken kranteknipsels zulke bronnen te zijn. Ze zullen iets vernemen over tekentechniek en opbouw van een verhaal. Ze zullen hun eigen land ver zinnen, waarin hun eigen stripverhaal zich zal afspelen. Die verzamelde fantasie zal, als het even kan, leiden tot een omwerking van het aar digste verhaal naar theater. „Van de leukste strips zullen toneelstukken worden ge maakt, die we dan willen ver filmen en waar ook muziek bij gemaakt zal worden. Zo heb ben we alle facetten van thea ter te pakken in één project", zegt Pim Schenkelaars, die als educatief medewerker van Schiedams Stedelijk Museum het project van Wiegman Kroeze van harte ondersteunt. Dat verklaart ook de samen werking tussen bibliotheek, Passagetheater, streekmuziek- school, museum en onderwijs. Kinderboeken De lesbrief staat in het teken van de kinderboekenweek, die deze keer aïs thema heeft: 'Door boeken leer je andere landen kennen'. Bij het strip project mogen, dat ook fictieve landen zijn, het verdronken land van Schiedomanië bij voorbeeld. Daar wonen rare mensen. Wiegman Kroeze, gespecia liseerd in communicatie en kennisoverdracht via audio visuele middelen, hebben een lesbrief op stripformaat ver vaardigd, waarin vooral de ge dreven stijl van de tekst op valt. Hiermee wilde het duo benadrukken, dat strips in fei te een integratie vormen van tekeningen en taal. „Je wordt bepaald geen anal fabeet van strips lezen. Aan vankelijk gold Astërïx niet als een boek dat je voor je eind examen Frans mocht lezen, maar daarin is inmiddels wel verandering gekomen. Het Harr Wiegman. Pim Schenkelaars en Goos Kroeze: 'Als je je in strips verdiept, ga je het filmische ervan zien. Dan ga je de camerastand begrijpen'. 2o zit de foto ook in elkaar: er is ruimte open gelaten voor een tekstbalionnetje. blijkt dat je met behulp van buitenlandse strips heel mak kelijk een andere taal leert", zeggen Wiegman, Schenke laars en Kroeze, elkaar voort durend aanvullend. Zij ver wachten dat de onderwijzers zich heel gemakkelijk kunnen inleven in het thema. „De on derwijzers van nu zijn alle maal striplezers", zegt Goos Kroeze generaliserend. Hun lesbrief is in een oplage van duizend stuks vervaardigd, maar reproduktie voor andere gemeenten is heel goed denk baar. Harr Wiegman: „Ik zal in ie der geval Deetman een exem plaar sturen..." Schiedam Beginnend met een 'rondje Nieuw land' is de PvdA in Schie dam van plan in alle wij- Teen bezoekjes af te leg gen, zich aldus oriënte rend in wat er bij de men sen leeft. Op 22 oktober is het eerste uit stapje gepland en daarvoor worden met name de partijge noten in Nieuwland uitgeno digd; vervolgens de wijkorga- nisaties en niet te vergeten ie dere wijkbewoner die maar iets op te merken heeft. De PvdA hoopt het contact met de bevolking zodoende te verbeteren. AIjaren pleiten vooral oudere leaen voor een 'terugkeer' naar de burgerij, maar pas nu de Schiedamse af deling met een diepe inzinking kampt ten gevolge van een drastisch dalend ledenaantal, wordt aan de gewenste afda ling begonnen. Nieuwland staat bij de PvdA toch al in de belangstelling vanwege de stadsvernieuwing, die ook in deze wijk voor de deur staat. Moet er gesloopt worden, moet alles gereno veerd? PvdA-bestuurslia Arte- mis Westenberg hoopt niet, dat het Gemeentelijk Woningbe- heer alleen overleg pleegt met de bewonersvereniging Wo nen Leven in Nieuwland, want daar is zij geen lid van en zij wil ook niet gedwongen worden tot het lidmaatschap om op de hoogte te blijven. En zij vindt helemaal niet, dat die bewonersvereniging haar ver tegenwoordigt. Jan Krabbendam van de be- wonersvereniging Delflandse- weg heeft laten weten met slechts vijf mensen in het be stuur de inspraak in de proble matiek van Nieuwland amper aan te kunnen. Hij vindt het een zaak voor de politiek. „Wat moet ik daar nou mee?" Andere bewoners verenigingen in Schiedam hebben met hun oren staan klapperen, toen zij hoorden dat een organisatie al bij voorbaat al zijn potentiële invloed uit handen geeft. Wethouder Zijdeveld hoopt dat er veel Nieuwianders zul- len zijn, die zich over stukjes groen willen ontfermen, zoals in de Gorzen het geval is met de moestuintjes aan de West- frankëlandsedijk. „Ik* geniet iedere keer weer als ik daar langs loop". Zelfs boomgaar den heet hij welkom. Als de appeltjes van de appelbomen gepikt worden, geeft dat niks, vindt hij, want zo'ngaard heeft toch een functie: kinde ren kunnen dan tenminste nog érgens zien. hoe appeltjes groeien. Vlaardingen De jaar lijkse excursie van de VJaardingse gemeenteraad gaat op 6 november naar Rozendaal en Nispen. Zij zou daar onder meer een nieuw gebouwde schouw burg gaan bekijken. De Socialistiese Partij heeft bij monde van raadslid Fred Trooster al laten we ten, niets voor zo'n 'snoe preisje op kosten van de gemeenschap' te voelen. „Gezien de toch wei vor stelijke betaling aan de le den van de raad vinden wij het niet meer dan van zelfsprekend, dat dit soort reisjes door de raadsleden zelf wordt betaald", schreef Trooster, al voor hoofdambtenaar Wim van Pelt afgelopen maandag in Rozendaal de reis ging voorbereiden. Schiedam Spijbelen van school levert in Schie dam binnenkort nog maar weinig vrije uurtjes op. De leerplichtambtenaren gaan paal en perk stellen aan het schoolverzuim dat vaak met een paar lessen begint en niet zelden ein digt met helemaal weg blijven uit de klas. Het stadsbestuur vindt het probleem zo zorgwekkend dat er veertigduizend gulden, is vrijgemaakt voor de opvang van spijbelaars. Geen kleinig heid, gezien de toch behoorlijk door bezuinigingen, uitgeklede begroting. Ook het Onderwijs- voorrangsgebied Schiedam dat het project gaat begeleiden noemt het schoolverzuim 'ernstig'. Het OVG is blij dat 1 Schiedam Het Nationaal Gedistilleerd Museum in Schie- 3 dam is sinds woensdag een van de weinige plaatsen ter we- 5 - reld war-r zich een complete verzameling 'KLM-huisjes 3 s- bevindt. De in Delfts blauw uitgevoerde miniaturen van bestaande historische pandjes in ons land worden - ge- vuld met jenever door de KLM aangeboden aan de pas- 1 S sagiers, die Royal Class vliegen. 5 De luchtvaartmaatschappij is hiermee twintig jaar geleden 3 begonnen. Sindsdien zijn de huisjes een geliefd internatio- =- naai verzamelobject geworden. Passagiers reizen soms spe- Sociaal met de KLM om een ontbrekend exemplaar te be- 3 £-' machtigen of zijn bereid er veel geld voor te betalen. Er 3 3bestaat ook een internationaal ruïlcircuit voor de huisjes. I Er zijn er nu in totaal 56 uitgegeven, maar er zijn maar s weinig mensen die ze allemaal hebben. Daarom was mu- 5 =- seumdirecteur W. Dirkzwager gisteren zeer in zün nopjes toen hij een complete serie kreeg aangeboden door T.H. 7 Whitman, directeur van KLM Nederland. - =- Deze zou voor de leden van de Gedistilleerd Sociëteit een inleiding houden over de parallellen tussen de KLM en de 3 distilleerderswereld op het gebied van imago, prijsbeleid en kwaliteitsbewaking. Veel verder dan de opmerking dat een koel bedauwd glas jenever hem doet denken aan de 3 s' frissé kleuren 'van zijn eigen vliegtuigen- kwam hij echter g Er Wel wist Woltman zijn gehoor nog te vertellen dat in de - vliegtuigen van de KLM jaarlijks 25.000 liter jenever wordt er eindelijk maatregelen worden genomen. Omdat lang onduidelijk bleef of het ministerie van onder wijs met geld over de brug zou komen, is het project nog niet helemaal rond. Pas dinsdag kwam de subsidietoezegging los. OVG-coördïnator Jacob Boven kan daarom nog weinig bijzonderheden geven. Wel is al bekend dat zeven scholen voor voortgezet onderwijs wil len meewerken en dat er een opvanglokaal wordt ingericht in één van de gebouwen van scholengemeenschap Ter Schie. Voorlopig is er plaats voor twintig scholieren. Zij hoeven geen strafregels te schrijven maar krijgen gewoon les. Ais zij dit op maat gesneden on derwijs een paar maanden hebben gevolgd wordt beke ken of de leerlingen terug kunnen naar hun oude school, of dat zij op een ander type school beter uit de verf ko men. Aan het project is een onder zoek gekoppeld naar de reden van het schoolverzuim. Busbaan-enquête is een rotstreek' Applaus van burgemeester Van Lier voor 'officier' De Graaf en zijn vrouw. Vlaardingen Jacobus de Graaf stond gisteren voor de laatste keer in de hoofdrol als geneesheer-directeur van het Zonnehuis. De benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau verleende een plechtig tintje aan het feest van De Graaf, die na 22,5 jaar afscheid nam. Burgemeester Fred van Lier speldde de onderschei ding op. Personeel en bewoners van het verpleeghuis aan de Dil lenburgsingel hadden werk Schiedam Het vertrek van carnavalsvereniging De Riet- ze ilers uit Zaal Irene in Schie dam kwam voor eigenaar Rob Lutz als een volslagen verras sing. „Het is de afgelopen ja ren toch immers steeds goed gegaan? En waren Rietje Ko- nings en ik niet de oprichters van de club?" vraagt de eige naar van het zalencomplex aan de Nieuwe Haven zich af. Jarenlang was Zaal Irene do mein van De Rietzeilers. D_* carnavalsvereniging kon stee vast op een uitverkocht huis rekenen de afgelopen jaren. Toch wilde het bestuur van De Rietzeilers eens iets anders. Omdat het vermoeden bestaat dat veel carnavalsvierders in Schiedam-Noord wonen, is de Blauwe Brug uitgekozen als nieuwe plek om het driedaag se feest te vieren. „Er wordt toch altijd gezegd dat Het carnaval ui het noor den gezelliger is dan in het zuiden? Misschien dat de Riet zeilers daarom hebben geko zen voor de Blauwe Brug", zegt Lutz gekscherend. Het bestuur van De Rietzeilers informeerde Lutz al geruime tijd terug over het voornemen om te verkassen. „Iedereen is bij mij welkom, maar iedereen is ook vrij om bij mij te ver trekken. Ik doe daar verder niet moeilijk over. Ik hoop de de Rietzeilers veel succes heb ben in het nieuwe onderko men. Zo niet, dan zie ik ze het volgende jaar misschien wel weer terug". gemaakt van het feestje. Op het podium was het décor van televisieprogramma In de hoofdrol nagebouwd, compleet met flikkerende gekleurde lampjes en schuifdeur. En vanachter die deur verscheen de ene na de andere gast, die iets over dokter De Graaf of het verleden van het Zonne huis kwam vertellen. „Jouw bescheidenheid ken nende, zul je die onderschei ding morgen niet meer opheb ben", zei één van die gasten. „Maar Koos, wij zijn hier als Zonnehuis gemeenschap,-chik trots op". En de nieuwbakken officier moest toegeven, dat hij één van die weinige momen ten meemaakte, waarop hij echt niet meer wist wat hij moest zeggen. Behalve oud-personeelsleden waren onder de gasten ook het bestuur van de Nederlandse MS-stichting en van de com missie opleiding verpleeghui sartsen present. Want ook op die terreinen was De Graaf ac tief. De scheidend directeur en zijn familie zagen de ene bekende na de andere verschijnen, werden verrast met stukjes ca baret diein het verleden in het Zonnehuis zijn opgevoerd, met een klompendans en een liedje. En tussendoor mocht de scheidend directeur steeds bal lonnen doorprikken, waarin gelukwensen van bewoners en personeel verstopt waren. De videogroep had in die wens in dichtvorm een voorstel aan De Graaf verpakt: „Als vrijwilli ger zou hij nog wat kunnen blijven, om draaiboeken voor de video's te schrijven". J Maassluis Minister-pre sident Ruud Lubbers zal ter gelegenheid van de viering van de 150-ste ge boortedag van Abraham Kuyper op 29 oktober een gedenksteen onthullen. De bewindsman, van huis uit lid van de KVP, zal ook aanwezig zijn bij de opening van een tentoon stelling over het leven van de grondlegger van de Anti Revolutionaire Partij (ARP) in ons land. Het geboortehuis van de politicus is in het histori sche centrum van Maas sluis maar moeilijk terug te vinden. Aan ae Zuid- vliet nummer 11 is mo menteel een filiaal van drogisterij en parfumerie Cency gevestigd. Daarvoor was het in gebruik bij het Leger des Heils en nog eerder als pastorie van de katholieke kerk. In verband met de inrich ting van de tentoonstelling is het gemeentemuseum van maandag 5 oktober tot en met 29 oktober voor het publiek gesloten. Van 30 oktober tot 26 december Is de tentoonstelling Abra ham Kuyper, leven en werken in beeld, in het museum voor het publiek te bezichtigen. Daarna is de expositie te zien in het hoofdgebouw van de door Kuyper gestichte Vrije Universiteit in Amster dam. Vlaardingen WD'er Jan Bulva vindt het rond uit een rotstreek, dat bur gemeester en wethouders een enquête houden in de Oranjebuurt over het al of niet openstellen van de busbaan over het Landje van Chardon. En dat het besluit tot het houden van een enquête 'in goede har monie met de VVD' is ge nomen, zoals CDA-wet- houder Chris van Roon onlangs zei, is volgens de liberale fractievoorzitter George Neijssel absoluut niet waar. „Er wordt ge woon weer een resultaat van onze partij bij de col lege-onderhandelingen onderuitgehaald", zegt Bulva. In de geheime notulen van de onderhandelingen over het PvdA/CDA/VVD-college staat het, in wat verminkte taal, als volgt: 'Iedereen eens over: bekijken of het open kan volgens toezegging B. Goudri- aan'. En dan gaat het over de busbaan over het Landje van Chardon. De VVD was er dus van uitgegaan, dat de busbaan open ztou gaan. Zeker toen een ambtelijke studie uitwees, dat er liefst vier varianten voor die openstelling te bedenken waren. Campagne Openstelling van de busbaan was een voornaam punt in de campagne van de VVD bij de laatste verkiezingen. Geen wonder dat de liberalen blij waren, toen daar in de college onderhandelingen een af spraak over werd gemaakt. Maar wethouder Van Roon ontkent nu die afspraak. „Het is een knappe journalist, die mij kan aanwijzen waar die af spraak staat in ons beleidspro- framma", zei de CDA-wethou- er onlangs op een persconfe rentie. Dat kon hij gemakke lijk zeggen, want in dat pro gramma wordt met geen woord gerept over het Landje van Chardon. Maar Van Roon ging verder. „En ik durf ook wel te zeggen, dat het niet in de notulen van. de onderhandelingsgesprek- ken staat". In die notulen staan de afspraken tussen de drie collegepartijen vermeld, die niet in het beleidsprogram ma terecht zijn gekomen. Ge heime afspraken, die zeer te gen de zin van de oppositie in de gemeenteraad wel onder deel uitmaken van de over eenkomst tussen PvdA, CDA en VVD. Onzin De busbaan kan open, dus hij moet open, vindt Bulva. „Het is pure onzin, wat het college nu doet. Er is vorig jaar al een enquête gehouden. Daarin toonden vijfhonderd bewoners van de Orarvjewijk zich voor stander van openstelling. Nu worden de bewoners, in een enquête die geen raadslid van tevoren onder ogen krijgt, weer voor de keuze gesteld". Het zou Bulva niet verbazen, als burgemeester en wethou ders op het vragenformulier een poging wagen de bewo ners te manipuleren. „In die enquête staat natuurlijk: u kunt kiezen voor openstelling, en dan krijgt u allemaal ver keersoverlast in de buurt, óf voor afsluiten, en dan leggen wij op het Landje een mooi buurtpark aan". Als afspraken tussen partijen met een enquê te weer ongedaan kunnen worden gemaakt heeft Bulva nog wel een paar suggesties: een enquête over het VCP, of een enquête over het betaald parkeren bij voorbeeld. Schiedam De bestuur der van een auto met aan hanger, die gisteravond om negen uur een aanrij ding veroorzaakte op rijksweg 20, is spoorloos verdwenen. Het verkeer op de zuidelijke rijbaan van de rijksweg stond van kwart voor acht tot tien over tien vast, als gevolg van twee aanrijdingen, waarbij in totaal acht au tomobilisten betrokken waren. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Het begon allemaal om kwart voor acht, toen een 19-jarige vrouw uit Melissant met haar auto over een op de weg ge vallen aandrijfas reed, en twee klapbanden kreeg. Haar auto kwam dwars op de weg te staan. Een 55-jarige man die achter haar reed remde en werd vervolgens achteropge reden door drie andere autos. De vier auto's schoven tegen het voertuig van de 19-jarige vrouw aan. Om negen uur, toen de drie rijbanen weer werden vrijge geven, ontstond onmiddellijk weer een botsing. Een auto met een te zware aanhanger trok op en kon niet meer tijdig remmen voor een auto voor hem. De auto met aanhanger duwde de auto voor hem tegen weer een andere auto. De be stuurder van. de wagen met aanhanger, vermoedelijk een man uit Apeldoorn, stapte uit. Hij riep iets naar de andere bij de botsing betrokken automo bilisten en verdween. De man liet zijn auto achter met een sissende gasleiding en een lekkende tank vol chemi caliën. De brandweer sleepte auto en aanhanger naar de vluchtstrook. Het duurde tut tien over tien, voor het ver keer over rijksweg 20 weer ongehinderd verder kon. De politie zal vandaag proberen de bestuurder op te sporen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1