maar naar ons HET WAAIGAT Isolatie bedreigt Ouds woningen in de Hoek Deens vakmanschap in teak en blank eiken WARMES DAEBIAD SBWEBAMSCHi SBflBANT HUE WATERWEG CBUHAN1 HETERfSDH) II 8Ü Baas ridder Bibliotheek wil op Albert Heijn lijken Schiedam heeft schuld van één miljard Snelheid op aan banden Maquette aanwinst voor Visserij- museum Autokrakers klemgereden W. Familie verdringt zich in 't huwelijksbootje Politiek in de boot Onderwijs maakt minister verwijt Een typisch Deens ontwerp waarbij kwaliteit en komfort spreekwoordelijk zijn. Leverbaar met hoge of lage rugleuning als fauteuil, 2-zits- en 3-zitsbank, kussens in verschillende zware wollen stoffen of leer. BEr 300 oo QQETeeBBB I nm g nmnnpgil wonen Medaille voor J. Wijn- maaien VRIJDAG 2 OKTOSER 1987 Regionale redactie. Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaaidingcn. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 43«3229. 4352066. 4350557 - sportredactie: 4345209 door CAREL VAN DER VELDEN Hoek van Holland Hoek van Holland, staat niet bepaald bekend-Om zijn monümentenschat, maar toch kan de Rotter damse deelgemeente bo gen op eencomplex wo ningen dat internationaal de aandacht trekt. Vol gens de herenGlückner en Hoenderkamp, wier architectenbureau ge huisvest is inhet com- plex van J.J.P. Oud. uit 1924, staan er, regelmatig Japanners, Italianen, Amerikanen en Duitsers op de stoep om het com- Monumenten inde regio: .in deze serie wijdt het HN beurtelings aandachtaan oude gebouwen en aan mensen met visie op monumenten zorg. plex aan de 2e Scheep vaartweg te bewonderen. Die aandacht komt niet zo maar uit de lucht vallen. Oud geldt nog steeds als één van de meest invloedrijke archi tekten uit de jaren twintig en dertig. Door 2ijn nauwe be trokkenheid bij. de kunste naarsvereniging de Stijl, waarin hijaanvankelijk naast Theo van Doesburg, Gerrit Rietveld en Piet Mon- driaan een - belangrijke rol speelde, vindt zijn naam bo vendien ver buiten de archi- tektenwereld weerklank, In 1917, bij de oprichting van de Stijlgroep, stond Oud sterk onder invloed van de ideeën van Berlage en de man die hij als de vader van de mo- derrie stedebouwkunde be schouwde, de Oostenrijker Camillo Sitte. Het idee dat de de architekt zich niet meer moest blindstaren.op het bou wen van woningen, maar een totaalvisie op het straatbeeld in de steden moest hebben, 'sprak Oud rond 1917 sterk aan. in het eerste periodiek van de Stijl nam Oud dan ook het, totale straatbeeld als uitgangspunt. Vandaar, dat .hij een voorstander was van grootschalige blokken in plaats van losse huizen zon der onderling verband. Ritme In de Stijlgroep trachtte men vorm te geven aan het be- wustzijn van de 'nieuwe tijd'. Vandaar ook dat Oud in te genstelling tótBerlage schoonheid probeerde te ont lenen aan het ritme van te rugkerende elementen en' moderne materialen als staal, beton en glas. Ook in de Hoekse woningen vinden we deze ideeën terug, hoewel Oud toen reeds enke le jaren afscheid had geno- - t :7: '7, D'': - I Het Oud-complex in Hoek van Holland wordt nog regelmatig be zocht door buitenlandse architecten. men van de Stijl. Aanvanke lijk bouwde Oud vanuit 'de gesloten ruimte-idee' (een vierkant complex met een gemeenschappelijke binnen plaats voor' de bewoners), ter wijl hij in de jaren twintig wat toegankelijker projecten ontwierp. Zo is het Hoekse blok langwerpig met ronde beëindigingen die terugko mmen in het midden van het rijtje. Het blok werd volledig symmetrisch uitgevoerd en hoewel de woonruimte tame lijk beperkt bleef, werd het wooncomfort geroemd, met name door de voor die tijd revolutionaire voor-en ach terbalkons. Het geheel maakt met zijn enkele verdieping bovendien een kleinschalige indruk, „Een glanzend alternatief, dat de klassieke zuiverheid zal kunnen overtreffen", was wat Oud als architekt propa geerde. Handicap Omdat de bouwkunst boven al nuttig moet zijn, besefte Oud terdege dat de architek- tuur ten opzichte van de schilder- en beeldhouwkunst gehandicapt was. De schilder Piet Mondriaan bekritiseerde dit aan de praktijk ontleende functionalisme. Mondriaan zag het liefst meerdere platte vlakken, op een zodanige wijze geconstrueerd dat de schijn van ééndimensionalï- teit opgehouden werd. Oud daarentegen streefde in zijn bouwsels hooguit de illusie na, dat zijn bouwwerken im materieel leken. In Hoek van .^Holland pro beerde Oud dat te bereiken door het blok uit te voeren in een glanzend witte kleur. Tij dens de enkele jaren geleden uitgevoerde renovatie is ech ter veel van de charme ver loren gegaan, toen men be sloot grof stucwerk op de ge vel aan te brengen. Bijko mend nadeel hiervan is, dat zich op deze structuur veel meer vuil vastzet, waardoor het geheel er na enkele jaren al weer vervuild en dus niet bepaald 'glanzend immate rieel' uitziet.. Er zijn plannen in de maak om het gehele complex aan de buitenkant te isoleren. „Als ze het goed willen doen, zouden alle bewoners eigen lijk tijdelijk uit hun woning moeten", aldus Glückner. „Dan kan men de huizen van binnenuit isoleren". De beide architekten hopen in ieder geval dat de nog vage plan nen voor buitenisolatie, waartegen de welstandscom missie bezwaar heeft ge maakt, niet doorgaan. „Dat zou een misschien wel defini tieve aanslag op de ideeën van Oud betekenen", aldus de architekten. Vlaardingen Mindert Baas is."ridder. Personeel van het stadhuis nam gistermiddag af scheid van hun hoofdinterne zaken, de afdeling die het- ar- chief bijhoudt, de brieven rondbrengt, de koffie verzorgt en de telefoon opneemt, We- gens zijn, 40-jarig .dienstjubi- r_ leum, zijn activiteiten in de to-: neelwereld,het onderwijs en de gereformeerde kerk werd Baas benoemd tot ridder; in de orde van Oranje Nassau. Het feestje rondde onder scheiding moet het stadhuis wel. half lam hebben 'gelegd. Want de afdeling van. Mindert Baas is het hart van het stad huis, Daarover lieten de spre kers geen twijfel bestaan. En het personeel van die afdeling zat in. de burgerzaal te luiste ren naar toespraakjes van bur gemeester Fred van Lier, ge- meente-secretaris mr, Piet Franken en stadsarchivaris Theo Poelstra. Poelstra sprak de scheidend ambtenaar aan als 'collega-papierboer'. „Maar ik heb van hem geleerd, dat de belangrijkste/dingen juist niet op papier staan", zei Poelstra. Schiedam Een herkenbaar vignet op de gevel, zodat alle filialen op elkaar lijken, net ■als de winkels van Albert Heijn. Daar ontbreekt het de bibliotheek volgens directeur Henk Ewoldt aan. In het ver- nieuwdé filiaal in de Blauwe Brug, lanceerdeEwoldt giste ren nog wat ideetjes', voorna melijk electronica om dieven .„"af te schrikken en de uitleen te automatiseren. Alleen 'dat -■ laatste kost al vele tonnen, zo dat het armlastige gemeente bestuur de computer in.de bieb hoogstens gefaseerd kan in- voeren. 'Voor 'broodnodige aahpassin-, gen "in het "noordelijkste filiaal was zégge en schrijve 52.000 "„gulden beschikbaar. Dat voor dat bedragje veertien vernieu- wingerjaan meubilair en in richting konden worden door- - 'gevoerd is een klein wonder. Toch is de'bibliotheek toegah- 1 "keiijker en overzichtelijker ge worden en staat er nu zelfs "een;: copieer-apparaat.Hoewel VVD-raadslid Anrife Renskers de lezers Het liefst naar de cö- pteermachïne in de nabijgele- gen AH-vestiging .had verwe zen',. Maar. zo nauw wilde de xbieb de banden met de groot- kruidenier nu ook. weer niet ;':taanhaleni -Wethouder Luub Hafkamp, j' jdie het vernieuwde bóekenpa- leis heropende, was met Ewoldt eens dat innovatie niet ■^ophoudt bij ander meubilair, ...Daarom begeeft de-bibliotheek £zich straks" ook op de video- "markt. Niet met bestsellers als Rambo; daar zijn de commer- ;:jïCiëlë; videotheken voor. De Sibieb ziet meer: heil in docu- mentaires en de 'betere speel films', zoals verfilmingen van literaire meesterwerken. Schiedam „Hebben, we een. schuld van bijna één miljard gulden? T^ja, we zijn 'ook een bèhoorlijk grote gemeente". De. financiële experts die deze week de Schiedamse gemeen tebegroting presenteerden, re ageerden nogal laconiek op het feit 'datSchiedam voor -ruim 912 miljoen gulden 'rood staat'.. De boekhouders op het stadskantoor liggen er niet. wakkef- van'."- Volgens het plaatsvervangend hoofd'van de afdeling finan-' ciën, J. de Pater, gaat het wel iswaar. om een indrukwek kend bedrag, maar. is. de schuld geen zware "last die als een molensteen om de nek van.de gemeente hangt. Schie dam leent jaarlijks vele miljoe nen voor de woningbouw, het grondbedrijf en de financie ring van gemeentelijke gebou wen; Tegenover die - schulden staan ook inkomsten, zoals huur en erfpacht. „Onze schuld is dus eigenlijk het ka pitaal waarmee we werken, net zoals particuliere bedrijven "dat doen", Voor elke Schiedammer staat de, gemeente voor een bedrag - van 13.149 gulden in het krijt. Dat is meer dan het landelijk gemiddelde {vorig jaar nog geen tienduizend gulden), maar ook dat wil niet zeggen, dat Schiedam op te grote voet leeft. De Pater: „Wij zijn een erfpachtgemeente en we heb-1 ben een eigen-nutsbedrijf. Dat - vergt veel investeringen. Maar ook d'.je investeringen 'leveren geld op". Een vervelend kantje heeft de torenhoge schuld wel, geeft De Pater, toe: jaarlijks gaat tien procent, oftwel zo'n slordige:26 miljoengulden, van de ge meentelijke. uitgaven op aan rente. Zestig en dertig kilometer geadviseerd Maasland Automobilisten zullen 'hun snelheid op de Westgaag in Maasland flink moeten indammen; Momenteel geldt voor de verbindingsweg tussen Maasland en Maassluis- ^West nog een maximum snel heid van tachtig kilometer. Als het 'aan Maasland en de provincie ligt, wordt dit terug gebracht, tot zestig en op één stuk zelfs tot dertig kilometer. .Maasland onderzoekt al gerui me tijd de mogelijkheden van snelheidsbeperking óp de Westgaag. Voor de wegen richting Schipluiden, de Mo lenweg en Qostgaag, geldt een snelheidslimiet van zestig kilo meter per uur. Graag zag men dit ook voor de Westgaag, waar metingenduidelijk maakten dat ook die tachtig kilometer vaak fiks werd overschreden, van toepassing. De provincie stond hier aan vankelijk nogal sceptisch te genover, maar is nu overstag. Voor het gedeelte tussende Oostgaag etv. de Burgerweg is een limiet van zestig kilometer aan de minister geadviseerd. Bij het stuk tussen de Heren laan en de Burgerweg is-zelfs een limièt van dertig kilome ter voorgesteld. Beide advie zen zijn op het ministerie'nog in studie. G. Dupasquier, president-direc teur van Mobil Oil, hief gistermid dag met burgemeester Fred van Lier het glas op een nieuwe aan winst van het Visserijmuseum: een enorme maquette van het Buizengat, zoals dat er op 11 juni 1870 uitzag. Mobil sponsorde de bouw van die maquette, die het museum ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan werd aangebo den. „Omdat wij als leverancier de Nederlandse vissers kennen", legde Dupasquieru(t, 1870 was een gouden jaar voor hét Buizengat. Het ene schip.na het andere liep er van de helling. En burgemeester Van Lier kon digde nieuwe 'gouden tijden' aan voor de uitloper van de Vlaarding- se haven, (n de jaren negentig zul len daar woningen worden ge bouwd en recreatieve voorzienin gen worden aangelegd. „Er zal ook een belangrijke plaats worden ingeruimd voor de cul tuur", zei Van Lier, die overigens niet vooruit wenste te lopen op de discussie over het al dan niet slo pen van de Stadsgehoorzaal en de bouw van een multifunctio neel cultureel centrum, zoals het in de politiek wel genoemd Is. De maquette, met sloppen en ste gen, scheepswerven en hellingen en tientallen scheepsmodellen, werd gebouwd door J. Buiten uit Hoorn en J. Ploeg uit Vlaardin gen. M.A. Struysen J. de Ligt van het Vlaardings stadsarchief de den hei benodigde onderzoek. De maquette staat op de verdieping van de nieuwbouw van het Visse rijmuseum, De bezichtiging was gistermiddag alleen weggelegd voor genodigden; Want de nieuw bouw wordt pas in december voor het publiek geopend. Schiedam Als de raads commissie voor welzijn volgende week vrijdag een bezoek brengt aan de jongeren die het oude po litiebureau op de Grote Markt bezet houden, zal het CDA er niet bij zijn. Christen-democraten on derhouden geen contacten met krakers, althans niet in kraakpanden, maakte Els Hellwig deze week duidelijk. Het CDA-raads- lid maakte dezelfde avond echter wel een afspraak met de jongeren om in de fractiekamer op het stad huis over hun problemen te spreken. Hellwig heeft voor die proble men wel begrip, al snapt zij niet dat jongeren die door brand uit de Sint Joris Doele werden verdreven eerst een. tijd niets van zich lieten horen en toen pardoes de al jaren leegstaande politiepost kraak ten. „Dat is toch onrechtmatig ■gebruik van andermans eigen dom". Het CDA-raadslid be treurt de gang van zaken maar vindt desondanks dat de jon geren uit de brand moeten worden geholpen. Het ge kraakte pand is op zichzelf zo'n gekke keus nog niet. „Het is zonde zo'n goed ge bouw op zo'n markant punt leeg te laten staan, Het insti tuut voor opbouwwerk wil verhuizen en de federatie voor sociaal-cultureel werk is ook op zoek naar een nieuw onder komen. De politiepost is prima geschikt als multi-functionele ruimte", aldus Hellwig. Als al ternatief noemt zij de verlaten sociale werkplaats aan de Vij- gensteeg. Overigens wekte Hellwig met haar uitspraak, geen voet-in een kraakpand te willen zet ten, hier en daar verbazing. Het CDA ging in 1981 immers wel op visite bij clubhuis Zuid na de kraakactie van de voor malige GTB-panden aan de Dwarsstraat. Het lot van de uitgebrande Sint Joris Doele is nog niet duidelijk. De jongeren willen best terug naar het D ieieplein en hebben tweehonderd hand tekeningen verzameld om dat verzoek .kracht bij te zetten. Maar wethouder Luub Haf kamp is daar.nièt erg van on der de indruk. Hij wil eerst met het sociaal-cultureel werk in Schiedam overleggen wat er met hét gebouw, moet ge beuren. Delen de werkers zijn mening dat het pand voorgoed onbruikbaar is, dan gaat hét binnen afzienbare tijd tegen de grond. Maassluis - Na een nachtelij ke achtervolging heeft de Maassluise politie twee auto krakers gearresteerd. De da ders waren in het bezit van. vier gestolen autoradio's. De politie reed de daders klem op de Schoutenlaan. Een van hen, een 16-jarige jongen, was ont snapt uit een tuchthuis bij Nij megen, de ander was een 21- - jarige Rotterdammer. De drie echtelieden na afloop van de plechtigheid in hel Schiedamse stadhuis Schiedam Ton van Arendonk (44) en Nellie Schilt (45) woon den al acht jaar samen toen ze besloten te trouwen, „Leuk, doen wé mee", zeiden Tons broer Frans (35) en zijn verloofde Karin Koekoek (27). Karins 23-jarige broer Robert en diens hartsvrien din Helen Claasen van 24 konden toen natuurlijk niet meer ach terblijven. De ambtenaar van de burgerlijke stand had het even moeilijk met het ontwarren 'van die Gordiaanse familieknoop. 't Was toch allemaal wel serieus bedoeld7 Maar het in een vakantie huisje gesmede plan mocht dan veel van een lolletje vzegh ebben, de drie echtparen stonden wel degelijk te trappelen om zich in te schepen in het huwelijksbootje. Het was wel dringen, donderdagmiddag in het Schiedamse stad huis. Maar dat mocht de pret niet drukken bij de omvangrijke achterban van de drie bruidsparen. Hoe-meer zielen, hoe meer vreugd. „Eerst dacht ik, moet dat trouwen nou zo nodig? Maar als je er over nadenkt is het huwelijk best leuk", aid us bruide gom Ton. Over het sluiten van dit unieke 'monsterverbond' was hij zeer laconiek: Wat 'n ander met z'n tweeën doet, doen wij met z'n zessen". Na de driedubbele plechtigheid op het Schiedamse stadhuis - uitgekozen om zijn sfeervolle trouwzaal, want geen van de zes nieuwbakken echtelieden is afkomstig uit de jeneverstad toog de bruidsstoet naar zaal Irene aan de Nieuwe Haven. De drie honderd genodigden konden er maar nét in... Maassluis Izaak van der Knaap heeft geen halve maatregelen genomen. Om tijdens de. Furie-ade zo goed mogelijk voor de dag te komen in een roeiwed- strijd tegen een team van de regionale pers, heeft hij een uitgebalanceerd team samengesteld. Naast raadsleden heeft de wethouder twee zeer ge trainde ambtenaren uitge nodigd om plaats te nemen In het bootje. De.politicus wil ten koste van alles de prestigestrijd winnen en durft het daarom niet aan om alleen raads- en colle ge-leden te laten roeien. De pers verten woord igers stappen zonder schroom in de boot. Zonder training of ervaring wordt aan het ongetwijfeld zware karwei begonnen. Om elf uur wordt de strijd tussen de teams aangebon den. Burgemeester Hans van Es reikt na afloop van de wedstrijd een immense beker uit aan de winnaar. College: Liesbeth Snoeck (captain), Izaak van der Knaap, John Scbeerstra, Pieter Hoogenraad, Leo Speel, Jan Deursen en Ar jan Korthout. Pers: Gerrie Hanneman (captain). Yp Kramer, Ruurd Veenhoven, Piet Warnaar, Lelia Kuiper, Cees van der Lely, Chris Woerts. Schiedam Lex Tigges heeft geen goed woord over voor het jongste bezuinigingsplan van minister Brinkman. De Schie damse onderwijsconsulent ver wijt de minister van weizijn, volksgezondheid en cultuur ronduit 'onbehoorlijk bestuur'.' Brinkman wil de subsidie op de welzijnspoot van de'onder- wijsvporrangsgebieden intrek ken en dat is volgens Tigges onaanvaardbaar. Daarmee wordtde samenwerking tus sen scholen en buurthuizen volledig ondergraven; Tigges heeft de raadscommis sies voor welzijn, cultuur en onderwijs uitgenodigd op 15 oktober een kijkje te komen nemen op twee plaatsen waar het Schiedamse OVG actief is: de Goeman Borgesiusschool.en wijkcentrum De Erker. De raadsleden kunnen dan, met eigen ogen vaststellen hóe noodzakelijk de begeleiding van kinderen met een léerach- terstand is. Tigges' doel zorgen dat de gemeente geld vrijmaakt als Brinkmans bezuinigingsplan door de Tweede Kamer komt is inmiddels achterhaald. Bij de presentatie van de ge meentebegroting zei wethou der financiën Aad Wiegman deze week dat Schiedam des noods het tekort uit eigen mid delen zal bijpassen. Markt 57, Hoogstraat 225 Vlaardingen, telefoon 010-4343685 Schiedam Getooid met de versierse len behorend bij de Orde van Oranje Nassau heeft ing. J. Wijn- maaien zijn werkgever vaarwel ge zegd. De Schiedammer kreeg de gou den ere-me- daille uit han den van bur gemeester Reiniër Scheeres tij dens zijn af scheidsrecep tie. J. Wijn- maaien was 40 jaar in dienst bij het Rotterdamse havenbedrijf Thomsen, la ter Europe Container Terminusyby.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1