Furie-ade overtreft zichzelf mm* Alleen goede fee kan migrantenkunst helpen M i f1-?»' i'r VMMHNNGS anas SCHIEDMSGHI CIORAIÏ NIEUWE «ftïIBWEG COURANT 'Realistische oefeningen' 1OO. OOO bezoekers genieten van maritiem spektakel World Runners lopen 13. OOO bij elkaar VERLICHTING: MEER SFEER Uitnodiging op voorhand aanvaard SP verblijdt zichzelf én 130 Vlaar dingers MUSEUM BOOS OVER VERZUIM EER KANS IN DE STAATSLOTERIJ Driemaal opgepakt Inhaalverbod genegeerd Parachutiste raakt antenne Voetballers gedupeerd Brandstichters aangehouden Kettingbotsing Ruzie over heg Kat als waakhond KV"*' WATERWEG J MAANDAG" 5'OKTOBER 1937 egionale redactie. Brede Haaenslraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4313229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Maassluis- De com mandanten van de mij nenjagers Maassluis en Hellevoetsluis hebben in een nieuwsbrief aan de gemeentebesturen van de twee naamgevers laten weten, dat de reis richting Perzische Golf voorspoedig verloopt. „Op weg naar de Golf zijn er aan boord diverse oefeningen ge daan, met name op het gebied van de brandbestrijding. Twee mensen van de NBCD-school in Den Helder zorgden met behulp van rookpotten voor een aantal branden. Deze branden moesten door de bemanning worden in gedamd en geblust. Tijdens zo'n oefening staat het schip vol rook en water. Er werd zo realistisch geoefend dat de kok van de Maassluis een keer met zijn gas masker op stond te koken", laten de commandanten van de beide schepen in de nieuwsbrief we ten, Tijdens de reis hebben de boten enkele keren met zwaar weer te kampen gehad, De commandan ten; „Enkele mensen waren be hoorlijk zeeziek en de zieken verplegers deden goede zaken met medicijnen én pleisters voor achter het oor. Een paar maal schoof de hele tafelschikking op de vloer en zodoende ging er nogal wat serviesgoed aan scher ven". Aan boord van het schip gebeur de ook een en ander op bet pe- soonlijke vlak, „De bemanning van de Hellevoetsluis leerde met stokjes chinees eten. Maar er ge-* beurden ook minder plezierige dingen. Twee mensen moesten de reis onderbreken wegens fa milieomstandigheden. We ho pen hen beiden over een twee weken weer aan boord terug te zien", besluiten de commandan ten hun nieuwsbrief. Het is de bedoeling dat via de nieuwsbrieven de stadsbesturen op de hoogte worden gehouden van de ontwikkelingen tijdens de reis naar de Goll De show met de reddingshelikopter van de koninklijke marine was èén van de veie hoogtepunten tijdens de Furie-ade In Maassluis. Schiedam De tweede 'Schie- damse World Runners Loop heeft circa 13.000 gulden opge bracht. Het geld, bij elkaar gelo pen door 767 gesponsorde atle ten, is bestemd voor een vee- teeltprqject in Tanzania. De prestatieloop voor het goede doel, georganiseerd door de scholengemeenschap Buiten de Veste, zag het deelnemersveld in een jaar tijd vrijwel verdubbel len. Daarom viel de opbrengst wat tegen: in 1986 brachten nau welijks 400 hardlopers op de kop af 11,000 gulden bij elkaar. Een verldaring voor de wat ma gere financiële score van zater dag heeft hoofdorganisator Lex Schruijer niet H:j zoekt het in de betrekkelijkheid: vergeleken met andere sportieve evene-1 menten voor de Derde Wereld kan het Schïedamse resultaat er volgens de aardrijkskundeleraar bast mee door. Toch zal de derde aflevering van een plaatselijke World Runners Loop wat anders van opzet moeten zijn. Schruijer kijkt daarbij niet eens in de eerste plaats naar de opbrengst. Hij ont dekte nogal wat schoonheids foutjes in de organisatie, waar door de uitslagenkrant na afloop vrij lang op zich liet wachten. Doordat veel deelnameformu lieren gebrekkig waren inge vuld, vielen er gaten in de uitsla genlijst en was het moeilijk de winnaars van enkele afstanden aan te wijzen. „Vervelend", aldus Schruijer, die ook de belofte om'Freek de Jonge aan de start te laten ver- schijnen niet had kunnen waar- 2 maken. De cabaretier had het te druk, onder meer door een ruzie met zijn omroep, de VARA. Ge lukkig hoefden de hardlopers de aanmoedigingen van een andere bekende Nederlander niet te missen, want Dolly Dot Angela Groothuizen loste geheel vol gens afspraak de startschoten. Aan boord van de Furie, de trots van Maassluis, werden oude zeemansverhalen opgehaald. Maassluis Eigenlijk begon de Furie-ade al vrij- daga vond. De meeste sch epen, die aan het maritie me gebeuren in het harde van Maassluis zouden meedoen, lagen toen al afgemeerd in de buiten- en binnenhaven. Als extra attractie had de organisa tie op alle schepen feestverlichtingaangebracht. Zo ontstond een zeer sfeervol gezicht en vele Maas- si uizers namen vrijdagavond al de moeite om een kijkje te nemen in de haven. Het idee om op de schepen feestverlichting aan te brengen is een doorslaand succes geworden", oordeelde Piet Huisman, voorzitter van de organiserende stich ting. Enkele duizenden mensen wandelden langs de schepen en dat is toch een unieke zaak". Oude tijden herlevenzei wet houder Izaak van der Knaap, da nig onder de indruk van de pu blieke belangstelling vrijdaga vond. „In vroeger jaren was het heel gewoon om s avonds een rondje haven te doen. Die ge woonte is er een beetje uitge gaanmaar misschien komt het weer terug". Er gingen zelfs al stemmen op om ook rond de feestdagen in de cember feestverlichting aan te brengen op de boten, die dan in de haven van Maassluis liggen afgemeerd: Het zangeresje bleek een inspi rerende persoonlijkheid. Rol stoeler Huub Nelisse oogstte luid applaus, toen hij op de halve ma rathon alle lopers ver achter zich liet en met een voorsprong van maar liefst vijf minuten finishte op eerste man Michel de Maat. Dolly Dol Angela Groothuizen (rechts) staat klaar om een groep atleten weg te schieten. Op de 1,3,5 en 10 kilometer gin gen de prijzen naar achtereen volgens D. de Jonge, J. Bollebak- ker, A.M. Fereri en R. Suisse. Schiedam 'Het wereldje' laat het werk van buiten landse kunstenaars die in. Ne derland verblijven méestal links liggen. De commerciële galeries zien er geen brood in en de musea geven voorrang aan vaderlandse kunstenaars of aan, beroemde buitenlan ders. J Met een bescheiden expositie probeert het Stedelijk Museum Schiedam de r migrantenkunst een wat bredere erkenning-te bezorgen. Aanleiding is de door* Roroanina Mandricardo en Ah met Palaz gemaakte film Zonder Titel, die de educatieve omroep Keduco zondag uitzond-^Vrijdag avond beleefde de film zijn pre-" belangstelling. En Paalman gaat er van uit dat de bezoekers stroom na de tv-uitzendïng nog wel even zal aanhouden. Ook Dick Oosterbaan van de Fe- duco was in zijn nopjes. Hij wilde de film alleen uitzenden als daar ergens in het Rijnmondgebied een tentoonstelling aan werd ge koppeld, en kon zijn geluk dan ook niet op over de gastvrijheid van het Stedelijk. De Schiedamse wethouder voor cultuur Luub Hafkamp, die de -tentoonstelling opende, begreep niet dat zulke hoogstaande kunst niet veel eerder is ontdekt. Haf kamp vindt het niet fair dat 'uit heemse' kunstenaars veel meer moeite moeten doen om te bewij- ,zen dat ze net als hun Westerse mière in een 'uitverkocht' Stede- vakgenoten kwaliteit leveren, .lijk Museum. -Directeur Hans-" „Misschien is deze film het goede Haaiman glunderde. Zo kort nav elfje dat hun verder op weg zal Ket daverende succes van Ker- helpen", hoopte Hafkamp, Een kepad stond zijn museum op- van de,elf kunstenaars die in de .nieuw "in hét brandpunt van "de film aan bod komen, de Turk Mustafa Sener, kon bij die woorden een glimlach niet on derdrukken: „Het is voor een kunstenaar altijd moeilijk zijn werk aan de man te brengen. Nederlandse kunstenaars zitten met precies hetzelfde probleem. Daarom is deze film voor beide groepen van belang". ï)e Turkse schilder signaleerde een ander kwalijk verschijnsel, dat Hafkamp in zijn toespraak onaangeroerd liet: het feit dat buitenlanders het sowieso moei lijk hebben in Nederland. Sener: „Een kunstenaar zou dat isole ment met zijn werk kunnen doorbreken, maar in de praktijk valt dat bitter tegen". De korte tentoonstelling in het museum aan de Hoogstraat kan daar misschien verandering in brengen. Zonder Titel, met werk van kunstenaar uit onder andere Chili, Spanje, Portugal en Marokko, is te zien tot en met 18 oktober. rTTlaanlingen—-Een. uitnodiging-van gedeputeerde '^staten om te praten over de verontreiniging van de 5&»ékpol'der-zal door de gemeente Vlaardingen Slwbpdenaarivaaid. j* a't schrijven burgemeester en wethouders in een riéf,r waarin zij het verzoek van de provincie 0«L de'g^f^rdndüit de* Maasslulsewoonwijk Steendijk- polder in de Broekpolder te mogen storteh als 'on aanvaardbaar' betitelen. <B en W willen echter graag met de provincie pra ten over sanering van de gifgrond die al in de Broekpolder ligt-Bovendien willen zij opheldering over een passage in de brief van de provincie, waarin wordt gesteld dat het gif inde polder door sijpelt naarjhet oppervlaktewater. j_ Schiedam De belangstelling van de pers voot de videofilm Zonder Titel en de bijbehorende expositie is het Stedelijk Mu seum Schiedam behoorlijk te gengevallen. Vrijdagmiddag wa ren de landelijke, regionale en plaatselijke kranten uitgenodigd voor een voorbezichtiging, maar er kwam niemand opdagen. Ook 's avonds, bij de officiële ope ning, waren, maar weinig jour nalisten aanwezig. In de Volkskrant werd zaterdag gesuggereerd dat verslaggevers geen interesse hebben in mi- grantenkunst. Maar dat blijkt een vooroordeel van het pro gressieve dagblad. Dat de pers verstek liet gaan ligt aan de or ganisatoren, de Rotterdamse Kunststichting, de omroep Fe- duco en het bureau Point of View. Zij hadden het adressen- bestan i van het Stedelijk ge leend om de kranten uitnodigin gen te sturen maar die zijn waarschijnlijk nooit, of te laat, op de post gedaan. Een andere ver klaring heeft het museum er niet voor. „Hadden we maar net als anders de uitnodigingen zelf verzorgd", verzucht educatief medewerker Pïm Schenkelaars. „We hebben heel erg ons best gedaan op die tentoonstelling". Zelfs hij ont ving geen bericht van de ope ning. En hij was niet de enige museummedewerker, die werd overgeslagen. Sneu voor het Ste delijk, maar ook sneu voor de kunstenaars. Eindelijk heeft de 'buitenlandse' kunst in Neder land een eigen expositie, en dan wordt dat niet bekend gemaakt door CHRIS WOERTS Maassluis In enkele jaren tijd is de Furie-ade uitge groeid tot een evenement, dat -haar gelijke in de regio niet kent. Met ruim 100.000 bezoe kers is het zelfs beter bezocht dan het Haring- Sc Bierfeest in Vlaardingen. En geen van de organisatoren, die dat en kele jaren terug voor moge lijk had gehouden. Toch is de grote belangstelling voor het maritieme spektakel in het hartje van Maassluis vrij eenvoudig te verklaren: de Fu rie-ade is vooral een familiefeest en de scheepvaart blijft jong en oud boeien. Het maritieme ge beuren staat dan ook centraal. Het kopen van een biertje, fris drank of hartige versnapering is in Maassluis bijzaak en bii veel andere evenementen, zoals het Haring- en Bierfeest, juist een hoofdzaak. Meer bezoekers dan ooit trokken zaterdag dan ook langs de haven. In de ochtenduren ging dat nog vrij goed, maar na het middag uur was het echt dringen gebla zen: toen nam een rondgang langs de vele kraampjes enkele uren in beslag. Hoofdmoot vormden de vele ac tiviteiten op het water en in de lucht. De in de haven afgemeer de schepen hadden over gebrek aan belangstelling niet te klagen. Op de schepen, die voor het pu bliek toegankelijk waren, was het de hele dag een komen en gaan van bezoekers. Veel belangstelling natuurlijk ook voor de mijnenjager Mak- kum, een zusterschip van de Maassluis, die op weg is naar de Perzische Golf. „Gillend druk is het overal", was Piet Huisman, voorzitter van de organiserende stichting Maassluis Maritiem, al halverwege de dag meer dan te vreden. „Het bezoek is gelukkig rustig op gang gekomen". De duikdemonstraties, de show van de marine met de Lynx-red dingshelikopter de bezoekers genoten van zoveel spektakel. Ook de stuntvliegers hadden over gebrek aan belangstelling niet te klagen toen zij hun show opvoerden: „Datdie mensen nog een maag en hersens hebben is onbegrijpelijk", juichte Piet Huisman. „Gek zou ik worden van al die duikelingen". Post Burgemeester Hans van Es had in de ochtenduren de Furie-ade officieel geopend. Hij bracht met de Furie, de oude en zeer beken de stoomsleper met kapitien Strijbos aan het roer, speciale eerstedag enveloppen binnen met daarop een nieuw filatelis- tenstempel. Ruim 5000 envelop pen werden te koop aangeboden, maar de verkoop liep niet zoals verwacht. „Een tegenvaller", oordeelde ook Piet Huisman. „Er zijn er nog geen duizend van verkocht Je merkt toch dat de mensen kritisch kijken waaraan ze het geld uitgeven. Dat merk ten we niet alleen aan de ver koop van de enveloppen. Ook de programmaboekjes vonden bij na geen aftrek en van andere on dernemers hoorde ik dat er min der werd verkocht dan in andere jaren". De uitbreiding van het parkoers kon echter een succes genoemd worden. Het hele centrum van Maassluis werd benut en ook een deel van 't Stort Alleen de loop naar winkelcentrum Konings hoek, volgens velen het nieuwe centrum van Maassluis, zat er niet in. De bussen vervoerden wel veel mensen van het win- kelcentrum naar de binnenstad, maar op de" terugreis bleven de plaatsen veelal onbezet „We willen de mensen graag erbij be trekken, maar het blijft een moeilijke zaak", oordeelde Piet Huisman. Mede door het prach tige najaarweer groeide de Fu rie-ade echter uit tot een waar volksfeest. Een promotie voor de stad Maassluis die zijn weerga niet kent. En daar is het uitein delijk allemaal om begonnen: naamsbekendheid en het in stand houden, van Maassluis als maritieme stad. Wisselbeker Aan boord van De Rigel, het schip van het zeekadetkorps Maassluis, reikte burgemeester Hans van Es aan wethouder Liesbeth Snoeck een immense wisselbeker uit. De roeiwed- strijd tussen persvertegenwoor digers en leden van de plaatselij ke politiek werd door ae politici nipt gewonnen. „Een tactische nederlaag", vonden de persmus kieten, al oordeelde wethouder Izaak van der Knaap: „De beker staan we niet meer af". De politici moesten het echter ontgelden bij de bewoners van het kerkeiland. Deze zijn fel te gen de bouwplannen van de ge meente en projectontwikkelaar Goudswaard om op de plek van de voormalige onefabriek De Ploeg appartementen en eenge zinswoningen te bouwen. In niet mis te verstane leuzen, geschil derd op houten borden, moesten de college-leden en Goudswaard het ontgelden. Niemand die zich er overigens druk over maakte: daarvoor was het net even te ge zellig op de Furie-ade. Vlaardingen De Socialistiese Partij heeft 130 Vlaardingse uit keringsgerechtigden blij 'ge maakt Omdat het resultaat niet bij voorbaat vaststond gebeurde dat in alle stilte. Nu de afloop gunstig blijkt wil de SP zichzelf best een complimentje geven. „Opnieuw is aangetoond dat een actieve fractie in de gemeente raad onmisbaar is. Zo werd een groep uit onze samenleving, die toch al in het verdomhoelqe zit, recht gedaan", klopt raadslid Berty Vugts zichzelf en haar fractiegenoten op de borst De goede daad van de SP be stond eruit dat zij de sociale dienst aanspoorde een groep uit- keringsgerechtigden alsnog het ingehouden vakantiegeld uit te betalen. Een aantal wwv'ers was daarop tussen april 1983 en de cember 1984 gekort na een be slissing van staatssecretaris Lou de Graaff (sociale zaken). De Centrale Raad van Beroep draaide dat besluit terug, waarna de SP bij het Vlaardingse college van burgemeester en wethou ders aan de bel trok. Die plaat sten een advertentie in een huïs- aan-huisblad, maar dat vond de SP niet voldoende: de gemeente moest de gedupeerde uitkerings gerechtigden actief opsporen. Dat gebeurde, waarna 130 cliën ten van de sociale dienst bedra gen kregen terugbetaald varië rend van enkele honderden tot enkele duizenden guldens. In to taal werd ruim 150.000 gulden uitbetaald. u W jsszsmr-- de voorraad strekt Wie slim iskoopn meteen een loLWaniDokdezcmaandzijnermeerdanlniitjoenpnjrcotewinnentcgenoverzo'nimiiiocntotcnVerdceldoverB trekkingen Alles by elkaar nnm 33 miljoen gulden aan pnpen Van een tientje tot het half miljoen Eerste trekking volgende week woensdag i Alles bii elkaar Schiedam - Drie maal is scheepsrecht, moet een 32-jarige Rotterdammer gedacht hebben, toen hij zondagochtend uit het politiebureau vrijgelaten werd. Zaterdagmiddag was de 'man al- aangehouden bij reisbureau De Snelle Vliet, waar hij zelf de po litie belde met het verhaal dat hij door het winkelpersoneel inge- sloten was. De erbij geroepen be- - drijfsleider miste echter onge veer 330 gulden uit de kas, waar- op de man gearresteerd werd. Nadat hij 's avonds was wegge- zonden werd hij een uur later al weer in de kraag gevat, ditmaal in huize Frankeland, op verden king van inbraak. Zondagoch tend, na zijn tweede vrijlating1- binnen 24 uur, moest het lukken, veronderstelde de man. Fout, want na een kwartiertje van zijn vrijheid genoten te hebben, - werd hij alweer ingerekend. Dit- maal op een 'geleende' fiets op de Schiedamse Hoogstraat. Moe geworden noudt de politie j hem nu maar even in bewaring. Vlaardingen Het inhaalver- - bod, dat op rijksweg 20 tussen* Vlaardingen en Maassluis in verband met werkzaamheden was ingesteld, is vrijdag op grote schaal genegeerd. Tijdens een 7 controle van enkele uren zon- digden 45 automobilisten tegen het verbod. Twee kunnen een.-- extra hoge bekeuring tegemoet zien, omdat zij ver boven de 100 kilometer reden. Een snelheid - van 70 kilometer was toegestaan. Pijnacker Een 31-jarige para- chutiste uit Schiedam is zater- dagmiddag met een kaakfrac-> tuur in Pijnacker op de grand ge komen. De vrouw raakte door-* een windvlaag uit de koers. Daardoor raakte de parachutiste - tijdens haar val een antenne op een woning aan de Overgauwse- weg. De vrouw is voor behande- .- ling naar het Reinier de Graaf- gasthuis gebracht. Schiedam Bij een inbraak in de kleedkamer van de voetbal vereniging Schiedam is zondag middagmiddag kleding ont vreemd rpet een totale waarde van 4000 gulden. De inbrekers forceerden tijdens de wedstrijd een ruitje van de kleedkamer, waardoor de gedupeerde voet- bailers in hun sport-outfit de thuisreis moesten aanvaarden. 1 - Maassluis De politie van Maassluis heeft twee mannen aangehouden, die worden ver dacht van het stichten van ver- ■- schillende branden in de stad. De twee uit Maassluis afkomsti ge mannen waren vooral actief in de Westwijk, Zij hadden het voorzien op kelderboxen en"i PTT-schakelkasten. In verband met het onderzoek kon de politie van Maassluis nog geen nadere mededelingen doen. Schiedam Het ontbreken van een afbakeningsbord is zater dagavond waarschijnlijk de oor zaak van het ongeluk geweest onder het viaduct van rijksweg 19, tussen Schiedam en Vlaar dingen. Een automobilist kwam op de linkerrijstrook terecht, die momenteel door wegwerkzaam heden onbegaanbaar is. De auto mobilist stuurde hierop, tussen de bebakeningsborden door, weer naar de rechterrijstrook. waarna drie achteropkomende auto's op elkaar botsten. Twee van deze auto's moesten door een takelwagen worden wegge sleept. Vlaardingen Een burenruzie r over het knippen van een ge-- meenschappelijke heg is vrijdag* op de Zwanensingel ontaard in een vechtpartij. Na een heftige woordenwisseling greep één van de mannen een hark en ver wondde de ander daarmee in zijn rechterarm. Ruzie was er za terdagmorgen ook bij een voet balwedstrijd tussen jeugdelftal len van Fortuna Vlaardingen en RWWIK. De 35ïjarige moeder van een spelertje, dat gebles seerd op het veld lag, ontving van een elftalleidster enkele ra ken klappen in het gezicht, toen zij de verwondingen van haar zoon wilde inventariseren. Vlaardingen Een kat heeft zich de afgelopen nacht.de rol van waakhond aangemeten. Toen de bewoonster van een pand aan de Van Limburg Sti- rumstraat haar huisgenootje - hoorde krijsen, sprong zij uit bed en holde naar de keuken. Daar; zag zij nog net hoe een man naar buiten vluchtte. Het 'aanslaan van de poes had effect. De vfouw iniste niets van haar huisraad-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1