Schiedam gooit schone en vuile grond door elkaar Afrijden in Schiedam niet extra moeilijk Ook sluiting in Schiedam Kritiek ontstelt Flardingha Ruiters Ridderkerksestraat verdeeld over sloop Van der Waal ziet 1 nieuwbouw inzakken! KAAIfliff&S OAGBlftD SCH1EDAMSCHE SÖÜRANI HltaWf WfilElllE CIUHANT Oortjes open op 31 oktober Alleen kiosk Vlaardingen-Oost blijft bestaan Ruiter bestolen Cv-ketels gestolen Elektricien maakt smak DINSDAG 6 OKTOBER 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 CBR verbaasd; wij zitten er niet om ze te laten zakken Schiedam Volstrekte onzin, reageert een woordvoerster van het CBR. „Wij zitten er toch niet om de mensen te laten, zakken? Wij zitten er juist om ze te laten slagen, alleen moeten de examenkandidaten wel bewijzen dat zij rijden kunnen". Bij het Centraal Bureau voor de Rijvaardig heid in Rotterdam vindt men het maar een zot verhaal. De Volkskrant maakte er zater dag melding van, dat als sommige examinato ren een antipathie hebben tegen bepaalde" kandidaten, zij expres 'een rondje Schiedam' doen. Schiedam zou namelijk berucht zijn: als ie in Schiedam moet afrijden, zak je geheid, zo gaat het verhaal. De Volkskrant putte die wijsheid uit het boekje Overstuur, geschreven door Johan Diepstraten (die een dagje in exa menauto's meemaakte) en uitgegeven door BZZTóH. Het CBR vindt het maar een indianenver- haal, dat mooie vrouwen van hun examinator makkelijke ribjes krijgen en dat types, die de examinator niet bevallen, gedoemd zijn tot Schiedam 'waar het altijd mis is'. Aan de Noorderbocht zegt de CBR-woord- voerster: „Wij hebben 22 standaardroutes uit gezet, allemaal even moeilijk, of even makke lijk, het ligt eraan hoe goed je rilden kunt Het is onzin, dat we er extra moeilijke ritten tussen zouden stoppen". Sch'sdam, dat vorig jaar de ANWB-prijs voor de -s. erkeersveiligheid won, omdat het aantal ongelukken in een paar jaar tijd zienderogen was afgenomen, heeft onder weggebruikers bepaald niet de naam een lastige stad te zijn. De verkeerscirculatie kent geen bijzondere knelpunten, hooguit de filevorming die vaak in en rond de binnenstad ontstaat kan ie mands geduld danig op de proef stellen. Maar voor een examenkandidaat lijken files juist mooi meegenomen: dan kom je de afnjtijd aardig door. De laatste weken is de verkeersintensiteit rond het Giessenplein aanzienlijk toegeno men. Hier is het uitkijken geblazen. Maar in Rotterdam stikt het van zulke problemen, er varen mensen die rijles hebben nog weke lijks. Parcours Broekpolder zou levensgevaarlijk zijn Vlaardingen Veront ruste telefoontjes van oud-PvdA-raadslid Henk Krabben hebben de ge meente Vlaardingen ge noodzaakt eens kritisch te kijken naar een par cours voor paardesport, dat onlangs in de Broek polder aangelegd blijkt te zijn. Het parcours loopt dwars door het populetum, het po- pulierenbos. „Maar het kruist voetpaden, wat akelige onge lukken kan geven, en boven dien bevinden zich op het parcours balken op 1,60 me ter hoogte. Dat is al vrij hoog, maar bovendien zitten die balken vast. Als daar een paard met zijn voorbenen te genaan knalt, ligt dat paard om en niet die balk", aldus Krabben, die zich, als erkend dierenvriend er behoorlijk over opwindt. Hij acht het parcours levensgevaarlijk. Zijn vragen hebben ook bij de plantsoenendienst en bouw- en woningtoezicht tot verwondering geleid. Chef plantsoenen G.J. Davidse verwijst naar algemene za ken, maar de betreffende ambtenaar die de Flardingha Ruiters een vergunning heeft verleend, is niet voor com mentaar bereikbaar. Boekelo Het is Krabben ter ore geko men, dat de Flardingha Rui ters zaterdag 17 oktober een grote cross willen houden, die veel van een military weg heeft. Men zou het ech ter sinds 'de narigheid van Boekelo', zoals Krabben het daar ontstane schandaal rond de paardensport omschrijft, geen military meer durven noemen. Krabben maakte dit week einde met zijn ex-collega Jaap van der Most een wan deling in de Broekpolder („dat doen wij wel vaker") toen hij plotseling het par cours ontwaarde. Krabben, tien jaar geleden de Broek polder-deskundige in de PvdA-fractie, wilde daar meer van weten en merkte dat men bij verschillende ge meentelijke afdelingen zijn verbazing deelde. „Die man weet niet waar hij over praat", zegt een ontstel de mevrouw Mosterd namens de Fla"dingha Ruiters. Hin dernissen van 1,60 meter zijn volgens haar volstrekt onmo gelijk; de maximale hoogte is 1,10 meter. Voor de cross op 17 oktober heeft de vereni ging juist een diervriendelijk parcours aangelegd, zegt de paardenliefheoster, „Een oor deel daarover kun je pas vel len als de baan helemaal klaar is. En dat is pas een paar dagen vóór de cross". Omheen Het evenement heeft volgens haar ook niets van een mili tary weg. „Dat is alleen voor de betere paarden om daar aan mee te doen moeten paard en ruiter wel van zeer goede huize komen". Inci denten zoals in Boekelo, waar een paard bij het ne men van een hindernis ver ongelukte, vreest zij dan ook niet. „Bovendien, als de deel nemers een hindernis te hoog vinden, mogen ze er om heen". Mevrouw Mosterd is hevig verontwaardigd over Krab- bens kritiek- Het zit de vere niging toch al niet mee: de laatste tijd wordt het par cours in de Broekpolder her haaldelijk gebruikt door on bekende ruiters. Tijdens die clandestiene ritjes zijn al twee hindernissen vernield, Stalling dicht: drie ontslagen Schiedam/Maassluis De bewaakte fietsenstalling in Schiedam wordt ook met de ondergang bedreigd. Be heerder Leo Das stopt per 1 januari 1988 met alle activi teiten bij station Schiedam- Rotterdam-West. Of er een nieuwe beheerder komt, is nog maar de vraag, „Er is geen droog" brood te verdienen", aldus Leo Das, die ook de fietsenstalling van Maassluis onder zijn be heer heeft. De Nederlandse Spoorwe gen willen echter de Maas- sluise stalling sluiten om zo de verliezen, terug te drin gen. De NS bood Das ver volgens de Schiedamse stal ling aan, maar de beheerder ziet er geen heil in. „Je mag niets extra's doen in Schie dam. Geen krantje verko pen of andere zaken. Alleen repareren, maar dat zet ook geen zoden aan de dijk. In Schiedam is al een kiosk en op het perron is een sta tionsrestauratie". Het zit Leo Das dwars dat, in verband met de bezuini gingsoperatie van de NS, ook in Schiedam de be waakte stalling moet ver dwijnen. „Ik zou misschien voor twee jaar werk hebben en dan weer op straat staan. Dat is natuurlijk geen toe komst. In Schiedam is de aanloop veel minder dan in andere steden". In Maassluis heeft wethou der Anton Wustrow van morgen in de vergadering van B en W gesproken over financiële steun aan Leo Das. Er ligt van de NS een bod op tafel om 20,000 gul den in de exploitatie van de Maassluise stalling bij te dragen. Dat is echter 30.000 gulden te weinig. Wustrow wil nu bekijken of de ge meente kan bijspringen om het bedrag op het gewenste niveau te brengen. „Maar daar zal ook in de raads commissies nog uitvoerig over gesproken moeten worden", aldus Wustrow. De consumentenbond heeft het idee geopperd om ook de omliggende gemeenten Maasdijk, Maasland en Ro zenburg om een bijdrage te vragen. Veertig procent van de mensen, die hun fiets stallen in Maassluis, is af komstig uit Rozenburg. Burgemeester H.B. van der Goot: „Veel Rozenburgers zijn afhankelijk van de veerdienst en de stalling na bij het station in Maassluis. Daarom hebben wij ook, de actie voor het openhouden van de stalling gesteund. Ik begrijp best dat Maassluis overleg wil met de buurge meenten. Zo zou ik gerea- feerd hebben- Of Rozen- urg echter financieel gaat bijdragen, weet ik niet. U moet niet vergeten dat wij een zeer armlastige ge meente zijn. Wij zouden misschien wel willen, maar of we het ook kunnen is een ander verhaal". Vlaardingen De drie vaste werknemers van de rij wielstalling bij NS-station Vlaardingen-Oost worden binnenkort ontslagen. De stalling gaat in maart 1988 dicht. Een reddingsoperatie zoals in Maassluis, waar de gemeente de tekorten bijpast, heeft volgens beheerder Rob Kamphues geen enkele zin. Kamphues wil ook niet dat zijn vaste klanten een handtekeningenactie be ginnen, zoals in Maassluis gebeurde. In de stalling is volgens hem geen droog brood te verdienen, ook niet als de gemeente bijspringt. 'Kamphues kreeg al ongeveer een jaar geleden te horen dat Servex bv, dochteronderne ming van de Nederlandse Spoorwegen en beheerder van de stationsrijwielstallingen, niet langer voor de verliezen wilde opdraaien. Servex wil de bewaakte stalling opdoeken en in de vrijkomende ruimte fietskluizen gaan verhuren. Kamphues realiseert zich dat de ongeveer 300 gebruikers ernstig worden gedupeerd. Het meerendeel zal zijn rijwiel op het stationsplein moeten stal len, een plaats waar dikwijls fietsen worden gestolen. Maar voor de beheerder geeft het zakelijk belang toch de door slag. Kamphues heeft geen zin zijn energie te steken in een onderneming, die toch nooit winst zal opleveren. „Ik zou zonder problemen een actie van de grond krijgen, maar Servex heeft dit besluit nou eenmaal genomen en ik denk niet dat daar nog iets aan te veranderen valt. In Maas sluis lag het probleem anders: daar zit de stalling niet in het station!'AL Servex zegt: ont ruimen, heb - ik dat maar te doen". Kamphues vermijdt liever een conflict met het stallingscon cern; hij wil de winstgevende kiosk, waar hij tijdschriften, sigaretten en versnaperingen verkoopt, na maart graag voortzetten. Een hoek van de stalling blijft daarvoor gereser veerd. Voor de rest van de ruimte ziet hij de toekomst somber m: „Zonder toezicht wordt dat een zootje, mis schien wel een ontmoetings centrum voor drugsverslaaf den". Ook de gemeente Vlaardingen is al geruime tijd op de hoogte yan de voorgenomen sluiting. Maar anders dan in Maassluis J worden op het Vlaardingse Si- stadhuis geen stappen overwo- fen om de stalling open te £1 ouden. Een ambtenaar: „We M hebben de zaak van alle kan- ten bekeken en zijn tot de con clusie gekomen, dat we geen geld hebben om de stalling te steunen". De fietsenstalling bij NS-station Vlaardingen-Oost gaat dicht. De beheerder heeft zich neergelegd bij het besluit van de eigenaar, Servex bv. Schiedam Ten noorden van het industriegebied 's-Grave- land wordt Vuile' grond ge stort bovenop de door de NBM gereinigde grond van het GTB-terrein, Een deel van de (licht) veront reinigde grond is nota bene af komstig van een destijds niet gesaneerd deel van het terrein Schiedam „Wij blijven ge woon met het hele rijtje zit ten!" Terwijl sommige bewo ners van de Ridderkerkse straat geïnteresseerd zijn in de nieuwbauwplannen, laten an deren er geen misverstand over bestaan dat zij in hun wo ningen willen blijven. Zij pro testeren tegen sloop. Het gaat evenwel meest om huurders, en het is de vraag of hun huis bazen de woningen toch niet aan de gemeente verkopen. In dat geval hebben zij geen en kel houvast. Jan Goed, projectleider van de stadsvernieuwing in Schie- dam-Zuïd, heeft de bewoners duidelijk proberen te maken y- dat handhaving van de Rid-£ derkerksestraat onverant- woord hoge renovatiekosten g met zich meebrengt. „En dan f nog zal het over 25 jaar volko- g men verpauperd zijn", aldus Goed, die wijst op de verzak kingen. - Op een hoorzitting over de plannen gingen sommige be woners flink te keer. „Je mag nog zo lang zijn, maar je bent nog geen 71 zoals ik", brieste een oudere man tegen Jan Goed. „Je gaat gewoon over onze rug heen!" „Ill zou niet Links de Ridderkerksestraat (met op de achtergrond de toren van de Heilig Hartkerk), rechts de Den Bom- melsestraat waarvan de bewoners grotere tuinen krijgen ais de Ridderkerkse- verdwijnt. eens willen", diende Goed hem van repliek. „Je moet die ouwe rotte Bom- melsestraat weghalen in plaats van de onze", zet een ander, die vervolgens de bewoners van die straat op zijn dak kreeg: „Laat ons er buiten!" Vermoedelijk eind 1990 zal het verouderde blok tussen Lek straat, Nieuwe Maasstraat, Ridderkerksestraat en 'Poep- laan' worden gesloopt. De ge meente is van plan de Groene- laan dan directe aansluiting te geven op de Buïtensluis. Dat leidt' onder meer tot een re constructie van het Wilhelmi- naplein. Volgens de tekenin gen wordt de Den Bommelse- straat een doodlopende weg. aan de Dwarsstraat. De situa tie doet zich nu voor dat een hoeveelheid grond, waarop vroeger een gashouder van de gemeentelijke technische be drijven (GTB) stond, bovenop de grond belandt waarvan het schoonmaken miljoenen gul dens heeft gekost. Bij de NBM. kijkt men ervan op. Het lijkt voorlichter Hans Poldermans evenwel niet juist, dat hij als woordvoerder van de aannemer commentaar le vert. „Wij maken de grond al leen schoon, maar ingenieurs bureau Oranjewoudt houdt het toezicht". Namens dit bureau zegt Jan Ros: „Ik boor dit voor het eerst, ik zal het eens navragen. Persoonlijk zeg ik: het zou mij niet onverstandig lijken als de vuile en de schone grond ge scheiden worden gehouden. Dat kan later verwarring voorkomen". Overigens zal de NBM nooit bang hoeven te zijn voor het verwijt, dat de grond niet goed schoongemaakt is. Ros: „Elk kwartier nemen wij monsters van de gereinigde grond. Dat gebeurt automatisch, omdat bij mensen misschien de discipli ne ontbreekt dat zo geregeld bij te houden. Op twee labora toria worden de monsters gea nalyseerd en de grond gaat pas naar de 's-Graveïandseweg, als ze is goedgekeurd". Over de andere grond, die in 's-Graveland wordt gestort, zegt de voorlichter van ge meentewerken, Jan Lang straat, dat de mate van veront reiniging alleszins meevalt. Dat zouden verschillende grondonderzoeken hebben uit gewezen. De grond, die in 's- Graveland wordt gestort, is uit verschillende delen van Schie dam afkomstig, laehalve van het GTB-terrein 'onder andere van de Bakkershaven en het voormalige Nieuwsticht, waar een nieuwe weg wordt aange legd naar de Buitenh'öyer Burgemeester en wethouders hebben een verklaring uitge geven, aldus Langstraat, dat deze grond geschikt is om er woningbouw op te plegen. Dat betekent dat ook bedrijfsbe- bouwing verantwoord wordt geacht. De gestorte grond is bedoeld voor de ophoging van het noordelijke deel van 's- Graveland. Bij de bodemsanering op het GTB-terrein, die jaren geleden twintig miljoen gulden kostte, kom -één stukje niet worden af gegraven. Onder meer stond r loods van aannemer Jaap in de weg. Mak heeft in tussen nieuwbouw gepleegd en op de betreffende grond kan nu woningbouw plaatsvinden, deel uitmakend van de 'derde fase woningbouw GTB*. Van wege die woningbouw wordt er nu afgegraven. De bewoners vereniging Sehie- dam-Zuid heeft verontruste kandidaat-kopers over de vloer gehad, die zich afvragen of er wel diep genoeg afgegra ven wordt. „Ik ben bang dat wij o^> vuile grond komen te zittenaldus één der veront rusten. Vlaardingen Inbrekers hebben een liefhebster van de paardensport lelijk gedupeerd. Uit het schuur tje in de Broekpolder, waar de 42-jarige Vlaar dingse haar ruiterattribu- ten bewaarde, werden drie zadels en drie hoofdstellen gestolen. De dieven namen ook een kruiwagen en een grasmaaimachine mee. Schiedam/Vlaardingen Zonder feestelijk vertoon gaan eind deze maand de 'oortjes' aan rijksweg 19 open voor ge motoriseerd verkeer. Rijkswa terstaat heeft de gemeenten Schiedam en Vlaardingen nog gepolst of de openstelling met enig ritueel gepaard moest gaan, maar bij geen der instan ties bestond daaraan behoefte. Boze tongen willen, dat wet houders Goudriaan en Zijde veld elkaar de eer niet gunnen als eerste de oprit op of de af rit af te rijden. Men spreekt van oortjes, ge zien de vorm van de op- en af ritten van rijksweg 19, nabij de BeneluxtunneL Voorlichter Jan Langstraat van gemeente werken Schiedam verwacht de openstelling de laatste^dag van deze maand. In feite gaan de oortjes maar half open. Vanaf de \baardin- gerdijk en de Mr. L.A. Kesper- weg zal men alleen richting Kethelplein de rijksweg mo gen oprijden, maar in geen ge val richting Beneluxtunnel. Dat is een eis van rijkswater staat, die gevaarlijke situaties vlak voor de tunnel wil voor komen. Ook kan men via een oortje alleen de rijksweg af, als men uit de richting van het Kethelplein komt. Verkeer uit de Beneluxtunnel mag hier de rijksweg niet verlaten. Maassluis Van een bouwter rein aan de Stellingmolen in Maassluis zijn de afgelopen nacht acht cv-ketels gestolen. De dieven gebruikten waar schijnlijk een bestelauto om de apparaten met een waarde van 1600 gulden per stuk af te voe ren. Een negende toestel werd gedemonteerd op het terrein aangetroffen. Het was de tweede diefstal binnen enkele weken. De aannemer uit Zoe- termeer meldde onlangs dat er zes cv-ketels waren gestolen. Schiedam Een 54-jarige elektriciën uit Vlaardingen heeft gisteren bij een karwei in Schiedam een voet gebro ken en enkele kneuzingen op gelopen. De man was in een loods aan de Schiedamseweg in Kethel aan het werk, toen de ladder waarop hij stond be gon te schuiven. De elektri- ciën smakte van zes meter hoogte op het beton. Hij werd per ambulance naar het zie kenhuis gebracht. Geen persoonlijke ongelukken deden zich voor bij een brand in een autobedrijf aan de Sin- gei. Bij loodgieterswerk had daar 's middags een houten plafond vlam gevat. De brand weer bluste bet vuur, maar moest 's avonds terugkomen omdat de bovenburen klaag den over stank en rook. Tus sen het plafond en de vloer waren enkele smeulende res ten achtergebleven. |iiiitiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii]iiiiiiiiii!itimiiiiiiii!ii!iiiiiiii!]iiiiii!!iiiiiiiiiiiiii[iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiii[ii]iiiiii[iiiiui!iiiiiiiimiiiiiiimiiimit[[iiiiij.- H Vlaardingen De acti- vitexten van de parle- mentaire enquêtecom- H missie naar subsidie schandalen in de wo~ ningbouw doen de aan- H nemerswereld geen j§ goed. Dat zegt het Vlaar- s dingse bouwbedrijf Van s der Waal bv. H Volgens directeur N. van Rij s zijn diverse projecten, die S Van der Waal zou-realiseren, EE door 'stroeve ambtenaren' op de lange baan geschoven, s Zo had het Vlaardingse be- drijf al 70 heipalen besteld voor een woontoren in Leid- schendam, maar zit de aan- nemer met de palen 'aan zijn 2 ribben', zoals Van Rij het uit- drukt, omdat het bouwplan 1 in de ijskast is gezet. 2 Ook van een project in Den Haag, waarmee acht miljoen gulden is gemoeid, is niet ze ker of het binnenkort van de grond komt- Van der Waal had goede hoop bij de bouw te worden betrokken. Het Vlaardingse bedrijf gaat zich de komende tijd hoofd zakelijk bezighouden met re novatie. „Er valt even een gat in de nieuwbouw", aldus Van Rij, die venvacht dat het ergste leed begin volgend jaar wel geleden zal zijn. Te gen dat tijdstip zou Van der Waals orderportefeuille weer goed gevuld zijn. Dat er onlangs veertien me dewerkers ziin ontslagen, heeft volgens Van Rij weinig met de Inzakkende nieuw- s bouwmarkt te maken. Enke- s le bouwvakkers zouden vrij- willig zijn opgestapt, de rest j= zou bezwaar hebben gemaakt S tegen het uitvoeren van be- s paalde soorten werk. De ont- slagen medewerkers zouden e= bovendien allemaal een jaar- 2 contract hebben gehad. Ge- 2 ruchten, dat Van der Waal op het punt zou staan nog 2 meer personeelsleden te ont- EE slaan, worden door de direc- 2 teur met klem ontkend. Van Rij: „Voor een renovatiepro- iect in Rotterdam-Noord heb- 2 ben a we zelfs elf nieuwe men- sen aangenomen". - 2 sniiijiii»rifiiiiisiiiiiiHiiiiiiiiiiEfU]ifiiiiijfi»iitiiiniit!iiiiiitiiti]iitiiimiiiiiui]iiiiiiiiiiiiiiiijnifiiiiiiiiiiminiiiiiiiitii]iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiisiitii

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1