Tekort dreigt nu al voor garage op Weeshuisplein Piramidewoningen op Faassenplein i Musical wordt klapper (ffl john kroes VLAARDINGS DAGBLAD V - SCHIEOAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT lp Verkrachting aan KW-haven Bankoverval verijdeld Alarmsysteem krijgt impuls Door bomen 't bos niet zien Bibelebons wil nu al filiaal Huizen met grasdaken bedoeld voor Spaland Museum wil meer migranten- kunst Weidepad dicht slaapkamer silhouette alpine wit. kiké hülsta studio DONDERDAG 8 OKTOBER 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, '3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 door CHRIS WOERTS Maassluis Het is aan de muzikale duizendpoot Meeuwis Rebel te danken, dat de musical 'Maassluis danst aan Het Scheur' ook inderdaad binnenkort in première kan gaan. „Het maken van arrangemen ten, daarin hebben we ons da nig vergist'', steekt regisseur Willem van Heijningen de hand in eigen boezem. „Zon der de inbreng van Meeuwis was er denk ik helemaal geen musical geweest". De Maassluisse dirigent hoort de complimentjes glimlachend aan: „Toen ik de eerste keer naar de repetities kwam, was ik \onder de indruk van het enthousiasme waarmee ge werkt werd. Daarom ben ik erin gestapt". Meeiïwis Rebel groeide al snel uit tot een onmisbare schakel. Waar choreografe Marion Schouten de deelnemers moest leren dansen^ daar lag voor Rebel de zware taak wegget legd om de veelal ongeoefende\ deelnemers maatgevoel bij te brengen. Ook moesten de spe lers leren zingen. „En dat leer. Maassluis danst aan Het Scheur dankzij Meeuwis Rebel je niet van de ene op de ande re dag. In het begin dacht ik ook: wat moet dat worden, maar in een half jaar tijd is er enorm veel geleerd. Dat geeft een ontzettend goed gevoel". De musical is een uniek pro ject. In enkele uren tijd wordt de geschiedenis van Maassluis op de planken gebracht. Ruim 500 inwoners van de stad zijn bij het spektakel betrokken. Ruim 90 muzikanten (Kunst Na Arbeid, het Telemann En semble en popgroep Kick the Habit) nemen in het weekein de van 23 oktober plaats in de orkestbak. Het Maassluis Man nenkoor, het gemengd jonge renkoor Timbre en kinder koor Fluitekruid zullen op vo cale wijze de spelers op het to neel van 28 bij 24 meter on dersteunen. „Voor die vocale ondersteu ning hebben wij bewust geko zen", aldus Willem van Heii- ningen. „Wij willen dat de teksten goed overkomen in de zaal Bij de musical Cats, die nu in Carré te zien is, mis je door wat voor oorzaak dan ook een deel van de tekst. Dat wil len wij voorkomen". Meeuwis Rebel: „Ik heb altijd een hekel gehad aan tekst boekjes. De mensen moeten gewoon goed kunnen verstaan wat er op het toneel gezegd en gezongen wordt". Stemmen Het heeft Meeuwis Rebel heel wat hoofdbrekens gekost om alle arrangementen op elkaar af te stemmen. „Je moet niet vergeten dat Kunst Na Arbeid een heel ander gezelschap is dan het Telemann Ensemble. In de finale spelen de groepen "samen, maar tijdens de rest van de musical speelt óf Kunst Na Arbeid óf net Telemann Ensemble. Ik had het geluk dat ik overdag veel tijd heb gehad om te arrangeren, de tijd die ik had heb ik er ge woon vol plezier ingestopt". 'Maassluis danst aan Het Scheur' speelt zich af in de pe riode van 1400 tot 1937. „Zeg maar van het moment dat Maassluis als zelfstandige ge meente verder ging zonder Maasland. We zullen zorgen voor spektakel. De decorbou wers hebben schepen nage bouwd, niets aan net toeval overgelaten. We zullen laten zien dat de relatie tussen de Maaslanders en de Maasslui- zers nu niet direct optimaal ■was. De Hoekse en Kabeljauw se twisten, de Watergeuzen, al les komt in de musical voor", maakt Van Heiningen enthou siast duidelijk. Een centrale rol is daarbij weggelegd voor Anneües van Buuren. Zij speelt de rol van vertelster/lerares en neemt haar leerlingen mee terug in de tijd. „Af en toe geven we een eigen interpretatie van de geschiedenis", aldus Wim van Heijningen. „Het wordt een klapper, daar ben ik zeker van. Ik heb al vijf musicals ge daan, maar dit wordt echt het grootste succes". Voor de première op vrijdag 23 oktober heeft zakelijk lei der Roy van der Plasse echter nog wel financiële hobbeltjes weg te werken. Om de musical op de planken te brengen is een bedrag nodig van liefst 60.000 gulden. „Door de in breng van sponsors, het Anjer fonds, de gemeente Maassluis en de provincie hebben we de begroting bijna sluitend. Er is nog esn gaatje van tussen de 25Ö0 en 5000 gulden. Ik heb het volste vertrouwen dat het tekort wordt weggewerkt Een faillissement kunnen we ons niet veroorloven". Ruim een jaar nemen de repe- IE I tities nu in beslag. Zondag is de eerste grote generale repeti- o I tie. Het wordt dan echt me- ^1 nens want dan wordt voor het o I eerst geoefend met de muziek, S terwijl ook de decors zijn opr Meeuwis Rebel (achter de vleugel), Marion Schouten en Wim van Heijningen zijn zeer tevreden over de in~ gebouwd. „Het enthousiasme -zetvan ge medewerkers aan de musical 'Maassluis danst aan Het Scheur', van de deelnemers is enorm. De kinderen, de bejaarden, een enorm succes. Hetenthou- werkelijk iedereen heeft zich siasme straalt van iedereen voor meer dan 100 procent in- afaldus Wim van Heijnïn- gezet. Daarom ook wordt het ge"- In totaal worden drie voorstel lingen gegeven. Per uitvoering kunnen 750 bezoekers plaats nemen in de Wethouder Smit- hal in de Steendijkpoldér. „Eh reken maar dat het alle dagen uitverkocht is", besluit Witn van Heijningen. Bibliotheekpersoneel komt liever op de fiets7 Vlaardingen Een 16-jarige jongen uit 's-Gravenzande is vandaag voorgeleid aan de of ficier van justitie in Den Haag. Hij wordt ervan verdacht zon dagnacht op een schip, dat lag afgemeerd in de KW-haven in Vlaardingen, een 18-jarig meisje uit Schiedam te hebben verkracht. De twee ontmoet ten elkaar in een discotheek aan de haven, waar hij haar overhaalde met hem mee te gaan. Het meisje moest zich met in- .wendige verwondingen onder doktersbehandeling laten stel len. De jongen, ale ontkent, werd 's nachts om vijf uur van zijn bed gelicht. Vlaardingen Dankzij attent reageren van twee spelende kinderen heeft de politie gis termiddag een overval op de Bondsspaarbank aan de vette- noordstraat kunnen verijde len. De kinderen waarschuw den meteen de politie toen zij even voor drie uur in een steeg achter de Vnleriusstraat door twee vermomde mannen werden aangesproken. Aan vankelijk dacht de politie met kinderlokkers te maken te hebben. Toen agenten -poolshoogte kwamen nemen, holden de mannen hard weg. Eén van hen werd in het buurthuis aan de Willem Pijperstraat aange houden, de ander werd in een tuin achter een woning aan de Mozartlaan gearresteerd. De overvallers in spé, een 31-jari- ge en een 29-jarige Vlaardin- ?er, bekenden hun plan. n het toilet van het buurthuis werden behalve vermom mingsspullen. ook een bom ontdekt, die na onderzoek van de Explosieve Opsporing Dienst een nepbom bleek. In de tuin aan Mozartlaan trof de politie een geladen gasalarm revolver aan. Schiedam - Het centraal alarmeringssysteem voor ou deren is bij te weinig Schie dammers bekend. Het systeem voorziet erin dat in noodsitua ties met een simpele druk op een knop hulp kan worden ge vraagd en geboden. De openbare nutsbedrijven hadden bij de introductie gere kend op veel deelnemers. Dat het aantal abonnees achter blijft bij de verwachting,'ligt volgens de ONS aan de niet optimale voorlichting. Daarom is een nieuwe campagne ge start, compleet met affiches in de stad en brochures die bij potentiële deelnemers thuis worden bezorgd. Vlaardingen Ondanks dreigende financiële 'te korten is de Vlaardingse gemeenteraad gisteravond akkoord gegaan met de bouw van een parkeerga rage op het Weeshuis plein. De garage, onder deel van een complex wo ningen en winkels, komt voor rekening en risico van de gemeente. De bou wer, r Vastgoed/Eurowo ningen, stelt zich garant voor slechts 21 van de 50 plaatsen. Voor de medewerkers van de (nieuwe) gemeentebibliotheek zijn 13 plaatsen gereserveerd, maar het is hoogst twijfelach tig of zij er gebruik van zullen maken. „Die dames en heren komen komen altijd op de fiets naar hun werk", wist VVD- fractievoörzitter Georges Neiissel. Remi Poppe (SP) stel de het nog scherper: „Het bi bliotheekpersoneel zal wel gek zijn Dm 800 gulden per jaar te betalen voor het drooghouden van hun auto. Zet gewoon wat witte strepen op de weg, dan heb je ook parkeerplaatsen". De zestien resterende plaatsen zijn bedoeld voor de huurders van bejaardenwoningen, maar Poppe gelooft niet dat zij staan te trappelen voor de overdekte autostalling. Volgens de SP- voorman gaat het met de gara ge op het Weeshuisplein pre cies dezelfde kant op als met de Afrolgarage, die de ge meente in het eerstë jaar een strop van 400.000 gulden heeft bezorgd. Ook Cor de Jonge (SGP/GPV/RPF) waarschuw de voor een herhaling van het Afrol- debócle. Maar volgens wethouder Bas Goudriaan kan er aan de plannen niet meer worden gesleuteld. De ge meente heeft grote moeite ge had toestemming van het rijk te krijgen voor de 38 wonin gen. De garage kan niet los worden gezien van dat bouw plan, waarvoor de contracten trouwens al getekend zijn. Op 8 januari gaat de eerste paal de grond in. De bewoners van de Afrol zijn op dezelfde onverzettelijkheid stukgelopen. Deze overwe gend bejaarde huurders van Patrimoniums Woningen zijn verplicht hun auto in de par keergarage te stallen. Omdat zij daar geen 800 gulden per jaar voor over hebben vroegen zij ontheffing: ze willen net als alle andere centrumbewoners hun wagen gewoon op straat parkeren. De gemeénte geeft daar geen toestemming voor. Dat zou de verliezen op de ga rage met nog eens 50.000 gul den opdrijven. Jan Bulva (VVD) noemde dat asociaal, wat de liberale fractie hem niet in dank afnam. CD A-wethouder Chris van Roon (verkeer en vervoer) probeerde de ontevredenheid af te zwakken. Hij richtte zich rechtstreeks tot de luisteraars die de raadsdebatten via het kabelnet volgden, met de me dedeling dat de huurders van het Afrol-complex heel erg te spreken zijn over de kwaliteit van hun woningen. Staelduin Het oostelijk deel van het Staelduinsebos is door conflicten bij de verantwoor delijke instanties nog niet opengesteld voor publiek. Pas begin volgend jaar is het in richtingsplan klaar. Volgens B en W van 's-Gra venzande willen de gemeen ten, de vereniging Vrienden van het Staelduinse bos en de beheerder (Het Zuidhollands Landschap) meer aandacht voor gezins- en dagrecreatie. Ministeriele vertegenwoordi gers zouden meer de nadruk op natuurbehoud willen leg gen. Daar moet nog over ge boomd worden. Vlaardingen Dat viel Ati Ranshuysen reuze mee. De peuterspeelzaal verhuizen naar de andere kant van de Westwijk leek een riskante onderneming. Maar aan klan dizie geen gebrek: de leidster van Bibelebons telde op de dag van de opening 90 kinderen. En op de wachtlijst staan nog eens 43 namen. Ati Ranshuysen kreeg gisteren geen schijn van kans met wet houder Arij Maarleveld over die alarmerend lange wacht lijst van gedachten te wisselen. Op de hectische openingsdag kon de door ballonnen en feestmutsen omgeven wethou der geen verstaanbaar woord uitbrengen. Maar hij houdt het overlég" te goed, want een filiaal begin nen lijkt de Bibelebons geen overbodige luxe. Ati Ranshuy sen: „Er wonen ontzettend veel jonge gezinnen met kin deren in de wijk. De mensen op de wachtlijst moeten een jaar geduld hebben. Dat is voor de ouders niet leuk. En voor ons ook niet, want de lijst blijft groeien". De leiding van Bibelebons is dik tevreden met het nieuwe onderkomen, een lokaal van de Paulusschool aan de Van Maerlantlaan. „Krap, maar erg fezellig", oordeelt Ati Rans- uysen. Al blijft zij met wee moed terugdenken aan het vo rige adres, het uitgebrande Koepeltje in de Van der Werffstraat. „Het is nu ge sloopt, maar als ik er foto's van zie schieten er telkens weer tranen in mijn ogen", al dus de peuterleidster. Schiedam Op de 'me- troboog' tussen Groenoord en Woudhoek worden volgend jaar 16 piramide- woningen gebouwd. Gis teravond gaf de commissie stadsontwikkeling en mi lieu groen licht, waarna wethouder Chris Zijde veld de initiatiefgroep van milieubewuste Schiedam mers van harte feliciteer de. De groep heeft er vier jaar lang hard aan getrok ken. De metroboog loopt ten noor den van het Faassenplein. In de jaren zestig was het de be doeling, dat via deze bocht de metro naar Vlaardingen zou worden aangelegd. Die plan nen zijn veranderd inmid dels is er een tramlijn die Vlaardingen helemaal niet aan doet en tussen het groen, dat er inmiddels hoog is opge schoten, komen de piramide- woningen te staan. Architect is Gerard Schouten. „Doe me een lol en vertel hem hoe enthousiast de commissie was", fluisterde Zijdeveld gis teren na afloop tegen Corrie Groenewegen, die vanaf het eerste moment bij de plannen Schiedam Swingende jazz muziek bracht er de stem ming in, de diavertoning was prachtig, maar het was voor al de filosofie achter de gras- daken die gisteravond de commissie stadsontwikkeling en milieu inspireerde. Het is de bedoeling dat Spaland een zeer groéne nieuwbouwwijk wordt, en als het aan de com missie ligt komen daar hui zen met daktuinen, met gra zige velden op de daken, met vlasakkers zelfs. „En klim- feiten", opperde CDA'er Ton els, „dan hoef je het gras niet te maaien". De filosofie, gisteravond ver woord door dakbedekkings adviseur Bert de Rooij uit Rosmalen en de Duitsers Walter Dtlsdieker en Peter Beutel, getuigt van een mi lieubewuste visie op de stad. „Steden zijn warmte-eilan- den", zei De Rooij, „die het biologisch evenwicht en het klimaat verstoren". Er is veel te veel steen in de stad, veel te weinig plantengroei, ter wijl planten duidelijke effec ten hebben op het milieu: het 'terugdampen' van regenwa ter wordt erdoor bevorderd, men voelt zich prettiger in een groeiende en bloeiende omgeving, planten dienen ais beschutting tegen wind en zon, ze nemen water op en ontlasten dus zelfs de riole ring. Schiedammers kunnen nog heel wat leren van de holbewoners, zo maakte de eerste dia meteen al duide lijk. De commissie stadsontwikke ling en milieu, later op de avond ook al enthousiast over de piramidewoningen, vond het zeer de moeite waard om verder te experi menteren met energiebespa rende bouwvormen. Grasda ken zijn isolerend en be schermen de dakconstructie, mits er een goede folielaag tussen zit die aantasting door wortels voorkomt. Even was er een frons: toen de Duitse delegatie vertelde dat er met vele landen zaken worden gedaan waaronder Zuïd-Afrika. „Dat doen we in Schiedam niet", zei Ulferd Bmseker (CPN). Maar het bleek ooit een projeetje te ziin geweest voor een privé-dak- tuin in Johannesburg. „Da haben wir kein Gesell- schaft", stelde Beuier Bruse- ker gerust. gei Groenewegen legde de com missie gisteravond kort en bondig de talrijke voordelen van een piramidewoning uit. Het betekent een andere vorm van bouwen en wonen, het sti muleert de creativiteit, het is milieuvriendelijk, er zijn plan nen voor een gecombineerde biologische tuin en voor kring loop van afvalprodukten. „Een verrijking van het stadsbeeld", oordeelde PSP'er Bart de Lee- de en dat was de commissie unaniem met hem eens. Men prees het doorzettingsvermo gen van de initiatiefgroep, waarvan tien vertegenwoordi gers op de tribune zaten. Nu moet de provincie nog goedkeuring hechten aan het plan, maar milieubewust Schiedam heeft goede hoop de warme instemming van de commissie in Den Haag te kunnen overdragen. Ook vaders namen gisteren een kijkje in het nieuwe onderkomen van Bibelebons, waar de peuters zich meteen thuisvoeiden. iiuuiutiiiiii(iiiiii(i(uiiiii[iiiiiiiiuituiiiiiiii(iiiiiiiiiüiiutitii[iiiifiiiumiiiitumtiiititiiiiiiuuiittiiiiiiiiuiiiiiiiiiu(iitimmiiiiiiiiiiuiiHitiiiiitmuiiiiitiiiiiiiiiitfiiiEUiiuuiiiii!iiiiiiiiiiiijiitimituuLtit[ Schiedam Kerkepad en de Brandersfeesten bezorgden bet Stedelijk Museum in Schiedam 34.0QQ bezoekers, maar op de eerstvolgende kunstexpositie kwam tot nu toe slechts een handjevoL bezoekers af. Een contrast dat directeur Hans Paalman niet lekker zit Vol gens hem verdient Zonder Ti tel, de tentoonstelling met werk van elf migranten kunstenaars, meer waardering. Dat de bezoekers dit keer niet in de rij staan, 'dankt' het Ste delijk aan de Feduco. De edu catieve omroep faalde volko men, toen het erom ging de expositie landelijk bekendheid te geven. Over de bij de ten toonstelling behorende film die de Feduco zondagmorgen uitzond is Paalman zeer te spreken, maar dat de persbe richten niet ter bestemde plaatse arriveerden, stemde hem uitermate bedroefd. „Voortaan versturen we de uitnodigingen weer zelf", al dus de teleurgestelde museum directeur. Paalman overweegt volgend jaar wat meer aandacht te schenken aan werk van in Ne derland verblijvende kunste naars. Ook lijkt het hem aar dig een tentoonstelling te wij den aan kunst van de Antil len. Met die eilandengroep zegt hij reeds 'vage contacten' te onderhouden. In elk geval moet er wat meer erkenning komen voor de migranten- kunst Paalman: „Werk van bijvoorbeeld de academie van Paramaribo wordt veel te ge makkelijk afgedaan als 'te kleurig'. Dat is niet eerlijk. Als we werk uit Frankrijk zien, zeggen we opeens heel positief: ah, die Latijnse helderheid! Dat vind ik nogal willekeu rig". Maasland Het Weidepad in Maasland zal vanaf morgen ongeveer twee maanden worden afgesloten voor brom mers en fietsers. De Westland- sche Drinkwaterleiding Maat schappij werkt m die periode aan de waterleiding. Tot me dio december wordt het ver keer omgeleid via de Molen weg. Eén en ander zal door middel van verkeersborden worden aangegeven. in onze showrooms vindt u de komplete kof- lektie bedden, woonkamers van" gühülstar singel ü1 (achter broersvest) telefoon 010-4267920 BChiedatn

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1