mm Historie Gemeenlandshuis alleen voor ingelanden Van Hoon twijfelt aan nut fietspad viAAsames dabbhbsw HET ERFGOED DE LAATSTE 2CV6 "CLUBS" MET 2580, KORTING1 Gebr. J. F. Zuidgeest SOHEOAMSCHISSMBI:- Slffli WHERWBE COURANT Schooljeugd dupe van geharrewar OVG-geld Dak waait weg, huizen ontruimd sSiiigipgB - Sse j 3 Actievoerster hartelijk bedankt v PM? Zwem-inn disco in zwembad Autokrakers ingerekend -U. 99 Kwam ik bij depomp met 'n lege tank. En ditoportemonnee,99 bondsspaarbank s Gerard Verhulsdonk, een ware attractie 'Enquête suggestief nn VRIJDAG 16 OKTOBER 1987 Regionale radactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: Ott-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Monumenten wijdt het RN beurtelings j aandacht aan oude gebouwen en aan mensen met visie op monumenten zorg. door CAREL VAN DER VELDEN Maassluis Al sinds mensenheugenis houdt het in 1319 op gerichte Hoogheem raadschap Delfland kantoor aan de Maassluisse Hoog straat, 'pal naast de oude haven. Tot aan 1625 bevolkten de polderbemalers en dijkbewakers een houten barak, waar na zij de beschikking kregen over het nog steeds bestaande Ge meenlandshuis Delf land, Het in renais sancestijl opgetrok ken pand werd in 1980, na een onder breking van 25 jaar, weer districtskantoor van Delfland, waar door één van de oud ste monumenten in de regio haar histori sche functie van be stuurscentrum voor dijkgraaf en hoog heemraden terug kreeg. Dijkgraaf A.P. van den Berge legt uit dat Maassluis al sinds de 13e eeuw een strategische punt is in het Delflandge- bied, „Vanaf die tijd komen de Noord-Midden en Boon- vliet uit in de haven van Maassluis. Deze vlieten gin gen vanaf die tijd voor de af watering van onder andere de gemeenten Monster en Wateringen zorgen. Vandaar ook dat dat de sluizen in Maassluis namen hebben als Monsterse- en Wateringse sluis". Vanuit deze vlieten moest het water opgemaald worden naar de hoger gelegen haven, die in open verbinding met de Oude Maas stond. Doordat het waterschap ook in deze tijd al zorg droeg voor de dijkbewaking in het gebied tussen Schiedam en de Noordzeekust, groeide Maas sluis uit tot een belangrijk centrum in de regio. Oorlogsschip De vergaderingen over de polderbemaling, de dijkver zwaringen, de kades en de bruggen vonden vanaf die tijd steevast in de grote zaal van het Gemeenlandshuis plaats. In deze 'toonkamer' zijn nog steeds tal van ver wijzingen te vinden naar het verleden. In de gebrandschil derde ramen, die overigens niet meer origineel zijn maar uit het begin van deze eeuw stammen, vinden we de na men terug van de diverse dijkgraven, vergezeld van het familiewapen. Wel origi neel is het in gemarmerd hout uitgevoerde wapen van Delfland, dat zich in de schouw bevindt. Op oude prenten zag de dijk graaf dat er vroeger een schilderij in de schouw geze ten heeft. „Tijdens de reno vatie kwamen wij daarom op het idee, om daar opnieuw een schilderij in aan te bren gen", vertelt Van den Berge. „Het originele doek bleef on vindbaar, vandaar dat we Frederik Loss toen maar op dracht hebben gegeven een nieuw schilderij te maken". Op dit schilderij, naar een oude prent van de Maassluis- se haven, vinden we onder andere Michiel de Ruyter's oorlogsschip terug, dat onder de naam Delfland de wereld zeeën bevoer. De dijkgraaf kijkt nog even terug naar de tijd voor de re novatie. „In 1956 waren we hier door de toenemende ac tiviteiten uit ons jasje ge groeid, vandaar dat wij v toen verhuisd zijn", aldus Van den Berge. „Tot 1980 had het ge bouw eigenlijk geen echte functie meer. Het deed alleen af en toe dienst als trouwzaal voor de gemeente. In 1979 kwam het belendende pand vrij, waarop wij direct de kans aangrepen om hier te rug te keren". Een echte curiositeit vormt de eikenhouten wenteltrap in de hal. De trapas, die zeker vijf meter lang is, is namelijk uit één eikenboom gesneden. Deze techniek wordt al eeu wenlang niet meer toegepast, waardoor het traptype uiterst zeldzaam is geworden. „Een uniek pronkstuk van am bachtelijke kunst", zegt Van den Berge. Tot droefenis van veel Maas- sluizers kan men het Ge meenlandshuis alleen van de buitenkant bewonderen. Slechts na afspraak mag men naar binnen. Sommigen vin den dat vooral de grote zaal, die nog maar zelden door het waterschap gebruikt wordt, een belangrijke functie in het culturele en toeristische le ven van Maassluis zou kun nen vervullen. De Maassluizers, die open stelling van de zaal nastre ven, zouden dijkgraaf Van den Berge misschien eens kunnen herinneren aan diens eigen motivatie achter het in oude luister herstellen van het pand. „Slechts dat wat men gebruikt, bezit men", lezen we in een door het hoogheemraadschap uit gegeven boekje, dat ver scheen naar aanleiding van de heropening van het pand In 1980. Het Gemeenlandshuis in Maassluis is één van de oudste monumenten In de regio. Veel Maassluizers vinden het Jammer dat de grote zaal niet gebruikt wordt voor toeristische of cultu rele doeleinden. C7-* 'M 'W; itfr Schiedam Het unieke van een on derwijs voor- rangsgebied is niet in één middagje zichtbaar te ma ken. Zelfs een week zou nog te kort zijn. Maar wat de kinderen met een leer- aehterstand straks moeten beginnen alsminister Brinkman (welzijn, volks gezondheid en cultuur) in derdaad zijn bezuiniging van 14 miljoen doorvoert, leek gisteren nauwelijks terzake doende. Het Schiedamse OVG-bestuur dat de raadscommissies voor onderwijs en voor welzijn en cultuur ontving, legde vooral de nadruk op het belang van de werkers. Zeven part-timers die al min of meer op een vas te aanstelling hebben gere kend, dreigen hun baantje weer kwijt te raken. Een on verteerbare zaak en moreel volstrekt niet in de haak, vindt OVG-voorzïtter Lex Tigges. Ondertussen worden de kinde ren de dupe van het geharre war. Dat is des 'te treuriger omdat Schiedam niet eens heeft kunnen aantonen of het wel zin heeft, scholieren die in de klas moeilijk^ meekomen wat extra begeleiding te ge ven. Het plan was nog niet klaar, of Brinkman haalde let terlijk een streep door de reke ning. Schiedam moet 88 uur inleve ren, tijd die de scholieren zou den doorbrengen in de club- en buurthuizen en de biblio theek. Die combinatie met het welzijnswerk was juist het sterke punt van het OVG- plan. Onderwerpen die in de klas ter sprake komen, kun nen de kinderen dan verder uitdiepen door er boeken bij te zoeken of er actief mee aan de slag te gaan. De gemeenteraadsleden kon den gisteren een beetje een in druk krijgen wat dat in de praktijk inhoudt- Op de Goe man Borgesiusschool in Schie dam-West woonden zij een ge splitst leeslesje bij deels voor Turkse, deels voor Ne derlandse peuters en in wijkcentrum De Erker keken ze hoe kinderen met video-ap- paratuur zelf een reclamespo tje maakten. Maar uit de vragen na afloop bleek weinig belangstelling voor het lot van de gedupeer de jeugd. De wat matte discus sie spitste zich vooral toe op de vraag hoe het financieel ver der moet. Vlaardingen Veel wijzer is bewoonster Lucy Millar van de Eksterflat gisteravond niet geworden in de commissie verkeer. Zij bood 527 handtekeningen aan van mensen die net als zij een voet- en fietspad langs de busbaan op de Europaboulevard aangelegd willen zien. En zij werd door wethouder Chris van Hoon har telijk bedankt, „voor uw betrokkenheid bij de veilig heid van de kleine en grote verkeersdeelnemers in onze stad". Bewoners van tien woningen aan het Nagelkruid in Vlaardingen hebben vanochtend in allerijl hun woningen moeten verlaten. Onder het geweid van de wind stoten waaide om half negen het dak van de pas opgeleverde hul zen, ontstonden scheuren in de muren en raakten stenen los. Politie en brandweer begeleidden de bewoners naar het nabijgele gen bejaardentehuis Uitzicht. Zij hebben inmiddels onderdak gevonden bij familie en vrienden. Bouw- en woningtoezicht stelt een onderzoek in. Het dak van de huizen aan het Na gelkruid was niet het enige dat losraakte In de storm. Ook de overkapping van het Fina- pompstatïon aan rijksweg 20 waalde weg. De rijksweg moest een tijdlang voor alle verkeer worden afgesloten. (ADVERTENTIE) Kenteken moet vóór 1 november 1987 op uw naam zijn gezet! in div. kleuren Zolang de voorraad strekt Vlaardingen, Kethelweg 54, tel. 010-4344268 Energieweg 38 (occasions), tel. 010-4343568 Agent voor Vlaardingen, Maassluis en Maasland Schiedam Zwembad Zuid biedt in de herfstvakantie ver schillende activiteiten voor scholieren aan. Maandagoch tend staat de grote waterspeel tuin centraal. Voor dinsdag ochtend staat tekenen met vingerverf op het programma en woensdagmiddag wordt tussen één uur en half vier een zwem-inn discotheek ge houden. Maassluis De Maassluise po litie heeft rond half twee van nacht drie Schiedammers ge arresteerd. Het trio was aan de Merellaan bezig een auto open te breken. Een buurtbewoner waarschuwde de politie, die het drietal op heterdaad be trapte. De daders konden zon der moeite worden ingere kend. Volgens de recherche was het hun eerste 'autokraak' in Maassluis. Het verkeersongeluk, waarbij een 13-jarig jongetje zo ernstig gewond raakte, dat hij voort aan een onderarm moet mis sen, was voor Lucy Millar aan leiding om met haar handteke ningenactie te beginnen. „Ik woon daar sinds elf jaar en elf jaar geleden heb ik al een on geluk gezien, waarbij een jon getje beide benen brak. Zijn ene been is nu korter dan het andere. Het is daar op die bus baan een onhoudbare situatie", zei mevrouw Millar. De mensen die de handteke ningen ophaalden waren ge troffen door de reacties van de mensen. „Blij dat er nu einde lijk iemand actie onderneemt", zeiden omwonenden van de busbaan. En zij vertelden over de vele bijna-ongelukken die langs de busbaan plaatsvinden. Lucy Millar „Door de actie is zoveel losgekomen. De mensen vinden de situatie onhoud baar". Wethouder Chris van Roon wenste te betwijfelen, of het ongeluk het jongetje kwam in botsing met een RËT-bus niet ook gebeurd zou zijn als er een fietspad langs de Euro- paboulevard was geweest. Maar hij gaf toe, dat het voor fietsers en voetgangers langs de busbaan een 'hoogst onge lukkige en onhandige situatie' was. „De ernst van de situatie is ons bekend", zei de wethou der. „Wij zullen ons daar ern stig op beraden". Jopie Schumacher (CDA) bel de de politie van Schiedam en kreeg te horen dat het ver lengde van de Europaboule vard, de Brederoweg in Schie dam, niet onveilig was. Daar liggen wel een voetpad en een fietspad. Maar toen Joke Fial van de SP vroeg of een fiets pad langs de Europaboulevard dan prioriteit mocht krijgen, werd zij bijkans in de hoek ge zet door haar collega-raadsle den. „Er moet toch eerst een grondige analyse worden ge maakt van de situatie", zei Ge rard Boender. „Wij gaan toch geen fietspad aanleggen zon der studie?" VVD'er George Neijssel schimpte: „Ja, fiets- paadje leggen, niemand zeg gen". En SGP-er Rien Lens- velt vond dat er in Fials vra gen een gemene beschuldiging aan het adres van de CDA- wethouder school. Of het wellicht zin had om nog meer handtekeningen op te halen, vroeg Lucy Millar. Maar wethouder Van Roon zei, dat zij zich die moeite kon besparen. „Uw actie is al voor meer dan honderd procent ge slaagd". Maar waarschuwde wel meteen, dat de actievoer ster niet al te snel feucces moet verwachten: „Ambtelijke mo lens draaien perfect, maar niet altijd even snel". (ADVERTENTIE) Bij de geldautomaat van de bank met de S kunt u 24 uur per dag contant geld tanken. Ook in het weekend. Met uw eigen pasje, dat u kunt aanvragen als u een (salaris)rekening bij ons hebt of neemt. Loop even binnen bij een kantoor in de buurt voor meer informatie. «juin de buurt is de bank binnen loopafstand Schiedam Vlaardingen spaarbank Schiedam - ^,Is hij nou WD of PvdA?" vroeg Tiny Krikke zich menigmaal af. Het socia listisch gemeenteraadslid liet zich wel vaker door Gerard Verhulsdonk van de wijs brengen. Door 's mans onver wachte kwinkslagen raakte ze dikwijls de draad van haar be toog kwijt „Hij nam me soms ronduit in dè maling", herin nert de oud-politica zich, Het partijblad van de Schie damse VVD staat deze maand vol van dergelijke anecdotes. Gerard Verhulsdonk is 25 jaar lid van de gemeenteraad en dat feit, gevoegd bij zijn repu tatie als raskomiek, is goed voor een hele P reeks sympa thiebetuigingen. Voor burgemeester Reïnier Scheeres die destijds nog als ambteloos burger op de publie ke tribune zat was Verhuls donk zo'n twintig jaar geleden de belangrijkste attractie tij dens de raadsvergaderingen in het oude stadhuis, „Ook na een kwart eeuw verveelt hij nog niet", 'aldus Scheeres, die de liberale voorman 'geen ge wone grappenmaker' noemt. „Want zijn betoog heeft altijd een serieuze ondertoon",, Scheeres is - waarschijnlijk de enige politicus tegen wie ooit een 'motie van afgrijzen' werd ingediend. Initiatiefnemer was uiteraard Gerard Verhuls donk. Hoewel ook'Cees Lans bergen (oud K,VP-er, later CDA) zich menige veeg uit de pan herinnert Lansbergen vermoedt dat Verhulsdonk nog eens graag ouderwets zijn hart zou luchten. Maar die mo gelijkheid is beperkt, want de VVD zit tegenwoordig in het college. En dat is een heel an dere verantwoordelijkheid dan oppositie voeren. Eef Collé, oud-wethouder voor de CPN en in politieke dienst jaren minstens Verhulsdönks evenknie: „Zijn optreden was dikwijls spectaculair en een korte periode iets té gezocht, maar gelukkig al gauw weer gewoon". Gewoon wil voor Collé zeggen: een solist die duidelijk een stempeLdrukt op de gemeenteraad, t Gerard Verhulsdonk..werd op vrijdag 23 november 1962 bée- digd. Een maand eerder had de raad zijn benoeming aan vaard. VVD-afdelingsvoorzit- ter Ben Jeene biedt de man die al 25 jaar^hekend staat om zijn 'vrolijke' doch serieuze kritiek' namens zijn partij op 30 oktober eemreceptie aan in zaal Irene aan de Nieuwe Ha ven. Het zal.er druk worden. Want zijn reputatie als attrac tie raakt de welbespraakte ma ker van bonbons en bon mots waarschijnlijk" nooit meer kwijt. Gerard Verhulsdonk, 25 jaar raadslid voor de WD. Vlaardingen VVD-fractie- leider George Neijssel vindt de enquête die wordt gehouden onder bewoners van de Oran- jebuurt suggestief. De libera len stonden in de commissie verkeer alleen in hun kritiek op de enquête over het al dan niet openstellen van de bus baan over het Landje van Chardon. De VVD is voor openstelling van de busbaan. Dus stak het Neijssel, dat inde toelichting bij de enquête steeds,'het niet openstellen van de busbaan wordt onderstreept en dat de omwonenden een buurtparkje wordt beloofd,jals zij ibesluiten de busbaan niet open te stel len. Wethouder - Chris van Roon knikte ernstig van 'ja'3 toen Neijssel zei dat de enque ue zo zuiver mogelijk moest worden opgesteld. Maar wijzi gingen in de tekst beloofde hij niet Neijssel en zijn fractiegenoot Jan Bulva wilden tegen de en quête stemmen. Maar dat stond Van Roon rüet^toe, „Er wordt over dit onderwerp niet meer gestemd. Dat is" al ge beurd". #7;- *u> -s

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1