;en wordt centrum kunstzinnige vorming ssiiHisnEcsuiAn Glasheffers vieren ledengroei in Podium Ambtenaren moeten pendelen bij openstelling 'oortjes' GEWB reserveert winst voor komende verliezen Grondwater zet kelders blank mrnm MSüülfiS IAG8IAB v MilfflE WMHWK6 EBllflil Maarleveld: culturele driehoek Theewater- test op milieudag DCMR Chauffeur al 22 uur op pad Boerenkool smaakt PvdA niet meer zo Nieuwe attractie in 'Efteling'van Zuid Bij gemeente 150 banen verdwenen Man geschopt en geslagen Auto gestolen Waterleidingnet verouderd Handtas gestolen WOENSDAG 21 OKTOBER 1987 ftegionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 'BC Vlaardingen. Postbus 110,'3130 AC Vlaardingen, Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 SchiedairïEr was al een tijd niets van. het gezelschap vernomen, maar het Nederlands Genootschap van Glasheffers bestaat nog wel de gelijk- Volgens de bestuursleden bloeit de vereniging zelfs als nooit tevoren; Ze doen tegenwoordig zelfs aan sport en hebben ook al een keer een boottocht en een tripje naar Belgié georganiseerd. Door van-glas-tot-glas-reclame is het le dental bovendien uitgegroeid tot 56 en tal van mensen staan te dringen om lid te worden. Zaterdag is "de landelijke vereniging weer eens te gastin net Schiedamse café Podium om leden en niet-leden de kans te bieden 'te ontsnappen aan de lood zware amusementsindustrie'. Han van der L inden die zijn eigen voorzitterschap verklaart uit het feit dat hij voor de overige bestuur- staken ongeschikt was, én uit het feit dat hij de enige doctorandus in het bestuur Is, wil wél eens van het stigma af dat de leden notoire alco holisten zoudep zijn: „De naam ver wijst naar gezelligheid. In principe organiseren wij activiteiten om de leden, die door, het hele land wo nen, bij elkaar te'brengen". Bert de Vries van de sportcommis- sie verwijst naar eemspandoek, dat pretendeert dat het glas pas gehe ven wordt als de voetbalwedstrij den gewonnen zijn. De min of meer rondbuikige en zeer spraakzame dertigers vallen echter stil bij de vraag wat er in het geval van een zeker niet ondenkbeeldige neder laag gebeurt. „Nooit over nage dacht eigenlijk", aldus Bert de Vries (géén CDA). Zaterdagavond organiseren de Schiedamse Kunststichting en het genootschap een optreden van het Groot Niet Te Vermijden Dans- en Showorkest. Dé hit van het Rotter damse Theatro Fantastïco en on langs nog zeer succesvol in het Vlaardingse. café d'Oude Stoep. „Speciaal voor deze gelegenheid zijn we een uur langer open", aldus Peter Pijpers van Podium. Leden van het genootschap mogen gratis naar binnen en kunnen nog goedkoper het glas heffen dan aspi rant-leden en 'normale' Podium- bezoekers. „Mensen die op de avond besluiten lid te worden mo gen de entreeprijs van 4 gulden overigens wel op het lidmaatschap van dertig gulden in mindering brengen", aldus Han van der Lin den. Maar er is toch een ballotagecom missie? „Ach, als het lid ons niet be valt, royeren we hem of haar ge woon weer", aldus Rob Vierboom, part-time secretaris. Volgens Ban van der Linden gebeurt dat alleen als het lid in spé een pure alcoholist blijkt te zijn, „Wij zouden het jam mer vinden ais er niet gedronken kon worden, maar er moet méér zijn". Schiedam De dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond gaat het milieu 'verkopen'. De open mi lieudag, die zaterdag 31 oktober in het onderkomen aan de 's- Graveïandseweg wordt gehou den, draagt een ander karakter dan wat op dergelijke "dagen ge bruikelijk is. Geen droge, saaie opsomming van feiten en cijfers, maar een kijk- en doe-dag voor iedereen. Met die belofte wil de dienst een zo groot mogelijk pu bliek bereiken. Wat kan men er verwachten? Uiteraard kan het publiek zich vergapen aan de technische snufjes, waarvan de meetwagens en uïtrukauto's van de dienst zijn voorzien. Maar er is meer. Neem vooral drink- en regen water mee en dan analyseren wij ter plekke de pH-waarde, be looft de DCMR. Dat doet de dienst om de praktische toepas sing van zijn werk te laten zien. Op een simpele manier kan zo de kwaliteit van bijvoorbeeld thee- en waswater worden bepaald. In een speciale cabine kan men testen hoe goed of slecht de oren horen. Zelfs het ^wedstrijdele ment wordt niet "geschuwd. Ie dereen kan met professionele apparatuur grondmonsters ne men. En dan de extra stimulans om vooral,mee te doen: wie het diepste komt, gaat naar huis met de gouden grondboor. Hoe kun je luchtverontreiniging meten met de telefoon? Ook dat wil de DCMR het publiek laten zien, terwijl de gasten ook een kijkje wordt gegund in het con trolekoffertje van de milieu-in specteur. De open milieudag begint om tien uur en duurt tot vier uur. Schiedam Een 47-jarige vrachtwagenchauffeur uit De Kwakel is vannacht om vier uur. achter het stuur van zijn wagen vandaan gehaald. De man kreeg een verplichte rustperiode van acht uur opgelegd, omdat hij al ruim 22 uur onafgebroken op de •weg zat Zijn truck met oplegger, die vol ledig was beladen met bieten, werd op de parkeerplaats bij de Beneluxtunnel gestald. Schiedam De 1 mei-viering is niet het enige afbrokkelende so cialistische evenement in Schie dam. Ook voor de boerenkool maaltijd, waarmee de PvdA tra ditiegetrouw het nieuwe jaar in luidt, is de belangstelling tanend. Ieder jaar schuiven minder par tijgenoten aan in boerderij Landvreugd. De PvdA'ers gaan niet zozeer het gerecht op zich uit de weg als wel de gezamenlijke nuttiging, hoewel een enkeling Land- vreugd 'een rotzaal' vindt en heimwee heeft naar zaal Irene waar de kool overigens meest al koud werd opgediend. Slechts vijf leden gaven zich gister avond tijdens een PvdA-leden- vergaderïng op voor de boeren kool van 1988. Te weinig om Landvreugd voor af te huren, oordeelde voorzitter Hans Ver- linde. Zelfs een doorgewinterde partij genote als Tine Krikke-Hein heeft geen moeite met het af schaffen van de maaltijd. „Het is toch niet meer gezellig, de PvdA Schiedam hangt als los zand aan elkaar". Het oud-gemeente raadslid pleitte voor een wat za kelijker partijlijn: meer thema avonden, meer lezingen door vooraanstaande PvdA.'ers. Dat was een duidelijk compli- ment voor tweede-kamerlid Willem Vermeend, die zojuist een betoog had afgestoken over 's rijks financiën, maar het was tevens een kat aan hef adres van Hans Verlinde. „Ik heb juist va- ker dan ooit prominenten naar Schiedam gehaald", riep de "scheidend voorzitter, duidelijk in zijn wiek geschoten. Vlaardingen -De gemeente Vlaar dingen, en niet Rozenburg of Spijker nïsse, wordt de nieuwe regionale cen trumplaats voor kunstzinnige vor-« ming op -basisscholen voor het hele Rijnmondgebied. Dat heeft de provin cie Zuid-Holland besloten. Het regio naal steunpunt kunstzinnige vorming,1 met vijf medewerkers, wordt geves tigd in cultureel centrum Holiandia aan de Westhavenkade. Wethouder Arij Maarleveld (cultuur) vindt het besluit van de provincie zeer terecht. „Wij hebben in het Hollandia- gebouw een schitterende accommoda tie, dicht bij het NS-statkm. Boven dien, als je Rotterdam wegdenkt, want dat is een provincie op zich, is Vlaar dingen dé centrumgemeente van het Rijnmondgebied. Wij gingen er al sinds jaar en dag van uit, dat wij dat steunpunt zouden krijgen. Maar het is de laatste drie maanden nog hard wer ken geweest achter de schermen". Spïjkenisseen Rozenburg wensten net als Vlaardingen voor de positie van centrumplaats in aanmerking te ko men. Maar het provinciebestuur heeft zich laten leiden door de omvang van Vlaardingen en de betere culturele voorzieningen in deze stad. Maarle veld vindt dat jammer voor Rozen burg, maar hij is er niet minder blij om. „Ik las gisteren, dat de driehoek tussen rijksweg 20, de Westlandseweg en de Vlaardingse Vaart de Gouden Drie hoek wordt genoemd. Omdat hij voor ontwikkelaars zo interessant is. Nou, ik weet nog een driehoek. Een culture le: die tussen Stadsgehoorzaal, streek- muziekschool en vrije academie. Dat is dan wel een gesubsidieerde driehoek, maar toch... En dan kun je zeggen: pot- ver, 't zijn ellendige rottijden, maar dat hebben wij dan toch maar". De kunstzinnige vormers in dienst van de provincie gaan op 3 januari van het volgend jaar aan het werk. Zij ver zorgen vorming op het gebied van beeldende kunst, drama, muziek en audio-visuele middelen. In Rozenburg en Vlaardingen waren al zulke consu lententeams in dienst van de provincie werkzaam. De*twee kunstzinnige vor mers van Vlaardingen, Sandor Górè en Rob de Vries, zijn Inmiddels in dienst van de Stadsgehoorzaal. „Dat hebben wij gedaan om het niveau van de kunstzinnige vorming te waarbor gen", aldus Maarleveld. Want vijf kunstzinnige vormers voor het hele Rijnmondgebied, dat vindt hij wat weinig. Door de transfer van Gorè en De Vries naar de Stadsgehoorzaal weet "Vlaardingen zich in elk geval verzekerd van twee kunstzinnige vor mers. Wethouder G.J. van Kooten van Ro zenburg kan zich allerminst vinden in de beslissing van de provincie. „Ro zenburg komt volgens mij meer in aanmerking, omdat we de afgelopen tien jaar veel ervaring hebben opge daan op het gebied van vormingsacti viteiten. Rozenburg is volgens mij al leen afgevallen op grond van de groot te van de gemeente". Schiedam De bouwspeelplaats op het Hoofd in Sehiedam-Zuid is net de Efte- ling: om de loop erin te houden komen er telkens attracties bij. Maar dit jaar slaag de de leiding er niet meteen in een spec taculair nieuwtje te verzinnen. En dus werd de hulp van het bedrijfsleven inge roepen. Bij de HCG aan de Westfrankelandse- dijk was meneer Van der Plaat wel be reid met de bouwspeelplaats mee te den ken. Op de sloop kocht hij voor een hab- bekrats een afgedankte klipper. Het schip was wat aan de grote kant, zodat het HCG-personeel de helft eraf zaagde. Dat leverde een eersteklas klimrek op. De nieuwe attractie op de bouwspeel plaats trok meteen veel bekijks. Keurig gegritstraald en gelakt werd de attractie gisteren op het Hoofd afgele verd. Het bedrijf zorgde zelfs voor het transport. „Gelukkig maar", aldus vrij willigster Annelies ae Groot „Het was een heel gedoe, dat gesleep met een schip door de straten. Daar waren we zelf nooitin geslaagd". De bouwspeelplaats is in zijn nopjes met dc klipper. De vrachtwagen was nog maar nauwelijks vertrokken, of dejeuga klom al in het kraaienest. „Het schip heeft precies het goede formaat", zegt een opgetogen Annelies. „Er blijft nog genoeg ruimte over voor het bouwen van hutten Want dat blijft ook een be langrijke trekpleister". Schiedam Door bezuinigin gen zijn bij de gemeente Schie dam sinds het begin van de jaren tachtig ongeveer' 150 arbeids plaatsen verdwenen. Het 'indikken' van het perso neelsbestand werd bereikt door vacatures te schrappen en amb tenaren vervroegd met de vut te sturen. Er vielen geen gedwon gen ontslagen. Volgens wethouder Aad Wieg man (financiën), die dit cijfer gisteren op een Pvd A-leden ver gadering bekend maakte, is het niet verantwoord het ambtena renapparaat nog verder in te krimpen. „Sommige afdelingen" werken door de krappe bezet ting onder hoogspanning. Meer mensen kunnen er niet uit"r Toch vindt Wiegman de afslan king in zekere zin wel verant woord, gezien de sterke daling van het aantal inwoners van 80.000 tot circa 69.000. Schiedam Een 69-jarige Schiedammer heeft gistermor gen een paar rake klappen ge kregen van een jongen, die hem in een poortje bij de Lange Ach terweg met zijn brommer had aangereden. De man wilde post uit zijn brievenbus halen, toen^ hij in het smalle gangetje werd geraakt door de bromfiets. De jongen werd daarop door hem tegen de muur geduwd, maar hij werd onmiddellijk be vrijd door een vriend. Samen schopten zij de man tegen zijn knie en sloegen hem in het ge zicht Hij moest met een verwon-, ding aan zijn linkerknie in het ziekenhuis worden behandeld. Maassluis 'De politie heeft vannacht tijdens een routine controle een 26-jarige Amster dammer aangehouden, die in eén bijna nieuwe gestolen auto reed. De man beweerde dat hij de wa gen in Utrecht had gekocht. Hij is overgedragen aan de politie in zijn woonplaats. Eveneens vannacht werden twee broers uit Soest, van 21 en 22 jaar, aangehouden, Zij waren in Maassluis naar een feest gegaan, maar hadden ver geten geld mee te nemen om te tanken voor de terugweg. De twee werden betrapt toen zij benzine aftapten uit de tank van een auto in het Sparrendal. T;-\ De oortjes van rijksweg 19 bij Vijfsluizen, een co-produktie van Vlaardingen, Schiedam en rijkswaterstaat, gaan op 29 oktober om klokslag twee uur open. Schiedam/Vlaardingen De openstelling van de oortjes' van rijksweg 19 bij Vijfeluizen, op 29 oktober, gaat zowat gepaard met een volksverhuizing. Omdat de op- en afrit precies op de grens van de twee gemeenten liggen, hebben beide steden hun aan deel in de organisatie van de feestelijkheden opgeëist Het forensenverkeer tussen Vlaardingen en Schiedam zal j die dag aanmerkelijk drukker zijn dan anders, want de geno digden moeten flink pendelen. Om één uur 's middags wordt verzameld op het Schiedamse stadhuis. De Vlaardingse delega tie komt daar met eigen vervoer naar toe. Per autobus gaat het vervolgens naar Vijfsluizen, waar de wethouders Chris Zijde veld (Schiedam) en Chris van Roon (Vlaardingen) de officiële opening verrichten. Vermoede lijk zullen zij op een knop druk ken om de verkeerslichten in werking te stellen. Na deze handeling rijdt de bus terug naar Schiedam, waar het gezelschap de eigen auto weer opzoekt Het slot van de plech tigheid vindt plaats op het Vlaar dingse stadhuis, en dat is dan ook het volgende en laatste reisdoel van de genodigden. De Vlaardingse ambtenaar Wim van Pelt, die meehielp dit scena rio op te stellen, zegt geen aan merkingen te hebben gekregen op die ingewikkelde verplaat singen. „Rijkswaterstaat is erbij betrokken, dus we hadden even tueel ook nog een ritje naar Den Haag kunnen inlassen", zegt hij schertsend. Volgens Van Pelt werd het draaiboek in 'collegiaal overleg' gemaakt en is het niet meer dan fair op zowel Vlaar- dings als Schiedams grondge bied iets feestelijks te doen. Ten slotte hebben de twee steden ie der aan de oortjes meebetaald. Aanvankelijk was het niet de be doeling de openstelling van de oortjes te vieren. Behalve ambtenaren van rijks- jvacerstaat en uit beide genteen- Ten zijn voor de plechtigheid "vertegenwoordigers van het bedrijfsleven uitgenodigd. De industrie in het havengebied aan weerszijden van Vijfsluizen krijgt dankzij de oortjes een di recte verbinding met rijksweg 19 in de richting Kethelplein. De op- en afrit geven geen aanslui ting met de Beneluxtunnel, De aanleg van de toegangswe gen heeft 4,5 miljoen gulden ge kost. Een belangrijk deel daar van werd door Schiedam en Vlaardingen opgebracht. Rijks waterstaat nam de reconstructie van de rijksweg kosten 2,5 miljoenvoor zijn rekening. Vlaardingen De Vlaardingse consument zal van de verlaging van de inkoopprijs van water weinig merken. Het gemeentelijk energie- en waterleidingbedrijf heeft de winsten over vorig jaar, dit jaar en de komende twee jaar nodig om het verwachte verlies in 1.990 te drukken. En dan nog begroot het GEWB voor dat jaar een ver- Hes van 17.000 gulden op de ver koop van water. De watertarieven' daalden in 1986 met 0,4 cent per kubieke meter. Dit jaar ging er nog eens 4,4 cent van de prijs af, en vol gend jaar gaat zij 2,2 cent naar beneden. Dat zou in 1989 een winst van zo'n 160.000 gulden kunnen op leveren en de gemeente heeft even overwogen dat geid terug te geven aan de verbruikers. De prognoses voor 1990 en 1991 echter zien er aanmerkelijk minder gunstig uit. Wegens stijgende kosten en een i noodzakelijk sanering van het r leidingnet begroot het GEWB voor die jaren verliezen van res pectievelijk 50.000 en 220.000 gulden. Het waterleidingnet in de oude wijken is danig verouderd, „De uitbreidingsgebieden van de stad hebben de afgelopen tien tallen jaren de meeste aandacht gekregen", aldus administrateur A.O. Appels van het GEWB Daardoor zijn de oude wijken een beetje verwaarloosd. Waterleidingbuizen worden ge- woonlükna veertig jaar vervan gen. „In de oude wijken liggen „Dan hoeven-'de tarieven de eerstvolgende drie jaar in ieder geval niet te worden verhoogd", aldus een woordvoerder van de afdeling financiën van de ge meente. netten van wel vijftig of zestig fear oud: vooroorlogse buizen. Die zijn hard aan vervanging toe". Burgemeester en wethouders stellen de raad voor om de huidi ge overschotten te gebruiken om verliezen in de komende jaren te drukken. Vlaardingen Bewoners van de Schïedamseweg in Vlaardin gen klagen steen en been over een te hoog grond waterpeil. Sinds twee jaar geleden ter hoogte van de Callenburgstraat de riole ring werd vernieuwd slaat in diverse huizen de kelder regelma tig onder water. Sommige gezinnen hebben een pomp aangeschaft om een einde te maken aan de telkens terugkerende overlast. „Wanthozen kost veel tijd: ik heb wel eens 130 emmers water uit de kelder geschept", zegt mevrouw Spreeuw, echtgenote van een h ui sarts aan de Schiedamse weg. Met de overlast gaat niet al leen veel tijd heen, maar ook veelgeld. Verschillende bewoners, die de kelder als proviandkast gebrui ken, hebben hun voorraden levensmiddelen moeten weggooien. „De pakken waren zwaar beschimmeld", zegt mevrouw Spreeuw. Zij betwijfelt of zij de gemeente aansprakelijk kan stellen voor de schade. „Die zegt dat het grondwaterpeil'hier altijd al hoger was damn andere Vlaardingse straten". v Maar een woordvoerder van gemeentewerken noemt het peil normaal. Hij geeft toe dat de oorzaak1 gezocht moet worden in de vernieuwing van de riolering: „De-buizen dje er vroeger lagen waren poreuzer, die werkten min of meer drainerend. De nieu we riolering is van dichter beton, dat niet zo gemakkelijk water opneemt". Van die verandering zijn de bewoners indertijd niet op de hoogte gebracht. Dat kon ook niet, volgens de ambtenaar van gemeen tewerken: „De omstandigheden verschillen van huis tot huis, Dat kan je niet allemaal van tevoren uitzoeken". -> De woordvoerder vermoedt dat de gemeente eventuele schade claims gewoon naast zich neerzalleggen. Gemeentewerken zegt ook, dat zij vargde Schiedamseweg geen klachten heeft binnengekregen. uitgestapt en werd daar door een jongen aangevallen. Hij "griste h aar tas uit haar handen, waarop de vrouw viel en haar pols be zeerde. Schiedam Een dagje uit met de bus is gisteravond slecht afge lopen vooreen 79-jarige inwoon-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1