PvdA verwijt Woudstra demagogisch handelen PTT blij ft in Vlaardingen 'Ik heb correct actie gevoerd Ingenieurs fronsen bij 'Gorzense Golf Bureau gaat forse verkwisting te lijf THE ORIGINAL TRAILFINDERS VLAA8DIN6S DAGBLAD OGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WftTEBWEG CiülANI Sorteercentrum gaat naar nieuwbouw in industriepolder NAM mag doorgaan Vlet met vuil zinkt in Schie 5Zakelijke discussie over Steendijkpolder niet mogelijk9 Plannen voor tweede hotel ANTIEK WATERBED Grote keuze bij Alja. Schiedam VlJÜT&CmQU fQpMËBKEp Gallege speelt scheidsrechter Op de vuist Forse buit "Er wordt maar wat aangerommeld bij bedrijfsopleidingen DONDERDAG 22 OKTOBER 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Harm Woudstra Maassluis Een echt zakelijke discussie .over de gïfproblema- tiek in de Steendijkpolder in Maassluis is niet meer mogelijk. Tot die conclusie komt PvdA- fractievoorzitter Robert Punt in het partijblad Rood-in-zïcht. De socialist hekelt vooral de han delwijze van CDA-raadsüd Harm Woudstra. Punt verwijt hem demagogisch handelen. „Dat heeft ervoor gezorgd dat een 'zakehjke discussie over wat de beste aanpak van de bodem verontreiniging in de Steen dijkpolder zou zijn, eigenlijk al jaren niet meer mogelijk is". Volgens Robert Punt is de vraag, welk standpunt zijn frac tie inneemt in de discussie over de gifwljk, niet eerlijk meer te beantwoorden: „Natuurlijk wil len we een maximale oplossing, net als de andere vijf fracties £n de gemeenteraad. Al zouden we anders willen, we zouden het niet kunnen uitdragen. We zou den worden weggehoond door velen, Woudstra voorop". Het demagogisch handelen van Harm Woudstra moet volgens Robert Punt blijken uit het feit, dat het CDA-raadslid in 1982 of 1983 (Punt weet zich het juiste jaartal niet meer te herinneren) de prijzen uitreikte tijdens een ballonnenwedstrijd in de Steen dijkpolder, „Drie minuten later scanderen peuters van drie, vier jaar langdurig vele malen ach tereen: burgemeester, mogen we bij u In de tuin komen spe len? Een genante vertoning". Hier vergist Robert Punt zich echter. Pas in 1985 reikte Woud stra prijzen uit en kinderen scandeerden niet luidkeels de teksten. In een advertie in eert plaatselijk huis-aan-huisblad werd, juist tegen het advies van. de commissie bodemonderzoek in, een foto van spelende kinde ren geplaatst met daarin de tekst verwerkt: 'Burgemeester, mogen we bij U in de tuin spe len?' Dat was echter ver na Ko ninginnedag 1985. „Eigenlijk doet het tijdstip er niet toe", aldus Robert Punt. „Duidelijk is wel dat Woudstra zijn demagogisch handelen heeft voortgezet in zijn raadslid maatschap. Hij heeft gepro beerd gedeputeerde Van der Vlist onderuit te halen en zijn eigen wethouder Van der Knaap te pushen, daarbij voor bijgaand aan inspanningen van anderen. Dat is typerend voor zijn handelen en ik vind dat daar best wat tegengas aan ge geven mag worden". Emoties Punt heeft het daarbij over het 'muurvast verankeren van wat de uitkomst van een discussie had moeten zijn, die nooit heeft plaatsgevonden'. „Mij gaat het om de zuiverheid van de discus sie. Om de vraag of, en zo ja, langs welke weg het gemeente bestuur heeft kunnen bepalen hoe de belangen van de bewo ners het beste konden worden gediend. Daar zijn veel midde len voor. Het oproepen en be spelen van emoties is daarvan de slechtste". Overigens maakt Punt wel dui delijk dat zijn fractie, indien no dig, een afwijkend standpunt zal innemen: „Die moed kun nen we best en zullen we ook opbrengen als dat nodig mocht zijn. Nu is het echter zo dat de andere partijen direct het voor touw nemen ais het standpunt van een andere partij afwijkt. En dat allemaal in het kader van het voorzichting omgaan met de kiezersgunst". Ook PvdA-lid David van der Houwen valt in het partijblad Woudstra aan. Hij ergert zich aan de dubbelfunctie die Woud stra vervult: „Een verstrenge ling van belangen is tegenwoor dig gelukkig In de landelijke po litiek niet meer denkbaar, evenmin als in de grote steden. In plaatsen als Maassluis echter blijkbaar nog steeds wel". Harm Woudstra is na zijn ver kiezing als raadslid aangeble ven als voorzitter van de com missie bodemonderzoek Steen- dijkpolder. Hij zag af van deel name aan het maandelijks over leg met de gemeente. Dat is nu voorbehouden aan vice-voorzit- ter Piet van Koppen en secreta ris Nico Kikke. „Hij is na zijn verkiezing in een merkwaardige en misschien zelfs wel onaanvaardbare situa tie terechtgekomen. Hij wordt in de raad geacht op te komen voor de belangen van alle Maas- sluizers. Maar vanuit de CBS behartigt hij de belangen van de bewoners j/an uitsluitend de Steendijkpolder", aldus Van der Houwen. Het Pvd A-lid is van mening dat Woudstra niet objectief meer kan handelen: „Wat doét Woudstra wanneer in de raad zou moeten worden gekozen voor een prioriteit ïn sanering tussen verschillende woonwij ken? Als voorzitter van de CBS kan hij in de ogen van 'zijn' wijkbewoners niets anders dan pleiten voor een snelle aanpak van 'zijn' wijk. Maar wat nu als uil objectieve gegevens zou blij ken dat een andere wijk beter eerder aangepakt kan worden? En hoe weegt Woudstra precies de effecten van de kosten van de bodemsanering op de rest van de bevolking af?" Maassluis Harm Woudstra begrijpt niets van de verwijten in zijn richting van de PvdA. „Onbegrijpelijk", is zijn eerste reactie. Maar direct eropvolgend: „Ik lig er niet wakker van". Het CDA-raadslid zegt zich niet bewust te zijn van demagogisch handelen, wat hem verweten is door PvdA'er Robert Punt. Woud stra: „Op zeer correcte wijze is in de Steendijkpolder altijd actie ge voerd Ik heb altijd geprobeerd de zaak uit de partijpolitieke sfeer te houden. In de gemeenteraad zijn verschillende moties aangeno men. Het woord werd daarbij de iaatste keren steeds gevoerd door PvdA'er Pieter Hoogenraad. Het is toch nïet-zo dat een partij eigen lijk tegen een motie is, maar dan toch namens alle partijen het woord gaat voeren? Dat kan ik me niet voorsteilen". Woudstra roemt juist het overleg tussen de verschillende partijen in de commissie milieu. Daar zit Robert Punt niet in. Woudstra: „Daar praten we op een zakelijke manier over de problematiek. Ik push echt de eigen wethouder niet. Sterker nog. sommigen vinden dat ik hem af en toe te hard aanpak. Als raadslid moet je je echter onafhankelijk kunnen opstellen". De aanval op zijn functioneren komt voor Woudstra volstrekt on verwacht. „Ik heb altijd oog gehad voor de gehele bevolking. Toen duidelijk werd dat de Vertowijk eerder gesaneerd moest worden dan de Steendijkpolder in verband metde aanwezigheid van dioxi ne, heb ik daar direct mee ingestemd, Een voor mij heel logische zaak. Jammer dat Punt zich kennelijk laat beïnvloeden door wat anderen van bodemverontreiniging vinden en zelf geen uitdruk kelijke mening formuleert. Wellicht is het bedoeld als excuus voor het geheimzinnige gedoe van PvdA-gedeputeerde Van der Vlist je gens de bodemverontreiniging in de Steendijkpolder. Dat is hem graag gegund". Vlaardingen De Leidse on derneming Bastion heeft zijn plannen voor de bouw van een lo w-budget hotel in Vlaardingen' moeten laten varen. De gemeen te vond Bastion bij nader inzien niet de meest geschikte ge sprekspartner. Volgens A.J. Aal- ders, ambtenaar economische aangelegenheden, vroeg de ho- telgroep uit Leiden een te lange bedenktijd. Vlaardingen onderhandelt nu met een internationale hotelke ten die eveneens mikt op een ac commodatie met goedkope over nachtingsmogelijkheden. De naam van het concern wil A al ders niet prijsgeven, wel dat het om een gerenommeerd bedrijf gaat, waarvan het hem verbaast 'dat dat met ons rond de tafel wil zitten'. De plaats waar het hotel moet komen is al wel bekend: aan het einde van de Burgemeester van Walsumlaan, vlak bij het ver keersknooppunt Kethelplein. Eerder dit jaar gaf de gemeente het Ibis-concern toestemming voor de bouw van een hotel op de kruising van de Westlandse- weg en rijksweg 20. Vlaardingen De PTT in Vlaardingen Koopt eind 1988 een nieuw sorteercentrum in de industriepolder Vettenoord te be trekken. Het staatsbedrijf, dat aanvankelijk geen geschikte lokatie kon vinden en daarom van plan was te verhuizen naar Schiedam of Maassluis, heeft op de valreep toch overeenstem ming bereikt met de gemeente Vlaardingen. Het sorteercentrum van de pos terijen wordt gebouwd op de hoek van de Taanderijstraat en de Energieweg, en krijgt een op pervlakte van circa TQQ0 vier kantemeter. Het karwei wordt in januari aan besteed, de oplevering volgt in oktober. De onderhandelingen met de ge meente hebben bijzonder lang geduurd. De PTT had een duide lijke voorkeur voor een plaats in de zogenaamde Gouden Drie hoek tussen rijksweg 20, Vaart en Westlandseweg, de gemeente wilde de posterijen het liefst on- Maasland De Nederlandse Aardgas Maatschappij gaat de werkzaamheden in Maasland uitbreiden. De boorput bij de Gaag krijgt een grotere omvang en de gemeente Maasland gaat ervan uit, dat de NAM hiermee de komende 25 a 30 jaar vooruit - kan. De bestemming van de grond aan de Heren laan en Col- denhovelaan Is hiertoe 'tijdelijk' aangepast. Volgens VVD-frac- tievoorzitter Ellen-Joy Groos- man is dat zo'n lange exploitatie- periode, dat beter voor een defi- nitieve bestemming kan worden gekozen. De VVD staat in de ge- meenteraad echter alleen. Burgemeester Mieke Bloemen- daal vindt dat de huidige be stemming, een groen buitenge bied. moet kunnen 'herleven' na het vertrek van de NAM. Een rol speelt dat Maasland min of meer gedwongen werd het landelijk belang boven het gemeentelijk belang te laten gaan. derbrengen op het industriege bied in Holy-Noord. Die afgelegen locatie was voor de PTT echter onaanvaardbaar. PTT-directeur Wender de Beet is tevreden met het uiteindelijke resultaat. Over de bereikbaarheid van de polder heeft hij, in tegenstelling tot andere ondernemers die daar gevestigd zijn, geen klachten. Bovendien is de gemeente mo menteel bezig met een studie hoe de belangrijkste toegangsweg, de Produktiestraat, verbeterd kan worden. Op de Jcruising met de Van Beet- hovensingel moet het (vracht verkeer dikwijls lang wachten voordat het kan invoegen. Het soorteercentrum is nu nog gevestigd in het postkantoor aan de Westhavenkade. De ruimte is daar echter zo beperkt, dat de ar beidsomstandigheden sterk te wensen over laten. Het postkantoor wordt in maart 1989 voorgoed gesloten. De lo ketfuncties verhuizen naar het nieuwe PTT-kantoor op de kop van de Waalstraat. SchiedamZonder aanwijsbare oorzaak is gistermiddag om twee uur in de Schie. vlak voor de Horvathbr ug, een vlet van de gemeente gezonken. De snelle ondergang van de schuit ging met enorme rook- en stoomontwikkeling gepaard. Ongeveer twee kuub af val belandde daardoor in het water. De 46-jarige kapitein van de vlet kwam met de schrik vrij en hield alleen een nat pak over aan het avontuur. Brandweer en duikers werden snel opgetrommeld om het vaartuig, dat midden in de vaargeul was gezonken, te lichten. Een eerste onderzoek heeft geen grote lekken aan het licht gebracht. Een woordvoerder van de gronddienst vermoedt dat de waterpomp moet zijn stuk ge gaan. De vlet kan waarschijnlijk weer worden gerepareerd en zal wellicht maandag al weer dienst doen. Ook in kli>im\ specifiek korte' en jfl'ote maten jpen ruime keuze. Vele prijsklassen, vanaf f 398,- Modehuis Broei'svest lil!) -113Krfiiiiliim Tel. ill II 4387411! Dek tlfl ]l)<icllltlaiUIH(ld«!g ril 11'itnliTtfiiffjimul gulpend Ruime partafrgeli^enhfïd Terry Skeffington spreekt van een .unieke restauratie. De Vlaardingse meubelma ker kreeg van tandarts F.l. Ting a op het Verploegh Chasséplein de opdracht om een fraai antiek ledikant te herstellen en bovendien te transformeren in een water bed. Daar waren nogal wat kunstgrepen voor nodig. Het bed was 1,72 meter breed en 1,83 lang en voor de ver groting maakte Terry's me dewerker Harold Kooy ge bruik van de binnen- en bui tenschappen. „Het originele hout is dus gebruikt", zegt Terry Skeffington enthou siast. Het bed is nu 1,83 me ter breed en 2,15 lang. Vlaardingen Het college be paalt wanneer een raadslid een persoonlijk belang heeft bij een bepaald raadsbesluit. Datstaatin de richtlijnen die burgemeester en wethouders van Vlaardingen hebben opgesteld, naar aanlei ding van herhaalde vragen naar het onroerend goed van wethou der Chris van Roon (CDA), Raadsleden onthouden zich van medestemmen over de zaken die hen. hun echtgenoten of hun bloed -of aanverwanten, tot de derde graad ingesloten, persoon lijk aangaan, zo staat in artikel 52 van de gemeentewet. Dat artikel wordt in de gemeenteraad de laatste maanden herhaaldelijk aangehaald. Wethouder Van Roon bezit een groot aantal panden in de bin nenstad. Als er besluiten worden genomen over bijvoorbeeld het verbeteringsplan voor dc bin nenbad laat de SP niet na daar op Lr wijzen. En soms doet de PvdA er nog een schepje boven op. Of de heer Van Roon zich van stemming zal onthouden, vragen zij dan, tot ergernis van CDA-raaasteden. Omdat het college die stekelig heden in de toekomst wil ver mijden is er een nota opgesteld over de vraag, wat nu precies 'persoonlijk belang* is, en wan neer een raadslid zich van stem ming moet onthouden. Daarover heerst tussen kenners van het staatsrecht verschil van mening. Het college heeft zichzelf be noemd tot scheidsrechter. Als zij vindt dat er sprake is van per soonlijk belang, dan deelt zij dat schriftelijk aan de raad mee. Een wethouder die volgens zijn colle ga's belang heeft btj een raadsbe sluit neemt geen deel aan de be raadslagingen. Van Roon heeft een keer niet aan beraadslagin gen deelgenomen. De discussie ging toen over uitbreiding van DAT, een sociëteit die js gehuis vest in één van de pandjes van de wethouder. Schiedam Twee 19-jarige En gelsen zijn gisteravond om half negen in de trein op de vuist ge gaan met twee conducteurs. Dat gebeurde op het station Schie dam/Rotterdam-West, De kna pen begonnen te slaan, omdat zij meenden geen plaatsbewijzen te hoeven hebben. De politie moest er aan te pas komen om de pro blemen op te lossen. Eén van de Engelsen kwam te dicht bij de politiehond en weid door hel dier gebeten. Het treinverkeer ondervond geen noemenswaar dige vertraging van hel voorval. Schiedam Inbrekers hebben twee keer een grote slag gesla gen. Uit een garagebox aan de Daltonstraat werd een party ge reedschap en lasapparatuur met een totale waarde van 13.000 gul den gestolen. Ook de opslag plaats van een textielgroothan- del aan de Westfrankelandse- straat werd bezocht. Daar werd voor 10.000 gulden aan truien en spijkerbroeken meegenomen. In beide gevallen kwam men bin nen door de toegangsdeur te for ceren. Schiedam Alleen het hoogheem raadschap Schteland heeft wat beden kingen. De twee andere partijen, ge meentewerken Schiedam en de bewo nersvereniging Schiedam-Zuid, zijn wild enthousiast. Echt omstreden is de schepping van Kunst Vaarwerk niet Eigenlijk vindt iedereen het kunstwerk wel bij de Gorzen passen. De bezwaren van het hoogheemraad schap zijn wel begrijpelijk. Want het Rotterdamse kunstenaarscollectief heeft een monument ontworpen, dat een beetje afbreuk lijkt te doen aan de nieuwe buiten waterkering. Kwam die betonnen bak langs Schiedams zuide lijkste woonwijk er niet om het water buiten de deur te houden? Als dan een groepje kunstenaars een woest opkomende (eveneens beton nen) golf schept, en daarmee sugge reert dat de wijk elk moment slachtof fer kan worden van een overstroming, ss dat niet leuk voor de ingenieurs. Het, hoogheemraadschap had daarom lie ver een terugvloeiende golf gezien - een watermassa die de moed maar iaat zakken, omdat die waterkering toch geen krimp geeft. Maar de geschiedenis van de Gorzen is zo nauw verbonden met het water, en met overstromingen, dat het kunst werk historisch volkomen verant woord is Bovendien gaat het om een geschenk én om een compromis, en de beleefdheid eist datje dan je eisen wat terugschroeft. Feitelijk heeft het kunstwerk van Hans Citroen, Cor Kraat en Willem van Drunen een dubbelfunctie. Aller eerst is het een cadeau van de jarige bewonersvereniging (die dit weekein de het derde lustrum viert) aan de wyk. Daarnaast willen gemeentewer ken en het hoogheemraadschap er het gereedkomen van Je waterkering mee onderstrepen. Zuid boft dat die twee feestelijkheden samenvallen. Met het object van Kunst Vaarwerk haalt de wijk in één klap de achterstand aan kunst werken in. De werkstukken van het Rotterdamse collectief genieten inter nationale faam. Het is verantwoorde lijk voor veelbesproken kunstwerken ais de 'dobbelstenen' op de pier bij Hoek van Holland, de als hoededoos beschilderde olietank in Europoort en de rode auto die half uit een Rotter damse parkeergarage hangt. Zaterdag 24 oktober is het ontwerp voor de 'Gorzense Golf' te zien in het nieuwe onderkomen van de bewo nersvereniging aan de Leliestraat. ^iliiiiHHEiiiiiiiiiiiiinririiiiitiiEiiiiijiijfiiiiifiiiuiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJifiifiiiiiiiiiiiiiiiriiiJiitiiitJiiiiiiitiiiiniiiutiiiiiiiiiKiiiiHiiiiiiiiiJiiiiiiiiiiiifiiiiuiiiiiiuniUilfiJfiiiuiittiiiiitiiuiiiHimiiiiimii Schiedam Het bedrijfsleven in de regio heeft positief en snel gereageerd op de oprichting van een speciaal bureau, dat zich gaat bezighouden met de coör dinatie van het vakonderwijs. Het bureau is een initiatief van de stichting Europoort/Botlek Belangen, die in Schiedam ze telt. Het bureau bestaat pas sinds vorige week. Toch hebben zich nu al 25 on dernemingen met een geza menlijk personeelsbestand van circa 15.000 aangesloten. „Het werd natuurlijk ook veel te dol", verklaart directeur J. Hansen de enorme animo om bij het bureau aan te haken. „Er wordt lot heden maar wat aan gerommeld met leerlïngenstel- 5elsen bedrijfsopleidingen, De bedrijven zorgden stuk voor stuk voor hun eigen bijscholing. Dat kostte hand en vol geld. Hoeveel? Dat is moeilijk te zeg gen, maar ik schat dat er zeker vijf tot tien procent op die oplei dingen bezuinigd kan worden als er wat efficiënter te werk wordt gegaan". Hij heeft die percentages mede ontleend aan een universitair onderzoek. Hansen durft geen concrete be dragen te noemen, maar laat doorschemeren dat het om vele miljoenen guldens gaat. De re kensom is snel gemaakt: jaar lijks wordt 6 miljard gulden in bedrijfsopleidingen gepompt. Een stroomlijning van die acti viteiten levert al snel forse be sparingen op. Het vakonderwijs, en dan met name in de technische sector, is ernstig ziek, meent Hansen. De kritiek op de reguliere oplei dingen (lts. mts en hts), dat zij te weinig marktgericht opleiden, is al heel oud, maar veel trok men er zich niet van aan. ..Dat is de laatste jaren duidelijk aan het veranderen", schal Hansen in. Scholen gaan onder ling sar" iwerken, maar bo vendien groeit het besef dat on derwijs vanaf een eiland onzin is". Zijn nieuwe bureau wil de scholen achter de broek zitten en ze met het onderwijs nog meer op de markt laten aanslui ten. „We zijn op dal punt tame lijk hard geworden. We gaan scholen concrete voorstellen doen over de richting waarop het onderwijs zich volgens ons moet ontwikkeien. Doen ze niet mee, dan gaan we I !iijiiiitiniiii]iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuii!iiimiUiiiiiiiiiiiiiiiiiniitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiii[iiiii!iiiiuinniiti!iuiimiiiHiiimiiitiiiii!i: naar de concurrent. En dat zeg gen we dan ook. Op den duur snijden ze zich daarmee in de vingers, want als poten tiek- leerlingen er lucht van krijgen dat die en die school slecht op cle pi aktyk aansluit, kiezen ze een andere opleiding Hel dalend leerlingaanbod speelt ons nu in de kaart. Scholen kunnen het zich domweg niet permitteren onze wensen te negeren". Ook op de bedrijfsopleidingen wil het bureau rigoreuze veran deringen doorvoeren. Volgens Hansen zijn ex veel slecht ge vulde bedrijfsklasjes. Een laag rendement betekent dat die opleidingen relatief duur zijn. Het bureau zal zich beijveren dat dergelijke onren dabele opleidingen in elkaar worden gesehoven. liiiiisiiiiimiiiHiiiiiitiiiiimiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii Mait-fi 20/33 f 119.7 S 34/36 1129,75" 37/J5 169 75 iHOtsvfTH Kxacrrs Oranjestraat 15. 3111 AM Schiedam, 010-4735445

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1