PvdA tracht in Nieuwland vooroordelen weg te nemen III EWG0ED Maassluis heeft herinnering aan Kuyper allang uitgestuft Maassluis in ban van Europa Cup I LAATSTE [REPETITIE I MUSICAL Tetteroo stelt zijn vragen maar opnieuw UAflBOINGS ÖABBIAB SCKHMMSOKCMMT - mm WATERWEG C0U8ANT i Cor van Dijk: oude liefde roest niet Problemen met wegen van judoka's Fietsers aangereden Middenstand wild op zaak in Loper 2, Theater Overdag gaat de boer op Op bezoek bij bedrijfsleven VRIJDAG 23 OKTOBER 1937 --— 5"'"" Hawns"a31 3131 ec Vl^rJr.--a 110. 31M ftC Vtordnsat TaelM. 010-4343339. 435EHB6. 4350SS7 - 4«.3d4clle: 494931: door CAREL VAN DER VELDEN Maassluis Deze aflevering van de erfgoedserie kunnen we waarschijnlijk het best introdu ceren onder het motto: bij ge brek aan. Wat wil het geval? De gemeente Maassluis is maar wat trots dat de grote staatsman, theoloog en journalist Abraham Kuyper 150 jaar geleden in Maassluis geboren is. Er wordt een tentoonstellinggehouden in het Gemeentemuseum, er komt een gedenkdienst in de Grote Kerk, en minister-president Lubbers geeft volgende week acte de présence om een ge denksteen op Kuypers geboor tegrond te onthullen. Goed voor veel publiciteit voor de Eerste Stad aan de Water weg, maar bij de onthulling van de gedenksteen zal menigeen toch wel even bedenkelijk staan te kijken. Wie verwacht dat de steen in Kuypers uit de acht tiende eeuw afkomstige geboor- Monumenten in de regio: in deze serie wijdt het RN beurtelings aandacht aan oude gebouwen en aan mensen met visie op monumenten- i zorg. tehuis wordt ingemetseld, heeft het namelijk goed mis. Reeds in 1911, toen de grote confessione le voorman nog leefde, werd het Dominicushuis met de grond gelijkgemaakt. Het pand van het Leger des Heils, waarvoor het belangrijke monument moest wijken, is ondertussen ook alweer verdwenen uit Maassluis. Er is dus veel fantasie voor nodig om in Kuypers ge boortegrond nog iets te zien dat refereert aan de grote staats man. Sinds 1980 vinden we er een winkel van de Cency terug, een drogisterijketen met 30 fili alen. Ook de kleine luyden, de handarbeiders en kleine zelf standigen waar Kuyper zich zo sterk voor maakte, hebben dus op geen enkele wijze nog iets met Kuypers geboortegrond van doen. Het feit, dat Maassluis nu zoveel aandacht besteed aan de man die slechts drieëneenhalf jaar in Maassluis woonde, wordt door Marjan Groen van het Gemeen temuseum verklaard door het feit dat Kuyper altijd een sterke band heeft gehad met Maas sluis. Ook na zijn vertrek keer de Kuyper regelmatig terug in rijn geboortestad. De toenmali ge burgemeester Domisse van Maassluis refereerde in 1920 bij het overlijden van Kuyper aan het feit, dat Kuyper ooit zijn in vloed als politicus aanwendde om een dreigend 'zeer groot verlies' voor Maassluis te voor komen. Zo kon Maassluis nog profiteren van de invloed van de man, die als klein Maassluis' jongetje droomde van een car rière als zeeman. De band tussen Kuyper en zijn geboortegrond werd met name weer aangehaald in 1906, toen de 69-jarige ex-premier met zijn beide dochters in zijn geboorte huis vertoefde. Kuyper was spe ciaal naar Maassluis afgereisd om de Maassluisse achterban toe te spreken en om een naar hem vernoemde lagere school te openen. De vlag hing uit aan de Zuidviiet, toen Kuyper met zijn dochters en tal van Maassluisse hoogwaard igheïdsbekleders voor het geboortehuis poseer den. Amper vijf jaar later, toen de herinnering aan Kuypers be zoek nog vers geweest moet zijn, bleken de Maassluisse bestuur ders zélf echter niet zo aan de band met Kuyper te hechten. In 1911 werden namelijk de sloop- plannen voor zijn geboortehuis bekend gemaakt, hetgeen een golf van verontwaardiging on der de calvinistische Maasslui- zers veroorzaakte. Door de uit gave van een ansichtkaart met de afbeelding van het Domini cushuis, met als onderschrift 'het huis waar Abraham Kuy per geboren is en welk met amovering wordt bedreigd', werd nog getracht het tij te ke ren. Tevergeefs, want datzelfde jaar werd het pandje, dat nu node wordt gemist, gesloopt ten behoeve van nieuwbouw. De vraag is nu wat er nog wer kelijk aan de antï-revolutlonaï- re voorman herinnert in Maas sluis. Waarschijnlijk alleen nog de Grote Kerk op het Schansei land. waar vader Kuyper predi kant van de hervormde ge meente waS en zoon Abraham werd gedoopt Maassluis heeft, net als vele andere steden met een calvinistische achtergrond, nog wel een straat en een school naar de oprichter van de Vrije Universiteit vernoemd. De sug gestie om de herdenkingssteen in de gevel van de in 1906 door Kuyper zelf geopende school te metselen, moest echter op voor hand al verworpen worden. Net als het geboortehuis is het eerste gebouw van de Abraham Kuy- perschool namelijk allang ge sloopt Op de geboorteplek van Abra ham Kuyper staat nu een modern winkelpand van drogisterij Cen cy, Het geboortehuis van de gro te Maassluizer is allang verdwe nen, terwijl er in de rest van de stad ook nog maar weinig herin nert aan de grote staatsman, we tenschapperen journalist. Cor van Dijk zag precies honderd jaar geleden het levenslicht in Vlaardtngen. Oude liefde roest niet, want na veel omzwervingen keerde de kras se oudere terug in 'zijn* Vlaardingen. Cor van Dijk is een bijzonder markante persoonlijkheid. Werkte als kuiper en visser, maar kreeg landelij ke bekendheid als uitbater van café Het Jacht huis aan het Bommeer. Vele duizenden mensen hebben in de loop van de jaren plaatsgenomen in het roeibootje van Van Dijk. Voor een dubbel tje slechts werd men van de vaste wal naar het Jachthuis gebracht. Enkele jaren stopte hij met overzetten van mensen. Een groots afscheid viel hem toen ten deel. Burgemeester Fred van Uer bracht de 100-jarige gisteren een bezoekje. Her inneringen aan Vlaardingen werden opgehaald en de zeer vitale Cor van Dijk maakte duidelijk dat de burgervader volgend jaar weer welkom is: als hij 101 wordt Schiedam Het viel PvdA-fractieleider Gé Brouwer gisteravond niet mee om het hand jevol publiek in wijkcentrum Nieuwland dui delijk te maken, dat het niet door de buiten landers is dat de wijk achteruit is gegaan. De PvdA was voor het eerst sinds jaren weer eens op wijkbezoek gegaan. En Brouwer had zelf Nieuwland als eerste voorgedragen, omdat in die wijk de komende jaren zeer veel problemen vallen op te lossen. Maar de klachten over verpaupering, leegstand, overlast van scholen en slechte omzet van winkeliers cumuleerden al gauw in een partij tje muggeziften over de concentratie van Turken rond het Dr. Wibautpleïn. Brouwer probeerde nog uit te leggen, dat er ook zat Hollanders zijn die trappenhuizen niet schoonhou den. Hij vona het niet terecht buitenlanders daar de schuld van te geven. Maar hij kwam niet over: door CHRIS WOERTS Maassluis De weging van de judoka's levert aan de voora vond van de halve finale van de Europa Cup problemen op tus sen de ploegen van Mahorokan (Maassluis) en JFL Wolfsburg (West-Duitsland). De beide teams treffen elkaar zaterdagmiddag in een volge pakte Olympiahal aan de Rozen- laan in Maassluis. Technisch di recteur Koos Henneveld stelde voor om de weging vrijdagavond te houden, maar daar voelden de Duitsers niets voor. Zij wilden pas een uur voor de wedstrijd op de weegschaal gaan staan. „Ik denk dat ze problemen met het gewicht heboen", aldus Henne veld. „Urenlange onderhande lingen sorteerden niet het ge wenste effect Wij wilden dan .wel opschuiven naar zaterdag ochtend, maar de Duitsers wil den slechts een uurtje eerder. Daar beginnen wij niet aan. Wij doen geen enkele -.concessie meer". Het conflict is inmiddels voorge legd aan de arbitragecommissie van de Europese judobond. „Het is een beetje een koude oorlog voeren van de kant van de Duit- sers", maakt Henneveld duide- -lljk. „Vorige week in de halve fi- nalefllkten ze ook al zo'ngeintje. Toen werd de wedstrijd tegen een Joegoslavïsch team in alle vroegte afgewerkt. Moesten de judoka's om half zeven wegen. Daar is echt geen inspraak over geweest. Daarom geven wij aan öe Duitsers geen duimbreed toe". Voor het unieke treffen in Maas sluis bestaat overweldigende be langstelling. In een dag tijd is de helft van het aantal beschikbare plaatsbewijzen al van de hand gegaan „De mensen moeten snel reageren, willen ze nog een kaartje bemachtigen", aldus een optim istische Henneveld. Ook vanuit de media bestaat grote belangstelling. Een ploeg van de Duitse televisie zal opna men maken voor de Sportschau en de wedstrijd wordt recht streeks in Duitsland op de radio uitgezonden. Ook de TROS komt met een radioploeg naar Maassluis. „En ik verwacht ook dat Studio Sport naar Maassluis komt", aldus de technisch direc teur van Mahorokan. Het is de eerste keer dat Mahoro kan, een echt clubteam, tot de halve finale reikt. „Daarom ook hebben we de zaken groots aan gepakt", aldus Henneveld. „Ik vergelijk het een beetje met het naar Nederland halen van de Olympische Spelen. Dat lukte toen niet, maar ik hoop wel dat dit evenement een doorslaand succes wordt. Anders kun je niet anders dan concluderen dat er in Ned erian d geen basis is voor zul ke festiviteiten". Overigens hoeft Henneveld niet ie wanhopen. Het judo-gekke Maassluis zal het evenement on getwijfeld naar waarde weten te schatten. Vorige week nog, tij dens de kwartfinale in België, was burgemeester Hans van Es met een delegatie van de sport raad Mahorokan nagereisd. ,Man, kom toch eens kijken, dan kun je het zelf zien. En vertel de gemeenteraad erover, want die weet er ook niks van. Burgemeester Scheeres moet hier elke week eens een rondje komen maken, zo als Pe ek d at vroeger d eed Het waren maar zeven Nieuwlanders, die naar het wijkcentrum waren gekomen om met de PvdA te praten. Of beter; om tegen de PvdA te praten. Want werkelijk communiceren was er niet bij. Wethouder Hans van Kleef deed een vergeefse poging duidelijk te maken dat het de gemeente al lang bekend is, welke klachten gisteravond werden geuit. „U kunt dat allemaal teruglezen in het meerjarenplan stadsvernieu wing". Maar na een paar keer in de rede te zijn gevallen ging Van Kleef zitten. Weer gingen de buitenlanders over de tong. En op de koop toe nodigde schei dend voorzitter Hans Verlinde de mopperende Nieuwlanders uit vooral door te gaan met hun krit? „want daar zit u hier toch jf!" He- jevolg was wel, dat PvdA- 'ers in de pauze zeiden zich te ge neren voor de gang van zaken: „Zo hoeft het een volgende keer ook niet meer". Brouwer liet zich echter niet ontmoedigen. „U weet allemaal nog .vel, dat Nieuwland, toen het gebouwd werd, de Hongerput werd genoemd. De huizen wa ren duur voor die tijd en de pio niers konden dat moeilijk beta len. Later zijn veel mensen naar andere wijken getrokken. Er kwam een eenzijdige opbouw van de bevolking, met veel ver grijzing. Het is nu bepaald niet dL rijkste wijk van de stad maar da t was het toen ook niet!" Een voormalige winkelier van het Wibautpleïn zag dat anders. „Ze noemden het hier de Lijn baan van Schiedam! Het zag zwart van de mensen. De Mgr. Nolenslaan was zeer geliefd. De winkeliers waren net familie on der mekaar. Maar nu... Ik ben toen met nul begonnen en ik heb van mijn winkel zó'n zaak ge maakt. En nu staat ie leeg, 't is er een rommeltje. Het is gewoon verdrietig. De tranen springen me in de ogen als ik erlangs loop". De aanwezige Nieuwlan ders, allen wonend in het weste lijke deel van de wijk, vroegen zich af waarom er niet bij hen wordt begonnen met renovatie en waarom meer oostelijke delen eerder aan bod komen. „Onze huizen zijn de oudste". Maar wethouder Van Kleef wees erop dat het alleroudste deel van Nieuwland allang is opgeknapt: de Slachthuisbuurt. „Niet ieder een voelt dat zo, maar de Slacht huisbuurt is Nieuwland, En die wel gerenoveerd". Bovendien wees van Kleef op energetische woningverbetering rond de Dr. De Visserlaan. „Er gebeurt wel degelijk wat". Maassluis Nog een paar uur, dan danst en zingt Maassluis pas echt aan Het Scheur. Bijna twee jaar hebben de voorbereidingen in beslag genomen. Week in week uit werd er door ruim 500 Maassluïzers geoefend om de liedjes er goed in te krijgen, om op de maat van de muziek te dansen en te zingen. Inspanningen die vanavond, als alles goed gaat, met een gul applaus worden beloond. Want dan gaat de musical, naar een idee van choreografe Marion Schouten en regisseur Willem van Heij- ninppn mnrernière. Tijdens de generale repetitie van gisteravond in de Wethouder Smithal werden de puntjes op de i gezet. Gisteren werden in de Wethouder Smithal in de Steendijkpoider voor de laatste maal de stukken doorgenomen. De decors zijn klaar, de kostuums liggen op de spelers te wachten. De sporthal is omgetoverd in een heus theater. De kaartverkoop is in ieder geval enorm hard gegaan. In totaal worden slechts drie voorstellin gen gegeven. Voor vrijdag- en zaterdagavond is geen kaartje meer te krijgen. Alleen voor de za terdagmiddag zijn nog enkele kaartjes bij de Bondsspaarbank aan de Veerstraatte krijgen. Het wordt het komend weekeinde dus een dolle boel in de Steendijkpoider, want na zolang repe teren kan het niet anders dan goed gaan. De musical 'Maassluis danst aan Het Scheur1 gaat Over de geschiedenis van de voormalige vissers plaats. Hoofdrolspeelster Annelies van Büuren neemt het publiek mee terug in de tijd. „Een bont spektakelstuk", aldus regisseur Willem van Heijningen. Schiedam De werkgroep Stop Rijksweg 19 vraagt zich af, waar rijkswaterstaat het vandaan haalt dat zij onheuse beschuldi gingen zou hebben geuit Volgens de hoofdingenieur-di recteur heeft de werkgroep zich bezondigd aan ongemotiveerde en dubieuze opmerkingen. De topambtenaar stoorde zich aan een uitlating van Henk Tet teroo, spreekbuis van de werk groep, die in een interview met iet Rotterdams Nieuwsblad zei dat rijkswaterstaat bewust en opzettelijk misleidende informa tie verstrekt De kritiek op rijks waterstaat was ingegeven door het feit, dat er almaar geen ant woord uit Rijswijk kwam op een rapport over de schade, die aan leg van rijksweg 19 zal berokke nen aan de vogelstand in Mid den-Delfland. Tetteroo wijst erop, dat m dit 'vogelrapport' al lerminst beschuldigingen worden geuit. Wel worden gege vens verstrekt, waaraan de staat' in haar streven naar aan leg van RW 19 voorbij was ge gaan. Alleen als de werkgroep haar opstelling zou wijzigen, toonde de hoofdingenieur-directeur zich bereid tijd en ruimte vrij te maken voor overleg. Tetteroo vat dat laconiek op: „Wij zijn in genomen met uw aanbod. Het lijkt ons verstandig, dat dit over leg zal plaatsvinden op basis van de schriftelijke antwoorden op vragen, die wij, nu zeven maan den geleden, in ons rapport heb ben gesteld. Ondanks verzoeken daartoe (van 23 april en 23 au gustus) hebben wij die antwoor den nog steeds niet mogen ont vangen". Ten overvloede her haalt Tetteroo zijn vragen. Waarom bijvoorbeeld enkele on derzoekingen naar de invloed van wegen op weidevogels niet werden betrokken bij de inpas- fingsvoorstellen van rijkswater staat aan de reconstructiecom missie en de Tweede Kamer. In een brief aan gedeputeerde sta ten vraagt Tetteroo er bij het rijk op aan te dringen, dat de effec ten van rijksweg 19 op de vogel stand worden betrokken in de discussie over de vogelstand. Vlaardingen en Delft zijn het hiermee eens. Schiedam/Vlaardingen Het fietstochtje van een 73-jarige Vlaardinger eindigde gister avond in net Holy ziekenhuis. De man werd rond kwart voor acht bij NS-station Vlaardingen- Oost geschept, toen hij een auto geen voorrang verleende. Hij liep een gebroken been en enke le hoofdwonden op. Drie kwartier later bracht een ambulance een 17-jarige Schie- damse naar het Schielandzie- kenhuïs. Zij was met haar fiets op de hoek van de Nieuwe Maas straat en de Voornsestraat door een auto aangereden. Het slachtoffer was YvetteHuy- ken, dochter van gemeente raadslid Cor Huyken. Vlaardingen De middenstand staat in de rij voor eerrplekje in het nieuwe cfeel van winkelcen trum De Loper'. De gemeente Vlaardingen heeft al zo'n 120 - aanvragen genoteerd en dat aan-/' tal groeit nog dagelijks. „Een on voorstelbaar gegons, en het gaat maar door", zegt een lichtelijk verbijsterde A.J. Aalders (amb tenaar economische aangelegen heden). De kandidaten voor een zaak in het vernieuwde winkel centrum in Holy komen uit de wijde omtrek. Minder belang stelling hebben tot nu toe de middenstanders uit het nabijge legen winkelcentrum Holiër- hoek en de huidige Loper ge toond. Dat heeft enige verbazing gewekt, omdat zij een voor keursbehandeling hadden opge ëist. De Loper wordt uitgebreid met 5600 vierkante meter. Hoeveel winkels dat oplevert is nog niet vastgesteld. Datligt aan de keuze van ue branches, en of die een grote dan wel kleine zaak willen, Gezien de enorme belangstel ling, vervvaeht Aalders grote problemen bij de uiteindelijke toewijzing. Vlaardingen Animateurs eul- turels. U kunt ze binnenkort m Vlaardingen bijna overal tegen komen:' in supermarkten en ou- derencéntra, op markten en pleinen. Wat zijn animateurs culturels voor bijzondere lieden, dat ze zo'n dure naam magen, dragen? Welnu, dat zijn vrijwil ligers die na een stoomcursus voorlichtingskunde van drie avonden de straat op gaan om mensen, in dit geval Vlaardin- gers, enthousiast te maken om overdag de Stadsgehoorzaal te bezoeken. Noem het maar een promotieteam. Die ongebruikelijke vorm van werving voor het theater Is be dacht door het project Theater Overdag, dat valt onder de Cul turele Raad Zuid-Holland. Bij wijze van proef worden behalve in Vlaardingen ook in Leiden op incourante tijden theatervoor stellingen gegeven. De proef be gint in november en duurt tot april. 'ie voor korte tijd als anima- teur culture! door het leven wil stappen, kan zich voor 29 okto ber telefonisch melden bij de Culturele Raad: 070-624961. Vlaardingen Burgemeester en wethouders is er alles aan gelegen, de banden met het Vlaardingse bedrijfsleven te versterken. Op 17 november gaan B en W op bezoek bij ondernemers in de industrie polders Het Scheur en de Vergulde Hand. Zij volgen hetzelfde proto col als tijdens het eerste industriële wijkbezoek, dat eind maart dit jaar plaatsvond. Het college maakte toen een wandeling langs de be drijfsterreinen in de Vettenoordsepolder. Het uitstapje werd beslo ten met een ontmoeting roet ondernemers bij machinefabriek Fon- tijne. Meer dan 2.500 m2 antiek en nieuw geloogd grenen. Nederlands grootste specialist Grootste keuze ki authentiek Lloyd-Loom uit de 30& jaren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1