Feestje rond sanering: Ver to-wijk niet blij 'HOU JE GEDEISD' Gemeente: gefopt door ministerie Verstandelij k gehandicapten: Onderling Sterk 'Door auto verdween de gezelligheid op straat' Sp GEB «A10KS DAGBIAI v SWf GDHKI MfflSE WflïtBWtfi cwawr Tweede boek van H. Kiela: Schiedams Straatleven JJI# Koster Brandje in Zonnehuis Raadslid roept burgemeester tot de orde Drinker breekt benen en ribben Jeugd steelt merkemblemen Valse aangifte Uitvaren met Henry Dunant Geen zuivere koffie MAANDAG 2 NOVEMBER 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Gedeputeerde Van der Vllsl gaf het startsein voor sanering van de vervuilde grond in de Verto-wijk. Maassluis - Gedeputeerde Hans van der Vlist heeft het startsein gegeven voor de sanering van de vervuilde grond in de Verto-wijk in Maassluis. In de grond zijn dioxine-resten gevonden, die verwijderd moeten worden. Niet alle verontreinigde grond in de woonwijk (400 woningen) wordt nu afgegraven. Slechts op twee lokaties wordt de grond nu weggegra- ven. Dat heeft nogal wat consequenties voor de wijkbewoners. Elf gezinnen moeten begin 1988 voor langere tijd hun woning verlaten. Zij worden elders in Maassluis ondergebracht. Met gemengde gevoelens ondergingen de wijk bewoners de feestelijkheden vrijdagmiddag. Na afloop van de officiële handeling mochten de wijkbewoners in FNV-gebouw De Kern verpo zing zoeken. Een geste die niet door alle bewo ners op prijs werd gesteld. „Het is vandaag he lemaal geen feestelijke dag", aldus een verbol gen bewoner van de Verto-wijk. „Wij wonen al jaren op verontreinigde grond en pas nu wordt een begin gemaakt met de sanering. Ik zou zeg- •gen: laat de hapjes en drankjes staan en ga als een bezetene aan de slag". In totaal wordt de komende maanden 8000 ku bieke meter grond afgegraven. Met de sanering is een bedrag gemoeid van 7,5 miljoen gulden. Wat er met de rest van de verontreinigde grond gaat gebeuren, is nog onzeker. Het sane ringsonderzoek is nog niet afgerond. De resul taten daarvan worden over enkele maanden verwacht. Advies PvdA aan fractie en bestuur: Vlaardingen Of de dames en heren raadsleden zich op afdelingsvergaderingen ge deisd willen houden. Dat ver zoek heeft het FvdA-bestuur gedaan naar aanleiding van net rapport-Booïster, dat begin dit jaar verscheen. In dat rap port werd scherpe kritiek ge uit op de eigengereidheid van fractieleden. Booister weet de twee achter eenvolgende verkiezingsne derlagen van de PvdA in Vlaardingen aan het feit dat de partij niet bereid is goed naar v burgers te luisteren. Klachten worden niet serieus genomen. Het bestuur, dat het rapport-Booister naar de prul lenbak heeft verwezen, vindt dat de partij niet doof moet zijn voor die conclusie. Het bestuur van de Vlaarding- se sociaal-democraten was al lerminst ingenomen met het rapport. Niet gefundeerd, luid de zijn harde oordeel. Maar daarmee wordt de onvrede van de kiezer niet weggeno men. En zo komt het dat het bestuur nu het partijkader op het hart bindt om minder te praten en meer te luisteren, maar in dezelfde notitie schrijft dat het daar in het verleden 'eigenlijk nooit aan heeft ontbroken'. De kiezers waren overduide lijk niet tevreden met de PvdA, en daar wil het bestuur je te doen. „Vervolgens zal een ieder met begrip en in begrij pelijke taal te woord moeten worden gestaan", schrijft het bestuur. De partij neemt zich voor niet alleen in verkie zingstijd, maar voortdurend contact te zoeken met kiezers, iets aan dogn. Gewone partijle den moeten ruimschoots de ge legenheid krijgen om hun zeg- Vlaardingen De ge meente Vlaardingen geeft het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieu (VROM) de schuld van de miljoenenverliezen op be jaardentehuis De Wou- thof. Na invoering van de nieuwe Huurprijzenwet Woonruimte moesten de huren voor de 175 wonin gen met meer dan 160 gulden per maand om laag. „Het ministerie", zegt CDA-wethouder Chris van Boon, „heeft ons gefopt en de hoge kwaliteit van de wonin gen niet gehonoreerd". Bij de algemene stichting tot huisvesting en verzorging van bejaarden (ASHVB) dreigt in februari surséance, als er geen maatregelen worden genomen. Dan is de portemonnee van de stichting leeg. Alleen de ver liezen op het dure complex De Wouthof zijn daarvoor verant woordelijk. „En toen wij dat complex bouwden en daar was uiteraard toezicht op van het ministerie maakte nie mand problemen", blikt VVD- wethouder Jan Madern terug. Het verwachte verlies, waar mee de stichting In 1999 wordt geconfronteerd, is ruim 12 mil joen gulden. Begin volgend jaar bedraagt dat verlies al twee miljoen gulden en dan kan de stichting niet meer aan haar verplichtingen voldoen. Wethouder Van Roon ver wacht echter, dat het niet zo ver zal komen. „Als we de zaak hard genoeg aanpakken, komen we eruit". Bij geldschieter ABP wordt al meer dan een jaar geprobeerd een lagere rente te krijgen op de klimgeldlening, die voorde bouw van De Wouthof is afge sloten. Tot nu toe zijn die po gingen zonder resultaat geble ven, maar sedert enige tijd krijgt de gemeente steun van het ministerie. De gemeente wil het lek uiterlijk in decem ber boven hebben. Wethouder Madern: niemand maakte problemen. Wethouder Van Roon: gefopt. Vlaardingen Een brand heeft vanmorgen voor lichte paniek gezorgd in het Zonnehuis. Tn het verpleeghuis aan de Dillen burgsingel brak rond tien uur brand uit in afdeling zuid 2, in de nis waar de rolstoelen Staan opgeslagen. De brandweer had het vuur snel onder controle. De schade bleef beperkt. Er vielen geen gewonden. Schiedam De behoefte om in allerlei situaties meer aan den lijve te on dervinden een gewoon mens te zijn, is de directe aanleiding voor de oprich ting morgenavond van een belangenvereniging voor verstandelijk gehan dicapten. De belangen groep wordt Onderling Sterk gedoopt en krijgt een regionaal karakter. In een notitie van het voorlo pig bestuur constateert advi seur Franka de Ruiter, dat verstandelijk gehandicapten te weinig inspraak hebben in hun woon- en leefsituatie. Dat geldt ook voor de voorzienin gen, die op het gebied van vrije tijd voor hen in het leven worden geroepen. De vereniging wordt dinsdag tijdens een bijeenkomst in het clubgebouw van de GJVW in de W.H. Vliegenstraat 70 in de steigers gezet. De initiatiefne mers verwachten dat de animo zich niet zal beperken tot Schiedam. Ook uit Vlaardin gen en Rotterdam worden aanmeldingen verwacht. Franka de Ruiter wil niet de indruk wekken dat de vereni ging uit pure onvrede is gebo ren. Vaak worden goede maat regelen voor verstandelijk ge handicapten getroffen, maar we willen niet dat nog alleen over onze hoofden besluiten worden genomen, meent zij. De vereniging is van plan vor mingsactiviteiten te starten en wil verder lezingen houden en studiebijeenkomsten en confe renties beleggen of bijwonen. Verder leven bij het voorlopig bestuur ideeën overleg te star ten met ouderverenigingen, de (Iqkale) overheid en instanties die zich bezighouden met werk- en woonsituaties. Het plan voor de vereniging dateert uit 1985, toen mensen uil het gezinsvervangend te huis De Vleugel in contact kwamen met een soortgelijke vereniging in Zlerikzee. Maart vorig jaar leidde dat tot het opzetten van een werkgroep. door KOR KEGEL Schiedam Overdag lijken de Schiedamse straten het meest op de foto's van een hal ve eeuw geleden. Dan zijn ze van het meeste blik ontdaan, 's avonds echter staan de auto's van bumper tot bumper langs de stoep. Overdag is het ook, dat de mensen meer tijd over hebben voor een praatje op straat: je komt niet al leen met boodschap- pen thuis, maar ook met heel wat wetens waardigheden rijker. De straat is er voor de ge zelligheid, zo lijken de fo to's te willen" aangeven in het tweede boekje van H. Kiela, dat afgelopen vrij dag in de leeszaal van het stadsarchief werd gepre senteerd. De straat is an derszins ook wel functio neel, want waar moet je anders al dat verkeer la ten, maar de straat is er toch in het bijzonder voor het sociaal contact Bin nen mag je eenzaam zijn, maar buiten: daar ontmoet je mekaar. Dat spreekt on miskenbaar uit Kiela's boekje, getiteld: Schie dams Straatleven. Het fotoboek beyat 101 opna men, die nog niet eerder in boekvorm werden gepubli ceerd en dat is een presta tie, zegt gemeentelijk archi vist Aart C. de Voogd van der Straaten in een kort voorwoord terecht. In 25 jaar tijd zijn er al zes andere foto boeken van oud Schiedam verschenen en niettemin is Kiela erin geslaagd exclusief fotomateriaal bijeen te sprokkelen, dat ook in het stadsarchief onbekend was. De auteur geeft bij iedere foto een bondige en gedetail leerde uitleg. Voor de gege vens putte hij uit oude adres boeken, jaargangen van de Schiedamsche Courant en het blad van de Schiedamse Gemeenschap, uit jubileum boeken en de stadsgeschiede nis van oud-archivaris drs. G. van der Feijst, en uit de geheugens van oudere Schie dammers. De foto's zijn toe gespitst op het straatgebeu ren tussen 1898 en 1957. In dat straatleven is veel veranderd, zegt KieLa in zijn inleiding. „Omstreeks 1910 was de verhouding bespan nen wagens ten opzichte van motorvoertuigen 10 staat tot 1. Kort voor de tweede we reldoorlog was de verhou ding 50 motorvoertuigen te gen slechts 1 bespannen wa gen". Paarden maakten plaats voor scooters en auto's. Wandelaars maakten plaats voor bestuurders. En Kiela concludeert: „De komst van de auto heeft een bepaalde vaart in het straatleven ge bracht, die niet bevorderlijk voor de gezelligheid is ge weest". Op zomerse dagen zie je het tegenwoordig alleen in be paalde buurten nog, dat mensen de tv uit laten en bij elkaar op de stoep gaan. zit ten, In nieuwere wijken als Woudhoek speelt dit ge meenschapsleven zich af in de tuin, maar in oudere wij ken wijkt men noodgedwon gen uit naar de openbare weg maar het grote ver schil met vroeger is dat je toen uitzicht had over de hele straat, en dat je nu te gen een file van stilstaand blik aankijkt. En dientengevolge zijn er meer verschillen. Dat valt op als je in Kiela's fc^oek naar fo to's kijkt zoals yan de Bot r- haavelaan en de Professor Kamerlingh Onneslaan: de boompjes waren klein en ge ring in aantal, de straten wa ren proper. Niet zo gek. Be halve dat de bomen uiter aard groeiden, kwam er ook een gemeentelijk beleid dat uit een soort gevoel van wanhopige compensatie pro beerde de milieuvervuiling door auto's op te vangen door het aanpoten van steeds meer groen. Met alle reacties vandien: natuurliefhebbers vinden het prachtig, maar in de nota Enge Plekken staan vooral rijk beboste stukjes Schiedam. Het is ook door de opmars van het autoverkeer, dat de straten minder schoon zijn. Vroeger boende iedere huis vrouw haar eigen stoepje en moest je het niet in je hoofd halen om je step bij haar voor de deur te laten liggen, als je ineens tikkertje ging doen. Maar nu krijg je de auto van de buren voor je deur, omdat er bij de buren de auto van diens buren staat, en zo is de straat veel meer gemeenschappelijk be zit geworden zonder het bij behorend besef van collectie ve verantwoordelijkheid. Probeerde de gemeente die taak eerst over te nemen, te genwoordig probeert wet houder Zijdeveld de burger zin weer wat aan te wakke ren. Kiela's eersteling heette 'Weerzien met oud Schie- dam', nu heeft hij uit zijn grote verzameling van foto's en ansichten vooral het ver voer, de handel en de dienst verlening op straat willen belichten. De Schiedammers blijven daarbij het middel punt. Het boek is uitgegeven door de stichting Fonds Histori sche Publicaties Schiedam, waarvan oud-raadslid Her man Noordegraaf voorzitter is. Hij overhandigde vrijdag de eerste exemplaren aan Kiela en aan B en W, verte genwoordigd door wethouder Aad Wiegman. Het is de der de uitgave van het fonds. Het eerste was 'Geen ideaal- menschen' van Han van der Horst, het tweede was 'Jan en Kaat' van C. Suttorp. SchlwUmt Straatleven, van H. Kiela, ia voor 29,90 te kóóp bij de Schiedamse boekhandelaren. Het ia In een oplage van 1500 exemplaren gedrukt door Ko ninklijke Wöhrmann in Zutphen. De vormgaving la van Hanneke van der Vel- En natuurlijk nog een factor, waardoor Schiedamse straten een ander karakter kregen: de hoogbouw. Hier de bebouwing tussen Overschiesestraat en g Schie tegen het decor van het o stadskantoor. -2 Schiedam Burgemeester Reinier Scheeres van Schie dam is tot de orde geroepen door Pvd A-fractievoorzitter Gé Brouwer. Deze stoorde 2ïch eraan aan dat Scheeres niet in greep, toen een discussie tus sen wethouder Chris Zijdeveld (PvdA) en raadslid Uiferd Bruseker (CPN) ontaardde in een langdurig nietes-welles spelletje. „Wie is hier nou voorzitter?", riep Brouwer gepikeerd. „Ik natuurlijk" veerde Scheeres op. „Maakt u dan duidelijk dat de wethouder zijn spreektijd al ruimschoots heeft overschre den". bitste Brouwer, die ook bezwaar maakte tegen Bruse- kers aanhoudende interrup ties. Zijdeveld had zijn termijn 20 minuten toen al weten uit te bouwen tot bijna een uur. Scheeres, die tot dan toe nog geen enkele spreker tot spoed had gemaand, hield daarna de klok nauwlettend in de gaten. Tot grote tevreden heid van de merkbaar geïrri teerde Brouwer: „We hebben onszelf een termijn opgelegd en daar moeten we ons aan houden". Vlaardingen Een 55-jarige Vlaardinger is na een ongeluk op de Marathonweg met ern stige verwondingen opgeno men in het Holy zieken huis. De man stak plotseling de weg over. Een juist passerende automobi list kon de man niet meer ont wijken. De Vlaardinger werd met gebroken ribben, een ge broken sleutelbeen en een beenfractuur naar het zieken huis gebracht. Daar onderging de man ook de bloedproef. De voetganger had volgens de po litie te diep in het glaasje ge keken. Vlaardingen Met de aan houding van twee jongens van 10 en 11 jaar heeft de politie in Vlaardingen de diefstal van merkemblemen van auto's in de Drevenbuurt in Holy- Noord opgelost. Met behulp van een schroe vendraaier peuterden de jonge vandalen de emblemen los van de wagens. De afdeling jeugd zaken van de politie heeft de zaak nog in onderzoek. Het vermoeden bestaat dat er nog meer jeugdige Vlaardingers bij de diefstal betrokken zijn. Vlaardingen Een 27-jarige Vlaardinger is door de polite van Vlaardingen aangehou den, omdat hij valse aangifte had gedaan van diefstal van een door de man gehuurde be stelauto. Volgens de man was de wagen gestolen van de Broekweg. De politie trof de auto, zonder braaksporen, echter aan in Oud-Beijerland- De auto bleek gebruikt bij een poging tot in braak De man is overgedra gen aan de rijkspolitie in Oud- Beijerland. Vlaardingen Met de jaar lijkse boottocht op de J. Henry Dunant gaan volgende week maandag 68 patiénten en inva liden uit dit rayon mee. Ver trekpunt is de Oosterhavenka- de in Vlaardingen. Op 14 november, na een tocht die leidt over Bruinisse, Vlis- singen, Sas van Gent en We- meldingen, komt de boot weer terug. Behalve uit Westlandse plaatsen komen de patiënten ook uit Vlaardingen, Delft en Maassluis. Vlaardingen Een 29-jarige Rotterdammer dacht winst te kunnen slaan uit de verkoop van pakken koffie. De man firobeerde in de Louis de Co- ignylaan in Vlaardingen aan buurtbewoners de koffie te verkopen. De mensen roken echter on raad en waarschuwden de po litie. Onderzoek leerde dat de man de pakken koffie had ge stolen bij de vestiging van Al- bert Heijn in winkelcentrum De Loper. (ADVERTENTIE) alle merken meestal klaar terwij! u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1