PvdA: er is ruimte voor nieuw beleid 'Jacht bedreigt vossenstand' Breuk D66 definitief Federatie lekker bezig met muziek Meer mensen kloppen aan bij gemeente VLAA1DIN00 DABBLAD 3CHIEDAISCHE C8UMNT jjWt WfllBiEB CBUHftHT Rietzeilers: nu ook een prinses Verdachte brand aangehouden Natuurvrienden ernstig bezorgd: Brander valt van stelling Ballon haalt Finland Gestolen emblemen uitgestald waterwee Havenstraat 6, 3131 Bv Vlasrdingen. Postbus HO, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 0)0-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 .MAANDAG 9 NOVEMBER 1987 door CHRIS WOERTS Maassluis Ruimte voor nieuw politiek beleid in Maassluis is er volgens de PvdA-fraetie voldbende. „In 1988 is ruim twee mil joen gulden beschikbaar om dat nieuwe beleid ver der te ontwikkelen", al dus fractievoorzitter Ro bert Punt bij de presenta tie van de voornemens van de PvdA voor vol gend jaar, „De positie van de gemeente Maassluis is er een van uiter sten", stelt Punt in een toelich ting. „Met name rond het op lossen van de problemen rond de vervuiling van de bodem wordt 1988 een belangrijk iaar. In financiële zin, maar ook in emotionele zin. Eén lichtpun tje is er zeker. Er is een slui tende begroting en volgens ons zelfs ruimte om extra dingen te doen voor de bevolking". Vult Pieter Hoogenraad aan; „In de begroting zit in feite al jaren ruimte. Vaak worden uitgaven te ruim geraamd of inkomsten te laag geschat". B en W willen 150.000 gulden extra stoppen in het bodem verontreinigingsfonds. Op die manier willen B en W de pro vincie en het ministerie duide lijk maken, dat het ernst is met de oplossing van de mi lieuproblemen. Maar de fractie van de PvdA voelt niets voor een extra injectie. „Veel te voorbarig", aldus financieel deskundige Pieter Hoogen raad. „Het lijkt mij meer een symbolisch bedrag en wij zit ten niet in de raad om aan symboliek te doen. Een bedrag van 150.000 gulden extra nu achten wij met reëel. Er zit voldoende geld in het potje om de milieuproblemen te lijf te gaan". Ook de 150.000 gulden moet worden aangewend voor nieuw beleid. Op woning bouwgebied heeft de PvdA Vlaardingen mag dan niet in Brabant ligger», muzikaal staan de plaat selijke verenigingen hun mannetje. Vlaardingen „Wat een ver schil met Brabant. Onbe schrijflijk!" Maar de zuider ling, die zaterdag de promotie dag van de Vlaardingse Fede ratie voor Muziekgezelschap pen bijwoonde, doelde niet op het muzikale gehalte. Daar over was hij zeer lovend. Wat hem opviel, was de matige pu blieke belangstelling. Koos Aalders, penningmeester van de federatie, was met de circa 400 luisteraars in de aula van de scholengemeenschap Casimir echter best in zijn sas, „Het worden er elk jaar meer", stelde het bestuurslid tevreden vast. „En dat terwijl Vlaardingen niet zo muziek- minded is. Dat zien we elk jaar aan het armzalige publiek bij de taptoe van Thalita". De orkesten en solisten plus de majorettes van Liberté maak ten er zaterdag een swingend feest van. Onder voorzitter schap van streekmuziek- schooldireeteur Hans Mulder beoordeelde een jury de pres taties van de solisten, maar dat competitie-element was niet echt van belang. „We zijn ge woon lekker met ons allen met muziek bezig", aldus Aal ders. Op 26 maart volgend jaar or ganiseert de federatie opnieuw een - promotiedag: de traditio nele Play In. Alle verenigin gen mogen dan muzikanten le veren voor een gezamenlijk orkest. Volgens Aalders wordt het een spektakel zonder weerga. De federatie is erin geslaagd Mark Beider en J.J. Koops te strikken, twee be roemde dirigenten die de Vlaardingse amateurmuzikan- ten ongetwijfeld tot grote pres taties zullen inspireren. Schiedam Na een uitvoerig buurtonderzoek is de Schie- damse politie er vorige week in geslaagd een jongeman aan te houden die wordt verdacht van brandstichting in het flat gebouw aan het Bart Verhal- ïenplein. Deie zogenaamde voegen- brand leidde er op !9 septem ber toe, dat 6 gezinnen tijdelijk uit hun woning geëvacueerd moesten worden, pij de brand in de voegen kwam namelijk zoveel koolmonoxide vrij, dat dit een bedreiging voor ae ge zondheid van de bewoners vormde. De jonge Schiedammer (17), die inmiddels is voorgeleid aan de officier van justitie, ver klaarde die zaterdag met een zelf gemaakt 'moordwapen' op spinnenjacht geweest te zijn. Aan een voetbalpompje had hij bet aanmaakblokje beves tigd, waardoor, als hij met de pomp extra zuurstof toevoeg de, een steekvlam ontstond. Op een gegeven moment viel het aanmaakblokje in de voeg, waarop de jongen doedgemoe- derd naar huis terugkeerde- De brand, die een uur na zijn vertrek uit de voegen sloeg, veroorzaakte een schade van 37.000 gulden. Schiedam Het duurt lang voor de telefoon wordt opge nomen. Soms wordt de tele foon zelfs helemaal niet opge nomen. Zijn de ambtenaren niet thuis? Het valt de laatste tijd menigeen op, dat het niet altijd meevalt Om met het stadskantoor telefonisch in contact te komen. Paradoxaal genoeg is dat een goed teken. Als oorzaak wordt namelijk uitgelegd, dat tegen woordig veel meer mensen de femeente bellen dan vroeger. )n die toename is er niet al leen telefonisch. Ook aan de balie, beneden in het stadskan toor, krijgt men steeds meer bezoekers. Niet iedereen komt voor ge meentelijke kwesties, maar in die gevallen laat men zich door de behulpzame receptio nisten graag- de weg wijzen naar het belastingkantoor, het GAK of andere instellingen. En omdat de automatisering uitblijft, kunnen de telefonis tes het niet allemaal behappen. Als alles goed gaat, kan het sy steem met doorkiesnummérs alle telefoontjes wel verwer ken. Maar het gaat kennelijk vaak niet goed. Pas in 1990 is verbetering te verwachten. Dan komt er een nieuwe tele fooncentrale. Aanvankelijk was deze voor volgend jaar al gepland, maar nu het ernaar uitziet dat enkele voorzienin gen (bibliotheek, VVV en voorlichting) in nieuwbouw op het Emmaplein komen, leek het de gemeente zonde van het geld om voor die korte tijd nog een nieuwe telefooncentrale te maken. ook een eigen visie. Deskundi ge Lydi Knoop; „Het wordt in Maassluis steeds moeilijker om nieuwbouw te realiseren. Ook in de sector van de sociale wo ningbouw worden de contin genten steeds kleiner. Daarom moeten we denk ik kijken naar het onderhoud van de woningen. Bepaalde wijken in Maassluis zien er niet al te flo rissant uit. Ais bijvoorbeeld de hal van een flatgebouw smerig is en ook de omgeving is niet aantrekkelijk, dan voelen de mensen zich niet in hun woon omgeving thuis". Gevoel Waar de socialistische fractie in de raad ook iets aan' wil doen, is het onveilige gevoel dat er bestaat bij groepen men sen in de samenleving, vooral ouderen en vrouwen. Yvonne de Groot: „Mensen durven 's avonds de straat niet meer op en worden belemmerd in hun maatschappelijk functioneren. Daarom' ook willen wij dat er een onderzoek naar enge plek ken komt". Een heet hangijzer blijft het zwembad in Maassluis. De ac commodatie aan de Sportlaan is veel te groot en jaarlijks moeten er honderdduizenden guldens in de exploitatie worden bijgepast „Maar voor 15 december zal er duidelijk bestaan", aldus wethouder An ton Wustrow, „Meer kan ik er nog niet over zeggen, omdat er nog volop gesprekken aan de gang zijn". Maassluis moet, stelt raadslid Martin Burger, ook als het gaat om internationale vraag stukken een duidelijk stand punt innemen. Burger doelt dan met name op de situatie in Zuid-Afrika. Hij wil dat Maas sluis een krachtig protest laat horen tegen het huidige regi me. „Dat kan bijvoorbeeld door Maassluis uit te roepen tot anti-apartheïdsstad", aldus Burger. „Veel gemeenten, klein en groot, zijn ons daarin al voorgegaan. Het is niet zo dat alleen steden met een col lege van linkse signatuur zich zo profileren. Het is een zaak die door olie politieke Stromin gen heenloopt. De ministers Van Dijk en Van den Broek mogen dan gezegd hebben dat het een raak ven de regering is en dat de gemeenten zich op de achtergrond moeten hou den, maar dat is denk ik een intimidatie-aetie. Op een con gres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is zelfs gezegd dat die opmerking van de ministers een onaan-. vaardbare inmenging is in het autonome beleid, zoals de ge meenten dat kunnen voeren". Zorgen De situatie van de scholenge meenschap Koningin Juliana baart de PvdA eveneens zor gen. Pieter Roelofs: „Er be staan plannen om een athe neum toe te voegen aan een school in het Westland. Al ja renlang vechten wij voor een atheneum in Maassluis. Komt de vestiging in het Westland er, dan wordt de positie van de KJS verder uitgehold. Er zul len dan nog meer leerlingen uit Maassluis buiten de stad op school gaan en er gaan al da gelijks veel 3eerlingen naar Vlaardingen en Schiedam. Het leerlingaantal staat onder druk en dat heeft ook consequenties voor de leraren die werkzaam zijn op de KJS". Tijdens de begrotingsbehande ling van 10 november zal de PvdA-fractie de standpunten nog eens nader uiteenzetten. Dan komen ook de positie van de gemeentelijke kredietbank („met een veel te hoge rente", De fractie van de PvdA, wethouder Ant°i Wustrow, incluis, ziet de ?e?rot!n9s- behandeling vol vertrouwen vA" tegemoet. aldus Pieter Roelofs) en de kortingen op het welzijnswerk aan de orde. De PvdA heeft vier moties achter de hand. „Maar ik re ken erop dat we die niet hoe ven in te dienen", aldus Punt, „Na het horen van onze argu menten zal het college onze standpunten overnemen". Schiedam/Vlaardingen Natuurvrienden maken 2ich ernstig zorgen om het lot van de vossen, die sinds een paar jaar hun territorium hebben aan de rand van Vlaardingen en Maassluis. De dieren, die in de Broekpolder wonen en op een verwilderd op gespoten terrein bij Spa- land, dreigen het slachtof fer te worden van onzorg vuldig natuurbeheer. De gemeentebesturen vrezen dat de vossen andere diersoor ten zoals fazanten, patrijzen en bazen massaal 2uilen afslach ten en willen jagers tussenbei de laten komen. De KNNV (Koninklijke Nederlandse Na tuurvriendenvereniging) heeft daar fel tegen geprotesteerd. „Afschieten is helemaal niet nodig", zegt Wout van der Schalie, voorzitter van de re gionale afdeling. „De vossen- stand regelt zichzelf, het zijn geen dieren die ongebreideld in aantal toenemen". De KNNV heeft de gemeente Vlaardingen met klem ver zocht om stadsjager Roel Blom niet langer vergunning te ge ven op vossen te schieten. Blom doodde dit voorjaar in aanwezigheid van burgemees ter Fred van Lier een van de vossen in de Broekpolder, naar zijn zeggen om te voorko men dat de wildstand zou worden verstoord. Volgens Van der Schalie wil Schiedam om dezelfde reden jager Piet Kulik vergunning geven de vossenstand in Spaland uit te dunnen. Van der Schalie: „Het klopt dat de vos de natuurlijke vij and is van onder andere patrij zen en wilde konijnen. Maar juist daarom is het zo vreemd dat de gemeente de beesten wil omleggen. Eerst dood je de natuurlijke vijand, en daarna stuur je de jager er op af om ook de konijnen- en fazanten stand te regelen. Dat is dubbel op en nergens voor nodig", In een brief aan het Schie- damse gemeentebestuur vraagt de KNNV geen jachtvergun ning af te geven voor het ter rein bij Spaland. „De gemeen te zou hoogstens vraagtekens kunnen plaatsen bij de konij nenstand. Als het bos bij Spa land wordt aangelegd, kunnen konijnen grote schade toebren gen aan de jonge bomen. Maar andere diersoorten moeten on gemoeid gelaten worden", al dus Van der Schalie. Volgens opgaven van de KNNV gaat het in de Broek polder om een of twee vossen- paren en huist er in Spaland een paar met zes jongen. Veel meer zullen dat er niet worden: vossen dulden geen concurrenten op hun territori um, zegt Van der Schalie. Schiedam Een 37-jarige plaatbrander is na een be drijfsongeval op de werf van Wilton Feyenoord opgenomen in het Schïelandziekenhuis. De man was op een zes meter hoge stelling bezig met bran den aan het schip de Macedo nia, toen hij abusievelijk één van de ijzerdraden, waarmee zijn stelling aan de oever vast geklonken was, doorbrandde. Toen de stelling omkiepte, viel de man op zijn rug op een pon ton. Prins Pieter I stabieler dan de dollar Schiedam/Vlaardingen De overstap van Zaal Ire ne naar de Blauwe Brug bleek een voltreffer voor de Sehiedamse carnavals vereniging de Rietzeilers. „We hebben gelukkig al leen maar positieve reac ties gehad", aldus Lydia Verwaal. „Het is in het begin, toch altijd even af wachten, maar de op komst was bijzonder goed". De traditionele openingsavond van de Rietzeilers betekende direct ook het einde van het bewind van prins Ton I. Hij werd dierbaar opgenomen in het seniorenconvent. De plaats van prins Ton I werd ingeno men door prins Frans II. In carnavalstijd zal Frans van Krugten, directeur van Nico Verven in Schiedam, de taak van burgemeester Reinier Scheeres overnemen. i Prinses Catherina wordt door haar man, prins Frans II van carnavalsvereniging De Rietzeilers gekroond. Prins Pieter I is ook dit jaar prins carnaval van De Leutloggers in Vlaardingen, Frans van Krugten is be stuurslid van zaalvoetbalvere niging Groenoord en is lid van de Lions-club in Schiedam. „De carnavalsoptocht zal dit Met de installatie van prins Frans II werd de carnavals vereniging direct ook een prinses rijker. Coby van Krug ten werd gekroond tot prinses Catharina en zal haar man in de komende maanden bijstaan. „We maken er een dol jaar van", aldus Lydia Verwaal. „De nieuwe prins is zeer en thousiast, heeft een hoop plan nen". jaar weer groots van Opzet worden", blikt Lydia Verwaal alvast vooruit. „De nieuwe prins heeft wat dat betreft al wat ideeën. Belangrijk wordt de samenwerking tussen vere nigingen, kunstenaars en bedrijfsleven". Ook de Leutloggers gingen feestvierend het nieuwe car navalsjaar in. In Vlaardingen weinig nieuws onder de zon. Ook dit jaar zal prins Pieter I als prins carnaval fungeren. „Het is vorig iaar bijzonder goed gegaan", aldus persleute raar Ton Hessing. „Het is een hecht team en daarom is we derom gekozen voor prins Pie ter de I. Hij is zo waardevast als de rente en veel stabieler dan de dollar". Schiedam Er moet op 23 september dit jaar wel een straffe zuidwestenwind heb ben gewaaid. De 1350 ballon nen, die op die woensdagmid dag in Schiedam het luchtruim kozen, legden in een omme zien vele honderden kilome ters af. De winkeliervereniging Broersvest, die de wedstrijd had georganiseerd als bijdrage aan de Brandersfeesten, meldt dat ballonkaartjes werden ge retourneerd uit West-Duits- land. Zweden en Finland. De juiste herkomst bepalen bleek een hele uitzoekerij, waarbij de middenstanders zelfs de hulp van de ANWB inschakel den. Winnaar werd Marcel Blom. Ruim 1500 kilometer over brugde zijn ballon, die in het Finse plaatsje Livonsaari naar beneden kwam. De winkeliers hebben inmiddels alle deelne mers van wie de kaartjes wer den v teruggestuurd bedacht met een cadeaubon. Vlaardingen Een verzame ling van 220 auto-emblemen ligt vrijdag en zaterdag uitge stald bij de afdeling jeugdza ken van de Vlaardingse poli tie. Het is een deel van de buit, die vier jonge verzamelaars de jongste was 9, de oudste 13 jaar in een maand tijd met schroevedraaiers van auto's af- sloopten. Na tips van getuigen werden de jongens vorige week aange houden. Zij sloopten de emble men van auto's in de Dreven- buurt en aan de Burgemeester Van Walsumlaan. De waarde van de buit bedroeg ruim 12.000 gulden. De vier richtten met hun schroevedraaiers voor veertigduizend gulden schade aan. Vrijdag en zater dag tussen twee uur 's middags en negen uur 's avonds kun nen automobilisten, die een embleem missen, terecht bij het politiebureau aan de Delf- tseveerweg. A tie Banshuijsen onafhankelijk Vlaardingen De twee leden tellende fractie van D66 in de Vlaardingse gemeenteraad is de finitief kapot. Voorzitter Wil van Rijn heeft de gemeenteraad laten weten, dat hij 'vanaf dit moment de fractie van D66 vormt. Fractiege note Atie Ranshuijsen gaat verder als onafhan kelijk raadslid, maar blijft lid van de Democra ten. „Een rare constructie", vindt zij zelf. De ruzies tussen Van Rijn en zijn fractiegenote begonnen toen Atie Hoogenboom eind vorig jaar een verhouding kreeg met PvdA'er John Ranshuijsen. Volgens Wil van Rijn stemde Atie vanaf dat moment vaker met de PvdA-fractie mee, dan dat zij zich conformeerde aan het standpunt van D66. Pogingen om Atie Rans huijsen uit de fractie te werken mislukten. De problemen groeiden in het afgelopen jaar. „Ook de communicatie en de besluitvorming in de afdeling van D66 dreigden verstoord te ra ken", aldus Van Rijn in zijn verklaring. Na een jaar bakkeleien in de afdeling en met het hoofdbestuur van D66 is er nu voor gekozen de fractie te splitsen. In feite kent de Vlaardingse raad vanaf vandaag twee fracties van D66: een officiële en een onafhankelijke. Atie Ranshuijsen is ondertussen voor dejzoveel- ste keer boos op Van Rijn, omdat hij zijn ver klaring vandaag al naar .buiten heeft gebracht. De afspraak was dat de beide raadsleden woensdag, voor aanvang van de begrotingsbe handeling, een verklaring zouden voorlezen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1