erfgoed Sint Jozef noviciaat: laatste restant kloosterleven van rijk Reumafonds scoort slecht in de regio Tegenstanders ABC- winkel zien spoken Schoten in slaapkamer na bekrassen van auto Rugklachten? UAROMGS DAGBLAD - SCHIEOAMSCHE COURANT NtEUWF WATERWEG COURANT Klein rechts remt verder op pot verteren John kroes Fietser botst tegen tram 'Lift maakt woonblok te duur' Prins met twee steken Geen collectanten in Vlaardingen en Schiedam Eis vier jaar; advocaat verlangt vrijspraak Officier eist 'stadverbod' na gijzeling hülsta-totaal VRIJDAG 13 NOVEMBER 1987 Regionale redactie: Srede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen, Postbus 110, 3130 AC Vlaardïngen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 door CAREL VAN DER VELDEN SchiedamIn vroeger dagen ken de het roomse Schiedam tal van kloosters. De broeders van de onbe vlekte ontvangenis uit Maastricht hadden een klooster aan de Nieuwe Haven, dat in de jaren dertig naar de Warande verplaatst werd. Ver der huisvestte Schiedam voor de oorlog paters Dominicanen aan de Singel en de Hoogstraat, terwijl Huize Liduina en de Dr. Noletstich- tïng ook de woon- en werkplaats was voor broeders en zusters uit verschillende kloosterordes. Het enige klooster, dat momenteel nog herinnert aan het eens zo rijke roomse leven, is het Sint Jozef klooster aan de Tuinlaan. Negen tien zusters Dominicanessen van de orde van de Heilige Catharina van Siena leven hier nog steeds naar de gelofte van armoede en in dienst van de Heer. Zuster Reginaldine Knoop is sinds drie maanden moeder-overste van de congregatie. Voordien gaf zij 31 jaar les op een scholengemeenschap rn Amsterdam-Noord: „Kort gele den werd ik echter gevraagd naar Schiedam te komen. Bij mijn gelof te heb ik de consequentie aanvaard, daarheen gestuurd te worden waar de nood het hoogst is. In Schiedam is er voor ons heel wat werk te Monumenten in de regio: in deze serie wijdt het RN beurtelings aandachtaan oudegebouwen en aan mensen met visie op monumenlen- i zorg. doen, vandaar dat ik geen moeite had met mijn plaatsing hier". De orde werd in 1841 opgericht door Lucia en Elisabeth Pinkers. Deze twee koopmansdochters wa ren erg onder de indruk van de enorme armoede, die er in de grote steden heerste. Zij besloten twee kamers te huren boven een bak kerszaak in Rotterdam, waar zij handwerkles gingen geven aan arme kinderen. Verder bezochten zij zieken en deden zij ook op ande re manieren aan liefdadigheid- In 1836 besloot de lekencongregatie aansluiting te zoeken bij de Urde van Dominicus, wier traditie terug gaat tot de twaalfde eeuw. „Het de vies van onze orde luidt: Beschou wen en het beschouwde aan ande ren doorgeven. Wij doen dus veel aan studie en gebed en helpen daar waar de nood het hoogst Is' Dat Schiedam in de vorige eeuw zo arm als een luis was, wordt geïllu streerd door het feit dat er reeds in 1841 enkele zusters naar Schiedam gestuurd werden. Daar gingen zij zich ontfermen over wezen en arme kinderen. Eerst aan de Korte Haven, vervolgens in de Korte Kerkstraat, waarna de zusters uit eindelijk in het Sint Liduinages- ticht aan de Nieuwe Haven terecht kwamen. Toen de orde in Rotterdam steeds meer aanwas van jonge meisjes kreeg, ontstond er grote behoefte aan een nieuw moederhuis; een plek waar de zusters opgeleid kon den worden voor het kloosterleven. De gefortuneerde vader van de Sehiedamse zuster Dominica Wam- steeker bood uitkomst: hij bouwde in 1865 voor de orde een nieuw no viciaat aan de Tuinlaan, waar nu nog steeds zusters zijn gehuisvest. Enkele jaren eerder, in 1853, had den de paus van Rome, de Neder landse regering en koning Willem III een verdrag gesloten, waarmee de wettelijke gelijkschakeling van room5-katholieken een feit werd. Sinds de reformatie in de zeven tiende eeuw was het bijvoorbeeld verboden beelden van heiligen op te richten. Het beeld van de heilige Catherina in de gevel aan de Tuinlaan was het eerste, dat in het Nederland van na de Reformatie opgericht werd. Het kleine huisje, dat aan het eigenlijke klooster gebouwd werd, was be doeld voor een telg van een be roemde Schïedamse brandersfarm- lie. De hulpbehoevende mevrouw Nolet werd hier verpleegd door de zusters. In het klooster hebben de negen tien zusters nu allemaal een eigen kamertje. Verder kunnen de zus ters, die in het dagelijks leven veel zieken bezoeken, gebruik maken van gezamenlijke ruimten zoals de kapel, de eetkamer en een woonka mer. In de kapel, waar de zusters driemaal daags bijeenkomen voor het gebed, vallen ae dwarsgeplaat- ste banken op: speciaal voor het koorgebed. Ook de woonkamer met serre is heel bijzonder te noe men. Zij kijkt uit op een prachtige kloostertuin, waar een beeld van Dominicus staat opgesteld. Oude Schiedammers herinneren zich misschien nog wel het kruisgebouw in het klooster, waar voor de oorlog arme mensen verbonden werden. Het recept van de beroemde kloos- terzalf is echter verloren gegaan. De bedreiging van het kloosterle ven door de toenemende ontkerste ning houdt zuster Rheginaldïne overigens totaal niet bezig. „We krijgen inderdaad al jaren geen nieuwe zusters meer binnen, maar het geloof heeft altijd al pieken en dalen gehad. Het belangrijkste vind ik dat mensen elkaar ook in de toe komst op waarde kunnen schatten. Wat er dan met de kloosters ge beurt, houdt mij eigenlijk niet zo bezig". Het klooster aan de Tuinlaan valt l vooral op door het statige beeld van de Heilige Catharina van Siena op de voorgevel. Schiedam Na een botsing met een tram van lijn 1 is een 34-jari- ge Schiedammer met onbekend ietsel naar het ziekenhuis ge bracht. De man reed met zijn fiets tegen de tram bij het over steken van de kruising van 's- Gravelandseweg en Burgemees ter Van Haarenlaan. Op de hoek van de Vlaardinger- dijk en de Nieuwe Damlaan ach terhaalde de politie gisteravond twee broers, die na een botsing met een auto en een lantaarn paal probeerden de benen te ne men. De bestuurder had ver moedelijk te diep in het glaasje gekeken. Schiedam In de maisonnettes aan de Rotterdamsedijk komen geen bejaarden te wonen. Alsnog een lift aanbrengen in het com plex, dat de gemeente wil bou wen op de plaats van de Ooster- kerk, wordt te duur. Dat zegt Fanny de Graaf, directrice van woningbouwvereniging Schie dam. De WBS is de toekomstige eigenaar van de 24 huizen. Zonder lift is het vijf etages tel lende woonblok ontoegankelijk voor mensen die slecht ter been zijn. CDA-raadslid Els HeHwig noemt de huizen daarom elitair. Maar Fanny de Graaf zegt dat het woningtype door zijn bin nentrappen sowieso niet ge schikt is voor bejaarden. Hell- wigs opmerking, dat de woning wet een lift voorschrijft in com plexen van meer dan vier etages, verwijst De Graaf naar de prul lenmand. „Dat gaat alleen op als de woonkamer op de bovenste verdieping ligt. In dit geval ligt daar de slaapkamer". Wethouder Hans van Kleef heeft toegezegd te zullen bekij ken of er toch nog in een lift kan worden voorzien. Maar die be lofte blijkt een wassen neus. „Dan wordt de huur te hoog om nog van sociale woningbouw te spreken", aldus Fanny de Graaf. Prins Pieter I, zaterdag gehuldigd door de Leutloggers, doet die plechtigheid vanavond nog eens dunnetjes over bij de Halve Zolen. Vlaardingen Pieter I is waarschijnlijk de enige carnavalsprins in de regio met twee steken op. Pieter van Helden, zoals de feestneus in het dagelijks leven heet, draagt niet alleen bij de Leutloggers de her melijnen mantel: hij is ook de grote voorganger bij de Halve Zolen, de carnavalsvereniging van het Toeleveringsbedrijf Vlaardingen. Die tweede functie dankt Pieter I aan het feit, dat hij werkmeester is bij het toeleveringsbedrijf. Moeilijk te combineren met zijn beide prinsenschappen is dat overigens niet. Na de inhuldiging vanavond trekken de Halve Zolen maar één dagje uit voor het zottenfeest, dat zij op 5 februari vieren. Daardoor kan de prins zijn handen vrijhou den voor zijn feestelijke verplichtingen bij de Leutloggers. WaterwegDe opbrengsten van de jaarlijkse inzame lingsactie van de reumabe strijding blijven in de regio ver achter bij wat elders haal baar is. Met name in Schie dam en Vlaardingen had af gelopen jaren minstens drie maal zoveel geld kunnen worden opgehaald dan is ge beurd. Tot die conclusie komt mevrouw E.J.H.J, de Jonge-Lodder, secre taris van de reumapatiënten ver eniging Nieuwe Waterweg- Noord. Zij zegt het jammer te vinden, dat er in de twee steden nauwelijks animo is om met de collectebus rond te gaan. Daar- Schiedam Wie actie voert te gen de sloop van panden in de Kreupelstraat en de Lange Kerkstraat, ziet spoken waar die (nog) niet zijn. Volgens Mo numentenzorg is het best mo gelijk dat de bedreigde panden blijven bestaan, ondanks de plannen voor een ABC-waren- huis op dezelfde plaats. „Dat ligt helemaal aan de vinding rijkheid van de architect", al dus een woordvoerder van Mo numentenzorg. „Het loopt zo'n vaart nog niet", sust ook Peter van Velzen, in specteur bij bouw- en woning toezicht, de hier en daar flink verhitte gemoederen. Van Vel zen denkt eveneens dat het mogelijk is een warenhuis te ontwerpen dat de historische gevels geen geweld aan doet. „De winkel komtdaar dan ach ter". Schiedam heeft het plan voor de combinatiewinkel van Al- bert Heijn, Blokker en C A aan Monumentenzorg voorge legd. Daarbij is afgesproken dat de gemeente zich aan 'enkele voorwaarden'zal houden. Wel ke dat zijn, wordt echter in het midden gelaten. Dat één van de panden Lange Kerkstraat 56 op de monumentenlijst staat, betekent volgens Van Velzen geen ernstig beletsel. Of het negentiende eeuwse woonhuis wordt in het waren huis geïntegreerd, 6i het wordt alsnog gesloopt Schiedam kan daar volgens Van Velzen toe stemming voor krijgen, als het pand niet past in belangrijke planologische ontwikkelingen. Monumentenzorg bevestigt dat: „In principe gaan we uit van niet slopen. Maar aanvra gen worden per object beke ken. Soms wordt er wél een sloopvergunning verleend Van Velzen vindt het bouwen van een warenhuis aan de his torische Lange Kerkstraat niet in strijd met de status Be schermd Stadsgezicht, die Schiedam binnen één twee jaar hoopt te verwerven. Die status gaat uit van onderhoud en renovatie van bouwkundig erfgoed. Gemeentebelangen Schiedam ziet wel degelijk een grote te genstrijdigheid. De woordvoer der van deze politieke partij, Jan Hagendoorn, die ook als particulier actie voert voor be houd van de Lange Kerkstraat: „Schiedam is minstens tien jaar bezig om tot Beschermd Stads gebied te worden verklaard. Nu het bijna zover is, gaan ze nog even slopen. Dat is net zo iets als op 1 januari de doodstraf afschaffen, maar de beul op ou dejaarsavond laten overwer ken". Rotterdam De Rotterdamse rechtbank heeft veertien dagen de tijd om zich te buigen over de vraag, of een 26-jarige Maasslui- 2er op 14 juli bewust op iemand heeft geschoten of dat hij er van overtuigd was in een leeg ver trek zes kogels af te vuren. Die twee uiteenlopende versies ma ken volgens officier van justitie _mr.C.M.F. Flint-van Noort en advocaat Le Cocq d'Armandvil- le een flink verschil in straf maat: vier jaar cel of vrijspraak. Feit is dat Marcel Bottinga op 14 juli 's nachts door drie kogels ernstig werd verwond. Hij werd in zijn slaapkamer in Maassluis in zijn long, leveren been getrof fen. Hij is inmiddels uit het zie kenhuis ontslagen. Duidelijk is ook, dat de 26-jarige verdachte de schutter was. Alleen hield deze gisteren bij hoog en bij laag vol, dat hij niet wist dat er zich iemand In de slaapkamer be vond. „Ik wist niet eens dat daar de slaapkamer was. Het is toch ook tamelijk bizar dat het slaap vertrek aan de straatkant zit", vertelde hij rechtbankpresiden te mr.R.C. Lensink-Bosman. De verdachte, die in een psychi atrisch rapport als 'agressief en vol bravoure' wordt neergezet, was om. half twee naar de wo ning van zijn slachtoffer gegaan om een rekening te vereffenen. Via-via had hij gehoord dat Mar cel Bottinga zijn peperdure Ja guar had bekrast met schutting woorden. Hij wilde Marcel dwingen de schade van 5.000 gulden te betalen. Omdat hij twijfelde aan zijn overredings kracht, had hij een geladen pis tool bij zich gestoken. „Ik wilde V]gnf> desnoods bedreigen, maar het was zeker niet mijn bedoe ling te schieten", verduidelijkte verdachte. Mr. Le Cocq schetste het belang van de Jaguar voor zijn cliënt als zeer groot. „Hij verafgoodde z'n auto. Dat bekrassen had hetzelf de effect als wanneer bij een an dere man z'n ballen worden af genomen", tekende hij de emo ties bij zijn cliënt wel erg plas tisch. Verdachte had, voordat hij wist wie voor de krassen verant woordelijk was, in een plaatselij ke krant zelfs een advertentie geplaatst, waarin hti 1.000 gul den beloning uitloofde aan dege ne die hem vertelde wie de kras ser was. Aan de schietpartij was een eerder nachtelijk bezoek aan het huis van Bottinga voorafgegaan. Vier dagen daarvoor belde ver dachte aan om de rekening pre senteren, maar niemand deeu open. De geschiedenis herhaalde zich aanvankelijk op die bewus te nacht; alleen kon hij zijn woe de dit keer niet langer bedwin gen. „Ik wilde hem bang maken en toen heb ik een opwelling door de ramen en de deur ge schoten. Pas de volgende avond hoorde ik dat hij wel thuis was en in het ziekenhuis lag", ver klaarde verdachte. De ruim drie uur durende zitting spitste zich daarna vooral toe op de vraag, of hij inderdaad niet wist dat Bottinga thuis was. Een verklaring van een overbuur man speelde verdachte in de kaart. Deze vertelde de politie dat het licht in de slaapkamer pas aanging na de schietpartij. Het slachtoffer en zijn vriendin, die eveneens in de slaapkamer aanwezig was, houden vol dat zij eerst het licht aandeden en dat er toen pas scholen, vielen. De officier van justitie had even wel meer argumenten om te on derbouwen, dat de verdachte van plan was geweest Marcel Bottinga onder vuur te nemen. „Allerlei details wijzen op een planmatige aanpak", hield mr. Flint de rechtbank voor. Hij had zijn vriend achter het stuur van zijn auto geposteerd en had een bromfietshelm, handschoenen en een dikke leren wintetjas bij zich. Al die zaken duidden er volgens haar op dat hij niet her kend wilde worden en zich zo snel mogelijk in zijn vluchtauto uit de voeten wilde maken. „Zo gedraag je je niet als je alleen maar komt om te praten", meen de zij. Mr. *Le Cocq zag het anders: „Mijn cliënt heeft weinig ver trouwen in zichzelf en wil dat compenseren met imponeerge drag, Die attributen passen in dat beeld", schatte hij in. Jam mer vond hij het bovendien, dat in het psychiatrisch rapport met geen woord is gerept over het Li- banon-verleden van zijn cliënt. „Het wordt hoe langer hoe dui delijker dat enorm veel soldaten die in Libanon hebben gezeten, met enorme psychische proble men kampen. Ik wil niet zeggen dat hel zo erg is als voor Viet- namgangers, maar het kan wel degelijk een rol in deze zaak heb ben gespeeld. Mijn cliënt heeft die tijd in ieder geval als een hel ervaren". Tenslotte gaf hij nog een techni sche verhandeling over hoe de schoten moeten zijn afgevuurd. Uit rijn reconstructie bleek dat enkele kogels moeten zijn terug gekaatst van de slaapkamer muur. „Mijn cliënt kan nooit ge richt hebben geschoten", hield Le Cocq vol. Hij noemde de eis van de officier dan ook buiten proporties en deed die af als 'een puur subsidiair verhaal'. om is het nationaal reumafonds in dit gebied op collecteren per giro aangewezen. Alleen in een aantal wijken in Maassluis wordt wel huis aan huis geld ingeza meld. Hoewel de collecte pas maart volgend jaar wordt gehouden, voorziet mevrouw De Jonge dat er wederom girokaarten moeten worden verstuurd. „We hebben de opbrengsten van vroeger en nu vergeleken en dan blijkt dat het contact aan de deur veel meer geld in het laatje brengt", meent zij. „Met mijn schatting van drie keer zoveel zit ik nog aan de voorzichtige kant". Het stoort haar dat vrijwel nie mand nog voor het goede doel de straat op wil „We passen ervoor dat er als patiëntenbelangenver- eniging ook nog eens bij te doen. We willen ons bemoeien met de organisatie, maar niet ook nog eens met de uitvoering". Het nationaal reumafonds dreigt het volgens haar toch al moeilij ker te krijgen, omdat er in het kabinet plannen bestaan om gif ten voortaan niet meer als fiscale aftrekpost te accepteren. „Men sen zullen dan nog minder snel de beurs trekken", voorspeltzij. Vlaardingen Cor de Jonge (RPF) heeft gisteravond een rem gezet op verder potverteren van de gemeenteraad. Van de 880.000 gulden, die Vlaardingen extra krijgt uit het gemeente fonds, deelde de PvdA woens dagavond bij de begrotingsbe handeling al 279,055 gulden uit. „Het restant van die extra bij drage moet gereserveerd worden", schreef De Jonge in een motie, die de raad tot een el lenlange schorsing noopte. CDA en VVD vonden eigenlijk, dat de PvdA het bedrag onaan getast had moeten laten. Fractie leider George Neijssel van de VVD was geschrokken van de zeven amendementen, die PvdA'er John Ranshuijsen in diende. „Ik dacht: daar begint het potverteren weer". CDA'er Aart Kool vond dat de socialis ten weerstand hadden moeten bieden aan de verleiding, om het extraatje meteen maar uit te ge ven. En zijn fractiegenoot Cees Bot zei: „De raad moet het geld voorlopig in de knip houden". Het ziet er echter naar uit, dat CDA en VVD toch de amende menten van de PvdA zullen steunen. Want hoewel zij boos zijn dat het extraatje meteen maar wordt uitgegeven; inhou delijk hebben zij op de voorstel len van Ranshuijsen en consor ten weinig aan te merken. De besluiten over de PvdA- voorstellen vielen gisteravond niet in de raadszaal, maar in de fractiekamers van de drie grote partijen. Dat viel althans af te leiden uit de antwoorden, die wethouder Chris van Roon (fi nanciën) in eerste en in tweede instantie aan de raad gaf. Aan vankelijk vertelde hij de raad, dat het college de meevaller wil de gebruiken om de tekorten in de komende jaren te dekken. Na de schorsing repte hij met geen woord meer over de amende menten van de PvdA. „Wij mo gen in z n totaliteit constateren, dat wij het in grote lijnen met el kaar eens zijn", was het enige wat CDA'er Van Roon zei. 's-Hertogenbosch De officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch wil een 37-jarige Schiedammer een gerechtelijk verbod opleggen om in Nuenen en Geldrop te komen. De man stond terecht, omdat hij in mei in Geldrop zijn ex-vrouw en twee kinderen enkele dagen zou hebben gegijzeld. Hij zou zijn schoonouders in Nuenen met grof geweld ge dwongen hebben hem het adres van 2ijn ex-vrouw te geven. Tegen de Schiedammer, die alles ontkende, eiste de officier behal ve het stadverbod ook drie jaar gevangenisstraf. Uitspraak 26 november. Alle maten - per stel: 1349.- Gêën entourage, (die koopt u later wel) wèl het béste en meest komfortabele slaap- systeem dat u zich denken kunt: 2 lattenroosters, elk op eigen poten 2 x 70 br - 2 x 80 br - 2 x 90 br - 2 x 100 br, hoofd- en voeteinden verstelbaar, èlk-apart instelbaar op gewenste hardheid 12 jaar hUlsta garantie Jtl SO /nar voorlichting over wonen on slapen 5! alle slaapkamers, èlle woonkamers Wet 12 jaar garantie De zaak waar upiets vooruit hoeft te betalen Singel §1 (achter Bsoersvest). Schiedam, 010-4267920

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1