GEWB-winsten vormen bijna struikelblok Actie Rotary tegen polio levert 12.000gulden op Veiligheid verdient meer aandacht - in bouwplanning Aandelen te koop in Schiedams maandblad Aanvraag bij rampenfonds slachtoffers hoosbui WBD1NSS DUB ISHffDim CBURM1 NKBVft WATERWEE GOUHANÏ Dievenduo misleidt verkoopster Madera, haalt graveurs naar Vlaardingen Feestelijk dringen op de trappen TURBO-WASH REINIGT MET SUPERKRACHT OPMHUMII WATERDRUK 7/ifRffOU/fïSM Technisch Buro A. Keijzer Raad koopt op Boerhaaveplein 'Woningbouw in de knel' 4 MAANDAG 16 NOVEMBER 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon; 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 uriiiiiiiiiiiirriiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiit Schiedam Dankzij het smoesje dat zij een broek kwa men passen, zagen twee man nen kans bij Diones aan de Hoogstraat in Schiedam een lammy-coat van 1250 gulden te stelen. Eén van hen hield de verkoopster aan de praat, ter wijl de tweede de buit uit zocht. „Wat hebt u daar?" vroeg het winkelmeisje argwa nend, wijzend op de gestolen jas die de Wan over zijn arm had gelegd), „Een mes!" zei de dief. Na die sinistere bedrei ging maakte het tweetal zich snel uit de voeten. Ook elders aan de Hoogstraat, bij fotohandel Riedeco, sloegen inbrekers hun slag. Ze gingen er vandoor met een grote par tij camera's en video-appara- tuur. Inbraken werden afgelo pen weekend ook gemeld bij de schietsportvereniging adn de Lange Haven, waar 150 gulden uit de geldla verdween, en aan de Parkweg. Daar werd de voordeur van een wo ning geforceerd en stal een on bekende voor 1400 gulden sie raden. Schiedam De Rotary Club kan tevreden terug kijken op de zaterdag ge organiseerde bridgedrive. Zestig bridgeparen, die streden om de hoofdprijs van 1000 gulden, zorgden ervoor dat de Schiedamse Rotarians 12.000 gulden konden bijstorten in het fonds dat bedoeld is om de ziekte polio uit Indone sië te verdrijven. De zaterdag georganiseerde happening vormde een onder deel van een tweejaarlijkse ac tie van de internationale Rota ry-beweging, die erop gericht is polio de wereld uit te hel pen. Om de wereldwijde vacci natie tegen de ziekte te kun nen financieren is minimaal 120 miljoen dollar nodig, vol gens Rotarian Jan van der Meer een bedrag dat zeker ge haald zal worden. De Neder landse Rotarians hebben be loofd 15 miljoen bijeen te brengen teneinde alle Indone sische kinderen te kunnen voorzien van een vaccin, dat op vijf gulden per injectie komt. „Vandaar dat alle Nederlandse Rotary Clubs dit soort geldin zamelingsacties houden", zegt E. Claerenbeek, naast Rotarian ook leraar op scholengemeen schap Spieringshoek. Door zijn bemiddeling werd de aula van deze school zaterdag belange loos aan de bridgers beschik baar gesteld. Naast de Rotarians zelf zorg den de Roteracts, de jongeren van de beweging, voor een be langrijke bijdrage aan de actie. Een paar maanden geleden haalden jongeren uit Enge land, Frankrijk, België en Ne derland 450.0ÖÜ gulden op met een waterfietstocht over het Kanaal. De 20 Schiedamse Roteracts houden zich' over het alge meen met andere acties bezig. Zo doen zij in Schiedam bood schappen voor beiaarden of or ganiseren voor ae ouden van dagen een excursie naar dier gaarde Blijdorp. Verder zijn de Rotarians In spê momenteel druk in de weer met het plak ken van reflecterende strips voor slechtzienden in openba re Schiedamse gebouwen. Toch droegen de Roteracts za terdag ook bij aan het welsla gen van de actie. Een niet on aanzienlijk deel van de op brengst werd zaterdag door de jongeren binnengebracht met de verkoop van drankjes en hapjes. Zestig bridgeparen zorgden ervoor dat 12.000 gulden gestort kon worden en in het fonds dat bedoeld is om polio uit Indonesië te verdrijven. Vlaardingen „'t Zijn vaak meer artiesten dan ondernemers", zei secreta ris Gerrit Kampers over de graveerders, die zater dag en zondag in Vlaar dingen het 40-jarig be staan van hun vereniging vierden. Na een bezoekje aan het Visserijmuseum werden zij in de oude hal van het stadhuis toege sproken door de man die g al zeven jaar hun voorzit- ter is, VVD-wethouder g Jan Madern. j Met Belgische, Franse en Duit- se gasten vierden de tachtig le- s den van de Nederlandse vere niging van ondernemers in het graveerbedrijf hun jubileum. „En die mensen kunnen een feestje vieren", wist secretaris Kampers. „Zij hebben ook wat eigenaardige grapjes over hun vak. Zo zeggen ze, net als de publieke vrouwen, dat zij het oudste beroep ter wereld heb ben. Want het begon al met de hiëroglyfen. En je hoort ze ook wel zeggen dat er geen pro- du kt is, waar niet een stukje graveerwerk aan te pas komt". Jan Madern mocht, met de ambtsketen van de burge meester om, ook nog een ko ninklijke onderscheiding uit reiken. Johan Herman Witte, vijftig jaar graveur en alle veertig jaren lid van de onder nemersvereniging, kreeg van Madern de eremedaille in goud, verbonden aan de orde Johan Witte, vijftig jaar graveur, krijgt van wethouder Jan Madern de eremedaille in goud. van Oranje-Nassau. „En zegt u nou niet, dat u met uw vak manschap toch net even een mooiere medaille gemaakt zou hebben", lachte Madern. „Want dan krijgt u hem mooi niet". Het was vrijdagavond een beet je dringen op de gerestaureerde sluistrappen aan de Veerstraat in Maassluis. Maar het dringen had iets feestelijks. Het Wapen van Maassluis trommelde er lustig op los. De historische trappen, die destijds cadeau zijn gedaan door de Maassluisse weldoener en re der Govert van Wyn, hebben een grondige opknapbeurt onder gaan. Voor Maassluis was dat re den genoeg om een trappencon- cert te houden. Vlaardingen Daar was de coalitie van PvdA, CDA en WD in Vlaar dingen in de nacht van vrijdag op zaterdag toch nog bijna gestruikeld. Over het afschaffen van de winsten van het ge meentelijk energie- en waterleidingbedrijf (GEWB), een stokpaardje van de SP. Wethouder Chris van Roon wilde die winsten in het bedrijf houden, met het oog op een op handen zijnde fu sie. Maar de PvdA vond dat zo'n slecht argument, dat het bijna geneigd was een motie van de SP te steunen. De SP stelde in de motie voor de winst met ingang van 1986 - te verminderen. Het GEWB maakt jaarlijks miljoenen gul dens winst. „Die winst of een deel daarvan moet terugvloei en naar de gebruikers", aldus fractieleider Re mi Poppe. En er lag ook nog een motie, die DG6 een jaar geleden had inge diend. Daarin werden burge meester en wethouders ge vraagd voorstellen te doen om de winsten, bij het GEWB te verlagen. Met die motie heeft het college van PvdA, CDA en VVD nog helemaal niets ge daan. De door gedeputeerde staten bevolen fusie met het energie bedrijf van Maassluis noemde wethouder Van Roon als be langrijkste reden om de win sten onaangetast te laten. „Bij een fusie kun je maar het best een 20 sterk mogelijk bedrijf inbrengen", aldus de wethou der. Een argument waarvan zelfs Jaap Barnauw van de VVD niet onder de indruk kwam. Terwijl die partij toch allerminst een vaorstanaer is van het teruggeven van de GEWB-winsten aan de ver bruikers. „Het is toch heel wel mogelijk, dat die winst dan wordt weggestreept", zei Bar nauw. „Schrijft u daar eens een nota over De PvdA dreigde de motie van Poppe te gaan steunen. „Die motie wordt ons steeds sympa thieker", zei fractieleider John Ransbuijsen, nadat hij de argu menten van de wethouder had aangehoord. In het holst van de nacht moest een schorsing van drie kwartier nog uit komst brengen. Burgemeester Fred van Lier zegde een nota toe, en daarmee was het pro bleem bezworen. Zo konden raadsleden en publiek pas om half vier aanvallen op het koud buffet, dat traditioneel het einde vormt van de jaar lijkse begrotingsbehandeling. Schiedam De over heid kan een zeer ac tieve rol spelen bij hst verminderen van angstgevoelens bij de burgerij. Door de in spraak in bouwplan nen te vergroten, kunnen wijkbewo ners zich betrokken gaan voelen bij wat er in hun directe omge ving gebeurt, en er op die manier in goede samenspraak iets aan proberen te doen. Overleg behoort voorop te staan, en dat kan weer leiden tot noodzakelijke in grepen en verbeterin gen in de woomonge- ving. Samengevat is dat de belang rijkste conclusie, die zaterdag voorlopig kon worden getrok ken na de eerste Schiedamse Stadsconferentie. Tachtig ver tegenwoordigers van uiteenlo pende organisaties (politie, ou derenwerk, Gemeentelijk Wo- ningbeheer, bewo ners vereni gingen, woningbouwvereni ging Schiedam, gemeentewer ken) spraken in Klubhuis Zuid over het thema 'Veiligheid in de woomongeving' en het was boeiend om te zien hoe erva ringen werden uitgewisseld. Teleurstellend vond men het wegblijven van groepen, die as net hardst op de trom slaan ais het gaat om overlast en onveiligheid. De winkeliers (van bijvoorbeeld de Mgr. No- lenslaan) en de commerciële huisbazen waren niet verte genwoordigd. Speelplein Hier en daar konden concrete aanbevelingen worden gedaan. Een speelplein in de Dirk van Wassenaarstraat is dringend nodig. Schiedam-West heeft daar lang op moeten wachten. Sinds wijkcentrum De Erker werd gebouwd, kwam er geen alternatieve speelplek, zodat de jeugd nu - onveilig op rijbanen speelt. Maar andere suggesties (voetbruggen- of tunnels over de Mozartlaan) moeten nog maar eens beter bestudeerd worden. Met ande re woorden, ook hier is over leg geboden. Afstand Al te duidelijk kwam naar vo ren, dat een overheid, die de burgers op afstand houdt, bij draagt tot onveiligheid. Niet alleen verliest men daardoor het vertrouwen in de over heid, ook gaat van een derge lijke opstelling geen stimulans uit om burgers zelf naar oplos singen te laten zoeken. De ge meente dient dan ook meer werk te maken van inspraak. Vlaardingen De gemeente heeft voor Vlaardingers, die ernstig gedupeerd zijn bij de overstroming van 19 septem ber, een beroep gedaan op het rampenfonds. Tientallen hui zen in acht verschillende stra ten kwamen die zaterdaga vond onder water te staan. Een aantal bewoners van de Rotterdamse weg wil, aldus wethouder Bas Goudriaan, het liefst zo snel mogelijk verhui zen. Zij krijgen voorrang bij het zoeken naar een nieuwe woning. Vooral de wateroverlast in de 410 semi-permanente huizen in de Babberspolder hield de gemoederen bezig tijdens de begrotingsmarathon van vori ge week. Goudriaan herinner de 2ieh de vergadering van de commissie stadsontwikkeling, waarin tweehonderd boze be woners hem het vuur na aan de schenen legden. Zij stelden" de gemeente verantwoordelijk voor de wateroverlast'Die had immers sommige straten opge- "hoogd en andere niet? Die had toch te zorgen voor het onder houd van de rioleringen, voor het uitbaggeren van de sin gels? „Ik heb nog nooit zoveel A agressie meegemaakt als in die vergadering", zei Goudriaan. Een uitlating die hem door SP'er Remi Poppe niet in dank werd afgenomen. „Het zou de gemeente niet misstaan als zij de bewoners met ernsti ge problemen hulp gaf", zei Poppe. Maar Goudriaan wen ste naar de SP'er niet te luiste ren. „U 2it altijd te roeren in de rommel, meneer", beet de wethouder hem toe. Het is volgens de gemeente- ondoenlijk om de huizen in de laaggelegen Babberpolder bij hevige regen voor overstro ming te behoeden. Alleen sloop, ophoging en nieuwbouw zouden de problemen uit de wereld kunnen helpen. „Dat wordt ook de vraag'zei Gou driaan. „Hoe kun je ruim vier honderd gezinnen in zes jaar laten verhuizen? Die mensen willen in plaats van 90 gulden per maand best 540 gulden per maand betalen voor een nieuw huis in de Put of Dijkzieht. Sommige mensen willen liefst al voor de kerst verhuizen". SP'er Poppe en Arnold van Kalken (PSP) trokken overi gens de verhuislust van de be woners in twijfel. De gemeente verwacht twee jaar nodig te hebben om her huisvesting, sloop van de 410 noodwoningen en nieuwbouw voor te bereiden. Na gesprek ken met vertegenwoordigers van de bewoners wordt in de cember een extra vergadering belegd van de commissie voor stadsontwikkeling. „Wij willen de problemen serieus en welo verwogen aanpakken", aldus schrijven burgemeester en wethouders in een brief aan de bewoners. Schiedam Als het pro gressieve deel van de be volking bereid is de porte monnee te trekken, heeft Schiedam er voorjaar 1988 een nieuwsmedium bij. Acht inwoners willen een maandblad oprichten werktitel: Schiedamse Stadskrant omdat vol gens hen de dag- en huis- aan-huisbladen te weinig achtergrondinformatie bieden. De bedoeling is dat particulie ren en organisaties het plan gaan financieren. De initiatief nemers zelf zijn in ieder geval niet bereid hun spaarcenten erin te steken. „Als ik geld had, zou ik daar andere din gen mee doen", zegt kandi daat-redacteur Paul Emonts openhartig. Van de kerngroep hebben de meesten weinig of geen jour nalistieke ervaring. Emonts klust sinds kort als free-lancer voor Leeftijd en Senior, tijd schriften voor het ouderen werk en Bea Oomens kan bo gen op wat artikelen in de opgeheven Schiedamse Vrouwenkrant. Maar Nikolaj Dielemans, Eric Dijkhuizen, Rob Kraan, John Ouwendijk, Hanny Rennen en Wil Ver- weij doen voornamelijk uit idealisme mee. „Hanny kan goed en makkelijk schrijven, maar we blijven amateurs", erkent Emonts. Niettemin streeft de Schie damse Stadskrant in oprich ting naar hoge kwaliteit. „Het moet geen gestencild A-viertje worden maar een volwassen blad met progressieve in houd", fantaseert de ambitieu ze Emonts. De kernredactie, die uit circa twaalf leden zal bestaan, gaai de krant niet in haar eentje volschrijven. Heeft daar ook geen tijd voor, aangezien de meesten elders in loondienst zijn. De instellingen en organi saties, die bereid zijn een aan deeltje van bijvoorbeeld hon derd gulden te kopen, mogen daarom ook kopij leveren. De Stadskrant wil een net werk van correspondenten op bouwen. Dat garandeert de aandeelhouders meteen, dat hun organisaties in de belang stelling komen te staan. Ande re kranten zouden daar geen ruimte voor hebben. Dat laat ste lijkt overigens hooguit een veronderstelling: Emonts bij voorbeeld heeft geen abonne ment op een dagblad met plaatselijk nieuws, en de huis- aan-huisbladen gaan bij hem ongelezen bij het oud papier.* Donderdag 26 november peilt de kerngroep de interesse voor het project. Voor die bijeen komst in de Teersioo'f (aanvang acht uur) zijn diverse organisaties uitgenodigd. De Stadskrant hoopt daar de eer ste bijdragen voor het begin kapitaal van 47.000 gulden te kunnen innen. Emonts: „Blijkt het draagvlak niet breed ge noeg, dan drinken we nog een borreltje en zetten een punt achter het hele plan". De Turbo-Wash reinigt auto's, caravans, tegelpaden en zells ramen op de 1e verdieping. Klik de Turbo-Was dop de tuinslang, shampoo enn en er kan gewassen worden. verkrijgbaar bij: Landstraat 5 Vlaardingen, tel.: 010-4343553 Schiedam Na jaren onder handelen is de gemeente ein delijk in de gelegenheid pan den op het Boerhaaveplein aan te kopen. Maar de prijs ligt ver boven de indertijd door de ge meenteraad gestelde limiet. Daarom zal de gemeenteraad vanavond een apart besluit moeten nemen om de trans actie mogelijk te maken. Het gaat om de panden Boer haaveplein 8-14 en Boerhaave- laan 113-119, pal om de hoek. De huizen zijn al jaren dicht getimmerd, ze zijn de bewo nersvereniging Schiedam-Oost een doorn in het oog. Stads vernieuwing is hier dringend gewenst. De gemeenteraad zal van avond eveneens besluiten ne men over de panden Singel 142 en Ridderkerksestraat 5. Ook deze overstijgen de limiet, omdat de eigenaren meer vra gen dan de gemeente had ver wacht. Maasland De gesubsi dieerde woningbouw in Maasland komt in de knel. De eerstvolgende ja ren wordt er nog wel ge bouwd, maar in de jaren negentig wordt de wo ningbouw in Maasland be dreigd. Bij het feestelijk moment van het slaan van een eerste paal liet burgemeester Mieke Bloe mendaal zich vrijdag zorgelijk uit. „De contingenterïng lijkt in de toekomst op veel lagere aantallen uit te komen dan Maasland nodig heeft", aldus mevrouw Bloemendaal. Jaar lijks wil Maasland 35 wonin gen bouwen om te zorgen voor passende en betaalbare huis vesting. Bloemendaal: „Ook het streek plan Zuid-Holland West en de reconstructieplannen rondom Maasland dreigen de mogelijk heden zodanig in te perken, dat in de jaren negentig de woningbouw in zijn totaliteit daadwerkelijk groot gevaar loopt". Burgemeester Bloemendaal verzekerde dat het gemeente bestuur er alles aan zal doen om deze ontwikkeling een gunstiger wending te geven. Zij vertelde haar weinig roos kleurige verhaal nadat zii, sa men met de 7-jarige Mark de Jong, de eerste paal had gesla gen voor een project van 34 huizen in de Commandeur- spolder. Mark mocht mevrouw Bloemendaal assisteren, omdat .zijn ouders alvast'een premie- woning in het nieuwbouwpro ject hebben gekocht -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1