Subsidieschuld breekt Turkse vereniging op Luxe flats Hoofdplein opnieuw ter discussie ÜPP marot iiMWto cauaawf tillTT Oud- burgemeester Van Dijck overleden 'DV is hier niks en niks bijzonders9 Afvalwater komt in Schie en Waterweg ftL:>* yï VMARDINBS DAGBLAD 3 SEHIf DAMSCHfCODRAN? L Ambtenaar: '7e zot om over te praten Bedrijven ontevreden over erfpacht- rarieven Gemeentewerken razend benieuwd naar plannen 'Hulp komt goed terecht' Raad wil gratis parkeren Weinig ontzag Carpoolen wil nog niet lukken MTERWEG ^£f2!fl B'^lj9 Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardinger). Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.43S2066, 4350557 - sportredactie: 4345209 n,n WOENSDAG 18 NOVEMBER 1987 - t door YVONNE HONTELE Schiedam De Turkse Vereniging Schiedam ver- keert in financiële moei lijkheden. De vereniging wil meer doen dan alleen activiteiten organiseren die de gemeente subsi dieert, maar de speelruim te voor die plannen ont- breekt. Het gèld, dat no dig is om de ideeën van het nieuwe, enthousiaste bestuur uit te voeren, wordt, door de gemeente ■opgeëist. Over 1985 en 1986 is ongeveer V"!6.000,gulden teveel subsidie ontvangen. Een deel van dat geld werd niet gebruikten staat nog steeds op de bankre1 - kening van de.vereniging. De gemeente wil dat 'geld terug nebben. Daarnaast speelt nog een tweede financiële kwestie: een oude huurschuld van 7000 gulden. „In wezen heeft de gemeente gelijk", zegt bestuurslid Haci Terkivatan. Volgens hem ont stonden' de problemen onder vorige besturen, die elk jaar werden vernieuwd. „Wij had den het idee dat het geld van ons was en voor activiteiten kon worden gepland, zoals voorlichtingsavonden over te ruggaan naar Turkije, vrouw en gezondheid en dergelijke". „Verder willen we onze ruim te verbouwen tot een soort ontvangstcentrum voor de ou dere generatie. De mensen die in de jaren zestig hier naar toe kwamen, hebben weinig con tact met de Nederlandse sa menleving, ze vereenzamen thuis. Cafés zijn duur en heb ben eigenlijk niets te bieden. We wilden een bar inbouwen; dat plan is al goedgekeurd door de beheerscommissie van migrantencentrum 't Par kweg". De ontmoetingsruimte kan volgens de vereniging worden gerund 'door vrijwilligers, zo dat de prijzen van de con sumpties aan de lage kant blij ven. Terkivatan: „Dé bezoe kers zouden er Turkse kran ten en weekbladen kunnen le zen en videofilms zien en de uitzendingen van het Rotter damse migrantenstation Tv- mozaiek. We zouden er ook- voorlichting kunnen geven. Er reizen de laatste tijd steeds meer 'gestudeerde' Turken in Europa rond, die kunnen we uitnodigen om een lezing te komen houden. Bijvoorbeeld over het geloof, of over remi gratie. Maar we moeten dan wel kunnen verbouwen en over apparatuur beschikken, want daarvan is door een in braak heel wat verdwenen". Volgend jaar, op 9 januari, or ganiseert de vereniging een Interculturele Manifestatie, Ook dat kost geld. Omdat zo'n evenement veel voorbereiding vergt, werdén er al artiesten benaderd en werd er een zaal afgehuurd. De vordering van de gemeente dreigt nu een streep te halen door de mani festatie. Te Laai Terkivatan maakt echter dui delijk dat terugbetalen uitge sloten is: „Daar is het te laat voor. Bovendien, als we alleen die activiteiten organiseren die de gemeente subsidieert, dan zijn we nooit vrij zelf iets te ondernemen. Dan maken we onze naam als Turkse sociaal - culturele "vereniging ook niet waar. Dan blijft het bij cursus sen kleding naaien, saz-lessen (een Turks snaarinstrument, red.) en volksdansen". Het getouwtrek over de 'over tollige' subsidie dreigt de goe de samenwerking met de ge meentelijke afdeling CSJ (cul tuur, sport, jongerenwerk) te verstoren. Terkivatan: „Ze willen wel proberen ons die huur kwijt -te schelden, maar over de resi valt-gewoon niet te praten. Laten jullie leden het maar betalen, zeggen ze. Dat is onmogelijk. We hebben honderd leden en die betalen 15 gulden per jaar. Dat bete kent dat we tien jaar moeten sparen, voordat we het geld bij elkaar hebben. En in de tus sentijd kunnen we niets uitge ven. Wij kunnen het geld niet opbrengen maar de gemeente staat er op. Die wil het terug, zo spoedig mogelijk, punt uit Pet Gert Mulder, ambtenaar bij CSJ, beaamt dat: „Het geld, dat in '85 en '86 niet voor acti viteiten is gebruikt, moet te rug. We zullen bekijken of we die huurschuld van 7000 gul den voor de tweede keer kun - nen subsidiëren, maar verder gaan we niet. Geen stap. De vereniging zegt: als we niets meer in kas hebben, kunnen we geen leuke dingen meer voor de leden doen. Maar een leuk feest, dat gaat op eigen kosten, De naailessen, de saz- cursussen en het volksdansen subsidiëren we, de rest niet. Ik heb heel wat meegemaakt op', subsidiegebied, maar dit is te zot om over te praten. Ais de kas leeg is, dan moeten ze zelf met de pet rondgaan. Die in braak is natuurlijk vervelend, maar de overheid kan daar de schade niet van vergoeden. Behalve de naaimachines, daar zijn direct nieuwe voor geko men". 'Doordat de gemeente weigert de eis tot terugbetaling te laten vallen is een patstelling be reikt, want ook de Turkse ver- eniging blijft bij haar stand punt. Haci Terkivatan: „Wij hebben, al verschillende uitga- ven gedaan en die zijn niet te- j rug te draaien. Het is ook een beetje aan de gemeente te wij- t ten, want die is veel te laat." met dit probleem aangekomen. We willen dat geld koste wat kost niet terugbetalen". Had Terkivatan: „Uitgaven zijn niet meer terug te draaien". Maassluis W.J.D. van Dijck, oud-burgemees ter van Maassluis, is deze week op 79-jarige leef tijd overleden in zijn woonplaats Den Haag. De in Heerlen geboren Willem Johannes Dominieus van Dijck werd op 16 december 1956 benoemd tot burge meester van Maassluis, een post die hij tot zijn pensione ring op l'juli 1973 zou bekleden. Voordat hij hij die func tie in de Eerste stad aan de Waterweg aanvaardde, was Van Dijck burgemeester van de toenmalige gemeenten Goudswaard, Piershil en Nieuw-Bijerland. Zijn verblijf in die gemeenten duurde van 1950 tot aan zijn vertrek naar Maassluis. Van Dijck, lid van de ARP, begon zijn ambtelijke carriè re in 1941 als- gemeente-ontvanger in Scherpenzeel. In 1946 kreeg hij dezelfde post in Driebergen-Rijsenburg. In Maassluis staat hij bekend als een typische 'bouwburge- meester'. Het aantal inwoners groeide tijdens zijn burge- meèstêrschap van 11.700 naar 27.750. Maassluis beloonde de burgemeester al in 1962 voor die inspanningen met de gouden ere-medaille van de ge meente. Van Dijck was drager van diverse andere onder scheidingen, waaronder het officierschap in de orde van Oranje-Nassau. Bij zijn vertrek uit Maassluis werd hij be noemd tot ere-burger van de stad. Het stoffelijk overschot wordt vrijdag in Ockenburgh in Den Haag gecremeerd. Hij laat een vrouw en een zoon na. -Bewoonster Wouthof nodigt wethouder uit Vlaardingen Wethou- der Chris vaji Roon heeft een uitnodiging ontvan gen van mevrouw C. Ver- maat om eens in De Wou thof te komen kijken. „Dan mag hij mij aanwij zen waar nou de luxe zit in deze huizen", zegt de ,72-jarige bewoonster van de serviceflat Mevrouw Vermaat heeft zich danig opgewonden, over alle pu bliciteit rond het dreigend 'deficit van de algemene stichting tot huisvesting en verzorging van bejaar- den (ASHVB), veroor zaakt door het 'dure' com plex De Wouthof. iHet huisje is leuk, ik 20u hier echt niet weg willen", zegt mevrouw Vermaat. „Maar als je nou al die dingen in de kranten leest...". De ASHVB heeft de huren van cb 175 wo- ningen in De Wouthof per 1 juli met 2o'n 150 gulden per maand moeten verlagen. Een gevolg van de nieuwe huur- prijzenwet woonruimte. Dat - levert, aldus een ambtelijke werkgroep, de ASHVB op ter mijn een schuldvan twaalf miljoen gulden op. „Het ministerie heeft ons ge- 1 fopt", zei wethouder Chris van Roon op een persconferentie. En hij betoogde dat de wonin- ?-gen zo'n hoge kwaliteit en zo- „veel extra's hadden, dat de \tóiur hoger moest zijn dan vol- .gens de .huurprijzenwet is toe- 'gestaan'!- „Meneer Van Roon - sebijh^dèwoningen niet""" te kennen", zegt mevrouw Ver- maat. „Daarom heb ik hem ge vraagd om maar eens bij mij in huis te komen kijken". Volgens mevrouw Vermaat zijn de woningen in De Wou thof maar heel simpel. „De wethouder doet net of het hier van de vreselijk luxe huizen zijn. Nou, d'r is hier niks en niks bijzonders". De enige ex tra voorziening die de be woonster kan bedenken is de alarminstallatie. „Maar", zegt zij, «vijf jaar geleden liepen hier nog zusters rond. Daar is die alarminstallatie voor in de plaats gekomen". Over de service kan zij ook al niet naar huis schrijven. „Wij hebben jaren moeten soebatten om grotere radiatoren te krij gen, omdat het hier niet warm te stoken was.'De container ruimte ïs al zolang als ik hier woon een bende. Het hout werk wordt nooit gedaan. Over het lappen van de ramen moet ik elke keer weer aan de bel trekken", aldus mevrouw Vermaat. „Dit huis laat zoveel te wensen over. In de winter dag moet ik kussens voor de deuren leggen, omdat het an ders zo tocht". Mevrouw Vermaat rekent erop, dat Van Roon de moeite neemt om bijhaar langs te gaan. Maar zij begrijpt heel goed, dat de wethouder nog geen tijd heeft gehad om op naar verzoek te reageren. „Die man heeft het vorige week na tuurlijk heel druk gehad met de begroting. Dat is vrijdag nacht drie uur geworden, hoorde ik. Dan kan ik me wel indenken, dat ie voor" mij nog geen tijd heeft gehad". Schiedam Architect Bram van Hengel gaat deze maand met gemeentewerken Schiedam overleggen hoe het verder moet met de bouw van luxe appartementen op het Hoofdplein. Directeur Harm de Block is razend benieuwd naar Van Hengels vorderingen, maar ook de bouwkundige neemt een vragenlijstje mee. Hoe staat het bijvoorbeeld met de sanering van de bouwgrond? Ondernemers en gemeentebestuur bijeen. Burgemeester Van Lier bladert in de enquête, waarvan A. van Dorp als voorzitter van de Industriële kring de resultaten opleest. Vlaardingen Veel Vlaardirigse ondernemers zijn ontevreden met de grondpolitiek van de ge meente. Het feit dat be drijven, die in industriege bied Het Scheur zijn ge vestigd, grond kunnen ko pen, terwijl ondernemers elders in de stad aan erf pacht gebonden zijn, roept wrevel op. Bovendien kunnen de onder nemers geen wijs uit de erf pachttarieven. De gemeente hanteert bij het afsluiten van erfpachtcontracten onnavolg bare normen, zegt het bedrijfs leven. Daardoor ontstaan on redelijke verschillen. Bedrij ven in Groot-Vetten oord hu ren grond van één gulden per vierkante meter, in Het Scheur is het tarief zeventien gulden. Die pri-'s wordt 'abo- normaal hoog' genoemd. ,,'t Is net het weer, het wisselt nogal", zei een boze onderne mer tijdens de ontmoeting tus sen gemeentebestuur en bedrijfsleven, gisteren bij ma chinefabriek Houdijk. De gro te verschillen zouden een na delige invloed hebben op de concurrentiepositie van som mige bedrijven. Wethouder Chris van Roon had duidelijk moeite de ge meentelijke grondpolitiek te verdedigen. Anders dan de coalitiepartner PvdA, houdt de CDA'er niet zo onwrikbaar vast aan het principe, dat er geen grond mag worden ver kocht. Het Scheur is daarop een uitzondering. „Maar dat komt omdat we met dit gebied in onze maag za ten", gaf Van Roon ruiterlijk toe. „Het is nogal frustrerend als je in andere steden volop heistellingen ziet, terwijl jouw grond braak blijft liggen". Aan de verschillen in erfpacht, die overigens ook in de woning bouw voorkomen, is volgens Van Roon weinig te doen: „Dat zijn contracten waar we voor tientallen jaren aan vast zitten". Uit een enquête door de In dustriële Kring Vlaardingen blijkt dat de meeste onderne mers de voorkeur geven aan koop boven erfpacht. Tijdens die steekproef werd ook de op merking gemaakt dat de hoge erfpacht voor werknemers een beletsel vormt om zich in Vlaardingen te vestigen. Ze staan liever in de file, dan dat ze in Vlaardingen een huis ko pen. Schiedam/Maassluis Via een nieuw afvoersys teem wil het hoogheem raadschap Delfland het sterk verontreinigde af valwater van de tuinderij en rechtstreeks lozen op de Nieuwe Waterweg en de Delftsehe Schie. Hét afvalwater bevat chemica liën. Dat komt doordat in de (glastuinbouw ontzaglijke hoeveelheden bestrijdingsmid delen en voedingsstoffen worden gebruikt, die vervol gens in de sloten terechtko men. Dat water is dan niet meer bruikbaar voor het' be gieten van de gewassen in de kassen. De hamvraag is, of het rijk ak koord zal gaan met ongezui verde lozing op de Nieuwe Waterweg. Hier zijn twee !o- zingspunten in het plan opge nomen: bij de Krimsioot, di rect ten oosten Van Hoek van Holland, en bij de verlengde Schenkeldijk, direct ten wes ten van de Steendijkpolder in Maassluis. Het hoogheemraad schap Delfland heeft nog twee lozïngspunten gepland, één op de Noordzee (bij het nieuwe gemaal Vlotwatering in Ter Heijde) en één op de Delftsehe Schie.' Of de laatste technisch haalbaar is, moet worden on derzocht. Belangrijk vraagstuk is, of de tuinders voor de kos ten willen opdraaien. Het centraal afvoersysteem drainagewater (CAD) zal 82 miljoen gulden kosten, maar voor bijbehorende voorzienin gen zullen daar nog tientallen miljoenen guldens bovenop komen. i Hoofdleidingen moeten worden aangelegd, vijftig pompen moeten worden gebouwd. Een aansluiting komt voor een gemiddelde kweker neer op zo'n 10.000 gulden. Maar ook dan is be perking van het gebruik van pep- en bestrijdingsmiddelen nog altijd de beste oplossing. In Wageningen is het Instituut voor Cultuurtechniek en Wa terhuishouding onlangs begon nen met een onderzoek naar de kwaliteit van het opper vlaktewater als gietwaterbron voor de glastuinbouw. Resulta ten worden eind volgend jaar verwacht. Vlaardingen.Het gaat goed met het Farmland Project op het Filippijnse eiland Bacclod, Dat nieuws mocht de stichting Vlaardingen voor ontwikke lingssamenwerking (Vlos) gis teravond horen van Serge Cher- niquin, secretaris-generaal van de Filippijnse vakbond voor sui kerwerkers. Drie Viaardingse scholen en de plaatselijke afde ling van de Nederlandse vereni gingvan huisvrouwen zamelden met de Vlos zo'n 30.000 gulden in voor het project. De vakbond huurt op het eiland, waar veel suikerplantages er verlaten bij liggen, grond van grootgrondbe zitters. Die wordt vervolgens uitgegeven aan werkloze suiker werkers, die zaden, gereedschap en lastdieren krijgen om het land te bewerken. Het geld komt goed terecht, was de boodschap van Chemiquin aan de Vlos bestuursleden Cees Clement, Leen de Boer en Bim Oppenheim. „Het project is geen liefdadigheid, het zorgt ervoor dat mensen voor zichzelf kun nen zorgen". De plannen om pal aan de Nieuwe Waterweg in Schie- dam-Zuid een serviceflat voor welgestelde ouderen te bou wen zijn al enkele jaren oud. Aanvankelijk stuitte het idee voor de woontoren in de Gor zen op felle tegenstand; ge vreesd werd dat de betonnen kolos de wijk letterlijk zou overschaduwen. Daarom kwam er een alternatief op ta fel voor twee lage flatgebou wen. Dat 'nam het 'verduiste ringsgevaar' weg, maar de principiële bezwaren bleven recht overeind. Waarom wordt die mooie locatie voor de 'rij kelui' gereserveerd? Er zijn genoeg modalen die ook best aan het water willen wonen. Een duidelijk standpunt heeft de bewonersvereniging Schie- dam-Zuid nog niet ingenomen, eenvoudig omdat er geen con crete voorstellen op tafel lig gen. Het Schiedamse aanne mersbedrijf SSN, dat- samen met bouwer Fraanje uit Dor drecht het project uitvoert, kan kiezen uit twee ontwer pen. Het ene gaat uit van een woontoren van ruim 70 meter hoog, het andere behelst twee flats van elk 35 meter. De ontwerpen verschillen niet alleen in hoogte, maar ook in prijs. Van Hengel bouwt het liefst in de prijsklasse vrije sector, maar wil desnoods ook wel iets in de premiesfeer rea liseren. Gevolg is dan wel dat er op de luxe en het comfort bezuinigd gaan worden en dat vindt de directeur van het Rijkswijkse architectenbureau Groep 5 eigenlijk zonde. „Het zou zo leuk zijn als we tegen het einde van deze eeuw in Schiedam eens iets moois kon den bouwen". SSN en Fraanje aarzelen nog tussen beide mogelijkheden. Volgens Van Hengel zullen de bouwkosten voor de aannemer doorslaggevend zijn. De toren heeft als nadeel dat die een langere bouwtijd vergt, wat automatisch renteverlies met zich meebrengt. Daarnaast is er nog een onduidelijke factor: de grondprijs. Van Hengel hoopt daar in het gesprek met De Block opheldering over te krijgen. Want voordat op het Hoofd plein de eerste paal de grond in kan, moet de bodem worden schoon gemaakt. Die is verontreinigd door de olie handel die er in het-verleden heeft gestaan. Het sanerings onderzoek gaat binnenkort van start. Dat houdt niet met een in dat de grond direct daarop wordt afgegraven. De beslissing daarover ligt bij de provincie, en die moet eerst uitmaken of het Hoofdplein voorrang krijgt boven andere giflocaties in Zuid-Hollpnd. „We hopen op sanering in 1988", zegt een ambtenaar bij gemeentewerken. Maar hij laat duidelijk doorschemeren dat het wei wat langer kan gaan duren. (ADVERTENTIE NINA RICCI L'Air du Temps eau de parfum 10 ml. nu f.19,95 Vlaardingen, Hoogstraat 159, tetetoon (010) 434 31 81 Schiedam, Lange Kerkstraat 17, telefoon (010 426 82 89 Vlaardingen Leden van de Viaardingse gemeente raad zijn het beu om steeds guldens en kwartjes in een parkeermeter te moeten stoppen, als zij naar het stadhuis gaan. De raadsle; den willen een ontheffing', zoals die tot nu toe is voor behouden aan bewoners van de binnenstad, en mensen die er werken. De gemeente heelt moeite met het verzoek, dat in een vergadering van de commissie algemene zaken opborrelde. Uitzonderin gen op de regel maakt zij liever niet, omdat daarmee de hele parkeerregehng op losse schroeven zou komen te staan. Maar op een aparte regeling voor de vertegenwoordigers van de Viaardingse bevolking wordt nu toch gestudeerd. Vlaardingen Het inhaal ver- bod, dat op de zuidelijke rij baan van rijksweg 20 tussen Maassluis en Vlaardingen in verband met wegwerkzaamhe den geldt, lijkt weinig ontzag in te boezemen. Tijdens een controle van anderhalf uur ne geerden 222 automobilisten dat verbod. Zij kunnen binnen1 kort een bekeuring van 70 gul den in de brievenbus ver wachten. Schiedam - De CDA-fractie in de Schiedamse gemeente raad kwam ruim een jaar gele den tijdens de begrotingsbe handeling al met het plan om in de stad een netwerk van carpoolers op te zetten. De po litieke collega's reageerden po sitief. Sïem Rosmans suggestie beoogde een selectiever auto gebruik, Sympathiek plan, vond men. Na een wervingscampagne via het gemeentelijk voorlich tingsblad 't Stadserf en een be spreking van een notitie óver carpoolen in de commissie stadsontwikkeling vorige week, is het CDA nog geen streep verder gekomen. Nog steeds rept iedereen over/een sympathiek plan, maar deirp- -sultaten zijn nihil. Volgens wethouder Chris Zij develd heeft het pleidooi voor carpoolen in 't Stadserf niet of nauwelijks meerijders opgele verd. Er zal daarom.nogmaals een stukje in het blad worden geplaatst, beloofde hij vorige week. De ANWB wordt aangeschre ven met het verzoek speciale borden te plaatsen. Verder wordt ambtelijk bekeken of er voor carpoolers 'gegarandeer de' parkeerplaatsen kunnen worden gerealiseerd. Volgens secretaris Harry Jansson van de raadscommissie kleven aap dat lokkertje overigens de no; dige complicaties. Het is moei lijk te controleren of automo bilisten die van zo'n parkeer plaats gebruikmaken inder daad carpoolers zijn, meent Jansson. In de commissie is afgespro ken het onderwerp binnenkort opnieuw, op de agenda te plaatsen. T

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1