Kunst wacht gespannen op atelierplan Hafkamp Centrumwinkeliers zetten vooral levensmiddelen om Spannend op de koop toe schoenen HJIililGi DUMB SCHIfQAMSCHE COURANT mm in If II COURANT Film met glazenier Henderickx succes gratis Schapenwei geeft Westwij k gevoeï van onveiligheid DONDERDAG 26 NOVEMBER 1987, Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen, Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam De beel dende kunstenaars in Schiedam beleven spannende weken. Reikhalzend wordt uitgekeken naar het atelierplan, dat wet houder Luub Haf kamp in het vooruit zicht heeft gesteld. Binnenkort komt Hafkamp daarmee op de proppen, maar veel kunstenaars kunnen hun onge duld nauwelijks be dwingen. Ze" willen eindelijk duidelijk heid over hun toe komstige werkruimte. Omdat er nogal wat mankeert aan de meeste ateliers, die de gemeente aan schilders en beeldhouwers verhuurt, liet Hafkamp enige tijd geleden de bouwkundige" staat" van die panden grondig onderzoeken. Op' dat onderzoek hadden de kunstenaars aangedrongen via hun vakbond, de BBK. Ge meentewerken heeft zijn in spectieronde langs de Schie damse ateliers nog niet vol tooid, maar ook zonder een compleet en afgerond rapport is duidelijk dat er snel iets moet gebeuren. De meeste panden, waar kunstenaars onderdak hebben gevonden, verkeren in ronduit slechte toestand. Ze zijn om uiteenlopende redenen rijp voor de sloop of lijken voor andere doeleinden te worden bestemd. Zo gaat het voormali ge schoolgebouw aan de Zwar- tewaalsestraat in Schiedam- Zuid, waar twee kunstenaars hun werkplek hebben, binnen afzienbare tijd tegen de vlakte. Waar Marcel Warmenhoven en Ad van Otterloo hun artis tieke arbeid kunnen voortzet ten, is niet bekend. Waanzinnig Het aanbod van Hafkamp om het tweetal te huisvesten aan de Warande is lang niet zo ge nereus als het lijkt. Het betref fende pand, schuin tegenover het voormalige broederkloos ter, is voor dat doel volkomen ongeschikt Kunstenares Inge van Haastert, die een atelier heeft in een oude school nóést het klooster, kent 'de over kant' goed genoeg om te weten dat werken daar volstrekt on mogelijk is: „Er is geen gas en geen licht. Het is er waanzin nig koud en al vroeg donker. Daar valt toch niet te schilde- ren?" Over haar eigen atelier, en dat van kunstbroeder Henny van Leeuwen een paar deuren ver derop, is Inge van Haastert be ter te spreken. Maar dat zij daar zo goed uit de voeten kunnen, danken de kunste naars niet aan de gemeente. Die leverde alleen het kale karkas: de huurders moesten alle noodzakelijke voorzienin gen zelf en voor eigen reke ning aanbrengen. En die inspanningen zijn mis schien allemaal vergeefs ge weest, want de toekomst van het schoolgebouw is zeer onze ker. De Haagse projectontwik kelaar, die het klooster heeft gekocht, zou in 2ijn bouwplan nen ook de school willen be trekken. Sloop is dus niet uit gesloten. „Ook al heeft de ge meente verzekerd dat het zo'n vaart niet zal lopen, het is nooit prettig werken op een plek waarvan je niet weet of je er over een maand nog terecht kunt", zegt Inge van Haastert. Sloopcon tract Hetzelfde geldt voor de ate liers aan het Oude Kerkhof. Ook hier gaat het om' een voormalige school, en ook hier weet niemand wat de gemeen te ermee van plan is. De kunstenaars, die er een paar lokalen gebruiken, hebben een sloopcon tract, wat wil zeggen dat ze vroeg of laat op straat komen te staan en voor ver vangende ruimte volkomen afhankelijk zijn van Hafkamps welwillendheid en de be schikbaarheid van panden. De kunstenaars zitten onmisken- baar op een schopstoel: on langs nog rammelden de jon geren van de uitgebrande Sint Joris Doele aan de deur. Ze za gen wel iets in het pand; die paar kunstenaars konden dan wel ergens anders terecht. Een gerucht wil dat de ge meente, om de kunst voor eens en altijd van het nijpende ruimtegebrek af te helpen, een pand op het oog heeft waar een flink aantal schilders en beeldhouwers in onderge bracht zou kunnen worden. Maar hier lijkt vooral de spreekwoordelijke wens de va der van de gedachte te zijn: geen enkele officiële instantie kan dit plan bevestigen. De adjunct-directrice van hel Ste delijk Museum, Clara Stro man, heeft een alternatief: „Zet ergens een mooi nieuw gebouw neer en je helpt de kunst in één klap van alle moeilijkheden af". Maar gezien Haf kamps trage vorderingen met de nieuwe bi bliotheek zal zo'n ateliercom plex vooropgesteld dat er geld voor is wel altijd een utopie blijven. Toch is er ook wel sympathie voor de wet houder. Inge van Haastert is blij met het huidige onder zoek, en met de maatregel dat Kunstenaars aan het werk. Ad van Otterloo ontvangt in zijn ate lier aan de Zwartewaaisestraat collega Ton van Gelder. Samen werkten ze als Geiderloo aaneen project, dat in het museum te zien is. Van Orterloos atelier is rijp voor de sloop. de kunstenaars geen huur hoé ven te betalen zolang Haf kamps atelierplan niet rond is. En mogelijk brengt dat plan zelfs een ommekeer teweeg,, ook in financieel opzicht. Inge van Haastert: „Sinds de beeldende-kunstregeling is op geheven, moeten de meesten van ons rondkomen met een uitkering. Als je honderd gul den huur betaalt voor je ate lier en nog eens honderdveer- tig gulden gas en licht, kun je het wel vergeten. Je hebt ook nog een huis, waar je huur- voor moet betalen. Dan kun je hooguit nog op zolder gaan werken. Ik heb dat wel mee-> gemaakt, dat een ambtenaar je meenam naar een armzalig zoldertje en met een wijds ge baar zei: volop ruimte én noor- derlicht, mevrouwtje, wat wilt u nog meer?" Schiedam De tijd, dat glazeniers vrijstelling van belasting, hadden, is allang voorbij. Maar dat het uitstervende beroep nog wel degelijk status geniet, werd gisteren bewezen in het Ste delijk Museum. De avond, waarin Frits Henderickx over glas door de eeuwen vertelde en zijn werk in een film getoond werd, trok een bijna volle aula in het Schiedamse museum. Henderickx, die kort na de oorlog met zijn broer And ré als auto didact in Schiedam begon, hield een boeiend verhaal over de ge schiedenis van-de glasverwerking in met'name de kerkelijke kunst. Van.de gouden tijden in de middeleeuwse gotiek, toén complete kerkplafonds met stukjes glas ter grote van een pink werden ingelegd, tot de massaproductie in de negentiende eeuw. „In de kerk van Johan Maasbach is dit werk nog te zien", ver telde Henderickx, „De Brusselaar Capronnïer maakte Maria-af- beeldingen met Greta Garbo-achtige wenkbrauwen. Na de pauze stond er een film van Gerrit Bom op het program ma, waarin een kijkje wordt gegund achter de schermen: in het atelier van Henderickx.-Het is-een interessante impressie-over het werk'Van de^glazèriler,In^ïD'gèv^ltdê^-föbricale^vah ;eeri kerkraam- Eerder op de avond had Henderickx-op dia al'wat ramen laten zien, die met de sloop van de Schiedams Liduina- kerk verloren zijn gegaan. Ander werk "van Henderickx, zoals het raam uit de film, heeft gelukkig elders een, plaatsje gevon den. Opdat het nageslacht ook nog van zijn werk kan genieten. Schiedam De vuurpij len, waarmee Schiedam traditioneel de Branders feesten besluit, kunnen voortaan zonder risico de lucht in. Zoveel vertrou wen heeft de organiseren de stichting in het succes van het volksevenement, dat er een schadeverzeke ring voor tien jaar is afge sloten. Minstens 200.000 mensen be zochten in september de af sluitende zondagsmarkt, Als een stad zo'n menigte op de been weet te brengen, hoeft volgens voorzitter Wil Volle ring niemand meer te beweren dat de Schiedamse winkeliers verenigingen alleen maar met elkaar kibbelen. Want de mid denstand dróógt de Branders- feesten; de gemeente beperkt zich tot steunverlening en een financiële bijdrage. Gisteravond probeerde Schie dam de geslaagde aflevering van 1987 nog eens dunnetjes over te doen in Partyhouse Sitton. Alle organisatoren Alleen de Berini's zorgden met hun vrolijke muziek voor ver strooiing op de nazit van de Bran dersfeesten. kwamen daar bij elkaar voor een hapje en een drankje. De receptie was zelfs nog geen flauwe afspiegeling van het bruisende feest, dat er in sep tember aan voorafging. Het werd een wat matte nazit, waarbij iedereen keurig aan zijn of haar tafeltje 'bleef om met de armen over elkaar te luisteren naar het Rotterdamse duo de Berini's. Vlaardingen Op de schapenweide en het Heemtuinpad voelt bijna de helft van alle be woners van de Westwijk zich onveilig. Dat staat te lezen in het rapport sociale onveiligheid in de Westwijk, dat is aangeboden aan burge meester Fred van Lier. Opzienbarende conclu sies heeft het 'project woonomgeving', dat een jaar geleden van start ging. niet opgeleverd. Het is geen wonder dat bij het onderzoek naar enge plekken, uitgevoerd door middelbare scholieren, schapenwei en Heemtuinpad eruit springen. Het staat er vol bomen en struiken en er is nauwelijks openbare verlichting. Dat geldt ook voor het parkje langs rijksweg 20, maar dat ligt meer aan de rand van de wijk en wordt minder druk bezocht. Daar zijn veel minder klachten over. De onderzoekers hadden het var. tevoren kunnen bedenken. Het onderzoek naar vandalisme in de wijk ver toont dezelfde tekortkoming. „Verder aan het aangeven van de bekende objecten als abri's, groen- en speelvoorzieningen, scholen en en trees van flatgebouwen zijn we niet gekomen", melden de uitvoerders van het project woon omgeving teleurgesteld. Van de 33 bedrijven en instellingen, die gevraagd zijn om opgave te doen van schade door vandalisme, hebben er 23 gereageerd. Die leden in 1986 voor 115.000 gul den schade door vernielingen. Vandalisme terugdringen en ervoor zorgen dat mensen zich veiliger voelen in de wijk is niet een taak voor vrijwilligers, maar voor het stadsbestuur, concludeert de projectgroep. „Door het project zijn veel mensen bij hun woonomgeving betrokken geraakt, maar het heeft geen daadwerkelijke oplossingen opgele verd", schrijven zij. „Het is bij in de lucht schrijven gebleven, een leuke belevenis voor de deelnemers en de meeleven de toekijkers". Vlaardingen Een groot deel'' van het Vlaardingse winkel publiek komt alleen voor de dagelijkse boodschappen naar' het centrum. De le vensmid d elenbran-*"- che, die normaliter 'slechts een aanvulling is op het winkelappa raat, neemt in Vlaar dingen een overheer sende plaats in, in te genstelling tot centra van vergelijkbare ste den, waar de klant vooral duurzame arti kelen koopt. Deze opvallende conclusie trekt het Amsterdamse bureau Strabo uit een passantenonder- zoek in de Vlaardingse bin nenstad. Strabo, dat in op dracht var» de gemeente de Vlaardingse detailhandel door licht, zegt ook dat de toeloop naar het stadshart lang niet zo slecht is als vaak wordt veron dersteld. Het bureau schat het aantal centrumbezoekers op ongeveer 120.000 per week. Een 'fors aantal', volgens marktonderzoeker Kees van der Meulen. Het onderzoek wijst overigens niet uit of die centrumbezoe kers ook allemaal kopers zijn. Wel maakt Van der Meulen duidelijk dat de Vlaardingse middenstand niets heeft te klagen over het potiöntele klantenbestand. Dat slechts 20 procent van buiten de stad komt, is gezien de concurren tie van het koopcentrum in Rotterdam en de Koningshoek in Maassluis niet eens zo ver ontrustend. Strabo voert momenteel in Vlaardingen drie onderzoeken uit. Behalve op straat enquê teert het bureau ook telefo nisch. In dit koopstromen-on derzoek worden 600 Vlaardin- gers en 300 inwoners van de regio benaderd. Bij een derde onderzoek wordt van alle win kels in de hele stad het vloer oppervlak gemeten. Twee 'veldwerkers', Max Popma en Dirk-Jan Droogh, zijn daar al enkele weken mee bezig. Omdat zij niet tijdig op de hoogte zijn gebracht, kijken veel winkeliers vreemd op als het tweetal, gewapend met duimstok en meetwiel, hun zaak binnenstapt. Ook het pu bliek reageert soms verrast. Popma, wijzend op het mee tapparaat op wieltjes waarmee hij de vloeren aftast: „Sommi ge mensen denken dat het te koop is, een aardig Sinter klaascadeautje voor hun klein kind". Half december krijgt de ge meente de resultaten van de onderzoeken onder ogen. Van der Meulen schat dat het daar na nog een maand duurt, voor dat zijn bevindingen openbaar worden gemaakt. door KOR KEGEL Maasland In de Duif polder dreigt een conflict, waarvan de consequenties zich kunnen uitstrekken over het hele polderland schap tussen Schiedam, Vlaardingen en Maassluis aan de éne kant en Delft, Rijswijk en De Lier aan de andere kant. De boeren en de natuurbe schermers hebben uiteenlo pende belangen; en als het vóór 23 december niet tot een oplossing komt, kan dat het einde betekenen van alle be oogde samenwerking in ande re delen van Midden-Delfland. Met name geldt dat voor de weiden langs de Schieweg, het parallel aan de Schie lopende landweggetje .van Schiedam naar Delft, De Duifpolder ligt halverwege Vlaardingen en Schipluiden, maar het is Maaslands grond gebied. De polder ligt waar de Maassluisse Trekvaart uitkomt op de Vlaardingse Vaart, pal naast de Vlietlanden. Voor na- tuurbeschermërs geldt de Duifpolder als een waardevol landschap, en een reconstruc tie door de komst van nieuwe boerderijen zou in dit 'vogelre servoir' een flinke ordeversto ring teweegbrengen. Maar de agrariërs in Midden-Delfland, door de komst van allerlei re creatievoorzieningen toch al in de knel gekomen, vinden dat juist de Duifpolder voor de boeren moet worden gered. Die twee standpunten konden gisteren nog niet verenigd worden, toen de reconstructie- commissie Midden-Delfland er in Maasland over vergaderde. Om uit de malaise te komen deed de invloedrijke glastuin der G.J. Koop namens het boerenblok een ordevoorstel, waar de commissie opgelucht mee instemde: vóór de volgen de vergadering zullen de agra riërs en natuurbeschermer Jan-Willem van Rijn van Al kemade proberen tot een ak koord te komen, waarvan bei de partijen voordeel hebben. Produktie Het grootste knelpunt schuilt in de moderne ontwikkelingen van het boerenbedrijf, legde ir. J.H. Jonkers uit. Hij is inspec teur van de landinrichting in Zuid-Holland en heeft vooral ook in de Krimpenerwaard met zulke'conflicten le maken. Veehouders intensiveren hun bedrijf omwille van de finan ciële voordelen, en melkkoei en worden hierbij gedwongen tot een steeds hogere produk tie. Turbo-koeien, noemde Jonkers ze, een opmerking waartegen veehouder P.J. Sonneveld bezwaar maakte.. De kwaliteit van de melk van die turbo-koeien hangt nauw samen met de kwaliteit van het gras. Daarvoor is het no dig, meent Jonkers, dat een wei optimaal als landbouwge bied wordt gebruikt, waardoor andere factoren zijn uitgeslo ten. Maar omdat de Duifpolder nu juist zo belangrijk is als na tuurgebied, kan er geen opti male landbouw plaatsvinden. Een oplossing zou nu kunnen zijn dat toeh boerderijbouw plaatsvindt, die dan evenwel niet mag leiden tot geïntensi veerde veeteelt. Dan kunnen de natuurwaarden worden ge respecteerd. Het ordevoorstel van agrariër Koop, om alsnog de koppen bij elkaar te steken, werd in het bijzonder toege juicht door Maaslands burge meester Mieke Bloemendaaï. Even dreigde de Vlaardingse weihouder Jan Madern roet in het eten te gooien, door van de Clarks herenschoenen zijn klasseschoenen. Dat merkt u minder aan de prijs, dan aan het ongekend ontspannen komfort van het gepatenteerde Clarks Air Shoe principe. Wie ze probeert, kiest voor Clarks. Tijdelijk bij aankoop van een paar Air Shoes een set originele Clarks schoenenspanners kado. SCHIEDAM Broe rsvest 33c. tel.: 010-4269029 Ook vestigingen in: Den Haag -Leiden- Dein- Rotterdam- Naaldwijk- Rjjswjjken VG ravenzande. reconstructiecommissie de te stellige uitspraak te verlangen dat zij zich in principe vóór- boerderijbouw zou uitspreken. Maar in dat geval zouden de natuurbeschermers met een 10-achterstand aan het over leg met de boeren moeten be ginnen. j Reputatie Koop, die zich onderhand een reputatie heeft verworven als probleemoplosser, kwam met, zijn ordevoorstel ook omdat de Duif polder een symbolische betekenis heeft. Als in deze polder ten noorden van Maas- land de natuurbeschermers en - de boeren niet op één lijn kun-' nen komen, zei Koop, dan kan dat verder in Midden-Delfland - ook wel vergeten worden, met1 name in Ketheï. En daar zijn - noch de boeren noch de na- tuurvrienden bij gebaat. Mocht er, omgekeerd, wel een ak- koord uit de bus rollen, dan kan heel Nederland een voor-1 beeld nemen aan de in Maas land bedachte oplossing, voeg- de hij daaraan loe. Ook de provincie Zuid-Hol-*, land ziet het belang van sa-" menwerking In. Gedeputeerde Irma Günther kondigde aan, dat volgende week een ge-.i sprek plaatsvindt met de drie-, Hollandse landbouworganisa ties (de LTB, de CBTB en dec, HMvL) naar aanleiding van' een notitie over het agrarischj en milieubelang van veenwei-_ den. De reconstructiecommissie hadij het deelpian Gaag op de agen-r da staan, maar kwam niet veel,; verder dan bespreking van één facet hiervan, de Duifpol-p der. (Voorheen is het deelpian? Lickebaert behandeld, nu gaat"., het meer om de streek tussen>< Maassluis, Maasland, Schiplui-! den, 't Woudt en De Lier.)- Globaal werd evenwel heftige* kritiek geuit op het deelpian i Gaag, zowel van het boeren-"- blok (Koop) als van Schiplui--! den, Maasland, de natuurbe-^ scherming en de Midden-Delf-'-1 land Vereniging. Vooral de-* wegenstructuur nabij De Lier.: en de beoogde bebossing bij 'tT Kraaienest stuitte op verzet.l „Doe het huiswerk maar1 over", adviseerde Koop de, ambtenaren, die de recon-' structiecommissie terzijde1 staan. Volgens Koop is.hef* boerenblok zo geschrokken*; van het deelpian Gaag, dat< sommigen zich afvragen wat; zij nog in de reconstructiecom-" missie doen. De hele recon structie gaat alleen maar ten* koste van de landbouw, is biji hen het algemeen gevoelen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1