Bestuur Labyrint 'vreselijk actief' Matig stuk krijgt glans bij Othello Inbraakalarm op scholen werkt perfect Actiedag Koster Glasgerinkel verraadt dief n andere helm Belg verdronken 'Bedroevend veel dronken rijders' Twee verdachten drugssmokkel op vrije voeten Kluis H Inde f§ modder g D66 neemt initiatief, als PvdA er niet uitkomt Schiedam loopt uit voor Sint Nicolaas Drukkerij blijft groeien door MARlTIMMERMANS Schiedam De angst van de ie dere toneelspeler: je draait aan een lichtknopje en het podium blijft donker.1 Secretaris 'Rien Planken van Othello blijkt na de voorstelling nog ontdaan. „Bij de I generale haddenwe hetrer nog, over; Als eriniehdatlich t maar niets misgaat jDan staat wé toch s behoorlijk voor'gek.En'uitgere-' kénd dan zal jé.'zien dat het echt 'gebeurt!" Hét publiek in het halfvolle Pas- sagetheater reageerde gelukkig! •v methumorsyin plaatsvan ;'.be-y. - sriiuiktè lachjes viel Othello een?;; .daverend applaus ten deel, Te recht, want afgezien van Vdie \kleine vergissingen schotelde dë toneelvereniging zijn publiek weer uitstekend spel voor. Dit jaar speelt Othello een blij- spel van de Amerikaanse toneel schrijver Douglas Donald, In d.e Nederlandse vertaling kreeg het f stukde titel 'Stuivertje wisselen';- een komedie die de allure van Othello's vorige- succes mist, Toen werd zowel iri 'Schiedam als in Vlaardingen 'Het pleintje! gespeeld: En Othello bewijst hoe moeilijk hét is om daar. een ■waardig 'opvolger-, voor. 'të ;vin-;' den.; 'Stuivertjewisselen!was wat dat betreft nog een redelijke keus,- Luchtige;, misverstanden r' ën een goede afloop vormen wat altè vanzelfsprekend de basis voor, dit soort blijspelen en tegen die .regel heeft Douglas Donald jin geen enkel opzicht gezondigd. Het is bij de meeste komedies de i truc om het publiek in allerlei geheimpjes in te wijden, die de acteurs dan zogenaamd niet ken nen! In 'Stuivertje wisselen' ont- brak hét evenmin aan dat soort vrolijke verwarring.! Erg origineel kan het stuk niet. genoemd worden.. Wat het to neelstuk- als .verhaal''.tekort kwam, wérd door de acteurs en actrices, ruimschoots goed ge1 •;:;maakt:'Cor Morra als schoon-, zoon Tom en Ineke van Casterën als Paula Aldërs vielen,pp, maar ook de andere spelers kregen te- recht een ovationeel applaus. .Toen zaterdagavond om half elf .voor de derde en laatste keer het doek viel, kwamen de Othéllo- •ïëctëiirsIhanden tekórtï öm y allé "complimentjes in ontvangst te nemén. Bien Planken: „Jammer bat de Roo Roosenzaal zoiklein is. Meer dan;, de helft van dë imëiisen moest ha afloop;-haari huis, terwijl; ze misschien best hadden willen blijven. De trou we aanhang van Otello vierde echter tot fin. de .kleine u urtjes feest én;'; kunnen nog een keer van 'Stuivertje wisselen' genie ten, in de Blauwe Brug. In Vlaar dingen laat Othello dit keër'ver- .stek gaan.; V Schiedam De kans, dat Hans van 'Kleef in het holst van de nacht uit bed wordt gebeld om dat inbrekers een school in brand hebben gestoken, is nage noeg tot nul gereduceerd. De Schiedamse wethouder voor on derwijszaken kon vrijdag met ei gen ogen en oren vaststellen, dat bet in alle 37 basisscholen aange brachte inbraakalarm perfect werkt. Óp De Ouverture aan het Bach- plein gaf A.P.M. Elshof, bedrijfs leider bij Gom Beveiligingstech niek. een overtuigende demon stratie. Luttele minuten nadat Elshof op deze als laatste op het bewakingssysteem aangesloten school het alarm liet rinkelen, kwam een geüniformeerde secu rity-guard voorrijden.- Niet óm Elshof in de boeien af te voeren, maar om Van Kleef met een en velop met inhoud te verblijden. Een douceurtje van de Gom, als dank voor de opdracht, waar mee 175.000 gulden was ge moeid. Van Kleef mag het geld beste den aan een project bij het Schie damse onderwijs. Dat is ook door de aanschaf van de alarmappa- ratuur wat ruimer in de finan- ciën komen te zitten. De verze keringspremies gaan dankzij de nieuwe veiligheidsmaatregelen niet verder omhoog. De laatste jaren was de gemeente aan premies en sehadekosten alleen voor scholen en gymlokalen ge middeld een half miljoen gulden kwijt.. Alcoholcontrole op de Marathónweg.V Schiedam Wakkere Schie dammers zórgden eri zaterdag morgen in alle vroegte voor, dat, een dief zjjnbuit weer snel moest inle veren. De dader gooide bij de Marskramer aan de Mgr. No- lens! aan een trottoirtegel door de ruit. Een om wonende, die"het glasgerinkel hoorde, waar-, schuwde terstond, de politie. Agenten arresteerden de man,, een, 23-jarige Schiedammer, een paar honderd meter-verderop. De plastic tas, waarin, hij de buit. (een doos met bestek) wilde af voeren, werd even later in'< de struiken teruggevonden. Een bewoner van de Burgemeester Van Haarenlaan had even tevo ren een man met een dergelijke plastic tas de straat zien overste ken. Of het de dader zelfwas, of ëèn mogelijke handlanger, staat nog niet vast. Schiedam De bromfietsrij- dende tasjesrovers, die de laatste weken in Schiedam actief zijn, proberen met een vermomming de politie op een dwaalspoor, te brengen. Tot hu toe beweerden hun slachtoffers telkens dat één van 'de overvallers een witte helm droeg. Zaterdag werd voor het eerst melding gemaakt van een zwarte helm. Slachtoffer was dit keer een 73-jarige be woonster van de Havendïjk. Zij werd voor haar huisdeur van haar tas met boodschappen en veertig gulden beroofd. Rotterdam De 30-jarige Au gust Claes uit Antwerpen is afge lopen .weekeinde in het water van de Wilhelminaheven in Vlaardingen terechtgekomen en verdronken. Personeel van een sleepboot zag, dat de Belg in hèt water vieL Het alarmeerde de Rotterdamse ri vierpolitie. Samen niet een dui kersploeg en de brandweer werd het slachtoffer korte tijd later boven water gehaald. De oor zaak van het ongeval is nog on bekend. Het slachtoffer was opvarende van het motorschip. Wiijette uit Antwerpen. Vlaardingen De Vlaardingse politie' heeft in de nacht van za terdag op zondag 14 automobilis ten; bekeurd wegens'rijden on der invloed. „Hetaantal be schonken autobestuurders is be droevend hoog", meent de poli tie, die.binnen enkele weken'de beschikking krijgt.over adema-, nalyse-apparatuur. - Die appara tuur maakt bloedafname door een arts overbodig. Het .Vlaar dingse korps krijgt' dan ook de bevoegdheid om namens het. openbaar ministerie geldboetes op te' leggen aan dronken auto mobilisten. 'V:- De politie zag zich bij de alcohol controle van dit weekeinde ge noodzaakt negen bestuurders een rijverbod op te leggen. Bo vendien werd een groot aantal processen-verbaal opgemaakt wegens technische gebreken aan auto's. SchiedamTwee van de vier mannen, die vorige week in Schiedam en Heerlen op vér- denking van drugssmokkel wer den gearresteerd, zijn weer op vrije voeten gesteld.. De politie beschikte over onvoldoende be wijzen om hen langer vast te houden. Twee anderen, volgens hoofdinspecteur Cees 'van Don gen 'de organisator en zijn hulp je', blijven in voorarrest Via de drugslijn, waarvan zij deel uitmaakten, werden sinds 1984 kleine hoeveelheden soft en harddrugs vanuit Schiedam naar steden in West-Duïtsland gebracht. Koeriers, die meestal in Limburg per auto de grens over gingen, namen de verdo vende middelen gewoon in hun binnenzak mee. Volgens Van Dongen handelde de .groep in cocaïne, heroïne, hasj en hasjolie. De straatwaarde van de drugs, die de. afgelopen drie jaar werden gesmokkeld, bedroeg ongeveer een half mil joengulden. De politie heeft de herkomst van de drugs nog niet vastgesteld. Het onderzoek duurt voort. Nieuwe arrestaties worden niet uitgesloten. Maassluis Inbrekers wisten vannacht de kluis te kraken in het NS-station Maassluis-Cen trum. Zij gingen er met een geld bedrag van 16.000 gulden van door. —tt Maassluis Het werk- bezoek van burgemees- ter en wethouders en .vertegenwoordigers van de pers kende vrij- sas dag een ludiek slot. Na; èen bezoek aan de fiets- crossbaan aan de Maas- r= sluissedïjk kwam de chauffeur van de luxe 'touringcar in de pro- jas blemen. Hij nam een bocht iets - té klein, ''ss waardoor de bus diep wegzakte in de mod- der. De inzittenden van de bus' konden eerst sss een glimlach niet on- 'derdriikken, maar toen duidehjk werd dat de bus met geen mogelijk- heidop eigen kracht uit -= de modder kon komen, verging het lachen snel. Met personen.au- to's werden de leden van het college en.de persmensen uiteinde- lijk naar hun plaats van bestemming vervoerd! Zwaar materieel moest er. vervolgens aan te pas komen om de bus uit de modder los te trekken. Schiedam Mocht de PvdA- fractie vanavond in twee' kam pen verdeeld blijven, waar het gaat om de Schiedamse grondpo- litiek, dan zal D66-fractieleiaer Adri Reijnhout een initiatief-' voorstel indienen om tot goede afspraken over de erfpacht te komen. Reijnhout zegt het getob van de PvdA niet.langer te kun nen aanzien, Schiedam moet maar wachten tot dë socialisten- alles op een rijtje,hebben gezet; en dat acht de D66-voorman niet stimulerend, voor het econo misch klimaat in de stad, zegt hij. Morgenavond vergadert de com missie economische aangelegen heden. Vanavond probeert PvdA-fractieleider Gé Brouwer, de voor- en tegenstanders in zijn gelederen op één lijn te krijgen. Brouwer spreekt niet van ver deeldheid, maar van een 'forse discussie'. Sint Nicolaas moest bij zijn intocht in Schiedam heel wat handjes van kinderen schudden. De kindervriend deed het met het grootste plezier. Schiedam Zelden wachtte Sint Nicolaas zo'n warm onthaal als zaterdagmiddag in Schiedam. Duizenden kinderen en hun ou ders verdrongen zich aan de Lange Haven om de Spaanse vloot binnen te halen. Toen de twee schepen vol zwarte pieten waren afgemeerd en de grijze bisschop en zijn pakjesdra ger zich te voet naar het stad huis begaven, vónden zij een on waarschijnlijke menigte op hun. weg. Was het 't milde winter weer dat zoveel gelovigen op de been had gebracht, of het feit dat de Sint pas zo laat zijn opwach ting maakte in de stad? Dat laatste was nauwélijks aan nemelijk: een week voor zijn of- - fieiële intrede werd de kinder vriend al in een Schiedamse pof- ferkraam gesignaleerd, nippend aan een Seven-upje, en op de ochtend van de dag dat hij de ha ven binnenvoer zag men hem reeds in de Gorzen jeugdige fans. joviaal de hand schudden. Maar het publiek wist zijn ver-! warring goed te verbergen. De Grote Markt was tot de laatste staanplaats bezet zoveel aan trekkingskracht heeft.zelfs.de carnavalsoptocht 'van De Riet zeilers niet' Ook het gemeente- bestuur toonde zich verheugd dat Sinterklaas Schiedam toch niet vergeten was. Voor de trap pen van het stadhuis stond een rêuzeklomp met daarin een flin ke winterpeen voor Sints schim mel en een plaatselijk muziek korps zorgde spontaan voor op rechte weJkomstklanken, Bij afwezigheid van eerste bur ger Reiniër Scheeres leidde loco- burgemeester Chris Zijdeveld het protocol. De anders zo for mele wethouder deed dat met verbluffende innemendheid. Ontspannen daalde hij hét bor des af om de Sint bij het nemen van de dranghekken te assiste ren, waarna de wereldlijke be stuurder zijn kerkelijke meerde re gezellig keuvelend de stad- huistrappen ophielp? „Blij dat u er bent", sprak Zijdeveld vervol gens via de microfoon, maar woorden waren toen al niet meer nodig om de uitzinnige vreugde op de Markt-te bena drukken. Het zal Schiedam genoegen heb ben gedaan dat Zijdeveld noch Sint Nicolaas toespelingen maakte op politieke vraagstuk ken wat in buurgemeente Vlaardingen altijd zoveel wrevel oproept en dat de wethouder het slechts liet bij het aanprijzen van de vele mooie winkels in de Brandersstad, Aanstaande zater dag zal bij het leeghalen van de schoenen blijken, of de midden stand aan alle hartewensen heeft kunnen voldoen. Maassluis Zakken vol vuil verzamelden de leerlingen van de Maassluïsse basisscholen De Clipper en Neil Armstrong tij dens de actiedag tegen vervul- ling en vandalisme in de Burge- meesterswijk. Van alles vonden de kinderen in de plantsoenen. „Ik heb zelfs een uitlaat gevonden", toonde een leerling van groep acht zich zeer blij met zijn aanwinst. „Maar vies was het allemaal wel. We hebben zelfs luiers gevonden, dat was wel smerig", Jacques Groen, de voorzitter van de commissie leefbaarheid Burgémeesterswijk, toonde zich zeer ingenomen met de reacties van de kinderen. „Je weet soms niet wat je ziet. De mensen beta len reinigingsrecht en denken dat de gemeente verder allés op knapt Wij willen de verant woordelijk weer terugbrengen bij de mensen. Daarom ook deze actiedag. De reacties zijn in ieder geval positief". De wijkbewoners kwamen niet massaal naar het wijkgebouw, maar in de ochtenduren was er toch redelijke belangstelling van de bewoners. „Er kwamen men sen die je anders nooit op bijeen komsten ziet en dat is natuurlijk irima". Vooral in .wijken met veel flats zijn de vervuiling en het vanda lisme groot. „Ieder gevoel voor verantwoordelijkheid ontbreekt veelal", aldus Jacques Groen, „Ik heb het meegemaakt dat mensen een ijskast van drie hoog naar beneden kieperden. Dat Vlaardingen Cultu reel jongerencentrum Labyrint krijgt snel een tweede beroepskracht en dan zal het 'grootste openingsfeest' niet lang meer op zich laten wach ten. Dat zei stagiair Aad Groenewegen zaterdag bij de opening van een expositie van de meiden groep in het voormalig OJC aan de Zomerstraat. Atie Ranshuijsen stelde haar eerste politieke daad na de breuk in de D66-fractie: zij onthulde het naambord van de meidengroep. In Labyrint zijn twee groepen actief: het scholierenhonk en de meidengroep. Bovendien oefent er een bigband en zijn er plan nen voor een brommersleutel- groep. Het bestuur van het cuitu- - reel jongerencentrum is 'vrese lijk actief', zei wethouder Arij Maarleveld. Maar de groepen in Labyrint werken nog in de be slotenheid. De meidengroep hield zich de af gelopen twee maanden bezig met hel thema 'uiterlijk'. Daar werd een tentoonstelling van ge maakt en de deelneemsters trok ken de prachtigste kleren aan en maakten zich op voor de ope ning. Kleurige sjaaltjes, zwarte hoeden, zwierige jurken of leren rokjes en zwarte netkousen. „Wij wilden eens laten zien waar wij mee bezig zijn", zei Aad Groenewegen, die wegens het ontbreken van een vrouwelijke beroepskracht de meidengroep begeleidt, „Dat heb ik nou óók altijd willen doen, een meidén- groep begeleiden", grijnsde wet houder Maarleveld. „Er wórdt ons steeds vaker ge vraagd, wanneer wij hou. eens- open gaan", zei Groenewegen, En hij legde uit, dat het wachten is op een tweede beroepskracht en op een verbouwing van het pand aan de Zomerstraat? Er moeten twee ruimtes worden ge maakt; waar popgroepen kun nen oefenen. Als dat werk'ge> daan is, gaat het centrum weer open. Het OJC is na hevige. In terne conflicten bijna twee jaar gesloten; geweest. „En politiek- nebben wij de wind nóg stéeds tegen", .zei medewerker Cock Paardekam. „Een meneer Ver meer van het CDA zegt nog steeds dat hier niets gebeurt. Wij hebben hem al een kéer of acht I uitgenodigd om te komen kij* kenmaar hij is nog nooit ge- weest". V. Schiedam -— Drukkerij De Mag-y~ heet houdt in de toekomst reke ning mét personeelsuitbreiding. Het bedrijf heeft momenteel 20 mensen in dienst, maar! volgens directeur J.J. Levens worden dat er op niet al te lange termijn méér., De Schiedamse onderneming, gevestigd aan. de Algerastraat, vierde vrijdag - het 55-jarig be- staan. De drukkerij betrok, in 1980 het nieuwe bedrijfspand Jn de 's-Gravelandsepolaer, maar moest daar zeven jaar later, al weer flink wat vierkante meters aan toevoegen. Totdat De'Mag- neet die ruimte zelf nodig heeft, wordt een deel van de nieuw bouw verhuurd. Drukkerij De Magneet begon ïn 1932 aan het Herenpad, verhuisd de driejaar later naar de Boyle^ i straat en verkaste V 1939; op- nieuw, dit keèr naar de Rotter?- damsedijk. Het gestaag groeien- - de bedrijf verliet uiteindelijk'de J binnenstad, omdat het iride in-; dustriepolder beter uit de voeten - kon. y. vonden die bewoners de nor maalste zaak van de wereld". Het was burgemeester Hans van Es, die met de wethouders Wu- strow, Snoeck en Van der Knaap een bezoek bracht aan het wijk gebouw. die de schoolkinderen wijk schoon'. De stickers kun- voorhield om niet zomaar ver- nen bijvoorbeeld worden ge- nielingen aan te brengen. De plakt op de vuilniszakken, eerste burger van Maassluis „We gaan in ieder geval door reikte de kinderen stickers uit met actievoeren", aldus Jacques met daarop de tekst 'Houdt onze Groen. „In het vooijaar zetten Burgemeester Hans van Es (met fraaie pet) spreekt de leerlingen .van de basisscholen toe., we het allemaal nog grootser op". (ADVERTENTIE) Esaa alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Surg. H. Gretelaan 273 SCHIPP^V^ Tel. 010 - 473.82'22 xtocnwi -i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1